Vermoedelijke ontvoerder van Grenoble gepakt Gabriella stoomt op eigen kracht door naar Canada deTijd Wijzigingen in Chinese leiding voortgezet Nog gevechten in Beiroet ondanks staakt vuren S deQJbENE IN FRANSE HOOFDSTAD Het MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID heeft in zijn mededeling van 29 september 1976 gepubliceerd dat Peter Stuyvesant Extra Mild de allerlaagste in teergehalte is van de 152 onderzochte sigarettenmerken. iark al weer gevraagd Wist Joop het of wist hij het niet? DERDAG 21 OKTOBER 1976 DB1LIBB COUKA1NT PAGINA 9 ;R I< Matencio stem herkend (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De vermoedelijke dader van drie ont voeringen en tenminste twee moorden bij Grenoble is gisteren in Parijs aangehouden, enige uren nadat de politie zijn stem via radio en tv had laten klinken. De stem werd herkend als toe te behoren aan de 28-jarige Joel Matencio door zijn zus, door zijn vader, door zijn gescheiden vrouw, door een psychiater en door een vriend met wie hij had samengewoond. De geluidsband was opgenomen, toen de ontvoerder telefonisch sprak met een dagbladredactie en. met enkele andere mensen, om een losprijs te bedingen voor een van zijn slachtoffers. De politie heeft de overtuiging dat Marencio inder daad de ontvoerder is van een jong paar, Muriel Trabelski en Christian Leroy, dat in de voorzomer bij Grenoble verdween en van een jong meisje dat later in de zomer uit de auto van haar verloofde werd ontvoerd. Het jonge paar werd enkele weken geleden vermoord aangetroffen, maar van het meis je, Olga Moissenko is nooit iets teruggevonden. De ontvoerdër placht zich bekend te maken als „rode brigade 666" en eiste enorme losprijzen, die dan aan de armen ipoesten worden verdeeld. Zijn boodschappen waren nogal onsamenhangend, zodat de politie de overtuiging kreeg te maken te hebben met een psychopaat. Joel Matencio, die naar Parijs was gegaan om daar een baantje te zoeken, heeft nog geen bekentenis afgelegd. Hij is in het verleden meermalen met de politie in aanraking geweest, onder meer op verden king van doodslag. --''ö 1 ÉijiiÉÉiiiii&li i Sjanghai laten hier de weinig flatteuze portretten zien van de voornaamste leiders van de zogenaamde Sjanghai-kongsi. Van rechts: vice-voorzitter Wang, vice-premier Tsjang, Mao's weduwe Tsjiang Tsjing en partij-ideoloog Yao. HONGKONG (Rtr) Het in Hongkong verschijnende Chinees-tali ge blad Nam Wah Man Pao meldt uit betrouwbare kringen te hebben vernomen dat in Peking een belangrijke wijziging in de leiding heeft plaatsgehad waarbij vice-premier Li Hsien-nien tot premier is benoemd onder de nieuwe partijvoorzitter Hoea Koeo-feng. Volgens het blad is Li ook vice-partijvoorzitter, tezamen met vice-premier Tsjen Hsi-lien en minister van defensie Yeh Tsjien- ying. De drie worden beschouwd als gematigd. Tsjen, die commandant van het garnizoen van Peking is, volgt Yeh op als minister .van defensie. Yeh is tegen de tachtig. Het Hongkongse blad meldt voorts dat de vier radicale leden van het Politburo, die onlangs zijn gearresteerd, van al hun functies zijn ontheven en hun ook het partijlidmaatschap is ontnomen. Tégen hen is vanmorgen in Peking gedemonstreerd. De krant geeft voorts de namen van 21 personen die zouden zijn benoemd tot lid van het politburo. Tot hen behoren Li, Tsjen en minister van buitenlandse zaken Tsjiao Koean-hoea. De namen van de vier radicalen zijn geschrapt. SOPHIA IN CANADA De Italiaanse filmster Sophia Loren is in het Canadese Montreal bezig met de opnamen van de film Jocasta. Ze speelt daarin de rol van een vrouw, die verliefd wordt op haar zoon. De Canadese acteur John Vernon is in de film haar echtgenoot. Israëliërs hadden gesprek met PLO TEL AVIV (UPT) Vier prominente linkse Israëliërs, onder wie een parlementslid en een reserve-generaal, hebben het afgelopen weekeinde in Parijs over mogelijke vredesregelingen van gedachten gewisseld met twee vertegenwoordigers van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie (PLO). De PLO-Vertegeqwoordigers zouden hebben gezegd dat een hervat ting van de Geneefse vredesconferentie voor hen een de facto erkenning van Israël zou betekenen, op voorwaarde dat Israël en de PLO daarbij aan één tafel zitten. 