Cabinet wil salarissen opambtenaren intomen Kwaliteit woning bepaalt de huur Handelaar in paddestoelen voor rechter \Ielkproduktie rijkelijk goed .osten lerindeling rovincies allen mee Vondeling: klare taal alsjeblieft PvdA wil af ven betutteling Rij -examen in „eendje" wordt verboden Eisen voor alarminstallatie taxi Gezondheidsactie via kruideniers in Nood-Holland Gewijzigde opiumwet gaat volgende maand in igbNDERDAG 21 OKTOBER 1976 JLE1DSE CO RAM I in onze parlementaire rédaktici N HAAG Het kabinet zal zeer binnen- ■t concrete plannen presenteren om de irissen van topambtenaren aan banden leggen. Dit heeft minister De Gaay Fort- n van Binnenlandse Zaken gisteren in Tweede Kamer meegedeeld. Volgens de indsman zal het kabinet het beraad »r deze kwestie waarschijnlijk nog voor eind van de maand afronden. De ge- ihten over matiging van de topsalarissen de overheid zijn al in grote lijnen aan ambtenarenorganisaties bekend ge- akt. beraad niet zonder meer voorbij zou kunnen gaan aan de bezwaren tegen een eenzijdig ingrijpen in de hoogste salarissen bij de overheid. Met name de progressieve partijen in het parlement hebben sterk aangedrongen op extra matiging van de salarissen van to pambtenaren. Men doelt hierbij op over heidsfunctionarissen die meer verdienen dan 10.000 per maand. De minister verzekerde dat het overleg met de ambtenarenorganisaties over de voorge stelde inkomensingrepen nog volkomen open is. „Er is nog geen enkele definitieve beslissing genomen". De ministêr noemde de situatie voor beide partijen heel moeilijk, maar hij verwacht dat er in het overleg oplossingen zullen worden gevonden. De mogelijkheden om in te grijpen in de pensioenvoorzieningen van het overheidspersoneel worden thans nog bestudeerd door een ambtelijke commissie. De tweede kamemer staat overigens niet buiten spel in het gevecht om de ambtena rensalarissen. Bovendien zal het parlement een belangrijke rol spelen bij eventuele wijzigingen in de pensioenvoorzieningen van de ambtenaren, omdat hiervoor wetswijzigingen noodzake lijk zijn. De meerderheid van de Kamer is het er over eens, dat ambtenaren ook hun steentje moeten bijdragen aan het bezuini gingsplan. Illllllllllllllllllllllllllllllli llllllllllllllllllllllllllllllll. Beslissing rijksdiensten nog in deze regeerperiode (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De regering wil nog in deze kabinetspe riode een beslissing nemen over de omvang van de tweede fase van de sprei ding der rijksdiensten. Dit heeft staatssecretaris Polak (Binnenlandse Zaken) giste ren in de volksvertegen woordiging meegedeeld. Bij deze beslissing zal <te regering rekening houden met de uitkomsten van een studie naar de gevolgen van de eerste spreidingsfase voor het west. an onze parlementaire redac tie) !N HAAG De bestuurlijke indeling van Nederland in provincies gaat hooguit een If miljard gulden per jaar iten. Dit cijfer heeft staatsse- taris Polak gisteren in de ifeede Kamer bekend ge lakt. berekening van de bewinds- n komt veel lager uit dan in nmige deskundige kringen ird aangenomen. Nog maar rt geleden voorspelde een top- de Vereniging van Ne- rlandse Gemeenten, dat de iratie jaarlijks anderhalf mil- gulden zou vergen, gens de staatssecretaris is de or de ARP bepleite opsplit- g in 118 provincies nog goed- per. Het is echter wel de j, zei hij, of op de lange ur de indeling in 24 provin- niet voordeliger is. eorgamsatie ij Gebeco )OSENDAAL (ANP) - Gebe- Nederland BV (biscuit- en setprodukten), een dochteron- raeming van General Biscuit upany in Herentals (België), t reorganiseren, plan omvat het in stand jéen an het produktiecen- iw in Schoonebeek en de con- itatie van drie andere Ne- ïiandse produktie- en-distri- ilieactiviteiten in een nieuw te uwen fabriek op de terreinen ui LIGA in