Gladde Leidse ijsbaan met vallen en opstaan geopend Raad Zoeterwoude akkoord met bouw gehandicaptendorp Raad Voorschoten moeizaam akkoord met bouw van kleuterschool I ELLIST ANNER BIJLSMA EWEES MEESTERSCHAP üYJAMA-PRET BU 'iUTZ EN ROOSKENS EERSTE PAAL MOGELIJK BEGIN VOLGEND JAAR Vragen over verbouwing minnehuis Nederlandse Protestanten Bond vijftig jaar eigen gebouw jiGEMEENTERAAD WAAGDE ZICH OP PISTE ,EIDEN Eindelijk heeft jiden dan toch zijn ijsbaan, lurgemeester Vis opende gis- rmiddag officieel de Ton [enken Ijsbaan aan de jidse Vdndellaan, waarbij ij echter niet over één nacht js ging; hij liet eerst de wet- louders Tesselaar en Waal het js keuren. adat een fanfare met een oor de speciale acoustiek van Ie ijshal zeer krachtig overko- end ijzingwekkend koperge ld de feestelijkheden had in- •eluid, begaf een groehge- 3Geleurd ijs-majorettekorps zich idèp het gladde vlak. Nadat er iterst voorzichtig op de mu- iek was „geswingd" werd ver- rolgens burgemeester Vis in gefcen slede gehaald en naar het 1 -ntrum van de hal gesleed, e wethouders Waal en Tesse laar, wiens assistentie de bur gemeester toen verzocht kwa- ïst.jnen op een niet minder origi nele manier binnen; ze bleken I8.p het aangerolde baanveeg- lka^arretje te zitten. Wethouder '^Tesselaar keurde het ijs bijna ,s ichteloos, wethouder Waal mdeek meer oog te hebben voor lijn evenwicht dan voor de jspiste. Hierna verklaarde de burgemeester de ijshal voor ■Keopend. |jngMa de opening vulde de ijs- rstfloer zich met vrolijk uitge- iev|oste kinderen, die aan het ndschaatsen sloegen alsof hun edePven er van Het bonte tenfezelschap varieerde van trijiflowns, nonnetjes, soldaten en varme bakkers toe, maar één 1 fjjing hadden ze gemeen; de Regelmatige valpartijen, die (j'gichter zonder al te veel harte- ïdedeer werden opgeyangen. Sdlierna vonden er kunstrijde- '"^onstraties onder leiding van Vouter Toledo en Marijke van Ier Meer plaats, waaraan de TTrlaagse Kunstrij Club haar JJfriedewerking verleende. Voor het voetlicht traden de zusjes Sofie en Monique Verlaan, In- grid van Breest Smallenburg en Connie Blom. 'Vervolgens werd er een afvai- wed strijd voor heren gehou den, waarbij een zestal kloeke stayers keurig hun baantjes trokken langs de buitenbaan van de ijshal, die toch iets te kort leek om de heren met hun lange slag aan te kunnen. Eén stayer bracht het afvallen fraai in beeld door midden in een gestrekte beweging omver, te tuimelen en de baan verder liggend af te leggen. Als voorproefje werd na deze gebeurtenis een ijshockeywed- strijd gespeeld tussen junioren van de club „HYS", een voor proefje omdat er ook een Leids ijshockeyteam zal wor den geformeerd onder leiding van Brian Randall. De echte Bromsnor, Pipo en Mamaloe kozen een uur later uit de gecostumeerde Leidse jeugd de mooiste, lelijkste en origineelste schaatser. Raad contra pers Ter afsluiting van het gebeu ren werd een ijshockeywed- strijd tussen de Leidse pers en een combinatie van wethou ders en raadsleden gehouden. Lange tijd leek het er op dat het gemeenteteam zou worden weggespeeld, want een zij het wat chaotisch oprukkend per steam zette het doel van de raadsleden onder een voortdu rende druk. Het lag eerder aan het wankele verdedigen van het zeker geen eenheid vor mende raadsteam dan aan de capaciteiten van het persteam 'dat de stand vrij gemakkelijk 3—0 werd in de eerste helft, voornamelijk doelpunten die na een ware houthakkersorgie De wethouders Tesselaar (links) en Waal trokken burgemeester Vis over de piste om daarmee de ijshal officieel in gebruik te nemen. in het strafschopgebied van het raadsledenteam tot stand kwamen. Schieten en toch niet omvallen, zo leek het devies te zijn. Bij de meeste spèlers vormde trouwens het even-, wicht een groter probleem dan het spel zelf. L.C.