NV-KADER WEINIG BEREID OT LOONMATIGING met Vliegen KLM is redelijk veilig RHODESISCHE NATIONALISTEN VERWERPEN PLAN KISSINGER udwina c.s. beraamden aanslag in Amsterdam Van Riel wil onderzoek jnaar herinvoering I doodstraf Aarlappelen 59 cent goedkoper „Rustige" Pax Christi Luchtlijn tussen Amsterdam en Moskou in gevaar Brits militair in N.-Ierland doodgeschoten HEROPVOEDING IN CHINA VOOR VIER RADICALEN VNDAG 25 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANTA PAGINA S 7 EL aviv) Reuter) De vorige maand op het vlegveld van jTel Aviv gearresteerde 23-jarige Ludwina Janasei heeft aan 1de Israëlische politie bekend dat lij en een aai tal andere Nederlandse mannen en vrouwen een plan haddn beraamd om een bomaanslag te plegen op het kantoor van het Jewish Agency in Amsterdam, dat de emigratie van joden naar Israël ndelL Een politiewoordvoerder die dit gisteren bekend maakte, zei dat het Nederlandse meisje ook heeft toegegeven dat zij en de meeste leden van haar pro-Palestijnse groep voor terreuracties waren opgeleid in een kamp van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina in Aden. Vandaag zou zij voor de rechtbank verschijnen. Het proces tegen Ludwina Janssen wordt gevoerd voor een civiele recbank in tegenstelling lot vorige processen die steeds voor een militaire rechtbank plaats hadden. De woordvoerder deelde nog mee dat Ludwina naar Israël was gekomen om er inlichtingen te verzamelen. Over het plan voor de aanslag in Amsterdam verklaarde de woordvoerder dat die in mei was beraamd. De groep bestond uit vijftien personen. Zij hadden gegevens verzameld over de 'beveiliging van het kantoor en de tijden waarop het werd bewaakt (Van onze parlementaire redactie) reikt, is meer werkloosheid en hogere prij- ROTTERDAWTILBURG - Het kader van zen." de Federatie Nederlandse Vakbeweging De heer Spit moest tenslotte vaststellen dat heeft tijdens een achttal demonstratieve het er op leek alsof de vakbondsleden tegen bijeenkomsten weinig bereidheid getoond een werkgeversdelegatie ten strijde waren UTRECHT (ANP) - Op een bij- eenkomst van het oud-strijder slegioen zaterdag in Utrecht heeft oud WD-senator mr. H. om zich te matigen in de looneisen voor getrokken in plaats van samen te spreken Van Riel opnieuw gepleit voor 1977, zoals hun voormannen hadden voorge- met hun eigen „democratisch gekozen be- steld. Weliswaar was men niet ongevoelig stuurders, die in hun nota een „eerlijke en voor de noodzaak om collectieve voorzie- oprechte mening" hadden neergelegd". „Je' ningen onaangetast te laten, maar het be- kunt de ogen niet sluiten voor een breuk houd van de koopkracht en de sociale uitke- in de economische ontwikkeling waardoor ringen in hun huidige omvang woog bij de veel mensen werkloos zijn geworden en aanwezigen even zwaar, zo niet zwaarder, anderen door werkloosheid worden be- Tijdens de bijeenkomst in Rotterdam werd dreigd. Een vakbeweging, die zich van werk- F.N.V.-vice-vooratter Wim Spit dan ook loosheid niets zou aantrekken, is geen knip verweten, dat de FN.V. haar leden voor een voor de neus waard. Er zouden opnieuw tal valse keus plaatst als een uitspraak wordt van ondernemingen in de problemen komen verlangd over meer loon dan wel behoud als de lonen in vrijheid zonder meer werden van collectieve voorzieningen. verhoogd," aldus de heer Spit In Rotterdam was de bijeenkomst trouwens Voorzitter Wim Kok kreeg tijdens de bijeen- het rumoerigst Verschillende sprekers ver- komst in Tilburg de handen beter op elkaar w ?t ?n er de top van de vakbeweging dat nadat hij fel had uitgehaald naar regering zij te weinig strijdbaar is. „De vakbeweging en werkgevers. De regering zou volgens moet eindelijk eens de taal van de leden hem, meer oog hebben voor de belangen van spreken en niet die van de regering en van de werkgevers en het ondernemersklimaat de werkgevers," zei een der sprekers en hij dan voor de werknemers en het arbeidskli- kreeg veel meer bijval dan woordvoerder maat Kok zei, dat als de werknemers alleen Spit Er werd op gewezen dat men ook in maar goed genoeg zijn om de economische het voorjaar een F-N.V.