MEVR. J. COILE WIJN De Voordeel winkels van AH rl hunkemöller Kerkprovincie gaat gedegen studie maken van ontzuiling Traditioneel Engeland wil meer gelegenheid voor „oude" misviering Zi URlUDüA 13(0 LRlDbJS COURANT Tricot nachthetnd met lange mouw. In leuke ruiten. Maten: S-M-L. Tricot nachthemd met M' lage halslijn. Lange aa J mouw. Maten: S-M-L. reeds 10 filialen door geheel Nederland NIEUWE BEESTENMARKT 26^ LEIDEN Parkeergelegenheid voor wel 1000 auto's De katholieke kerkprovincie gaat op korte termijn de vraagstukken van de deconfessionalisering of ontzuiling on der de loep nemen- Daartoe zal een stuurgroep worden opgericht en een full-time studiesecretaris worden aan gesteld. Een en ander voor de tijd die voor een gedegen studie noodzakelijk wordt geacht, met een matimnm van drie jaar. Met het project is een bedrag van oogereer 125.000 gulden per jaar gemoeid. "Het besluit is door die bisschoppencon ferentie genomen, op een in Utrech gehouden vergadering met haar agen daraad, de Bisschoppelijke' Beheers commissie (BBK). Dit meldt de pers dienst van de r.k. kerkprovincie. Aan de wieg van het project staat een nota „prioriteiten", die de BBK in het najaar 1975 is aangeboden. Daarin stond dat de kerk niet genoeg inzicht had in de krachten achter de verande ringsprocessen op een aantal belangrij ke terreinen van het maatschappelijk leven. .Volgens de nota bleek de kerk provincie dan ook niet in staat op die gebieden een passend beleid te voeren en vanuit de levensbeschouwing de op bouw van de maatschappij mede te bepalen. Verschillende gedabhtenwisselingen in de BBK leidden tot de volgende conclu sie: wil men snelle en gefundeerde be leidsadviezen krijgen, dan zal men moe ten beschikken over kleine, ad hoe op te richten en weer op te heffen studie groepen met gespecialiseerd personeel. Deze studiegroepen zouden ook de com municatie tussen de beleidsinstanties en de landelijke instellingen van de kerk provincie in de betreffende sectoren van de samenleving moeten onderhou den. Een andere conclusie was dat men zijn heil zou moeten zoeken in een bijzonder praktische aanpak. Op haar vergadering van 26 mei stelde de BBK als hoogste prioriteit de proble men van de ontzuilde maatschappij. De BBK ging ervan uit dat zich op veel gebieden van de samenleving een snel proces van deconfessionalisering af speelt: het wegvallen van het predicaat: „rooms-katholiek" bij sommige onder wijsinstituten, fusies van instellingen in de gezondheidszorg, de vakbeweging enzovoorts. Dit plaatst de kerk voor de dringende vraag hoe in deze nieuwe situatie het katholiek getuigenis kan worden uitge dragen en aan de katholieke levensover tuiging gestalte gegeven, zonder dat op de weerbaarheid van de enkeling een te zware wissel wordt getrokken. De studie van de ontzuiling hoort na tuurlijk bij uitstek thuis bij dg katholie ke Raad voor Kerk en Samenleving. Maar omdat deze raad nog pas kort werkt en de problematiek van de decon fessionalisering zo belangrijk is, hebben genoemde raad en de BBK in goed overleg voorgesteld het studieproject samen aan te vatten. De studiesecretaris krijgt een omvang rijk pakket taken toebedeeld. Hij zal de feitelijke ontzuiling per sector van het maatschappelijk leven en per regio als ook de studies daaromtrent inventarise ren. Ook zal hij nagaan waarom confes sionele organisaties verdwijnen of fu sies aangaan en zal hij een analyse maken van de factoren die de ontzuiling versnellen of vertragen Kapitale taken van de studiesecretaris zijn uiteraard het opstellen van beleids adviezen voor kerkelijke leiders en maatschappelijke organisaties alsmede het vertalen van deze adviezen in een strategie voor de middellange en een actieprogramma voor de korte termijn. Gevraagd worden beleidsadviezen die, waar nodig, nieuwe wegen schetsen voor het waar maken van het evangelie in de maatschappelijke situatie van vandaag de dag. Kardinaal Hume, sedert fe bruari aartsbisschop van Westminster, heeft verklaard er persoonlijk voorstander van te zijn, dat in Engeland meer gelegenheid wordt gege ven om de mis te vieren zoals dat vóór de liturgievernieu wing gebruikelijk was. Enge land is het enige land in de wereld, waar dit nog officieel door Rome is toegestaan. Volgens kardinaal Hume gaat het in de r.k. kerk van Enge land om heel iets anders dan bij de controverse rond de Franse aartsbisschop Lefèbre, bekend vanwege zijn verzet te gen het