fcvyMib RUSLAND ZOALS HET WAS Ehrlichman wil „ontgroeien" aan Witte Huis verleden PAGINA 14 LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 OKTOBER 1 Kunst en kunstenaars Een verguld zilveren beker van de Utrechter Adam van Vianen uit 1614- is door het Rijksmu seum te Amsterdam op een vei ling aangekocht voor achthon derdtwaalfduizend gulden, een recordbedrag. De beker was in 1821 uit ons land verdwenen en bevond zich sinds 1956 in parti culier Schots bezit. Het Residentie-Orkest houdt za terdagochtend 23 oktober van 9.15 tot 12.30 een openbare repe titie in het Congresgebouw. Ie dereen kan deze repetitie bijwo nen tegen betaling van 1,- die geheel ten goede komt aan het Sociaal Voorzieningsfonds van het R.O.'O.l.v. Lex Veelo wordt, gerepeteerd op de 7de Symfonie van Dvordk en Jeu de cartes van Strawinsky. Bij de Haagse Kunstkring is van 26 t/m 30 oktober een kleine tentoonstelling te zien van foto's van de beroemde Haagse foto grafe Alexandrine Tinne (1835- 1869) ter gelegenheid van de heruitgave van „De merkwaar dige reizen van Alexandrine Tinne" door Clara Eggink. Het Alban Berg Kwartet uit Wenen verzorgt op dinsdag 26 oktober het eerste abonne mentsconcert van de Vereniging voor kamermuziek in Diligentia. Op het programma staan wer ken van Schubert, Webern en Bartók. Jos van der Beek exposeert van 19 oktober t/m 14 november schilderijen, aquarellen, litho's en etsen in de hal van het Alge meen Secretariaat van de Euro pese Beweging, Alexanderstraat 2 Den Haag. Het Nederlands Studenten Or kest houdt volgende week voor de 25ste maal haar jaarlijkse audities. Alle studenten die een instrument bespelen zijn wel kom. De audities worden o.m. gehouden in Delft (26 okt. van 14.00-16.00 in de Phoenix, Phoe- nixstraat 30)'en Leiden (26 okt. van 20.00-22.00 in Minerva, Breestraat 48). Galerie Arti/Shock, School straat 26 Rijswijk, exposeert van 22 oktober tot 12 november prenten en tekeningen van Pe ter Gentenaar. in het voorwoord dé problemen die zich hebben voorgedaan bij het samenstellen van de juiste bijschriften. De aantekeningen die de verzamelaars van de collectie, drie Hongaren, bij de foto's hadden achtergelaten, waren vaak onjuist of onvolledig. En het controleren van een enkel bijschrift is vaak een tijdrovende zaak gebleken. Ook de volgorde, waarin de Hongaren de collectie hadden opgezet, laat hun geringe kennis van zaken zien. Maar die volgorde is gehandhaafd, om het boek zijn autentiek karakter te laten bewaren: bizar, bezienswaardig en buitengewoon boeiend. Natuurlijk ontbreken in de verzameling de tsaren en grootvorsten niet, in al hun vorstelijke en alledaagse entourage. Daarnaast de revolutionairen en de revolutie zelf, waaronder een bijzonder portret van een invalide Lenin ineen rolstoel in 1923. Verder foto's van de ontwikkelingen na de revolutie: kolchozen, het onderwijs, technische vernieuwingen, enz. en uit de tijd vóór de revolutie: de Doema, het eerste parlement, de oorlog met Japan, portretten van schrijvers. Meermalen moet Van het Reve aangeven dat hij het ook niet precies weet, eenmaal onderstreept hij zijn gelijk, bij een foto van Tolstoj, als volgt: Zijn vrouwzou hem nooit in een jas met te lange mouwen hebben laten lopen. Bovendien lijkt de man niet op Tolstoj, dat wil zeggen hij lijkt wel op hem, maar hij is het niet". Een curieus boek Karei van het Rcve, Rusland hoe het was (Uitg. Contact, Amsterdam) prijs/ 19,50) De laatste Romanovs In burgerkledij. Nicolaas II draagt overigens het kostuum van de „vader van het Russische marxisme", de