10 jirten zijn simistisch i.-lr Geneve ray tKA (Rtr) Twee natio- 4che leiders van Rhodesië, jp Moezorewa en guerril- oerder Moegabe, hebben iiessimistisch uitgelaten i kansen van de conferen- fenève. Als Engeland niet ik I is zijn verantwoordelijk- a» 5 koloniaal gezag waar te moet het de conferentie Jf "gelasten, aldus beide lei- ij achten de zwarte be- van Rhodesië best in :hzelf te bevrijden. ld heeft afwijzend gerea- p het verzoèk van Tanza- de status van waarne- geven aan vertegenwoor- van enkele Afrikaanse UNEE htoffers 5 I rikbewind duizenden Meestal vanwege hun :ke geloof werden sinds jjfduizend inwoners van iaal Guinee in gevange lf op straat vermoord op president Francisco die een terreurbewind oals indertijd Papa Doe wee leiders van de ver- eging „Nationale Bond Vernieuwing van de atie"(ANRD), tijdens ■sconferentie in Madrid, hulden dat de dictator zusters, katecheten en •s van kerkdiensten liet rden en dat de meeste ike kerken gebruikt wor- voor ca- an pleit kabinet van >nale eenheid IN (Rtr) De Britse -mier Harold MacMillan n^Cfejjna een jarenlange stilte litse volk gewaarschuwd in verband met de ern- istand van zijn econo- soort oorlogskabinet MRationale eenheid nodig l^fln een televisie-vraagge- let de Britse staatsom- drong de 82 jaar oude aan op een regering itrumfiguren uit de be- partijen. IKENNEI jonge!" ROTTERDAM (ANP) De Nè- derlandse vrachtvaarder Ga briella, die dinsdag ter hoogte van Newfoundland tijdens een hevige storm met zware slagzij door de bemanning werd verla ten, is gisteren op eigen kracht naar,de dichtstbijzijnde Cana dese haven gestoomd. Toen het weer rustig was geworden, zet te de kapitein van het te hulp geschoten containerschip Trans-American een kernbe manning over op de Gabriella, die de machines startte en koers zette naar Canad^. 1 Naar de firma Kahn, algemeen agent voor de Gabriella, in Rot terdam meedeelt, hebben, ver moedelijk maar twee van de vijftien opvarenden van de Ga briella het drama overleefd. Het zijn de kapitein, de 32-jarige C. in 't Veld die in Spanje woon achtig is, en de tweede stuur man, de 26-jarige P. Senf uit Noordwijk. Van twee bemanningsleden is zeker dat zij om het leven zijn gekomen. Het zijn de 34-jarige A. v.d. Slikke uit Den Haag, die aan boord van de Trans-Ameri can overleed, en de 26-jarige hoofdmachinist J. W. van Zand wijk uit Vlissingen, die leven loos uit het water werd gehaald. De vermiste nederlanders zijn de 24-jarige eerste stuurman D. A. A. Sluimer uit Den Haag, de 23-jarige assistent-machinist H. Plug, eveneens uit Den Haag, en de 26-jarige echtgenote van de hoofdmachinist, mevrouw Van Zandwijk. De overige vermisten zijn twee Portugezen, een Idno- nesiër en vijf Kaapverdianen. VATICAAN: Vice-paus" pure fantasie VATICAANSTAD Het be- woordvoerder van het Vaticaan, richt over een „vice-paus" als zei: „Het is eigenlijk onnodig rechterhand voor Paus Paulus een bericht te ontkennen dat zo is gisteren door het Vaticaan overduidelijk de vrucht is van als „pure fantasie" van de hand pure fantasie". Hij verduidelijk- gewezen. te niet waarom het Vaticaan ruim een etmaal heeft gewacht Pater Romeo Panciroli, de met reageren. Beiroet (AP) In Libanon is vanmorgen een bestand van kracht geworden, waarmee alle strijdenden in het land zich ak koord hebben verklaard. Niet temin werd er iu Beiroet nog op een aantal plaatsen gevoch- De strijdende christenen en moslims hebben van de drie da gen die aan het bestand vooraf gingen, gebruik gemaakt om te proberen elkaar vernietigende slagen toe te brengen met zware raket- en artilleriebeschietingen. In de nachtelijke uren voor het bestand zijn, naar schatting ne gentig mensen omgekomen. Daarmee is het driedaagse to taal tot ruim 300 gebracht. De Syrische troepen en de