Dreigementen begeleiden start Rhodesië-eonferentie Syriërs helpen Palestijnen aan zuidgrens Libanon Ford in het Zuiden op stemmenjacht SCOTTSBORO BOY A 45 JAAR EGENADIGD STOP INVESTERING IN ZUID-AFRIKA Open hartoperatie onder acupunctuur Rington (upd - De z/ikaanse luchtmacht heeft Bofen bekendgemaakt dat zij Rott^e F-15 Eagle onderschep- ParUvliegtuigen naar West- isgSland en F-lll laagvliegen- nzinjachtbommenwerpers ko- siissinger vraagt mndidaten: Zwijg "ver tactische ^•aagstukken 7f)NDERDAG 28 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT/ PAGINA 7 f YORK (Rtr) Clarence Norris, ten langen leste door de Alabama begenadigd als een van de negen zwarte „Scottsbo- oys" die 45 jaar geleden terechtstonden op beschuldiging van verkrachten van twee blanke meisjes, heeft verteld dat hij verbitterd is jegens de vooringenomen zuidelijke jury die hem ood veroordeelde. ;endeel, zei de 64 jaar oude pakhuisknecht, de publiciteit mee zijn gratie gepaard is gegaan, heeft hem in contact acht met verwanten die hij niet meer in leven waande, proces tegen de Scottsboro Boys in 1931 verwkte protesten eel de Verenigde Staten en werd een cause célèbre voor alen en anderen die streden tegen de rassendiscriminatie in .merikaanse zuiden. is, die nu in New York City it, Was een van de negen ■jongens die aan boord van [oederentrein die door Ala- i reed, de blanke meisjes Bates en Victoria Price van '75 tot 99 jaar. Norris ont snapte aan de doodstraf en hij werd in 1946 op erewoord vrij gelaten. gewikkeld waren. Deze ontwikkeling is tot dusver de duidelijkste aanwijzing, dat het ruim een week geleden uitgewerkte vredesplan in Riad een werke lijke verandering zal gaan inluiden in de Syrisch-Palestijnse betrek kingen en niet een van de vele pauzes in de vijandelijkheden. r _i„ troepen aangekomen op een schaal Een plaatselijke Palestijnse bevelhebber heeft verklaard, dat de die enkele weken geleden nauwelijks denkbaar was, toen het Syriërs thans de Palestijnen helpen „omdat er een nieuwe factor een spoedige oplossing van het conflict, dat anderhalf jaar geduurd Syrische leger en de Palestijnse eenheden in verbitterde gevechten in het spel is: Israël". Hij voegde eraan toe: „Wij zullen samen heeft en waarin 45.000 mensen het leven hebben gelaten. KFAIR Palestijnse commando's hebben met onmiskenbare hulp van Syrië, hun bases versterkt in wat overgebleven is van 'Fatahland', gelegen in de buurt van de grens met Israël in Zuid-Libanon. In het dorp Kfair zijn de Israëliërs bestrijden". Aan de andere kant hebben gisteren rechtse leiders in Libanon uitspraken gedaan die twijfel doen rijzen ten aanzien van de kans op een snel einde van de burgeroorlog in het land. Basjir Gemayel, bevelhebber van de militie van de falangistische partij, de grootste strijdmacht aan rechtse zijde, zei, niet optimistisch te zijn over Atoomonderzëér meldt zich LONDEN (RTR) - Dt Britse atoomonderzeër „Sovereign" heeft van zich laten horen en alles is goed. Tegen het afgelopen weekeinde was enige bezorgdheid ontstaan, toen de onderzeër niet zoals af gesproken levenstekenen had gestuurd vanuit de Noordpool. Bomaanslag op hoofdzetel Interpol PARIJS (AFP) Het hoofdbu reau van Interpol in Parijs is vannacht ernstig beschadigd door een bomontploffing. Voor de aanslag, die geen slach toffers heeft geëist, heeft nie mand de verantwoordelijkheid op zich genomen. Hoofdpijn Een twintigjarige in woonster van de Amerikaanse stad