College wil gemeentelij ke uitgaven beperken CDA Lisse krij gt - eindelijk - gestalte De Kerveltuinbewoners willen grotere tuinen NKOV-voorzitter haalt uit naar „parasieten" VNU NEEMT LEIDERDORPS BEDRIJF OVER ALGEMENE BESCHOUWINGEN BEGROTING '77 BEGROTING 1977 KATWIJK SLUITEND ,vl.l\ A 4 naaistraat werd door het CDA toegejuiehd, minder tevreden toonde men zich over het Be stemmingsplan Centrum. De CDA-fractie benadrukte, te vens de bouw van meer wo ningen, met name in plan -Meerenburgh. Tevens bepleitte men een woning-behoefte-on derzoek. Ook de PvdA toonde zich voorstander van meer wo ningen in plan Meerenburgh. LISSE De drie christende mocratische fracties in de Lis- sese gemeenteraad traden gis teravond tijdens de algemene beschouwingen over de begro ting '77 voor de eerste maal gezamenlijk naar buiten. Offi cieel heeft men nog geen CDA gevormd, maar de drie ver wachten, dat spoedig de plaatselijke afdeling een feit -zal zijn. Vooruitlopend op die officiële bundeling, hadden de fracties van KVP, AR en CHU besloten gezamenlijk de be groting voor het volgende jaar te behandelen. De kritiek op de door het gemeentebe stuur opgestelde begroting bleek gisteravond niet al te scherp. Raadslid G. van den Berg (KVP) stelde voor de belas tingtarieven van de gemeente niet met de verlangde tien pro cent. maar met zeven procent te verhogen. De ter beschik king komende reserves moe ten volgens het CDA beschik baar blijven voor het behoud en de reconstructie van de dorpskern. Ook de WD had aanmerking op het hoofdstuk financiën. Men toonde zich voorstander van een gedurf der beleid en een kleinere post „Onvoorzien", waardoor meer gelden beschikbaar gesteld •konden worden voor schoolad viesdienst, verkeersveiligheid, preventieve gezondheidszorg e.d. Schooladviesdienst De instelling van een school adviesdienst hield alle spre kers bezig. Raadslid- Van den Berg noemde uitlatingen van burgemeester drs. A. J. Be rends als zou de schoolbegelei dingsdienst een modegril zijn. onbegrijpelijk. „Temeer daar de raad van Lisse deze dienst juist zo snel van de grond wil hebben", merkte de CDA-er op. Ook de PvdA en VVD waren bezorgd over de uitvoe ring van de wens van de raad. De WD zegde zelfs een motie toe, indien het college niet met een adequaat antwoord komt Het CDA stelde voorts voor te onderzoeken of de oprichting van open avond- en dagonder wijs in Lisse mogelijk is. Ook stipte men het gebrekkige con tact tussen de raadscommissie voor sport en recreatie en de gemeentelijke afdeling voor deze zaken aan. Men veronder stelde daarbij, dat niet alle mformatie door de afdeling aan de commissie "„spontaan" wordt versterkt. Ook bij de voorlichtingsactiviteiten van het gemeentebestuur werden vraagtekens gezet door CDA en PvdA. Voorgesteld werd voortaan gemeentelijke mede delingen te adverteren in nieuwsbladen. Ook werd geop perd een voorlichtingsambte naar aan te stellen. Het hoofdstuk „Woningbouw" in de begroting voor het vol gende jaar bracht alle tongen in beweging. Het CDA voerde onder meer aan, dat bij het volbouwen van het stuk grond tussen de sporthal en de flat aan de Van Speykstraat de jeugd haar speelterrein ver liest en dat daar vervanging voor dient te komen. Het ver keersarm maken van de Ka- De WD toonde zich bezorgd over de bereikbaarheid van de politie in de avond en de nacht. De heer Nieuwenhuis (SGP/GPV) vroeg naar de on derbezetting van het lokale po litiekorps. Deze laatste fractie toonde zich -tegenstander