WEER VERLIES VOOR KINZO Sport voor sport" begint aan basis Broome laat verstek gaan Groei der jonge kerken tekent vijftigste „Wereldmissiedag" Zwitsers rapporteren over kerkvervolging in Tsjechoslowakije 55 Fransen willen een plaats voor Spelen ABN onderhandelt over WCT toernooi Het MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID heeft in zijn mededeling van 29 september1976gepubliceerd dat Peter Stuyvesant Extra Mild de allerlaagste in teergehalte is van de 152 onderzochte sigarettenmerken. Van Agt: Geen verbod boksen en racesport KORTE METTEN VRIJDAG 22 OKTOBER 1976 LEIDSE COURAN1: PAGINA 14 WENEN Kinzo, de Nederlandse basketbalkampioensploeg, heeft ook de tweede wedstrijd in het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen verloren. Donderdagavond won UBSC te Wenen met 102—88 van het team uit Amstelveen. Bij rust leidde UBSC met tien punten, 4636. Kinzo had vorige week zijn thuiswedstrijd tegen Ma es Mechelen verloren met 62—63. Kinzo is na zijn openingstref fer steeds aan de verkeerde kant van de score geweest. Na een kwartier was er in feite al een onoverbrugbare achter stand (22—39) en die marge is alleen in de perioden kort voor rust (48—36) en kort voor het einde iets geslonken. Het gat van tien punten bij rust, was overigens acht minuten na de hervatting al weer verdubbeld, 65—44. Zowel UBSC als Kinzo speel den niet in hun sterkste opstel ling. UBSC miste Haselbacher, Kinzo kon opnieuw geen be roep doen op Dan Cramer en hield bovendien Harry Kip, wel meegereisd naar Wenen, uit het duel. Voor Oostenrijkse begrippen speelde Kinzo nogal hard en onder leiding van de scheidsrechters Hermann (Tsj) en Paszucha (Pol) verdwenen voortijdig vier spelers uit het duel. De opvallendste spelers in het duel, dat door 2000 be zoekers werd gevolgd waren Oberman uit het evenwichtige team van UBSC en Faber en Wallace bij Kinzo. De punten werden gemaakt door: UBSC: Obermann 36, Malloy 16. Taylor 14, Tecka 13. Bilik 12, Volk 6 en Wolf 5. Kinzo: Faber 25, Kruithof en Wal lace 17, Wells 10, Fopma 8, Pluim, Van Staveren en Ten Hoeve 2. In de groep van Kinzo en UBSC behaalde Maes Meche len, net als de Oostenrijkse ploeg, zijn tweede overwin ning, Maes won in Tours met 83—81 (rust 48—53) van Aspo Tours. De stand in groep D is na twee speeldagen: UBSC 2 2 0 4 208-181 Maes 2 2 0 4 146143 ASPO 2 0 2 2 180—189 Kinzo 2 0 2 2 144-165. De uitslagen van de wedstrij den die gisteravond werden gespeeld zijn: Groep A: TS Dudelange (Lux) TUS '04 Leverkusen (Wdl) 61-85 (28-41). Groep B. Federale Lugano (Zwi)- Sporting Lissabon (Por) 147—104 (64-45), SCP Londen (Eng)-Real Madrid (Spa) 75—121 (40-57). Groep C: Playhonka Espoo (Fin)- CSKA Moskou (Rus) 78-110 (4453), Alvik Stockholm (Zwe>- Wïsla Krakau (Pol) 9490 (5142). Groep D: UBSC Wien (Oos)-Kinzo (Ned) 102—83 (48-36), Maes Me chelen (Bel)-Aspo Tours (Fra) 83—81 (48-53). Groep F: Akademik Sofia (Bul)- Partizan Belgrado (Jsl) 113—98 (53—43), Gezira Cairo (Egy)-Spar- tak Brno (Tsj), Gezira teruggetrok ken. Harry Kip, op archieffoto, ging tevergeefs mee naar Wenen. Hij kwam niet in het veld. AMSTERDAM De kwantita tieve sprong voorwaarts, naar drie miljoen beoefenaren, bin nen de georganiseerde sport in Nederland, is niet zonder pro bleem gebleven. De nieuwe lichting sportbeoefenaren wordt steeds jonger. Werd een tiental jaren geleden nog een minimale leeftijd van twaalf jaar aangehouden, die leeftijd is via de stations tien en acht jaar feitelijk al terugge schroefd naar zes of zeven jaar en daardoor worden de clubs geconfronteerd met de proble men van opvang en opleiding van de zeer jeugdigen. De klein ste kinderen belasten het kader binnen de verenigingen het zwaarst. Zij leren het best en het gemakkelijkst volgens de weg van de imitatie. Het aantal trainers en opleiders dat kan worden geimiteerd- is echter te klein, leermateriaal dat volgens dit systeem werkt, is nauwelijks voor handen. Voor twee takken van sport is dit probleem wat kleiner gewor den door een initiatief van Algemene Bank Nederland, steun kreeg van de Nederlani Sport Federatie en de hoke; en korfbalbond. Onder de n „Sport voor sport" is een p ject opgezet dat wil helpen het