tg Griekenland I EEN GIGANTISCHE OPENLUCHTKERMIS TE WORDEN... Nico Cocolaras „De hemel beware ons voor een Spaanse ontwikkeling" enTOURage enTOURage enTOURage enTOURage enTOURage enTOURage enTOURage enTOURage - enTOURage enTO BEDANKT ER VOOR De Griekse reisagenten hielden aan het begin van het zomersei zoen 1976 collectief de adem in: wegens de spectaculaire achter uitgang in de Spanje-boekingen (de schattingen gingen tot 50 procent, een halvering derhal ve) rekende men in Grieken land op een verdubbeling van het buitenlandse toerisme. Deze toeneming van honderd procent werd echter alleen en dan nog slechts tijdens de drukke zomermaanden juni en juli bereikt op de eilanden Rhodos en Kreta. In en rond Athene bedroeg de stijging tussen de 25 en 30 procent, altijd nog aan zienlijk meer dan in 1975. Dit laatste percentage beteken de in feite een dubbele meeval ler. want een toeneming van honderd procent in het buiten lands toerisme had de Griekse hoofdstad domweg niet kunnen verwerken. De accommodatie leverde dus geen moeilijkheden en ontevreden gasten op. Dit in tegenstelling tot Rhodos en Kre ta, die maandenlang te kampen hadden met gigantische over- boekingsgolven, die zo hoog ov3r het eiland sloegen, dat in derhaast hotellounges omge bouwd moesten worden tot openbare slaapzalen. Slaap zacht op je dure vakantiegeld. Onmogelijke situatie ..Een onmogelijke situatie", geeft Nicos Cocolaras volmon dig toe. Hij is eigenaar van Greece Unlimited in Athene, dat onder meer de belangen van de Nederlandse Reis Vereniging in en rond Athene behartigt. Hij is dan ook alleen maar blij en gebaat met een geleidelijke, na tuurlijk verlopende stijging van het inkomend toerisme: „Nie mand schiet iets op met een plotselinge toeristische explo sie", zegt hij, „dat veroorzaakt alleen chaos, ellende en kwade gezichten". Niettemin gaat de hotelbouw in Griekenland gestadig door: aan het einde van dit jaar gaan er weer enkele grote eersteklas-ho tels open: een broodnodige aan vulling, want het aantal bedden in die categorie bedraagt nu nog slechts 2100. Daarnaast zijn er in Athene vier vier-sterren-ho- tels, die samen een capaciteit hebben van 4700 bedden. Ook hieraan moet dringend gesleu teld worden. Tweedeklas-hotels daarentegen zijn er in Grieken land in ruime overvloed". Teleurstelling Een grote teleurstelling vorm den dit jaar de boekingen voor cruises. Cocolaras: „Ook hier hadden we een toeneming van honderd procent verwacht. Deze wensdroom werd echter slechts op enkele cruises verwezenlijkt. Een begrijpelijke zaak overi gens, als je bedenkt, dat de prij zen voor deze pleziertochten op zee de laatste drie jaar de pan zijn uitgerezen". Nicos Cocolaras durft er echter zijn hand voor in het vuur te steken, dat de boekingen voor hotels in Athene en omstreken in 1977 geen moeilijkheden zul len opleveren. „Met deze restric tie", voegt hij er aan toe, „dat de buitenlandse toeroperators deugdelijke contracten afsluiten met de Atheense reisagent, die op zijn beurt de contracten met de hotels waterdicht heeft ge maakt. In dat geval kan dé toe rist blind varen op de beloofde accommodatie". Voor het eiland Rhodos, waar Cocolaras zelf een agentschap heeft, voorziet hij voor de zomer van 1977 wel grote moeilijkhe den. „Het eiland beschikt mo menteel over 35.000 bedden en Xenos Zeus is weliswaar de gulle god van de eeuwi ge gastvrijheid, maar zijn martiale aanwezigheid bete kent niet, dat Griekenland uit is op massa-toerisme. „Daar heeft ons volk geen karakter voor", meent reisa gent Nicos Cocolaras. nog steeds worden er in koorts- acitig tempo nieuwe hotels bij gebouwd. Maar toch zal Rhodos de toeristenstroom (met name ki en Thesaloniki verwacht ik onbewolkte lucht", uit Scandinavië) bij lange na geen massale overboekingsgolf. Overigens is nu al bekend, dat niet aan kunnen, als deze even Zelfs als er in 1977 een toene- Griekenland er in 1977 bepaald groot zal blijken te zijn als dit ming is van 50 procent dan is niet voordeliger op wordt. De jaar. Voor Athene