'ord: Carter Is potentieel :evaar Arabisch topberaad triomf voor Syrië, dreun voor Palestijnen Britten hebben goede hoop op succes Genëve Dr. Beijers Naude: De tijden van blanke overheersing zijn voorbij Franse politie deed goede slag met razzia Pompidou werd behandeld aan verkeerde ziekte Brieven van lezers UtjLUiJIL. tUUIlftH CAIRO (ÜPI) Het vannacht afgesloten Arabische topbe raad heeft als gevolg gehad dat Syrië stilzwijgend de be voegdheid heeft gekregen zijn militaire acties in Libanon voort te zetten. Zelfs presi dent Sadat van Egypte, die enkele dagen geleden nog een tegenstander van de Syrische aanwezigheid in Libanon was, heeft zich niet meer verzet. In feite betekent dit een gevoeli ge nederlaag voor de Palestij nen, waarschijnlijk de gevoe ligste sedert zij in 1970 door koning Hoessein van Jordanië het land uit werden gejaagd. Bijna alle 22.000 Syrische sol daten, die momenteel in Liba non zijn gaan de kern vormen van het Arabische vredesleger dat de wapenstilstand moet af dwingen en op de naleving moet toezien en dat ongeveer 30.000 man sterk zal zijn. Terwijl Syrië dus de domine rende factor in de vredes macht blijft, hebben andere Arabische landen de bereid heid uitgesproken er aan deel te nemen, percentages zijn voor hen niet genoemd. „De deur voor andere landen om met de vredesmacht mee te doen, blijkt open staan", aldus Machmoed Riad, secretaris-ge neraal van de Arabische Liga. De macht zal gaan opereren onder een voorlopig mandaat van zes maanden onder direct commando van president Sar- kis van Libanon. De vredes macht wordt betaald door Saoedie-Arabië, de Verenigde Arabische Emiraten, Koeweit, Qatar en het secretariaat van de Liga. ITTSBURG (Rtr/UPI) President Ford heeft steren zijn Democratische tegenstander in de ice naar het Witte Huis een .potentieel gevaar' snoemd. Ford beschuldigde Carter van het afleg- en van verklaringen die uitnodigen tot conflicten agressie. )lgens Ford is Carter van plan Amerikaanse verplichtingen het buitenland te verminde- n, de defensie-uitgaven te ver gen, troepen uit Zuid-Korea rug te trekken, het evenwicht het Midden-Oosten in gevaar brengen en Joegoslavië aan Russen uit te leveren na Ti- 's dood. Door te zeggen dat hij iet tussenbeide zou komen als Sovjet-Unie na Tito's dood oepen naar Joegoslavië zou- en zenden om dat land in be-' wang te krijgen, vraagt Carter m agressie, aldus Ford. Hij ;gt dat men zijn tegenstander ooit tevoren moet laten weten 'at de reactie zal zijn. Hij weet ïarters uitspraak aan ,onerva- ïnheid'. larter pareerde Fords aanval oor te zeggen dat de wereld het iluffen en snoeven' van de Ver- nigde Staten moe is en wil Veten wanneer en waar het zijn ïilitaire macht zou gebruiken, lij wees er ook op dat Ford eker in zes gevallen had be- oofd in bepaalde omstandighe- len geen Amerikaanse strijd- xachten te gebruiken, waaron- ler Angola, Libanon, Oost-Eu- opa en Rhodesië. •"ord heeft gisteren ook, in een 'ensionbrand: ;ven doden BURG (AP) Bij een irand in een pension voor gas- irbeiders in Hamburg zijn ze- fen Turken om het leven geko- nen en 24 andere personen ge wond geraakt, aldus is woens dag bekend gemaakt door de irandweer. Vier personen wor- len vermist. EEG draait op voor .inflatie in Engeland (Van onze correspondent Jan Schils) LUXEMBURG De sterkere EEG-landen waaronder West- Duitsland, de Benelux en in mindere mate Frankrijk, blij ven voorlopig opdraaien voor de zwakte van het Britse pond en de Italiaanse lire. Ook de magere melkpoeder- berg, die met de dag toeneemt en de Europese belastingbeta lers handen vol geld kost, kan gestadig blijven groeien. Dat is de