-fotografen Bart Spijker en Theo Ringers kwamen er niet slécht af, ge tuige de ijverige passeerbewe gingen en zowaar, ook nog echte schoten op het vijande lijke doel. In verdedigend op zicht vielen ook LC-journalist Henk van der Post en L.C.-ad- vertentieman Frans Roubosch op, die niet altijd even fair maar toch sportief wanneer nodig, aan de noodrem trok ken. Toch kwam het raadsle- denteam terug, vooral onder de bezielende leiding van wet houder Tesselaar. Na in de eerste helft op een brancard te zijn afgevoerd vierde hij zijn rentree als spelbepaler in eep slotoffensief, na een 3—1 rust stand en een 4—1 stqnd kwam het raadledenteam daarmee zelfs nog tot 24 terug, maar dat werd dan toch ook de. eindstand. Uitvoering Aspasia De gouden gymnas tiekvereniging Aspasia uit Hazerswoude hield gisteren een uitermate geslaagde uitvoering in de sporthal van Ha- zerswoude-Dorp. Alle 700 leden van de ver eniging namen aan de jubileumuitvoering deel. Hoogtepunt was de demonstratie tram polinespringen van Pro Patria uit Zoetermeer. Op de foto enkele da mesleden van Aspasia op de lange mat. VOORSCHOTEN De gemeenteraad had gister avond drie schorsingen nodig om door de vrij korte agenda heen te komen. Het zwaarste besluit werd zelfs na het middernachtelijk uur genomen, het betrof de toepassing rijksbijdrageregeling plaatselijk vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen. De staatssecretaris heeft een rijks bijdrageregeling in het vooruitzicht gesteld, die allereerst op vele punten erg vaag is en boven dien was de voorbereidingstijd voor het ambte lijk apparaat erg kort om een goed voorstel aan de raad uit te brengen. De heer Visser (PPV) hield rond het middernachte lijk uur een goed zakelijk betoog en dat werkte zeer verhelderend. Op papier lijkt deze rijksbijdra geregeling, waardoor de gemeente een subsidie krijgt op een aan te stellen beroepskracht, goed. Er werd in de rijksregeling echter geen garantie gegeven dat deze subsidie meerjarig is en boven dien dezelfde financiële tegemoetkoming voor de toekomst garandeert. Aanstellen van een free-lan ce medewerker blijft dan nog over, maar dat geeft geen kans Om een plan op langere termijn te maken. Verschillende sprekers hielden principiële betogen en de WD diende zelfs een amendement in. Tenslotte werd na schorsing besloten in begin sel de rijksbijdrage te accepteren en de subsidie aan te vragen terwijl in die tussentijd een plan gemaakt zal worden. Een tweede heet hangijzer was de stichting van een nieuwe kleuterschool voor de Rudolf Steiner school in de wijk Noord-Hofland.De bouw van devoorgestelde kleuterschool is dermate duur door een aantal voorzieningen, dat de raad erg veel moeite daarmee had. Op de tribune had de Em- mausschool plaats genomen, die met spandoeken kenbaar maakte dat zij al jaren in een noodvoor ziening zitten. Tenslotte besloot de raad de ver langde goedkeuring te geven maar het krediet aan een maximum te binden van ƒ788.000,-. De WD diende een motie in, waarin het ongenoegen werd uitgesproken over het uitblijven van concrete be leidsvoorstellen inzake scholenplanning en scho lenbouw. Tot verrassing van ieder steunde het college van b. en w. inclusief de wethouder Marse lis van onderwijs deze motie. Alleen Iestra (PPC) en Meerhoek (CDA) waren tegen. De hondenkennel aan de Leidseweg-Noord moet verdwijnen. Dat is volgens de burgemeester juri disch bezien een eenvoudige zaak, maar praktisch door de procedures een langdurige zaak. Wat er ook gebeuren gaat, volgens het koopkontrakt is het houden van honden en katten in een kennel verboden. S|3togste 23iopaeaie Voe k. 1 ^)uw van het nieu-' sbouw voor ortho- Pfe op het terrein 'pji het Academisch j zphuis Leiden vor- 14) gestaag. Gister en ^g werd het hoog- 'n Ant bereikt. 