LANGS OMWEGEN onflict over vestiging eclasseringskantoor an Rij nsburgerweg Ruim honderd Van Zwietens treden aan voor een geslacht-parade Werkgroep Open School verontwaardigd over ambtelijke traagheid V REÜNIE MET BEROEMDE BASIS HlJiKNSDAG 27 OKTOBER 1976 LE1DSE CGuaain i PAGliNA 5 DOOR mi'n omwe9en door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke T_ morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie ION u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. maar voor ons zeker niet. Bo vendien kregen we een koude douche toen het resultaat na al dat wachten ook nog eens nega tief was", aldus het commentaar van mr. Van Zeist. )EN Tussen het gemeentebestuur van Leiden en de samen- ende reclasseringsinstellingen in Nederland is een conflict :en over de voorgenomen vestiging van een reclasseringskan- in Leiden. Het probleem spitst zich toe op de weigering van leentewege voor een reclasseringskantoor, dat aan de Rijnsbur- ft'eg 167 zou moeten worden gevestigd, de benodigde vergunnin- af te geven. Het pand was vroeger eigendom van het St. iabethziekenhuis, waar het dienst deed als zusterhuis. Om het Drempelvrees itoor van de reclassering er in te vestigen is toestemming van college vereist, omdat het pand aan de woonbestemming moet den onttrokken. leeg pakhuis van V en D aange boden. Toen zijn we zelf maar gaan zoeken", aldus mr Van Zeist. Weliswaar vond de Reclasse- ringsvereniging het betrokken pand aan de Rijnsburgerweg 167 dat door het Elisabethzie- college weigert hier toe- fnmmg voor te geven. Het it er op. dat er voldoende itoorruimtë in Leiden leeg at om er het reclasseringsbu- u in te vestigen. „De nood- ik van onttrekking van goede onruimte is ons niet voldoen- aangetoond", was het ant- ord van de gemeente op het zoek. gin deze maand besloot de [emenè Reclasseringsvereni- >g tegen deze weigering bij de neenteraad en bij het college i Gedeputeerde Staten in be- :p te gaan. De aijjunct-direc- an de Algemene Reclasse- erenigmg mr. N. C. van 1st bleek gisteren bereid een lichting op de gerezen moei- iheden te geven. ïsie Jgens mr. Van Zeist is het de sie in de reclasseringswereld weest die de vestiging van een ntoor in Leiden mogelijk aakte. Enige tijd geleden sta- het Nederlands Genoot- tot reclassering, de Prot. Reclasseringsvereniging, Katholieke Reclasseringsver- iging en de Dr. Meijersvereni- ng de koppen bij elkaar. Een isie die de nieuwbakken Alge- Reclasseringsvereniging staat stelde een aparte wer- ienheid in Leiden voor te be- 'iden. Blijkens het commen- ar van mr. Van Zeist was eiden een van de eerste steden zijn uitgekozen in het kader 'n het spreiden van de wer- ienheden. „Toen we de ge- teente om suggestie vroegen regen we na lang wachten een De reden waarom de Reclasse ringsvereniging liever niet wil uitwijken naar een van de leeg staande kantoorkolossen in Lei den ligt in de enorme afstand die dat zou scheppen tussen de werkers van de vereniging en hun cliënten. „Wij willen ons kantoor liefst zo onopvallend mogelijk vestigen, bij voorkeur kenhuis werd afgestoten, maar in een woonwijk. We moeten de toen ging de gemeente dwars liggen. Dat gebeurde overigens pas na 28 weken wachten waar in de reclasseringsvereniging taal nog teken van het gemeen tebestuur ontving en volkomen in het ongewisse werd gelaten over de aangevraagde vergun ning. Inmiddels kreeg de vereni ging wel toestemming van het ministerie van justitie tot aan koop en verbouwing van het pand aan de Rijnsburgerweg ten behoeve van een Leids kan toor. „We zijn bijzonder teleurgesteld