Canfield is gisteren op het nippertje aan de dood ont snapt. Ze reed met haar auto achter een vrachtwagen met telefoonpalen, toen een paal plot seling ging schui ven en dwars door de voorruit van de auto van het meisje ging. De inwoonster hield een lichte hoofdpijn over aan het ongeval. Haar auto was total loss. Christelijk Instituut DEN HAAG (ANP) Het Christelijk In stituut in Zuid-Afri- ka, onder leiding van ds. Beyers Naudé, heeft zich gisteren uitgesproken voor stopzetting van in vesteringen in Zuid- Afrika. Het instituut acht krachtige economi sche druk van vitaal belang om „een zo vreedzaam mogelijke oplossing tot stand te brengen. Investeren in Zuid-Afrika is in vesteren in apartheid en dus immoreel, on rechtvaardig en uit buitend". Het insti tuut meent, dat het argument, dat econo mische groei funda mentele veranderin gen kan bewerkstelli gen, vals is gebleken. Het meent, dat de meerderheid van de zwarte Zuidafrika nen er zo over denkt, al kunnen zij hun mening niet vrijelijk uiten. Terugtrekken van be staande investerin gen acht het instituut niet mogelijk. Het be veelt daarom bedrij ven en aandeelhou ders, die al geïnves teerd hebben aan, de verhouding tussen werkers en bedrijf sleiding te verbete ren, te zorgen voor betere opleidings- en carrièremogelij khe- den voor de zwarte werknemers en het bevorderen van een stabiel gezinsleven. Bilderberg- conferentie in Engeland DEN HAAG De Bilderberg- conferentie komt volgend jaar bijeen in het Britse Torquay. Dit heeft dr. E. J. van der Beu gel, secretaris van de conferen tie verklaard. Nu prins Bern- hard is afgetreden als voorzitter van de conferentie zal er naar alle waarschijnlijkheid een Brit se voorzitter aangewezen wor den. Omstreden abortus wetsvoors", 1 in Italië ROME (Rtr) De Italiaanse christen-democraten hebben gisteren een omstreden abortus wet ingediend waaronder af drijving wordt toegestaan wan neer een zwangere vrouw voor „onoverkomelijke moeilijkhe den" staat. Met het wetsontwerp voegen zij zich bij andere wetsvoorstellen inzake abortus, zodat er nu in totaal negen zijn. De communis tische en socialistische voorstel len komen neer op abortus op verzoek. Onder „onoverkomelijke moei lijkheden" verstaat het christen democratische wetsontwerp me dische, economische, psycholo gische of sociale moeilijkheden bij het voortzetten van de zwan gerschap. De christen-democra tische opvatting tegen abortus van april dit jaar leidde toen tot een politieke crisis, waardoor in juni algemene verkiezingen moesten worden gehouden. (Van onze correspondent) VASHINGTON - Het afgelo- jen weekeinde ging President rord naar het Zuiden om te ;aan jagen op stemmen wel verstaan. Het was pas de weede keer sinds het begin fan de verkiezingsstrijd dat ■"ord het Zuiden van de Ver- inigde Staten bezocht. Jerder maakte Ford een tocht iver de Mississippi per rader- 1 loot. Toen, net als nu, sloeg 1 ie president Georgia over. 1 ford is slim genoeg om te legrijpen dat hij in Carter's agen staat geen schijn van lans heeft. Het omgekeerde is net waar: de Republikeinen (ebben nog lang niet gewon- len in Michigan, waar Ford 'andaan komt. Dat onder- treepte weer met welke enor- ne voorsprong Jimmy Carter Ie campagne begon. Het was 1 Ie eerste keer sinds lange tijd lat een kandidaat in zo'n [root gebied van de Verenigde Staten zo zeker van de over winning leek te zijn. Al op zijn minst een generatie lang is het Zuiden geneigd op de