1 i toekomst zullen ize nieuwbouw de ge patiënten van pjinna Kliniek wor- opgevangen. Het ^^neel van de Anna ■■k. die bij gereed- ^}n van dit gebouw •orden gesloten, is in dienst getre- aditi'1! het Academisch difnhuis. Naar ver- eetmg zal het nieu wbouw orthopae- het vroege voor mare eerste patien- Pietunnen opnemen. jrogu 6 M| Zoeterwoude Mede dankzij de algehe le goedkeuring van de raad kan waar schijnlijk begin volgend jaar al een be gin worden gemaakt met de bouw van het project Gemiva. De plannen omvat ten de bouw van een „dorp" in de Zwet- polder, bestemd voor de opvang, verple ging en verzorging van 315 geestelijk Schoolgebouw gehandicapten. van alle raadsfracties in ontvangst ne men, die zich allen zeer verheugd toon den over de voortreffelijke uitgewerkte plannen voor het project. Directeur Arts van de Stichting Gemiva sprak na afloop van de raadsvergadering de leden va de raad toe. Hij stelde bijzon der ingenomen te zijn met de snelle besluitvaardigheid van de raad. Op zijn beurt moest drs. Arts de complimenten Bij de bespreking van de slechte staat waarin de nauwelijks acht jaar oude Sjaloomschool verkeert, was de raad aanzienlijk minder enthousiast. De nood zakelijke reparatie op korte termijn ont lokte het raadslid Straver zelfs de opmer king of het niet zinvoller was tot nieuw bouw over te gaan. In het nieuwe school gebouw zouden dan tevens de leerlinge- tjes van de kleuterschool Hummelhof worden ondergebacht. „Want, zo stelde Straver, „dat gebouw vertoont ook een fors aantal gebreken". De raad was van mening dat de gebreken voornamelijk te wijten waren aan de slechte experimentele constructie van de gebouwen. „Sommige gebruikte materia len blijken elkaar nu niet te kruinen verdragen", aldus het raadslid. De raad besloot voortaan zelf per geval de gemeente-garantie aanvragen voor de aankoop van een woning in Westeinde II en III te behandelen. Uitzondering hierop zullen de huidige inwoners van Zoeter woude en economisch aan Zoeterwoude gebondenen zijn. Zij zullen zonder raads besluit in aanmerking voor gemeentega rantie komen. De raad bleek verdeeld over de voorge nomen vestiging van het farmaceutische bedrijf Anbar International B.V. Vooral de CDA-fractie sprak haar verontrusting uit over de mogelijke overlast die dit bedrijf in de toekomst zou kunnen bezor gen. De WD-fractie daarentegen toonde zich verheugd met de komst van de onderneming. Toen het op stemmen aan kwam bleek de meerderheid van de raad evenwel positief tegenover de verkiezing van het nieuwe bedrijf te staan. 