Nauwelijks stijging criminaliteit in Leiden "I Groenoord" wil dat het speeltuinbestuur opstapt Mare krijgt fietspad „RAADSELACHTIG FINANCIEEL BEHEER" JAARVERSLAG POLITIE OVER 1975 Geen akkoord over verhuizing sociale dienst CPN bezorgd over sluiting Anna-kliniek Gastcollege over banden Nederland-Zweden 191 VRIJDAG 22 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 ïtiva LEIDEN De buurt „Groenoord" heeft zich als één man achter de culturele werkers in het club huis geschaard. Naar aanleiding van een contr overse tussen het speeltuinbestuur en de culturele werkers is een handtekeningenactie in de buurt gehouden. Uit de terugontvangsten formulieren blijkt dat het merendeel van de bewoners wil dat het bestuur van de speeltuinvereniging opstapt. Zoals bekend heeft het be stuur van de speeltuinvereni ging, de huur van het clubhuis aan de Haarlemmerweg opge zegd per 1 oktober. In de op- zeggingsbrief werd gedreigd met een dwangsom van dui zend gulden om iedere dag dat de clubhuiswerkers langer in het vervallen gebouwtje gelfl zouden verblijven. „Dat is na tuurlijk te gek", aldus Ton Wurzer, leider van het club huiswerk in „Groenoord". „Iets dergelijks heeft alleen maar waarde wanneer de rechter de maatregel sanctio neert. Wij zijn de speeltuinver eniging niets schuldig." Opknapbeurt De bewoners zijn de dralende houding van het speeltuinbe stuur meer dan beu. Toen het bestuur enige jaren geleden het clubhuis ging verhuren aan medewerkers van het Leidse Volkshuis was dit met het doel de speeltuin en het erbij gelegen gebouwtje geheel op te knappen. Ondanks aan drang van de buurt gebeurde er echter niets, terwijl het speeltuinbestuur wel jaarlijks de 4000,- huur voor het club huis opstreek. Op de verzoeken van de buurt vereniging en het zelfstandig van het Leidse Volkshuis ope rerend bestuur van het club huis de boeken van de speel tuinvereniging in te zien werd niet ingegaan. De vereniging telt thans twee leden: secreta ris Bijleveld en penningmees- teresse mevrouw Zwanenburg- Van Tiel. Er worden nooit le denvergaderingen gehouden en derhale krijgt geen enkele bewoner opening van zaken over het financiële beheer van de speeltuin, die overigens hard aan een opknapbeurt toe is. „Al vele malen hebben be woners bij de heer Bijleveld aangedrongen om lid te mogen worden van de speeltuinver eniging teneinde met vereende krachten de enige speelgele- genheid in „Groenoord" dras tisch aan te pakken. De heer Bijleveld zegt dan dat hij al leen leden wil aannemen wan neer de speeltuin eenmaal is opgeknapt. Als je dan vraagt wanneer met de werkzaamhe den kan worden begonnen zegt hij dat hij dat niet weet omdat het de vereniging aan leden ontbreekt om de zaak ter hand te nemen", aldus Würzer. Excuses Dat het hele zaakje een beetje stinkt staat volgens TonWur- zer als een paal boven water. Een bewijs vindt hij in het feit dat de heer Van der Wiel on langs als voorzitter van de ver eniging, zonder leden, heeft bedankt. „Van der Wiel heeft voorts zijn excuses aangebo den voor het opzeggen van de huur. HIJ HAD HET NIET ZO BEDOELD. Maar een feit blijft dat hij de brief ook heeft ondertekend. De poging van het speeltuinbe stuur het clubhuiswerk uit de wijk te verdrijven heeft tot dusver alleen negatieve reac ties opgeleverd. Het vermoe den in de wijk bestaat dat de heer Biijleveld en mevrouw De vervallen speeltuin in de wijk Groenoord Zwanenburg op aanwijzing van de voorzitter van de speel- tuinbond, de heer Brand, pro beert meer huur per jaar te vangen van het clubhuiswerk. „We zitten wat dat betreft in een patstelling. Wij blijven bij de huurprijs 4.000,- die in het huurcontract tot 1983 is