IJspret aan Vondellaan kan morgen losbarsten 'Woningen en bankfiliaal in voormalig Sijthoff-pand 1 Parlementaire aandacht voor huurders Merenwijk Slechts gedeeltelijke nieuwbouw van AZL „EENVOUDIGE" HAL KOST 3,3 MILJOEN VRAAGTEKENS BU HANDELWIJZE FA. DE BOLSTER ADVIES AAN MINISTERRAAD: PSP-resolutie .Berufsverbote' in Krefeld iTekoop&i I te zien: ONDERDAG 21 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT De maquette van de ijsbaan. Jong en oud kunnen thans het hele jaar door de schaatsen onderbinden LEIDEN De Ton Menken Ijsbaan aan de Vondellaan opent morgenavond voor het eerst zijn deuren. Leiden heeft hiermee een overdekte ijsbaan waarop zowel ijshockeywed- strijden kunnen worden ge speeld, als baantjes kunnen worden getrokken. In zijn soort is de ijsbaah uniek voor Neder land. Er zijn wel overdekte ijs- hockeyvelden, maar de snel schaatser was tot nog toe aan gewezen op open kunstijsbanen of natuurijs. Gisteravond konden de bewoners van de Vondellaan en omgeving een kijkje nemen in deze nieuwe sportvoorziening. Het was al aardig fris in de hal. In verband met de opening morgen was de vloer reeds op 0 graden gebracht. De heer Menken verzekerde de bezoe kers evenwel dat de hal een aangename temperatuur zal krijgen, wanneer de aan het dak bevestigde verwarming zal Opvallend aan de nieuwe ijsbaan is zijn eenvoud. „We hebben een bedrag van 3,3 miljoen geraamd voor realisering van het plan. Dit bedrag is niet over schreden", aldus de heer T. Menken. De ijsbaan zal negen maanden in het jaar als zodanig functioneren. De overige drie maanden kan de hal worden ge bruikt voor evenementen, sportdemon- straties en dergelijke. Scholen Er staat het nodige te gebeuren in de Ton Menken Ijshal, die een oppervlakte heeft 3198 m2. Het middenterrein waar op ijshockeywedstrijden kunnen wor den gespeeld is 1800 m2. De hardrij- baan erom heen heeft een lengte van 220 meter. Reeds begin november wordt gestart met verschillende scholen in de ijsbal. De Amerikaanse ijshockeyer Brian Randell zal jongeren de eerste i het ijshockey bijbren gen. Het ligt in de bedoeüng het volgend seizoen in de nationale competitie mee te gaan draaien. Ieder die belangstelling heeft kan zich aanmelden. Hij krijgt vijfentwintig lessen voor 100,—. Door de ijshal wordt de deelnemertjes aan de cursus kleding en ijshal, verstrekt. Onder leiding van Marijke van der Meer en Wouter Toledo kunnen jong en oud de kunst van het kunstrijden mees ter worden. Tenslotte gaat er begin volgdende maand een trimschool in de nieuwe ijshal van start. T ribuneplaatsen Wanneer de plannen van Ton Menken ten aanzien van zijn ijshal werkelijk heid worden, zal de Leidse ijshal zowel op nationaal als op internationaal ni veau veelvuldig worden gebruikt De twee ijsbanen (het binnenveld en het hardrijgedeeltje) kunnen tegelijk wor den bereden. Door een uitschuifbare brug over de baan is het middenterrein bereikbaar, zonder dat de hardrijders worden gestoord. Voorts zijn er plannen om een voor Nederland nieuwe sport te introduce ren: priksleehockey voor invaliden. In samenwerking met de Nederlandse In validen Sportbond zal worden bezien of de leden van de bond belangstelling voor deze sport hebben. De vaste tribune, die langs twee wan den komt, kan ongeveer zevenhonderd toeschouwers bergen. Aan de lange zij den van de hal kunnen zo nodig dui-, zend zitplaatsen worden gecreëerd. In de toekomst zal het aantal tribuneplaat sen, wanneer daar behoefte aan is, wor den uitgebreid tot ongeveer vijfender- tighonderd plaatsen. De openingstijden van de ijshal zijn van zeven tot twaalf uur, van half twee tot vijf uur en van zeven tot tien uur 's avonds. De toegangsprijs bedraag 3,75 voor volwassenen en 2,25 voor jongeren tot en met 15 jaar. Het seizoe nabonnement kost een volwassene 160,— en een jongere 125,— Voorts zijn er nog