-voorstel tot matiging kar weer in het goede spoor te trekken, en had afgewezen. „Want het enige wat er nu niet mogen meedenken, meebeslissen en na twee jaren inleveren en matigen is be- meedelen, conflicten onvermijdelijk worden. lij misviering ïgr. Lefebvre tljan onze correspondent) 3NN Ongeveer tienduizend itholieken hebben gisteren de a goor paus Paulus gesuspendeer- nf. aartsbisschop Marcel Lefeb- een uitbundige ontvangst id. In Friedrichshaven aan Bodenmeer onderbraken zij :oespraak van de Franse bis- >p tijdens de liturgieviering eer met ovationeel ap- Lefebvre verzekerde op- jw, dat het er hem niet om jk fgonnen was een breuk met de veroorzaken. Ik ben :hts een van de vele miljoe- katholieken die de vernieti- i de kerk niet accepte- zo zei hij. De brief, die hij n'week geleden van de paus egen had, noemde hij een rijzing van al zijn verzoeken, jaus en curie verweet hij, dat j de kerk zonder slag of stoot ijs hebben gegeven aan libe- 'istische en modernistische jndensen. Volgens hem is de erk doordrongen van vijande- jke krachten, die nauwe be dekkingen met Rusland onder- tuden. DEN HAAG ANP) - De win kelprijs van e aardappelen is tussen juni e september van dit jaar gedald met 59 cent per kilo. HetOentraal Bureau voor de Statitiek beeft bere kend dat de prijs voor alle rassen gemideld in juni op 1,77 lag, 3 augustus op 1,37 en ii september op f 1,18. De prijs van de bintjes was in die drie maanden res pectievelijk 1,45, f 1JS7 en f 1,10. Het verschil met de vorig jaar geldende prijzen is nog groot Toen deden de bintjes in sep tember 64 cent alle rassen ge middeld 69 cent per kilo. De invoer van Amerikaanse aardappelen geeft dit jaar een sterke stijging te zien. In de maanden juni tot en met sep tember is uit de Verenigde Staten al 21.000 ton ingevoerd. Tweede buitenlandse leveran cier is tot nu toe Italië met 20.000 ton. De Amerikaanse aardappel is relatief goed koop. Zijn invoer heeft een gunstig effect gehad op de ont wikkeling van het prijsniveau in ons land. Hij is, ondermeer om zijn dikte, niet gewild voor huishoudelijk gebruik maar des te meer geschikt voor ver werking tot aardappelcon sumptie-producten zoals frites. n ee een herderlijk schrijven had- _len de bisschoppen van Augs- keiurg. Feldkirch, Freiburg, Rot- ntfnburg en St Gallen zich uitge- woken tegen deze misviering. it .1 Hoep met doden an Gabriella ui :h1angespoeld 30 lALIFAX (Reuter Aan de /an Newfoundland is giste- een reddingboot aange beld, waarin zich de stoffelij- u-je resten van zeven mannen en ansn vrouw van de Nederlandse ;n rachtboot „Gabriella" bevon- |eI en. Dit hebben de autoriteiten ekendgemaakt De 1.200 ton metende vracht boot werd afgelopen week tij dens een zware storm in de buurt van Newfoundland door haar bemanning verlaten. De kapitein van de „Gabriella" en SI een bemanningslid zijn de enige overlevenden. De „Gabriella" is later door de bemanning van Heen schip, dat ter assistentie in de buurt was, naar een haven ^gevaren. DEN BOSCH (ANP) Rond 3100 leerlin gen van middelbare en andere scholen hebben gisteren de twintigste Pax Christi-voettocht I rond Den Bosch af- gesloten met een me- i ditatieve liturgievie- tocht", die ging onder voorbereid, werd be- Brabant- het thema „Grond sloten met de zegen hallen, die een duide- onder je voeten", door bisschop Bluys- i lijke tegenstelling Men dacht bij de sen, die boodschap- was tot de meestal jeugd meer optimis- pen overbracht van uitbundige vieringen me over de toekomst kardinaal Alfrink en tot dasver. te kunnen