Roosendaal. Deze ie vestigingen zijn de biscuit- brieken Victoria in Dordrecht, üanc Univers in Halsteren en Iba in Ossendrecht. plan houdt yerder de inte- atie in van de Nederlandse leraties onder een Nederlands anagement, met hoofdkanto- n in Roosendaal. Bij Gebeco ederland wecken in totaal ca. mensen. Enkele tientallen irknemers zullen ontslagen loeten worden. DEN HAAG (ANP) Tweede-Kamervoorzitter Vondeling heeft de regering in een brief aan premier Den Uyl aangemoedigd eenvoudige en klare taal te spreken. De brief begeleidt de vertaling van de Troonrede, zoals die onlangs gemaakt is door vijftig leerlingen van de Heldring-mavo uit Den Haag. „Taalvervuiling" zo noemt Vondeling het taalgebruik in de Troonre de 1976. De Kamervoorzitter constateert dat er de afgelopen weken wel belangrijker dingen aan de orde zijn geweest dan het taalge bruik in de Troonrede, „maar de gedachtenwisseling over die zaken zal door het volk niet gevolgd kunnen Worden als de deelnemers geen eenvoudige en klare taal spreken," zo schrijft Vondeling. (Van e r verslaggevers) DEN HAAG De P.v.d.A-er Kosto heeft gisteren tijdens de behandeling van de begroting van Justitie in de Tweede Ka mer ervoor gepleit dat het wet boek wqrdt ontdaan van bepa lingen die de mensen betuttelen in wat zij willen horen, zien of lezen. Hij drong er ook op aan in de wet vast te leggen, dat de rech ter bij echtscheiding 'een rege ling voor bezoek aan kinderen door een van de ouders moet vaststellen. Tijdens het debat maakten zo wel WD-woordvoerder Geurt- sen als PvdA-woordvoerder Kosto de balans op over het ministerschap van Van Agt. Geurtsen betitelde hem als een goedwillend mens, maar vond dat zijn beleid toch de indruk van onzekerheid wekt. Kosto vond, dat in een progressief ka binet vooral ook de minister van Justitie moet voorgaan in ver nieuwingsgezindheid. Voor de P.v.d.A. is Van Agt echter geen vernieuwer, maar een behouder. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Met ingang van 1 januari 1978 zal het niet meer toegestaan zijn het rij-examen af te leggen in een 2 CV 4 of een 2CV. Special. Daartoe heeft het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen dezer dagen besloten. Overweging die aan de beslissing ten grondslag ligt is dat deze soort auto's een te gering accelera tievermogen hebben. Gevolg daarvan is, aldus het OBR, dat kandidaten die in deze auto's het examen afleggen, niet kunnen tonen of zij de verlangde mate van rijvaardigheid al dan niet bezitten. „Er wordt van de kandidaten domweg meer verlangd dan men uit dit soort autootjes kan halen", aldus de afdeling voorlichting van het. CBR. „Met name op de grote weg." Citroën Nederland is over het besluit zeer teleurgesteld. Men vreest dat de animo om een „eend" te kopen zal afnemen. Veel aankomende automobilisten kopen graag hetzelfde type auto als dat waarin zij hun rij-examen hebben afgelegd, zo redeneert Citroën. Eis drie jaar voor spionage ARNHEM (ANP) De procureur-generaal bij het gerechtshof in Arnhem, heeft gisteren tegen een 34-jarige Duitse antiekhandelaar uit Brunssum drie jaar gevangenisstraf geëist wegens spionage bij het NAVO-hoofdkwartier Afcent in Brunssum. Volgens de procureur-generaal heeft de man bij Afcent meermalen geheime militaire gegevens in^handen weten te krijgen en de documenten naar de DDR uitgevoerd. De rechtbank in Maastricht had hem vorig jaar veroordeeld tot 2,5 jaar gevangenisstraf nadat drie jaar tegen hem was geëist. Den Haag Minister Wester terp (Verkeer en Waterstaat) heeft de eisen vastgesteld waar aan de thans verplichte alar minstallaties voor taxi's moe ten voldoen. Wanneer geen ont heffing is verleend, moet een taxi per 1 november zijn voor zien van een mobilofoon en van een zogenaamde optisch-akoes- tische installatie. De mobilofoon moet