conclusie van het met veel ophef aangekondigde landbouwdebat Van de negen verantwoordelijke ministers van de EEG, samen met hun collega's van financiën op de tweede en laatste dag van de Luxemburgse vergadering. Minister Van der Stee, de Ne derlandse voorzitter van deze ministerraad, topnde zich gis teravond in Luxemburg duide lijk teleurgesteld. Hij en zeven andere EEG-partners waren weinig te spreken over de har de Britse houding inzake de door de Europese Commissie voorgestelde afschaffing van de monetaire compenserende bedragen. Dat zijn de subsi dies die landen met zwakke munt van de gemeenschap krijgen om hun consumenten prijzen laag te houden. Met name Engeland (37,4 procent inflatie), Ierland, (20 procent inflatie), en Italië (17 tot 20 procent inflatie) profiteren van deze consumentensubsi dies ten koste van de sterke EEG-landen. Na een lange discussie waarin de Britten weigerden ook maar één enkele concessie te doen, terwijl toch alleen zij het meest de inflatie bestrijden over de rug van hun EEG- partners, besloten negen land bouwministers en hun colle ga's van financiën het pro bleem van de monetaire com pensaties tijdens een nieuwe vergadering aan te snijden in december. Tevoren moet de Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de ge meenschap, op basis van de ministeriële discussie van gis teren voorstellen doen. vergelijking met zijn bewind met dat van zijn voorganger Nixon, gezegd dat hij geen .dic tatoriaal gezag' laat gelden. Vi ce-president Rockefeller wordt genoemd als opvolger van Kis singer, wanneer Ford mocht worden herkozen. GROOTVORSTIN ANASTASIA Mevrouw John Manahan uit Charlottesville in de Amerikaanse staat Virginia is door twee Britse journalisten in een boek genoemd als grootvorstin Anastasia, dochter van de laatste Russische tsaar Nicolaas II. Zij zou met haar drie zusters de moord op de tsarenfamilie hebben overleefd. John Block directeur Arabische luchtlijn (Van onze correspondent) AMSTERDAM De sheiks van de Emiraten rondom de Perzi sche Golf beslissen op korte termijn of zij de Nederlander John Block en de, Engelsman Pete Holmes zullen benoemen tot directeuren van hun eigen nieuw te- vormen luchtvaart maatschappij Emirate Airways. Beide oprichters en ex-directeu ren van de nu 10-jarige charter maatschappij Transavia Hol land hebben inmiddels aan de Sheiks een rapport uitgebracht over de te volgen procedure. Gestart zal worden met twee Boeings-707 in vrachtuitvoering, afstandsvliegtuigen, die op de tweedehandsmarkt 7 miljoen dollar kosten. Voor een verge lijkbare DC-8 betaal! men mo menteel meer dan het dubbele. In Georgia hebben poli tiemannen vier leeuwen gedood die waren ont snapt uit een particuliere I dierentuin. Een vijfde leeuw werd weer gevan gen, twee anderen zijn nog op de loop. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De publikatie in Parijs van een boek van Pierre Accoce en dr. Pierre Rentchnick getiteld „de zieken die ons regeren" heeft opschudding veroorzaakt. In het boek wordt te verstaan gegeven dat president Pompidou voor een andere ziekte is behandeld dan die waaraan hij in 1974 gestorven is. De schrijvers van het boek verklaren, dat de artsen van Pompidou lange tijd voor een raadsel stonden, omdat het bloedonderzoek op een infectiehaard wees die niet gevonden kon worden. Uiteindelijk meende men voldoende aanwijzingen ervoor te hebben, dat de president aan de ziekte van Kahler leed, een soort kanker van het beendermerg dat daarna het gehele beenderengestel aantast. Deze diagnose werd „beves tigd" door een groep artsen in de Verenigde Staten die de urine van de president