ïjftigjarig jubileum van weinig reden tot vreugde in Japan deTijd Wetens chap p elij ke aanval op raadsels Bermuda-driehoek fira IMto.SMHS <x> *8 «s; de^lENE S VERZEKERINGEN Een ongeluk is niet altijd terv voorkomen. De financiële gevolgen ervan vaak wel.^ SïUh Voorkom dat u in moeilijkheden raakt. Van Agt moet kwaliteit rode rozen nog bezien INDERDAG 28 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 OKIO Volgende maand viert Ja- an het feit dat Hirohito 50 jaar keizer Vijftig jaar overigens waarvan de irste helft vaak minder glorieus was. et regeringsjubileum en speciaal ;t feit dat de regering de festiviteiten insort heeft veel kritiek in Japan •roorzaakt, zij het binnen zekere gren- i, want extreem-rechts duldt nog eeds geen enkele vorm van majes- itsschennis. ooral extreem-links protesteert echter, et zeer luide stem. Dezer dagen wer- vanaf een vrachtagen molotov- >cktails naar het keizerlijk paleis ge- >oid, maar het afvuurmechanisme wei- irde. Zoals te verwachten viel heeft de «ialistische partij de officiële herden- j op 10 november a.s. afgekeurd. Op bijeenkomst zal een grote menigte jaardigheidsbekleders toegesproken (orden door premier Miki. De premier 1 uiteraard vol lof zijn over de keizer i het feit herdenken dat Hirohito lan- keizer is dan elk van zijn voorgan- de> heel wat opzien toen hij uitlegde waarom hij dat gedaan had. Minobe, wiens stadsbestuur ongetwij feld het meest vooruitstrevende van Ja pan's grote steden is, zei kortweg er niets voor te voelen de 50-jarige rege ringsperiode1 van Hirohito te vieren en daar ook nooit wat voor te zullen voe len. De eerste 20 jaar van Hirohito's leiderschap waren maar donkere jaren, waarin hij gezien werd als de onschend bare heerser. Volgens Minobe zijn vele Japanners het met hem eens. De vader van de 72-jarige Minobe werdi voor de oorlog veroordeeld, omdat hij de goddelijke afkomst van de keizer in twijfel had getrokken. Behalve Minobe heeft een kleine groep functionarissen voor de herdenkingsplechtigheden be dankt. De burgemeester van Yokohama en beide gouverneurs van Saitama en Kanagawa hadden het „te druk". De gouverneur van Kyoto Was helaas „ziek". De door de communisten ge steunde burgemeester van Osaka zal de plechtigheden echter wel bijwonen. Een lid van de socialistische partij, wiens kiesdistrict is gelegen in Okina wa, zei dat hij vanwege de vele levens die er in de oorlog in Okinawa verloren gingen, geen goedkeuring kon vinden voor eerbetuigingen aan de keizer. Linkse radicalen zijn minder gematigd in hun uitlatingen, beschermd als ze over het algemeen zijn door hun anoni miteit. De 50 jaren van Hirohito waren volgens de radicalen een tijdperk van imperialisme, gekenmerkt door wreed heden jegens andere Aziaten. Demon straties van extremisten worden ver wacht en de politiemacht rond het kei zerlijk paleis is versterkt. Maar vooral Minobe's niet-uitgesproken maar wel voelbare beschuldiging dat de keizer direct verantwoordelijk was voor de oorlog, bracht zeer velen in beroe ring. Door Minobe's opmerkingen wer den allerlei zaken onder de aandacht gebracht die men in het na-oorlogse Japan angstvallig op de achtergrond had gehouden. Na de bezetting door <^e geallieerden was de keizer van een god opeens een gewoon mensenkind geworden. Maar ongeschreven wetten, in stand gehou den door extreem-rechtse bedreigingen, bepalen nog steeds wat er wel of niet over de keizerlijke familie geschreven mag worden. Ongelooflijk naar wester se begrippen