vastgelegd. De speeltuinver eniging kan op geen enkele grond deze huurprijs aanvech- Op korte termijn zullen er onderhandelingen plaatshebben tussen de heer Brand en het inte rim-bestuur van het clubhuis. Wanneer de onderhandelingen vast lopen, zal wethouder D. Tesselaar gaan bemid delen. ELISABETH VOGELS luchtelingen- aktie vraagt "vrijwilligers ,EIDEN Het comité Leiden de grote landelijke Vluchte- [enactie 1976, die in de week 25 tot 30 oktober wordt louden vraagt vrijwilligers •r de uitvoering van de actie Leiden. Het gaat om het afge- ophalen van de inzame- jsenveloppen op de respectie- ïlijke data woensdag 27 okto- vrijdag 29 oktober, op de inden van deze dagen. De itionale Vluchtelingenactie is •richt op 30.000 vluchtelingen in de werelddelen Azië, Afrika en Latijn-amerika. vp Vrijwilligers kunnen zich opge- 2! ven- bij het plaatselijk comité' m Vluchtelingenactie 1976, Stad- ldl huis Leiden, telefoon 071-145344, toestellen 212 en 453. (zowel ihiftelijk als telefonisch). De Willem de Zwijgerlaan, de op een na gevaarlijkste weg in het afgelopen jaar, vooral doordat de weggebruikers de voorrangsregelingen niet juist hanteren. ZWENS VAN BEWONERS IN VERVULLING GEGAAN chtn IDEN De bewoners van de lieuwe Mare zijn door de gemeen- vo«f>r een deel tegemoetgekomen hun wensen. Over een maand opstarten de werkzaamheden voor de ileg van een fietspad op dit :ukje Mare, waar de bewoners iiejveel verkeersoverlast krijgen të K» verduren. 'De Nieuwe Mare is sinds enige jaren een loorgangsroute naar de Leidse binnenstad, p itoep en rijweg zijn daar bepaald niet op I gerekend. Auto's stellen zich in twee rijen voor het stoplicht op, waardoor de fietsers 'e' worden genoodzaakt hun toevlucht tot de n! 1,20 meter brede stoep te zoeken. Voor de bewoners geeft dit een gevaarlijke situatie. Bij het verlaten van hun huis zijn reeds velen door fietsers bijna van de sokken gereden. Trottoirbanden Enige weken geleden ondernamen de bewo- nërs actie. Zij plaatsten trottoirbanden dwars over de stoep, waardoor het fietsers omogelijk werd gemaakt de stoep onveilig te maken. Het bestuur van het buurtcomité Noordvest verzond een brief aan het college waarin om een speciaal fietspad werd ver zocht. Een en ander houdt wel in dat auto's zich slechts in één rij kunnen opstellen. Tijdens een besloten raadscommissieverga- dering werd dinsdag het plan van de bewo- ners verder uitgewerkt. Het fietspad zal lopen vanaf de ingang van de voormalige Leidse Brood Fabriek tot aan de stoplichten. Het eerste gedeelte van het fietspad wordt aangegeven door middel van een witte streep. Halverwege de Nieuwe Mare komt er een verhoging tussen fietspad en rijweg. De uitvoering van het plan gaat tweeduizend gulden kosten. Zwaar verkeer Een ander verzoek van de bewoners om het zware verkeer uit hun straat te weren, is niet ingewilligd. Onder de zware verkeer slast, trillen de huizen, die over het alge meen eigendom van de bewoners zijn, op hun grondvesten. Enkele woningen zijn gaan scheuren. Het wijkcomité Noordvest zal op korte termijn in een brief aan het Leids college zijn klachten ten aanzien van deze gang van zaken kenbaar maken. (Van onze politieverslag gever) LEIDEN De criminali teit in Leiden is in het vorig jaar nauwelijks toegenomen. Numeriek steeg het totaal aantal misdrijven van 2274 naar 2289. Op het totaal aan tal inwoners van Leiden betekende dit echter een daling van bijna 50 op de 100.000 inwoners. In het verkeer vielen evenveel doden als het jaar daar voor, terwijl het aantal gewonden met ruim 16% verminderde. Een en ander blijkt uit het deze week verschenen en wat ver traagde jaarverslag over 1975 van de Leidse