concilie en de liturgie vernieuwingen. De beweging van Lefèbre heeft naar de me ning van kardinaal Hume poli tieke aspecten en verbindin- Van vandaag tot woensdag 27 oktober komt de Europese af deling van de wereldfederatie van katholieke jeugd in de omgeving van Dublin bijeen rond het thema: „Training in politiek en sociaal verant woordelijkheidsbesef. Het thema wordt onderverdeeld in drie punten: De Europese eenwording en de verkiezin gen, de uitwisseling tussen jongeren en de deelname van de jeugd aan de kerk in Euro pa. Vanuit Nederland wordt het congres bijgewoond door jongerenpastor Rob Kurvers, directeur van het servicecen trum Levensvorming Jeugd en Jongeren van de bisdom men Haarlem en Rotterdam en door jongerenpastor Aad Spruit De leiding van zowel de rooms-katholieke als de evan gelische kerk van West-Duits- land is bezorgd over de uit breiding van het neomarxis tisch denken onder de kerke lijke medewerkers. Deze ont- KORTE METTEN wikkeling is ter sprake geko men tijdens het overleg, dat op geregelde tijden wordt ge voerd tussen de leiding van de evangelische kerk en de West- duitse bisschoppenconferentie. Men wil aan deze ontwikkeling verhoogde aandacht geven, al behoeft zij niet „gedramati seerd" te worden. Men dient echter wel de oorzaken ervan op te sporen. „Jacques Maritain en de hui dige samenleving" was het onderwerp van een internatio naal congres, dat tot vandaag in Venetië is gehouden. Filo sofen, theologen, historici, ju risten en politieke weten schappers uit Europa, Noord en Zuid-Amerika hebben drie dagen lang gesproken over de actualiteit van de leer van deze katholieke filosoof, die door paus Pauius zeer werd gewaardeerd. Het congres was belegd door het internationale instituut „Jacques Maritain", dat het werk van de Franse geleerde verder wil onderzoe ken en wereldwijd wil ver spreiden. De mede-oprichter van de katholieke Esperantogroep „Pax Christi", Anton Rupert Sittl uit München, heeft er bij de Belgische minister-presi dent Leo Tindemans op aange drongen, de „Hoogeuropese wereldtaal Esperanto" als eni ge officiële voertaal bij het komende. Europese parlement in te voeren. Tindemans heeft hem laten weten, dat dit voor stel „zijn belangstelling volle dig heeft gaande gemaakt". Sittl (80) is al tientallen jaren vergeefs bezig te proberen Es peranto als verplicht vak op de scholen ingevoerd te krij gen. gen met de zeer rechtse Action Frangaise. In Engeland is het meer een zaak van gehecht heid aan traditie. De Engelse katholieken heb ben volgens kardineel Hume lange tijd nodig om het tweede Vatikaanse concilie te verwer ken en zich eigen te maken. Dit is geen kwestie van enkele jaren maar van een halve eeuw, meent hij. In Engeland heeft de bewe ging van aartsbisschop Lèfe- bre aanzienlijke bijval. In het land zijn drieëndertig centra opgericht, waar geestverwan ten van de dissidente Franse aartsbisschop dé mis vieren volgens de oude rite van het Trentse concilie. Dit ondanks het feit, dat in Engeland ook officieel gebruik kan worden gemaakt van de afgeschafte misritus. Kardinaal Hume geeft echter toe, dat de meningen onder de bisschoppen van Engeland -en Wales over grootscheepse her invoering van de oude ritus verdeeld zijn. Hij verwacht ook dat dit zou kunnen leiden tot polarisatie in de kerk. Het Vatikaan heeft de Engelse bis schoppen te kennen gegeven, dat het er niets voor voelt de uitzonderingstoestand voor Engeland te laten voortbe staan. De Engelse katholieken hebben volgens het Vatikaan •tijd genoeg gehad om aan de nieuwe liturgie te wennen. VIERING TUBBERGEN Parochianen Den Bosch teleurgesteld over standpunt kardinaal Ruim vierhonderd parochia nen van de San Salvatorparo- chie in Den Bosch hebben in een open brief aan kardinaal Willebrands van Utrecht hun teleurstelling uitgesproken over diens standpunt inzake de deelneming van protestan ten aan de eucharistie. Aanleiding ertoe is het verbod van de kardinaal om tijdens een oecumenische jubileum viering in Tubbergen op 10 oktober ook de deelnemende reformatorische christenen tot de communie toe te laten. Vooral schrijven de Bossche naren teleurgesteld te zijn over het feit, dat de communie ook geweigerd werd aan ds. Waardenburg, die zich voor de oecumenische viering bijzon der had ingespannen. Zij zijn van mening, dat hiermee het streven naar de oecumene geen goede dienst is bewezen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7