van uitbreiding van het raadhuis (liever nieuwbouw). Volgende week woensdag wor den 's middags om drie uur de begrotingsbehandelingen voortgezet. LISSE— De recreatiecommissie van het gemeenschapscentrum „De Poel" geeft morgenavond weer een discoavond voor de jeugd. Het geheel staat onder de muzikale leiding van de disco theek „Big Apple". De disco show begint om acht uur. ZOETERWOUDE - Met de ak tiviteiten, die onlangs werden gehouden in Zoeterwoude ten bate van de uit die plaats af komstige missionarissen, is een bedrag van bijna 20.400 gulden bijeengebracht. De werkgroep Missie en Ontwikkelingshulp heeft inmiddels aan elk van de elf Zoeterv/oudse missionaris sen een bedrag van 1000 gulden overgemaakt. Over het resteren de bedrag moet nog een beslis sing worden genomen. NOORDWIJK De ballon van Ellen van Duuren uit de Leon Senfstraat 13 is teruggevonden in Sabanta in Joegoslavië. De ballon was er een van de hon- KORTWEG derden die werden opgelaten ter gelegenheid van de opening van het gemoderniseerde sportcom plex van SJC. Ellen van Duuren heeft vandaag een waardebon van honderd gulden thuis be zorgd gekregen. LEIDEN De werkgemeen schap De Ratel en het Leidse •Volkshuis houden vrijdag 29 ok tober een feestavond. Het gezel schap Sempre Avanti treedt op met een vrolijk muziekprogram ma. Een loterij zal de feest avond besluiten. De feestavond wordt gehouden in het Leidse Volkshuis aan de Apothekers- dijk 33 in Leiden. Kaarten zijn a raison van een gulden bij het Volkshuis verkrijgbaar. Aan vang acht uur. LEIDEN Het JNV houdt zon dag 24 oktober een excursie in park Merenwijk. Men verzamelt om twee uur 's middags bij de boerderij in de Merenwijk. LEIDEN De Vastenactie die in het voorjaar van dit jaar werd gevoerd in het dekenaat Leiden heeft in totaal ruim 85.000 gulden opgeleverd. Het bedrag is besteed aan projecten in Thailand. De organiserende dekenale werkgroep voor mis sie, ontwikkelingssamenwerk ing en vrede zal in januari van het volgende jaar een nieuw project voor de komende Vaste nactie presenteren. LEIDEN Het schoolvoetbal- toernooi, dat voor enkele dagen was afgelast, wordt morgen op sportpark „De Vliet" voortgezet. Om tien uur wordt gestart met wedstrijden voor de lagere scho len. Om twee uur beginnen de finales. A. Schippers HAARLEM VNU Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrijven B. V. heeft het' advertentie-acquisiteibureau Vanderveer B. V. in Leiderdorp overgenomen. Tot directeur is benoemd drs. C. van, der Sluys, tevens directielid van de tot VNU behorende Uitgever smaatschappij Diligentia B.V. Bureau Vanderveer verzorgt de advertentieverkoop voor een aantal organisatie- en vakbladen en is zelf uitgeefster van het vakblad voor tuin, perk en park .Terra Verdis'. De afgetreden directeur, de heer B. C. van der Veer, zal als adviseur aan het bedrijf verbonden blijven. De dagelijkse leiding berust bij adjuct-directnce mw. C. J. van Wijk-Karreman. Diligentia is van plan Vanderveer uit te bouwen tot een .serviceuit- gpverij', d.w.z. tot een uitgeverij die ten dienste van organisaties en instellingen de gehele of gedeeltelijke zorg van het uitgeven van organisatiebladen overneemt. De heer A. Schippers, ambtenaar van de burgerlijke stand in Voorschoten bezegelde gistermiddag voor de duizendste maal een huwelijkscontract. Het bruid spaar J. Neutenboom-E. Kraaij maakte voor de heer Schippers de duizend vol. Na afloop van de huwelijksvoltrekking kreeg de heer Schippers het boek .Voorschoten" aangeboden door gemeentesecretaris A, Oosterbaan. Het eerste huwe lijk sloot de heer Schippers in februari 1968. Duizendste „ja" voor Het huidige politiebureau in Katwijk wordt binnen afzienbare tijd vervangen doo een nieuw— bijna vijf miljoen gulden kostend - pand. Niet alleen de visserij heeft het in Katwijk zwaar te verduren, maar ook het toerisme. Volgens het college van b en w loopt de aantrekkingskracht van Kat wijk op toeristen iets terug. B en w zijn van plan binnenkort voor belanghebbende organisa ties een bijeenkomst te beleg gen. Indien zij deze bezorgdheid de len, dan wil het college maatre gelen nemen die het toerisme in Katwijk kunnen bevorderen. Op initiatief van Katwijk is in de afgelopen zomer een bijeen komst gehouden met andere be langrijke visserijgemeenten in Nederland om te werken aan een gemeenschappelijke aanpak van de problemen. Projecten In de jaren 1977 en 1978 is in totaal 4.900.000 gulden uitge trokken voor de bouw van een nieuw politiebureau in Katwijk. Tevens prijkt op de begroting van volgend jaar een bedrag van 168.000 gulden voor dc bouw van een schietkelder die onder het nieuwe bureau of in het zwembadcomplex wordt ge bouwd. Voorts is ongeveer 2.500.000 gulden uitgetrokken over de jaren 1977 tot na 1981 voor de uitvoering van de reha bilitatieplannen in „De Noord" en in de Louwe-, Baljuw- en Voorstraat. Over 1977 en 1978 is een bedrag van ongeveer 2 mil joen gulden beschikbaar voor renovatie van woningen in de Piet Heinlaan e.o., Rijnmond, marinewoningen en woningen aan de Larikslaan. Voorts zal een aantal kleuter scholen worden vervangen. Het zijn de scholen aan de Burgers- dijkstraat, de Voorstraat, de Rijnstraat, de Laneveldtstraat, de Wassenaarseweg, en de school in Rijnoever. Verder prijkt op de begroting een be drag van 1,8 miljoen gulden over de jaren 1979-1980 voor dj bouw van een LOM-school. Over de jaren 1978 en 1979 een bedrag opgenomen van 2 miljoen gulden voor de vervai ging van de sportvelden ir, d Hoornes, gelegen aan de Hein bergweg, thans in gebruik b. voetbalvereniging Katwijk. De zes nieuwe velden wordt i zeer waarschijnlijk gerealiseer i in het zogenaamde tussengebie i (tussen Noordwijk en Katwijk, De velden moeten wijken vooi de bouw van een Mavoschool e, voor de bouw van de Christeli ke. Scholengemeenschap vooi Havo en Atheneum. Een bedrag van 2,5 mil joen is uitgetrokken (198C en 1981) voor uitbreiding van de sportvelden ir Katwijk. En voor hel creeëren van andere ter reinen voor sporten di( nog niet in Katwijk kun nen worden beoefend. LEIDERDORP De commissie beroep- en bezwaarschriften be handelde gisteravond een tweetal bezwaarschriften ingediend door bewoners van woningcomplexen tegen beslissingen van b. en w. van Leiderdorp. Het eerste geval betrof de voortgezette be handeling van het bezwaarschrift van de vereniging „De Kerveltuinbewoners". De ei genaren van deze in het Voorhof door de firma Noorlander gebouwde woningen voe len zich gedupeerd, omdat bij het gereed komen van de woningen bleek dat de achter tuin slechts 5.80 meter lang bleek te zijn, terwijl zij op 7.50 meter hadden gerekend. Bij de behandeling in eerste instantie had wethouder Drenth toegezegd in principe be reid te zijn 1.70 meter grond aan de bewo ners te verkopen mits de aan de tuinen grenzende groenstrook meer dan 10 meter breed zou zijn. De door de dienst gemeente werken verrichte metingen varieerden van 9.55 tot 10.80 meter. Met welke maten er