boeren niet blind voor landschapsbehoud positie japanse vrouw verbetert langzaam VA ineer de boer zijn stolp geschikt moet maken voor moderne veehouderij, dan kiest hij noodgedwongen voor een losstaande efficiente ligboxenstal. moderne boer wordt door velen ien als de grote bedreiger van ons dschap. In de heftige discussies i de laatste jaren over land- apsbehoud zijn sommigen al er gegaan dat ze van een nieuwe instrijd spreken: boeren tegen dschapsbeschermers. Maar zo ivoudig liggen de zaken toch niet '97 e goed kijkt naar de feiten zal dat de boer wel veel in het dschap verandert dat anderen ag zouden behouden, maar ook de boer de grootste behoeder is ons landschap, i van de zeer weinigen die de uding van de boer tra opzichte a het landschap nauwkeurig on- rzoekt is dr. ir. L. J. M. Weerden- rg, gastmedewerker van de Land- uw Hogeschool in Wageningen. In flracht van de Rijks Planologische gast is hij bezig met een onder- Mi in de Schermer, een van de Bbeeuwse Hollandse droogmake- ntioneel betrokken Weerdenburg: „Juist omdat de r persoonlijk, emotioneel betrok- is bij het landschap, is hij ook nteresseerd in landschapsbehoud, de Schermer heb ik gevonden dat procent van de boeren goed vindt er voorschriften zijn voor land- lapsbehoud. Zelfs was 46 procent l wel voor méér voorschriften, ar dan zouden daar wel financiële emoetkomingen tegenover moeten an". De medewerker van de LH eft alleen nog maar over de Scher- r onderzoeksresultaten in handen, heeft daar 135 boeren (in het rit van 75 procent van de grond) 230 niet-boeren geênqueteerd. Te- ijkertijd is er een zogenaamde idschapsinventarisatie gemaakt or onderzoekers van het instituut bos- en landschapsbouw „De trschkamp" in Wègeningen. t nu op tafel ligt is een voorlopig rslag, waaraan ir. Weerdenburg lie- niet al te veel conclusies wil binden. Niettemin gelooft hij dat gegevens over de Schermer, ge- nbineerd met de vele uitingen die m van uit de rest van het land reiken, enig houvast bieden voor meer algemene indruk. Jraakverwarring t is landschapsbescherming? Be- in'|nd er op die vraag maar een lelijk antwoord. Er is onzeker- I, spraakverwarring. Sommigen zijn radicaal tegen en anderen volle dig vóór. Maar waar tegen en waar vóór? Volgens de heer Weerdenburg verkla ren boeren zich vaak tegen land schapsbehoud omdat ze er bang voor zijn. Ze vrezen dat ze zoveel wetten en voorschriften te slikken zullen krijgen, dat geen rendabele bedrijfs voering meer mogelijk is. Maar is die vrees terecht? Degenen die de wetten moeten maken weten voorlopig zelf nog niet goed wat landschapsbe scherming inhoudt Dit onderzoek is een van de eerste pogingen om antwoord te vinden op de vragen: waar naar toe met de landbouw? Wat vinden de boeren van de grootte van de bedrijven, het aan tal bedrijven, de voortgang van de techniek? Moeten de ontwikkelingen doorgaan of afgeremd worden? Tweederde van de Schermer boeren vindt dat de bedrijfsvergroting en de vermindering van het aantal bedrij ven moet worden afgeremd. Maar de mechanisatie moet doorgaan vindt bijna 80 procent van hen. Ir. Weerdenburg: „Almaar grotere bedrijven leiden voor de boeren ook tot alsmaar meer kopzorgen. Daar hebben ze geen behoefte aan, maar de economische wetten dwingen hen ertoe. Waar ze wel behoefte aan heb ben dat is een verbetering van hun arbeidsomstandigheden, vandaar dat ze wel nog meer mechanisatie willen. Op het stuk van de arbeidsomstan digheden liggen ze dan ook vaak achter op andere bevolkingsgroe pen". Dat de boeren niet meer zo erg „in" zijn voor steeds grotere bedrij ven speelt de landschapsbescherming zeker in de kaart, maar zolang de internationale landbouwpolitiek niet verandert zal het landschap er in de praktijk nog geen voordeel van heb ben. „Een van de opvallendste veranderin gen in het landschap is de nivellering als gevolg van de moderne agrari sche bedrijfsvoering. Wie de boer ver wijt dat hij het landschap verknoeit, is met zijn verwijt niet helemaal aan het goede adres. Veel nieuwe ver schijnselen in het landschap zijn door het gehele land gelijk; zelfs internationaal is dat