boven Het knettert het Noordzeekanaal dan men bij een eeuwfeest zou hebben verwacht L- maar anders Criminaliteit onder vrouwen neemt toe PURE SMOKKEL BESLUIT VAKANTIE REISJE WIKKEL- DIEFSTAL WIJD VERBREID KWAAD M Ij, V"*"' Sit UNfe0*"""' s - .3 -.'.• IJMUIDEN Koningin Juliana en prins Bernhard tullen maandag 1 november spelevarend tussen IJmuiden en Amsterdam het feit vieren dat koning Willem III op die dag precies honderd jaar geleden iet Noordzeekanaal officieel in gebruik stelde. Een ïlij jubileum, zou men denken, maar niets is ninder waar. De hoofdstedelijke haven kwijnt als n de tijd toen het graven van de 25 kilometer ange kunstmatige zeearm noodzakelijk was om ïem nieuw leven in te blazen. Het .Amsterdamse stadsbestuur pleit dan ook hartstochtelijk voor de snelle aanleg van een voorhaven bij IJmuiden, maar vindt een hardnekkig college van Gedepu teerde Staten op zijn waterweg, terwijl ook Den Haag niet erg warm loopt voor de gedachte aan een kunstwerk dat tussen het halve' en het hele miljard gaat kosten. Mr. C. Goekoop, de Amster damse havenwethouder: „Wij staan als David te genover Goliath, maar samen maken we een vuist en samen moeten we doorzetten". Mr. E. Stijkel, voorzitter van de Amsterdamse Ka mer van Koophandel: „Wij worden door het rijk nu al zes jaar aan het lijntje gehouden. Ik tart ts iedereen een land te noemen dat zijn hoofdstad zo schandelijk behandelt als het onze. Als er geen ï- l spoedige beleidsombuiging komt, kunnen we bin- n i nenkort met z'n allen in de haven gaan zitten vissen, ij .want dan komt-er geen boot meer voorbij". )- Burgemeester Samkalden: „Wij pleiten in het belang van de werkgelegenheid van minstens de helft van de bevolking in Noord-Holland. Bij het 100-jarig bestaan moet voor het Noordzeekanaal een nieuwe toekomst beginnen". Voorzitter Fortuyn van de vereniging de Amsterdamse Haven ten slotte: „Ik heb de indruk dat men ons beschouwt als een lastig kind dat om cadeautjes zeurt. Maar de aanleg van een voorhaven is veel goedkoper dan de bouw van een nieuwe sluis bij IJmuiden en het uitdiepen van de vaarweg. Bovendien resulteert een voorhaven in 14.700 ten dele vervangende, ten dele nieuwe ar beidsplaatsen in de hoofdstedelijke haven en in het Noordzeekanaalgebied, terwijl hij de eerste vijf jaar werk zou betekenen voor nog eens 4500 man". En 'voorzitter Schroër van de vervoersfederatie NW- ^NKV: „Het niet doorgaan van het voorhavenproject "betekent een snelle economische veroudering van de bestaande investeringen in de haven. Er komen dan 28.000 arbeidsplaatsen op de tocht te staan". Tegenover deze zee van argumenten werpt het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land de dam op van zijn nota van uitgangspunten voor het Amstèrdam-Noordzeekanaalgebied. Waar om dwarsboomt de provincie de hoofdstad? Ziehier enkele overwegingen. Uitbreiding van werkgelegen heid door een voorhaven' bij IJmuiden gebeurt op een plaats waar het niet nodig is. In de overvolle IJmond zal er, ook zondere verdere uitbreiding van Hoogovens (iets waarvan GS overigens wel voor stander is) voorlopig geen tekort aan werkgelegen heid optreden. Het probleem van het gebied is juist dat er te veel werkgelegenheid is, waardoor steeds De haven van IJmuiden: zijn tijd eigenlijk gehad. Een nieuwe voorhaven moet ook redding brengen voor Amsterdam op dat van handel en transport ofwel de luchthaven. Men ziet voor de haven nog wel mogelijkheden (toeristisch transport, autovervoer, containers), maar, dank zij een voorhaven, de oude glorie van weleer vierkant en driewerf nee. Vlagvertoon, maandag op het Noordzeekanaal. Een complete vloot zal opstomen naar IJmuiden „alwaar in de Burgerzaal van het stadhuis drs. J. Reehorst, burgemeester van Velsen, de Koningin zal uitnodi gen een oorkonde te ondertekenen ter herinnering aan het jubileum van deze belangrijke vaarweg en van de havenplaats aan zijn monding", zoals dat op de uitnodiging plechtstatig heet. Op de achter grond echter kwel en kommer ook al omdat de aloude controverse tussen Rotterdam en Amster dam weer in alle hevigheid lijkt opgelaaid. De Rotterdamse Kamer van Koophandel en de Scheep vaart Vereniging Zuid hebben namelijk onlangs laten weten dat de capaciteit van de Rotterdamse haven, althans wat de outillage betreft, voldoende is om de tot het jaar 2000 te verwachten stijging van de goederenstroom naar Nederland op te van gen. De Amsterdamse wethouder Goekoop heeft daarop gereageerd met een razende brief. „Op zichzelf', schrijft hij, „behoeft dat geen opzienbarende conclu sie