gemeentepolitie. Daarin komt de Hoge Rijndijk als de gevaarlijkste weg van Leiden naar voren. Hier vonden in 1975 123 aanrijdingen plaats waarvan twee met dodelijke afloop. Maar liefst 62 mensen raakten bij deze aanrijdingen gewond. Als hoofdoorzaak van deze ongevallen noemt de Leidse politie het niet voldoende afstand houden. Willem de Zwij gerlaan is „goede" tweede met 116 aanrijdingen, voor het me rendeel te wijten aan het niet, verlenen van voorrang. Dat zelf de geldt voor de 93 ongevallen op de Rijnsburgerweg. Opval lend is de stijging van de snel heidsovertredingen en van het alcoholmisbruik in het verkeer. Het aantal verbalen wegens on der invloed rijden steeg met 68%. Het aantal snelheidsover tredingen nam toe met 4,6%, waarbij de Vondellaan, Hoge litie in zijn jaarverslag. Vooral in de avonduren is parkeercon- trole een haast onmogelijke op gave aangezien dan een groot aantal verzoeken om assistentie elders in de stad de nodige aan dacht opeist. Uit het jaarrapport blijkt dat vooral de Pieterswijk en de omgeving van de Haar lemmerstraat de gebieden zijn waarin de parkeerwetten het meest worden geschonden. Met name op de koopavond en de zaterdagen werden hier de meeste processen-verbaal ge schreven. Het politieverslag pleit er voor steeds meer over te gaan tot het plaatsen van parkeermeters die effectiever werken dan de verouderde par- keerschijf. Leiden ontkwam ook vorig jaar niet aan een flinke hoeveelheid vernielde parkeer meters. Door de controleurs werden toen maar liefst 2781 meters gerepareerd. Zedenpolitie Meer parkeermeters dienen geplaatst te worden. Rijndijk en de Willem de Zwij gerlaan er het meest ongunstig uitspringen. Onopgelost Heel wat misdrijven bleven ook in 1975 weer onopgelost. Van de grotere zogenaamde gekwalifi ceerde diefstallen kan de politie maai' in 17% van de gevallen de dader(s) achterhalen. Bij de kleinere niet-gekwalificeerde diefstallen bedroeg dit percenta ge maar 15%. Meer succesvol was de Leidse politie vorig jaar bij het oplossen van gewelds misdrijven (24%) terwijl de rest categorie met onder meer ver- mogensmisdrijven als oplich ting, verduistering en flessen trekkerij een percentage van 79% haalde. Personeelstekort Het is zo langzaam aan wel bekend dat de Nederlandse poli tie met een chronisch personeel stekort kampt. Dat deed zich vorig jaar met name voelen in de bestrijding van parkeerex- cessen in de overvolle Leidse binnenstad. Om deze efficiënt te lijf te kunnen gaan zou het bu reau parkeercontrole aanzien lijk in sterkte moeten worden uitgebreid, zo constateert de po Dat ook de kinder- en zedenpoli tie een onderbezette afdeling is wordt eveneens in het jaarver slag over 1975 aangehaald. Door het zeven koppige personeel van deze afdeling (er was vorig jaar 1 vacature) werden 4.645 overu ren gemaakt. Er kwamen 269 klachten binnen over het gedrag van ouders en kinderen samen met 198 opsporingsverzoeken. In 80 gevallen werd proces-ver baal opgemaakt De zedenpolitie kreeg 306 gevallen te verwerken die 11 maal tot een verbaal leid den. De afdeling beklaagt zich erover da.t maar 18 keer vorig jaar tijd kon worden vrijge maakt voor een korte controle op urinoirs, parken en andere plaatsen waar schennis der eer baarheid werd g LEIDEN De Commissie voor Sociale Zorg, Maatschap pelijke Aangelegenheden, Ge zondheidszorg en Cultuur is Diet unaniem akkoord gegaan met het voorstel om een ruim te in het Witte Poortcomplex te huren ten behoeve van de Gemeentelijke Sociale Dienst op de vergadering van deze commissie gisteravond. Onder andere de heer Höppener (Pv dA) vond het eigenlijk onjuist dat terwijl allerlei andere in stanties zo om ruimte te