zo. Ligboxen- stallen, torensilo's, kavelgrootten, ontsluitingswegen, waterlopen. Voor alles gelden nationale of Europese normen en richtlijnen, gebaseerd op economische inzichten. Zoals de ste den allemaal op elkaar zijn gaan lijken door de eenheids-nieuwbouw, zo beginnen nu alle landschappen op elkaar te lijken. Dat vindt ook de boer niet mooi", aldus de heer Weer denburg. Hij heeft over de veranderingen in het landschap een groot aantal vra gen gesteld. De stolpboerderij is bij voorbeeld een belangrijk element in het landschap van de Schermer. Doordat maar weinig bomen het blik veld beperken zijn in één oogopslag steeds vele stolpen te zien. Het aan zien van de stolpen, waarvan verre De stolpboerderij, een karakteristiek beeld voor het Schermer land. weg de meeste een, twee of drie eeuwen oud zijn, is natuurlijk in de loop van de tijd veranderd, maar dat gebeurde zonder dat het traditionele karakter werd aangetast. De laatste tijd is de drang om de stolpen rigoureus aan te passen aan moderne eisen echter zeer sterk, zo sterk dat deze typische boerderijstijl gedoemd zou zijn te verdwijnen als de bevolking even onverschillig te genover de stolpen zou staan als indertijd tegenover de molens. „Maar dat is gelukkig niet zo", aldus ir. Weerdenburg. „De Schermer be volking zou de stolpen niet graag zien verdwijnen: 87 procent van de boe ren en 96 procent van de burgers wil de stolp voor de Schermer behouden. Ook is men* van mening dat bij 'ver bouwing zoveel mogelijk met de landschappelijke functie rekening moet worden gehouden. Van de 15 boeren die na 1960 hun stolp hebben verbouwd zeiden er 14 dat ze daarbij bewust geprobeerd hadden het tradi tionele karakter te sparen". De heer Weerdenburg heeft boeren en ande ren een aantal foto's laten zien van aanpassingen van de stolpboerderij en aan hedendaagse eisen. Zo was er één van een stolp waar een vrijstaan de woning naast was gebouwd; een andere waarop een stolp was te zien met een aangebouwde grote „staart"; een derde foto toonde een stolp met vrijstaande moderne stallen. Wat bleek? Agrariërs en niet-agra- riers geven in overgrote meerderheid landschappelijk gezien de voorkeur aan de stolp met-de-grote-staart. Die past blijkbaar het beste in het land schap. Maar als gevraagd wordt wat economisch de voorkeur verdient kiest meer dan de helft van de boe ren de losstaande moderne stallen... „Duidelijk", aldus Weerdenburg. „De boeren zouden vaak wel anders wil len, maar ze kunnen niet En dan jntstaat het misverstand. De niet- igrariërs, die in hun standpunt niet ehinderd worden door economische vang en door inzicht in wat moge- jk is, menen dat de boer het land- •hap met opzet verpest of er onver- rhillig tegenover staat. Niets is min- ïr waar. De boer verkeert in een .wangpositie. Dat blijkt ook uit mijn onderzoek. Als je de boer naar zijn persoonlijke voorkeur vraagt wijst hij de stolp-met-grote-staart aan, maar als hij in de praktijk zijn oude stolp voor de moderne veehouderij geschikt moet maken, dan laat hij de stolp voor wat hij is en zet er een ligboxenstal naast, soms vrijstaand, soms aangebouwd". Meer interesse Op de vraag of men de laatste jaren meer of juist minder belangstelling voor het Schermer landschap had gekregen antwoordde 42 procent van de agragiërs en 43 procent van de niet-agrariërs dat hun interesse was toegenomen Eén boer en vier niet- boeren zeiden dat hun belangstelling was gedaald. De belangrijkste oor zaak voor de toeneming van de inte resse was bij de boeren de bewust wording van de bedreiging van het landschap door de hedendaagse ver anderingen. De niet-boeren bleken meer geïnteresseerd te zijn geraakt door acties en publicaties. Ir. Weerdenburg: „Het beeld dat je in de Schermer krijgt is dat van een sterke betrokkenheid van een zeer groot deel van' de bevolking. Er leeft een sterke wens om zoveel mogelijk van het eigene te behouden. Het uit spreken van wensen kan natuurlijk iets heel anders zijn dan er echt iets voor doen. Maar wat dat betreft heb ik de indruk gekregen dat velen het niet bij vrome wensen laten". De vraag blijft echter wat op de langere duur binnen en buiten de Schermer de mogelijkheden tot