STER HARRY IS 1 James Hunt grijpt nog bijna naast Wonder ZIAN/Vitesse wereldtitel NikiLauda rijdt slechts één ronde fcl-J.l.t.j.lüllJIJ BESCHULDIGINGEN VERZINKEN IN HET NIET LOTING (Van onze sportredactie) OEN HAAG - ZlAN/VItetse heeft gisteravond bij het ver nemen van de loting nog eens gejuicht De Hagenaars konden met SV05 Wurzburg (Wdl), CH Koslce (Tsj.) en ZSKA Sofia (Bul) geen bete re tegenstanders treffen Irv de halve eindstrijd, die op 12, 13 en 14 november In Wurzburg verwerkt worden. De nummers één en twee plaatsen zich voor de finale die waarschijnlijk In Moskou wordt gehouden. LEIDSE COURANT PAGIN Een afstandsschotje HYS Intervam in de tweede periode op een 3-2 voorsprong, bij Brian de Bruyn, terwijl Peternousek toe ziet hoe de puck doelm?.i Göbel verdwijnt iet doelpunt, dat Morgenstond op z'n kop zette. Het scorebonj gaf oog vier seconden te spelen aan, toen de Russische verdediging zwichtte. Bert Elzerman, niet zicht baar, heeft uitgehaald. De (reser- ve)doelman valt tevergeefs DEN HAAG Elf seconden voor tijd kwam HYS Intervam zaterdag avond dan toch nog naast Tilburg Trappers. Harry Wielheesen de grote uitblinker bij de Hagenaars bracht de eindstand 5-5 op het scorebord. De ruim 3000 toe schouwers konden tevreden huis waarts keren en achteraf gezien best tevreden zijn met het gelijk spel van hun favorieten op de uitverkochte Uithof. Immers, wie had nog gedacht dat de nationale trots en landskampioen Tilburg Trappers in de slotfase de over winning nog uit handen zou ge ven. Met Dave Bell in de straf bank had Hans Christiaans met nog één minuut en 21 seconden spelen de Tilburgers op 5-4 ge bracht Coach Jean Martin liet het er echter niet bij zitten. Met ze ventien seconden te spelen haal de hij doelman Cor Hoogendoorn van het ijs en bracht Dave Bell als extra veldspeler in de piste. Zes seconden later was het raak. Harry Wielheesen, de onbetwiste ster van de avond, maakte doel man Gerry Göbel kansloos: 5-5. Harry Wielheesen was zonder twijfel de uitblinker. Drie Van de vijf doelpunten kwamen op zijn naam en dan te weten dat de 21-jarige Hagenaar in deze com petitie nog geen wedstrijd een voldoende kon halen in de ogen van het publiek. Juist tegen Til burg Trappers vlamde Harry hele maal. Voldaan na de wedstrijd zei hij: „Ik wist dat ik een goede wedstrijd zou spelen tegen Tilburg Trappers en ergens ben ik de hele dag de overtuiging toegedaan geweest dat ik drie doelpunten zou maken. Af gelopen dinsdag kreeg ik van de bondscoach van de ijshockeybond een brief thuis dat ik uitgenodigd was voor de centrale training van de Nederlandse. Ik ben toen hard gaan lachen. Waar had ik deze uitnodiging aan te danken, vroeg ik me af. Ik wist.van mezelf dat ik dit seizoen nog geen goede wedstrijd had gespeeld. Ik begreep er niets van. Ik wist niet wat de bondscoach hiermee voor had. Het was echter wel een prikkel voor me. Ik ben de afgelopen week erg hard gaan trainen. En ik wist dat het góed zou gaan. Het probleem is in feite elk jaar met mij dat ik eerst een aantal wedstrijden nodig heb om in vorm te komen. Tegen Tilburg Trappers speel ik echter altijd de beste wedstrijden. Vorig jaar maakte ik ook uit en thuis twee doelpunten. Verkiezing Coach Jean Martin was erg inge nomen met het spel van Harry Wielheesen en hij was blij dat hij zijn uitverkiezing (met Hal Laycoe op de tribune) waar wist te ma ken. Jean Martin: „Achteraf tevreden met dit gelijkspel, maar thuis had den we hier van Tilburg Trappers moeten