is dat men in Japan zelfs nu nog liever de naam Hirohito niet uitspreekt, want dat is een onvergeeflij ke en gevaarlijke majesteitsschennis. In schoolboeken wordt de 75-jarige keizer altijd voorgesteld als een zachtaardige academicus die noodgedwongen zijn handtekening plaatste onder de plannen waar hij eigenlijk fel tegen was. Deze mythe, die uitermate be roepsmatig onderhouden wordt, werd ontworpen door de cpntra-spionage dienst van de Japanse generale staf hiertoe gedwongen door de Amerikaan se generaal MacArthur, die inzag dat Hirohito als symbool voor Japan behou den moest blijven. Dus werden Hirohito's volgelingen ver oordeeld en in enkele gevallen geexecu- teerd, maar nooit werd er gevraagd in hoeverre Hirohito zelf schuld droeg. Belangrijk bewijsmateriaal werd ach tergehouden. De keizer zelf' deed op 22 Hirohito als bioloog, in zijn tuin en bij het keizerlijk paleis. september 1975 mee aan de mythevor ming, toen hij zijn eerste persconferen tie hield. Op de vooravond van zijn bezoek aan de VS vroeg een buitenlandse verslag gever hem of hij de aanval op Pearl Harbour goedgekeurd had. Met zijn ho ge stem antwoordde Hirohito dat hij inderdaad van tevoren ingelicht was. „Maar ik kreeg die informatie pas toen alles tot in het kleinste detail uitgekiend was door het hoge commando van het leger". Het officiële beeld van Hirohito als de schuldeloze bioloog werd al ernstig en doeltreffend aangetast door David Ber- gamini's boek „De Keizerlijke samen-, zwering" (1971) Bergamini concludeerde dat Hirohito niet alleen zijn goedkeu ring gaf, maar ook de plannen maakte voor de orlog tegen China in 1937 en de daarop volgende aanval op de VS. Veel Japanners hebben het handige re- clamewerk van hun keizer nooit hele maal geaccepteerd. De feestviering van 10 november zal bijdragen tot de my thevorming. De weigering van gouver neur Minobe om hieraan mee te doen bezorgde hem een stortvloed van beledi gingen en op zijn minst één bedreiging Maar iets meer dan de helft van de mensen die hem opbelden of naar zijn kantoor schreven respecteerden Mino be's standpunt Een man die tijdens de oorlog een been verloor, zei Minobe's houding zeer te waarderen. Andere mensen zeiden dat de historische feten recht gezet moesten worden en dat de keizer zijn verantwoordelijkheid moest erkennen. (copyright the Guardian) Hirohito bij de inspectie van zijn troepen, rijdend op een witte schimmel. ROME (AFP) Een groep Ita liaanse deskundigen onder lei ding van duiker Enzo Maiorca gaat in de volgende maand en december een onderzoek instel len in de bekende Bermuda driehoek, om een verklaring te zoeken voor het veelvuldig ver gaan van schepen en vliegtui gen in dit tropische gebied tus sen Florida, Cuba en de Bermu da-eilanden. Het is een feit dat het weer daar opeens om kan slaan. Binnen enkele minuten ontstaan orka nen en tropische stormen; er doen zich bij absolute kalmte plotselinge windstoten voor en luchtturbulenties, door snelle drukverschillen tussen de lucht lagen. Voldoende om een vlieg tuig in moeilijkheden te brengen of in de oceaan te doen belan den. Daarom heeft de Amerikaanse organisatie voor de burgerlucht vaart, de FAA, in november 1975 de opvatting dat de ram pen het gevolg zouden zijn van occulte, bovennatuurlijke of buitenaardse verschijnselen zoals vliegende schotels, „non sens" genoemd. Volgens de ver halen zouden de radioverbindin gen of het aardmagnetisme ge stoord zijn, kompassen en hoog temeters ontregeld door geheim zinnige