be houd zijn als dat behoud niet strookt met moderne behoeften op het ge bied van wonen en werken. Volgens Ir. Weerdenburg zal het in een gebied als de Schermer gemakkelijk zijn dan elders om de moderne behoeften met het behoud van het eigene te combineren. Immers, de Schermer is (betrekkelijk kort geleden) geheel door mensenhanden gemaakt. De ka vels zijn naar verhouding vrij ruim opgezet (20 hectare), het gebied is goed ontsloten, de waterbeheersing voldoet ook nu nog prima. Maar el ders, vooral op de zandgronden, draagt het landschap de kenmerken van een meer dan duizendjarige ge schiedenis. De kavels zijn vaak veel te klein, liggen te ver van elkaar, de zandweggetjes voldoen niet meer, er zijn onvoldoende mogelijkheden tot waterbeheersing. Om zo'n landschap aan de produktievoorwaarden van het moderne bedrijf te laten voldoen moet het ingrijpend worden veran derd. Produktiegoed Dét het landschap verandert is geen punt. De eeuwen door is dat gebeurd, maar het ging zo langzaam, dat het leek alsof het landschap zichzelf bleef. In onze dagen gaan de veran deringen zo snel, ze zijn zo omvang rijk en overal zo eender, dat mensen voor het eerst roepen om landschaps behoud. De maatschappij is het land schap gaan waarderen als een goed, ook in de zin van „produktie": land schap kan geproduceerd worden. „De maatschappij is alleen nog niet zo ver", zegt Weerdenburg, „dat we voor dat goed al een prijs hebben bepaald. Wat is landschap ons waard? Het gaat vaak om heel per soonlijke waarde-oordelen. We weten nog niet wat mogelijk is, maar ook nog niet wat we willen. Dat blijkt uit het voorstel tot de inrichting van een aantal landschapsparken bijvoor beeld". Wellicht is bekend dat de regering vijf delen in ons land heeft aangewe zen als proefgebieden voor land schapsparken. Die vijf zijn Mergel land, Waterland, de Veluwe, de omge ving van Winterswijk en Noordwest- Overijssel. Daarnaast wordt nog een aantal gebieden genoemd als mogelij ke landschapsparken. Wat opvalt is dat de droogmakerijen niet genoemd worden. Ir. Weerdenburg: „Inderdaad. Daar uit blijkt hoe willekeurig nog steeds over landschapsbehoud wordt ge dacht. De regering wil de bestaande verscheidenheid van landschapsty pen bewaren en is daarbij vooral geïnteresseerd in bedreigde unieke landschappen, maar zij kijkt niet over de landsgrens heen. Als je maar even in het buitenland kijkt, zie je al dat Mergelland en Winterswijk be paald niet uniek zijn. Als wij binnen onze grenzen iets hebben dat in Euro pees verband uniek mag heten, dan zijn het de 17e-eeuwse droogmakerij en als de Schermer, de Beemster, de Wormer, de Purmer. En daarvan heeft volgens mij de Schermer die 17e-eeuwse open agrarische vormge ving het beste behouden". Oplossingen mogelijk Maar wat Weerdenburg vindt, vindt hij zelf niet van belang. Het gaat erom dat hij er achter komt wat boer en burger willen. Daarvoor is nog heel wat onderzoek nodig en Weer denburg gaat daar dan ook stug mee door. Waar hij nü al wel van over tuigd is? „Als de samenleving het de boer niet al te moeilijk maakt met haar landschapswensen en hem een levenspeil en de arbeidsomstandighe den gunt, die ook anderen voor zich opeisen, dan zijn er voor wat de boer betreft, oplossingen te vinden die het landschap helpen behouden". no! onze correspondent Sue Wood- KIO Volgens de Shinto-legen- baarde Amaterasoe, de godin van gS[T »n, de vier eilanden van Japan. "-ijnlijk wist ze niet wat ze haar sterfelijke zusters aan- olti d- Want de eilanden van de zon i bevolkt met de meest onbuigza- voorstanders van de mannen- Hel ,tMhaPPtt TUdens het eeuwen- ige isolement waarin Japan ver bs' rde hadden de mannen het steeds ida ze8BeiL De zusters van de badden maar bitter weinig rech- Pas in 1945 begon men de posi- van de vrouw in Japan te her- ndfn. liieuwe democratische grondwet kj I 1945 gaf de Japanse vrouwen k meer rechten dan hun zusters het Westen van die tijd. Maar het 'oeren van nieuwe wetten is een ur mechanisch proces. De echte '.f? ^cipatie bleek veel moeilijker te 3n Mi, Oft ion.. 1^4av ...a.AV. gres tijdens het „Jaar van de vrouw. Het is de eerste stap die de