ontdekken diens opvolger dan voorgaande ja- voorzitter van de Ne- De leiding meende te ren. De liturgievie- derlandse Pax Chris- kunnen spreken van ring die door de deel- ti, bisschop Ernst van een „rustige voet- nemers zelf was Breda. (Van onze corispondent Roger Sirons) LONDEN— rider de titel „Destination isaster" (ramp spoedige plaas van bestem ming) is vandag in Engeland een boek veichenen, gewijd aan de veilighid van de inter nationale lucht'aart maatschap pijen. Het sprekt de commer ciële mythe tepn, dat het even veilig vliegen is met om het even welke luhtvaartonderne- ming. De laatje 25 jaar is in derdaad geblken, dat dit enorm kan verchillen.- Het boek is ee uitgave van de Londense „Suiiay Times", die gisteren voor het éérst in de geschiedenis an de civiele luchtvaart en vergelijkend overzicht pubceerde van de vliegtuigrampe op vaste lucht lijnen in de priode 1950-1974. Tot nu toe hielen de luchtvaar tautoriteiten degelijke informa tie angstvallig ,eheim. Alle internatinale luchtvaart- maatschappije worden door de „Sunday Tims" verdeeld in drie categorien: deze waarvan de veiligheid bger ligt dan het wereldgemiddlde, maatschap pijen die het rereldgemiddelde dicht benadeen en tenslotte luchtvaartondrnemingen waar van de veilighid lager ligt dan het wereldgerrddelde Uit het overz:ht blijkt, dat de meeste Ameriaanse luchtvaart- maatschappijn, alsmede Qan- tas (Australië SAS (Scandina vië), JAL (Ja,an), en Swiss Air (Zwitserland) inzake veiligheid een betere stat van dienst heb ben dan het vereldgemiddelde. Amerikaanse luchtreizen lopen vier tot vijfmaal minder slecht af dan deze in andere delen van de wereld. De Westeuropese luchtvaart maatschappijen hebben samen 2,5 maal meer fatale ongevallen gehad dan de Amerikaanse. De KLM en de Britsh Airways ho ren thuis in de categorie, die het wereldgemiddelde inzake veilig heid dicht benaderen. In de pe riode 1950/1974 vlogen 38 mil joen passagiers met de KLM 274 274 daarvan kwamen om het leven in zeven luchtrampen. Op basis van het wereldgemiddelde mag volgens de „Sunday Ti mes" aangenomen worden, dat zich in de toekomst nog een 8-tal KLM-rampen zou kunnen voordoen. Sabena en Air Fran ce hebben een staat van dienst, die slechter is dan het wereldge middelde. De minst veilige luchtvaart maatschappijen zijn Thy (Tur kije), PAL (Filippijnen), Egypt Air (Egypte), Aviaco (Spanje) en Tarom (Roemenië). De lucht vaartmaatschappijen van de communistische satellietlanden van Oost-Europa behoren sa men tot de gevaarlijkste van de wereld. Aeroflot (Rusland) is bijna zeker veilig. Algemeen beschouwd, is vliegen erg veilig. In Amerika bereikt 99,9999 percent van de luchtpas- sagiers veilig zijn bestemming. Het vliegtuig is dan ook stukken veiliger dan de auto of fiets. Qua veiligheid wordt het alleen overtroffen door andere open bare verkeersmiddelen zoals, trams, autobussen, treinen en schepen. b Wielrijdersbond: Fietsers vergeten groep ,el AMERSFOORT (ANP) Volgens de voorrittr de Nederlandse wielrijdersbond, de heerJ. mtenberg, moet de overheid een beleidspin le pstellen voor het langzaam verkeer. Hiervor .d ouden wettelijke en financiële (160 miljoen jer {e lar) voorzieningen getroffen moeten worden. lij H dit zaterdag op een studiedag van zijn bod. ni w betoog bleek dat de fietsers een vergeen in Nederland vormen, hoewel er tweemal n oveel mensen te voet en pér fiets naar hun wrk laan dan per auto. Volgens de heer Wittenferg tornen deze groepen nooit in de statistieken oor en lopen de fietsers verreweg het meeste gevaar in het verkeer. Hij wees er voorts op dat in de begroting van Verkeer en Waterstaat slechts één passage aan de fiets is gewijd. De woonerven acht de Wielrijdersbond een goede zaak, maar als fietsvoorzieningen naar deze erven ontbreken, worden het wooneilanden, omringd door