Geschiedenis herhaalt zich voor PSY Reacties op rapport Christiaanse nog aan behoudende kant EERST OFFICIËLE PUBLICATIE AFWACHTEN SAINT ETIENNE - Het leek al lemaal verdacht veel op een half jaar geleden. Een nederlaag van 1—0 in St. Etienne, daarbij een gele kaart voor Gerry Deijkers (nu bovendien een voor Willy van de Kerkhof) en de opinie bij PSV dat er meer had ingezeten. Voor 36.000 uitzinnige toeschouwers was een grotere nederlaag echter ook zeer wel mogelijk geweest. Al viel de treffer wel op een moment toen PSV bezig was met zijn sterkste kwartier van de wed strijd. St Etienne wilde aantonen dat het ontbre ken van het drietal Largue, Jarnamagna en Revelli niet per definitie een garantie voor een nieuwe deceptie behoefde te bete kenen. De agressieve finalist van het vorig jaar mikte op die impulsen die spelers die niet zo vaak de aandacht krijgen, wel vaker geven en het had bovendien de prettige wetenschap in zijn bagage dat sinds oktober 1969 toen Legia Warschau met 1—0 won, geen enkele ploeg in een Europees bekertoernooi te St. Etienne had getriomfeerd. Commissie I De overheid heeft eindelijk gereageerd op de smeekbede van het betaalde voet bal om overheidssubsidie. En die reactie is een stuk positiever dan algemeen de verwachting was binnen de voetbalwe reld, die uit uitspraken die CRM-minister Harry van Doorn in het verleden heeft gedaan meende te kunnen destilleren dat overheidsubsidie voor het betaalde voet bal geen haalbare kaart zou zijn. Een verkeerde 'beoordeling blijkt uit het rapport dat door de commissie Chris- tiaanse in opdracht van minister Van Doorn inmiddels is uitgebracht; voor zover de inhoud op dit moment bekend is, een uitstekend rapport dat een bruik bare bijdrage lijkt te zijn aan dè gezond making van het zo zieke betaalde voet bal, met zijn uitwassen op veler gebied. Commissie II Volkomen terécht koppelt de commissie Christiaanse het verlenen van subsidie aan een aantal voorwaarden. Restricties die een gedeelte van de voetbalwereld de commissie ongetwijfeld niet in dank af zal'nemen, vooral waar het de ingreep op de werkgelegenheid van zo'n driehon derd min of meer betaalde voetballers betreft. De ingrijpende plannen van de commis sie Christiaanse hebben wel een goede voorbereiding nodig. Sterker dan bij de vorige sanering een aantal jaren geleden zal een uitgebalanceerd saneringsplan op tafel moeten komen. Wat dat betreft vormen de eerder opgedane ervaringen hopelijk een goede les opdat minder met de botte bijl gehakt zal worden dan in het verleden. Gemakkelijker gezegd over igens dan gedaan, want het laat zich raden dat zich ondanks het inbrengen van een aantal sluitende criteria altijd hanggevallen zulten voordoen die de no dige emoties op zullen roepen. Rest voor wat de hoofdlijnen van het rapport van de commissie-Christiaanse betreft de CAO voor voetballers. Een ongetwijfeld loffelijke voorwaarde. Spe ciaal voor de marginale voetballers die nu via een CAO in ieder geval op het minimum-loon kunnen zitten. Tegenover het optrekken van de onderkant moet echter het afdammen van de bovenkant staan. En dat zou weieens een lastige kluif kunnen worden binnen een wereld als de voetbalwereld. PSV kwam de eerste helft behoorlijk goed door. De enige averij die het opliep was de gele kaart die Gerry Deijkers in de 32ste minuut van de zeer kordaat maar niet erg konsekwent leidende scheidsrech ter Eschweiler gepresenteerd kreeg voor zijn tweede forse overtreding tegen Domi nique Rocheteauc. Iets dergelijks was over igens Deijkers, die offensief sterk acteerde maar in Rocheteau een tegenstander trof, die zijn