Carter lieuw Huis, nieuwe Senaat ij hebben het goed gedaan' 'Wij kunnen het nog beter* ord n ole Carter en Mondale HOE KIEZEN STATEN VAN AMERIKA Ccidóc Somant Van een onzer redacteuren WASHINGTON De afgelopen week hebben de beide kandidaten voor het Amerikaanse president schap, de Republikein Gerald Ford en de Democraat Jimmy Carter nau welijks een moment rust gekend. Zij hebben door het land gezigzagd in een non-stop race tegen de klok door de voornaamste staten van het land. Nog twee dagen, en dan bren gen zij en tientallen miljoenen me de-Amerikanen hun stem uit op de man die naar hun inzicht het meest ervoor in aanmerking komt de 39ste president van Amerika te worden. De twee kandidaten hebben met elkaar gemeen dat ze in korte tijd als uit het niets tevoorschijn zijn gekomen. Ford was een weinig tot de verbeelding sprekende leider van de Republikeinen in het Huis van Afgevaardigden, voor hij tot het vice-presidentschap en binnen een jaar tot het presidentschap werd geroepen. Hij is de eerste Ameri kaanse president die zijn ambt niet bekleedt op grond van een verkie zingsuitslag. Carter, een pindateler uit Georgia, is gouverneur van zijn staat geweest, maar miste nationale bekendheid, tot zijn eerste opzienba rende overwinningen in de voorver kiezingen van de afgelopen lente. Carter heeft zich sindsdien tot een grote stemmentrekker ontpopt, die feilloos inspeelde op de wensen en gevoelens van de Amerikaanse sa menleving, zoals morele verheffing, tegenzin tegen een te centraal geleid bestuur vanuit Washington, meer zelfvertrouwen voor Amerika, een duidelijker Amerikaans standpunt tegenover het buitenland. Maar Ford heeft zich van zijn aanvanke lijke aanzienlijke achterstand her steld. Hij hamert erop dat hij de eerste na-oorlogse president is, on der wie geen Amerikanen in het buitenland vechten, en dat hij door zijn vele veto's (die soms overigens weer ongedaan zijn gemaakt) de uit gaven van zijn regering beperkt heeft weten te houden. Beide kandidaten hebben ook hun zwakten getoond. Carter heeft zich vergaloppeerd in een interview met Playboy, waarin hij 'overspel in de geest' met mooie vrouwen bekende, Ford blunderde door voor 75 mil joen tv-kijkers te verklaren dat lan den als Polen en Roemenië volledig vrij zijn en niet onder sterke in vloed van de Sovjet-Unie staan. Ford wijst op wat zijn regering heeft bereikt, dat het leven in Ame rika in de 26 maanden van zijn regering beter is geworden. Carter zegt voortdurend: wij kunnen het beter. REPUBLIKEINEN: erald Ford, de niet-geko- 38ste president van de ■renigde Staten, kwam aan macht toen zijn land zich een uiterst ongelukkige •riode bevond. Hij volgde, onJs fractieleider van de Re- iblikeinen in het Huis van Hfgevaardigden, in oktober vice-president Spiro op, toen deze wegens ilastingfraude tot aftreden erd gedwongen. Op dat vig oment was president Ni- -Jin al diep in de Watergate- faire betrokken. Ford die irklaarde geen ambities "nor het Witte Huis te heb- e,'en, moest in augustus 1974 'tie ixon opvolgen. fu, na twee jaar in het Witte 'uis. heeft Ford zijn naam ,an eerlijk en betrouwbaar 33nan kunnen behouden. Maar yjhij heeft de gelegenheid ge klist het land en zijn partij ^e overtuigen, zodat de Repu blikeinen zich niet tijdens 1 nationale partijconven- als een man achter hem bben gesteld, zoals gebrui- lijk is bij een president die voor een volgende ibtstermijn kandidaat :lt. Ford noemde zijn nomi- itie het resultaat van „de 'aliteit van het gewone, het irlijke, het openhartige die grote stabiliteit en het van onze natie ver- Het is een