Zes Nederlanders halen de kwartfinales Spelers dragen verantwoording" RVC: „Samen zijn we sterk" Alom lof voor Saint Etienne TWEE DUELS VOOR TOET Young stopt ZESDE HOLLAND-BOKSTOERNOOI jEO DE CALUWE: Iedereen bij ons beseft dat er hard gewerkt moet worden XJXJJL.L/OiJ W Ultn.it X (Van onze sportredactie) DEN HAAG RVC trekt ten strijde tegen de KNVB. Onder het motto „als wij iets willen veranderen, moeten wij het met zijn allen doen" heeft het bestuur van de Rijswijkse vereniging een brief gericht aan o.a. alle hoofdklassever enigingen waarin men nog maals de achtergronden van de affaire RVC belicht zonder in te gaan op de strafopleg ging als zodanig. In het kort legt men uit op welke punten men van de let ter van de wet is afgeweken en hoe deze handelwijze door de KNVB c.q. de commissie van amateurisme is geinter- preteerd. Reden van het schrijven is meer verenigingen bekend te maken met de op vattingen van de KNVB over de interpretatie en practische toepassing van de amateurs be palingen en de normen hier voor. Mochten verschillende clubs met RVC van mening zijn dat de opvattingen van de KNVB aan een nadere reë.e toetsing toe zijn, dan is de komen4e KNVB-vergadering, Secretaris Dirksen: „Het eer ste wat ons voor ogen stond is onze collega-clubs te waar schuwen. De KNVB heeft ons hard aangepakt, maar wie weet merken andere vereni gingen dat hun precies hetzelf de te wachten zou kunnen staan. Als je precies naar de letter handelt zou bijvoorbeeld het broodje na de training aan je spelers al verboden zijn. Moet de penningmeester zijn administratie bijhouden op de manier waarop de commissie van amateurisme dit verlangt, dan komt de man veel en veel te veel tijd tekort. Wij willen andere clubs helpen en heb ben daarom dit initiatief geno men. We hopen dat het zover komt dat een aantal verenigin gen de handen in elkaar slaat, tot de conclusie komt „samen staan we sterk" en tot actie overgaat Tenslotte zijn het toch de clubs die in eerste instantie bepalen hoe de regle menten van de KNVB samen gesteld moeten worden." ST ETIENNE Over twee zaken zijn de Franse ochtend bladen het roerend eens: St. Etienne speelde zijn beste wedstrijd van het seizoen en met de zege van 1—0 op PSV zijn „les verts" karig beloond. „De uitmuntende groenen en de onvervangbare Piazza'T luidt de kop in „l'Espoir". „Een prachtige overwinning eri weliswaar slechts één doel punt maar „les stephanois" hebben hun kansen behouden. De uitslag mag Rijvers en zijn jongens van de firma Philips deugd doen, want St Etienne was zoveel beter dat de ploeg de eerste confrontatie met PSV met een hogere winst had kunnen afsluiten We hebben een bewonderenswaardig elf tal in actie gezien, dat vech tend tot de laatste minuut kan sen bleef scheppen. IJves Hilaire schrijft in Le Fi garo: „met een doelpunt heeft St. Etienne eigenlijk niet ge kregen wat het met zijn op merkelijk goede spel verdiend heeft. De aanvallen waren ge vaarlijker en beter opgebouwd dan die van de Nederlanders. De PSV-ers mogen dan goede technici zijn, ze hebben St. De Fransen faalden echter herhaaldelijk door het onzui vere afwerken van de aanval len. De marge van een treffer geeft de ploeg voor de uitwed strijd maar een zeer beperkte zekerheid om een ronde ver der te kunnen komen". In Piazza, Lopez en Santini ziet hij de sterkste Franse spelers. „St. Etienne heeft geen ge bruik gemaakt van zijn over macht op het moment dat men dat mocht verwachten", meent Marc Naville in „Le Progres" te weten in het eerste kwar tier. Het doelpunt dat na rust viel kwam eigenlijk als een