)YER BESCHULDIGING /AN DOPEVGGEBRUIK toont begrip voor Lauda IJshockeybond komt scheidsrechters deels tegemoet 3n*ODA JC BERAADT ZICH Enzo Ferrari Bondscoach Bert Schoofs afscheid zonder tranen LUBANSKI TERUG IN POOLSE SELECTIE ilzondag ïvisie gelijk later ]G-cup m* eerste risie? VETBAL ILLERLEI SR IJSDAG 27 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT r PAGINA 13 (Van onze verslaggever) N HAAG/KERKRADE Het lerlandse voetbalwereldje is ds gisteren opgeschrikt door wil- geruchten over doping. Clubarts i Rompu van AZ '67. Enkele ja- geleden zelf betrokken bij een ling-affaire toen hij nog clubarts 5 van het toenmalige DWS Am- rdam, heeft aan iedereen die het ar wilde horen verteld dat er wel [elijk doping in Nederland wordt iruikt. Rompu, voorheen clubarts van Telstar, 5-Amsterdam, FC Den Haag en sinds vier .van de Alkmaarse eredivisieclub AZ '67, 1 zijn opzienbarende uitspraak direkt na &p van de ontmoeting AZ '67-Roda JC, Sdoor de Alkmaarders met 2—1 werd ge inen. De Alkmaarse clubarts heeft naar eiding van deze uitspraken een repriman- ekregen van het bestuur van AZ '67, en ich nog deze week moeten verantwoorden e gebroeders Molenaar. Rompu (57) zei dat de agressiviteit in de balsport veroorzaakt zou worden door het uik van stimulerende middelen en dat het erlandse voetbal zich steeds meer ontwik tot krachtvoetbal. Ook deelde de arts dat doping nadelig is voor de voetbal ler, omdat het gebruik van stimulerende mid delen de inteligentie aantast terwijl een team sporter „helder van geest" moet zijn om de sport te kunnen bedrijven. Direkt na afloop van de ontmoeting beschul digde Rompu, weliswaar in bedekte termen Sjef Blatter van Roda JC van het gebruik van doping. Hij zei: „Als je Sjef Blatter in de ogen kijkt, dan kan een leek nog wel zien dat er iets is gebeurd. Een doping-controle in Neder land zou wel wenselijk zijn." En met deze woorden gooide de AZ-clubarts de knuppel in het bekende hoenderhok. Hard aangekomen De beschuldiging van Van Rompu is bij de eredivisieclub uit Kerkrade hard aangeko men. Manager Hans Coerver, broer van trai ner Wiel Coerver, zei gisteravond: „Vandaag (woensdag; red.) zullen we ons beraden over de eventueel te nemen stappen. Het bestuur van AZ'67 heeft inmiddels al excuus aange boden en zich volledig gedistantieerd van de uitspraken van de clubarts." „Ook Sjef Blatter zal zich samen met Ehelen, die ook beschuldigd was van het gebruik van doping, beraden over de procedure die nu moet worden gevolgd. Roda JC is de laatste weken meermalen in negatieve zin inhet nieuws gekomen. Direkt na afloop van de twee Europacupwedstrijden tegen Anderlecht werd er al in de Nederlandse pers geopperd dat Roda JC zich aan een dopingcontrole zou moeten onderwerpen. Het bestuur, de trainer en de spelers van de Kerkraadse eredivisie club, hebben deze beschuldigingen naast zich neergelegd, maar nu is de maat vol." aldus de manager uit Kerkrade. Eerste club „Wanneer de KNVB overgaat op dopingcon trole, dan zal Roda JC de eerste club in het Nederlandse voetbal zijn die daaraan alle medewerking zal geven. Bij Roda JC is geen sprake van dopinggebruik. Ook na de even tueel in te voeren dopingcontrole zal Roda JC dezelfde speelwijze hanteren. We propageren het voetbal zoals dat momenteel door Roda JC wordt gespeeld." Manager Hans Coerver vroeg zich wel af waar van Rompu de durf vandaan haalde, om met deze op zienbarende uitspraken zoveel on rust te zaaien in het Nederlandse voetbal. „Ik heb me laten informeren dat van Rompu vandaag (woensdag; red.), contact zal opnemen met KNVB-arts Frits Kessel. Rond de doping hangt nu een waas van ge heimzinnigheid, maar bij Roda JC beslist niet. Wij wassen onze handen in onschuld." WIL VAN DER PLAS Dokter Van Rompu baarde nogal opzien met zijn uitlatingen dat er in Nederland druk gebruik wordt gemaakt van doping. MODENA Enzo Ferra ri, de jarige directeur van de Ferrari renstal, heeft tijdens een perscon ferentie in Modena be grip getoond voor het be sluit