verkeerswegen. Tijdens de studiedag bleek verder dat de proef met een fietskluis in Bilthoven een succes is ge vorden. Binnenkort komen er op andere plaat sen in het land nog vijl. het instellen van een staats commissie, die het weer invoe ren van de doodstraf moet on derzoeken. „De nationale rechtsstaat en het maatschap pelijk bestel moeten beter ver dedigd worden. Het gaat om de bescherming van leven en ei gendom van rustige en gezags getrouwe vaderlanders als cen traal punt van aandacht in het strafstelsel", aldus Van RieL Als grote gevaren voor de sa menleving noemde hij drugs handelaren, terroristen en gewa pende overvallen. Het motto van de bijeenkomst in Utrecht was „Het is thans vijf voor twaalf'. Voormalig Twee de Kamerlid H. Pors schetste als toekomstbeeld een steeds meer ontwrichte economie, waarvoor hij het huidige kabi net verantwoordelijk stelde. „Slechts een kabinet dat bestaat uit genadeloze chirurgen die wegsnijden wat is scheefge groeid, zal orde op zaken kun nen stellen", aldus H. Pors. Twee verdachten Eindhovense moordzaak aangehouden EINDHOVEN (ANP) De Eindhovense gemeentepolitie heeft twee mannen aangehou den die er van worden verdacht vrijdagavond de 60-jarige pompbediende W. de Groot te hebben doodgeschoten. Het zijn de 22-jarige M. C. uit Eindho ven en de 20-jarige Italiaan P. C. De verdachten hebben nog niet bekend. De overvallers hebben vermoe delijk gebruik gemaakt van een jac ïtgeweer. Het dodelijke schot, dat om ongeveer kwart voor elf viel, moet van korte afstand zijn afgevuurd en trof het slachtoffer onder het hart. Voor zover bekend hebben de overvallers geen geld meegeno men. De geldtas was nog in het bezit van het slachtoffer. De stewardessen van Martinair zullen vanaf vandaag in een nieuw tenue de lucht ingaan, ontworpen door de couturier Dick Holthaus. De nieuwe creatie bestaat uit een oranjerode uitlopende rok met overslag, een zilvergrijze blouse en een eveneens oranjerood mouwloos vestje. Over dit vestje wordt een grijze blazer gedragen. Bij het uniform hoort een in de kleuren grijs, rood en zwart uitgevoerde shawl en een baret. Zwarte handschoenen en een zwarte laktas completeren het geheel. SCHIPHOL (ANP) - De dien stregeling voor de luchtlijn Amsterdam-Moskou die op 1 november moet ingaan zal door de Rijksluchtvaartdienst niet r worden goedgekeurd, wanneer de Russische maatschappij Ae- roflot de opbrengsten van die i luchtlijn niet fifty-fifty deelt met de KLM. Het conflict hierover loopt al jaren. Een van de voornaamste grieven van de KLM is, dat zij in Rusland geen vliegbiljetten mag verkopen, omdat Aeroflot in Rusland het alleenrecht heeft. Weliswaar staat in de overeen komst dat de Russische maat schappij passagiers die dat vra gen moet boeken op KLM- vluchten, maar dat gebeurt zel den of nooit onder het mom dat de KLM-vlucht al is volgeboekt. Als tegenmaatregel heeft de Rijksluchtvaartdienst Aeroflot verboden in Nederland boekin gen te doen, maar daarvan trek ken de Russen zich niets aan, aldus een woordvoerder van KLM. „De controle op deze in feite verboden gang van zaken is in het westen nu eenmaal veel moeilijker uit te oefenen dat in Rusland". Bovendien, aldus de zegsman, is het in luchtvaart kringen wijd en zijd bekend, dat Aeroflot zich niet aan de tarie ven houdt, zoals die zijn neerge legd in de luchtvaartovereen komst. „Zij geven forse kortin gen". BELFAST (AP) (UPD - Bij drie verschillende aanvallen in Belfast zijn door sluipschutten gisteren een Britse soldaat ge dood en zes militairen gewond. Bij een vierde aanval werd een burger door sluipschutters in het hoofd geraakt Bij botsingen tussen voor vrede d monstrerende vrouwen en le den van de politieke vleugel van het (verboden) Ierse republi keinse leger (IRA) zijn zaterdag in de Noordierse hoofdstad Bel fast zestien mensen, onder