tien „ritten" kaarten te krijgen. Voor groepen is er reductie op de toegangsprijs. [Van een onzer verslaggevers) "iEIDEN Een filiaal van de Nederlandse Crediet- bank en 36 appartementen, waarvan een deel kunste naarswoningen, dat is de voorlopige invulling van het belangrijkste deel van het voormalige Sijthoff- complex aan de Doezastraat. I Het complex" werd na het ver- 021 trek van Sijthoff drukkerijen en Hillj uitgeverijen naar Alphen en ,voor wat de sectie buitenland betreft naar het Schuttersveld, jekocht door de Leidse aanne mer De Bolster. Deze heeft nu het hoofdgebouw aan de Doeza- - Astraat verkocht aan de Neder- yA landse Credietbank. Het gaat V hier om een totaal oppervlakte van 4300 m2 waar in de toe- Jtomst een kleine vijftig mensen zullen kunnen werken. Het bin- j tienterrein dat een oppervlakte heeft van 1600 m2 zal de Bolster aan andere gegadigden verhu- h ter V' Br. Rondom het complex zullen ap partementen voor jongeren wor den gerealiseerd. Aan de Vliet en de Molensteeg, waar Sijthoff destijds zijn papieropslagplaats had, komen op de begane grond drie atelier-woningen en een wo ning met een apart atelier voor een toonkunstenaar. De nadruk zal hier gelegd worden op de akoestische voorzieningen. Vol gens de Leidse binnenstadsar chitect Meindert Barkema, die de plannen voor de apartemen- ten in opdracht van de Bolster heeft vervaardigd is hier op een simpele manier wat van te ma ken: de bestaande bebouwing kan in zijn geheel, ook wat het exterieur betreft blijven ge handhaafd. Met wat baksteen en cement kunnen op eenvoudi ge wijze in deze zeer degelijke gebouwen (ze zijn voorzien van grenen balken van 35 x 10 centi meter) appartementen worden geschapen. Boven de kunste naarswoningen komen acht lu- xere appartementen die elk voorzien zullen zijn van een ei gen keuken en badkamer. Ze hebben allen een vrij ruime wooneenheid en zullen wat duurder uitvallen dan de gemid delde vergelijkbare apparte menten in Leiden, hoewel de exacte prijzen nog niet bekend zijn. Behalve deze komen er nog 25 eenvoudiger appartementen voor een en twee personen in het voormalige Sijthoff-com- plex. Deze krijgen allen een ge meenschappelijke keuken: een op de tweede en twee op de derde etage. Wanneer de appartementen be woond zullen kunnen worden is nog niet met zekerheid te zeg gen. Subsidies en bouwvergun ningen zijn al aangevraagd, en architect Barkema verwacht dat aan het einde van het vol gend voorjaar de eerste bewo ners hun appartementen kun nen betrekken. De tweede fase van de bouwac tiviteiten rond de voormalige drukkerijen bestaat uit hét ren overen van zes woningen op de hoek van de Molensteeg en de Vliet. Daarna zullen er nog 5 nieuwe huizen worden gebouwd op de plaats van het kaalgesla gen terrein naar de expeditie uitgang. Tempi Naar de mening van architect Barkema kunnen de verbou wingsplannen snel worden ge realiseerd. Goedkeuring door de raadscommissie - die nog al eens vertragend wil' werken - is naar zijn mening niet nodig om dat het om een interne aanpas sing van de gebouwen gaat: aan' de buitenkant blijft alles hetzelf de. Het voormalige pand van Sijthoff aan de Doezastraat. Door anderen wordt deze voort varendheid overigens nogal in twijfel getrokken. Raadsleden wezen er gisteren op dat de plannen na goedkeuring door burgemeester en wethouders in elk geval nog ter beoordeling zouden moeten worden voorge legd aah de rijksdienst voor de monumentenzorg. Dit in ver band met het feit dat Leiden het besluit heeft genomen de hele binnenstad tot beschermd mo nument te verklaren. Gevraagd naar de Stand van zaken deelde een woordvoerder van de rijks dienst mee dat de plannen zijn bureau nog niet hadden bereikt. LEIDEN Het Huur- derscomité Merenwijk heeft gisterochtend 1100 handtekeningen, die dit voorjaar in de wijk zijn opgehaald, aangeboden aan de