Sterfgevallen na insuline-in j ecties ook elders? feuidbank redt leven 3van brandslachtoffers Parlement bezorgd over toenemende verkeersonveiligheid VERNIEUWING VAN BASISONDERWIJS PROCES FRANS H. BOUVRIE ZIET AF VAN SOLLICITATIE £cidóc6oiiAcmt Molukse overvallers gepakt Nederland en Vrij Ambon Tegenstri j digheid 1 UoENSDAG 27 OKTOBER 1976 L£ii->oJb touiVAis i In bijna 60 procent auto's radio aan boord HILVERSUM (ANP) Bij na zestig procent van de Nederlandse automobilis ten heeft een autoradio. Dat is 13 procent meer dan in 1973. Dit blijkt uit een onderzoek van de afdeling kijk- en luisteronderzoek van de NOS. Ruim twintig procent van de autoradiobezitters luis tert dagelijks naar de ra dio. Het onderzoekrapport zegt dat meer dan zestig procent „wel eens" gebruik maakt van de radio voor actuele verkeersinformatie over files, mist en gladheid. 39 procent gebruikt daar voor wel eens de televisie, 33 procent kijkt in de krant, 13 procent infor meert bij de ANWB, 12 pro cent bij het KNMI en 8 procent bij de telefonische nieuwsdienst. nkerkelijken >ch welkom in Philipsland PHILIPSLAND (ANP) er aannemers uit St. Philips- nd hebben in een brief aan de jneenteraad van dit stadje eegedeeid dat zij in het ver lig een strengere selectie wil- toepassen bij de verkoop tn huizen aan nieuwkomers. toekomstige gegadigden oeten er een algemeen christe- ke levensvisie op na houden, llen zij in aanmerking komen or een huis in St. Philipsland. brief heeft inmiddels in St. lilipsland nogal wat opschud- ng veroorzaakt. Burgemeester in de Berg trachtte gisteren eraan een eirlde te maken Kir te verklaren dat er in zijn meente nooit is gediscrimi- erd en dat dit ook nooit zal beuren. Nieuwkomers blijven plkom, kerkelijk of niet. loetes geëist foor verbergen ran meisje (11) OTTERDAM (ANP) - Een ïldboete van 500 gulden of rintig dagen hechtenis heeft 'ficier van justitie mr. E. Bos steren voor de rechtbank in otterdam geëist tegen twee ledewerkers van het Jongeren idvies Centrum (JACbVlaar- lingen. Zij werden ervan be- chuldigd in september vorig tar een ll-jarig meisje aan het ettig gezag van haar moeder hebben onttrokken en haar tborgen te hebben gehouden de politie, e vader van het meisje, een 4-jarige Rotterdamse kunst- childer hoorde een zelfde straf igen zich eisen. Ir. Bos zei ervan overtuigd te ijn, dat de drie betrokkenen et beste met het kind hadden oorgehad. „Toch meen ik, dat ire hier met een zeer ernstig feit maken hebben. De wet is vertreden en dat valt niet te ilereren", zo motiveerde de of- cier zijn eis. Hij verwijt het AC, dat het een monopolieposi- opeist bij de hulpverlening an weggelopen kinderen. (Van onze parlementaire redac- van kleuter- en lager onderwijs tie) begeleidt, om het vernienwings- DEN HAAG Minister Van proces te verbreden. Kemenade van Onderwijs wil Het plan biedt aan ongeveer de komende jaren vele honder- honderd koppelsscholen in het den scholen betrekken bij de kleuter^ lager- en buitengewoon vernieuwing van het basison- onderwijs de mogelijkheid om derwijs. Hij heeft zijn goedkeu- het volgende schooljaar aan de ring gegeven aan een plan van vernieuwingsactiviteiten deel te de innovatie-commissie basis- nemen. Van Kemenade heeft de experimenten met het basis school. die de samensmelting voor de proef twee miljoen gul- onderwijs en de meer uit zelf den uitgetrokken. Het is de be doeling van augustus 1978 af het aantal deelnemende scholen koppels elk jaar met 500 uit te breiden. Minister Van Kemenade zegt in een commentaar, dat het plan op inventieve wijze een brug slaat tussen de intensief begelei- werkzaamheid voortspruitende ontwikkelingen binnen de scho- De innovatiecommissie legt er de nadruk op, dat het bij deze proef gaat om de kleine ontwik kelingen, die voor de scholen een verdere opening kunnen be tekenen op weg naar de nieuwe basisschool. De