Afscheid van paard met „grote ogen Sportvisser Albert Jansen hoopt op een goede kaart „Ik ben helemaal maf van vissen" Twee dozen sigaren en een pakje sigaretten per wedstrijd Prestaties en cijfers Eigenaar Meinardi wist dat Henri Buitenzorg een topper zou worden Noteer bij de radio J jATERDAG 30 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 11 DEN HAAG In de nacht van 4 op 5 van de Haagse deelnemer. Blij was hij er november zal Albert Jansen in het Zeenw- niet mee, „We hadden de pech van spring- se Cadzand een kaartje leggen. Hoe hij dat tij. Binnen tien minuten was de boot twee in een hotel, propvol met concurrenten, mijl afgedreven. Ik verloor nog een wed- moet doen is nog onbekend, maar hij doet denschap ook, omdat die twee wijtinkjes het „Ja, dat klopt Ik leg altijd een pa- door één man werden gevangen". Albert tience voordat ik een wedstrijd doe. En Jansen kan niet tegen zijn verlies en zo als ik niet uitkom, heb ik een rot dag. hoort het ook bij een sportvisser. „Je wilt Bijgeloof heet dat". Albert Jansen, geen eerste zijn, net als een hardloper. De helderziende dus, maar een sportvisser, sportvisser die zegt dat het niet waar is, die voor één van de grootste evenementen uit zijn carrière staat Cadzand namelijk is van 5 tot en met 7 november strijdto- bij applaus verboden is. Publiek zal trouwens nauwelijks zijn, want de wereld dagen in november niet toelacht, kan hij het wel vergeten. „De top die in Cadzand bijeen komt is zo tegen elkaar opgewassen, dat het geluk wel de doorslag moet geven. Honselersdijk en Bax uit Velsen, zal zich daarom alleen al niet aan een voorspelling wagen. „Voorspellingen doe ik nooit. Bijge loof, weet je". Maar toch. Pretoogjes achter de brilleglazen verraden hem. Albert Jan- de keuze: of vissen, of autoracen, sen ziet er die dag toch al feestelijk uit. Hij is kok in het Haagse restaurant Au Bon Ton en wil dat wel weten ook. Het visserslatijn spreekt hij uit met een koks muts nonchalant tegen het hoofd gedrukt. Zweetdruppeltjes lopen tapsgewijs langs zijn voorhoofd, want het is druk. Geen Opa ,Mijn vrouw koos voor vissen, maar heeft achteraf spijt. Met sportvissen ben ik veel vaker weg. Ik ben ook wel blij, want op Zandvoort toeven is toch eigenlijk levens reden om de voorpret te verbergen. Albert gevaarlijk". En zo stortte de Haagse kok Jansen gelooft in een Nederlands succes. Weddenschap Hij kan bogen op het voordeel van bekend terrein, maar dan moet wel de generale repetitie van vorige week zaterdag zo snel mogelijk worden vergeten. Gezamenlijk vingen de vijf Nederlandse deelnemers van straks drie wijtings, twee kleintjes en een grote. De laatste kwam van de hengel En daarom staat de 30-jarige kok zo'n vier wereldkampioenschappen, waar- keer per week aan het Scheveningse strand, soms op afschuwelijk vroege tijd stippen. „Je moet trainen, een beetje rot- kampioen zeehengelen 1976 wordt op zee zooien. Met één keer vissen in de veertien geboren. Een mijl uit de kust in elk geval dagen kom je er nooit. Conditie? Die krijg en daar is nu eenmaal geen plaats voor tribunes. Het wordt dus een zeldzaam tafereeltje, Albert Jansen in de boot drie dagen lang vijf uur per dag in strijd gewikkeld met het puikje van de vistop. „Ik geef het je mogen dat gerust in de buurt van Albert iw te doen, elke dag weer die boot in en elke Jansen opmerken. „Het zal mij een zorg dag weer die spanning. Na drie dagen ben zijn, wat de