te zijn, ook al is de inhoud van het Rotterdamse memorandum zeker voor bestrijding vatbaar. Veel ernstiger is echter dat door te wijzen op overca paciteit de ondertekenaars op zijn minst de indruk wekken de toename van de via Nederland komende goederenstroom geheel voor Rotterdam op te eisen en daarmee uiteindelijk het totale aandeel van de andere havens te willen overnemen. Deze andere havens kunnen zich op den duur niet hand haven als ze geen aandeel krijgen in de verwachte stijging van de goederenstroom". De opstelling van Rotterdam jieeft volgens Goekoop in Amsterdam de werkgevers, werknemers en ge meente bijzonder gegriefd. Hij eist nu van de commissie Zeehavenoverleg een principiële uit spraak over de positie van Amsterdam als tweede multifunktionele zeehaven van Nederland. Zo blijft het knetteren boven het Noordzeekanaal maar op een andere manier dan het geluid van het vreugdevolle vuurwerk dat men bij een-eeuwfeest zou hebben verwacht. PIET SNOEREN De Amster damse haven heeft stimulan- E sen nodig in het nationale havenbedrijf behouden. We zijn tevreden met tien, vijftien percent. Maar sinds 1970 is ons aandeel teruggelopen. De huidige ontwikke ling is dat het vervoer stabiel blijft of terugloopt en daarmee de werkgelegenheid. Dit jaar is het voor het eerst omhoog gegaan, maar relatief zijn we achtergebleven. Voor een toekomstperspectief heb ben we die voorhaven echt nodig". Gedeputeerde Staten van Noord-Holland kijken er echter anders tegenaan. Bij het opstellen van hun nota „uitgangspunten" is de energiecrisis het breek punt geweest voor kostbare investeringen als een voorhaven. Die crisis heeft een ontwikkeling inge leid naar een groter aandeel van de olielanden zelf in de petrochemische industrie dat wil zeggen: de landen gaan zelf raffineren. Dat heeft zijn invloed, zij het nog niet direkt voorspelbaar, op het olievervoer naar Europa, het transport van oliepro- dukten en het raffineren. Voor de provincie is, kortom, de twijfel te groot om bereid te zijn tot de kolossale investeringen die Amsterdam wenst Bovendien: als uit alle analyses blijkt dat de werk gelegenheid terugloopt als gevolg van automatise ring op wereldschaal, dan helpt daar geen moeder tje lief aan. Amsterdam op zijn beurt is de mening toegedaan dat de scheepvaart zich zal ontwikkelen in de richting van grotere vaartuigen die de sluizen van IJmuiden niet meer kunnen passeren en die een voorhaven nodig hebben of doorvaren naar elders. Verder ontwikkelt zij zich naar een grotere uitbrei ding van de containervaart die gebaat is bij een snelle afhandeling die er niet de tijdrovende vaart naar de Amsterdamse binnenhaven voor over heeft Wethouder Goekoop: „Je ziet het in alle havens van Europa die kant uit gaan. Overal is er een trek naar de kust." Gedeputeerde Staten daarentegen stellen zich op het standpunt dat de funktie van de hoofd stad niet ligt op het gebied van het zeevervoer, maar meer mensen uit andere delen van de provincie in de richting van het Noordzeekanaal worden gezogen met het gevolg dat de IJmond verstopt raakt. Hij wordt nog lelijker, nog vuiler en nog voller dan hij is. In feite is de ruimte al op. De vervuiling die Hoogovens door erts- en kolenopslag en -transport veroorzaakt, overschrijdt reeds nu in ruime mate de norm. De stofuitstoot van een voorhaven daar nog bovenop is onaanvaardbaar. Waarbij komt dat de aanleg van een voorhaven het duinlandschap zal aantasten. Werkgelegenheid daar is het Amsterdam primair om te doen. Volgens wethouder Goekoop kan die alleen op peil gehouden worden bij een vervoerstoe- name in de haven van zeven tot acht percent Cijfers die hij baseert op de economische groei van de ontwikkelingslanden en een uitbreiding van de handel met de Oostzeelanden. Naast die vervoers- stijging is volgens hem voor de werkgelegenheid tevens een jaarlijkse uitgifte van vijftig hectare industriegebied nodig. „Amsterdam wil zijn aandeel Noordzeeka naal: honderd jaar oud (IÈ2B! GRONINGEN Een vrouw als 1 verdachte in de rechtszaal is nog altijd een zeldzaam ver- schijnsel. Is zij daarom ook in- t getogener dan de man? Of be- i schikt zij over een speciale be- c schermheilige, die haar behoedt voor strafrechtelijke dwalin gen? Welnee, constateert drs. Joanna Zondervan-de Jong, verbonden aan het Kriminolo- gisch Instituut van de rijksuni versiteit te Groningen. Zij noemt drie redenen waarom de edelachtbare vrouwe Justitia haar sexe-genoten met rust laat: de gemiddelde vrouw krijgt minder kans op overtreding van l de strafwet, omdat ze in huis zit „opgesloten". Wanneer ze mis drijven pleegt, werkt ze wat meer in het verborgene. En last but not least: de justitie is ten opzichte van de vrouw eerder geneigd te seponeren, een straf zaak, al dan niet voorwaarde lijk, niet te vervolgen. Maar pas op. Zodra de emancipatie voort schrijdt en de maatschappelijke actieradius van het zogenaamde zwakke geslacht wordt vergroot, zal zij ook in de rechtszaal de haar toekomende plaats inne men. Het Kriminologisch Instituut hield vorig jaar een enquête on der Groningers in de leeftijd van 15 tot 65 jaar. Doel van het onderzoek: registratie van de verborgen criminaliteit. Me vrouw Zondervan kreeg een portie van de op ruime schaal ontvangen gegevens en consta teerde alras dat de vrouw in het strafrecht veel meer brokken maakt, dan uit de officiële cij fers blijkt. Van de ondervraag de Groningse dames erkende meer dan dertig procent, dat zij in de periode '73 en '74 tenmin ste één misdrijf pleegden. Het hoogst scoorde ontduiking van de invoerrechten. Veel vrouwen besluiten hun vakantiereisje met pure smokkel. Verder is winkeldiefstal een wijd verbreid kwaad. Waar blijven al die criminele vrouwen eigenlijk? Zijn ze zo veel handiger dan de man, dat ze zich aan de sterke arm der wet weten te onttrekken? Drs. Zonderyan: „Ten eerste plegen ze minder zichtbare, minder openbare delicten. En verder wordt er in het vervolgings- en bestraffingsbeleid sterk reke ning gehouden met haar specia le plaats in het gezin". Hetgeen betekent dat het Open baar Ministerie sneller dan bij de man geneigd is een strafzaak te seponeren, omdat anders de familie te ernstig gedupeerd zou worden. De rechterlijke macht is, vanuit hetzelfde motief, al even clement Vrouwen krijgen zelden een onvoorwaardelijke gevangenisstraf. In de regel moeten zij via de portemonnee voor hun zonden boeten. Maar voor de rechter speelt wel licht ook de executiefactor een beslissende rol. Een vrouw in de gevangenis wordt in de praktijk extra gestraft. Voor haar man nelijke collega's is er een overigens nog beperkte keuze in detentie-inrichtingen. Maar zij moet naar Rotterdam, waar de enige vrouwengevangenis tevens Huis van Bewaring gevestigd is. Nu kan men veel vriendelijks over de Maasstad zeggen, maar er is één overdui delijk nadeel: de stad is bepaald niet centraal gelegen. Voor de familie van de gedetineerde vrouwen, vooral die uit het oos ten, zuiden en noorden van het land, betekent het dat er lange en kostbare reizen gemaakt moeten worden. Met als gevolg dat het „bezoekuurtje" nogal eens overgeslagen wordt Een stukje vereenzaming is het ge volg. Bovendien, is er door die ene beschikbare inrichting, geen selectie mogelijk naar de aard van het misdrijf en de persoon van de verdachte. Op het ministerie van Justitie is men niet onder de indruk van dit ontegenzeglijke nadeeL Men beschikt ten departemente over talrijke specialisten. De speur tocht naar een deskundige op het gebied van vrouwendetentie levert evenwel geen enkel resul taat op. „Ach", zegt het ministe rie, „er zijn zoveel andere pro blemen". Men wijst op de voor genomen regionalisering van de (mannen)gevangenissen. Het geen betekent dat er meer klei nere inrichtingen moeten ko men, verspreid over het gehele land. De uitwerking van dit plan vereist veel geld en dat is er eenvoudig niet Het groepje ge- 4 detineerde vrouwen is zo klein, dat een betere spreiding van de strafinrichtingen niet mogelijk is. Wel deelt men ten departe mente mee, dat er in de Amster damse Bijlmer een speciale „vrouwentoren" beschikbaar komt Over de toekomst schijnt men nog niet te hebben nagedacht De resultaten van het Groningse onderzoek geven echter wel een vingerwijzing. Naarmate de emancipatie voortschrijdt, zal het aantal te berechten vrouwen toenemen. Gebleken is dat de werkenden en studerenden meer zondigen dan de huisvrou wen. Zij nemen dan ook deel aan het openbare maatschappe lijke leven, komen veel meer in de verleiding en krijgen betere kansen om de strafwetten te overtreden. Hetgeen betekent dat ook het opsporingsapparaat zich zal moeten aanpassen. Politiekorp sen in kleinere gemeenten weten vaak niet wat zij moeten doen met een voor verhoor aangehou den vrouw. Bewaring en bewa king veroorzaken dikwijls zo veel moeilijkheden, dat men „ten einde raad" besluit de wetsovertreder toch maar naar huis te zenden. Zodoende neemt de vrouw nog steeds een be voorrechte positie in. En het is maar de vraag of zij dat ver dient GERT VALKENBURG Drs. J. Zondervan-de Jong

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15