)ROOM VOOR BORUSSIA KERKELIJKHEID GEMAAKT autain gedrag ost Feyenoord verwinning Publiek ondanks winst Barcelona teleurgesteld Atletico Madrid met hakken over de sloot Keihard spel oplossing Dynamo Dresden 197 NDERDAG 21 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 17 DEN HAAG Slechts één van de zestien uit-spelende vereni gingen heeft op de eerste speel dag van de tweede ronde van de UEFA-beker een overwin ning behaald. Schalke '04 won in Boekarest met 1—0 van Spor- tul Boekaresti en weet zich daarmee vrijwel zeker van een plaats in de derde ronde. Er zijn natuurlijk meer ploegen die met een betrekkelijk veilig gevoel aan de tweede wedstrijd kunnen beginnen. Feyenoord (2—2 bij Kaiserslautern) be hoort daartoe, maar zeker ook Queen's Park Rangers dat 3—3 speelde bij Slovan Bratislava, RWD Molenbeek dat twee doel punten deelde met Wisla Kra- kau en Athletic de Bilbao dat een zelfde score bereikte bij FC Een dergelijke zekerheid echter heeft Manchester United niet, dat in de eerste ronde Ajax uitschakelde. Voor ruim 59.000 toeschouwers kwamen de Man cunians in hun thuiswedstrijd tegen Juventus niet verder dan 1—0 dank zij een doelpunt van international Gordon Hill na een half uur. FC Köln dat met een redelijk veilige 2—0 het eerste duel thuis tegen Grasshoppers voltooide, zal in de uitwedstrijd niet kun nen beschikken over zijn verde diger Harald Konopka. Net als in de wedstrijd tegen GS Tychy uit de eerste ronde kreeg Ko nopka een gele kaart en dat betekent automatisch uitsluiting voor een wedstrijd. Barcelona, sinds zondag mede lijstaanvoerder in Spanje, heeft een dikke 25.000 toeschouwers een bittere teleurstelling be zorgd. Tachtig minuten heeft de ploeg op eigen veld moeten zwoegen voor er eindelijk werd gescoord (door Johan Cruijff) tegen de Belgische middenmo ter Lokeren. Pas in de laatste minuut gaf Clares de score ten minste nog enig gezicht, 2—0. Lokeren verkoos een defensieve speelwijze en liet alleen Lubans- ki en soms Henrotay in de spits. Barcelona dat erop had gere kend aanvallend te kunnen spe len, greep meteen het midden veld, maar kwam nauwelijks verder. Johan Cruijff slaagde e- niet in lijn te brengen in de offensieve acties en alleen in de eerste tien minuten had Loke rën het werkelijk moeilijk. Tien minuten na rust verdweer de Poolse kandidaat-internatio nal Lubansky uit de ploeg om plaats te maken voor De Koning en toen was het gedaan met het offensieve werk van Lokeren. Het werd steeds meer een-rich- tingsverkeer in een straat die leek dood te lopen. De Spaanse toeschouwers die vast gerekend hadden op een leuke overwin ning lieten duidelijk merken met een 0—0 geen genoegen te zullen nemen. Rinus Michels be greep het en nam tien minuten voor het einde zijn laatste mid del te baat. Op nog steeds een stand van 00 wisselde hij de zwakke Sotil en Ramos in voor Martiso en Olmo. Onmiddellijk na die wijziging scoorde Barce lona wel. Cruijff voltooide een voorzet van Reixach op de enig juiste manier. Terwijl de Malte- ser scheidsrechter Casha al aan zijn laatste minuut bezig was. profiteerde Clares nog van een foutje in de verdediging bij Lo- DEN HAAG De Westduitse voetballiefhebbers kunnen met plezier terugkijken op de gisteren gespeelde eerste wedstrijden van de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. .Bayern München en Borussia Monchengladbacb bereikten in hun duels tegen respectievelijk Banik Ostrava en Torino een gunstige uitgangsstelling. De Borussen waren de enigen, die de uitwedstrijd in een overwinning wisten om te zetten. Club Brugge kwam zover net niet, maar is zeker tevreden met het gelijke spel van OO tegen Real Madrid, slechts Dynamo Kiev kon voor eigen publiek een duidelijke voorsprong nemen tegen de Griekse kampioen Paok Saloniki. In alle wedstrijden begonnen de thuisspelende clubs met een fel