van wereldkam pioen Niki Lauda in de tweede ronde van de Grote Prijs van Japan niet langer voor zijn kan sen te strijden. „Ik weet wat het betekent zo'n be slissing te nemen", zei de oud-coureur. „Voor de Grote Prijs van Fran krijk in 1924 in Lyon wa ren de zenuwen mij de baas. Ik heb de organisa toren toen telegrafisch laten weten niet te zullen starten". Ferrari benadrukte dat hij pas over de toekomst van de ont troonde wereldkampioen zal praten als deze over een paar dagen terug is in Italië. „Zijn toekomst hangt louter af van hetgeen hij zelf beslist", aldus Ferrari. „Pas als ik hem gespro ken heb kan ik u zeggen of Lauda een persoonlijk stand punt heeft dat al dan niet te rijmen is met de risico's die een coureur nu eenmaal moet ne men". Hij noemde de nieuwe wereld kampioen James Hunt een „ver metele coureur zonder vrees". Ferrari onthulde dat de Brit de Het opgeven van Niki Lauda ontmoette bij Enzo Ferrari begrip. Italiaanse renstal zijn diensten had aangeboden doch dat Fer rari niet op het aanbod was ingegaan gezien de beloften die aan Lauda en de tweede cou reur Clay Regazzoni waren ge daan. Inmiddels, twee dagen na het veroveren van de we reldtitel formule I op het Fuji-circuit in Japan, heeft James Hunt zijn contract bij Maclaren verlengd. Teddy Mayer, de leider van de renstal, gaf zijn wereldkampioen een niet geringe opslag. e sportredactie) AG Bij de competi- van de KNVB Jan ts, zijn verzoeken geko- n de geplande inhaalzon- j december te laten ver- q door te schuiven naar 9 januari. Jan Huy- [heeft nog geen beslissing i, maar zal voor het l contact opnemen met uit het betaalde voet- Jen van deze verzoeken is, een verschuiving van de :ondag er in de week voor lis geen trainingen behoe- worden vastgesteld. De ■competitieleider heeft jezwaren, maar wil niet m besluit komen zonder de daarvan in kennis te heb- _*steld in verband met ge- e afspraken. an onze sportredactie) HAAG Er bestaan bij fen EEG-landen plannen :t ingang van het volgend a een reeks van wedstrij- organiseren waaraan deelgenomen door de oenen van de eerste divi- aarbij gespeeld zal wor- n de EEG-cup. g vindt in Brussel een •king plaats tussen de af- rdigden van de nationale ilbonden van Denemar- lederland, België, Luxem- Engeland, Frankrijk, Ita- rland en West-Duitsland. •ijd om de EEG-cup moet angstelling voor het eerste svoetbal verhogen en zal iijdig met de Europa Cup rijden worden gespeeld. SWICH Ipswich Town eft de gevaarlijke spits lui Marmer van tweede- nsieclub Plymouth Argy- overgenomen. Ipswich, t de strijd om Mariner in van West Ham United West Bromwich Albion, taalde ongeveer 800.000 Iden voor de jonge aan gier. ÜNCHEN Bayern iinchen zal in november december spelen om de ireldbeker tegen de kam- oen van Zuid-Amerika, •uzeiro Belo Horinzonte. 6 laatste keer dat er om I wereldbeker gevoetbald erd, was in 1972, toen jax won van Independien- uit Burenos Aires met D en 1-1. DNDEN Voor de eerste ivisie van de Engelse lea- Je is de wedstrijd Bristol ity - Birmingham City ge deeld. De ploeg uit Bir- lingham won met 1-0. LASGOW Voor de ere- ivisie van de Schotse lea- ie is de ontmoeting Kil- larnock - Hibernian ge peeld. De wedstrijd eindig- e onbeslist: 1-1. Bert Schoofs (rechts in actie) is bondscoach, maar ambieerde die functie eigenlijk helemaal niet. Tafeltenniscarriére opgegeven AMSTERDAM Bert Schoofs heeft sinds gisteren de functie die hij eigenlijk (nog) niet wilde. Vreemde con clusie is dat niet met bet tafereel van giste ren in hettrainingscen- trum van Deltalloyd onder ogen. Een groep je tafeltennissers werkt zich in het zweet des aanschijns, het meest echter nog Bert Schoofs, voor zover dat tenminste te constateren valt. Een bondscoach die barder traint dan zijn pupil len, in welke sport is dat nog meer te zien? De Nederlandse Tafel- tennisbond zal het een zorg zijn. Voor die be- stuurderen is Bert Schoofs voortaan een held. De redder in de nood, die zelfs zover ging om zijn eigen ac tieve carrière vaarwel te