winnen. Maar wat is het enorm dat het publiek vanavond de weg wist te vinden naar dit stadion" De wedstrijd was nauwelijks vier minuten oud of HYS keek tegen een achterstand aan. MacDonald wipte de puck prachtig over de Haagse doelman heen. Een af standschot van Harry Wielheesen deed het publiek opveren 1-1. den schrikbarend. Hij zocht steeds de natte plekken op de weg op om zijn banden te sparen, maar zijn moeite leek tevergeefs. Negen ronden voor het einde vloog plot seling een lap rubber van het rech tervoorwiel af. Eerst achterhaalde Pryce hem, maar op het moment dat deze wilde passeren ging zijn bolide stuk. Daarna kwam Depailler op zetten om hem ook te passeren, direct gevolgd door Andretti. De pailler echter moest in de pits zijn banden laten verwisselen. Terwijl Andretti naar een grote voorsprong stoof, liepen ook de banden van Hunts Maclaren leeg. Hij moest eveneens de pits in. Daar bleek zijn linkervoorband al helemaal leeg. Toen hij de strijd kon vervolgen, lag hij in vijfde positie achter Andretti, Regazzoni, Depailler en Jones. Dat was te weinig. Een vijfde plaats zou slechts twee punten opleveren. Een te weinig om Lauda in te halen. Hunt had nog slechts twee ronden om de zaken recht te trekken. Met honderd procent risico slaagde hij in zijn opzet. Hij passeerde eerst Alan Jones en later ook nog de - ook al vanwege bandenproble men - terugvallende Regazzoni. Hunt werd derde en wereldkam pioen. Het was toch nog gelukt. DEN HAAG - Beneden, vlak bij de kuip waarin ZIAN Vitesse zojuist het ongelooflijke had gepresteerd, kwamen ze elkaar tegen. De jubelende Hagenaars, intens blij met het behalen van de halve finaleplaats In het Europese Cuptoernooi en de treurende Roeme nen. Ze hebben het, de spelers van ZIAN/Vitesse, verdwaasd van vreugde, niet eens gemerkt hoeveel afgunst uit de gezichten van de poloérs van Rapid Bucurestl straalde. En later toen de tonen van de volksliederen emoties loswerkten bij de vele toe schouwers In Morgenstond, zaten dezelfde Roeme nen in smetteloos wit trainingspak getooid, op een plaats ver van de elndceremonie. Hun verstarde blikken spraken boekdelen, maar international Adrian Sihervan deed zijn mond toch open. „De geschiede nis heeft zich herhaald", zei hij langzaam, „In Mont real hebben ze ons een medaille ontstolen en nu wordt ons de halve finaleplaats ontnomen. Deze wedstrijd is verkocht" ZJAN/Vitesse hoorde het niet en vierde feest. Morgenstond stond op z'n kop, daar kon geen Roe meen wat aan doen en ZIAN/Vitesse verdiende het. In de wedstrijd tegen CSK Moscow, een boeiender sluitstuk was niet mogelijk geweest, hebben de Hage naars in elk geval op mentaal gebied zulk een impo sante prestatie geleverd, dat elke aantijging daarbij in het niet verzinkt. Met 40 achter komen en dan toch met 7—7 gelijkspelen. Bert Elzerman liet de beslissende treffer vier seconden(l) voor tijd aanteke nen getuigt van ijzersterk karakter. Daarom ook wuifde Ivo Trumbic, de bondscoach die trainer Hans van der Moolen assisteerde (waar vind je dat anders?) de grove beschuldiging van Roemeense zijde met: „Wij hebben in de eerste twee perioden niet optimaal gespeeld, de Russen niet in de laatste twee parten. Je kan niet allebei de sterkste zijn in een bepaald moment. We moeten de nadruk leggen op het positie ve." Wonder En daarom ook moet het Europese Cuptoernooi In Den Haag de geschiedenis ingaan als het wonder van ZIAN/Vitesse. Een wonder, waarvan zaterdag middag de basis werd gelegd In een zeldzaam