over het uiteindelijk resultaat. Misschien is 28 weken wachten voor Leidse begrippen normaal. drempel zo laag mogelijk hou den in het belang van de hulp verlening aan de cliënten", al dus de adjunct-directeur van de Algemene Reclasseringsvereni ging. „Wij beseffen ook wel dat we het niet kunnen maken een paar woningen in de sociale sector aan de woonbestemming te ont trekken ten behoeve van een kantoor. Daarom is ons oog ook gevallen op een duur herenhuis aan de Rijnsburgerweg in eën prijscategorie waarin zeker geen woningnood in Leiden be staat. We begrijpen daarom ook niet de bezwaren die het college tegen ons verzoek naar voren heeft gebracht. Het stelt dat er wel alternatieven in Leiden te vinden zijn. Welnu, die heeft men ons niet gegeven en een kantoorpaleis is voor ons onaan vaardbaar uit het oogpunt van privacy van onze cliënt. Die kan je niet naar zo'n kolos sturen waar hij zich moet melden bij een portier om de weg in het doolhof te vinden. Een psychia ter vestigt zijn praktijk toch ook niet in zo'n kantoorflat?" Afgezien van de problemen die de aard van het reclasserings- werk oproepen bij een vestiging in een groot kantoorpand speelt ook het financiële aspect voor de vereniging een belangrijke rol. „We hebben er echt geen geld voor die hoge huurprijzen die voor kantoorruimte in deze paleizen worden berekend te be talen", aldus mr. Van Zeist. De adjunct-directeur van de Re classeringsvereniging is behal ve teleurgesteld ook stomver baasd over het standpunt van het gemeentebestuur: „Met een triomfantelijk gezicht hebben we destijds het college bericht dat de fusie ons in staat stelde een eigen kantoor in Leiden te beginnen. Ik vind het echt be droevend dat men het ons tot op heden zo moeilijk heeft ge maakt. ARJEN BROEKHUIZEN Het door de Algemene Reclasseringsvereniging aangekochte pand aan de Rijnsbur gerweg 167. Het gemeentebestuur houdt de vestiging van een Leids reclasseringskan toor op deze plaats tegen. LEIDEN De werkgroep „Proefproject Open School voor Jongvolwassenen" is te leurgesteld over de houding van1 het ministerie van Onder wijs en IV etenschappen ten aanzien van het proefproject, dat in september 1977 in Lei den van start gaat. Tijdens een vergadering van de werk groep gaven enkele leden hun ongenoegen te kennen over de traagheid waarmee op het mi nisterie wordt gewerkt Voor al de aanstelling van perso neel wil niet vlotten door de constante onzekerheid om trent de rechtspositie van de aan te nemen personeelsleden. „Hoe kunnen we zo van start gaan" vroeg één van de leden zich af, „we kunnen toch niet De werkgroep komt regelma tig bijeen om een open school voor jongvolwassenen die niet of nauwelijks de mogelijkheid tot een redelijke vorming heb ben gehad, te verwezenlijken. De trage wijze waarop het mi nisterie zijn medewerking ver leent, vormt een belemmering voor het uitvoeren van de plannen. „Als een bedrijf dit zou flikken, krijgt het meteen zes vakbonden op zijn dak", merkte een lid verontwaardigd op Ondanks deze tegenslag werkt de groep energiek door aan de uiteindelijke concretisering van de plannen. Vooral op het terrein van de organisatie moet er hard worden aange pakt, maar dit zal onder de deskundige leiding van de voorzitter, de heer G. J. M. Geertzen, niet al te veel pro blemen opleveren. Eén van de scholingsvormen in dit project zal zijn het vertonen van een video-opname, waarin telkens één thema centraal z^J staan, met het doel de deelnemers van de Open School te stimu leren tot een goed gesprek. Als illustratie hiervan vertoonde de heer