£cidóc(Soiwcuit Smith beschuldigd van wreedheden in Rhodesië J MOOED OP MAIRE DRUMM ROEPT WRAAK IRA OP Meesterbrein bankroof Nice ook in arrest Wolkenvelden Mansveld geschorst Uiterlijk vrijdag* beslissing over loonbeleid ^og geen oeslissing *>ver AZL \ZH in Leiden duurder Tsjechische kaper komt voor Duitse rechtbank Trein rijdt in op auto bij Voorschoten it Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. lertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Cooper Zaterdag 30 oktobr 1976, 67e jaargang no. 20569 Wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen dróóg. Tot ma tig en aan de Waddenkust tot vrij krachtig toenemende ooste lijke wind. Maximumtemperatu ren omstreeks 10 graden. Vooruitzichten voor zondag en maandag: Weinig verandering in het huidige weertype. Tommy Cooper terug op Ned. I om 19.05 uur. Om 19.55 uur Maigret. Om 22.30 uur Terug naar de natuur. Ned. II om 20.25 uur Kwistig met muziek en om 21.30 uur Sil de strandjutter. Zondag Ned. I om 19.30 uur Jonge mensen op concertpo dium en om 20.40 uur speelfilm Nun's story met Audrey Hep burn. Van onze sportredactie ZEIST Aad Mansveld speelt morgen niet tegen Feyenoord. De aanvoerder van FC Den Haag zag de gele kaart, die hij tijdens de wedstrijd tegen Go Ahead Eagles van scheidsrechter Keizer kreeg gehonoreerd met een uitsluiting van één wedstrijd en een geldboete van 150 gul den. Blatter (Jtoda JC) werd door de tuchtcom- missie voor vier duels geschorst na zijn rode kaart in het treffen AZ—Roda. Ho- venkamp (AZ'67) werd twee duels uitge sloten en beboet met 250 gulden. Deze zaken werden door de strafcommissie mondeling behandeld. Van onze parlementaire redaktie DEN HAAG De ministerraad zal uiterlijk volgende week vrijdag een beslissing nemen over de loonsverhogingen in 1977. In het kabinetsberaad van gisteren is over het arbeidsvoorwaardenbe leid gesproken. Minister Boersma (Sociale Zaken) wilde zich nog na der oriënteren, alvorens er knopen worden doorgehakt. Die oriëntatie kan inhouden, dat de minister nog overleg zal plegen met de centrale organisaties van werk gevers en/of werknemers. Dat over leg zou ook onderhands kunnen gebeuren. Het is niet uitgesloten dat al begin volgende week het standpunt van het kabinet zal wor den bekendgemaakt. De ministerraad heeft ook van ge dachten gewisseld pver een wets ontwerp van minister Boersma voor de openbaarheid van inko mens uit arbeid. Gehoopt wordt dit wetsontwerp nog dit jaar bij de Tweede Kamer in te dienen. Minis ter-president Den Uyl acht dit wets ontwerp voor het voeren van een inkomensbeleid van groot belang. GENÈVE (AR/RTR) - De troe pen van de Rhodesische pre mier Smith voeren tegen de zwarte nationalisten een oor log, die steeds meer begint te lijken op die, welke de Ameri kanen jarenlang in Vietnam hebben gevoerd. Tijdens aan vallen op vluchtelingenkampen over de grens met Mozambique zijn ruim zeshonderd onschul dige zwarte burgers vermoord. In veel dorpen in Rhodesië zijn burgers gedood of mishandeld op een wijze zoals alleen de Gestapo dit kon doen. E3 Deze zware beschuldigingen van wreed- P? - séiT' t -Jk heden aan het adres van Smith richtte bisschop Moezorewa gisteren tijdens de tweede dag van de Rhodesische confe rentie. De Rhodesische zwarte leiders maakten duidelijk dat zij door een mili tante strategie het minderheidsbewind van premier Ian Smith willen passeren en de volledige macht in hun land direct uit handen van de'Britse regering willen ontvangen. Bisschop Moezorewa, die als eerste van de zwarte leiders sprak, verlangde dat nog voor de onafhankelijkheid verkie zingen zouden worden gehouden, waar door geen blanke zitting zou krijgen in de te vormen interim redering. Zijn rivaal Josjua Nkomo verklaarde dat zijn patriottisch