spectaculaire ontmoeting. Aan die wedstrijd die toe vallig ook met de cijfers 7—7 werd afgesloten, hadden de Roemenen ook kunnen terugdenken toen zij de toemoolwinnaars uit Moskou van omkoping betichtten. Het gelijkspel betekende het begin van de victorie van ZIAN/Vitesse, maar vraag niet aan de toeschouwers hoeveel zweetdruppels hen die wedstrijd heeft gekost Met 3—1 hebben de Hagenaars voor gestaan, maar ook met 6—5 achter. De hoeveelheid spanning was even groot aan de emoties, die 35 seconden voor het einde een ongelooflijke en kolderieke situatie veroor zaakte. Op dat moment lagen er twee Roemenen in het water, inclusief de doelman, tegenover zes spelers van ZIAN/Vitesse. Even later was het daarom natuurlijk 7—6 voor de thuisploeg. Acht seconden voor tijd schoot llie Slavei de Haagse hoop op een voortijdige kwalificatie voor de halve eindstrijd op dat moment al zeker, als Rapid Bucuresti van ZIAN/Vitesse had verloren aan flarden: 7—7. Een dag later zou de geschiedenis zich herhalen. Voor de Westduitse scheidsrechter Blan was het sneu, dat hij juist de finale die moest uitmaken wie CSK Moscow na de halve eindstrijd (waarschijnlijk in Moskou gehouden) mocht begeleiden, moest leiden. Rapid Bucuresti be noemde Blan dan ook, toen het laatste signaal in de dramatische finale had geklonken, tot dé zondebok en had het zelfs al over enorme geldbedragen. Dat dan vooral, omdat hij 24 seconden voor tijd de sterke speler Aleksandor Dolgoesjin, naar de kant dirigeerde en ZIAN/Vitesse met een man meer de gelegenheid schonk gelijk te komen. Schoonheid De kritikasters uit Boekarest sloten wel hun ogen voor de enorme prestatie van Jan Evert Veer, niet voor niets met dertien treffers de topscorer van het toernooi. De sterspeler gaf het sein voor de omme keer in de derde periode, nadat de Russen op 4—0 waren gekomen en toen de tijd rijp achtten hun eerste doelman op het droge te halen. Vier treffers ham de Hagenaar voor zijn rekening en een daarvan was van onvergetelijke schoonheid. Veer had juist een minuut straf moeten uitzitten, kwam in het water, kreeg de bal in de buurt van zijn eigen doel, zwom zonder onderbreking (zo snel was hij) naar de Russische doelman om daar zijn fraaie solo te bekronen: 5—6. Reedijk zorgde voor de gelijkmaker, een voorbeeld dat later in zinderende spanning door Bert Eiserman gevolgd moest worden. Elzerman, een debutant eigenlijk nog. Op hem rustte de verantwoor ding de uithaal te maken, die doeltreffend moest zijn. „Je had nog heel korte tijd", sprak de dokterszoon doodnuchter, „en ik lag in goede positie om te schieten. Ik moest dus wel. Had eenvoudig geen andere keuze." Bert Elzerman had dus de meeste Unieke samenwerking in beeld. Hans van der Moolen, de man met de armen over lekaar. is de clubcoach van ZIAN/Vitesse. Voor het Europa Cuptoernooi kon hij steunen op bondstrainer Trumbic, degene die het meest gebaart Speler met nummer negen is Bert Elzerman, die voor het belangrijkste doelpunt zorgde. Naast hem de uitblinker van het toernooi Jan Evert Veer reden tot juichen, maar bij ZIAN Vitesse is het toevallig zo. dat men individuele prestaties niet erkent. Het gaat om het team. Luister maar naar naar Jan Evert Veer: „Met ZIAN/Vitesse kan je terugvallen op de teamtech niek. Je eigen aandeel is dus niet alleen doorslagge vend" Uitblinker De uitblinker wilde de zwakke start van ZIAN/Vitesse niet uitwissen. „Die Russen, moet je niet vergeten, hebben allemaal meer dan honderd interlands ge speeld. Bij