J. NSmit van de „Commissie Open School" een filmpje met als thema „wo nen". Te oordelen naar de ge sprekken die dadelijk na ver toning van het filmpje losbra ken bij de leden van de werk groep, zal de opzet van deze scholingsvorm zeker succes rijk worden. Een van de vele familie wapens, die Pieter bij zijn speurtocht tegen kwam. vrij precies berekenen. Met 30 geslachten kom je op 536.870.912 nazaten. En ruw geschat kom je op grond 45 nageslachten. Dat zijn er zo veel miljoenen Van Zwietens meer. Morgen wordt een heel geslacht in het zonnetje gezet, en Pieter Willem maakt het hele stamboekonderzoek tot een aangename bezigheid. En dat kan-ie best. Ik zelf ben trouwens bijna een Van Zwie- ten geworden in Heemskerk. Pieter Willem zit zelf in de automatisejijng, „maar ik zit op één van zijn overige hob by's": alle meubelen in zijn eigen huis zijn door hemzelf gemaakt; bankstel, kast, stoe len enzovoorts. Deze Van Zwieten weet van geen ophou den; de hobby's stijgen hem bijna boven het hoofd, maar bovenal wil hij zijn families tamboom vervolmaken. Na morgen wil hij de Van Zwie tens met hun hele hebben en houden binnen de zo kortst mogelijke keren zien vastge legd. „Heineken" zorgt morgen voor een natje en een droogje, maar Pieter Willem van Zwie ten houdt zich sterk aanbevo len voor inlichtingen en gege vens rond de Van Zwietens. Zijn adres is Prof. Ten Does- schatestraat 179 in het zich onverflauwd uitbreidende Heemskerk. Volgend jaar speelt men nu al met de ge dachte aan een reünie van minstens 300 Van Zwietens. Maar komende donderdagmid dag zijn de Van Zwietens in elk geval zichzelf, zolang het duurt, want na zes uur gaat ieder zijnsweegs, terug in de vaderlandse vergetelheid. Dan is er geen graaf meer te be kennen. Programma zaalvoetbal NOORDiV UK/LEIDEN Van avond gaat in Noord wijk het tweede zaalvoetbaltoernooi om de Northog-Cup van start. Mede daarom is er geen competitie- programma vastgesteld voor de acht hoofdklasseteams. Wel zul len de lager spelende achttallen in Leiden en Lisse in actie ko men. Northgo-hal: Gemeentepoli tie- Swift 't Vinkeltje (19.30); Van 't Zelfde-Jaap Eden Boys (20.30 uur); L.D.-Oud Feyenoord (21.30 uur); BC Faase-EKL-Boys (22.30 uur). THB-hal (Lisse): Blokh. Lisse- Roodenburg (19.30 uur); THB- Boys-Glasbergen de Best (21.20 uur); 3B: Hoogk. Ass.-MJ Be- melman (22.15 uur); 3D: Bax Zeefdr.-Tommy's (20.25 uur). Groenoordhal: 2A: Lugdunum- VKP (20 uur); VNA-San Sjardin (21 uur); 2B: LISC-Taveerne Boys (20 uur): 3A Gazelle-SLF (22 uur); 3B: Regenboog-Padox (20 uur); 3C: 3E: Cara; 3E( Sc Teekens-Uljee (22 uur). Ook Oo speelt het Lasser Godyla van avond in Gouda de tweede wed strijd om de Districtsbeker. Te genstander is het Goudse Ver- wey en Adegeest. Veilingen RIJNSBURG, blo«men, 26 oktober Al- stroemeria 850, 0,585, Amaryllis 3970,0,518, Anemonen 25. 0,000, Anjers am. 107020, 0,303, Anthurium 5040, 1;698, Asters 415. 0,556, Chrys. gepl. n.c. 171109, 0,380, Chrys. tros n.c. 53970, 1,187, Chrys. gepl. jr.c. 4390, 0,503, Chrys. tros jr.c. 15924 2,203, Dahlia 4790, 0,864, Eikeblad 1884, 0,974, Euphorbia 10150, 0,634, Frw-sia 9760, 1,960, Gerbera 10430, 0,314, Gladiolen 13880, 0.882, Glad 0,207, Margriet 94. 0.830. Narcis 1,625, Orchideeën 219, 0,627, Omithogalum 4620, 0,152, Rozen grootbl 4100, 0,402. Ro zen kleinbl. 44660. 0,137, Golden tunes 1660 0,487. Snijgroen 645 0.848. Tulpen 1015. 3,034, Apeldoorn kas 360, 2,142. 2e soort per bos 945. 0,743, 2e srt per stuk 37120. 0,122, Anjers tros 47080, 0,186, Ro.-cn Bac cara 10720, 0.419, Rozen sania 22060. 