worden uit gerust met een stil-alarminstal- latie. De optisch-akoestische in stallatie moet zo worden inge richt dat bij het inschakelen er van de volgende signalen wor den gegeven: het groot- of dim licht, de achterlichten en - in dien aanwezig - de waarschu- wingslichten moeten gaan knip peren. Als er een TAXI-dakem- bleem is, moet ook dit gaan knipperen. De hoorn moet een steeds onderbroken'geluidssig naal geven. Wanneer er een mo bilofoon in de taxi is, moet ook deze gelijktijdig worden inge schakeld zodat de mobilofoon centrale wordt gewaarschuwd. De alarminstallaties mogen niet van binnenuit buiten werking kunnen worden gesteld. illllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het is Gregory Peck, en niet gene raal MacArthur, die hier in San Diego in Californië voet aan wal zet. Maar de gelijkenis is wel bij zonder treffend Niet alleen speelt de acteur de rol van de generaal voor een gelijknamige film. bovendien werd de foto geno men door Roger Wrenn. die precies zo n foto van Ma cArthur maakte toen deze op de Fi lippijnen voet aan wal zette, tijdens de tweede wereldoor log. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllll WETSONTWERP NAAR TWEEDE KAMER (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Staatssecretaris Van Dam (volks huisvesting) heeft vandaag zijn reeds eerder in de openbaarheid gebrachte wetsontwerpen „huur prijzen" en „huurcommissies" officieel aan de Tweede Kamer aangeboden. Zoals bekend, is het de bedoeling van de regering het gehele land één algemeen geldend huurre- gime in te voeren, waarbij de huurprijs zoveel mogelijk zal worden afgestemd op de kwaliteit van de woning. Dit kan betekenen, dat bepaalde huren omlaag zullen gaan, andere juist weer omhoog. In de nieuwe huurprijzenwet komen de begrippen geliberaliseerd en niet-geliberaliseerde gebieden met meer voor. De rechten en plichten van huurders en verhuur ders zullen evenwichtiger worden verdeeld. Het Burgerlijk Wetboek zal worden gewijzigd, opdat geschillen over de hoogte van de huurprijs kunnen worden opgelost, zonder dat de huur wordt opgezegd. Het wetsontwerp „huurcommissie" regelt de instel ling, taak, samenstelling en werkwijze van de huurcommissies, die in de plaats zullen komen van de thans bestaande huuradviescommissies. lankzij royale najaarsregen I USWIJK (ANP) Voor de lelkproduktie hebben septem- en oktober, met ruim vol- nende regen en voor de tijd het jaar hoge temperatu- uitzonderlijk gunstig (rfstweer gebracht. De melk- invoer bij de zuivelfabrieken eeft dan ook niet de verwach- daling vertoond. Gemiddeld Nederland kwam hij zelfs boven het hoge peil van a origjaar. olgens voorzitter drs. H. Schei- van het Produktschap voor ivel hadden alleen de gebie- n in zuid- en oost-Nederland, de afgelopen zomer ernstig or de droogte werden getrof fen, nog een achterstand in de melkaflevering ten opzichte van een jaar geleden. In de vier weken van 5 september tot 2 oktober was de gemiddelde melkaflevering per week voor heel Nederland achtereenvol gens 98,1 procent, 99 procent, 100,3 procent en 101,6 procent van die van een jaar tevoren. Voor het oosten was het achter eenvolgens 98 98,3 99,3 en 99,1 procent voor het zuiden 92,5 92,9 93,9 en 97,7 procent. Voor de rest van dit jaar ver wacht de heer Schelhaas een melkaanvoer die gelijk zal zijn aan of iets lager dan die van de laatste maanden van 1975. Dit als de weersomstandigheden normaal zijn en de boeren iets meer melkvee wegdoen dan an ders. Hij 'zei dit gisteren in de vergadering van het produkt schap voor zuivel. Komt die verwachting uit, dan zal, nadat vorig jaar de totale melkproduktie voor het eerst boven de tien miljard kilo kwam, nu ook de melkaflever ing aan fabrieken die grens pas seren. De totale melkaanvoer bij fabrieken in 1976 zal dan name lijk