en omgeving er in deze toeristische brand- regering heeft voor de komende en de toeristengebieden Halkini- haarden nog geen vuiltje aan de zomer al ingestemd met een for se prijsstijging van vijf en twin tig procent en door deze maatre gel zullen Europese koopjesja gers gedwongen worden om uit te wijken naar vóór- en najaar. „Grote touroperators", meent Cocolaras, „kunnen volgend jaar toch goedkope aanbiedin gen doen, als zij veel kamers afnemen in het laagseizoen. Door de concurrerende winter- tarieven in de luchtvaart zie ik juist in voor- en najaan en in de winter grote mogelijkheden voor de zogenaamde „inclusive- tours". We verwachten dit jaar veel animo voor mini-trips, zo wel die van vrijdag tot maandag als die vanaf vrijdag de-week rond. De hotels berekenen spe ciale prijzen en de temperaturen in Athene zijn zelfs in de winter dragelijk". Massatoerisme Hoe reageert een Griek op het verschijnsel „massa-toerisme?" Cocolaras: „Xenios Zeus is de Griekse god van de gastvrijheid. Iedereen weet trouwens, dat een Griek van nature de gastvrij heid zelve is. een huis-tuin-en- keuken-Zeusje dus en daarom accepteren we zelfs het massa toerisme. Onze deuren staan niet alleen open voor de p'rive- gast met de gevulde portemon nee. maar we stellen wel als voorwaarde, dat een gast in ons land de zeden en gewoonten van ons volk tenminste respecteert. De hemel beware ons voor een Spaanse ontwikkeling, waarbij Griekenland door de bulldozer van het massatoerisme wordt omgeploegd tot één gigantische openluchtkermis. Ik wil nu al vast voorspellen, dat een Griek zoiets niet pikt. Hij heeft er gewoon het karakter niet voor". Schoolreisje mét Sunair Dat chartervliegreizen soms de toverballenkleur aannemen van een uitstap je met de eerste klas van de school wordt je opnieuw duidelijk, als je het stencil ziet, .dat gasten van SUN AIR op hun Spaanse be stemming vinden. Daar gaan we: onder de kop EN KELEN GOUDEN RE GELS VOOR EEN LEUKE UITSTAP (de hostess heeft kennelijk last met de enne- tjes) volgt deze aangrijpen de, diep menselijke tekst. „Eerst en vooral een goed humeur. Wees punctueel, sta op de afgesproken plaats en tijd klaar. Luister naar de uitleg van de reis leider, maar praat er niet doorheen. Mopper niet bij onvermijdelijke pech en eventueel oponthoud. Zing alleen als anderen zich er niet aan ergeren. Verwacht niet, dat de reisleiding maatregelen neemt als u zich aan het gezang van anderen ergert. Ten slotte behoren zowel de zangers- als de anti-zangers tot de gasten van Sunair. Al zijn bij een compleet verzorgde reis de fooien inbegrepen wordt u wel aangeraden mee te doen met de collec te, die aan het einde van de trip voor reisleiding en chauffeur gehouden wordt". We bekennen eerlijk: als we zo'n brok proza lezen zijn we op slag niet meer te houden. Dan zouden we het liefst de boel de boel laten en juichend naar Spanje afreizen om ons bij het reisgezelschap van Sunair te voegen. Want re ken er op, dat het zelfs bij onvermijdelijke pech en eventueel oponthoud een dolle boel is tijdens die leu ke uitstap. Uitvlucht naar de Noorderzon Ierland op eigen houtje Air Lingus heeft voor toeris ten, die „op eigen houtje" Ier land willen ontdekken een spe ciaal f reedrive-programma ontworpen, waarbij aantrek kelijke tarieven gelden voor de vliegreis en de huur van een auto. Men vliegt naar Dublin. Cork' of Shannon, waar een auto zonder chauffeur staat te wachten. Voor een verblijf van negen dagen in Ierfend bij deelneming door twee perso nen is de prijs 525 gulden per persoon, inclusief de vliegreis naar Dublin, exclusief benzi ne. Men krijgt dan de beschik king over een Ford Escort. Doorvliegen naar Cork of Shannon kost 45 gulden per persoon meer. Als extraatje voor gasten, die gebruik ma ken van de freedrive biedt de Ierse Luchtvaartmaatschappij met medewerking van de Irish Welcome Hotels Group ook nog een speciaal tarief aan in 18 hotels, verspreid over heel Ierland. Wilt u er meer van weten: de speciale Freedrive Vogelvrij 1976-folder met alle