zeggen. Een af scheid zonder tranen toch. „Aan de ene kant was bet natuurlijk een bezwaar, dat ik mijn internationale carrière moest opgeven, maar anderzijds valt het ook niet zo moeilijk, tafeltennis van de an dere kant te bekij ken". Eerlijk gezegd wilde Bert Schoofs dolgraag. Alleen kwam hetver- zoek van de NTTB, in wanhoop gebracht door het afzeggen van eerste keus Carel De ken, een paar jaar te vroeg. De tafeltennis ser uit Krommenie, die jarenlang in de scha duw moest acteren van zijn oudere broer Frans, had graag eerst nog „even" enige inter nationale wapenfeiten achter zijn naam ge schreven. Stuitte daar bij op de tegenslag van twee ernstige kniebles sures, waarbij zelfs een knie-operatie noodzakelijk was. De toekomst leek inkt zwartmaar met zijn verkiezing in het klei ne selectiegroepje dit jaar, gloorde de hoop weer. Bert Schoofs trainde harder dan ooit, daarbij wel in ge legenheid gesteld door Deltalloyd, om de laat ste kans te grijpen. En toen kwam het verzoek van de NTTB op de stoel van bondscoach te gaan zitten. Schoofs dacht niet eens- lang na. „Door die operaties was het moeilijk weer op het oude niveau te komen. Vooral psy chisch gaf het proble men. En omdat ik toch kon bogen op veertien jaar internationaal ta feltennis, kostte het niet eens zoveel moeite te kiezen". Bezwaren De actieve tafeltennis carriére van Bert Schoofs voorbij dus, maar niet helemaal. De speler van Deltal loyd kwam met de sportcommissie van de Bond overeen alle individuele aspiraties op te geven, maar wel bet competitieseizoen bij zijn Amsterdamse club af te maken. Daarbij stond bij na tuurlijk wel zijn plaats in de A-selectie af. Schoofs beeft zich er snel mee verzoend. Hij denkt en praat al als bondscoach. Een bondscoach die dui- velsgoed beseft wat voor bezwaren bet kan geven nu boven de spelers te komen wer ken, met wie bij al jarenlang samen heeft gespeeld. „Geen on overkomelijke bezwa ren. De spelers hebben namelijk, nadat Deken afviel, mijn naam voorgedragen. Dus zij accepteren mij. Dan moeten ze ook straks kunnen accepteren boe ik er over denk. Desnoods in harde be woordingen". Schoofs (31) die het niet erg vond pas op de tweede plaats te worden gevraagd („Bij Deken lag het eenvou diger. Hij speelde niet meer, ik wel. Logisch dat ze hem eerst vroe gen") heeft met opzet voor één jaar gete kend, met overigens de garantie van een optie van twee jaar. „Iede reen heeft zijn eigen ideeën. Ik echter kom op een moment, waar op het budget z'n be stemming al heeft ge kregen. Een mogelijk heid tot iets extra's is er dan ook niet Dat heb ik geaccepteerd en ik moet me ook aan passen. Maar voor vol gend jaar wil ik eerst wel zeker zijn, of er ook plaats is voor mijn eigen inbreng. Om alle risico te vermijden heb ik daarom voorlopig alleen dit jaar gete kend". Een clausule die niet wegneemt dat Bert Schoofs een meerjari ge verbintenis am bieert Als herencoach heeft hij verscheidene plannen, die pas in een langere periode verwe zenlijkt kunnen wor den. Schoofs zwijgt er nu nog over, omdat hij het eerste jaar toch vastzit aan het door de NTTB uitgestippelde programma. Alles is geregeld, tot en met de selecties die bij de da mes Uit veertien perso nen bestaat (daarbij Sandra de Kruyff, Scylla en Bettine Vrie- sekoop, Avanti en Ma rian van der Vliet van Tempo Teamen bij de heren uit zeven, toe. Daar valt toch niets aan te veranderen. De toekomst zal an ders zijn. Bert Schoofs geeft een aanwijzing in die richting. ,tfet aller belangrijkste is de pe riodieke bijeenkomst van de geselecteerde topspelers. Bovendien staan vooor mij presta ties voorop. Omdat je toevallig een keer in het Nederlands team hebt gestaan, wil niet inhouden dat je een volgende keer weer au- torna tisch wordt opge steld. De spelers moe ten zich bewijzen. Steeds weer opnieuw". Bert Schoofs weet dus, waaraan hij begint Kent de moeilijkheids- factor, maar neemt die op de koop toe. Het vervroegde afscheid van een internationale carrière ook. „In mij achterhoofd heb