0.265. Rozen dona 5240, 0,438. Stro/droogbl onb 2050, 0,771, Stro/droogbl bew. 490, 1,579, Div. snijbloemen 8959, 2,256, Div smjbloe men 12923, 0.310, Alstroemena imp. 2370. 0.573. Anemonen imp. 4350. 0.453, Gladio len 26250, 0,245, Orchid, arach. unp. 7800, 0,785, Orchid, dendr. imp 11180, 0,102. 2e imp. 2826. 1,794. Div. snijbL unp. 4511. 2.592. Div. snijbl. unp. 1457. 3,109, Azalea 158. 1.956. Begonia 374. 1,052. PoinsetUa 160. 2.009, St Paulea 384. 0.804. Div pot planten 2298. 1.875 ROELOFARENDSVeEN. bloemen. 26 ok tober Alstroemena 14 p.s.. Anjers tros 18 p.s. Chrysanthen stuks: Clingendaal, Stanly. Lovita. Astro, Bianca, Bomholm. Shandy. Florance. Cremon. Jacob Mans. Regalia, Breitner, Escort 20—87 pa. Chrys. tros Cremon. Bomholm. Suzanne, Dr. Was ser. Sa tali te, Gompy, Gemengd. Popcorn. Juweeltje. 100—206 p.b Chrys. Jaarrond wit/geel spi 60-90 p.b. 40-70 p-s. 1 Nenne 29 p.s. Strelitzja 196 ps. Rozen Belinda. Carol. Evergold, GarneMe. La Mi- nuette. Marimba, Zorina. Baccara, Ilona. Est Ofarun, Annabel. Motrea. Teach In Golden Tunes. Mercedes. Soma. Lifirane, Yellow Belinda. Roklea 20—68 ps. Ins Prof. Blaauw. Ideaal. 150—295 p.b. Freesia Aurora. Ballerina, Fantasy. Royal Blue. Golden Yellow. Golden Melody, Gemengd lCipt Naai ioog- e r dt 5 vai oor iedereen die Van splan wiet en of Van Swieten ,mkV eet, is het morgen een witt! «stdag. Althans voor rwege happy few onder hen, in deioor zover ze worden irmidjegelaten op het bier- ikerr van Heineken aan de ater oeterwoudse Hoge k ge ijndijk. Ruim honderd diem an Zwietens zijn dan fiets >nd de voormalige slot- n 0,racht van het Huis ter aken wieten bijeen voor een orpi tiinie, een geslacht-pa- ,e ide. De meesten van en zijn opgehangen in e stamboom die tot alge, jeie krijgsfhakkers en dders terugvoert, maar ok de twijfelaartjes en et „mindere volk" mag leedoen van Pieter Wil- ;m van Zwieten (33 jaar ud), domicilie hebbenc} Heemskerk, boven het ardbeiendorp Bever rijk. Ik zat gisteren in jn woonkamer, bij dé rens met Uitgeest. Het Zwietenwapen ronkt er aan de wand fraai zwart smeedij- er: drie violen met de als naar beneden zijn et kenmerk en een hort- ekop fungeert als helm, ïaar het kan ook een ittende hond zijn. „Tot og toe heb ik 15 varian- en op ons familiewapen evonden", zo regi- treert Piet Willem, wie liets te veel is als het op e genealogie van zijn eslacht aankomt, 'an Zwieten of Van Swieten. et maakt niets uit: „Door de euwen heen berust die S of op verschrijvingen van de etreffende ambtenaren of lerken", weet Piet van Zwie- die straks op de familiaire èünie de boventoon voert. En at mag hij ook, want hij weet leer van de Van Zwietens af an menig ander. Zijn vader erige familie zijn Leide- zelf woont hij allang in ieemskerk nadat hij in Wor- merveer was geboren. In Wor- merveer is Piet overigens maar één Van Zwieten* tegen- lekomen. „Zeven jaar geleden t ik aan de slag gegaan, idat ik benieuwd was naar neter wniem van zwieten bij zich acht meter lange stamboom de Van Zwietens. Ik verzamel de gegevens van vader en an dere familieleden en het aan tal Van Zwietens werd steeds groter. Op de Leidse Boisotka- de, in het gemeentelijk archief, heb ik een gigantische hoe veelheid materiaal ontdekt. Ik schrok zelfs van het aantal Van Zwietens. Toch ben ik verder gegaan met die familie takken, waar in vroeger tijden vaak 14 of 15 kinderen in één gezin werden geboren. Het kost me verschrikkelijk veel tijd, maar het is een uitermate boeiende hobby. Je begint eraan en het pakt je meteen. Je komt allerlei standen tegen, juristen, burgefneesters, jonk