op 10.030.000 ton komen, 2,5 procent meer dan in 1975. De heer Schelhaas vertelde dat het gras in september en okto ber overal welig is gegroeid, be halve dan op de droogde percelen. Dank zij de overvloedige gras- groei hebben de veehouders in september niet overmatig veel koeien weggedaan. Half augus tus, vertelde de heer Schelhaas, was de melkveestapel twee pro cent groter dan vorig jaar. De aanvoer van slachtrunderen op de markten was in die maand 26 procent hoger dan een jaar tevoren. In september werden nog slechts vijf procent meer slachtrunderen naar de markt gebracht dan een jaar voordien. De slachtveeprijzen, die in au gustus een dieptepunt hadden bereikt, herstelden zich in sep tember. Kostbare antieke klok gestolen Een antieke klok ter waarde van 7000 gulden is in de nachj; van dinsdag op woensdag gesto len bij een antiekhandel aan de Willem de Zwijgerlaan in Den Haag. Om binnen te kunnen komen, haalden de daders de ruit van de voordeur uit de sponningen. Honselersdijk (Bloemenveiling), woens dag 20 oktober 1976 Euphorbia 32—118. snijgr. 144320. amaryllis 72—108. anjers 1647. anjers tr. 188—715. anth. 125—270. chr. tr. norm. cult. 63125. cb. chr. gepl. norm. cult. 31—80. chr. tr. jaarr. 182—380. chr. gepl. jaar. 47—110. fresia enkl. 240—485. fresia dubbel 427—810. ger- bera gem. 54102. gerbera op kl. 37—123. gladiolen 239—305. irissen 97—235. leliekelken 66-149. lelietak- ken 51—270. orchidëen 110570. rozen groot 24—75. rozen klein 19—59. strelit- zia 222—280. ASSEN De laatste Nederlander die nog de kost verdient met het verzamelen en verwerken van inheemse eetbare paddestoelen is in conflict gekomen met de justitie. De officier van justitie in Assen heeft aangekondigd dat de heer H. Wichers uit Eefde wegens diefstal vervolgd zal Worden. De paddestoelhandelaar heeft al diverse keren een proces verbaal gekregen. De heer Wichers verwerkt sinds 1969 op grote schaal padde stoelen tot conserven,, die hij vooral in Duitsland verkoopt. Hij beroept zich op het occupatierecht, dat bepaalt, dat iets waar niemand rechten op kan doen gelden eigendom wordt van de eerste die het oogst. Volgens de officier is de heer Wichers een vergunning nadrukkelijk geweigerd, zodat het plukken van paddestoelen diefstal is. Een woordvoerder van staatsbosbeheer: "De natuur heeft paddestoelen neergezet en dan staan ze er niet voor niets. De natuur doet niet aan verkwisting. Iemand die een paar paddestoelen plukt voor een herfststukje leggen we niets in de weg, maar dat wil niet zeggen dat alles mag". Starfighter ongeluk dpor technisch mankement DEN HAAG De Koninklijke Luchtmacht heeft het stellige vermoeden dat het ongeluk met de Starfighter die vorige week boven de Waddenzee explodeer de, veroorzaakt is door een technisch mankement. Dit vermoeden is gebaseerd op de overweging dat de twee ver ongelukte piloten hun toestel per schietstoel hebben verlaten. „Dat gebeurt vrijwel alleen als zich een technisch defect voor doet", aldus de afdeling voor lichting van de luchtmacht. Het stoffelijk overschot van luite nant-vlieger J. Richert (30) uit Tietjerkstradeel is afgelopen vrijdag gevonden. Hij zat nog vastgesnoerd in zijn schietstoel. De schietstoel van luitenant-vlie ger A. Vilijn (28) uit Warga is eveneens aangetroffen. Naar zijn stoffelijke resten wordt nog gespeurd. AMSTERDAM (ANP) Zeker duizend kruideniers in Noord-Holland werken vanaf eind deze maand mee aan een proefactie van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag. Doel van de actie is na te gaan hoe het koopgedrag van vooral huisvrouwen kan worden veranderd ten gunste vani de gezondheid. De actie kosten ruim twee ton wordt betaald door de ministeries van Volksgezondheid en Landbouw. Het Voorlich tingsbureau voor de Voeding overweegt een landelijke cam pagne