doen oefenen en begelek van zeer jonge leden. Voor 1 key— en korfbaltraining drie instructiefilms en evenv begeleidende boekjes verva digd, die een unieke mogel heid bieden de jongste jei een stap vooruit te brengen. JADVERTENVESl ISTANBOEL Bij de zevende algemene vergadering van de Nationale Olympische Comités van Europa in Istanboel heeft Frankrijk voorgesteld de Olym pische Spelen voortaan elke vier jaar op dezelfde plaats te houden. Het zou een gebied moeten zijn met een internationale status. Het voorstel, zoals dat door Claude Collard, voorzitter van het Franse Olympische comité, naar voren werd gebracht, be helst verder de stichting van een permanent Olympisch dorp, waarvan de sportinstallaties door de gezamenlijke geïnteres seerde landen zou moeten wor den betaald. In deze internatio nale zone zou tevens een univer siteit moeten worden onderge bracht, waarvan de studenten gebruik zouden kunnen maken van de sportinstallaties. Bij het zevende congres van de Europe se Olympische Comités zijn vij fentwintig nationale Olympische Comités vertegenwoordigd. inderdaad prima stofzuigers Zaterdag a.s. 19.30 uur WATERPOLOWED- STRIJD DE ZIJL/L.G.B. H.Z.C. DE ROBBEN Zwembad „De Zijl" inderdaad prima koffiezetters AMSTERDAM De mogelijkheid dat ook in begin 1977 een WCT-tennistoemooi in het sportpaleis Ahoy wordt gehouden is nog aanwezig. Namens de sponsor ABN vertelde de heer C. J. A. van de Veen gisteren dat de onderhandelingen met WCT nog gaande zijn en dat binnen enkele weken een beslissing is te verwachten. „De besprekingen met WCT', zei de heer Van der Veen, „zijn ieder jaar tamelijk moeilijk en omdat er vorig jaar wat vlekjes op het toernooi waren, willen wij voor het eventuele volgende toernooi garanties hebben. Wij willen de zekerheid dat WCT een interessant veld kan brengen en wij hebben zowel met Ahoy als met WCT afgesproken dat er degelijke stutten onder de vloer moeten staan voor wij definitief besluiten een nieuw ABN-wereldtennistoernooi op te trekken." LEEUWARDEN Het driedaagse indoorconcours hippique in de Frieslandhal, dat gistermiddag begon met een springconcours op tijd, is minder sterk bezet dan aanvankelijk de bedoeling was. De Britse Bond zond bericht van verhindering van David Broome, waardoor de confrontatie op topniveau tussen West Duitsland en Engeland geen doorgang kan vinden. De Olympische kampioen Alwin Schockemöhle, de grootste troef aan Duitse zijde, had een tamelijk stroef toernooi—begin. Met Rex the Robber maakte hij een springfout, gevolgd door een weigering. Met Santa Monica verliet hij voortijdig het parkoers. Landgenoot Hartwig Steenken, die als zevende van start was gegaan, voerde lange tijd het klassement aan met een tijd van 69,6 seconden. Deze prestatie werd alleen overtroffen door de Nederlandse kampioen Harry Wouters van den Oudenweyer. Als laatste van 56 combinaties legde hij met Salerno het parkoers af in 69.5 seconden. Eén tiende seconde sneller dan Steenken. Behalve David Broome zijn ook Gert Wildfang, de Canadese Mathers en de Belg Erik Wauters niet komen opdagen. Ook Ierland heeft geen ploeg afgevaardigd. De uitslag van het eerste onderdeel: springconcours op tijd (lengte parkoers 600 meter, 12 hindernissen, 15 sprongen, maximale hoogte 1.40 meter, toegestane tijd 102 seconden): ADVERTENTIE (Van onze parlementaire red T tie) DEN HAAG Minister Agt van justitie zal geen inil tief nemen om het boksen auto- en motorracen wette te verbieden. Hij verklaarde gisteren in de Tweede Kan waar GPV-fractieleider Joi ling op verbodsbepalingen gen deze sporten heeft aai drongen. De minister heeft zich voorgi men geen nieuwe projecten het terrein van wetgevende beid te nemen. Boven vraagt hij zich af of het aan ken van de boks- en autos op de weg van zijn departei ligt. ADVERTENTIE Hartwig Steenken voerde lange tijd het klassement aan maar bleek uiteindelijk eentiende seconde tekort te komen. CITROEN* r MEMO goed nieuw van de Citroen agen géén prijsverhoginc 2CV nog steeds vanaf 6.999,- GS nog steeds vanaf 13.180,- modellen 1977 maak een proefrit a la Citroen Onder het motto „Kerk moet je meemaken" wordt komende weekeinde de vijftigste We reldmissiedag