Democratische partij te stemmen. Dit jaar wordt die neiging nog versterkt, nu een Zuiderling de Democratische kandidaat is, wat ook al een eeuw lang niet is voorgeko men. Van de andere kant ga ven veel blanke Zuiderlingen bij de presidentsverkiezingen de laatste 15 jaar de voorkeur aan de conservatieve kandi daat boven de Democratische. Ze stemden op Goldwater in plaats van op Johnson, op Wallace in plaats van op Humphrey, op Nixon in plaats van op McGovern. Ford's enige hoop is dat zoiets dit jaar weer zal gebeuren. De laatste opiniepeilingen geven Ford ook een beetje reden tot hoop: Carter's voorsprong is duidelijk aan het teruglopen en zijn overwinning in het hele Zuiden lijkt niet meer onver mijdelijk. In dit verband zijn er drie pluspunten voor Ford. Ten eerste staat hijzelf overal be kend als conservatief, ten tweede koos Jimmy Carter een liberaal als running-mate, en ten derde hebben Wallace- fanaten nog niet besloten op wie ze gaan stemmen. Verder was er ook nog Carte r's Playboy-interview, waar veel Zuidelijke Baptisten van schrokken. Begin oktober meldde de New York Times dat Carter en Ford in Virginia en South-Carolina ongeveer gelijk stonden. In Louisiana en Mississippi zou Carter een on zekere voorsprong hebben. Nu, drie weken later, staan Ford en Carter in alle vier deze staten te dicht bij elkaar om een voorspelling te doen. En deze week berichtte een krant in North Carolina, de Raleigh News and Observer, dat de president in die staat plus de hulp van de twee Re publikeinse Congresleden van die staat. South-Carolina was een van de vijf „Goldwater- staten" die in 1968, vier jaar na Goldwater's mislukte cam pagne, meer stemmen gaven aan Richard Nixon dan aan George Wallace. Er zijn veel mensen met Republikeinse sympathieën, en twee jaar ge leden werd een pro-Reagan Republikein gouverneur van South-Carolina. In Mississippi is de toestand onduidelijk. Dat komt mede door de steun die Carter kreeg van de twee ultra-conservatie ve Senatoren van de staat. Vier jaar geleden kreeg Sena tor James Eastland zelfs de steun van Richard Nixon- te gen een Republikein. Maar dit jaar gaat katoenboer Eastland op Jimmy Carter stemmen, en de conservatieve blanken van Mississippi zullen hem wellicht volgen. In Virginia stond volgens een krant in Richmond Ford in september vier punten voor op Carter. Ford krijgt de steun van de Republikeinse gouver neur van Virginia, Mills God- win, die vroeger een Demo craat was. Ook wordt Ford geholpen door andere conser vatieve Democraten die vroe ger deel uitmaakten van de politieke machine van Harry Bird, de ex-gouverneur die veertig jaar lang de politiek van Virginia bepaalde. Bird's zoon, politiek onafhankelijk, houdt zich van de verkiezin gen afzijdig. In de rest van het Zuiden heeft Carter een comfortabele voorsprong. In Arkansas, Ala bama en natuurlijk Georgia lijkt hij onaantastbaar. In an dere Zuidelijke staten staat hij meer dan 10 punten voor, zelfs in Tennessee, waar de Repu blikeinse partij bijzonder goed georganiseerd is. In Florida hield Carter een hechte orga nisatie over aan de voorverkie zingen en de recente opiniepei lingen wijzen erop dat de staat naar hem toe neigt. Ford baseert zijn kansen in het Zuiden op 5 staten, met een totaal van 50 kiesmannen: Louisiana (10), Mississippi (7), North Carolina (13), South Ca rolina (8), en Virginia (12). Mocht Ford alle deze 50 kies mannen voor zich winnen, dan zou Carter in het hele