17IERDORP Muziek bij kaarslicht is een 17-3ule die het goed doet in de Leiderdorpse Skerk. In bijzondere mate bewees gisteravond ^jio Anner Bijlsma, Rien de Reede en Paul Jjjy dit met vanzelfsprekend een barok-pro- ■■ma vol welluidende muziekwerken. Trio's en •nates dus voor cello en twee fluiten. De ;"d9elde werken, waren van J. S. Bach, diens zoon Wilhelm Friedemann, die als compo- lamifganist ook aardig wat roem vergaarde in jis -tijd, Joseph Haydn, en van Gabrieli een Nw$olo. ut|'^jeest opvallende algemene karaktertrek van Hier^rgelijk programma is dat het allemaal JOSie" muziek biedt; er kornt nauwelijks een jereiiiant in voor, alles is even zoetvloeiend. Om ^hJe aandacht geboeid te houden is een veelei- 15 taak, die uitvoerenden zichzelf stellen. Daar- I6.03agden zij echter bovenmate om verschillende irieeien. Ten eerste was de muziek natuurlijk niet n I maar mooi; stuk voor stuk juweeltjes van componeer-kunst met diepgang. En ten tweede speelden hier drie kunstenaars met misschien wel een identieke spelopvatting, maar heel verschillen de verwezenlijking. Vooral het onderscheid tussen de twee fluitisten frappeerde: Paul Verhey zeer extravert blazend, over het algemeen tamelijk sterk aanzettend met zijn zilveren instrument, dat qua timbre heel anders overkomt dan het geluid uit de gouden fluit van Rien de Reede. Deze laatste speelde ingetogener, produceerde in elk geval een aanzienlijk zachter geluid, en afgewogen tegen elkaar leek het teveel van de een evengroot als het te weinig van de ander. Wel een evenwicht, maar niet het wenselijke. Tussen hen in gezeten fungeerde Anner Bijlsma met zijn violoncello's excellent als de betrouwbare regelaar, bij wie het (bijna) nooit mis gaat. Hij hanteert zijn strijkin strumenten met grote beheersing, technisch en artistiek; zijn vertolking van het Ricercare voor Cello-solo van Gabrieli getuigde van' volkomen meesterschap. PAULA KONING °^EN Wie Bergmans „Scènes uit een huwe- eterr^ft gezien hoeft geen spijt te hebben „Hou p-Koln mij of ik van jou" gisteren in de Leidse i-Koruwburg te hebben gemist. Beide verhalen De Hj over een huwelijk, waar in het tussen de •ers niet zo goed meer gaat (bij Bergman gaan ^ook uitéén). Beide besluiten met een verzoe- cène, waarbij het lijkt alsof man en vrouw opnieuw verliefd worden op elkaar. Maar jhee houdt iedere overeenkomst op. (Natuur- uzie£®t één is een /klucht en het andere een thul in het stuk van gisteravond, waarin Luc Lutz is eianone Rooskens de enige twee rollen spelen, Mp |ferst, ondanks de suggestie van een serieuze 10 (S1000- de pyama-pret en de jolijt van het iend?nÉ>evecht. Op zich kunnen dat soort nummers Keilkend zijn. Als timing, perfectie, en tempo dan 3d rag zo zijn als die van acrobaten en clowns. Zo voor dat soort hoogstandjes is het echtpaar igeei Lutz te veel acteur en te weinig artiest. Wat ik veel kwalijker vind, is de gruwelijke opper vlakkigheid, waarin de meest serieuze questies mogen opdraven (het huwelijk in een precair stadium). Als je over heroïnehandel grappen maakt, wil ik wel merken, dat je weet waarover je het hebt, en ook, dat je ermee begaan bent. En datzelfde geld voor terloopts aangestipte zaken als vrouwenemancipatie, Jezusfreaks, onze tweede woning en de hardheid van Johan Neeskens (alles komt op de grote hoop om leuk te zijn). Op deze manier comedie maken en erom lachen, die beide zaken getuigen van een groter cynisme dan het meest kwetsende cabaret. De opbouw van het stuk is zwak. De tekst is soms zwaar geforceerd „om grappig te wezen" („We waren net Suske en Wiske; nu is het Turks Fruit") en de twee liedjes zijn van een grenzeloze onbenul- ligheid. PAUL VAN DER PLANK Eerste paal in Sassenheim Burgemeester Kret van Sassenheim sloeg gisteren de eerste paal voor de bouw van 39 wonin gen in het sane ringsplan Hoek- straat. Voorafgaan de aan het officiële karwei zei Sassen- heims burgemees ter, dat de huurprij zen van de toekom stige woningen zul len schommelen rond de 325 gulden. De totale kosten van het complex bedragen 5,7 mil joen gulden. LEIDEN