anderen denken. Iedereen je gebroken". Muisschien helemaal voor moet dat voor zichzelf weten. Bij iedere niets. Als het geluk Albert Jansen de drie sport heb je mensen die denken: Dat stelt je vanzelf. Als iemand mijn hengel in z'n handen neemt, slaat hij wel dubbel". Niet van het lachen. Over lachen geblazen ge sproken, de mensen die soms denken dat sportvissen een belachelijk tijdverdrijf is, toch niets voor. Onbegrip is daar de oor zaak van". Albert Jansen trekt zich er niets van aan. Denkt, eet en leeft in vistermen, want: „Ik ben helemaal maf van het vis- Dat is altijd zo bij internationale wedstrij- sen". Als zijn vrouw dat had geweten, had den". De sportvisser uit Den Ha^g die in zij vijf jaar geleden niet de fout van haar de Nederlandse ploeg wordt bijgestaan leven gemaakt. In die tijd was ega Jansen door onder anderen de collega's Borsje uit idolaat van de autosport en bewees dat ook met de vele uurtjes op Zandvoort. Twee sporten en één vrouw gaan niet samen en daarom stelde Albert Jansen zijn geliefde in de buurt van de huwelijksdatum voor op een hobby, waar hij eigenlijk al 25 jaar geleden zijn hart aan had verpand. „Ik was een jaar of zes, toen ik met opa meeging. Ik weet het nog goed, dat ik mijn eerste hengel verspeelde op een dam". Een dam, Jansen kwam meteen bij de zee terecht. En zo is het altijd gebleven, ook toen het na een eerste kennismaking met de hengelafdeling van wielervereniging Sparta menens werd. „Ik werd twee keer Albert Jansen op het Scheveningse strand in training. „Niet om vissen te vangen." Maar wel om dadell|k wereldkampioen te worden in Cadzand. Want: „Ik ben maf van het vissen." eerste bij de kennismaking en later bij de eerste clubwedstrijd ook meteen winnaar. Wisten ze meteen wie Albert Jansen was". Albert Jansen, zeevisser in hart en nieren. „Ja ik ben meteen naar de zee gegaan. Dat komt, ik ben van nature druk. Kan niet rustig tussen het riet zitten". En om de daad bij het woord te voegen steekt hij er weer eentje op, een dikke sigaar. Moet je hem zien, als hij achter een hengel zit-. „Dan gaan er twee dozen sigaren en-een pakje sigaretten door. Maar ik drink geen druppel. Wat dat betreft ben ik een slechte visser". Visser die wel op de barricaden klimt als zijn sport ter sprake komt Hij wenst een fabel uit de wereld te helpen. „Bij sportvissen is de vis slechts een mid del. Er is ook maar één wet en die luidt: Verspil geen vis. Dat klinkt ruw, maar bij autoraces bijvoorbeeld monteer je ook geen slechte banden. De vis mag je geen kans geven door goed materiaal. Maar ik gooi mijn vis wel altijd terug. Noem Albert Jansen dus geen dierenbeul, want dan wordt hij kwaad. „Moet je eens zien, hoe ik met mijn hond omga. Trouwens, over vreedzaam hoeven we bij het vissen niet te praten. Ga dan maar eens in de Scheveningse haven kij ken, hoeveel vis er wordt doorgedraaid. Waarom zetten ze die niet terug op zee, desnoods als voedsel?" Albert Jansen is de voorzichtigheid zelve, als hij zijn „sportraiddel" („Een vis voelt natuurlijk geen pijn, maar angst kent elk dier. Daar om moet je niet ruw met de haak omsprin gen") van de baak haalt. Daarin schuilt ook wel wat eigenbelang, in een wedstrijd moet je zuinig zijn met vis. Het gaat dan om de hoeveelheid en lengte en een vis verspelen is doodzonde. Over hoeveelheid gesproken, Albert Jansen kan bogen op een persoonlijk record van 25 pond. Dat was dan een vis, een kabeljauw