Sociale Zaken wil werklozen „sociaal9 laten werken voor w Ijzige vijandigheid aan tafel in Genève AMER VOOR NGREEP IN AMBTENAREN SALARISSEN Kaper Tsjechische Hjoesjin blijft in München achter HINT schroothoop IRA-leidster doodgeschoten MIJN HART BEGON SNELLER TE KLOPPEN TOEN IK FOXY FASHION IN LEIDEN ONTMOETTE Rechter verbaasd: PTT dropt postzakken ergens in tuin Roemenië verwelkomt U en Uw gasten met muziek, dans en culinaire hoogtepunten Vrijdag 29 oktober 1976,67e jaargang no. 20568 Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: Wim Buijteweg. rertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Eerste HINT van voormalig Farce Majeure op Ned. I om 22.00 uur. Om 19.10 uur Pomme- tje Horlepiep (1) en om 21.05 uur Vluchtroute. Ned. II om 20.25 uur De Moun- ties, om 21.20 uur De Jordaches en om 23.00 uur Moeder, wat heet. Vrij koud Overwegend droog, bewolkt en nevelig weer. Meest matige oos telijke wind. Maximumtemperaturen om streeks 8 graden. Morgen: Zon: 07.31—17.15 Maan: 14.08- Schev. hoogw. 8.08—20.41, laagw.: 3.46-^16.09. vtwoloog wf. polak: (Van een onzer verslaggevers) Dronten Autootje pesten, door wei- te minister of aktiegroep dan ook, zal er in de nabije toekomst niet meer bij zijn. Volgens de Amsterdamse fu turoloog prof. dr. F. Polak zullen er over 40 jaar (2016) hoofdzakelijk weg- werpauto's rijden, die alle huidige bezwaren tegen de peronenauto in rook doen opgaan. )p een congres van bandenspecialis- en zei de hoogleraar gisteren, dat de oekomstige eenjaars-mini-auto bijzon ier veilig zal zijn en trillingsvrije ge- uidloze en schone motoren zal heb- jen. Benzine zal een steeds minder grote rol gaan spelen, omdat aardgas, turbine, elektriciteit en andere nieuwe energiebronnen de toekomstige scho ne brandstof voor de auto zullen vor men. De toekomstige personenauto zal vol gens de futoroloog een totale meta morfose ondergaan. De vormgeving zal aërodynamisch zijn, de carrosserie zal bestaan uit één stuk, ijzersterk en vederlicht zijn met veel kunststoffen en reparaties zullen voor de levens duur van een jaar niet meer nodig zijn. De mini-auto zal ook minder ruimte gaan innemen. Twee, drie au to's per gezin zal heel normaal zijn. "lini-computers zullen volgens prof. 'olak in het begin van de volgende eeuw alle controlewerkzaamheden van de auto verrichten. Reparaties en on derhoud zijn niet meer nodig, alle zaken, zoals remmen, banden en ver lichting die niet meer goed functione ren, zullen op deze wijze worden ge controleerd. Ten aanzien van de „heibel" over de verplichte periodieke autokeuringen zei prof. Polak, dat deze hele kwestie getuigt van een gebrek aan visie. „Bin nen afzienbare tijd zal deze hele keu ring overbodig zijn." (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Op het mi nisterie van Sociale Zaken be studeert men plannen om lang durig werklozen in de verzor gende beroepen te laten wer ken. Dit zou vooral op basis van vrijwilligheid moeten ge beuren. Sociale Zaken bereidt verder voorstellen voor, om voor de langdurig werklozen een zogenaamde „Loonder vingsregeling" te treffen, in- plaats van de W.W.-uitkerin- gen. Deze Loondervifigsregeling maakt het de langdurig werklo zen gemakkelijker om als vrij williger ergens te gaan werken. De wet op de WW-uitkeringen bevat namelijk zeer stringente regels voor werklozen, die wat om handen willen hebben. Een en ander viel gisteren te beluisteren uit de woorden van drs. L. Lamers, direkteur-gene- raal voor de Sociale Voorzie ningen. Drs. Lamers is een van de belangrijkste adviseurs van minister Boersma en staatsse cretaris Mertens van sociale za ken. Hij zei gisteren op een symposium over „Sociale Ver zekeringen" georganiseerd door Elsevier in Amsterdam dat „we er ons over moeten beraden ook zogenaamde niet- produktieve arbeid als passend aan te merken, wanneer een maatschappelijk nuttige werk zaamheid de persoonlijke ont plooiing bevordert". Hiermee opende hij duidelijk een deur voor hen, die onmogelijk nog werk kunnen vinden, maar die zich toch nuttig willen maken in vooral de verzorgende sec tor. Zij zouden dan wel een jaar of langer werkloos moeten zijn. Tevens moeten zij blijven zoeken naar „voor