offensief. De meeste tegenstanders hadden echter een antwoord. Drie keer kwam een stand van 10 op het bord. Saint Etierme wees met die cijfers PSV terug. Ook Liverpool moest in het verre Turkije een nederlaag van 1—0 toestaan. Trabzonspor bleek in staat de Engelsen terug te dringen. Ali Kemal kreeg twee goede kansen, maar hij miste de zuiverheid en het beetje geluk om te scoren. In de 63e minuut legde Emelyn Hughes de doorgebroken Necmi neer. Cemil faalde niet vanaf de elf meter. Liverpool drong niet meer aan om deze achterstand goed te maken, overtuigd als het was dat de volgende over twee weken haalbaar is. De Oostduitse kampioen Dynamo Dresden vond in keihard spel de enige oplossing voor het probleem hoe Ferencvaros te stoppen. International Nyilasi moest daardoor vroegtijdig het veld verlaten. De „tactiek" van Dynamo had in zoverre succes dat de Hongaarse kampioen niet verder kwam dan één doelpunt. In de 34e minuut kopte Onhausz raak na een hoekschop van Ebedli. Schade had Dynamo nog in de vorm van een gele kaart voor Kotte. Scheids- rechter Doedin (Bul) verzuimde meer in te grijpen. Gelijkspel vrijwel zeker goed voor volgende ronde tIJN De Duitse kam- ?n Borussia Mönchen dbach maakte ook een o 1976 moeilijk te ver enlijken droom werke- heid. De ploeg van Ber- rogts versloeg in de met 00 toeschouwers nage lt uitverkochte heksen- el van het Stadio Com- nale van Turijn dc Ita- nse titelhouder A.C. ijn met 2-1. Zelfs een erlaag met 1-0 in de iswedstrijd over veer- n dagen kan de Duitsers t meer afhouden van alificatie voor de artfinales. ti Vogts maakte de ope gstreffer voor Borussia, n hij na voorbereidend 'k van Stielike in de te minuut een één-twee iging met Jupp Heync- De gelijkmaker viel in 64ste minuut, toen een ot van Patricio Sala >r Wittkamp zodanig van ïting werd veranderd t de bal in het doel ver een. De beslissende tref- viel in de 78ste minuut or Klinkhammer, die intig minuten e'erder de blesseerde Herbert Wim- er was komen vervangen, it meest opvallende was t de jonge onervaren spe- s in het Duitse team als olfgang Kneib, Horst •hlers en ook Herbert iidenreich zich weinig ntrokken van het lawaai 1 de tribunes en zich onmin lieten intimideren ;or de nogal harde speel- ize van de Italianen. tvreden tyern München heeft bet de eerste wedstrijd van tweede ronde om <*je Eu- pacup voor landsk am ines niet gemakkelijk «ud in Ostrava, maar ten ;AISÈRSLAUTERN De overtui- jngskracht van Vujadin Boskov is ennelijk toch niet zo groot als de leine Joegoslaaf denkt. Voor de wed- rijd tegen 1. FC Kaiserslautern had e trainer van Feyenoord zijn spelers waarschuwd voor onderschatting an de tegenstander. Aanvankelijk eden de Rotterdammers dat ook niet ïaar in de tweede helft, toen Feye- oord met 2-1 voor stond, gingen de otterdammers zich weer hautain ge- ragen. Het kostte Feyenoord uiteind- ijk de overwinning. De snelle Wesf- uitse linksbuiten Hans Peter Briegel laakte in de 66ste minuut zijn tweede oelpunt en bracht Kaiserslautern aarmee op 2-2. [AISERSLAUTERN ACHT emJCHZELF KANSLOOS Riedl, liggend op de grond, probeert met een sliding Nico Jansen de bal te ontfutselen.De Feyenoorder is hem echter te snel af. Rechts probeert Meizer het in de achtervolging. Wim Jansen in een kopduel met Toppmüller. et moet echter wel raar lopen wil Feyenoord ver twee weken in het eigen stadion niet de eur openen naar de derde ronde van het lEFA-cup toernooi. In het laatste gedeelte van e eerste helft, toen Feyenoord binnen twee ïinuten de achterstand van 1-0 oipzette in een oorsprong van 2-1, door doelpunten van De ong (39) en Nico Jansen. (41) waren de Rotter- ammers superieur aan hun tegenstanders. FC [aiserslautern, dit seizoen laagst geklasseerd in e Bundesliga, ging fel aanvallend van start, laar had toch te weinig kracht om een beslis- ende voorsprong te