kwaliteit om,trots op te zijn. Maar het is een kwaliteit die veel men sen lijken te hebben ver waarloosd". Bij Ford is dit „gewone" evenwel ook kleurloos en weinig intelligent. Johnson grapte eens. over Ford: Hij is niet in staat tegelijkertijd te lopen en kauwgom te kau wen. Toch heeft Ford een lange politieke loopbaan ach ter de rug, waarin hij door hard werken en oprechtheid de hoogste functie in zijn land heeft kunnen bereiken, In zijn politiek en in zijn campagne heeft Ford zich steeds gekeerd tegen zaken als minimum-loon, een natio nale gezondheidsverzekering, schoolmaaltijden voor hon gerige kinderen en tegen de „volledige werkgelegenheids- wet" van Humphrey en Haw kins, mogelijk uit angst dat dit weer inflatie veroorzaakt. Tegenover de Sovjet-Unie streeft hij een politiek na van „vrede door kracht", via Kis singer bereikte hij een troe penscheidingsakkoord tussen Israël en Egypte, terwijl pre mier Smith van Rhodesië naar de gesprekstafel met de nationalistische leiders werd gedwongen. Zijn kandidaat voor het vice- presidentschap is Robert Do le,'senator voor Kansas, die de stoel van de liberaal Roc kefeller moet gaan innemen. Dole staat békend als volhar dend conservatief, een fer vent aanhanger van Nixons Vietnam-politiek, tegenstan der van het schoolbussys teem, abortus, en stijging van de regeringsuitgaven, met uitzondering van defen sie. DE DEMOCRATEN: James Earl Carter jr, Jimmy in de omgang, werd begin dit jaar volstrekt kansloos geacht als presidentskandi daat, maar in de zomer Jiad hij zoveel nationale bekend heid gekregen en zoveel ent housiasme opgewekt, dat de verkiezing tot president hem nauwelijks meer leek te kun nen ontgaan. Nu, aan de vooravond van de verkiezin gen, geven veel opiniepeilin gen hem nog een voor sprong, maar zo gering dat over de uitslag niets met zekerheid gezegd kan wor den. Carter, pindateler uit Geor gia en voormalige gouver neur van die staat, wist de sinds 1968 verdeelde Demo cratische partij tot een hech te eenheid te smeden, won een groot aantal voorverkie zingen voor de nominatie van zijn partij en slaagde erin zijn verslagen medekan didaten voor zich te winnen. Het is moeilijk Carter etiket ten op te plakken. Niet alleeh varieerden zijn uitspraken nogal eens, naar gelang zijn toehoorders, ook is hij een man die zijn politiek „ver- Mondale en Carter licht conservatief' noemt, maar „liberaal" op het ge bied van de sociale wetge ving. Hij wenst geen discri minatie op grond van afkom st, huidskleur of welstand, en hij wil in Washington voort zetten wat hij als gouverneur van Georgia met succes heeft toegepast: de reorganisatie van het staatsapparaat, op voering van opènbare hulp programma's, een actie voor het behoud van de natuur en het milieu. Hij wil het mes zetten in de federale instel lingen, die hij van 1900 tot 200 denkt te kunnen terug brengen, waardoor een enorm bedrag aan belasting gelden kan worden uitge spaard. Carter heeft zijn kennis op het terrein van de buiten landse politiek de laatste maanden proberen aan te vullen door veel gesprekken met deskundigen als oud-mi- nister Dean Rusk. Hij kon Ford in de televisiedebatten verwijten het woord „deten te" in de verhouding tegen over de Sovjet-Unië te heb ben laten vallen. Hij heeft senator Walter Mondale van Minnesota, col lega van Humphrey, gekozen tot zijn running-mate, de te genpool van de Republikein se vice-presidentskandidaat Dole. Mondale heeft zijn spo ren verdiend op het terrein van sociale woningbouw, on derwijs, zorg voor het kind, werkgelegenheidskansen e.d. Of, zoals hij zegt, de nood