vorm terug leek te hebben gevon den, ook een half jaar geleden in Frankrijk al overkomen. De nieuwe gele kaart heeft overigens nog geen direkte gevolgen voor Deijkers omdat de liga elk seizoen met een schone lei begint. Deijkers zelf: „Als je ziet wat hij later niet bestraft, snap ik die scheidsrechter niet. Neem alleen maar eens het geval Piazza." Schaduw De Eindhovenaren deden verder wat ver langd werd. Poortvliet schaduwde inval ler aanvoerder Santioni bekwaam, Willy van de Kerkhof als rechtsback gestart hield Larios op behoorlijke schietaf- stand. Kees Krijgh zorgde er in samenwerking met Adrie van Kraay voor dat de gevaarlij ke Patric le Revelli en dè opkomende Fransen die En hun directe opponenten goed in toom werden gehouden. Een geen reëel uitzicht op een treffer kregen. Al dient te worden opgemerkt dat St. Etienne zich in het eerste kwartier toch een drietal kansen (Larios, Santini, Rocheteau) creeer- de, maar PSV bleek in die openingsfase niet onfortuinlijk. De formatie van Kees Rijvers kreeg zelfs lukratieve mogelijkhe den via Gerry Deijkers, Willy van de Kerk hof en Van der Küylen. Van der Kuylen kreeg acht minuten na rust een unieke mogelijkheid om te scoren. Hij mikte ech ter naast Maar St. Etienne kan nog altijd op hol slaan. Dat bewees de Franse titel- ïouder in de 63 e minuut, geholpen door het gretig het offensief kiezende PSV, dat vergat op te letten toen Piazza-weer eens de ruimte koos. Hij mocht na een een-twee Herman Choufoer ...ik kan er niets over zeggen... (Van onze sportredactie) DEN HAAG Overheidssteun aan het betaalde voetbal zou zijn te overwegen als het aantal betalende clubs met ingang van het seizoen 1978/79 wordt teruggebracht van 37 tot 22, er een cao voor de spelers van deze 22 clubs komt, er een afvloeiings regeling wordt getroffen voor de spelers van de vijftien verdwijnende verenigin gen, er ook op woensdagen wedstrijden worden gespeeld en er een aparte competi tie voor onafhankelijken komt. Dit zijn de voornaamste aanbevelingen van de ad viescommissie CRM aan minister Van Doorn. De bewindsman stelde de commis sie in naar aanleiding van een rapport van het betaalde voetbal, waarbij werd ge vraagd om een subsidie in de grootte van 25 tot 30 miljoen gulden. De commissie-voorzitter prof. dr. J. H. Christiaanse wilde het bericht bevestigen, noch ontkennen. Wel vertelde hij desge vraagd, dat de commissie gereed is met het concept van het rapport. „Het is in zoverre niet definitief, omdat we rekening houden met de inbreng van anderen",' aldus de heer Christiaanse, die hierbij doelde op de vergadering van de commissie met het sectiebestuur betaald voetbal, zaterdag in Zeist. De definitieve versie van het rapport zal de minister op 1 november worden aange boden. Bij het verwerven van de noodzake lijke gegevens heeft de commissie de steun gehad van het onafhankelijke bureau Ne derlandse Organisatie Kring in Utrecht. Sektie bestuurslid betaald voetbal, Ton Zwikstra, tevens voorzitter van de eredivi sieclub Telstar, bleek uiterst verbaasd over het bekendworden van de inhoud van het rapport van de commissie Christiaanse. dat er 37 betaalde clubs moeten zijn. Mis schien dat het bekend worden van deze onderdelen van het rapport als een schot voor de boeg is bedoeld". Secretaris Van Dis van FC Vlaardingen: „Ik vind het nog een beetje te vroeg om hier al een oordeel over te vellen. Zo op het eerste gezicht lijkt het mij in strijd met de beginselen van de KNVB die nog; altijd van 37 verenigingen wil uitgaan. Nee hoor, de angst slaat ons nog niet om het hart. Ik ben er wel van overtuigd dat als de zaak doorgaat