onderzocht hadden. Deze urineproef had de CIA op de een of andere duistere wijze in handen gekregen en onmiddellijk naar Washington overgevlogen. In werkelijkheid bleek later dat president Pompidou aan de ziekte van Waldenstrom leed, een weinig voorkomende bloedziekte. Van deze aandoening bestaan diverse soorten, waarvan enkele lange tijd goedaardig blijven. De vergissing van de artsen van de president is volgens het boek het gevolg van de zeer dubbelzinnige en uiterst complexe symptomen. Beide aandoeningen vertonen namelijk op een groot aantal punten overeenkomstige verschijnselen en zij zijn beide te rangschikken onder de verzamelnaam kanker. Als gevolg van een en ander werd de president met cortisone behandeld, hetgeen in zijn geval bepaald af te raden was. Maar het is onwaarschijnlijk dat deze aanvankelijk abusievelijke behandeling tot de dood geleid heeft, en dat door een juiste diagnose zijn leven had kunnen worden verlengd. GENEVE (RTR/UPI) De Britse regering blijft de hoop koesteren dat de Rhodesië-conferentie die vanmiddag in Genëve van start is gegaan, zal slagen. Minister Crosland zei gisteren tegenover een aantal Afrikaanse diplomaten in Londen dat een overeen komst mogelijk is. Het alternatief voor het welslagen is het grimmige vooruitzicht van bloedvergieten. Alle partijen in Gene ve weten dat, aldus Crosland. Crosland ging niet in op de suggestie van de zwarte leiders om zelf het voorzitterschap van de conferentie op zich te nemen. Crosland vindt de Britse VN- ambassadeur Richard de aange wezen figuur om de conferentie voor te zitten maar Londen sluit niet uit dat Crosland alsnog naar Genève vertrekt als een mislukking van de conferentie dreigt. De zwarte leider Nkomo zei gis teren dat als de conferentie mis lukt „nog maar één ding over blijft, en dat is echte oorlog. Die zal kort en krachtig zijn. Maar niemand ziet graag dat mensen elkaar doden". Brinkhorst was weg voor Europese zaak (Van onze correspondent Jan Schils) LUXEMBURG Staatssecreta ris Brinkhorst van buitenland se zaken is gistermorgen toch in het Europese parlement ver schenen om daar aanwezig te zijn in verband met het Neder landse voorzitterschap. De dag tevoren was hij niet aanwezig bij het budget-debat in het Eu ropese parlement. Het Europese parlement stuurde toen een boos telegram naar Den Haag om te eisen dat de Nederlandse staatssecretaris alsnog de dag later zou komen om tekst en uitleg te geven over zijn afwe zigheid. Staatssecretaris Brinkhorst, die gisteren even na het openen van de vergadering binnenkwam, zei dat op 15 september toen het Europese parlement eveneens over de begroting sprak, er maar liefst 184 leden van het Europese parlement niet aanwe zig waren geweest. De staatsse cretaris noemde de herrie rond zijn afwezigheid de dag tevoren een storm in een glas water. Hij deelde mede voor de Europese zaak aan het werk te zijn ge weest. POST BLEEF LIGGEN Wagonladingen vol postzakken en stapels te verzenden kranten liggen in Milaan te wachten op verzending. Het station in Milaan lag er gisteren stil bij, tijdens de 24 uursstaking van spoorweg beam btén, die heel het treinver keer in Italië lamlegde. De hond en zijn behoefte (2) De heer Scheffer schrijft in zijn lezersbrief van 19 oktober, dat hij zo langzamerhand een beetje misselijk begint te worden van al dat gezeur over hondepoep. Maar denk eens aan al die kin deren die met vuil aan hun schoenen en kleren thuiskomen. Kinderen kunnen tegenwoordig nergens meer spelen. Wandelen kan men ook al bijna nergens meer. Als men een hond neemt, is het toch een doodnormale zaak, dat men zelf de rommel van z'n hond