wie 12 vrouwen gewond. De demon stranten moesten spitsroeden lo pen door een tegendemonstratie van het IRA. De aan deze laat ste betoging deelnemende perso nen gooiden stenen en flessen naar de vrouwen. PEKING (AFP/UPD De Chinese pers heeft vanmorgen gemeld dat de vier gearresteerde radicalen, onder wie de weduwe van de overleden partijvoorzitter Mao, een grondige heropvoeding zullen krijgen. In een hoofdartikel dat in het Volksdagblad, de Rode Vlag en het dagblad voor het bevrijdingsleger gelijktijdig is opgenomen, wordt te kennen gegeven dat geen zuivering op grote schaal te verwachten is. Volgens het artikel heeft Mao zelf de vier betrokkenen gewaar schuwd geen kliek te vormen en heeft hij zijn vrouw verweten dat zij probeerde voorzitster van de partij te worden. Onder leiding van Hoea, aldus het hoofdartikel, zal China de modernisering van landbouw, industrie, defensie en wetenschap voltooien, die het voor het eind van deze eeuw een machtig land zullen maken. Dit is precies hetzelfde programma als wijlen premier Tsjoe En-lai in grote lijnen voor zijn dood in januari heeft geschetst, een programma dat door de in ongenade gevallen vice-premier Teng in uitvoering werd genomen. De kritiek op Teng blijft overigens voortduren. Hoea is gisteren op een massabijeenkomst in Peking gehuldigd als de nieuwe leider Glimlachend, wuivend en in de handen klappend keek Hoea vanaf een podium neer op van China. Hij was gekleed in het uniform van opperbevelhebber van de strijdkrach- het plein van de Hemelse Vrede, waar de enorme menigte anderhalf uur met vlaggen ten. Burgemeester Woe Teh van Peking zei dat de partij na de dood van Mao „een en borden zwaaide. strijd op leven en dood" had gevoerd. Maar het volk had overwonnen. GENEVE (AP) Twee voor- om opheldering te brengen in aanstaande negerleiders, Jos- deze verwarde zaak. hua Nkomo van de Nationalis tische Oppositiebeweging in Rhodesië en Robert Moegabe van de Rhodesische Guerilla- strijders hebben gisteren in Ge- nève het plan van de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Kissinger voor een overhevelen van de macht in Rhodesië verworpen. Beide negerleiders zeiden dat de oor log tegen de blanke leiders van het land zal worden opgevoerd. Onmiddellijk daarop verklaar de de Rhodesische minister van buitenlandse zaken. Van der Bijl, dat bet nuttig zou zijn als Kissinger naar Genève kwam Zaterdag had de Rhodesische premier Ian Smith nog tot jour nalisten gezegd dat hij het ge weldig zou vinden als Kissinger naar Genève kwam om de zaak te helpen regelen. Minister Van der Bijl zei dat het voorstel Kissinger als een geheel moest worden aanvaard, of helemaal niet. Als de Britten en de zwarte Rhodesiërs het voorstel niet aanvaarden dan zou het noodza kelijk zijn dat premier Smith en zijn ministers teruggingen naar Salisbury om een nieuw man daat van hun volgelingen te vra gen, aldus Van der Bijl. De Rhodesische premier Ian Smith en diens echtgenote zoeken kaarten Minister Kissinger zei gisteren uit voor thuis tijdens een bezoek aan het Zwitserse Chamonix waar in een televisie-uitzending in het echtpaar met de kabelbaan naar de top van de Mont Blanc ging. Washington dat hij de kans dat de conferentie in Genève zou slagen meer dan vijftig procent achtte. Maar het overleg kon vastlopen als enige radikale ele menten extreme eisen gingen stellen. In een uitzending van een Rho- desisch televisiestation voor zwarte kijkers heeft de Rhodesi sche premier Ian Smith zijn zwarte landgenoten beloofd dat hij op de conferentie in Genève ernaar zal streven te voorkomen dat er in Rhodesië een socialisti sche regering komt zoals in Mo zambique. Smith verzekerde dat hij de belangen zal beschermen van alle Rhodesiërs, ongeacht hun ras of hun huidskleur.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5