deelnemende scholen wordt aangeraden niet te veel tegelijk aan te pakken. In eerste instantie moet de aan dacht vooral worden gericht op het bevorderen van creativiteit van zowel leerlingen als leer krachten en het bewerkstelligen van individualisering van het onderwijs en verscheidenheid in het lespakket naamd hypoglycamisch coma. Dat is een collega was. „Die man heeft dat toen niet bewusteloosheid die veroorzaakt wordt door gezegd om het tot in de rechtszaal en in de verpleegkliniek voor demente bejaarden een te laag bloedsuikergehalte. Later is, krant te laten doordringen", aldus de arts. waar onregelmatigheden gebeurd zijn met althans voor wat betreft een aantal gevallen. Officier van justitie mr. Booster reageerde insuline? Dat is de centrale vraag waarmee komen vast te staan dat deze het gevolg daarop onmiddellijk: „U vraagt iedereen en de tweede zitting in het voortgezette proces waren van de insuline-injecties van Frans overal naar die lage bloedsuikergehaltes bij tegen Frans H. gisteren afsloot. De vraag H. Maar voor dokter Van Hooft vormden niet-suikerzieken. Niemand heeft dat meege- kwam op tafel tijdens het verhoor van de de coma's aanvankelijk een groot raadsel, maakt en nu opeens blijkt dat wel het geval arts J. van Hooft die van maart 1973 tot Hij raadpleegde uitvoerig de medische lite- te zijn. Dat kan heel waardevol zijn". Maar juni 1975 verantwoordelijk was voor de ratuur en consulteerde specialisten. Maar dokter Van Hooft bleef bij zijn weigering, medische gang van zaken in de Luckerhei- nergens kende men het verschijnsel. In april ook nadat rechtbankpresident mr. Elienz de-kliniek. In deze periode zijn in de Luc- 1974 echter, zo vertelde dokter Van Hooft hem erop gewezen had dat het noemen van 1 1"',J~*:•--* j- "L' de naam niet onder zijn beroepsgeheim kon :orven na insuline-injecties aoor t rans sprax nij over net proDieem met een couega- H. a insuline-injecties door Frans sprak hij over het probleem met een collega- vallen. Uiteindelijk bleek ook de officier van arts die eveneens werkzaam was bij een justitie het „uit oogpunt van opsporingstech- Dat er op de afdeling Nachtegaal waar verpleegkliniek voor demente bejaarden, niek" beter te vinden nog 'geen verdere Frans H. werkzaam was vreemde dingen Die verzekerde hem toen dat ook in zijn openbaarheid aan de zaak te geven. „We gebeurden, viel dokter Van Hooft al spoedig kliniek lage bloedsuikergehaltes bij niet-sui- komen hierop nog terug", zo besloot de op. Opvallend vaak zo constateerde hij, kerpatiënten voorkwamen. Dokter Van rechtbankpresident toen. raakten er niet-suikerpatiënten in een zoge- Hooft wilde gisteren niet zeggen wie die Verzameling strijkbouten totaal verkocht onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Een zeventiendeeeuwse liksteen, een twaalf centi- ïeter groot strijkboutje ging gisteren voor 900 gulden de deur uit p de kunstveiling van Sotheby Mak van Waay, en bracht hiermee et meeste op van de nu totaal verkochte strijkbout-verzameling an mevrouw Bleeker. Er werden in totaal 750 strijkbouten geveild. We hadden een zaal vol mensen en tot mijn verbazing waren er iet alleen Nederlandse verzamelaars, maar ook Engelsen en luitsers. De strijkbouten brachten gemiddeld dertig procent meer p d'an we aanvarikelijk geraamd hadden. De totale opbrengst is chter nog niet bekend", aldus een woordvoerder van Mak van ewi j. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT De 31-jarige Charles Bouvrie uit Maastricht heeft besloten af te zien van een baan bij de Rotterdamsche Verzeke ringssociëteit (RVS). Vorige week was hem door een districts-in- specteur te verstaan gegeven, dat hij vanwege zijn huidskleur niet in aanmerking kwam voor een baan bij de RVS. Later bood de direktie verontschuldigingen aan, maar Bouvrie ziet hierin toch geen basis om tot een aanvaardbare arbeidssituatie te komen. Afslanker In Scheveningen hield de ..Weight Controllers" club gisteren een finale om de beste ..afvaller" aan te kun nen wijzen. De winaar werd John van der Laars (14) uit Dordrecht, die in zestien we ken 10 kilo afviel. Naast hem een portret uit zijn dikkere periode. Uit handen van Bar bara-Ann Neefs, miss Holland, ontving hij de beloning: een reis per Concorde naar Was hington. Nieuwe ambassadeur Binnenkort wordt de benoeming verwacht van dr. J. Dolleman als Nederlands ambassadeur in de Volksrepubliek China. Postzegel voor verkiezingen Tweede Kamer (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De PTT geeft begin volgend jaar een speciale postzegel uit, die wijst op de Tweede Kamerverkiezingen in mei. Het is voor het eerst, dat hiervoor een speciale zegel ver vaardigd wordt. De PTT denkt ook al aan de mogelijke verkiezingen voor het Europees parlement in 1978. Ook voor deze gelegenheid wil de dienst een speciale zegel uit geven. Nij verdal (ANP) De daders van de bankoverval die gister morgen in Winterswijk werd ge pleegd, zijn nauwelijks twee uur nadat ze met 54.000 gulden in papiergeld de vlucht namen, in een woning in Nijverdal gear resteerd. Een van de beide jongemannen, twee broers, heeft inmiddels een volledige bekentenis OVER DE WAARDERING die de politieke idealen van de Zuidmolukkers verdienen, kan men verschillend denken. Ook over de vraag wie er voor hun moeilijkheden verant woordelijk is, kan verschillend worden geoordeeld. Net als over het Strijdpunt of hun problematiek in de grond van de zaak politiek van karakter is dan wel sociaal cultureel. Maar om één conclusie kan, na de vloedgolf van Moluks geweld die ons nu al zovele jaren overspoelt, niemand meer heen. Het antwoord van de Nederlandse regering op de problemen waarvoor de Zuidmolukkers ons stellen, voldoet niet. Al jaren lang immers leeft in brede kringen van de Zuidmolukse gemeenschap een intens onbehagen. Al jaren lang ook heerst in sommige van hun jongeren-groeperingen een welhaast ongebreidelde agressie. En al jaren lang betekent de aanwezigheid van de Zuidmolukkers in ons land een veiligheidsprobleem. In aanmerking genomen dat het de taak van de overheid is het welzijn van haar onderdanen te waarborgen, is de gevolgtrekking dat het Nederlandse beleid ten aanzien van de Zuidmolukkers faalt, onontkoombaar. Een herbezinning is daarom noodzakelijk. En dan een herbezinning die tot werkelijke veranderingen leidt. En niet tot goeddeels loze accentverschuivingen zoals na de drama's in Beilen en Amsterdam is gebeurd. EEN VAN DE EERSTE VRAGEN die in dit verband moeten worden gesteld is die naar de innerlijke samenhang van het huidige beleid. Uitgangspunt dat daaraan ten grondslag ligt is, om de formulering van premier Den Uyl te gebruiken, dat Nederland het recht van de Zuidmoluk kers op een eigen identiteit erkent, maar dat ons land hun politieke idealen niet deelt en niet mag steunen. Dat stand punt lijkt een levensgrote tegenstrijdigheid in zich te ber gen. En wel omdat de Zuidmolukkers hun wens om naar een vrij Ambon terug te keren als een essentieel onderdeel, om niet te zeggen als de kern, van hun culturele identiteit ervaren. Het RMS-ideaal maakt een integraal bestanddeel uit van het cultuurpatroon van de Zuidmolukkers in Neder land en kan daarvan niet gescheiden worden. Erkenning van de culturele identiteit en afwijzing van de politieke iconsequenties staan derhalve in tegenstelling tot elkaar. DIE PRINCIPIËLE TEGENSTRIJDIGHEID zet zich voort in het concrete beleid. Waar minister Van der Stoel weigert de RMS-belangen in de Verenigde Naties te bepleiten, bevordert minister Van Doorn van CRM juist de instand houding en versterking van het Zuidmolukse leefpatroon. Zijn ambtenaren stimuleren met name de jonge Zuidmoluk kers de eigen taal te behouden en de