tsarina de kleren die ook Rosa Luxemburg droeg. Een fraai geposeerde foto van gewapende revolutionairen De eerste dagen van de revolutie waren de, straten vol vrachtwagens met revolutionairen, voorzien van wapens en vlaggen. De zeldzaamste foto uit de hele verzameling: de invalide Lenin, in de zomer van 1923 gefotografeerd in ean rolstoel. Dat men in Tahiti goed weet wat show is, is nu ook toeristen bekend die het verre Hawaii nog niet letterlijk hebben be zocht. Gisteren trad n.l. het Na tionale Dans-, Zang- en Muzie- kensemble „Tiare Tahiti" in de Prins Willem-Alexanderzaal op en daarmede was precies de tien jaar volgemaakt als wacht tijd sinds het tweemaal zo gro te Tahiti-ensemble „La Ora Ta hiti" ons land aandeed. Het kleurige en scénisch goed verzorgde schouwspel is sinds dien weinig veranderd, maar de podiumprestaties van deze groep met een veel lager leef tijdsgemiddelde, liggen over 't algemeen wat lager. Veel spec- Polynesische show taculairs viel er gisteren in de uitstekend bezette zaal niet te zien. Het was en bleefvriende lijk, opgewekt en soms geestig, zowel dansant als muzikaal. Vi taliteit en snelheid en de met schelpen, parelmoer en een gro te hoeveelheid bloemen versier de coloristisch bonte kostuums moesten verbergen, dat er be halve de prijzenswaardige dyna miek en het ritmisch elan, cho reografisch en folkloristisch ei genlijk weinig gebeurde. Gitaren - de ouderen dachten uiteraard aan onze eigen Kili- ma's-, trommen en andere slag werktuigen stimuleerden geen spectaculaire solisten, zoals dat bij negergroepen nog wel eens het geval is, maar uitsluitend de massa. Raffia had het oorspron kelijke ti-blad in de vezelrokken vervangen, maar de excessieve heupbewegingen bij de vrouwen en het snel in- en uitdraaien van de bovenbenen van de mannen, herinnerd aan de blackbottom van de twintiger jaren, waren er niet minder om. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren Paulo Pascal, zn v H. P. H Voskuil en E. H, C. D de Beer; Julien Nicholas, zn v. P. J M l'Ami en C. J M. Brugman; Roeland Sander, zn v P Breet en I. I Bosch; Sjors. zn v R P Leenen en H. M E Haanappel; Mariëlle. dr v K Jonker en J. van der Plas; Johannes Marlijn, zn v. J Betgen en J. J. J Heemskerk, Matthieu Xander, zn v. J. M: Schouten en M. Prinsze, Lydia Mirjam, dr. v. W. van Duijn en L. Sip; Melanie, dr. v. P. H Ciere en J. C. C. de Wit; Floortje, dr. v. J. Pieete en A L v.d. Hoonaard; Iddo. zn. v. S. K. Chen en M C. Looijmans. Nicolien, dr. v N Drieber gen en P. C. de Best; Bianca Jacoba, dr. v. P J van Gent en J. Brandt; Jurriaan Vincent, zn. v. K. A. Hakkert en H. Blom; Gerrit Jan. zn. v. D. Pronk en C. van Duijn; Danielle Johanna, dr. Viegen en A. J. van Tuijl; en C. Balthazar. Fairouz. dr. Bellari en K. Benarsa. Overleden: E M de Boer, geb 15 1914, geh. gew met C. A Buijs Boom, geb. 11 jun. 1895. geh gew M H Noteboom, L Hoek, geb 1901. echtg. v. J. Vink; T J M bouts, geb. 6 dec. 1951. man; M. geb 7 okt. 1895. geh gew met Hakkaart; J. Ooms, geb. 8 maart 1 man; M E. Kemper, geb. 27 jan. 19 echtgenote van M. Schuchhard; E Jansen, geb 30 juni 1976, Boot. geb. 22 okt. 1906, echtgenotei A Straathof; A. Tuijthoff. geb. 1 1924. man. Gehuwd: T L Dijkstra en H J Koolwijk; J. A M Luijten en G. M Rooden Overleden: W van Egmond geb" 23 18,96.echtg. van H. Vink; C. van der geb. 11 mei 1892 man; R. Ligtvoet 29 juli 1897 geh. gew. met G. Hetmerkwaardige feit dat een niet al te opwindende verzameling foto's kan uitgroeien tot een heel bijzondere verzameling, als men maar geduld.heeft, ligt