piraten met een techni sche knobbel op verlaten eiland jes in het gebied. De FAA heeft tal van vlucht- plannen en radiocontacten na gegaan. In feite bleken de parti culiere vliegtuigjes, die in de Bermudadriehoek verdwenen zijn, bestuurd te zijn door man nen die weinig bekend waren met het gebied, dikwijls met slechte uitrusting en onbekend met het weer ter plaatse, aldus het rapport. Het zegt dat het in dat gebied op ervaring aankomt en geeft als voorbeeld de oudste lucht vaartmaatschappij ter wereld, de „Chalk Airline", die er al sinds 1919 vliegt. Al die tijd is bij die maatschappij geen enkel vliegtuig verloren gegaan, nie mand gewond, en niet geheim zinnig verdwenen, door een on verklaarbaar uitvallen van een motor of een kompas. Hun piloten vliegen dag na dag op het gezicht en het feit dat dertig jaar geleden vijf Ameri kaanse oefenvliegtuigen in de Bermudadriehoek verdwenen zijn was te wijten aan een rtavi- gatiefout, aldus het rapport. Verklaringen voor de scheeps rampen geeft het rapport echter nauwelijks. Een Amerikaanse onderzoeker zei vorig jaar op een congres dat in de tropen zeer hevige draaikolken voorkomen, met enorme snelheden in het cen trum, en luchtspiegelingen mid den op de oceaan die aan dezelf de soort atmosferische ver schijnselen gebonden zijn. Van tevoren is daar niets van te zien, niet op radar en niet op lucht en kunstmaanfoto's. Zij zijn min of meer bij toeval ontdekt, maar verdienen nadere bestudering omdat zij het be wijs zijn van het bestaan van een nieuwe wisselwerking tus sen oceaan en atmosfeer. Die draaikolken zouden de oorzaak kunnen zijn van de onverklaar bare schipbreuken of het totaal verdwijnen van soms grote schepen. De groep gaat nu in de driehoek onderzoeken of dit de juiste ver klaring is. en daarmee mis schien een eind maken aan het waas van geheimzinnigheid dat al tientallen jaren over de Ber muda-driehoek hangt. Ons land/e is een i de dichtst bevolkte i landen van de wereld I We zitten door de week met z'n driehonderd- negenennegentigen op een vierkante kilometer. Zondags wordt het nog krapper. Üan wordt er gevoetbald Dan zitten we met z'n duizenden tuichend tegen elkaar aan geplakt Dik verliezen mag niet. I Als u geen honderden - guldens op zak heelt, gebeurt dat ook niet Zakkenrollers krijgen dan bij u geen kans De politie Bejaarde man door eigen bond omver gereden (Van een onzer verslaggevers) VOORBURG Een bejaarde Voorburger is gisteren door zijn hond in zijn eigen auto overreden. Dat gebeurde, toen de man even zijn auto verliet om de garage deuren open te zetten. Nauwe lijks had hij dit gedaan of de auto zette zich als uit zichzelf in beweging en reed met een klap naar binnen. De man kwam on der de auto terecht en kon zich niet meer heen of weer bewe gen. De auto kwam tegen de achtermuur van de garage tot stilstand. De garagedeuren wer den uit hun scharnieren gelicht. De wagen was gaan rijden, om dat de hond van de bejaarde Voorburger, die op de voorbank zat, met zijn lijf de versnelling spook had beroerd. Na om hulp te hebben geroepen werd de man later door de politie en voorbijgangers uit zijn benarde positie bevrijd. Hij is met letsel aan beide voeten in het zieken huis St. Antoniushove opgeno men. ADVERTENTIE Sluit tijdig een go^e verzekering voor uw gezin, huisAjcgiÖtS uw auto en rekreatie. Ga voor een klSÏBwjp deskundig advies naar de B» LEIDSE SPAARBANK i IU- maakt mode betaalbaar Modieuze mohair-tweed mantel in raf en groen 100 Mt.: 36 t/m 48 