heren, edelheden, maar ook de „nederigen". Sinds 1244 zijn de oudste gegevens over ons geslacht bekend". Je hebt vele beroemde Van Zwietens. Ik noem ze echt niet allemaal, want dan mocht de L.C. wel een extra editie uitge ven. Maar er is wel een gene raal bij uit de Atjeh-tijd, de lijfarts ook van een Maria Theresia van Oostenrijk die zoveel goed deed dat hij baron werd. Over die Van Zwietens zijn boeken vol verschenen. Die staan bij Piet van Zwieten in de boekenkast. Maar bij hem blijft het niet bij de Van Zwietens; de hele geschiedenis der Nederlanden komt zowat op je af als je er eenmaal mee bezig bent, tot en met de Hoekse en Kabeljauwse twis ten, Van Zwietens die bij tien tallen werden doodgeslagen. Ook Jacoba van Beieren speel de een rol in die hele handel. Peter geeft een heel college. over de graven van Holland en de verbintenissen daarom trent. „Ik weet niet alles uit m'n hoofd, maar wel aardig wat, inmiddels". Het begon bij het vergeten dorp Swieten, plusminus 1100, aan de Hoge Rijndijk waar inmiddels Heineken op een landtong (waar eens het kas teel lag, voor het eerst ge noemd ais Huis ter Swieten in 1312) zijn bierbrouwerij bouw de. In 1805 was dat kasteel helemaal verdwenen. Maar nu heeft Heineken de slotgracht bewaard, een stuk van de poort en een waterput. In ere gehouden door conservering. Piet Willem gaat daar morgen ten overstaan van zijn dicht bije verre familieleden over vertellen. Er staat heel wat op het reünieprogramma. Terwijl HOUDING GEMEENTEBESTUUR BEDROEVEND" hij vertelt, hanteert Piet een immense rol van 8 meter, mi- nitieus beschreven in potlood met de gegevens vanaf 1540 tot nu: „Er zit één hik in. dat is Willem Hendrik, die te boek staat als niet getrouwd. Z'n acte is althans niet te vinden. Toch had-ie rond 1710 kinde ren. Als ik hier' een bewijs vind, gier ik zo terug tot 1400. Dan is bijna de hele toestand rond." Hoeveel Van Zwietens er in Nederland zijn? Piet zou het niet bij benadering durven zeggen. „Ik heb ongeveer 400 adressen, maar dat kan lang niet alles zijn, want bijvoor beeld jie meeste vrouwen van de Van Zwietens zitten daar niet eens bij. Ik heb 60 man aangeschreven en met hun aanhang komen die naar Zoe- terwoude, ruim honderd per sonen. De gangmaakster tot de reünie was mevrouw Stalen burg-Van Zwieten uit Hattem. die me tot deze krachttoer heeft gedreven. Het grootste deel van de reünierende Van Zwietens kent elkaar niet eens. Maar ze zijn wel wild enthousiast. Ik wil donderdag zien te komen tot een soort werkgroep of stichting, omdat ik zoveel gegevens over de Van Zwieten-stamboom -bij el kaar wil hebben zodat ik een zo compleet mogelijke stam boom kan maken". Dat worden dus stamboomlief hebbers en - aanhangers, bege rig naar hun oorsprong, want hun geslacht is zeer beroemd. Piet Willem gaat er op dé reü nie van alles over vertellen: over de jaartelling, over de Er zitten miljoenen voorou ders in. Je kunt dat namelijk omgeving van de Weipoortse Vliet. Hij vertelt straks over een stevig brok geschiedenis met Friezen en Noormannen erin en geeft een kijkje op het Hollandse Huis en vermeldt daarbij het recht van zwanen- houden in de slotgracht, waar in ook karpers werden ge kweekt Bij die' slotgracht wordt morgen ook een groeps foto van de Van Zwietens ge maakt Een heel geslacht van Pieters directe voorvaderen wordt geschetst: sigarenma kers, wasserijmensen, een warmoezenier en greinpappers (in de lakenindustrie) tot greinreders toe. Katholiek of hervormd, dat is om het even.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5