zit ten springen de Sociale Dienst in dit geval vorrang krijgt. De Gemeentelijke Sociale Dienst wil de ruimte in het Witte Poortcomplex één dag in de week benutten om de in komstenbriefjes in te nemen die dienen tot de berekening van de uitkeringen van de Dienst. Dat geschiedde tot nog toe altijd in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Het bezwaar van de Dienst is echter dat op de vrijdagmor gen voor de Dienst de meest ideale dag om de uitkeringen te verrichten het Antonius Clubhuis niet permanent be schikbaar is. Het Witte Poort- complex moet wel ten behoeve van de werkzaamheden van de Sociale Dienst voor 7500 gul den verbouwd worden. Het was aanvankelijk de bedoeling van de Sociale Dienst dat het complex al per 1 september zou worden betrokken. De voorzitter van de commis sie, de heer Oosterman merkte naar aanleiding van het rap port van de directeur Gemeen tewerken inzake de restauratie en renovatie van de hofjeswo ningen op dat hij liever be jaarden dan de door hem ge signaleerde jonge gezinnen in de hofjes zag wonen. De overi ge commissieleden deelden zijn mening, maar wezen on der meer op de geringe animo die er eigenlijk van de kant van de bejaarden bestaat zeker wanneer de accommoda ties niet zo best zijn voor het bewonen van een hofje. Ook de combinatie van jong en oud in hofjes werd vanwe ge het verschil in levensstijl enigszins bezwaarlijk gevon den. LEIDEN De Anna-kliniek dreigt door personeelsgebrek voortijdig te moeten sluiten. Dit meent het CPN-raadslid D. Hoeven in vragen aan het Leidse gemeentebestuur. Het communistische raadslid meent dat het college van B. en W. zo spoedig mogelijk stappen moet ondernemen bij de staatssecretaris om te voorkomen dat de Anna-kliniek voor tijdig wordt gesloten. Het raadslid meent tevens, dat de opvang van orthopedische patiënten in de nieuw te creëren afdeling van het Academisch Ziekenhuis (ter verwachting van de te sluiten Anna-kliriiek) niet optimaal is. „De wachtlijst van patiënten is gestegen tot boven de 250. Bij de vroegere capaciteit van de Annakliriiek (75 bedden, thans is reeds een deel van de kliniek door personeelsgebrek niet meer te gebruiken) was er sprake van een wachtlijst en wachttijden van een half tot een heel jaar. De nieuwe afdeling van het AZL zal slechts 48 bedden tellen. Het raadslid noemt dit onvoldoende en bepleit dan ook uitbreiding van dit beddenaantal. LEIDEN De subfa culteit der geschiedenis van de Leidse Universi teit heeft ter gelegen heid van het bezoek van het Zweedse koninklijk paar aan Nederland in de laatste week van ok tober een gastcollege door prof. dr. S. Lin- droth uit Uppsala geor ganiseerd. Het college handelt over de culture le en wetenschappelijke banden tussen Zweden en Nederland in het ver leden, met name die in de zeventiende eeuw. In die tijd bestond er een om vangrijke handel tussen de beide landen, terwijl op ruime schaal culturele en weten schappelijke uitwisselingen plaatsvonden. In de loop van de zeventiende eeuw zijn onge veer 800 Zweedse studenten ingeschreven geweest aan de Nederlandse universiteiten, de meesten van hen aan de Leidse Universiteit Prof. Lindroth is sinds 1975 hoogleraar in de geschiedenis van ideeën en cultuur aan de universiteit van Uppsala en te vens één van de achttien vaste leden van de Zweedse Acade mie, een twee eeuwen oude instelling die onder meer mede belast is met de uitreiking van de Nobelprijs voor literatuur. De bijeenkomst, voor alle be langstellenden toegankelijk, vindt plaats op maandag 25 oktober in zaal 9 van het Aca demiegebouw, Rapenburg 73 in Leiden en begint om 12.00

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3