opruimt. Geen stank en geen overlast Overal zitten voor— en nadelen aan vast. Ook aan een hond. Rijswijk N. Gerritsen—Treep (van redactiewege ingekort). Liefde en sex In de krant van vrijdag gelezen, dat dr. Frenkel gepromoveerd was op een onderzoek naar het sexueel gedrag van de mens. Sex wordt tegenwoordig be schouwd als de hoogste liefde, maar dat is niet waar. Liefde is de ander helpen, ouders elkaar en de kinderen, dokters en ver pleegsters de zieken; priesters en religieuzen hebben alles over voor alle mensen en zonder sex. Aan kinderen werd op de televi sie gevraagd, wie er al met el kaar naar bed was geweest en sexuele omgang had gehad. Hoe lang mag het kind nog kind blijven? Wee de etgernisgever, het gebod van zelfbeheersing bestaat nog steeds. Sodoma en Gomorra zijn venietigd om hun zedeloos gedrag. In Nederland gaan de moorden in de abortus klinieken gewoon door. Volk van Nederland bekeert u voor het te laat is. Den Haag A.F. CDA-lijsttrekker Het is duidelijk dat de cory feeën van KVP, AR en CHU ieder voor zich tot het inzicht zijn gekomen, dat geen van hun qua politiek gezag, noch qua christelijke eensgezindheid als symbool zouden kunnen funge ren voor een sterke christelijk- politieke eenheid, waarin de Ne derlandse christelijke goege meente zich op basis van haar grootste gemene deler onder dak zou kunnen voelen. Daartoe hebben zij zich in het verleden steeds weer te sectarisch tegen elkaar afgezet: als kleinste ge mene veelvoud gedragen. Het getuigt van nuchter realis me, dat zij bereid ?ijn dat te erkennen en de eer van lijsttrek ker te gunnen aan een als voor trekker van de christelijke een heid meer bindende, algerrteen gezag hebbende figuur. Want daar gaat het in eerste instantie (voorlopig) alleen maar om: alle christelijk denkende en voelen de stemmen op één lijst bijeen te brengen. De keuze van Van Agt is voor het CDA als politiek krachten- centrum echter allerminst een compliment. Van Agt heeft over zich laten lopen r en mede over de christelijke beginselen, die hij als jurist en christen bij uitstek kent. Rijswijk F. H. Tas. (Van onze speciale verslaggever Ivo Postuma) JOHANNESBURG Het is dringend noodzakelijk dat de regering van Zuid- Afrika aanstuurt op een nationaal be raad met de echte politieke leiders van de zwarten, kleurlingen en Indiërs. Als dat niet lukt, dan zal de huidige onrust naar mijn overtuiging verder gaan en zullen de harde maatregelen van poli tie en justitie, zoals aanhouding en gevangenschap zonder verhoor, de zaak alleen verergeren. Uiteindelijk moet het tot een nationale conventie komen. Ik zie niet in dat wij de zaak gaan oplossen zolang de regering weigert op zulk een basis met de zwarten te gaan spreken. Deze waarschuwing van een man, die Zuid-Afrika lief heeft, klinkt op een moment waarop in Soweto opnieuw doden zijn gevallen als gevolg van het politieoptreden tijdens de begrafenis van een in gevangenschap omgekomen student. De eerste bommen zijn deze week geworpen in dit kokende woonge bied van 1 miljoen Afrikanen. Beyers Naude, directeur van het Chris telijk Instituut is een van de Zuidafri- kaanse blanke leiders die de ramp met zekerheid zien naderen en die niet op houden te wijzen op de noodzaak van een poltiek, waartoe de huidige ver krampte regering Vorster, waarschijn lijk niet in staat is. Beyers Naude ziet een oplossing in de volgende richting: „We moeten politieke structuren vinden waarin alle inwoners van Zuid-Afrika deel kunnen hebben aan het politieke proces en de besluitvorming. We moe ten de nodige stabiliteit aan onze zwarte bevolking geven ten aanzien van recht op eigendom, arbeidsrecht