Pa- lestijnen die ten oosten en bij Sidon slag hebben geleverd, hadden zaterdag de strijd al ge staakt. Maandag zal in Cairo een grote Arabische topconferentie begin nen, waaraan 21 landen deelne- - men. Deze topconferentie is be doeld om de details uit te wer ken voor de vorming van een Arabische vredesmacht in Liba- CITROËN* MEMO goed nieuws van de Citroen agent $géén prijsverhoging 2CV nog steeds vanaf 6.999,- GS nog steeds vanaf ƒ13.180,- modellen 1977 maak een proefrit la Citroen i Ook Finland wijst Noordkoreanen uit HELSINKI (UPI) - Het Finse ministerie van buitenlandse za ken heeft bekend gemaakt dat vier Noordkoreaanse diploma ten, die in ftelsinki gestatio neerd zijn, het land moeten ver- In Denemarken en Noorwegen zijn al Noordkoreaanse diplo maten uitgewezen. In Zweden wacht het ministerie van buiten landse zaken details af van het politie-onderzoek, naar handel in alcohol en verdovende midde- KFORT (ANP) Een opleving van de vraag naar D-marken jr op de wisselmarkt in Frankfort voor gezorgd'dat de koers f dollar zijn laagste peil van de afgelopen vijftien maanden jttiark trok de andere valuta's in de "monetaire slang" mee «6 ten opzichte van de dollar, hoewel ze in vergelijking met -hark zelf iets minder waard werden. :ijs valutahandelaren in Frankfort is men weer druk bezig fi aanleggen van speculatieve voorraden D-marken, net zoals 6Val was vóór de revaluatie van de. mark. De weekbladen ruimen deze week zonder uitzondering in hun kolommen plaats in voor het ontwerpakkoord PvdA/PPR en de vraag blijft centraal staan: wist Joop het of wist hij het niet? De Haagse Post zegt dat de besturen van de PvdA en PPR hebben gedaan alsof ze de enige besturen van Nederland zijn. „Dat heeft niets meer met progressief te maken, en zelfs niet meer met politiek als zoda nig." Elsevier spreekt zelfs van brute machtspolitiek. „In de af gelopen week zijn de kansen voor Den Uyl op een tweede kabinetsperiode op een dramati sche wijze gekeerd. Eerst via de politieke enquête die de liberale oppositie massale winst voor spelt, ten tweede door de ont werpresolutie van zijn eigen partijbestuur de socialisten ma ken zich hiermee niet alleen tot de gevangene van de PPR maar schakelen zich bij voorbaat uit als regeringspartij wanneer de progressieve combinatie niet de grootste zou worden. Het lijkt erop dat Den Uyl is uitgeteld. De kans op een kabinet CDA/WD is groter geworden." Vrjj Nederland meent dat een stem voor PvdA of PPR straks ook een stem is voor een coalitie met het CDA. En dus voor "het (on) ethisch reveil van Van Agt en het militair industrieel reveil van Aantjes en Andriessen. De Tijd zegt dat de mogelijkheden voor een tweede kabinet van progressieven en christen—de mocraten in beginsel aanwezig zijn. Voorwaarde lijkt te zijn dat Den Uyl de komende maanden het heft in handen neemt in zijn partij. De Groene vindt het on voorstelbaar dat de PvdA haar lot zozeer aan dat van de PPR heeft verbonden. Of zou het zo zijn dat het PvdA—bestuur in politieke zachtmoedigheid nu helemaal op één lijn zit met de radicalen, vraagt het blad zich af. De Nieuwe Linie noemt het akkoord dat nu uit de bus geko men is bepaald niet opzienba rend en vindt het ook een slech- -© De Haagse Post ontsluiert deze week het grote geheim van Theo Thyssen: wie was Kees de Jon gen? Theo was het zelf, de jon gen uit een armöewinkeltje in de Jordaan die zichzelf groot fantaseerde. Een andere onthulling van het blad: de achtergronden van de religeuze secte „de kinderen van God", die inmiddels al 700 kolo nies heeft in 62 landen. Het verhaal vertelt van Eileen D., 20, dochter van een hotelmagnaat uit Boston, een meisje dat- Am sterdam uitkoos om zich bij de secte aan te sluiten. Haar ou ders trachten haar terug te krij gen. Tot nog toe echter zonder resultaat. De Haagse Post tracht in een serie interviews met ondernemers een antwoord op die vraag te vinden. Direc teur J. Bons van de NV Koning- klijke Bijenkorf Beheer: „We hebben teveel hobbyisten in