verrassing. Bij de tweede wed strijd is alles mogelijk". Robert Vergne van het Franse sportdagblad l'Equipe spreekt over: „Een zeer goede wed strijd van St Etienne dat beter voetbalde dan in het vorige seizoen. PSV was even sterk als een jaar geleden. Maar dat neemt niet weg dat de uitwed strijd even zwaar zal worden als vorige maal". Erg veel zal afhangen van de twee doellie- den, die momenteel tot de be ste van europa behoren". INZELL De Olympische kampioene op de 500 meter Sheila Young is van plan I met wedstrijdschaatsen te stoppen omdat de Ameri- kaanse schaatsbond geen j geld beschikbaar heeft ge- steld voor de sprinttrai- ning. Dit heeft Peter Schotting in Inzeil verklaard. De Neder lander, die vorig seizoen de Amerikanen trainde, is thans de begeleider van de Canadezen. Volgens hem heeft de Amerikaanse schaatsbond geweigerd 60.000 dollar beschikbaar te stellen voor de begeleiding van de Amerikaanse sprin ters. Eén winnaar in lotto 42 Aantal deelnemers: 847.936. Inleg: 3.371.817,- Prijzenbedrag: 1.736.463,76. le prijs: 1 winnaar, die bruto 666.666,— ontvangt. 2e prijs: 2 winnaars, die elk bruto 80.080,— ontvan gen. 3 prijs: 342 winnaars, die elk 702,— ontvangen. 4e prijs: 11.741 winnaars, 1 die elk 28,— ontvangen. prijs: 10.633 winnaars, Üie elk 28,— ontvangen. I De uitslag van toto 42 is: I Aantal deelnemers: 227.578. I Inleg: 675.744.-. I Prijzenbedrag: 360.883,91. le prijs: 22 winnaars, die elk bruto 7.649,— ontvan gen. 2e prijs: 339 winnaars, die elk 236.— ontvangen. 3e prijs: 3233 winnaars, die j elk .34,— ontvangen. ROTTERDAM Srba Stankovicde Joegoslavische weltergewicht die in zijn vrije tijd altijd en eeuwig in het zwembad is te vinden, zal een van de spectaculairste boksers van het zesde Hollandtoer- nooi worden, dat gisteren in Rotterdam sporttempcl ,jAhoy" begon. Een amateur, die in de ruim vier jaar dat hij bokst al honderd partijen heeft gemaakt en er slechts zeven heeft verloren. Hij zal in de kwartfinales de Rotterdammer Cor Ton ontmoeten, een van de acht Nederlandse vertegenwoordigers in dit monster- toernooi, van wie er twee in de eerste ronde werden uitgeschakeld: weltergewicht Ortega en lichtwelter Willems. De andere vijf Rutten, Van Eek, Somer, Ton, Schmidt en Westergaard haalden de vandaag te boksen kwarteindstrijden. van Eek, een van de zes die de kwartfinales Eens per twee jaar pleegt het Hollandtoernooi het hoogtepunt in het vaderlandse boksgebeu- ren te zijn. Eerdere toernooien werden in diverse steden gehou den. Ditmaal heeft de boksbond de gok genomen om vier dagen zondag is rustdag in „Ahoy" te bivakkeren. De eerste dag was geen succes. In de mid daguren was het publiek nauwe lijks komen opdagen, gister avond bevolkten enige honder den de enorme sporthal. NBB- voorzitter Hans Hofman was er teleurgesteld over. Op de aan loopdag was de prijs uiterst laag gehouden, vijf gulden. Nochtans bleek dat geen trek pleister. Rotterdam is echter een werkstad en de donderdag is niet geschikt voor het uitgaan sleven. Daarom hoopt Hofman dan ook op de vrijdag, zaterdag en de maandagavond als de fi nales worden gebokst Hij had ook wel wat de wind tegen omdat de eerste dag nu niet bepaald overdonderend boksen te zien gaf. Wel de Joe goslaaf Stankovic, een uiterst pretentieuze bokser die zich schijnbaar weinig om zijn dek king bekommert. Maar de Pool Okroskowicz moest ondervin den dat dit inderdaad slechts schijn is. Dat hij door een bles sure in de derde ronde de strijd moest staken, deed niets af aan de prestatie van de Joegoslaaf, die voor Cor Ton indien deze niet een van zijn vroeger