ons missen sommigen nog die routine en dat geeft problemen. Toen we daar eenmaal overheen waren, ging alles stukken beter." Jah Evert Veer die ook Ivo Trumbic in de eer deelde („We hebben van hem ontzettend belangrijke adviezen gehad") heeft niet getwijfeld aan de goede afloop, hoe vreemd dat ook uit zijn mond mocht klinken. ..Als je er niet in gelooft, hoef je er niet aan te beginnen. Dat is juist jarenlang het manco van het Nederlandse waterpolo geweest. We zijn er natuurlijk nog niet, maar in elkgeval hebben we wel dat nare minderwaardigheidscomplex van ons afgeworpen. Dat alleen al was een feest waard. Een feest dat werd gevierd met Hollandse kaas en kaviaar. Want van champagne hebben ze in de zwemwereld nog nooit gehoord. KEES KOOMAN Uitslagen: ZIAN/Vitesse-Etnikos Pireaus (Griek.) 8-7 (1-0. 2-4, 3-2, 2-1), Rapid Bucuresti (Roem.) - SKK Sparvagen (Zwe.) 9-3, CSK Moscow (Rusl.) Etnikos Pireaus 9-3, Moscow- Sparvagen 11-2. Bucuresti - Pireaus 9-5. ZIAN/Vitesse-Rapid Bucuresti 7—7 (3-1, 0-2, 2-1, 2-3), Etnikos Pireaus-SKK Sparva gen 4-2, ZIAN/Vitesse - CSK Moscow 7-7 (0-1, 0-3, 4-2. 3-1). Eindstand: 1. CSK Moscow 4-7 (34-18), 2. ZIAN/Vitesse 4-6 (32-23), 3. Rapid Bucuresti 4-5 (31-22), 4. Etnikos Pireaus 4-2 (19-28). 5. SKK Sparvagen 4-0 (9-34). Een gedenkwaardig moment van de Japanse Grand Prix. Niki Lauda leidt een groepje tijdens de eerste ronde, na afloop waarvan de Oostenrijker de strijd zou verliezen Doelman Hoogendoorn had get uitzicht bij een afstandschot vi Peter Nousek en HYS moest we een achterstand wegwerken. In zeventiende minuut was het zovt Rob Hagendoorn - ook in de sele tie van Hal Laycoe - bedient Wielheesen en deze schoot lani Gerry Göbel: 2-2. In de tweede periode nam H) een voorsprong door Roomer 3-2 en Bill Bockton maal te gelijk 3-3. De derde periot werd wat harder en Joop lerschot, meestal bij vechtpartij op het ijs in een drol, raakte slaags met de se Canadees Bill Buckton. De ren mochten van het tersduo voor vijf minuten de bank opzoeken. Klaas Broek tilde Tilburg eerst op voorsprong en 28 seconden was de stand door Scott Grad een prachtig afstandschot gelijk 4-4. Met deze gelijke stand was Trappers niet tevreden, enerverende slotfase. Gisteravond moest HYS aantreden tegen het se ORWO In de EdenhaL (6-6). een bikkelhard gevecht met straffen bouwde HYS snel een 2 voorsprong op door doelpunti van Brian de Bruyn en stead. Schatter bracht op 2-1. Dave Bell en Ejay Queen voor een 3-2 voorsprong voor bij de start van de derde perioden Leahy en De Graauw tilden naar een 4-3. Tim Onstead de partijen weer in evenwicht. Le hy en Tjakko de Vos zorgden 5-5. training de derde beste training- stijd gerealiseerd. Het eerste uur na zijn opgeven in Fuji weigerde hij met omstanders te spreken. Lijkbleek zat hij een poos in de pits. Later verklaarde hij: „Doorrijden was waanzin. Het is ongelooflijk dat zo'n belangrijke wedstrijd onder zulke abominabel slechte weersomstandigheden werd gestart. Ik was echt bang met een snelheid van 180 kilometer per uur door een dergelijk regengor dijn te rijden. Ik zag helemaal niets door de mist en het opspattende water. Ik ben gestopt omdat er nog belangrijker zaken in het leven zijn dan een wereldkampioenschap". •Aldus was voor Hunt theoretisch de weg vrij naar de titel, die hij sinds de helft van het seizoen toen zijn Maclaren de snelste bolide bleek, begeerde. Op weg naar de eerst onaantastbaar lijkende eerste positie in het klassement van de titelverdediger ondervond