met de nadruk op als, er in de Rijnmond klappen zullen vallen. Overigens zou ik het een verkeerd uitgangspunt vin den als alleen eerste divisieverenigingen het slachtoffer worden. Verschillende ere divisieclubs staan er ook niet al te floris sant voor". Sanering De gedachte aan een sanering in Rotter dam is ook terug te vinden in de woorden van de heer Libregst, secretaris van Ex celsior. „In mijn hart is het nog steeds de wens om in Rotterdam te komen tot twee betaalde clubs. Maar dan zou je het clubchauvinisme los moeten laten. En wat dit nieuwste plan betreft, ach ik weet het niet. Het is nog te vroeg om wat te zeggen. Excelsior heeft tot nu toe alle slagen overleefd. Eerst moet ik zien dat het doorgaat". Uit de politieke hoek commentaar van Wim du Chatinier, kamerlid voor de KVP en deskundige op sportgebied van zijn fractie. „Een ingrijpende sanering is onont koombaar", meent Du Chatinier. „Het is daarbij zaak dat het mindere aantal clubs goed verdeeld moet zijn over het land. Karei Jansen ...een geweldige in greep... Iedereen moet in staat zijn om in zijn omgeving naar betaald voetbal te gaan kijken. Het streven naar een cao is een goede zaak. Er wordt wel eens gezegd dat als dat zou ontstaan veel voetballers naar het buitenland zouden vertrekken, maar ik geloof dat dat wel mee zal vallen. Een cao is in ieder geval een belangrijk voordeel voor de laagbetaalden in de voetballerij". Gesprek Karei Jansen, secretaris van de WCS, benadrukte in zijn commentaar dat de aanbevelingen van de commissie Chris tiaanse nooit eindconclusies kunnen zijn voor de gezondmaking van het betaalde voetbal. „Eerst zal er zaterdag een gesprek in Zeist zijn over dit rapport tussen de commissie en de belangenverenigingen in het betaalde voetbal", aldus de vakbonds man. „Na die bespreking van zaterdag zal er een advies aan de minister worden gegeven, waarna dan ook het betaalde voetbal nog een oordeel móet geven". Karei Jansen had bedenkingen tegen de ingrijpende aanbevelingen van de commis sie Christiaanse. „Het is een geweldige ingreep", oordeelde Jansen. „Als deze plannen zouden worden gerealiseerd bete kent dat het afvloeien van driehonderd voetballers. Maar wij hebben als WCS ervaring met dit soort zaken. In het verle den hebben we ons bezig moeten houden met de sanering van dertien betaalde clubs, waarbij tweehonderd spelers een werkgelegenheid werd ontnomen. Maar dit is een ingreep van een dergelijke importan tie dat er wel een zeer goed overleg zal moeten plaatsvinden alvorens tot zo'n stap wordt besloten". Doelman Jan van Beveren valt tevergeefs uit. Piazza maakt het enige doelpunt van de wedstrijd en brengt Saint Etienne op 1-0 met Rocheteau op zijn gemak de bal aan nemen en liet Jan van Beveren kansloos: 1—0. Uitgeblust Voor Rijvers het sein om meteen de uitge bluste Edström te vervangen door Nick Deacy. Zijn collega Robert Herbin haalde Larios uit het veld ten faveure van Alain Merchandier. Rijvers over zijn wissel: „Die was al in de rust besproken. Rals was op. Geen wonder als je vier maanden niet gespeeld hebt. Ik denk trouwens dat ik hem volgende week tegen Amsterdam rust geef. Hij moet sa- men met deze groep helemaal fit aan de tweede wedstrijd tegen St. Etienne kunnen beginnen." De wissel baatte PSV nauwelijks. Men was veel dichter bij een grotere achterstand dan bij een gelijkmaker. Hetgeen na de toch hoopvolle voorbereidingperiode te denken gaf. Rijvers: „Vergeet niet dat we met een elftal moesten spelen dat niet geheel in vorm was en waarin bovendien enkele mensen niet fit waren." Robert Herbin, zijn collega: „Ik ben blij dat we onze