ten grondslag aan de uitgave van fotoboek over 80 jaren van de Russische geschiedenis: van 1852 tot 1932. „Rusland hoe het was" is de titel van deze curieuze collectie, die door Karei van het Reve is verzorgd, nadat de foto's in een zwarte map vorig jaar werden ontdekt in een archiefkluis van de uitgever. Niemand weet hoe de foto's er zijn terecht gekomen, en niemand begrijpt hofe ze daar tusen 1932 en 1975 in de vergetelheid zijn bhjven liggen. Een feit is dat de foto's nu een verrassende aanvulling betekenen op wat- uit andere bronnen en geïllustreerde geschiedwerken al bekend Veel van de foto's worden in deze verzameling voor het eerst gepubliceerd, andere staan alleen in werken die in het begin van deze eeuw geschreven zijn, weer andere staan in elk geïllustreerd boek over Rusland. Karei van het Reve beschrijft Ehrlichman nu en zoals hij was als assistent van Nixon. (Van onze correspondent Si- schaamte. Volgens zijn lezing mon Winchester) is hij, de vriendelijke, onschul- SANTA FÉ John Ehrlich- dige man, hopeloos bedorven man was in zipi dagen als door de verleidingen van het adviseur van Nixon het leven moderne Washington. Ehrlich- van een keizer gewend. Tegen- man zegt niet zozeer verleid te woordig is zijn „paleis" wel zijn door de macht die Nixon erg eenvoudig vergeleken bij hem bood, als wel door de Washington. Ehrlichman pracht en praal waarmee de woont in een klein huis op vroegere president zichzelf en een heuvel boven de straten zijn staf overgoot, van Santa Fé. Links van hem ..Ik woonde in Great Falls", woont een smid, rechts een vertelt Ehrlichman (Great monteur. Zijn tuin is onge- Falls is een mooie voorstad op veer zo groot als de Ovale een half uur afstand van het Kamer, waar hij zoveel be- Witte Huis). „Elke morgen sprekingen met Nixon had. werd ik opgehaald door een Misschien is de tuin zelfs klei- chauffeur van het leger in een ner, maar in elk geval is hij limousine. Op de achterbank erg eenvoudig: wat goed ge- lagen mijn kranten al klaar, maaid gras, wat half door lui- plus een samenvatting van al zen kaalgevreten kool, een het televisienieuws en andere pompoen vernield door vroe- belangrijke paperassen die ik ge vorst. moest lezen. Ik had zelfs tele- Door het deurtje dat open kan loon in de auto. Ik had het door een touwtje aan de knop, gevoel door engelevleugels ge- kom je binnen waar het al net dragen te worden, zo eenvoudig is. Er zijn twee ..Op het werk zelf hadden we zitkamers met heel weinig altijd de knapste secretaresses meubilair, een slaapkamer en en mooiste apparatuur en de een badkamer. Op de planken fijnste communicatiemiddelen, in de badkamer liggen stuk- De lunch kreeg ik altijd van ken zeep die uit hotelkamers de Marine, met obers in rode zijh meegenomen. De huur be- pakken die om me heen dan- draagt 250 dollar (ongeveer sten en ik had luciferdoosjes 600 gulden), inclusief gas en met het presidentiële zegel electriciteit. er°p en ga zo maar door. Ik Ehrlichman zelf is ook erg ver- had ook zo aan de overkant anderd, zeker uiterlijk. De een broodje kunnen kopen, laatste keer dat we hem zagen, maar dat deed ik nooit. Het tijdens de zittingen van de resultaat was dat we volko- commissie Ervin, was Ehrlich- men geïsoleerd raakten van de man het prototype van de Ni- mensen die we regeerden de xon-trawant. Zijn pak kwam president natuurlijk incluis", zo van Brooks Brothers, zijn Ehrlichman heeft heel wat gezicht was glad, de kin stak meegemaakt. Zijn ervaringen stoer vooruit, de blik in zijn m de regering, met alle voor ogen was stevig