forceren. Weliswaar nam le thuisclub door Briegel in de 27ste minuut le leiding, nadat Vreijsen de bal op kinderlijke vijze was kwijtgeraakt, maar echte klasse heeft ie Westduitse ploeg toch niet in huis. Misschien lat over veertien dagen de nu geblesseerde Lweedse internationale Roland Sandberg met kriegel voor meer gevaar kan zorgen. Het zal Idjter nooit zo groot zijn dat Feyenoord in het lêjen stadion daaraan niet het hoofd kan bie- Jnderdog De Duitse trainer Erich Ribbeek mocht dan laags voor de wedstrijd z'n ploeg als underdog lebben afgeschilderd, in de beginfase was laar niets van te merken. De Westduitsers speelden van het beginsignaal van de Spaanse scheidsrechter Sanchez Ibanez voluit op de aanval. Een fout van Vreijsen was er in de 27ste minuut oorzaak van dat Kaiser slautern op 1-0 kwam. De Bredanaar verspeel de halverwege de eigen helft de bal op kinder lijke wijze aan Briegel. De Duitse linksbuiten lag meteen op volle snelheid en hoewel Van de Korput hem nog trachtte af te stoppen, schoot Briegel de bal via de paal achter de kansloze Treytel. Geluk Pas in de 35ste minuut probeerde Schneider met een lob Hellström te passeren. De bal ging via de lat over. Feyenoord had vier minuten later meer geluk. In het centrum maakte Van Deinsen de bal vrij waarna hij passte op de op rechts meegekomen Theo de Jong. De middenvelder kwam alleen voor Hellström en passeerde die met een schuiver in de linker hoek: 1-1. Nog geen twee minuten later had Feyenoord zelfs de leiding. En toen bleek dat Erich Ribbeek niet ten onrechte angst voor Nico Jansen had gekoesterd. De bonkige spits kreeg na een lange rush van Van de Korput de bal op tijd toegespeeld en had toen geen moeite meer met Hellström: 1-2. Geruggesteund door de voorsprong van 2-1 begon Feyenoord vol zelfvertrouwen aan de tweede helft. Het drong Kaiserslautern, dat de steun van het publiek ontbeerde, terug. Na precies een uur paste Ribbeek zijn eerste wissel toe. Hij verving Schwartz door de meer aanval lende Scheer. Zijn komst inspireerde de Duit sers en in de 66ste minuut legde Scheer de basis voor de gelijkmaker. Na een vrije trap op links speelde hij de bal met een lob op de vlak voor het doel van Treytel staande Briegel. De Duitser nam de bal in de vlucht met het linkerbeen mee en bracht zijn ploeg op gelijke hoogte: 2-2. Feyenoord betaalde daarmee de tol voor zijn hautaine manier van spelen. Uitgangspositie Vujadin Boskov toonde zich met het gelijke spel van 2-2 uiterst tevreden. „Ik geloof dat het een goede uitgangspositie voor ons is". Toch was de Joegoslaaf van mening dat Feye noord onnodig de overwinning uit handen had gegeven. „Wij speelden in de tweede helft duidelijk minder dan in de eerste 45 minuten. Wij waren niet agressief genoeg". Boskov bleek verrast te zijn door het spel van Kaiserslautern. „Ik heb de ploeg enkele weken geledén tegen Bochum zien spelen maar toen was het zeker een klasse minder. Dat tweede doelpunt was het gevolg van een misverstand in de verdediging". Die mening was ook aanvoerder Eddy Treytel toe gedaan. „De bal kwam plotseling hoog voor het doel. De verdedigers liepen weg om een buiten spelsituatie te creëren, maar ze deden dat te laat. Daardoor kreeg Briegel die kans". Erich Ribbeek, de trainer van Kaiserslautern, gelooft niet dat zijn ploeg over twee weken in Rotterdam nog een kans heeft. „Ik kan in Rotterdam waarschijnlijk wel weer beschikken over Sandberg, maar of dat genoeg zal zijn, weet ik niet". Ribbeek had zich verbaasd over het vaak vertragende spel van Feyenoord. „Dat kun je hier onmogelijk verkopen. Het publiek neemt daar in West-Duitsland geen genoegen mee. Ik was dan ook verbaasd dat de toeschou wers niet reageerden". En dan over de doelpun ten van Feyenoord: „Het was een kwestie van onervarenheid van onze verdediging. Het is jammer maar