front met Robert Moe- gabe naar Genève was gekomen om de onafhankelijkheid van Zimbabwe te vestigen onder voorwaarden van alge meen kiesrecht Moezorewa liet blijken hoezeer de zwar te leiders zich gegriefd voelen door het feit dat zij niet direct geraadpleegd zijn Bisschop Moezorewa komt aan bij het Palais bij het overleg tussen Smith en Kissin- des Nations voor het bijwonen van de confe- ger. De zwarte leiders zeiden dat de rentie over Rhodesië strijd om de onafhankelijkheid zou wor- Premier Ian Smith van Rhodesië doet moei te een vraag van een journalist te verstaan bij het verlaten van het Palais des Nations m Genève, waar gisteren de tweede zitting van de conferentie over Rhodesië werd gehouden N den voortgezet tenzij binnen een jaar deze onvoorwaardelijke machtsover dracht zou plaatsvinden. Premier Smith heeft gisteren onbewo gen de eisen en de beschuldigingen van de zwarte leiders aanhoord. De beschul digingen zijn een en al leugens, zei hij in een korte rede. Als je net zo lang als ik in Afrika hebt gewoond, dan doet het je niets meer, aldus Smith. De tweede zitting van de conferentie werd door de Britse voorzitter Ivor Richard na 90 minuten geschorst. Wan neer men weer bijeenkomt is niet be kend gemaakt. JA -EIDEN Het kabinet heeft m-|ijdens de vergadering van de linisterraad gisteravond nog 'o- een beslissing kunnen nemen de nieuwbouw-plannen iar oor het Academisch Zieken- is- mis in Leiden. Gemier Den Uyl verklaarde steravond op de wekelijkse irsconferentie, dat een beslis ing over de nieuwbouw pas iver veertien dagen verwacht tan worden. Als gevolg van af- o' vezigheid van onderwijs-minis- ter Van Kemenade kan het taagstuk van nieuwbouw of 'er-nieuwbouw niet al volgende Peek 5 november in dé minis- erraad aan de orde komen. De lewindsman bevindt zich dan in Yairobi. WERELDMISSIEDAG 1976 U hoorde deze maand over kerken tn de ontwikkelings landen U las dat de Afrikaanse en Aziatische christenen veel meer werk hebben aangepakt dan ze zelf kunnen financieren U was van plan hen te helpen. Maar het kwam er nog niet van. Zou u toch nog iets bemoedigends in uw giroboek willen schrijven? Het is zo nodig. U weet niet hoe er ginds op u gerekend wórdt! GIRO 8725 WERELDMISSIEDAG DEN HAAG PMW Poslbub 2140 DenbHaag LEIDEN De NZH-tarieven in Leiden worden met ingang van 1 november verhoogd. De prijs voor een busrit enkele reis wordt verhoogd voor volwasse nen en kinderen met een stui ver tot respectievelijk 85 en 45 cent. De Vervoersmaatschappij NZH heeft de tarieven moeten verho gen als gevolg van het plan van de minister van Verkeer en Wa terstaat Westerterp om de tarie ven van het openbaar vervoer in Nederland op elkaar af te stemmen en tot een geïnte greerd geheel te maken. De hierdoor noodzakelijk geworden tariefsverhogingen komen bij de NZH gemiddeld neer op een verhoging van 8,5 procent. De nieuwe tarieven zijn: 85 cent enkele reis; 45 cent enkele reis voor kinderen van 4 tot 9 jaar; 4,20 gulden 6-rittenkaart volwas-' senen; 2,70 gulden voor 6-ritten- ka art voor de jeugd tot 18 jaar; 27,50 gulden voor maandabon nement volwassenen, 20 gulden maandabonnement voor de jeugd. Houders van een 65+ kaart betalen 45 cent voor een enkele reis. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.30 en 19.30 uur nummer 469522 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. Waar agentschappen zijn wen-, de men zich tot de agent. Klachtendienst uitsluitend voor abon nees Zoetermeer: 079-169920. MÜNCHEN (RTR) De 26-jarige Tsjech Rudolf Becvar die donderdagavond door middel van de kaping van een Tsjechoslo- waaks lijnvliegtuig naar München uitweek, is gisteravond door. de Westduitse justitie formeel in staat van beschuldiging gesteld wegens luchtpiraterij. De regering vap Tsjechoslowakije heeft officieel om Becvars uitlevering gevraagd. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken in Praag wordt Becvar gezocht wegens moord op zijn broer. Dagbladen en radid in Tsjechoslowakije maakten eerder deze week al melding van opsporingsacties van de politie naar Rudolf Becvar, die zwaar gewapend op de vlucht zou zijn, nadat hij de moord had gepleegd: Hij zou het vliegtuig gekaapt hebben om aan de achtervolging van de politie te ontsnappen. Het is voor het eerst dat West-Duitsland met een vliegtuigkaping te maken krijgt sinds minister Genscher in de algemene vergade ring van de Verenigde Naties een internationale conventie tegen vliegtuigkaping voorstelde. Volgens de Westduitse ontwerp-conven- tie moeten alle kapers worden uitgeleverd aan het land van herkomst, of berecht worden in het land waar ze terecht komen. Becvar heeft in de Bondsrepubliek politiek asiel gevraagd. In het verleden heeft Bonn geweigerd kapers die. politieke motieven opgaven, uit te leveren. Zij zijn in de Bondsrepubliek berecht. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De zogenaamde geestelijke vader van de opzienbarende bankinbraak van Nice zit achter de tralies. Albert Spaggiari die tot voor kort in Nice een kleine fotozaak dreef en sinds een half jaar in het achterland van de Rivièra een kippenfarm begonnen was, is door de politie van Nice aangehouden, omdat twee van de bij de grote operatie van dinsdag gearresteerden hem formeel als het brein en de organisator van de zgn. „inbraak van de eeuw' hadden geïdentificeerd. Spaggiari had sedert de arrestatie van de andere medeplichtigen niets aan zijn dagelijkse gewoonten veranderd. Hij werd in Nice aangehouden toen hij een voorraad kippevoer kwam inslaan. De 45-jarige fotograaf had vroeger in Indo-China gevochten, had tot de OAS (de extreem-rechtse terroristenbeweging die zich gewapen derhand tegen de onafhankelijkheid van Algerije verzette) behoord en is actief lid van een in Nice in het leven gerQepen fel anti-communistische beweging. Volgens de politie heeft Spaggiari een aantal inbraken en overval len gepleegd, terwijl hij de hoofdverdachte is in de zaak van de roof van de gouden staven die in 1973 uit de Banque de Paris en de Pays Bas gestolen werden. Hij is evenwel nimmer voor enig misdrijf veroordeeld. Voor al degenen die de fotograaf kennen was zijn arrestatie een enorme ver rassing en praktisch niemand wil geloven dat Spaggiari inder daad de beslissende rol in de roof van de 50 tot 60 miljoen gespeeld heeft. Zes van de zeven medeplichti gen aan de inbraak zijn nu offi cieel in staat van beschuldiging gesteld, en volgens de politie, kunnen in de komende dagen verdere arrestaties worden ver wacht. Een aantal van de ge nummerde gouden baren die ge stolen werden zijn eveneens te rug gevonden, ook waardepa pieren en juwelen. Albert Spaggiari heeft volgens zijn eigen zeggen zijn aandeel in de buit geschonken aan de ui terst rechtse Italiaanse organi satie La Catena. De politie in Rome liet echter weten nooit te hebben gehoord van deze orga nisatie. In Brussel werd gisteravond de Fransman Daniel Micheluzzi gearresteerd, die ook bij de ban kroof zou zijn betrokken. De man werd aangehouden op aan- wijzigingen van een Franse poli- Albert Spaggiari tieman in één van de vestigin gen van de bank Brussel Lam bert. Hij had daar een kluis gehuurd, waaruit 42 miljoen aan oude Franse franken en zes goudstaven tevoorschijn kwa men. LONDEN Sedert de brutale moord op Maire Drumm (56), de militante gewezen vice-voorzitster van de voorlopige Sinn Fein (politieke vleugel van de voorlopige IRA) wordt in Noord-Ierland een sterke uitbreiding van het geweld gevreesd. Het is vrijwel zeker, dat Maire Drumm ver moord werd door