Zuiden maar een dozijn meer hebben een relatief kleine overwin ning. Als Ford in drie van de vijf staten verliest, Mississippi en de beide Carolina's, dan zou hij 70 minder stemmen van kiesmannen hebben. De kans dat Ford inderdaad alle 5 staten voor zich zal win nen is minder dan 50%. Maar niettemin kan Ford heel wat troost vinden in het feit dat zijn strijd zoveel succes had in wat altijd Carters eigen ter rein leek te zijn. (Copyright The Guardian) en hebben aangerand. Is zat vijftien jaar gevange- Mtaf uit - waarvan vijf in idering in de rij dodencel en werd een voortvluchtige hij in 1946 Alabama verliet rijd met het erewoord dat iad gegeven. Maandag ver- Ie gouverneur George Wal- van Alabama hem eindelijk Scottsboro Boys werden irdeeld enkel en alleen op J van wat de twee meisjes ferden. Zij kregen de dood- De negende jongen was 3 jaar. Amerikaanse opperste ge shof gelastte twee keer een (f proces voor de Scottsbo- )ys - zo genoemd naar een B in Alabama - en Ruby i veranderde van verhaal. ii later dat zij en Victoria het aanrandingsverhaal en verzonnen om te voor in dat ze gestraft zouden en voor het reizen zonder »e. emin zette de staat Alaba- por en de processen eindig- lenslotte in 1937 met ter- /eroordeling van Norris —de derde keer en gevange- 'affen voor drie anderen maar één punt op Carter ach terstond. In Louisiana kreeg Ford de steun van de vrouw van de Democratische gouverneur, Koning Juan Carlos van Spanje is gisteren een driedaags staatsiebezoek aan Frankrijk begonnen Op het vliegveld van Orly werd hij verwelkomd door president Giscard d'Estaing. Beide staatshoofden inspecteerden een detachement van de Republikeinse Garde. HONG KONG (AFP) - Chinese chirurgen zijn er volgens een in Hongkong opgevangen medede ling van het Chinese persbu reau Nieuw China, voor de eer ste maal in geslaagd bij een 22-jarige boer een open hartope ratie uit te voeren met als ver doving acupunctuur in plaats van de in de westerse genees kunde gangbare technieken. De operatie werd uitgevoerd in een medisch-wetenschappelijk cen trum in de provincie Kwan Tung in het zuiden van de Chi nese Volksrepubliek. De man zou snel na de operatie weer zijn opgeknapt, aldus het Chinese persbureau. Een Neder landse cardio-anaesthesist te kende hier desgevraagd bij aan dat hij het uitvoeren van een dergelijke operatie onder acu punctuur geenszins uitgesloten acht. „Als het mogelijk is longo peraties onder acupunctuur uit te voeren, waar al verschillende berichten over zijn geweest, dan moet een open hartoperatie ook mogelijk zijn", zo zei hij. Hij achtte het wel van belang dat de acupunctuurnaalden door een goede acupuncturist worden ingebracht en dat de chirurg vlot en goed kan werken. „De opening van de borstkas is het pijnlijkste deel van de operatie", aldus de Nederlandse anaesthe- sist, „De ingreep daarna, is veel minder pijnlijk". Kapitein rampboot was dronken NEW ORLEANS Uit een lijk- in de hand te houden, schouwing is gebleken dat de kapitein van de veerboot die de De veerboot werd geramd door vorige week na een aanvaring de Noorse tankboot. Ongeveer op de Mississippi zonk, dronken 100 mensen kwamen daarbij om was en niet in staat zijn schip het leven. GENÈVE (Rtr/AFP) - De conferentie in Genève over de toekomst van Rho- desië is vanmiddag van start gegaan in een sfeer van dreigementen en be schuldigingen. Nieuwe elementen in de strijd, die aan de opening van de confe rentie vooraf