De PvdA-gemeente- raadsleden M. A. Koning en J. P. Öuivestein menen, dat geen bouwvergunningen zijn afgege ven voor de inmiddels voltooi de werkzaamheden aan het voormalige Minnehuis aan de Kaarsemakerstraat en het Oude Liedenhtfis aan de Herengracht 1 De beide raadsleden hebben het college van B. en W. van Leiden vragen gesteld over het moge lijk ontbreken van de vereiste bouwvergunningen. Ook infor meert men naar het toezicht op de werkzaamheden door de af deling Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente. Tevens vragen qle raadsleden naar de brandvei ligheid van de verbouwde pan den en naar het voorgeschreven overleg met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. De raad sleden betwijfelen of de nieuwe achteruitgang van het Ouden Liedenhuis met de vereiste ver gunningen en toestemmingen is aangebracht. „Welke maatrege len denkt het college te nemen indien blijkt dat er geen overleg is geweest en de gewenste ver gunningen ontbreken", aldus besluiten beide raadslieden hun vragen. Burgerlijke stand Gehuwd J. J. M. van Brussel en M. M. de Vries; H. Paauw en W. Verver; J. Ravensbergen en M. H. de Koning; K. Barnhard en M. S. Ligtvoet; W. Kuijper en J. P. la Lau; W C. M. Zijlmans en C. C. Vijlbrief; G. H. N. Tiesema en N. J. de Lange. Geboren: Arie Cornelis, zoon van: B. E. Nieuwehuis en M. de Jong; Rens, zn. v.: J. J. M. Verburg en A. H. Bank. Overleden: M. Vermeulen, geb. 1921, geh. geweest met P. Kardol; K. L. Klom geb. 1915. man; P. Parlato, geh 1950. man; A. C. Bon aeb. 1914, geh. ge weest met H. Verkerk; A. J. Quik, geb. 1956, man. Ondertrouwd: A. Altink en E. J. Have; J. Aandewiel en H. Stokkel; W. A M van Berge Henegouwen en T. Fallaux; J. K. Briët en F. F van Oordt; P. T. J. Borst en E. R. Brilleman; W. J. H. M. Cornelisse en J. Chaudron. R. M. van Heeringen en E. S Doorenbos; A. H. Hoogeveen en J. G. Fresen; C. N. Klijn en M. B. E. P. Wuisman; A. J. Louwrier en L. Stuijfzand; H J F. van der Pluijm en A. Wessels, E. R. Schenk- huizen en G. A W. M. Kleine; P. Sloos en J T van Wanrooij; A. M. A. Stol en C. M. Zweistra. SASSENHEIM Vandaag is het vijftig' jaar geleden dat het kerkgebouw van de Nederland se Protestanten Bond, afdeling Sassenheim, aan de Julianalaan in gebruk werd genomen. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt een tentoonstelling ge houden met als titel „Kerk en mensen - toen en nu". Van 15.00 tot 18.00 uur is gelegenheid de tentoonstelling in het kerkge bouw aan de Julianalaan te be zichtigen. De kerkdienst van morgen is eveneens aan boven genoemd thema gewijd. De aan vang van de kerkdienst is 10.30 uur. De afdeling Sassenheim van de Nederlandse Protestanten Bond werd in 1920 opgericht. Aanvan kelijk werden de bijeenkomsten in de zaal van de heer Hoogstra ten, achter de winkel Van Loo aan de Hoofdstraat, gehouden. In 1925 ontstond behoefte over een eigen kerkgebouw te be schikken. Het eigen gebouw kwam ter sprake tijdens de le denvergadering van 3 november 1925. In verrassend korte tijd werden gelden bijeengebracht voor de bouw van een eigen pand. Reeds in juli 1926 kon opdracht worden gegeven voor de bouw van het kerkgebouw. Het ontwerp was van de bouw kundigen Lohman en Ponsen, terwijl het pand werd gebouwd door firma C. J. Meiman. De aanneemsom bedroeg 5.971 gul den. De bouw verliep spoedig en op 31 oktober 1926 kon het nieu we gebouw in gebruik worden genomen. De N.P.B. telt thans ongeveer 50 leden, ongeveer evenveel als vijftig jaar geleden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3