be faamde stoten kan plaatsen te zwaar zal zijn. De nederlaag van Mathieu Wil lems tegen de imponerende Brit Garley was zeker niet oneervol maar Wilbert Ortega had niet veel kans tegen de Fransman Lancastre. Het is intussen al wel duidelijk geworden dat de meeste landen, die vertegenwoordigd waren op de Spelen van Montreal, hun afgezanten rust hebben gegund of bezig zijn aan de opbouw van een nieuw team. Het aantal Montrealgangers is dan ook niet groot. Griekenland vaardigde er twee af, Bulgarije drie, Oost Duits land dat gisteren nog niet aan bod kwam eveneens drie en Ier land twee. Teleurgesteld Daartoe behoorde niet de Ierse bantamgewicht Sean Russel. Dit pittige, zoals een pure Ier be taamt met een vuurrode haar dos uitgeruste, manneke haalde het niet tegen de Nederlander Roy Somer. Dat verwekte in de hal enig opzien. Trouwens ook bij Russel die na het duel zijn hand al in de lucht stak, zo overtuigd was hij van zijn zege. De vijfmansjury dacht er an ders over: met drie stemmen tegen twee werd Somer win- Er was er nog een die hevig teleurgesteld was over de uit slag, de Britse lichtgewicht Art- herton, die tegen de Joegoslaaf Mato Samo in de tweede ronde acht tellen rust moest nemen op een rechtse en veruit de minde re was. Ook ditmaal was de uitslag 3—2, ten gunste van Sa mo, die bepaald meer verdien de. Artherton, een arrogant bok- sertje, trok een zeer verongelijkt gezicht. Het behoorde tot de niet zo bar veel uitzonderlijkheden op de eerste dag, waarop Ton van Eek nogal wat moeite had met de rechtsvoorstaande Fransman Bouchama, die echter in de vol gende twee ronden rechter voor zijn tegenstander ging staan en dat was precies wat Van Eek nodig had. Hij kon beter treffen en in de derde ronde werd Bou chama geteisterd door rechtse opstoten. In zijn klasse, lichtwelter, zal Van Eek het vooral zwaar krij gen als hij op de Griek Aghri- manakis mocht stuiten die van de Roemeen Anton toch al honderdtwintig wedstrijden in zijn startboekje(s) een figu rant maakte. Van de overige Nederlanders boekte Cor Ton een royale zege op de weinig stotende Westduit ser Bergeman, had René Rutten niet veel te duchten van de Zwitser Kohier en was Kobus Schmidt met zijn enorme stoten een te zware opgave voor de Engelsman Lynch, een kleine voor zijn gewicht maar oer sterke bokser die een groot in casseringsvermogen bleek te be- Hans Hofman: „Waar blijft het publiek?" zitten, wel enige malen door de knieën knikte maar toch slechts een keer acht tellen rust moest nemen. In de derde ronde kwam Lynch zelfs furieus terug en moest Schmidt ook het nodige nemen maar dat bracht rijn puntenzege niet meer in gevaar. Waarschijnlijk om zijn instruc teur een plezier te doen, was ook zwaargewicht Chris Wester gaard geselecteerd. Hij maakte er tegen de Belg Desnouck, die eenderde van zijn tot nu toe gebokste partijen won en der halve geen hoogvlieger is, niets van. Twee krachteloze lieden. Als de een was uitgestoten, was de ander aan de beurt, zeer tot ongenoegen van het publiek dat kennelijk ook van mening was dat dergelijke pugilisten in een toernooi niet thuishoren, anders dan om het aantal deelnemers te vergroten. En dat kan niet de bedoeling zijn van dit zesde Hol landtoernooi. HERMAN VAN BERGEM UITSLAGEN Vlieggewicht: Nita Robu (Roe) w o p van Dominique Piedeleu (Fra). Bantamgewicht: Roy Somer (Ned) w o d van Sean Russel (Ier); Kresimir (Noo). Vedergewicht: John Hutchinson (Scho) w o p van Per Hansen (Den). Lichtweltergewicht: Steven Early (Eng) w o p van Mattie WiUems (Ned); Victor Lopez (Spa) wint van Lars Skytte (Den). De partij werd in de derde ronde op medisch advies gestaakt; Ames Malarky (Scho) w o p van Hans Schaellebaum (Zwi); To ny van Eek (Ned) wint o p van Brahim Bouchama (Fra); Olaf Scheel (Wdl) w o p van Harald Peter sen (Den); George Aghrimanakis (Gri) w o p van Petre Anton (Roe). Weltergewicht: Cor Ton (Ned) w o p van Jurgen Bergemann (Wdl); Claude Lancastre (Fra) w o p van Wilbert Ortega (Ned); Srba Stanko vic (Joe) wint van Marek Okrosko- wics (Pol). De partij werd in de derde ronde op medisch advies ge staakt. Middengewicht: Rene Rutten (Ned) wop van Alfred Kohier (Zwi); Danny Dujardin (Bel) wop van Erwin Pucher (Oos); Kobus Schmidt (Ned) wop van Peter Lynch (Eng); Rufinó Angulo (Fra) wop van Edmond Langewouters (Bel); Robert Schneid (Wdl) wint van Ole Tuesen. De partij werd in de derde ronde op medisch advies gestaakt. Halfzwaargewicht: Björn Johansen (Noo) w o p van Hugo Trioen (Bel). Zwaargewicht: Chris Westergaard (Ned) wop van Robert Desnouck (BeL). Van onze sportredactie) •EN HAAG Of de slechte frestatie van FC Den Haag - de fgelopen zondag tegen Telstar gevolgen zal krijgen valt nog Je bezien. Voor de in het Zuid-' srpark te spelen wedstrijd te- Go Ahead Eagles heeft inS-—h Anton Malatinsky drie ndere spelers aan zijn selectie oegevoegd; Rob Ouwehand, leen Swanenburg - beiden weer 'fit - en Roger Albe risen. Pas vlak voor de wedstrijd zal de Tsjech de samenstelling van zijn elftal bekend maken. Momenteel staat FC Den Haag angstig dicht bij de vorlaatste plaats, de voorsprong op FC Twente en De Graafschap be draagt slechts twee punten. Leo de Caluwé: „Ik kan mij zelfs niets verwijten, want in mijn voetballoopbaan heb ik mij altijd voor de volle honderd procent ingezet. Ik ga er vanuit dat knokken voor een goed re sultaat altijd kan, maar helaas denken niet alle spelers hetzelf de. Wij als spelers dragen de volle verantwoording, want daar rijn we tenslotte betaalde spelers voor. Hoe zondag de op stelling zal uitpakken weet ik nog niet, maar indien ik er naast zou staan zal ik het uite raard als een bijzonder grote teleurstelling ervaren". De bezoekers uit Deventer heb ben op FC Den Haag een voor sprong van drie punten, zodat mag worden aangenomen dat dit duel op het scherp van de snede uitgevochten wordt. Ten slotte hebben de Zuiderparkers veel goed te maken. Vanzelf sprekend is de ploeg van Wiel Coerver niet zo maar te ver slaan, ofschoon de achterste lijn niet het sterkste deel van de formatie is. De meeste constante spelers rijn de uitstekende middenvelder Jo in Oude Wesselink (26) en de bonkige en zware spits Kees van Kooten. Verder gaat de strijd in de kop groep onverdroten voort. De toppers - eveneens op zondag - zijn: PSV—Feyenoord, Aja- x—FC Utrecht en AZ'67Roda JC. In Eindhoven fluit Henny Weerink; in het Zuiderpark de Volendammer Jan Keizer. Jong Den Haag speelt morgen uit tegen NEC in Nijmegen. De gastheren hebben evenveel pun ten (zes) vergaard als de volge lingen van Rinus Loof. Dit im- Lm** Püceert dat beide een achter- Anton Malatinsky zal pas kort voor do aanvang van de stand van drie punten noteren wedstrijd de opstelling bekend maken. - op Feyenoord. Ajax en Sparta. Martin Koopman (geheel links) in actie. Komende zondag speelt hij tegen FC Den Haag. MARTIN KOOPMAN VAN GO AHEAD EAGLES: ZEIST Gerrit Mintjes van De Graafschap is gisteren door de tuchtcommissie van de KNVB in Zeist geschorst voor twee bindende wedstrijden. Mintjes, die zaterdag een gele kaart kreeg I in de ontmoeting tegen Roda JC, kreeg tevens een geldboete van 125 gulden. De overige straffen zijn: Feyenoord: J. Everse, een wedstrijd onvoorwaardelijk en 150, Feyenoord: H. Wijnstekers, een onvoorwaardelijk en 125, FC Den Haag: A. Toet. twee onvoorwaardelijk en 150, De Graafschap: D. Elsman, twee onvoorwaardelijk met de mogelijkheid tot verweer tegen de omzetting van een voorwaardelijke straf in een onvoor waardelijke, FC Amsterdam: H. Wisman, twee onvoorwaardelijk, FC Utrecht: H. Schreurs, twee onvoorwaardelijk, een voorwaarde lijk en 175, Helmond Sport: W. van Stiphout, een onvoorwaarde lijk en een voorwaardelijk, Heerenveen: H. Reijs, een onvoorwaar delijk en 175, MW: J. Mulkens, twee onvoorwaardelijk en 100, G. Roeland (FC Dordrecht), W. Waalderbos (Go Ahead Eagles), L. Weijzig (PEC Zwolle) en C. Molenaar (Volendam) kregen een boeking. G. de Leeuw (PSV) werd vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. (Van onze sportredactie) DEVENTER Martin Koopman, sinds juni twin tig jaar, is van de jongere garde van Go Ahead Eagles en heeft een vaste positie in de hoofd macht verworven. Zelf houdt hij, in oprechte bescheidenheid, liever een slag om de arm door te stellen: „Nou ja, vaste keus.... als ik slecht speel zal ik er ongetwijfeld worden uitgehaald, dat spreekt vanzelf. Maar zoals de zaken er nu voor staan dacht ik wel dat ik er bij zal blijven". En dat is een ontwikkeling, die hem zelf toch wel het meest verrast heeft. Martin Koopman verliest echter de realiteit van alledag niet uit het oog en blijft uiterst nuchter in het roerige voetbalwedstrijdje rijn eigen weg zoeken. Een nuchterheid, die ook terug te vinden is in rijn spel: geen overbodige franje, maar recht-toe-recht-aan, en dat alles met een opmerke lijke loopstijl. „Ja, ik heb wel eens vaker horen zeggen dat ik een rare loop heb, maar daar heb ik geen moeite mee, ik loop zo goed. Het komt misschien omdat ik lange benen heb en een vrij lange rug, wie weet, maar het bevalt me best zo en ik ben ook niet van plan om er iets aan te gaan doen". Minsteqs net zo opmerkelijk was de kalmte, waar mee de vleugelverdediger tegenstanders met een zekere reputatie tegemoet trad. Daarover: „Ik heb bijvoorbeeld tegenover Jan van Deinsen en Pierre Vermeulen gestaan, maar dat deed me echt niks. Trouwens, ook toen we voor de eerste keer voor eigen publiek moesten spelen, tegen Schalke, was ik niet nerveus. Dat kwam door de inbreng van trainer Wiel Coerver, die je bij de bespreking helemaal rustig maakt. Een geweldige vent, een enorm vakman ook. In het begin besefte ik dat niet zo, drong het nog niet helemaal goed tot me door dat ik onder iemand met zo'n reputatie mocht trainen. Op een gegeven moment begon hij met me te praten, in de trant van: jij hebt een kansje om in het eerste te komen, ja, en toen werd ik nieuwsgierig naar die man. Persoonlijk vind ik hem hartstikke goed, hij maakt je helemaal gek van voetballen. Formidabel gewoon. Dankzij hem ook draaien we op het ogenblik zo goed, is er karakter en inzet in het team, iets wat vorig jaar niet zo het geval was. Hij heeft ons ingeprent dat het elftal in elkaar klapt als er één niet wil werken, dat als één man z'n taak niet vervult de anderen ook weg rijn. Iedereen bij ons beseft dan ook terdege dat er hard gewerkt moet worden en als er eens iemand wat slechter draait dan normaal, rijn alle andere bereid om wat extra te geven. Door de mentaliteit, die er op het ogenblik heerst, heb ik er ook het volste vertrouwen in dat we op dit niveau door kunnen gaan en dat we bij de eerste zeven zullen eindigen". Martin Toet ...twee duels geschorst...

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15