werden gemeten werd ter zitting niet duide lijk. In ieder geval betwisten de bewoners de juuistheid ervan. Zij blijven daarom vast houden aan hun standpunt dat er van de groenstrook best wat af kan voor hun tuin- én. In principe zijn alle bewoners bereid de nodige grond t'e kopen, doch zij geven de voorkeur aan andei'e vormen zoals erfpacht of ruil. Antennes Het tweede geval betrof een bezwaarschrift van de bewoners aan de Nijenrode 9 t/m 35 en aan de v.d. Vlak Boumanweg 25 t/m 69 tegen een aanschrijving van de gemeente de individueel aangebrachte televisieanten nes van de daken te verwijderen, omdat deze daar in strijd met de geldende bouw verordening waren geplaatst. Het ging in deze zaak om de vraag wie verantwoordelijk was voor het beheer en het onderhoud van een centraal antennesysteem. In de koopcoi tracten was destijds niets hieromtrent ger geld. Een der bewones bleek onbewust eigi naar. geworden te zijn van een mast di vooriopig op zijn garage was geplaatst. 1 deze zeer gecompliceerde situatie speek ook nog een rol wie de stroomkosten moei betalen. De S.L.F had de „eigenaar" aangi slagen voor een bedrag van 700.- en w< er maar direct toe overgegaan de stroom i te sluiten, ook al omdathet systeem niet aa de eisen voldeed. De bewoners vrezen thaii voor hoge kosten te komen te staan, di misschien geheel onnodig zijn, omdat ze< binnenkort ontvangst via kabel-TV een fe kan zijn. Zij deden daarom een beroep o het redelijkheidsgevoel van het gemeenteb stuur de antennes op de daken onberoei te laten. Tot welke beslissingen B. W. van Leide dorp zal komen, zal in grote mate afhange van het advies dat de commissie beroep t bezwaarschriften in deze zaken zal uitbrel gen. ZOETERWOUDE De heer H. Paardekooper heeft gisteravond tijdens een vergadering van de Zoeterwoudse afdeling van het NKOV fel uitgehaald naar de niet-georganiseerde middenstanders. Hij noemde de nietleden „parasieten op het werk van de organisa ties" Dit kwam ter sprake tijdens de behandeling van de financiële begroting van de afdeling. Het NKOV beschikt over beperkte financiële middelen. Besloten werd een speciaal fonds in het leven te roepen .om in 1978 op passende wijze het 60-jarig jubileum van de' afdeling te vieren. De heer Paardekooper sprak zijn vreugde erover uit dat de Zoeterwoudse middenstand weinig zorgen heeft gekend het afgelo pen jaar. Het contact in het gemeentelijk overlegorgaan is welis waar minimaal geweest. De heer Paardekooper-noemde het onbe grijpelijk dat het ontwerp-bestemmingsplan Dorp-Zuid niet in het overlegorgaan is behandeld. WARMOND Muziekvereni ging Sint Matthias houdt mor gen en overmorgen een goede renveiling en rommelmarkt ij het Trefpunt in Warmond. Sin Matthias organiseert deze aktj viteiten om gelden bijeen te kri gen voor de aanschaf van nieu we uniformen en muziekinstro menten. De goederenveiling be gint morgenavond omstreek acht uur. Ongeveer 300 veilinj stukken zullen onder de hamel komen. Zaterdagmiddag word vanaf 13.00 uur een rommel markt gehouden in liet Trel punt. i LEIDERDORP - De opsla! plaats van aannemersmateria len van de NBM-bedrijven zi uit Leiderdorp verdwijnen. D NMB-bedrijven willen hun act viteiten op het industrieterrei in Moerdijk uitbreiden. Het li! in de bedoeling daar twee hallfl te bouwen, waardoor de hand having van opslagruimte in Lei derdorp weinig zinvol lijkt. (Van een onzer verslagge vers) KATWIJK - De gemeen te Katwijk zal meer kos tenbewust moeten wor den en in de