als deze actie slaagt. Gedurende zes weken zullen folders op de Noordhollandse toonbanken liggen. In deze folders wordt de klanten meege deeld welke artikelen zij het beste kunnen kopen. De actie wordt ondersteund door scholen, artsen, wijkverpleegsters Een onderzoekbureau heeft opdracht gekregen om na te gaan of het koopgedrag van de huisvrouwen inderdaad verandert. Dit bureau heeft onlangs onderzocht hoe het huidige koopge drag is. Een landelijke actie zal een miljoen gulden kosten en het is niet bekend of de ministeries van Landbouw en Volksge zondheid ook dit bedrag voor hun rekening zullen nemen, aldus een woordvoerder van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. BLIK OP DE LENTE Met de winter nog in het vooruitzicht, is het prettig al verder te kunnen kijken naar de voorjaarsmode van 1977. In Florence showde Emilio Pucci zijn confectie-ontwerpen, waaronder deze avondjapon van witte katoen met blauw en groen gedrukte figuren. Hij noemde zijn collectie „African Look". Wisselvallig DE BILT Voor morgen moet op wisselvallig weer gerekend worden. Een diepe depressie waarvan het centrum vanmor gen ten zuidwesten van IJsland lag, trekt langzaam in oostelijke richting. Verwacht wordt dat het bijbe horende frontensysteem ons land in de loop van de avond zal bereiken. Op de nadering van dit actieve weergebied zal de bewolking toenemen en zal er enige tijd regen vallen. Na de passage van dit frontensysteem wordt met westelijke winden vochtige en onstabiele lucht naar onze omgeving gevoerd, waarin opklaringen voorkomen, maar zich ook enkele buien kunnen ontwikkelen. Boven Scandinavië en Rusland blijft de luchtdruk hoog. Bij heldere hemel daalt het kwik er 's nachts tot waarden van om streeks 10 graden onder nul. Vooruitzichten voor zaterdag: enige tijd regen, maar ook op klaringen. Weinig verandering in temperatuur. Weersvooruit zichten in cijfers gemiddeld voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp. omstreeks 9 graden. Max. temp. omstreeks 15 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent Kans op een geheel droog et maal 50 procent. Weer Max. Neer temp. slag Amsterdam geh.bew. 16 1 De Bilt geh. bew. 16 0.1 .Deelen geh. bew. 15 0 Eelde mist 15 0.2 Eindhoven geh.bew. 16 0 Den Helder mist 14 2 Luchth. R'dam geh.bew. 16 0 Twente l.bew. 16 0.2 Vlissmgen onbew. 15 0 Z-Limburg geh.bew. =*5i Helsinki Innsbruck Kopenhagen DEN HAAG (ANP) De opiumwet, die dateert van 1928, zal met ingang van 1 november worden gewijzigd. Belangrijkste verandering is, dat over tredingen van de wet zwaarder zullen worden gestraft. Dit heeft het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne meegedeeld. De oude wet kende voor iedere overtreding alleen de maximumstraf van vier jaar gevangenis. Mét ingang van volgende maand zullen de strafmoge lijkheden gaan variëren van een maand hechtenis of 500 gulden boete tot twaalf jaar of en 250.000 gulden boete, al naar gelang de aard van de stof en de aard van de handeling". Zo zal bijvoorbeeld het in bezit hebben en verhan delen van hennep en hennepprodukten de „soft drugs" milder worden gestraft dan het handelen in middelen met een onaanvaardbaar risico (de zogenaamde hard-drugs). De strafbedreiging voor het in bezit hebben van verdovende middelen verschilt weer al naar gelang het bezit van een kleine hoeveelheid voor eigen gebruik of een grotere hoeveelheid voor „de han del". Als men ten hoogste 30 gram hennepprodukten bij zich heeft, wordt aangenomen dat deze be stemd is voor eigen gebruik. Dit is een overtreding die wordt bestraft met één maand hechtenis of ten hoogste 500 gulden boete. Het smokkelen van hennepprodukten kent bij de nieuwe wet een straf van maximaal vier jaar hechtenis en 50.000 gulden boete.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13