wel te verstaan, gevangen op het strand. „Of dat mijn grootste gevecht is geweest? Weet ik veel, je bent altijd in gevecht. Je weet toch nooit wat er aan de haak zit?". De hobbyist hoopt op vele gevechten in Cadzand. Gevechten, die de huidige vistop typeren. „Wat vijf jaar geleden top van Nederland was, telt nu niet meer mee. Dat komt door de verandering van materiaal en techniek, maar ook de instelling. De mensen zijn aggressiever geworden. Bij voetbal is dat een nadeel, bij ons een voordeel. Vroeger zaten ze op een stoeltje met liefst de hengel in een standaard. De huidige jeugd blijft staan. Zien is pakken". Zien is pakken, visserslatijn, voor Albert Jansen een lijfspreuk, die hij in Cadzand zacht voor zich uit zal prevelen. Op 5 november, 's-morgens om een uur of vijf weet hij al hoe laat het is. Dan heeft hij zijn patience gelegd. KEES KOOLMAN BEMMEL Henri Buitenzorg had grote ogen en daarom wist liefhebber, eigenaar en paarden kenner bij uitstek, de nu 67-jarige Piet Meinardi, dat het eerste veu len van stoeterij Buitenzorg van zich zou doen spreken. „Bij de aankoop van een jong paard moet je niet alleen op de ogen letten. Hij moet breed in het gezicht zijn, een mooi hoofd rijk en een diepe borstkas bezitten. Dat is alles waarom het bij een paard later gaat draaien." Morgenmiddag neemt Henri Buitenzorg op de Hilversumse baan afscheid van zijn publiek. Jan Wagenaar zal een ererondje maken op de grond waar hij in 1971 zijn persoonlijk record vestigde, dat tot enkele weken terug nog het Nederlandse record was met een kilometertijd van 1.16.3. Henri Buitenzorg, toen winnaar van de Prijs der Giganten. Hendri Buitenzorg heeft een omposante loopbaanachter de rug. Door een blessure moet het fameuze paard, thans tien jaar oud, de fokkerij op gaan zoeken. Piet Meinardi, de Groningse eigenaar en sinds vele jaren in het Gelderse Bemmel woon achtig, heeft daar vrede mee. Karakter „Het is toch een pracht paard. Ik kocht Henri Buitenzorg voor vijftienduizend gul den. Dat was toch een behoorlijke prijs, maar ik wist dat het een goede zou wor den. Ik haalde hem op de stoeterij van de gebroeders Snetselaar zelf van de moeder af. Tijdens een verkoping op Stoeterij Bui tenzorg, waar ik zelf bedrijfsleider was bleef Henri staan. Ik kocht hem omdat ik er zeker van was dat hij een goede zou worden. Het paard had als jong dier al karakter. Als je als jongen van dertien jaar al in de paarden zit, neem dan maar van mij aan dat je een paard kan beoordelen." Piet Meinardi vervolgd zijn verhaal in restaurant „De Gouden Appel" in Bemmel, nadat de jaarlijkse veiling is afgelopen van de jaarlingen van Stoeterij Buitenzorg. „Er zijn hier mensen die een hoop geld hebben geboden op paarden. Er zijn paarden voor forse prijzen verkocht. Ik durf te zeggen dat ik de jaarling Robin Buitenzorg waar voor men veertigduizend gulden betaalde niet wil hebben". Henri Buitenzorg was vijf maanden oud, toen hij bij zijn moeder Progusta (reeds overleden) wegging. Als tweejarige bleek het paard bij Jan Wagenaar in de training erg lui te zijn. Maar het klikte onmiddel lijk tussen Wigenaar en Henri. Jan Wage naar, een van de beste pikeurs van Europa volgens Piet Meinardi. „Ik ben er van overtuigd dat Henri bij Wagenaar nog nooit een tikk heeft gehad. Henri is in de koers altijd de baas geweest. Hij wist wat Wagenaar wilde en Wagenaar wist wat Henri wilde. In de training was hij niet vooruit te