een extreme protestantse organisatie van Belfast, met het gevolg, dat nu alle protestantse leiders, politici incluis, hun leven bedreigd achten. De voorlopige IRA zal onvermijdelijk wraak nemen. De atmosfeer in de Noordierse hoofdstad is gespannen. Roy Mason, Britse minister van Ulster, heeft chefs van de politie en het leger bij zich geroepen voor de bespreking van speciale veiligheidsmaatregelen ter bescher ming van prominente Noordierse figuren. In het verleden is herhaaldelijk gebleken, dat dergelijke voorzorgen zelden voldoende wa ren. De dood van Maire Drumm betekent, dat de voorlopige IRA een nieuwe martelares heeft Mevrouw Drumm had vijf kinderen en was grootmoeder. Ze werd afgeslacht op haar ziekbed in het Materziekenhuis van Belfast dat haar sinds enkele dagen behan delde wegens een oogoperatie en een zenu waandoening. Drie jongemannen in witte doktersiassen schoten hun vuurwaDens od haar leeg. In de familiekring was Maire Drumm een zachtaardig en vriendelijk vrouwtje. Als ze in het openbaar het woord nam om andere Noordieren aan te sporen de „Brits" uit Ulster te verjagen, nam ze echter geen blad voor de mond. Zo zei ze ondermeer, dat de enige goede Britse soldaat een dode soldaat was, dat alle militairen in doodkisten naar Engeland teruggestuurd moesten worden, en dat Belfast en andere belangrijke Noordier se plaatsen, en desnoods ook Engeland, door de voorlopige IRA met de grond gelijkge maakt moeten worden om de bevrijding van Noord-Ierland tot stand te brengen. VOORSCHOTEN Als gevolg van een botsing tus sen een splinter nieuwe Simca 1307S en een snel trein uit de rich ting Leiden, heeft het treinverkeer tussen Leiden en Den Haag gister avond een vertra ging van 35 minu ten opgelopen. Het ongeluk gebeurde om vijf overjialf 7 op de spoorwegovergang in Voorschoten. De bestuurder van de Simca, de 31-jarige Voor schotenaar J. Reitsma en zijn passagier R. van Amersvoort, eveneens uit Voorschoten, kwamen met de schrik vrij. Oorzaak van de botsing was het afslaan van de motor van de Simca op het moment, dat de twee Voorschotenaren zich op de rails bevonden. De heren Reitsma en Van Amersvoort, beiden werkzaam bij de Stichting Samenwerkende Club- en Buurthuizen in Den Haag kwamen uit Wassenaar. Chauffeur Reitsma trok juist op nadat hij gewacht had voor een eerder gepasseerde trein. Pogingen om zijn automobiel alsnog aan de praat te krijgen, mochten hem niet baten. Met de naderende sneltrein op enkele tientallen meters bij hem vandaan en gadegeslagen door een veelkoppige, zeer geïnteresseer de menigte, kozen hij en zijn collega tenslotte het hazenpad. Kamervragen over doping (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamerleden Du Chatinier (KVP), De Boer (ARP) en Tilanus (CHU) hebben aan de ministers Van Doorn (CRM), Van Agt (Justitie) en Vorrink (Volksgeondheid en Milieuhy giëne) vragen gesteld over doping bij voetbal. Zij willen weten wat er waar is van de beschuldigingen van de clubarts van de eredivisievereniging AZ'67, dat door één of meer spelers van Roda JC doping zou zijn gebruikt. Gevraagd wordt of de zware beschul digingen de regering aanleiding geven zich met de KNVB te verstaan over het opzetten van een controle op het eventuele gebruik van doping. Voorts vragen zij of de ministers het gewenst achten zo gauw mogelijk klaarheid te brengen over het vermeende dopinggebruik omdat de geruchten de voetbalsport onnodig in discrediet brengen. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het ..schaap met de 5 poten". Een mooi kadootje. nietwaar! ...als meuw kwartaalabonnee van de naam adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het schaap met de 5 poten naar: naam: adres woonplaats:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1