Belgische politie houdt Scheveningse uitbreker aan TWEE BRUGGEN ERBIJ Van Hulten vaart uit tegen dienstcommissie PTT Systeem-Sparen Varken symbool van spaarzin en onafhankelijkheid DEN HAAG IN OVERLEG MET KNOKKE Minister wil )eter autogebruik Situatie in Zuidmoluks kamp weer gevaarlijk? Brienenoordbrug wordt uitgebreid Verder uitstel brug/ tunnel-plan Westerschelde SDAG 19 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT •PAGINA 9 SPAARPOTTENMUSEUM (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Ruim 11.000 spaarpotten - de groot ste collectie ter wereld - zul len vanaf morgen te bewon deren zijn, nadat rar. Pieter van Vollenhoven in de Am sterdamse Raadhuisstraat het Nationaal Spaarpotten- museum zal hebben geopend. De kleine ceremonie valt toe passelijk samen met wereld- spaardag en richt de schijn werper op de spaarzin van Nico Ter Wolbeek, oud con cern directeur van de spaar bank van de stad Amster dam, die bijna 15 jaar lang al zijn zakcenten in de verza meling heeft gestoken. „In de collectie is ieder denkbaar materiaal vertegenwoordigd, ihalve goud", zegt hij in [rijn Barneveldse bungalow, iar hij van zijn pensioen ibruik maakt door in het ituur te zitten van een dvol organisaties. „Ik |weet dat er een gouden spaarpot is in Wenen, waar ze ooit een museum hebben gehad dat wegens ruimtege brek is opgeheven, maar die zal ik wel nooit in handen krijgen." De eerste spaarpot van Ter Wolbeek had de vorm van een denneappel. Hij kreeg hem in 1953 op een buitenlands con gres. Im 1958 had hij 300 exemplaren, maar een artikel in de krant maakte zijn verza melwoede pas goed los. „Ik ben eens naar Zweden ge gaan met twee lege koffers. \n Stockholm moest ik er een terde bij koper., want in een yar dagen had ik 87 spaar- prten op de kop getikt." Een iptepunt kwam in 1964 toen en schilder een kast met dui zend exemplaren omver gooi de. 250 waren er aan diggelen. ,Jk ben meteen met vakantie gegaan naar Joegoslavië, de spaarpotten vandaan kwamen, om de voorraad aan te vullen." In de collectie die Ter Wol beek aan het nationaal mu seum in bruikleen heeft afge staan, zijn uiteraard de var kens rijk vertegenwoordigd. „Zoals oktober de wijnmaand is, zo is november de slacht maand. De nooddruftige boe ren van vroeger plachten dan hun varkens te slachten. Het vlees, vet en spek, moest die nen om de beroerde winter tijd door te komen. Hoe meer varkens je kon slachten, hoe minder afhankelijk je was. Dat werkte nog karaktervor mend ook. Hetzelfde geldt voor sparen." Naast het varken zijn de moe derborst en de kip symbolen, die bij spaarpotten veelvuldig terugkeren. Ter Wolbeek: „De moederborst suggereert gro ter worden, sterker en dus meer onafhankelijk. Boven dien is die vorm makkelijk te maken. De leerling-potten bakkers van vroeger mochten er op oefenen. Het zinnebeeld van de kip is duidelijk. Iedere dag een ei is gelijk aan ren te." De vreemdste spaarpotten ko men in de collectie Ter Wol beek voor. Dorus, Lieftinck, Pipi Langkous, Asterix, maar ook nagebootste gebruiks voorwerpen zoals wasmachi nes, stofzuigers, telefoons, mi xers en pick-ups. De zeld zaamste spaarpotten zijn ze ven exemplaren van hindoe- javaanse afkomst met een ou derdom van meer dan 500 jaar. Maar Ter Wolbeek heeft ook lekkere kitsch uit de ja ren dertig en - zeer recent - spaarpotten in de vorm van valhelmen en wel in drie kleu ren. „Ik blijf kopen, want zo'n model verdwijnt na een paar jaar weer. Ik haat die ver vloekte plastic dingen. Maar je moet alles hebben." lezettingsgraad veel te laag JEN HAAG (ANP) Minister