zaak aldegenen in Amerika te helpen die geen kans krij gen te delen in de „volheid van het Amerikaanse leven". WASHINGTON In Europa wordt nogal eens vergeten lat, wanneer de Amerikanen begin november naar de tembus gaan, ze behalve voor de nieuwe president ook temmen voor een groot aantal andere mensen. Voor de 'ele senatoren, afgevaardigden, gouverneurs, rechters en ondevangers, die op 2 november ook gekozen zullen gorden, is hun eigen strijd belangrijker dan de presiden- iele campagne. En terwijl de Amerikanen dit jaar maar reinig belangstelling tonen voor de wedloop naar het fitte Huis, zijn het de plaatselijke campagnes die de ïeeste aandacht krijgen. Ie verkiezingen voor de belangrijkste wetgevende licha- ïen, het Huis van Afgevaardigden en de Senaat, geven oorgaans de stemming onder de bevolking beter weer an de presidentiële verkiezingen. Als dit inderdaad het eval blijkt te zijn, zal dit jaar Amerika een ietsje naar nks gaan, en zullen er ook meer Democraten in het Huis n de Senaat komen en in de volksvertegenwoordigers an de 50 staten. )at Amerika conservatiever wordt, geldt misschien voor Ie ambtsdrager in het Witte Huis, maar op het niveau 'aar het er op aankomt, op het niveau waarop de mensen iet gevoel hebben echt wat te zeggen te hebben, op dat liveau tonen ze zich zeer bezorgd over zaken als werkgele- enheid, gezondheidszorg en huisvesting. Dat kun je zien ian het steeds groter wordende leger Democraten dat laar Washington trekt. I )e politieke samenstelling van de twee kamers van de Amerikaanse volksvertegenwoordiging zal niet veel veran- leren. Beide zijn nu overtuigend Democratisch: in de Senaat zijn 62 Democraten tegenover 38 Republikeinen, n het Huis is de verhouding 290 tegen 145. Wat wel zal 'eranderen, zijn de persoonlijkheden achter die cijfers. )ngewoon veel leden zullen voorgoed verdwenen zijn, als iet 95ste Congres in januari volgend jaar bijeenkomt. Dit tomt omdat er veel pensioneringen zijn deels vanwege sex- of andere schandalen, sommige wegens ouderdom. Vertrokken zullen zijn de senatoren Scott, Symington, Mansfield en Hart, die alleen al vanwege hun anciënniteit «er veel te zeggen hadden. Verder zullen ook 27 Afgevaardigden Washington veria- en, natuurlijk onder leiding van Wilbur Mills en Wayne Hays. wier vriendinnen uitermate ontkleed in Plaboy te hen waren in het nummer voor het beruchte Jimmy -arter-nummer, waarin deze zijn opmerkingen over wel- ust maakte die zoveel opzien baarden. Er zullen waarschijnlijk 60 tot 70 nieuwelingen komen in iet Huis, wat betekent dat een kwart van het nieuwe Congres twee jaar of minder ervaring in de nationale politiek heeft. Dat, plus het feit dat de Democraten de grote meerderheid zullen hebben, houdt in dat de nieuwe president, wie het ook moge worden, moet rekenen op veel confrontaties met het Congres. Het gaat met de Republikeinen zo slecht dat waarnemers, slechts één kandidaat een goede kans geven een zetel van een Democraat over te nemen. Dat is in Utah, een uitermate nette staat, waar de huidige afgevaardigde Allan Howe gearresteerd werd toen hij op straat een politie-agente aansprak die zich als prostituee voordeed. Howe zal bijna zeker verslagen worden, ui veel staten zullen de Democraten bijna zeker hun Republikeinse tegenstanders verslaan, en over het alge meen wordt aangenomen dat de Democratische meerder heid nog verder zal toenemen. Er is slechts één probleem voor de Democraten, en dat is geld. Wat de Senaat betreft is een derde van de zetels (33) verkiesbaar. Volgens de opiniepeilingen zullen de Republi keinen hier vier