problemen redelijk hebben kunnen oplossen. Ontevreden ben ik zeker niet. Of 1—0 genoeg is zal over veertien dagen moeten blijken als het weer zo gaat als vorig seizoen, dan zijn wé er." Vreemd PSV mocht niet ontevreden zijn over de uitslag. Vreemd bleek soms de arbitrage van Eschweiler. De Duitser honoreerde een overtreding van Willy van de Kerkhof tegen Synaeghel met geel, maar vergat twee keer daarvoor Piazza op soortgelijke Wijze te bestraffen. Eerst stompte de Argentijnse matchwinner Willy van der Kuylen in het gezicht en vervolgens schopte hij ook nogeens Paul Posthuma, vólledig ondersteboven. Rijvers echter: „Hij liet voetballen, lichamelijk contact was niet toegestaan. Van mij mag hij elke week bij ons fluiten want voor de aanvallende ploeg is deze manier toch voordelig. Alleen die gele kaarten vallen me een beetje zwaar op de maag." PSV gaat over veertien dagen in dezelfde uitgangspostie beginnen als een half jaar geleden. Rijvers had echter toch wel ver schillen ontdekt: „Ik ben met deze uitslag toch tevreden. St. Etienne heeft de tweede helft beter gespeeld dan wij. Teleurgesteld ben ik na deze mooie wedstrijd ook, omdat we vergeten hebben onze kansen te benut ten. Het feit dat we die kregen stelt me toch wel een beetje gerust. Deijkers kwam twee keer alleen door op de rand van het strafschopgebied, Willy van de Kerkhof en Van der Kuylen hebben een goede moge lijkheid laten liggen. We hebben nu meer pespectief dan toen." Dus toch weer dat optimisme; zij het gematigder dan een half jaar geleden. De wedstrijd tegen Feye- noord kan zondag voor PSV veel ophelde ren. Maar ongeacht het resultaat, over veertien dagen wordt de opgzve tegen St. Etienne moeilijk genoeg. WILLEM PFEIFFER Saint Etienne: Curkovic, Janvion, Lopez, Piazza en Fraison. Bathenay, Santini en Synaeghel, Rocheteau, Patrick Revelli en Lario. PSV: Van Beveren, Willy van der Kerkhof, Krijgh, Van Kraayen Deijkers. Lubse, Van der Kuylen en Poortvliet. Postuma, Ed ström èn René van de Kerkhof. „Ik begrijp er totaal niets van", aldus Zwikstra. „Voor komende zaterdag zijn alle belangenverenigingen in het betaalde voetbal, VVCS, WON en dergelijke door de commissie Christiaanse uitgenodigd om in Zeist afzonderlijk hun visie te geven op het rapport Dan is het wel vreemd dat nu al gegevens uit die studie bekend zijn geworden. Ik heb vanmiddag met de heer •Van Gorssel (van het ministerie van CRM, red.) gebeld en van hem hoorde ik dat hij eveneens uiterst verbaasd was over het bekendworden van het rapport. Van Gors sel vermoedde dat er bepaalde delen zijn uitgelekt. Ik heb er ook geen andere ver klaring voor. Overigens hebben we als sektiebestuur het standpunt ingenomen nog geen officieel commentaar te geven voor we volledig kennis hebben kunnen nemen vaii het rapport". Passage Ook voorzitter Herman Choufour van FC Den Haag wenste nog geen diepgaand commentaar te geven op enige opzienbare passages uit het rapport. „Ik kan er nau welijks iets over zeggen", aldus Choufour. „Ik heb er geen enkel idee var) of de punten die nu bekend zijn geworden in de toekomst ook ooit werkelijkheid kunnen worden. De belangenverenigingen moeten hun indrukken geven op het rapport, daar om vind ik het vreemd dat er nu al iets bekend is geworden. Mede daarom heb ik er nog geen behoefte aan commentaar te geven, want ik heb geen enkel inzicht over waar de grondslag ügt voor de opmerkin gen over het aantal van 22 clubs en de cao voor spelers. De KNVB en FBO heb ben tot dusver het standpunt ingenomen Ton van... Zwikstra ...ik begrijp er niets

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15