over de halve delen die het Witte Huis bood, brilleglazen. Hij ziet er nu veel met de enorme macht die al- groter uit. Zijn buik is heel leen gebruikt werd ter meer- wat dikker, en hij draagt een dere glorie van Richard Ni- enorme baard. xon, zijn ervaringen met de Met het Witte Huis achter hem rechter (Ehrlichmans beroep ziet Ehrlichman zichzelf graag werd afgewezen en het is bijna als een schrijver van het genre zeker dat hij voor zeven jaar van terug-naar-de-natuur, hoe- de gevangenis ingaat), zijn fi- wel hij vroeger nooit aan nanciële moeilijkheden: dat al- schrijven gedacht had. Zijn le- les heeft van Ehrlichman een vensgeschiedenis is niet het gelouterd man gemaakt. Hij verhaal van de jongeman met geeft nu toe fout geweest te schrijversambities; het is veel- zijn. Hij zegt nu de ethische en eer het alombekende Ameri- andere tekortkomingen in te kaanse succesverhaal. zien van de politiek waarmee John Ehrlichman was de eer- hij in verband wordt gebracht, ste van de uit Leipzig afkom- Hij zegt nu spijt te hebben van stige familie die naar de uni- zijn arrogantie en van wat ve- versiteit ging. hij werd advo- len zien als zijn wreedheid, caat in onroerende goederen Bovendien geeft hij de overtui- en was alleszins van plan een gende indruk geestelijk een normaal leven te leiden tussen zeer diepe verandering onder- de naaldwouden van het gaan te hebben, noord-westen. Toen, in de zo- Als je hem daar zo ziet zitten mer van 1960, ontmoette hij in de avondzon, met een glas zijn. vroegere kamergenoot ijswater in zijn hand, dan van de universiteit, Bob Hal- moet je wel begrip en sympa- deman. thie krijgen voor deze man en Ehrlichman vertelt zijn ver- zijn dilemma. Zeker als je be haal met zowel trots als »eft dat hij een zeer middelma- OPKKM Als de sterren je deze week in de steek laten als je vriend wat last heeft van z'n humeur., als je vriendin je plotseling in de steek laat,, als iedereen opeens in 't nieuw loopt.., enjij nog steeds niks leuks hebt kunnen vinden, ook dan is er hoop l aat de moed niet zakken en ga dit vreselijk mooie bouclé-jasje passen. fianr knan ia wan nrv IETS EERDER DAN ALLE ANDEREN tige roman over zijn ervarin gen geschreven heeft en dat zelf ook weet. Zeker als je bedenkt dat hij nooit meer zijn beroep als advocaat zal uitvoe ren hij werd geroyeerd. Ehrlichman koos wat je zou kunnen noemen de „Profumo- weg". Profumo, de Britse mi nister van oorlog, nam het na „zijn" schandaal op voor de armen van het Londense West- End. Ehrlichman nam het op voor de Pueblo Indianen van de Rocky Mountains. In het begin waren de India nen helemaal niet gebrand op de hulp van Ehrlichman. Het idee alleen al werd door de Indianen verafschuwd, alsof Nixon voorgesteld had te gaan werken onder de arme negers die hij haatte. Tegenwoordig wordt Ehrlichmans boetedoe ning meer geaccepteerd hoewel misschien voorname lijk omdat Ehrlichman nog steeds vrienden heeft in hoge kringen, vrienden die hun macht kunnen gebruiken ten dienste van de Indianen. Het is erg gemakkelijk om bij Ehrlichman weg te gaan met het gevoel dat je weer opge licht bent, dat je weer een professioneel opgebouwd beeld voorgeschoteld kreeg. Richard Nixons haag van ver trouwenslieden was zo dik, dat de verleiding om niet te gelo ven enorm groot is. Maar bij John Ehrlichman en niet bij John Dean of Bob Haldeman of zelfs Richard Nixon krijg je de indruk dat iets fatsoen lijks in deze eens zo gehate man naar voren probeert te komen. (copyright The Guardian)

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14