informaties kunt u aanvragen bij Air Lingus. Heiligeweg 14 in Amsterdam-C, telefoon 020- 250306. De boer op bij Bartje Justisdal heeft er weer volop kaas van gegeten Wanneer tegen het einde van september een kille nevel 's - morgens uit de Zwitserse bergdalen opstijgt dan wordt het tijd om het vee van de alpenweiden te halen. In het Justisdal, gelegen bij Sigris- will boven de fotogenieke Thu- nersee gaan op de dag van de „Alpabfahrt" de boeren uit de omringende dorpen, die vee op de alpenwei hebben, voor de „Chasteilet", de traditionele kaasverdeling, de berg op. Men trekt er met het hele ge zin naar toe, want niemand wil dit schouwspel missen. Doel van de tocht is de Spycher- berg met de vier kaasschuren, waar de opbrengst van de zo mer ligt opgeslagen. Op de hoge alpenwei verzamelen de duizenden, onder wie vele toe risten, zich om met kenners blik de ronde schijven te taxe ren, die naar „losen" zijn op gestapeld (een „Los" komt overeen met de kaasopbrengst van één koe, die varieert van 50 tot 75 kilo). Het vrolijk ge snapen gezever verstomt tegen de middag, als de bergvoogd naar voren treedt voor een korte toespraak. Daarna be gint de kaasverdeling. Uit een zak met houten plaatjes, waar op de namen van alle recht hebbende boeren staan trekt de bergvoogd telkens één naam en legt het plaatje op een kaasstapel. Met luide stem roept hij de namen af: „Matter Hans; Sauer Frisz; Amstuz Gottfried", net zolang, totdat iedereen zijn deel heeft. Als dit ritueel voltooid is, worden de namen op de kazen ge- sc ireven. En dan is het tijd voor het massale openluchtfeest: bin- nen de kortste keren is de wei veranderd in een dansvloer, waarbij vendelzwaaiers het met zichzelf aan de stok heb ben en door burgers, boeren en buitenlui uitbundig wordt gezongen en gejodeld. Vroeg in de middag trekken de boe ren daarna in lange optocht terug naar het dal, gevolgd door het vee. De beste melk koe van elke alpenwei draagt trots een met bloemen en lin ten versierd melkkrukje met zich mee tussen de horens. En hoog op de Spycherberg is de rust teruggekeerd voor een vol jaar. Ooit van Hardegarijp, Olter- terp, Menaldumadeel of Woudsend gehoord? Stuk voor stuk ordentelijke namen van gemeenten in het stille, door velen vergeten Friesland. Daar wil deze provincie in de ko mende maanden verandering in brengen en daartoe gaat het de Hollandse boer op met zijn meren, bossen, oneindige ver ten en stokoude steden als Franeker, Dokkum, hanzestad Bolsward en natuurlijk Leeu warden. Normaal gesproken is de boot het vervoermiddel bij uitstek voor een zwerftocht door Friesland, maar in de wintermaanden is een reis per auto zeker zo comfortabel en aangenaam. Daarom heeft de VW Friesland-Leeuwarden juist voor autobezitters gedu rende het hele jaar, uitgezon derd de feestdagen, twee vijf daagse zwerftochten uitgezet. De eerste voert van Leeuwar den naar Sneek en eindigt in Beetsterzwaag; de tweede be gint in Dokkum, vervolgens wordt overnacht in Olterterp en ten slotte in Sneek. De prij zen zijn respectievelijk 315 en Drente, het grote openluchtthea ter met bossen, vennen, zand verstuivingen, heidevelden, hun nebedden en vooral stilte is in het najaar op zijn mooist Speel daarom eens een instantrol in dit telkens veranderende theater en profiteer van de 300 kilome ter speciaal aangelegde fietspa den. Een vijf-daagse trektocht met overnachtingen in Assen, D angeloo, Westerbork, Odoorn en Zuidlaren kost 142,50 gulden per persoon op basis van logies- /ontbijt en 207,50 gulden voor half pension. Inlichtingen en re serveringen bij Provinciale VW, Postbus 95 in Assen, tele foon 05920-14324. 215 gulden. Bij deze prijzen zijn inbegrepen hotelvoucheurs voor diner-logies-ontbijt, vijf lunchbonnen, routebeschrij vingen, het gerenommeerde paspoort voor Friesland met voor circa 35 gulden waarde aan reducties, drankjes en en trees. Inlichtingen bij: VW Friesland-Leeuwarden, Sta tionsplein 1 in Leeuwarden, telefoon 05100-32224.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16