dit kabinet. De een heeft dat met de ontwikkelingshulp, de ander met de jeugdlonen, de derde met de Vad. Het zit hardstikke vol met politieke hobbyisten. En die mensen zijn zo fanatiek in het nastreven van die hobby's wat je ook zegt, 'men legt het eenvoudigweg naast zich nee. Dan heet je reactionair omdat je vernieuwingen wil tegenhou- -"den of bepaalde ontwikkelingen wilt terugdraaien". Professor Troost is volgens El sevier ontroostbaar. Aan de ro de vrije universiteit in Amster dam valt niet meer te werken, zegt hij. De links—radicale agi tatie is zo erg dat hij geen les meer kan geven. „De situatie lijkt als twee druppels water op de toestand die in de republiek van Weimar heerste, dit is geen communisme meer, maar een rood fascisme". Met opmerkelijk resultaat. Zonder echter dat de conclusie, gerechtvaardigd lijkt dat er werkelijk „vaak" mis bruik wordt gemaakt van socia le voorzieningen. De Groene wijdt deze week aan dacht aan de bar—slechte eco nomische toestand in Chili. Een inflatiepercentage van 341, en dat allemaal door Friedmann de topadviseur van de Chileense juncta. Hij krijgt dit jaar de nobelprijs voor economie, waar mee duidelijk blijkt dat deze prijs ook is gedevalueerd. Als het aan professor Jan Tin bergen ligtleven we morgen in een socialistische wereldorde. Onder zijn leiding heeft een groep van internationaal beken de wetenschapsmensen een pro gramma uitgedokterd dat ons een heel eind in die richting moet vbrengen. Vergaande plan ning op wereldschaal zou van daag de dag geen overbodige luxe zijn, zegt De Groene, wat utopistisch. Ook De Tijd had een gesprek met professor Tinbergen naar aanleiding van het rapport dat 21 wijze mannen hebben gepu bliceerd onder de titel „Naar een rechtvaardiger internationa le orde". Tinbergen: „Het doel is de betere wereld zoals wij die omschrijven. Bij de middelen maken we onderscheid tussen die welke op middellange ter mijn tot 1985 genomen moeten worden en die van de lange termijn tot 2000. Ten Aan zien van het beslissingsniveau zijn we tot de slotsom gekomen dat veel zaken niet meer opge lost kunnen worden in het ka- - der van de souvereine besluit vorming door regeringen". Van Agt draaft op in de kolom men als de man die van pro gressief conservatief werd. Van Agt coquetteert graag met zijn image van de niet—politicus. „Het politieke metier Heb ik niet geleerd en zal ik ook niet leren, denk ik, omdat ik er geen aan leg voor heb. Wie in het politie ke metier doorkneed is die mist naïviteit, die is een schaakspeler die een stelling opbouwt, die posities betrekt, die lobbiet. Dat heb ik helemaal niet, dat heb ik nog steeds niet geleerd en het is ook hoogst onwaarschijnlijk dat ik het leren zal. Ik wil het ook niet leren". Bijlmer heeft de Nachtegaal ge hoord. Voor het eerst in 10 jaar en daarmee is een klein stukje afgeknabbeld van de waarheid die architect Piet Blom eens uit sprak: „De Bijmermeer is een condoomstad. Hij veroordeeld de mensen tot impotentie". Tijd publiceert deze week ook een gesprek met dr. W. J. Ber ger, die godsdienst psychologie doceert in Nijmegen. Vorige week hield hij een rede waarin hij zei: „De boosheid onder de katholieken, rooms—katholie ken en met name de groep voor malige katholieken in Neder land een groep die nog steeds groeiend^ is en zal blijven groeien kan worden begrepen als een reactie op de schokken de ontdekking: Wij hebben onze ziel verkocht". Vrij Nederland meent dat de culturele revolutie in China nu voorgoed onthoofd is door de arrestatie van Mao's laatste echtgenote, een mislukte actrice met wie hij sinds 1938 samen leefde. Een van zijn uitspra ken: „Ik hoop dat de regerings partijen een flinks nederlaag lij den. Ja ja, CDA en WD met ons dat ligt het meest voor de hand. Met de WD kan je het hier en daar oneens zijn maar toch 'is samenwerking mogelijk. Je kan Unks zijn en toch je verstand gebruiken. Wij zijn so ciaal—democraten zoals de Pv dA vroeger was."

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9