ging, waren de kwestie van de vrijlating van politieke gevan genen en de beschuldiging van de Afri kaanse leiders Nkomo en Moegabe aan het adres van de Britten dat zij met de blanke minderheidsregering van Rhodesië samenspannen om de confe rentie te laten mislukken. Toch heeft de Britse confentieleider Ivor Richard gisteren verklaard dat het overleg van de laatste dagen hem ervan heeft overtuigd dat de elementen voor een regeling aanwezig zijn. „Ik geloof niet dat iemand deze week iets heeft gezegd waardoor ik ben verrast. Met een goede dosis harde onderhandelin gen zou het ons moeten lukken." Richard heeft gistermiddag het ant woord van Smith ontvangen op de eis tot vrijlating van politieke gevangenen. Maar de Rhodesische premier wil deze kwestie koppelen aan een beëindiging van de guerrilla. Volgens Nkomo en Moegabe moet de kwestie geregeld wor den, wil de conferentie niet op een mislukking uitdraaien. Volgens een woordvoerder van de dele gatie van de zwarte bisschop Moezore- wa bereidt Smith een „gigantisch be drog" voor om de conferentie te laten mislukken en om vervolgens de wester se wereld te vragen om opheffing van de sancties tegen zijn land. Het onder handelingsplan van Smith zou erop neerkomen dat het meerderheidsbe wind niet een Afrikaans meerderheids bewind hoeft te zijn, omdat het kies recht aan beperkingen onderhevig blijft. Voorts wil Smith de leden van de staatsraad, het hoogste gezag tijdens de overgangsperiode, door de regering laten benoemen, en zelf daarin het voor zitterschap bekleden. Zwitserse oproerpolitie hield gisteren in Genève voor het hotel van de Rhodesische premier Ian Smith de wacht toen vijftig jongelui demonstreerden voor de onmiddellijke onafhankelijkheid van Zimbabwe (Rhodesië). De Marokkaanse ambassade in Madrid is gisteren verwoest door twee bommen. Vier personen raakten gewond, van wie één ernstig. Vermoed wordt dat de aanslag het werk is van het Polisario-front, een door Algerije gesteunde bevrijdingsbwegeging in West-Sahara, dat vorig jaar door Spanje tussen Marokko en Mauretanië werd opgedeeld. 1«ër Amerikaanse 'jgtuigen !ko0>r Europa d. jaar naar Engeland zal en. ende lente worden 72 nieu- f-15 naar de basis Bitburg Eiffel gebracht ter verster- van de Navo. De oudere )EL 'hantoms worden elders in jg rind gestationeerd. De Navo erstó dus meer Amerikaanse ewefuigen. goe nlijstr 20. ;enhc TÊ JINGTON (AP/Rtr) De Amerikaanse minister van buiten- e zaken Henry Kissinger heeft gisteren de beide presidents- Idaten opgeroepen „tenminste de belangrijkste tactische [stukken geen onderwerp van de verkiezingsstrijd te maken", ei dat in de laatste weken van de verkiezingscampagne de idaten zich laten meeslepen en vreemde dingen zeggen, ïger reageerde hiermee op de opmerkingen van Carter dat I I niet moeten ingrijpen als na de dood van T'ito de Sovjet-Unie sn naar Joegoslavië zendt. Ook in Joegoslavië is naar aanlei- I yVan die opmerkingen ernstige kritiek op Carter uitgeoefend. I ekendste Amerikaanse opiniepeilers, Gallup en Harris, zijn ^-rover eens dat Jimmy Carter een voorsprong van drie tot rocent op president Ford heeft. Zij verschillen echter van ïg over de gevolgen van een grote of geringe opkomst bij rkiezing van dinsdag a.s. Volgens Harris zou bij een opkomst ninder dan 50 procent de kans voor Ford aanzienlijk beter en zijn, volgens Gallup zou dit evenwel dit jaar niet opgaan.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7