regering van premier Miki nam om de positie van de vrouw te verbeteren, zowel voor de wet als mens. Sinds het einde van het „Jaar van de vrouw", dat overigens in de Japanse pers veel minder cynisch behandeld werd dan in het Westen, zijn er nog meer stap pen ondernomen. Er werden onder andere twee werkgroepen in het le ven geroepen, de een bestaand uit ministers en de andere, onafhankelij ke, uit vertegenwoordigers van vrou wen- en jongerenorganisaties, vak bonden en arbeidsbureaus. In april kwam de onafhankelijke werkgroep uit met haar eerste rap port. Men kwam met voorstellen voor verschillende maatregelen die de mi nisters zouden kunnen nemen. Deze voorstellen waren gebaseerd op net actieplan van het Congres van het „Jaar van de vrouw". Het meest ur gente probleem was volgens de werk groep dat vooroordelen over wat vrouwen aan kunnen en de ideeën over de rol van de seksen, nog steeds zo diep geworteld blijven in de bevol king. De pas opgerichte Raad voor Vrou wenzaken is het daarmee eens. De Raad vindt het nodig dat vrouwen op hun eigen wijze hun talenten ont plooien, onafhankelijk plannen ma ken voor hun leven, en hun talenten gebruiken voor de economische en sociale welvaart van het land. Een grote moeilijkheid voor de feministen is de traditionele rol van het huwelijk en wat daar zo bij komt kijken. Het huwelijk is in Japan letterlijk een handel. De zaken zijn nog nooit zo goed gegaan. In - weliswaar verbo den, - advertenties worden geheel verzorgde huwelijksfestiviteiten aan geboden, compleet met gasten en hu welijksreis. Hoewel er reducties zijn als beide partijen meebetalen, is het toch meestal de familie van de brui degom die het huwelijksfeest voor haar rekening neemt. Van oudsher is de kern van de Ja panse samenleving het familieleven. Veel verandering is daarin niet geko men in de laatste dertig jaar. Toch stond er in de nieuwe grondwet dat het huwelijk „alleen gebaseerd mag zijn op wederzijdse toestemming." Maar nog steeds spelen koppelaar sters een heel belangrijke rol en nog steeds leven kinderloze echtparen vaak -bij de ouders van de man, wat in de oude maatschappij vaak voor kwam. Natuurlijk is er wel wat veranderd sinds 1945. Paren trouwen nu vrij en om de liefde en niet om voor een erfgenaam te zorgen of om twee fa milies te koppelen. Ruim 90 procent van de vrouwen zijn, tegen de tijd dat ze dertig zijn.getrouwd. Om geac cepteerd te worden in de maatschap pij is het voor de vrouw nog steeds noodzakelijk dat ze getrouwd is. En nog steeds geloven de meeste vrou wen dat hun taak thuis ligt. Bij de opvoeding van de kinderen. Hoewel vijftig procent van de vrouwen het hoger onderwijs ingaat is het een publiek geheim dat je met een betere opleiding alleen een betere man krijgt. Vreemd genoeg heeft de Japanse vrouw juist thuis een sterke positie. Het huishouden wordt geheel door haar geregeld. Ze houdt letterlijk het geld in handen. De man krijgt eens per week zakgeld. Maar de medaille heeft een keerzijde. Nadat de vrouw het eten klaar heeft gemaakt, ver dwijnt ze vaak totdat haar man klaar is met eten. Na het eten gaat de man vaak het huis uit om samen met zijn collega's wat te drinken met een paar geisha's. Vrouwen kregen in 1946 stemrecht De enthousiaste vrouwen die toen naar de stemhokken gingen voelden zich teleurgesteld. Men is nu voor zichtiger en realiseert zich dat het allemaal wat moeilijker zal gaan dan men aanvankelijk dacht. Er zitten nu nog maar 18 vrouwen in het parle ment, terwijl dat er 39 geweest zijn. Net zoals elders gaat opvoeden in Japan langzaam. De Japanse vrou wen willen wedijveren met hun wes terse zusters. Maar de effectieve wet gevingen die in het westen de laatste jaren doorgevoerd werden, kwamen ruim 50 jaar na het stemrecht. De heerschappij van de mannen, die al zo oud is als Japan zelf, kan niet zo maar opgeheven worden. De Japanse vrouwen zullen lang moeten wachten. Om de belofte van het stemrecht waar te maken is er meer nodig dan alleen nieuwe wetten. Copyright The Guardian De Japanse vrouw: langzaam op weg haar eigen manier van leven te kiezer-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11