ZmJ? Mantel in wollen kamgaren o.a in zwart, bruin en aubergine. Mt 40 t/m 52 BVfMr mantelspecialist Leiden: Haarlemmerstraat 163 a, Winkelcentrum Leidsenhage Elsevier heeft een groot inter view met minister-lijsttrekker Van Agt. „Statisticus Steen- kamp heeft uitgerekend dat voorlieden van het CDA in het nabije verleden zeventien maal een buiging in de richting van de PvdA hebben gemaakt. We hebben ruimschoots genoeg ge bogen. Ik doe het met meer, ik sta nu rechtop en salueer alleen naar mijn eigen kiezers. U zei daarnet dat u de indruk had dat Den Uyl al met een bos rode rozen voor de deur staat. Nou, ik moet de kwaliteit van die rode rozen nog bezien". In een hoofdartikel voorspelt het blad: „Het zou ons niet ver bazen als het socialistische par tijcongres het effect van de fak- keldragersdag in 1958 gaat krij gen. Dit was de voorbode van de val van het laatste kabinet- Drees. Vele socialisten en radi calen zouden de VAD weieens een goed breekpunt voor het kabinet kunnen vinden" De Haagse Post heeft een vraag gesprek met Ed van Thijn. „We zijn, zoals de zaken er nu voor staan, volstrekt overgeleverd aan de luimen van een meneer Steenkamp. meneer Van Agt, wie weet Zijlstra of wie dan ook de spraakmaker van het CDA na de verkiezingen zal zijn. Ik wil doorgaan, ik wil absoluut doorgaan. Maar ik ben niet bereid om tot elke prijs verder te regeren. En zeker met op de pnjs dat elke politieke vernieuwing tot de grond wordt afgebroken". Voorts een interview met de Rotterdamse topondernemer Swarttouw „Geen maatschappij kan zich de luxe permitteren exclusief aan de zwakken te «O 9> ♦HÈ denken. Je moet de zwakken beschermen de sterken benut ten. Mijn taak als ondernnemer is er voor te zorgen dat ik uit iedereen het maximum haal. Dat ik talenten benut. Dat ik talenten ook kansen biedt. Daar bots je als ondernemer tegen de nivellering". Het omslagartikel gaat over de heroïnehandel en de twijfelach tige rol hierbij van de politie. „De Nederlandse politie doet er geen donder aan en werkt nauw samen met de corrupte politie van Bangkok en de geheel in de handen der Chinese benden ge raakte, Hongkongse politie. Is het logisch dat wij. Chinezen, er van overtuigd zijn dat de politie van Amsterdam even corrupt is als die van Bangkok en die van Hongkong?" In De Tijd een interview tnet psychiater M. Nevejan over de afkeer van sexualiteit. „Zoals een plant water nodig heeft, en niet de opmerking dat hij water nodig heeft, zo hebben wij men sen behoefte aan een aardig woord of een lief gebaar. Man nen klagen vaak dat hun vrouw niet wil vrijen, en vrouwen op hun beurt zeggen: mijn man wil altijd maar sex. Maar vrouwen begrijpen meestal niet dat het vrijen voor mannen vaak ook de enige mogelijkheid is hun ge voelens van tederheid uit te drukken". Het omslagartikel geeft een ka rakteranalyse van Amerikaanse presidents-kandidaat Jimmy Carter. „De eenmaal geboren Carter zou zich niet interesseren voor de politiek. Een (door de dood van zijn vader) tweemaal geboren Carter zou een margi nale kandidaat zijn. Maar de (door zijn godsdienstige beke ring) driemaal geboren Carter heeft het in zich een uitstekende president te worden". Vrij Nederland speculeert: „De conclusie dat Zijlstra misschien wel weer eens wat anders wil dan het bestaan van een bank- president, ligt voor de hand. Niemand spreekt die ook echt tegen. Het zou ook niet de eerste keer zijn dat een Nederlandse minister-president van buiten de Tweede Kamer wordt aange trokken. Het