Westerterp van Verkeer en Water wat heeft gisteren gepleit voor een hogere bezettingsgraad bij gebruik van de auto's. „Vooral bij het woon-werkverkeer is graad momenteel erg laag", aldus de bewindsman tijdens de Penbare vergadering van de Tweede-kamercdmmissie voor Ver- fer en Waterstaat, waarin de begroting 1977 van het rijkswe- tnfonds besproken werd. hs beleid is niet gericht op het utootje pesten. Terwille van de 'utomobilist zelf zal gestreefd loeten worden naar een zuinig ebruik van het autopark", zei k minister. „Het autogebruik Doet beperkt worden op de tijd- bppen, waarop de ene automo- Dlist de andere hindert. Waar tt beter is zal gebruik gemaakt Doeten wórden van andere vor ken van vervoer, als de fiets, le bromfiets en het openbaar [ervoer". |e minister beloofde de Tweede garner nog deze week een over- ücht te geven van de totale inkomsten en uitgaven voor het wegverkeer. „Daaruit zal blij ken dat de auto geen melkkoe is. De totale kosten van de over heid voor de wegvervoersvoor- zieningen zijn in evenwicht met de inkomsten uit het wegver keer". De Beer (WD) diende tijdens de openbare commissie vergadering een motie in, waar in de regering verzocht wordt, om als er een nieuwe werkgele- genheidspot wordt gemaakt, van de gelden uit die pot 60 miljoen te bestemmen voor we genaanleg en nieuwe oeverver bindingen. (Van één onzer verslaggevers) KNOKKE/DEN HAAG De 24- jarige Parijzenaar Christian Brahmi, de als zeer gevaarlijk bestempelde misdadiger, die een maand geleden uit het Huis van Bewaring in Scheveningen is ontsnapt, is door de Belgische politie in Knokke na een wilde achtervolging aangehouden. Hij heeft inmiddels toegegeven dat hij begin oktober heeft gepro beerd in dezelfde plaats een 24- jarige vrouw, die „eenzaam in haar luxueuze villa zat, te gijze len", aldus het parket in Brugge. Hoewel het nog niet is bewezen, dat de man, die geen identiteitsbewijs bij zich had, dezelfde is als de ontsnapte gevange ne, heeft de grote gelijkenis de Belgische justitie overtuigd. Nadat de misdadiger zijn straf in België heeft uitgezeten, zal worden beslist over uitlevering naar Ne derland, waar de Parijzenaar nog een straf moet uitzitten tot eind 1986 wegens medeplichtigheid bij het doodschieten van de Amsterdamse agent Simon Land man. Volgens de Belgische politie is het motief voor de gijzeling van de vrouw geld geweest. De Parijzenaar, die bovendien heeft bekend sinds zijn ontsnapping drie auto's in België te hebben gestolen, drong de villa binnen, dreigde de vrouw met een pistool en nam haar mee naar buiten. Bij de auto aangekomen zag de vrouw kans te vluchten. Sindsdien heeft een compositiefoto van de overvaller gecirculeerd en afgelopen vrijdag werd Brahmi in Knokke herkend. Hij wist echter met zijn auto te ontko men, waarna een half uur durende ach tervolging de politie door een groot aan tal steegjes en straten van de Belgische badplaats leidde. Uiteindelijk reed de overvaller in een doodlopende steeg, waar hij zich overgaf nadat de politie enkele waarschuwingsschoten had gelost. Volgens de Belgische autoriteiten heeft de overvaller, die een pistool bij zich had, zich niet verweerd. Onmiddellijk na de arrestatie heeft de Belgische politie van de gemeentepolitie in Den Haag de nodige gegevens, waar onder de vingerafdrukken van de man, opgevraagd. Het controleren van de gege vens is in volle gang, maar is nog niet afgesloten. Daardoor is de identiteit van de gevaarlijke ontsnapte gevangene nog niet officieel bevestigd. Nu zit hij voorlo pig gevangen in een gevangenis in