de Brit veel weerstand. Zijn overwinning in Brands Hatch werd hem afgeno men en in Monza werd hij verban nen naar de laatste (hopeloze) startpositie. Toch kwam hij sterk terug door overwinningen in Cana da en de V.S. Op zeker Aan de voet van de Fujl-berg leek Huntf rechtstreeks op de overwin ning af te stevenen. Hunt zou aan een vierde plaats voldoende heb ben, maar hij reed op zeker, dat wil zeggen zo hard mogelijk. Zijn voorsprong bedroeg snel twintig seconden op Andretti, Watson, Scheckter, Mass, Depailler en Pryce. Ideale positie In de 22e ronde was Jochen Mass. de stalgenoot van Hunt, in tweede positie gekomen. Hierdoor kwam Hunt in ideale positie te rijden. Mass zou de aanvallen het eerst afslaan en zelf kon hij rustig door rijden. Met die wetenschap kon hem haast niets meer gebeuren. Ten minste zo leek het. Rondenlang reden de twee Maclarens achter elkaar over de piste. Intussen was de regen weer opgehouden en werd het wegdek langzaam droger. Terwijl Hunt en Mass het veld aanvoerden gebeurde er ook haast niets. Hunt zpu echter niet lang meer in zijn „fauteuil" blijven zit ten. In de 36e ronde - bijna halver wege - kwam de spanning plotse ling terug. Mass moest uitvallen. Hunt was niet alleen zijn „beschermer" kwijt, maar tegelijkertijd was er een nieuw gevaar om de hoek komen kijken. Doordat het wegdek steeds droger werd, sleten de regenban Met nog drie minuten en seconden te spelen leek HYS winst te grijpen via een treffer Dave Bell. Zeventien seconden ter zorgde Schaffer voor 6-6. Arthur v. Rijswijk Andere FUJI Ondanks het feit dat Nik! Lauda In de eerste ronde van de Japanse Grote Prijs de handdoek in de ring gooide en daarmee vrijwillig afstand van zijn wereldti tel deed, Is de laatste race de sensationeelste en spannendste uit de. 27-jarige geschiedenis van de formule l-races geworden. Zoals na het opgeven van de plotseling bang geworden Oos tenrijker te verwachten was, greep de Engelsman James Hunt de wereldtitel, maar daar was was hij twee ronden voor het einde nog niet zeker van. Zo spannend ging het aan de mistige en natte voet van de heilige Fujl- berg op 110 kilometer van Tokio toe. Op het op de Oostenrijkring te Zeltweg na snelste autocircuit ter wereld was de spanning urenlang te snijden. Vanwege de regen moesten de honderdduizenden toeschouwers erg lang op de start wachten. Eerst werd deze een kwartier uitgesteld, maar toen het die periode nog harder ging rege nen, besloot de organisatie de start anderhalf uur op te schuiven. Op het moment dat de wagens eindelijk de startpositie innamen was het droog geworden, maar het wegdek was nog nat en spiegel glad. Op de voorste rij stonden Mario Andretti (VST) en James Hunt. Dat was een voordeel voor de Britse favoriet, aan wiens ach terwiel Niki Lauda stond opge steld. De onstuimige Hunt, dit jaar winnaar van de grote prijs van Spanje, Frankrijk, Duitsland, Ne derland, Canada en de Verenigde Staten, maakte er gretig gebruik van. Hij stuurde zijn Maclaren on middellijk langs de Lotus van An dretti en nam direct een paar hon derd meter voorsprong op Niki Lauda, die na de eerste ronde tot ieders stomme verbazing de pits instuurde, uitstapte en verdween. Lauda was bang geworden. De Oostenrijker, die bijna verongeluk te op de Nürburgring, gaf doodge woon op. Zijn ferrari was in perfec te staat en had tijdens de laatste James Hunt kijkt toe, terwijl winnaar Mario Andrettig in een microfoon commentaar geeft op zijn zege

Leidse Courant | 1976 | | pagina 20