branden. Op de koers- baan deed hij het voor honderd procent. Henri bepaalde zelf zijn tempo en snelheid en met een klapje zou hij niet harder gaan. Bij de familie Wagenaar had Henri een uitstekende verzorging. Henri was een der de kind voor de familie. De vrouw van Jan, Annie, had de gehele verzorging van het paard. Ze ging per dag rustig vijf uur met Henri rijden. Die twee konden samen lezen en schrijven. Zoiets heeft natuurlijk enorm bijgedragen aan de prestaties van het paard". Het stoppen doet Wagenaar en eigenaar Meinardi natuurlijk pijn. Henri had zeker nog twee jaar zijn beste krachten mogen geven aan het koerswezen. Maar door een blessure is het afscheid daar. In het voor jaar heeft de hengst zich in de koers DEN HAAG De tienjarige Henri Buitenzorg verdiende: 551.046,-. Er was nog nooit eerder een paard in Nederland -die zoveel geld bij elkaar kon draven. Henri kwam 154 maal aan de start in zijn loopbaan en zegevierde 83 keer. Dertig keer werd hij tweede, acht maal derde, vier keer vierde, vier keer vijfde en eenmaal pakte hij een zesde plaatsje. In totaal viel hij slechts 24 maal niet in de prijzen. Henri Buitenzorg is een bruine hengst, zoon van de hengst Lullwater Victory en moeder Progusta. Henri Buitenzorg met een record van 1.16.3 won bijna alle klassiekers in ons land en boekte ook internationaal succes. Tweejarig Winnaar van de Jonkerprijs, in tien starts verdiende Henri bijna dertien mille en mocht vijfmaal zijn ererondje maken. Driejarig In een recordtijd zegevierde hij in de derby (1.22.8). Elf keer won hij en geen enkele maal buiten het „geld". Als driejarige won Henri een bedrag van: 55.320,—. Verder was hij ook 'eerste in de Sweepstakes en in de grote klassieker het Van Wickevoort Crommelin Memorial die hij ook een jaar later zou winnen. Vierjarige g Winnaar in de interland Nederland—België. Jan Wagenaar tnocht tevens uit handen van Prins Bernhard De Gouden Zweep ontvangen toen hij Henri op Duindigt als eerste over de |j.-eindstreep bracht In Duitsland won hij de Greyhoundrennen. Vijftien starts en twaalf overwinningen. -Vijfjarige Het topjaar voor Sir Henri Buitenzorg. Winnaar van het Kam pioenschap van Nederland, Nederland—België, Prijs der Gigan ten (serie en finale) en in het Deense Aarhuus Europees kampioen der vijfjarigen. Twintig starts, vijftien maal eerste. Zes en zevenjarige Kampioen Nederlandse paarden en beide jaren winnaar van het Merevelds Mijlrecord. Ook op acht- en negenjarige leeftijd 5, werd Henri steeds kampioen van Nederland. Dit jaar kwam g ..hij maar drie maal aan de start en won eenmaal. Driemaal 5, werd hij gekozen tot paard van van het jaar: in 1969, 1970 en 1971. De persprijs kreeg hij in 1969,1971 en 1975. I betrapt. De achtervoet is in de voorvoet gekomen en daar is een grote scheur ont staan. Insiders noemen dat hoefscheur. Zonder twijfel is de blessure van Henri binnenkort genezen en kan de hengst koersklaar gemaakt worden. Het ijzerster- ke duo Wagenaar - Meinardi ziet daar geen heil in. Door de enorme hoge winsom van het paard moet Henri steeds aan de start een handicap van vele meters aan de jeugd geven. En de jeugd is enorm sterk. Denk maar eens aan Manze Buitenzorg, Monty Buitenzorg, Lido Buitenzorg en de nieuwe ster van Jan Wagenaar de Derbywinnares van dit jaar Orma Pride. Henri zou in het deelnemersveld altijd van achteren moeten komen. Piet Meinardi: „Als een wielrenner of schaatser een