ik al tijd rekening gehouden met de benoeming tot bondscoach. Ik am bieer die taak ook. Ta feltennis is nu eenmaal een stukje van mijn le ven geworden". Een stukje, waar Bert Schoofs zuinig op is. KEES KOOMAN (Van onze sportredactie) UTRECHT De Nederlandse ijs hockey scheidsrechters krijgen voortaan een vergoeding voor het fluiten van één wedstrijd die hon derd procent hoger is dan voorheen. In een schrijven aan de bond eisten de scheidsrechters een verhoging van 35 gulden en eeh kilometerver goeding van 49 cent. Zo niet, dan zouden de heren geen interesse meer hebben in het leiden van wedstrij den. Op voorstel van de voorzitter van HYS Intervam Han van der Heyden, werd er gisteravond tijdens de jaar vergadering een tussenoplossing ge vonden. De vergoeding ging van vij fentwintig gulden naar vijftig gulden en de kilometervergoeding bleef 35 ct. Voor de interland tegen België mór genavond in Gullegen, zal het Am sterdamse ORWO zijn spelers niet afstaan. De vereniging vindt op het ogenblik de competitie te belangrijk om risico's te nemen voor de natio nale ploeg. Het is nog niet bekend of ORWO dit standpunt ook zal inne men voor de twee oefenwedstrijden van de ijshockeyploeg op negen en tien november tegen Noorwegen in Oslo. Eind december neemt de Nederland se ploeg deel in Kopenhagen aan het Pondus Cuptoernooi. Dan gaat in ieder geval de HYS-speler Harry Wielheesen niet mee wegens studie. De centrale trainingen tot dusver tweemaal achtereen op de Utrechtse kunstijsbaan gehouden, zijn afgelast De clubs wilden door het overladen competitieprogramma hun spelers liever niet meer afstaan. De nieuwe bondscoach Hal Laycoe gaat nu bij de verenigingen van de eerste divisie bij toerbeurt een clubtraining bezoe ken en mede verzorgen. Hij gaat dit eenmaal in de week doen. Voorzitter Fred Schweers maakte gisteravond in Bunnik tijdens de jaarvergadering bekend dat het aan tal strafzaken sterk was teruggelo pen. In het seizoen 1975-1976 moest de strafcommissie slechts 43 zaken behandelen, het seizoen daarvoor 89. De data voor de tweede ron de voor de wedstrijden om de Europa Cup zijn ook bekend. Tilburg Trappers moet op 9 en 23 november uitkomen te- fen de Zwitserse kampioen, 'egen de datum van negen .november is echter bezwaar gemaakt omdat op die dag een interlandwedstrijd tegen Noorwegen is gepland. Hal Laycoe gaat de training van de ijshockeyselectie op een andere wijze aanpakken. Jan Timman brak zijn partij af. Schakers staan voor in Olympiade HAIFA In de tweede ronde van de schaakolym piade in Haifa staat Neder land met 1 1/2-1/2 voor te gen Schotland. Twee par tijen werden afgebroken, beide in een gunstige stand voor de Nederlanders. Timman speelde met zwart aan het eerste bord tegen Pritchette een zware partij waarin zeer kleine voor deeltjes langzaam tot een reëel overwicht verdicht werden. Door spel tegen een zwakke pion van Prit- chett wist Timman af te wikkelen naar een iets be ter eindspel en later een pion te winnen. De afgebro ken stelling is echter nog moeilijk en winst is niet zeker. Overige uitslagen; Sosonko-Levy remise; Don- ner-Jamieson 1-0; Ligte- rink-Findlay afg.; In de damesolympiade staat Nederland voor met 2-0 tegen Japan. S-t v Lubanski maakt weer zijn opwachting in de Poolse selectie. Warschau Wlodzimierz Lubanski, vroeger één der beste aanvallers van Europa, maakt na een afwezigheid van drie jaar zondag in Warschau zijn rentree in de Poolse nationale voetbalploeg. Polen ontmoet in een wedstrijd voor groep één in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap 1978 Cyprus. De 30-jarige Lubanski, die momenteel speelt bij de Belgische eersteklas ser Lokeren, brak in 1973 in de interlandwedstrijd tegen Engeland zijn been. Hij miste daarna het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in West-Duitsland. Trainer Jacek Gmoch was dermate onder de indruk van de vorm van Lubanski, dat hij hem weer in de nationale selectie opnam.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13