zetels verliezen en er drie terugwinnen, zodat het nettoverlies één zetel zal bedragen. De meest interessante uitslag zal die van New York zijn, waar de Democraat Daniel Moynihan, de voormalige ambassadeur bij de Verenigde Naties het opneemt tegen de aartsconser vatieve James Buckley. Op veel succes hoeven de Republikeinen ditmaal niet te rekenen. Het lijkt er op dat er maar 37 Republikeinen in de nieuwe Senaat zullen zitten, tegenover 63 Democra ten, wat gevaarlijk dicht bij het aantal is dat elk veto van een eventuele Republikeinse president teniet kan doen. Dinsdag, 2 november, gaat Amerika naar de stembus voor het kiezen van zijn president en vice—president, van 33 senatoren, het gehele Huis van Afge vaardigden, en zeer veel functionaris sen op staats— en plaatselijk niveau. Een op stem op president Ford hoeft daarbij niet te betekenen dat diezelfde kiezer ook stemt op een Republikeinse senator of gouverneur, en omgekeerd. De Republikeinen Nixon en Ford re geerden immers met een Democratisch Congres. Op deze pagina een overzicht van wat ons dinsdag te wachten staat: een prognose, een korte schets van de werking van het kiessysteem en korte profielen van de presidentiële kandida ten. Amerika kiest zijn president niet recht streeks, maar via een stelsel van kiesman nen. Elk van de 50 staten vaardigt, al naar gelang de bevolkingsdichtheid, een aantal kiesmannen af die op de eerste maandag na de tweede woensdag in december dit jaar is dit 13 december in de verschillende hoofdsteden van de staten de nieujve president zullen kiezen. Hun stembiljetten gaan naar Washington, waar op 6 januari de officiële telling plaats vindt in aanwezigheid van de leden van het Huis van Afgevaardigden en de Se naat Maar zolang hoeft het niet te duren eer de naam van de nieuwe president bekend is. Op 2 november worden 538 kiesmannen gekozen, die echter gebonden zijn aan de uitslag van hun staat. De kandidaat die in een bepaalde staat de meerderheid be haalt, krijgt hoe onrechtvaardig dit mis schien ook lijkt de stemmen van al de kiesmannen van de staat. Zijn de uitslagen van de staten in de nacht van dinsdag op woensdag bekend, dat is ook bekend hoe veel kiesmannen elk van beide kandidaten achter zich heeft verzameld. Wie meer dan 269 kiesmannen heeft is winnaar. Behaalt geen van de kandidaten de meerderheid, dan moet het Huis van Afgevaardigden de beslissing nemen. De Senaat kiest dan de vice-president, die immers tevens voorzit ter van de Senaat is. In dat geval heeft elke staat maar één stem. Hieronder volgt een overzicht van het aan tal kiesmannen dat door de staten wordt afgevaardigd, en hoe in 1968 en 1972 werd gestemd. De „R" staat voor Republikeins, de „D" voor Democratisch, de „O" voor Onafhankelijk, in dit geval voor gouver neur Wallace van Alabama. De aantallen kandidaten zijn na de verplichte tienjaar lijkse volkstelling van 1970 gewijzigd: de eerste getallen geven het huidige aantal aan, de getallen tussen haakjes die welke in 1968 golden. Aantal kiesmannen 1972 1968 9 (10) r o Alabama Alaska Arizona Arkansas Californië Colorado Connecticut Delaware Florida Georgia Hawaii Idaho Illinois - Indiana Kansas Kentucky Louisiana Maryland Massachusetts Michigan Minnesota Mississippi Missouri Montana Nebraska Nevada New Hampshire New Jersey New Mexico New York North Carolina North Dakota Ohio Oklahoma Oregon Pennsylvania Rhode Island South Carolina South Dakota Tennesee Texas Utah Vermont Virginia Washington West Virgina Wisconsin Wyoming District Columbia 6 5)

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13