gehouden voor de r,k. kerken in Afrika, Azië en Latijns-Amerika. De dag werd in 1926 ingesteld vooral op initiatief van kardi naal Willem van Rossum, de toenmalige leider van de Ro meinse missiecongregatie. Toen leidde deze speciale dag voor de missie tot de inzet van duizenden missionarissen en tot hun ondersteuning door het „thuisfront". „Vandaag' moet eigentijds missionair be sef ons mobiliseren om in ei gen omgeving het evangelie waarneembaar temaken en hartelijke gemeenschap te on derhouden met de jonge ker ken, die met dezelfde opdracht bezig zijn", aldus Jos Schoen makers, directeur van de Pau selijke Missiewerken-Neder land. Toen paus Pius XI wereldmis siedag instelde, telden Afrika, Azië en Oceanië twaalfmiljoen katholieken. Nu zijn het er 102 miljoen. Toen vormden zij 171 plaatselijke kerken, bestuurd door bisschoppen van wie er maar zeven uit hun eigen mid den waren voortgekomen. Thans hebben de 853 jonge kerken 520 eigenlandse bis schoppen. Het aantal eigen priesters groeide van 4500 naar 26.000, terwijl het aantal missionaris sen toenam van ongeveer 10.000 naar 17.440. De 47.000 lekenpastores en katechisten van vijftig jaar geleden zijn er nu 120.000. Ook het aantal ei gen broeders en zusters is sterk gestegen: van 10.800 tot 77.000. Woonde in 1926 nog slechts twintig procent van alle kath olieken in de derde wereld, dit percentage was in 1965 geste gen tot zevenendertig en zal, volgens schattingen, rond de eeuwwisseling achtenvijftig bedragen. Van de ruim 6,5 miljoen gul den die de Pauselijke Missie werken Nederland vorig jaar inden, werd 2,5 miljoen bijeen gebracht op Wereldmissiedag. In 1975 had de internationale raad van zesentachtig nationa le pauselijke missiewerken 135 miljoen te verdelen onder 734 jonge kerken. Dit betekent gemiddeld 173.000 gulden per bisdom, waarvan 79.000 besteed wordt aan levensonderhoud van pas tores en andere medewerkers en medewerksters, 18.750 aan studiebeurzen voor priester kandidaten, 25.000 voor de op bouw van het lekenkader, en 6.250 voor de vorming van reli gieuzen. Het bedrag dat zo'n doorsnee-bisdom dan nog kan opvragen voor nieuwe initia tieven op het gebied van litur gie, bijbelkringen, pers en ra dio, voor de bouw van paro- HTP-HEERLEN TIEN JAAR De Hogeschool voor Theologie en Pastoraat in Heerlen (HTP) heeft gedurende haar tienjarig' bestaan drieëntachtig geslaag-, de studenten afgeleverd, van wie er achtenzeventig pasto raal werkzaam zijn; zestig in het bisdom Roermond. De rector van de Hogeschool, drs. R. van Rossum heeft dit meege deeld bij de viering van de dies Over de moeilijkheden met de natalis. Van de achtenzeventig bisschop van Roermond, mgr. pastorale werkers zijn er vie- J dr. J. Gijsen, die in het Kerk- renveertig priester gewijd, drie, bereiden zich voor op hun wij ding, tweeëntwintig zijn werk-i zaam als katecheet en negen fungeren als pastoraal werker. Het aantal studenten vertoont een duidelijk stijgende lijn: ver- leden jaar 182. nu 195. raadse Rolduc een eigen pries teropleiding heeft gevestigd, werd niet gesproken. Vertegen woordigers van alle andere Ne derlandse theologische hoge- scholen waren bij de viering van het tienjarig bestaan van de Heerlense hogeschool aan wezig. chiecentra of personeelswo- ningen is niet meer dan 44.000 gulden per jaar. Met dertig miljoen gulden wer den vorig jaar negenennegen tig grootseminaries en 397 kleinseminaries geholpen. Ook dank zij deze bijdragen wer den in de derde wereld vorig jaar 631 kandidaten priester gewijd. Na West-Duitsland staat Nederland als hoogste op de ranglijst van hulp voor pas torale opleidingen. In de alge mene ranglijst staat Neder land op de zevende plaats. Nog maar vijf kwartjes per Nederlandse katholiek, aldus PMW, die bij het gouden jubi leum dan ook hopen op een gouden handdruk. Geld storten op giro 8725 van P.M.W. te Den Haag is volgens de organisatie zeker geen druppel op een gloeiende plaat. „Met vijftienhonderd gulden", aldus PMW, „kan menig priester overzee weer eenjaar vooruit. Met 600 gul den is voor een jaar de studie betaald van een jonge Afri kaan of Indiër, die priester wil worden. Religieuzen en gevormde le ken bewijzen de samenleving in de ontwikkelingslanden on betaalbare diensten. Met een toelage van 120 gulden in de maand kunnen ze dit blijven doen. Katechisten geven lei ding aan het parochieleven, maar ook aan de vooruitgang van de landbouw of de ge zondheidszorg. 