en stem recht. We moeten de economische wel vaart evenrediger verdelen tussen zwart en wit. We moeten een einde maken aan de pijnlijke discriminerende vormen van rassenwetgeving. We moeten een veel grotere regelmatige communicatie tussen de verschillende ras- en cultuur- groepen bevorderen. Voor de blanke Zuid-Afrikanen zou de realisatie van deze punten betekenen dat hun wereld, waarin het „blanke baasskap" centraal staat, ineenstort Maar Beyers Naude ziet ze als pure noodzaak: „Het apartheidsbeleid is mis lukt. Het is niet mogelijk een beleid te forceren dat door de meerderheid van de bevolking verworpen wordt. De tij den dat de blanken in Zuid-Afrika voor de zwarten beslisten, is voor goed voor bij. Zonder mede-overleg en instem ming van de leiders der zwarte bevol king is het niet mogelijk om de vreedza me voortgang van Zuid-Afrika te verze keren. Met leiders bedoel ik de echte leiders, die vrijwillig door de zwarte en bruine bevolking gekozen zijn. Over het algemeen kun je dat niet van alle thuislandleiders zeggen, maar het is mogelijk dat mannen als Pathudi, Boethelezi en Ntsanwisi als zulke lei ders beschouwd zullen worden. Nelson Mandela en Robert Soboekwe, weet ik zeker, zullen door de bevolking als deel van het leiderschap erkend worden, maar beslist niet Mantanzima van Transkei. Hij heeft vrijwillig meege werkt met de Zuidafrikaanse regering om de eerste zwarte staat te vormen. Ten tweede heeft hij alle oppositie-kan didaten laten arresteren. De ben ervan overtuigd dat zijn steun daardoor tot een dieptepunt is gedaald". De thuislanden zoals ze nu gecon strueerd zijn, zijn volgens Beyers Nau de niet levensvatbaar. Hij zegt: „landbouwkundig zijn sommi ge van de thuislanden potentieel heel goed, maar dat is op zich niet genoeg om de nodige inkomsten te verzekeren, omdat het grootste deel van de markt- vooéziening van fruit, groenten en vlees in handen van de blanken is en dat zal voor een heel lange tijd nog het geval zijn. Bovendien vormen de inkomsten uit de landbouw maar een klein gedeel te van wat een thuisland nodig heeft om levensvatbaar te worden. Met uitzondering van Mangope Bophu- tatswana is er dan ook geen andere Thuislandleider bereid vrijwillig de onafhankelijkheid voor thuisland aan te Beyer Naude onderkent twee hoofdfou ten in de redenering die ten grondslag ligt aan de Zuidafrikaanse binnenland se politiek: „Ten eerste berust deze politiek op de identiteitsopvatting dat de Afrikaner van de zwarten wil afdwingen. Hoe meer hij probeert dat te doen, hoe meer de verschillende zwarte etnische groe pen daar tegen in komen. Niet omdat zij hun eigen identiteit willen verlooche nen, maar omdat het voor hen politiek geheel en al onaanvaardbaar is. Nog nooit is hun de gelegenheid gegeven om te zeggen of zij deze opvatting over hun eigenheid aanvaarden of niet. Ten tweede houdt de regering er geen rekening mee dat binnen een blank verklaard Zuid-Afrika thans 8.5 miljoen zwarten Afrikanen leven, 4.5 miljoen blanken, 2.25 miljoen kleurlingen en 750.000 Aziaten. De overgrote meerder heid van blank Zuid-Afrika is dus zwart De regering ziet hen als gastar beiders. Dat zijn dan mensen die al twee, drie, vier of meer generaties deel uitmaken van het zogenaamde blanke Zuid-Afrika. .Om hen als gastarbeiders aan te duiden en hen te dwingen om hun politieke rechten in een Thuisland uit te oefenen, is een vergissing. Ik heb het keer op keer gevraagd, ook aan eenvoudige zwrten en zij zeggen: Wij stellen prijs op onze banden met ons volk, maar het is onzin om ons dagelijks leven en onze basisrechten aan een Thuisland te verbinden". Sinds