het zal voor ons nu wel afgelopen zijn". Kaiserslautern: Hellström; Ritschel, Diehl, Meizer en Stickel; Groh, Schwartz en Riedl; Pirrung, Toppmüller en Briegel Feyenoord: Treytel; Schneider, Rijsbergen, Van de Korput en Vos; De Jong, Wim Jansen en Kreuz; Vreijsen, Nico Jansen en Van Deinsen. Berti Vogts haalt uit voor het schot dat Borussia op 1—0 zou brengen in (Je strijd tegen AC Torino. De Duitsers wonnen uiteindelijk met 2—1. slotte stapte het toch weer als een tevreden ploeg van het veld. Banik, dat zo fel was begonnen en een voor sprong van 2-0 nam, moest een erg belangrijk tegen doelpunt toestaan en zag daardoor de kansen om de volgende ronde te halen danig slinken. Bayern had één helft nodig om te acclimatiseren. De Tsjechoslowaken, gestuwd door 31.000 luidruchtige supporters, lieten de hou der van de beker geen kans rustig te beginnen en de wedstrijd onder controle te houden. Het duurde zelfs zeven minuten voordat een Westduitser met de bal over de middellijn kwam. Zeer verdiend bracht Lo- renc zijn ploeg op 1-0. Hij schoot de bal uit een .vrije trap via een Westduitser achter Sepp Maièr. De langde doelman moest vele reddingen verrichten, want Banik onder leiding van de zeer slim spelende interna tional Slany bleef gevaar lijk. Het leidde na een half uur tot de tweede treffer. Licka scoorde met een kop bal uit een hoekschop van Slany. De wedstrijd duurde voor Banik te lang om hem met grotendeels enthousiasme, tot een goed einde te bren gen. Immers, trainer Jiri Rubas moest vijf mensen uit de basisopstelling mis sen. In de tweede helft luk te het Bayern beter gebruik te maken van het meest gebruikte wapen van uit spelende clubs, de counter. Vooral Uli Höness voetbal de effectiever en dus beter. Dan was er in de 52e mi nuut natuurlijk Gerd Mul ler weer om een klein kans je te benutten. Torstensson zette voor en in éen duik vlucht kopte de spits raak. Winkler van Hamburger SV op weg naar een doelpunt. Busby van Heart of Midlotion is te laat om hem het scoren te beletten. DEN HAAG De grootste verrassing in de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars is ongetwijfeld de overwinning van MTK Boedapest (4-1) bij Dina- mo Tiflis. Bij de rust leidde MTK met 1-0 door een doelpunt van Shikloshi. In de tweede helft voerden de Hongaren de score op via Tokach (2) en Kish. In de laatste minuut kon Dinamo iets terugdoen door een treffer van Matsjeidze (4-1). Anderlecht, de overwinnaar van Roda JC in de eerste ronde, kwam pas na een kwartier in de tweede helft los van de Turkse bekerhouder Gala- tasaray. Coeck had de Brusselaren na tien minu ten op 1-0 gebracht. Even later zorgde Vercauteren voor 2-0, maar Gokmen bracht kort na rust de spanning terug (2-1). Twee doelpunten van Rob Rensenbrink zorgden voor een ruimere marge en Van der Eist gracht tien minuten voor tijd de eindstand op 5-1. Ook Southampton haalde fors uit. In Noord-Ier- iand werd het 5-2 tegen Carrick Rangers. Bij de „saints" waren de uitblinkers Mike Channon. die twee keer scoorde en Peter Osgood, die een keer doel trof. Op Cyprus had Napoli het erg moeilijk tegen A'poel Nicosia. De Cyprioten namen door Leonidas zelfs dé leiding en er moest een strafschop drie minuten voor tijd aan te pas komen om de Italianen' een beschamende nederlaag te besparen. Savoldi benutte de strafschop. Slask Wroclaw (3-0 tegen Bohemians Dublin), Boa vista Porto (3-1 tegen Levski Spartak Sofia) en Hamburger SV (4-2 tegen Heart of Midlothian) veroverden zich redelijke tot goede uitgangsposi ties voor een plaats in de kwartf'nales. Atletico Madrid kwam tegen Hajduk Split met 1-0 met de hakken over de sloot. Het doelpunt viel in de tweede helft. De rnaker was Cano. In de acht wedstrijden van de tweede ronde werden in totaal 34 doelpunten gemaakt.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17