toekomst bij de aanpak van nieuwe projecten wellicht selec tiever te werk moeten gaan. Dit staat te lezen in de toelichting op de begroting die' ook dit jaar weer sluitend is, van de gemeente Katwijk. De begroting wordt behan deld in de raadsvergade ringen van 21 en 22 de cember. Het is niet gemakkelijk geweest de begroting sluitend te krijgen. Dit jaar is voor het eerst sinds jaren een aantal correcties aan gebracht in de door de hoofden van diensten/bedrijven en chefs van de diverse afdelingen inge diende bijdragen tot deze begro ting. Het college van burgemeester en wethouders merkt in de toe lichting op dat de begrotingspo sitie van Katwijk gunstig te noe men is, daarbij de lage belastin gen in aanmerking genomen. De Katwijkse belastingheffing (o.m. straatbelasting) liggen ongeveer 40 procent lager dan de door de overheid voorgestelde normen. B en w doen nog geen voorstel om de algemene belastingen van de gemeente te verhogen. Wel heeft het college een verzoek gericht aan de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken om de marktgelden met ongeveer 15 procent te verhogen om het gro- moeite moeten komen. Burge meester en wethouders doen binnen afzienbare tijd een voor stel aan de raad om de verkoop tarieven van het water met 10 procent te verhogen. B en W van Katwijk melden verder dat de verkoop van electriciteit - na de energiecrisis - inmiddels zo danig is ontwikkeld dat de nor male procentuele stijging weer is bereikt. Woningen In de loop van 1977 zullen in Rijnoever 159 premie-koopwo ningen worden opgeleverd. Het is voorts de bedoeling dat daar eveneens - in opdracht van de Katwijksche Bouwvereniging - 45 huurwoningen en - 66 meer gezinswoningen in de premie- verkoopsector zullen worden ge realiseerd. Na de voltooiing van het plan Rijnsoever en het veel kleinere plan Schutterswei is de bouw van grote hoeveelheden woningen in Katwijk voorbij. In de derde fase van het plan Rijnsoever zijn nog 125 wonin gen geprojecteerd. Hierover zul len voorstellen worden gedaan aan de raad. Verder kunnen op diverse locaties in Katwijk aan Zee en Katwijk aan den Rijn nog in totaal 109 woningen wor den gebouwd. Thans wordt ook gewerkt aan de renovatie van 227 woningen in de zogenaamde -„Rode buurt". Voorts zijn plannen in voorbereiding om 193 woningen jn de „Zuid" te verbeteren. De behoefte aan woningen tot en met 1977 bedraagt 575. In die zelfde periode komen 615 wo ningen gereed voor bewoning. De sportvelden in de Hoornes zullen moeten wijken voor de bouw van scholen. Nieuwe velden (6) worden zeer waarschijnlijk tussen Noordwijk en Katwijk aangelegd. te exploitatietekort van de weekmarkt enigszins te kunnen dekken. Bedrijven De winststraming voor lj)77 .van het gasbedrijf bedraagt ruim 540.000 gulden. Het college van burgemeester en wethouders doet binnenkort een voorstel aan de raad om de heffing luchtverontreiniging ad 13.350 gulden door te berekenen aan de gebruikers. Nu komt dit be drag ten laste van het resultaat van het gasbedrijf. De verkoop van gas zal dit jaar ongeveer 45.500.000 kubieke meter bedra gen. Bij het waterbedrijf loopt de winstraming voor volgend jaar terug tot ongeveer 6000 gulden De waterverkoop is de laatste jaren niet of nauwelijks geste gen. De totale verkoop van wa ter wordt dan ook volgend jaar weer geschat op 2.200 000 kubie ke meter water Het gèschatte positieve resultaat van 6000 gul den zal er met veel pijn en

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4