jaar aan geen wedstrijd heeft meegedaan dan is het moeilijk om gelijk vooraan te rijden. Zo is het met Henri ook. Als hij op de draversbaan was teruggekeerd, verwacht het publiek weer gelijk grote successen. Henri heeft zoveel betekent in de drafsport, dat je het hem niet aan mag doen om achteraan te lopen." Piet Meinardi zoals hij zelf vertelt „uit de ruif geboren" heeft nu grote verwachtin gen van Henri Buitenzorg als vaderpaard. De reus van Otterlo uit de training van Jan Wagenaar staat thans in het Gelderse Stroe op het dekstadion van de Gallant's Farm het eigendom van de heer B. A. van den Bor, een paardenliefhebber bij uitstek. Bedrijfsleider op de Gallant's Farm is de zoon van Piet Meinardi, Harry die hele maal in de voetsporen van zijn vader is getreden. Henri Buitenzorg een drafwon- der op de baan. Lucht Piet Meinardi: „Het paard heeft de eigen schappen om een goed vaderpaard te zijn. Het is natuurlijk altijd afwachten in de fokkerij. Henri heeft vier bikkelharde be nen en dat is natuurlijk erg belangrijk. Hij is verder nog klokgaaf. Hij is de rust zelve en zal daarom een goed paard zijn. Ik zie het met Henri best zitten in de fokkerij. „Henri is een apart paard", ver volgt Meinardi met zijn Gronings accent. „Henri heeft een klein mondje en grote neusgaten en wijde kaken. Zoiets is uitste kend voor ademhaling. Alleen een paard met lucht kan erg ver komen op de koers. Dat geeft hij zijn kinderen straks wellicht mee. Daarnaast is de begeleiding van een jong paard belangrijk. Eigenaar Piet Meinardi heeft dan ook te recht gekozen voor de Gallant's Farm. „Het is daar heel erg goed. Zowel voor Henri als voor de merries die bij hem op bezoek komen. De stoeterij Callants Farm is een van de modernste in de wereld." Over een goede drie jaar komen misschien de eerste kinderen van Henri Buitenzorg op de baan. Een bezoek aan Henri Buiten zorg kost de eigenaar van een merrie vijfhonderd gulden. Als er een veulen wordt geboren, komt er nog eens duizend gulden bij. Volgens eigenaar Meinardi is dat niet duur. Er is al grote belangstelling om straks in het dekseizoen een bezoekje te brengen aan het fameuze paard van de draversbaan. Piet Meinardi zal zonder twijfel weer zoe ken naar een goed koerspaard. Hij heeft al enkele „leuke" paarden bij Jan Wage naar in training. „Ik ben altijd wel geluk kig met het aankopen van paarden. Maar een tweede Henri Buitenzorg is waar ik ook kijk, op welke jaarlingen veiling ook er nog steeds niet voor mij te koop. Eerste vereiste van een paard, let op mijn woor den: grote ogen, paarden met kleine ogen zijn geniepige paarden, vaak is het met mensen niet anders." Henri Buitenzorg krijgt zondag tijdens het spelen van zijn laatste Ambosz-polka op Hilversum applaus van de paardenliefheb bers. Voor de drafbaan gaat hij met pen sioen. Bedankt Henri Buitenzorg, bedankt Sir Henri. ARTHUR VAN RIJSWIJK Htnrl Buitenzorg loopt een ereronde. „Een uitstekende draver" Eredivisie O FC TwenteVW O FC Utrecht-NAC Telstar—Ajax 0 GA Eagles—Sparta Feyenoord—FC Den Haag FC Amsterdam—PSV Roda JCHaarlem NECAZ'67 Eindhoven—De Graafschap Eerste divisie Volendam—Veendam Den Bosch—PEC Zwolle AmersfoortVitesse FC GroninenMW Fortuna SCSC Cambuur Helmond Sport—SW W ageningen—Excelsior Willem II—FC Dordrecht HeerenveenFC Vlaardingen De wedstrijden aangeduid met voor op het totoformulier. een O komen

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11