de opstand in Soweto in juni is er, volgens Beyers Naude, duidelijk een bewustzijn doorgebroken onder de be volking van de zwarte voosteden: Aan vankelijk, zegt hij, heerste er bij de ouderen diepe bezorgheid en ook Ver warring ten opzichte van wat de jonge ren voor ogen hadden. Maar heel spoe dig hebben de ouderen begrepen, wat die jeugd zichzelf ten doel gesteld had, namelijk de bevrijding van de zwarte bevolking van het knellende systeem van radicale onderdrukking. Mijn in druk is - maar ik heb geen bewijs - dat thans de ouders hun morele steun aan de jongeren hebben gegeven. Er is zeker een deel van de zwarte bevolking van Soweto dat niet begrijpt wat er aan de hand is. Velen lezen geen krant en zijn dus niet voldoende op de hoogte. Maar anderzijds is er geen twij fel aan dat de gebeurtenissen vanaf 16 juni bij de zwarte bevolking een be wustwordingsproces op gang gebracht hebben, dat men niet meer kan onder drukken. Ik hoop van harte dat de regering zal begrijpen dat politie- d wangmaatregelen niet het antwoord kunnen zijn op de gewettigde aanspra ken van het zwarte leiderschap en dat het tot een gezamenlijk overleg moet komen tussen zwart en wit (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De Franse politie heeft gisteren haar tanende prestige enigszins hersteld door bij een fors opgezette razzia in een gebied van Parijs tot Corsica ongeveer veertig personen te arresteren, die betrok ken waren bij de bankroof van juli in Nice, via een riool. De buit van de roof waarbij 320 kluizen van particulieren en een nachtkluis werden leeggehaald, bedroeg ongeveer 25 miljoen gulden De politie was de bende sedert anderhalve maand op het spoor als gevolg van een tip die zij van een lid van de onderwereld had gekregen. Sedert die tijd wer den de leden van de gang voort durend geschaduwd en vanuit hinderlagen gefilmd. Zij bleken te behoren tot de onderwereld van Marseille, Toulouse, Corsica en Zuid Frankrijk. Ruim vier maanden hadden de bankkra kers gewerkt aan de voorberei ding van hun operatie. Een groot aantal kleinere handlan gers was ingeschakeld om mate riaal en bevoorrading aan te schaffen. Zo werden de zeer speciale snijbranders van een ultramodern type in Bordeaux gekocht Weken voor de datum van de inbraak was alles zo uitvoerig gerepeteerd, dat de twaalf spe cialisten hun werk bijna ge blinddoekt konden verrichten. Ook de bevoorrading van bree kijzers en rubberboten tot wijn en sigaren toe, was weken tevo ren kompleet en zo logisch ge rangschikt dat er geen minuut met zoeken verloren kon gaan. De politie had al op 9 oktober in Parijs een man aangehouden, die op een postkantoor staatso bligaties trachtte te verzilveren, afkomstig van de andere grote bankroof van deze zomer, op 15 augustus in Parijs. Deze roof vertoonde een zeer grote over eenkomst met die van Nice. De politie is ervan overtuigd dat beide inbraken door dezelfde bende zijn gepleegd. Droogte treft Suriname PARAMARIBO - In Suriname heerst al wekenlang een grote droogte. Sinds september staat het kwik gemiddeld op 35 gra den celsius wat een ramp lijkt te worden voor landbouwers en veeboeren. Ook bestaat er groot gevaar voor bosbranden. In 1964 werden tijdens een ver gelijkbare periode van droogte uitgestrekte bospercelen van het Nederlandse bedrijf Bruynzeel in de as gelegd. Dit kwam het bedrijf op miljoenen gulden schade te staan. In Paramaribo kan de waterleidingmaatschap pij niet voldoen aan de grote vraag. Hele woonwijken komen regelmatig zonder water te zit ten. Aan de droogte lijkt voorlo pig geen einde te komen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11