'Ze zijn vaak goud waard, maar ze zijn di kwijls al tevreden met zestig gulden in de maand." Van 24 tot 28 oktober zal een delegatie van de Lutherse we reldbond een bezoek aan het Vaticaan brengen. De delega tie van acht man staat onder leiding van prof. dr. Mikko Juva, president van de we reldbond. Op het programma staat een bezoek van de dele gatie aan paus Paulus. Verder zal de delegatie gesprekken voeren met het secretariaat voor de eenheid, de congrega ties voor de geloofsleer en het onderwijs, de commissie „Jus- titia et Pax" en het secreta riaat voor de niet-christenen. Aan de Katholieke universiteit te Nijmegen is vandaag gepro moveerd tot doctor in de god geleerdheid. drs. C. J. Waaij- De Zwitserse r.k. commissie Justitia et Pax" (gerechtigheid en vrede) heeft een 150 pagina's tellend rapport uitgebracht over „de situatie der r.k. kerk in Tsjechoslowakije". Op basis van officiële documenten, verklarin gen en uitlatingen van leidende persoonlijkhe den komt Justitia et Pax tot de conclusie, dat de vervolging van de r.k. kerk in Tsjechoslowa kije in grove tegenstelling staat tot de geest en de letter van de verklaring van Helsinki. De commissie constateert, dat in Tsjechoslowa kije niet meer de brute methoden van de vijftiger jaren worden gehanteerd, toen pries ters en leken in groten getale werden gearres teerd en veroordeeld op beschuldiging van hoogverraad en spionage. Op het ogenblik aldus de commissie worden de christenen van de verschillende kerken vooral gearres teerd op grond van ongeoorloofde bijeenkom- Sm commissie, betekent een voortdurende sche ding van de rechten van de mens en bren het proces van ontspanning in Europa in g vaar. De praktijk van Tsjechoslowakije is v< komen in strijd met de verklaring van t Tsjechoslowaakse regering, waarin deze zef een constructieve bijdrage te willen leveren a de veiligheid en de samenwerking in Europa. De commissie citeert in haar rapport talloi M voorbeelden van daadwerkelijke vervolging e van schending der mensenrechten. Er besta geen twijfel over, aldus de commissie, dat Tsjechoslowaakse regering voortdurend rechten van de mens schendt, ofschoon di zowel door de grondwet van het land als dot V.N.-verklaringen worden gegarandeerd. man. De titel van zijn proef schrift luidt: De mystiek van ik en jij, met als kern het geschrift van Martin Buber „Ich und Du". Kees Waaijman (34) is redacteur van het rijd schrift „Speling" en weten schappelijk medewerker, met name voor joodse mystiek en bijbelse spiritualiteit, aan het Tirus Brandsma Instituut te Nijmegen. Een delegatie van de Raad van Kerken Nederland heeft een gesprek gevoerd met een aantal leden van het kabinet, waarin de raad de regering heeft geïnformeerd over zijn gesprekken met het bedrijfsle ven, de werknemers en de. werkgeversorganisaties over de apartheidspolitiek in Zuid- Afrika. Gezocht is naar wegen en middelen, die kunnen bij dragen om het toenemend ge weld terug te dringen en een eind te maken aan het apart heidsregiem. Aan het overleg namen deel premier Den Uyl, de ministers Duisenberg en Lubbers, staatssecretaris Kooijmans, prof. dr. Berkhof, dr. M. Klompé, dr. H. Fiolet, dr. H. M. de Lange en ds. R. J. van der Veen. Het Vaticaan heeft in Brussel een informatiebureau voor Eu ropese vragen opgericht, ten dienste van de bisschoppen conferenties in Europa en an dere kerkelijke instanties. Het zal zich voornamelijk bezi| houden met pastorale kwest ies. De leiding heeft de duitse theoloog dr. Gerhi Bauer, tot dusver secret van de bisschop van Ai burg. Een facsimile-uitgave van I tweedelige bijbel van Bonj d'Este zal half november schijnen bij uitgeverij Ge< Popp te Würzburg. Dit roemdste handschrift van Itf lië dateert uit de vijftiei eeuw. Het werk in Fen door dertig miniatuu ders gemaakt De nieuwe o lage telt driehonderd exei plaren voor ruim vijfduift gulden per stuk.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14