CDA, of beter mis schien de AR kan nog voor aardige verrassingen zorgen". Het blad tipt de ministers Vre- deling of Van der Stee als de nieuwe EEG-landbouwcommis- saris. Voorts een artikel over de alar merende tandvleeskwalen van onze topsporters. „Alle sport bonden zouden gewaarschuwd moeten worden voor het risico van nagelaten tandkeuringen. Enorme bedragen worden uitge geven om een atleet op een be paald niveau te krijgen, dan acht ik het onverantwoord dat een zo belangrijk onderdeel als het gebit vergeten wordt. Ik weet niet hoe het in de DDR is geregeld, maar ik geloof vast niet dat ze daar zullen riskeren dat Kornelia End er ineens kies pijn krijgt zoals hoogspringer Ruud Wielart Ons gebit wordt nog steeds beschouwd als een aardigheidje dat er maar een beetje bij hangt". De Groene Amsterdammer schrijft over de koffieprijs: „De inefficiënte organisatie van de internationale koffiemarkt en in Londen en New York is natuur lijk voor ons prijzenministerie een gegeven, althans op korte termijn. Maar de wijze waarop de Neerlandse branders daar op inspelen, hoeft dat niet te zijn, als de ambtenaren maar verder kijken dan de informatie van die branders zelf. De vakbewe ging heeft vorige week gevraagd om een strakker prijsbeleid. Ons dagelijks kopje koffie kan een aardige testcase worden". Voorts een interview over het nieuwe alimentatie-wetsontwerp van de hoogleraar in de crimi nologie Peter Hoefnagels. ,Dat de vrouw door de nu bestaande rolverdeling haar werk opgeeft en later moeilijk weer een baan krijgt, dat is een structureel pro bleem. Dat mag je niet langer dan een aantal jaren door een private vent laten opknappen. Anders is het compleet gekke- werk. Ik vind dat een vrouw een zelfstandig mens moet zijn. Als de rolverdeling in de maat schappij nog steeds zo is dat gescheiden vrouwen moeilijk aan werk komen, dan moet ze met opgeheven hoofd naar de bijstand kunnen gaan op het moment dat ze, ondanks pogin gen, niet in haar onderhoud kan voorzien". Hervormd Nederland consta teert dat het de progressieven aan voldoende zelfvertrouwen ontbreekt. „Wanneer politiek- strategische vragen aan de orde - zijn, met name wel of niet deel nemen aan een regering, dan kunnen tegenstellingen vaak niet worden overbrugd. Van daar dat de PvdA hopeloos ver deeld is. Een krachtpatser als Den Uyl kan niet meer doen dan de schijn ophouden dat het all. maal wel meevalt". Voorts in het blad het resultaat van een onderzoek onder kerk gangers: „Zeer opvallend is dat er nagenoeg geen relaties wer den gevonden tussen allerlei factoren en de politieke progres siviteit. Met de^ religieuze opvat tingen bestaat geen of slechts een zeer gering verband. Er is geen verband tussen politieke progressiviteit en de frequentie van het kerkbezoek, de binding aan de kerk, de ligging binnen de kerk, het al of niet frequent bijbel lezen en bidden. De bete kenis die aan het geloof gehecht wordt". Ook een artikel over Kritisch Faunabeheer. „Omdat in Duits land hondsdolheid heerst, wor den m Nederland vossen ge schoten met de opzet dat daar door besmetting wordt voorko men. Daarbij is niet gedacht aan het sponseffect. Duitse vos sen die de grens overkomen, vinden hier hun bedje gespreid een prima gebied met volop voedsel en alle gunstige voor waarden om verder te leven. Zouden de Nederlandse vossen niet zijn doodgeschoten, dan waren de Duitse door gebrek aan territorium en voedsel van zelf verdwenen".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9