voorzitter van de vaste Kamercommissie voor Ruimtelijke Orde-, ning, de heer Aantjes. si Deze handtekeningen wa ■Aren opgehaald onder de I volgende eisen: r «Geen aantasting van de w huursubsidie; Geen verdere verhoging van de woonkosten; .Volledige compensatie van de gestegen huren in de lonen. hij de handtekeningen waren een aantal berekeningen ge voegd, waaruit volgens het co mité zonder meer blijkt dat de lagere inkomensgroepen er door de 'aantasting van de huursubsi die op achteruit gaan, iets dat door staatssecretaris Van Dam, de staatssecretaris is, en zei toe op grond van zijn huurquotebe- het onder zijn aandacht te zul- rekeningen nog steeds ontkend len brengen. Hij beloofde de wordt, aldus het comité. zaak ook in de vaste Kamer- De heer Aantjes merkte op dat commissie voor Ruimtelijke Or- deze actie vooral een zaak voor dening aan de orde te stellen, en de berekeningen aan de com missieleden voor te leggen. Hij vond dat een dergelijke protes tactie zeker de aandacht ver diende, aldus het comité. Hierna hadden de leden van het huurderscomité een onderhoud met de PvdA-Kamerleden Kom brink en Salomons. Deze Ka merleden hebben niet met zo veel woorden de actie onder steund, maar hebben wel advie zen gegeven en gevraagd om meer gegevens. Na dit gesprek hebben de comi téleden nog een onderhoud ge had met Tweede Kamerlid Dragstra van de CPN, die na mens zijn fractie steun toezegde aan de door het Comité ingeno men standpunten. Zowel de PvdA- als de CPN-Ka- merleden wezen erop dat het belangrijk is deze zaak ook bin nen de vakbeweging aan de or de té stellen, omdat die direct in onderhandeling zijn met rege ring en ondernemers over prijs compensatie, inkomen en prijs- indexering, aldus eindigt de ver klaring van het comité. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De aankopen door het Leidse jXaannemersbedrijf De Bolster en de verboo rd Wingen die vervolgens aan de aangekochte nh panden door dit bedrijf zijn aangebracht hebben bij enkele raadsleden van de PvdA „nogal wat vraagtekens opgeroepen. Naast het complex van de voormalige druk kerij en uitgeverij van Sijthoff aan de Doe zastraat heeft De Bolster destijds ook het I*idse Minnehuis aangekocht om dit te ver bouwen en te bestemmen voor appartemen ten voor jongeren. In beide gevallen was de Leidse aannemer de gemeente Leiden, die ook wel interesse in de gebouwen had, te snel af. De verbouwingen aan het in het gebied Herengracht/Zijlsingel gelegen Min nehuis hebben inmiddels plaatsgehad. De betrokken socialistische raadsleden, me vrouw M. A. Koning en de heer Duivesteijn, vragen zich af of De Bolster hiervoor wel de vereiste vergunningen heeft gehad. Zij zijn van plan volgende week over deze zaak schriftelijke vragen aan wethouder Waal van stadsontwikkeling te stellen. Ook willen -zij weten in hoeverre de firma De Bolster en zijn vaste architect Barkema de voor schriften hebben nageleefd bij de werk zaamheden aan de Meisjespoort in de Van der Werfstraat in het rehabilitatiegebied Ma- redorp-Oost en bij de werkzaamheden aan het oude, Oude Liedenhuis aap de Heren gracht. LEIDEN Ruim 200 bezoekers van de openbare avond van de PSP (Pacifistisch Socialistische Partij) over de Duitse „Berufs- verbote" hebben in een resolu tie geëist dat het Berufsverbot tegen de Duitser Klaus Stein, woonachtig in Krefeld, wordt ingetrokken. De resolutie zal worden verzon den aan de gemeenteraad van Krefeld, zoals bekend een zus terstad van Leiden. De gemeen te Leiden stelt er, aldus de ver klaring van de vergadering, geen prijs op tot één familie te behoren met een gemeente waarin dergelijke ondemocrati sche praktijken worden gehan teerd. Een „Berufsverbot" is de onmogelijkheid in de Duitse Bondsrepubliek om bij een ex treem linkse overtuiging een (se- mi)overheidsfunctie te vervul len. LEIDEN - De Ruilclub Ko- ningskerk houden zaterdag 23 oktober van tien tot vijf uur 's middags een grote ruilbeurs in het Antonius Clubhuis aan de Mare 43 in Leiden. Geruild kun nen worden postzegels, munten, sigarebandjes, lucifersmerken, ansichtkaarten, enz. Toegang sprijs is 1,75 gulden. Inlichtin gen: tel. 130259. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) Leiden Als de voortekenen niet bedriegen is de ministerraad geadviseerd ten aanzien van de bouwplannen van het Academisch Ziekenhuis van Leiden te kiezen voor een gedeeltelijke nieuwbouw op de terreinen rond het Piet Paal tjespad en voor renovatie van de rest van het bestaande ziekenhuiscomplex. Dit advies, dat af wijkt van de bestaande vier verschillende bouw- varianten voor het Academisch Ziekenhuis, zou door de interdepartementle commissie Hofman, waarin vertegenwoordigers zitting hebben van de ministeries van Volkshuisvesting, Binnenlandse Zaken en de Rijksgebouwendienst, aan het kabi net zijn meegegeven dat nog deze maand over de nieuwbouw van het AZL zal beslissen. Gevraaagd naar een toelichting op de inhoud van deze nieuwste suggestie antwoordde de voorlich tingsdienst van het ministerie van onderwijs dat in dit stadium geen informatie meer kon worden verstrekt omdat er nu een advies aan het kabinet was uitgebracht. Inmiddels heeft de faculteitsraad van de medische faculteit zich nog eens nadrukkelijk uitgesproken voor het plan C, dat uitgaat van integrale nieuw bouw van het AZL naast het bestaande complex. De faculteitsraad moest niets hebben van het alternatief dat wordt aangehangen door de meer derheid van de Leidse gemeenteraad en dat af komstig is van de bouwcoördina tot Academische Ziekenhuizen, ir. Doets. Zoals bekend ging dit plan uit van een totale nieuwbouw, maar dan voor het grootste deel op het bestaande AZL-terrein. Ook de jongste en niet nader uitgewerkte suggestie van gedeeltelijke renovatie naast nieuwbouw (ver moedelijk de goedkoopste oplossing) wordt door de faculteitsraad verworpen. Bij zijn beslissing overwoog de raad nog eens dat het tot standkomen van een multidisciplinaire aanpak essentieeel is voor het goed functioneren van het AZL en dat deze in de huidige situatie onmogelijk is. Verder gaat de voorkeur naar nieuwbouw naast het be staande terrein uit omdat in die situatie de voort gang van de patiëntenzorg, en de kwaliteit van onderwijs en ónderzoek zouden kunnen worden gegarandeerd hetgeen in variant B (nieuwbouw op bestaande terrein) ernstig wordt betwijfeld. Nieuwbouwplan C zou verder de meeste vrijheid bieden om de bouwvolgorde aan te passen aan die onderdelen van het ziekenhuis die in de groot ste nood verkeren wat hun voorzieningen betreft. De werkgroep Milieubeheer van de Leidse univer siteit heeft de leden van de Universiteit sraad geadviseerd voor een alternatief te kiezen, waarbij zoveel mogelijk van de huidige gebouwen van het A.Z. mits van voldoende kwaliteit - in de nieuw bouw worden opgenomen. De werkgroep heeft een duidelijke voorkeur voor het plan B, of een variant daarvan. Toch heeft de werkgroep milieubeheer nog twijfels en van het Leidse gemeentebestuur is het plan om een nieuwe werkgroep in te stellen om de diverse varianten nogmaals nader te bestu deren. Daarbij wijst de werkgroep vooral op de tegenstrijdige berichten over de kwaliteit van de bestaande gebouwen. De werkgroep vraagt de Universiteitsraad de eerder geuite voorkeur voor plan C (gehele nieuwbouw) in te trekken. J; De best bekende merken, leans en jackets: Lois Levi's. Ook in corduroy. B'| Frank Jean. In kleine en grotere maten. Alles altijd in ruime mate voorradig. Pulls en truien, rokken en bloeses, blousons voor Hem. jurkjes voor Haar. Mode van nu en straks. Mode van Frank Jean. Aldaar te koop te zien. Ken herken jezelf. In mode van

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3