traditionele adat, de traditionele zeden en gebruiken in ere te houden. HET LIJKT VOOR DE HAND TE LIGGEN dat aan het in dit opzicht zichzelf tegenstrevend beleid een eind wordt gemaakt. Nederland moet weten wat het wil. Kiezen voor de opvatting dat de culturele identiteit van de Zuidmoluk kers erkend dient te worden, maar dan volledig en met inbegrip van de politieke elementen in die „eigenheid". Of voor de opvatting dat de terugkeer van de Zuidmolukkers naar Ambon onhaalbaar is. In het laatste geval dient het CRM-belëid om de culturele identiteit te behouden en te versterken beëindigd te worden. Als men zich op het standpunt stelt dat het RMS-ideaal onhaalbaar is, moet een volledig opgaan van de Zuidmolukkers in het Nederlandse leefpatroon worden nagestreefd. Dus een duidelijke en consequente assimilatie-politiek worden gevolgd. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - De VVD wil 100 miljoen gulden bezuinigen op het openbaar vervoer. Het CDA wenst 5 miljoen gulden meer voor de aanleg van fietspaden. De PvdA staat een scherpere controle van het verkeersge-- drag voor. Met deze uiteenlopende 1 hebben de drie grote partijen in de Tweede Kamer gisteren mi nister Westerterp van Verkeer en Waterstaat bestookt. Vrij algemeeq was de bezorgd heid van het parlement over de weer toenemende onveiligheid in het verkeer. De WD meent, dat we veel ellende kunnen kwijt raken als meer geld zou worden uitgegeven voor uitbrei ding en verbetering van het we gennet. De PvdA zoekt het in strengere controle op de nale ving van de verkeersregels. De christen-democraten legden de nadruk op maatregelen voor de zwakke verkeersdeelnemers, zoals voetgangers,, fietsers, be jaarden en schoolkinderen. Naast hun voorstel om 5 miljoen extra uit te geven voor de aan leg van fietspaden, verlangen ze van de minister een toezegging dat deze projecten ook voorrang krijgen in een nieuw werkgele genheidsprogramma. Verder wil het CDA ter bestrij ding van de toenemende fiets diefstallen (naar schatting 200.000 per jaar) beter beveilig de fietsstallingen en de ontwik keling van lichtgewicht vouw fietsen en fietskluizen. Onder zocht moet worden wat het de schatkist kost om de stallingta rieven tarieven onder het lagere BTW-tarief te brengen. Weeroverzicht De Bilt Voor morgen wordt veel bewolking verwacht met slechts hier en daar regen. In de nacht en ochtend zal zich weer plaatselijk mist kunnen vormen. Een gebied met lage barometerstanden ten zuid westen van Ierland trekt lang zaam in zuidoostelijke richting naar de Golf van Biscaje. Een hogedruk-gebied, dat enkele da gen lang boven Rusland lag, koerste naar het noordoosten. Min. temp.: omstreeks 7 graden Max. temp: omstreeks 13 graden Kans op een droge periode* van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. De kern van dit hogedruk-gë- bied bevond zich vandaag bo ven noord Scandinavië en zal nu nog maar weinig van plaats veranderen. Bij een onbewolkte hemel konden de temperaturen in de nacht van dinsdag op woensdag daar plaatselijk da len tot twintig graden onder, nul. Tussen beide genoemde druk- systemen wordt in een oostelij ke stroming lucht naar ons land gevoerd die vooral in de lagere niveau's vochtig is. Op grote schaal kan zich dan ook mist vormen, die maar langzaam ver dwijnt en overgaat in laaghan gende bewolking. Vooruitzichten voor vrijdag. Overwegend droog en nevelig weer. Weersvooruitzichten in cijfers: voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 5 Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Luxemburg Van een onzer verslaggevers 1EVERWIJK Geen mens kan zonder de luid leven. De huid neemt een zeer belang- ijke plaats in in het totale stofwisselings proces. Dat is dan ook de reden dat, als e eer grote stukken van de huid door brand >or ijn beschadigd, het slachtoffer soms al na ir nkele uren na de