hen passend werk". Daarnaast moeten volgens oud minister dr. G. Veldkamp van Sociale Zaken nog scherpere regels opgesteld worden om misbruik van de sociale voor zieningen zoveel mogelijk te voorkomen. Dr. Veldkamp, die al enige jaren bezig is met stu dies over vereenvoudiging van de sociale wetgeving, meent, dat thans de grens bereikt is van de mogelijkheden met de sociale voorzieningen. „Dat wat het kabinet-Den Uyl doet is nog maar een kleinigheid. Er zullen in de komende jaren nog ver schillende operaties moeten volgen, om dit te bereiken", aldus oud-minister Veldkamp. Zware regen in Napels Zware regenval heeft in Napels een aardver schuiving ver oorzaakt, waar bij vier auto's betrokken wa ren. Er was zo veel aarde weg gespoeld dat een kolossale instorting het gevolg was. De conferentiezaal in Genève. Links de Britse voorzitter Richard en zijn helpers, rechts de delegatie van premier Smith, achteraan Moegabe en Nkomo, op de voorgrond (op de rug gezien) Moezorewa en Sithole. GENEVE (Rtr/AFP) In een drukkende sfeer van ijzige vijandigheid is gisteren in de grote conferentiezaal van het Volken bondpaleis in Genève de conferentie over de toekomst van Rhodesië van start gegaan. Het was een samenzijn van korte duur. Nadat de conferentie tweeenhalf uur te laat was begonnen, liet voorzitter Ivor Richard de delegaties na een korte plechtigheid van ongeveer een half uur weer vertrekken. Vanmorgen legden de delegaties verklarin gen af, waarna de conferentie voor enkele dagen werd verdaagd. De vertraging was volgens een Britse woord voerder een gevolg van „technische moeilijk heden", maar volgens een zegsman van de delegaties van Nkomo en Moegabe was de opening uitgesteld omdat deze twee leiders vasthielden aan hun eis dat Engeland zijn „volledige koloniale verantwoordelijkheid" op zich neemt en zich niet beperkt tot de rol van neutrale scheidsrechter. Alleen premier Smith was op tijd in de zaal aanwezig, al was het maar om demonstratief blijk te geven van zijn bereidwilligheid, te genover de onverzettelijkheid van de zwarte Afpikanen. Op de openingsplechtigheid legde Richard een verklaring af, waarin hij ervoor waar schuwde dat de conferentie niet alleen histo risch, maar ook uniek is - een laatste kans. Hij las een korte boodschap, van de Britse premier Callaghan voor, waarin deze alle betrokkenen vraagt „deze kans niet voorbij te laten gaan". Als antwoord op de nationa listische eis dat Engeland een minister als voorzitter van de conferentie stuurt, zei Ri chard dat hij een rechtstreeks mandaat van de Britse regering heeft. In een verklaring tegenover enkele journa listen was Richard wat minder optimistisch dan in zijn officiële verklaring. „Aan weers zijden heerst een intens wantrouwen. Het wantrouwen is bijna voelbaar in de lucht in dit gebouw", aldus Richard. De conferentietafels zijn in een rechthoek opgesteld. Richard en Smith zitten tegenover elkaar aan de korte zijden. Aan de lange zijden zitten Nkomo en Moegabe naast el kaar, aan de andere kant Moezorewa (tussen twee lege stoelen, bestemd voor niet aanwe zige zwarten) en Sithole. BELFAST (UPI-AFP) Marie Drumm, de voormali ge vice-presidente van de provisional Sinn Fein, de politieke arm van de voorlopige IRA is gister avond in haar bed in een ziekenhuis in Belfast doodgeschoten. De politie zei dat drie jongemannen van wie er een was gekleed in een witte dokters jas, de afde ling binnengegaan waren waar mevrouw Drumm herstelde van een oogoperatie en haar in haar bed hadden doodgeschoten. Een vrouw die naast het bed van Marie Drumm zat werd aan een been gewond. Marie Drumm, die 53 jaar was, verbleef sinds drie weken in het ziekenhuis. Gisterochtend hebben in he dorp Cappagh, 90 km ten westen van Belfast, terroristen een vrijwilliger van het Ulster Defense Regiment, de voornamelijk protestantse Noordiersemilitie, doodgeschoten. (Van onze parleméntaire redactie) >EN HAAG De Tweede Kamer staat achter het beleid van e regering inzake de ambtenarensalarissen. Een voorstel van de !PN om de aangekondigde ingrepen in de inkomens van het verheidspersoneel in te trekken, werd gisteren met zeer grote neerderheid verworpen. De communisten kregen slechts steun ran VVD, DS '70 en PSP. Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken gaat binnen- cort met de ambtenarenorganisaties over de maatregelen praten, lij heeft gezegd, dat het overleg volledig open is. De Kamer verwierp oók een voorstel van D '66 om een vergelijkend onderzoek n te stellen naar de totale arbeidsbeloning van ambtenaren en' werknemers in het bedrijfsleven. Volgens De Gaay Fortman is zo'n onderzoek onuitvoerbaar. Het voorstel kreeg alleen steun van de VVD. Werkgelegenheid in Alphens bedrijf gered alphen aan den rijn De werkgelegenheid voor de werknemers van de betonindus- hie Van Dijk Jr. is definitief veilig gesteld. Het Alphense onderdeel van de failliete boedel van de Verenig de Nederhorst Bedrijven wordt overgenomen door vier kopers, ite weten; debetonfabrieken lOosthoek en Atlas, respectieve lijk uit Zoeterwoude en Amster dam, het Haagse bouwbedrijf Wilma en het bouwbedrijf Dura uit Rotterdam. Bij Van Dijk Jr. in nieuwe opzet zal de eerste twee jaar werk blijven voor ongeveer 60 man personeel. De overige 20 man hebben een betrekking bij één van de beide bouwbedrijven aangeboden gekregen. Deze matstalen 4-kleurenbalpen is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de 4-kleuren balpen naar: naam: adres woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. IETS EERDER DAN ALLE ANDEREN BREESTRMT131-133 LEIDEN MÜNCHEN (DPA) De kaping van een viermotorig Tsjechoslo- waaks vliegtuig, type Hjoesjin-18, is op het vliegveld Riem in München geëindigd zonder dat een druppel bloed vergoten is. Het toestel met zijn 105 passagiers en zes bemanningsleden is inmid dels naar Tsjecho-Slowakije teruggekeerd. De kaper, de 26-jarige spoorwegwerker Rudolf Becvar is in München achtergebleven en zal waarschijnlijk asiel vragen. De kaping van het toestel, dat bestemd was voor een vlucht naar Bratislava, is uitgevoerd op het vliegveld van Praag. Becvar was gewapend met een machinepistool, een gewoon pistool en een padvindersmes. Na langdurige onderhandelingen met de autoritei ten steeg het toestel gisteravond op en meldde zich ruim drie kwartier later bij de verkeerstoren van Riem. De passagiers, die van de kaping klaarblijkelijk niets gemerkt hadden, waren uiterst verrast toen zij, op Riem aangekomen „München" zagen staan. Ze wisten niet beter of het toestel was in Bratislava geland. Praag heeft om uitlevering gevraagd van Becvar. UTRECHT (ANP) De Nederlandse Spoorwegen wil een aantal fietsen terug hebben die zij hadden uitgeleend aan elf figuranten van de film „Een brug te ver". De fietsen die geleend waren bij de stationsfietsenstalling zijn na de beëindiging van de opnamen nog niet boven water gekomen. Volgens Koppeling, het blad van NS gaat het hier om voor Duitse bezetters spelende figuranten. „Ze hebben zich zeker te zeer in hun rol ingeleefd", constateert NS ironisch. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Het is een onbegrijpelijke zaak, dat de PTT nog heden ten dage zakken met post ergens in een tuin deponeert in afwachting van een besteller die deze afhaalt. Misschien dat in vroeger jaren iets dergelijks kon worden gedaan, maar dat is nu uitgesloten". Dit zei de president van de Haagse rechtbank, mr. J. A. J. M. van Goethem, gistermiddag tijdens de rechtzaak tegen een 42-jarige Haagse vertegenwoordiger, die op 10 december van het vorige jaar een door een PTT-beambte gedropte posttas uit een tuin aan de Haagse Sportlaan had meegenomen. Vervalsing van bankcheques leverde de man uiteindelijk bijna tweeduizend gulden op. Bovendien werd de vertegenwoordiger een diefstal van 4400 gulden ten nadele van een kennis verweten. De officier van justitie eiste een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar. ADVERTENTIE. Dit alles vanaf maandag 1 november t/m dinsdag 9 november a.s. Groots optreden van Roemeens radio- en tv-orkest tijdens uw aperatief en diner, met o.a. zang, cymbaal en panfluit. Optreden van dansgroepen uit de Karpaten. Maakt u er een unieke avond uit van en bel Marjolein van Wieringen, tel. 071-769310. Holiday-lnihevenementen altijd lSl anders. 0 LBKMBOmJMBt FUHCOmW-mi

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1