verbranding verschijnse- s en vertoont van de „verbrandingsziekte" itrjflie de dood tot gevolg kan hebben. Het f. spreekt vanzelf dat waar het verlies van Tote oppervlakken huid het grote pro- ileem is, de beste behandeling bestaat uit iet vervangen van die huid. Dat moet snel ;ebeuren, ook al omdat de patiënt letterlijk idopen staat voor infecties. In een aantal ifrgevallen kan de patiënt geholpen worden loor transplantie van eigen, niet verbrande luid. Bij grotere verbrandingen is dat niet nogelijk en in die situatie kan het trans- jofP'anteren van de huid van een ander, een L lonor, levensreddend zijn. Dat komt er op neer dat de huid van iemand ganders wordt overgeplaatst op het lichaam b3van het verbrandingsslachtoffer. Wat weer niet helemaal zonder problemen is omdat het lichaam de nieuwe huid als vreemd e^beschouwt, waardoor het tracht deze af te stoten. De tijd echter dat de nieuwe huid wordt verdragen is vaak voldoende om de patiënten te beschermen tegen infecties van i buitenaf. Natuurlijk is er niet altijd meteen iemand bij de hand die zijn huid kan afstaan voor een ander. Vandaar dat de Nederlandse Brandwonden Stichting in Beverwijk vrij dag een huidbank in gebruik neemt waar het mogelijk is donorhuid „in voorraad" te houden waardoor in noodgevallen en daarom gaat het vrijwel steeds bij ernstige verbrandingen onmiddellijk beschermen de huid kan worden aangebracht. Niet al leen bevordert deze behandeling een snellere genezing; ook de kans op infecties wordt verminderd. In een aantal gevallen zal de huidbank zelfs levensreddend blijken te zijn. De huidbank is overigens maar een van de taken van de Nederlandse Brandwonden Stichting. De doelstellingen zijn samen te vatten tot: het voorkomen van brandonge- vallen en het bevorderen van een optimale behandeling van patiënten met brandwon den. In de afgelopen jaren werd daarvoor de basis gelegd. Veel aandacht werd gege ven aan het verzamelen van documentatie materiaal over behandelingsmethoden in an dere landen, daarnaast werd eigen onder zoek verricht. Tevens werd bestudeerd hoe de verkregen kennis aan anderen kon wor den overgedragen. De stichting zegt echter zelf dat deze huid bank nog lang niet het laatste woord is op het gebied van behandeling van brandslach toffers. Zo wordt er onder meer gezocht naar mogelijkheden om een soort kunsthuid toe te passen. Er worden eveneens nieuwe vorderingen gemaakt op hét gebied van steriele behandeling en er komt meer inzicht in betere technieken. Al worden er dan ook belangrijke vorderin gen gemaakt, in veel gevallen is een brand- slachtoffer die het ziekenhuis verlaat niet altijd werkelijk „genezen". In een aantal gevallen blijven de gevolgen van de verbran ding doorwerken. Omdat de patiënt voor het leven verminkt is of gehandicapt, kan het tobben worden met psychische problemen of de patiënt raakt in juridische of gezins moeilijkheden. Om de belangen van deze mensen te behartigen is er een vereniging opgericht die ook weer een initiatief van de brandwondenstichting is. Maar dat is zorgen achteraf. Beter is het meer aan preventie te doen. De meeste verbrandingen gebeuren nog steeds met „doodgewone" dingen: met een ketel heet water, de thee- of koffiepot, de frituurpan, een vuurtje stoken, met rotjes en met de kerstboom. Als er dan ongelukken van ko men, weten de meeste mensen niet wat ze er mee aan moeten, terwijl de meest ideale eerste hulp zo simpel is: gewoon tien minu ten koelen onder de kraan. Als er geen kraan bij de hand is, langs de autoweg bij voorbeeld, dan is het meest vieze slootwater altijd nog beter dan niets. Geen melk, geen boter, geen smeerseltje of wat dan ook, alleen koelen onder de kraan. Snelle transplantatie van andermans huid. kan de „verbrandingsziekte" voorkomen en een mensenleven redden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9