Brug ge. Behalve zijn betrokkenheid bij de dode lijke schietpartij in Amsterdam heeft de Parijzenaar nog een aanzienlijke staat van dienst achter de rug als bankoverval ler. Datzelfde is het geval met de 32-jari- ge Algerijn M. Belhadj, die samen met de Parijzenaar uit het Huis van Bewaring in Scheveningen wist te ontkomen. Deze laatste is nog steeds spoorloos. De Alge rijn had een gevangenisstraf tót 1982 voor de boeg. Bemanning Smit Salvor weer aan boord ROTTERDAM (ANP) - De 22 koppen tellende bemanning van de Nederlandse sleepboot Smit Salvor, die sinds vorige week dinsdag in Isabella de Sagua (Cuba) aan de ketting ligt, is weer terug aan boord. Omdat men bang was dat het aan boord blijven van de beman ning de Cubaanse autoriteiten zou irriteren, had men iedereen in een hotel ondergebracht. Bij Smit Internationale heeft men nog geen idee wanneer de sleepboot die de territoriale wa teren van Cuba zonder toestem ming was binnengevaren om een 'Noorse tanker te assisteren, mag vertrekken. „Er zal wel een veroordeling van een rechtbank komen. We zitten nu eenmaal fout," aldus een woordvoerder van Smit. DEN HAAG (ANP) Het Tweede Kamerlid Molleman (PvdA) heeft gisteren schrifte lijk aan de ministers van Justi tie en CRM gevraagd of het waar is dat er in het vorige week ontruimde Zuidmolukse woonoord in Vaassen opnieuw een gevaarlijke situatie is ont staan. De oorzaak hiervan zou zijn, dat tijdens de zogenaamde afkoe lingsperiode wapens het kamp zijn binnengebracht, waardoor een groep Zuidmolukkers nu weer gewapend kan opereren. Als een en ander waar is, aldus het kamerlid, dan moeten de bewindslieden proberen „om in samenspraak met de Zuidmo lukse leiders het conflict zonder machtsvertoon op te lossen." Burgemeesters festijn Met een feestje in het gebouwen complex van de Ridderzaal, aan het Binnenhof, heeft de Vereni ging van Zuidhollandse burge meesters gisteren haar 125-jarig bestaan gevierd. Minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken en de commissaris van de koningin in Zuid-Holland mr. Maarten Vrolijk hielden toespra ken. terwijl de burgemeesters en hun vrouwen een glaasje ge bruikten. Op de foto van links naar rechts: mr. Vrolijk, burgemeester Schols van Den Haag, mevrouw Schols, burgemeester Kolfschoten van Leidschendam en mevrouw Kolf schoten. DEN HAAG (ANP) De Van Brienenoordbrug over de Nieuwe Maas bij Rotterdam kan worden uitgebreid door er aan weerszijden een nienwe brug aan op te hangen. Technisch behoort dit tot de mogelijkheden en Rijkswaterstaat onderzoekt of men daarbij de bestaande fundering'kan ge bruiken. Dit heeft minister Westerterp (Verkeer en Water staat) gisteren meegedeeld in de openbare verga dering van de Tweede-Kamercommissie voor ver keer en waterstaat over de begroting-1977 van het Rijkswegenfonds. De minister hoopt met deze technische ingreep in een klap een eind te maken aan de verkeersperike- len op dit grootste knelpunt in het Nederlandse wegennet. Zo zou het mogelijk worden het door gaande en lokale verkeer te scheiden, hetgeen een betere doorstroming betekent. Maar omdat het nog wel enige tijd zal duren voor de brug is uitgebreid, wees de minister nogmaals op de alternatieve route, namelijk de Beneluxtun- nel tussen Schiedam en Vlaardingen. Vorig jaar werd gedacht de Van Brienenoordbrug te kunnen uitbreiden door van de bromfietspaden rijstroken voor auto's te maken. „Deze oplossing w r» bleek te duur en technisch onvoldoende", aldus De Van Brienenoordbrug, grootste knelpunt in het Nederlandse wegen de bewindsman. net. Hoe u automatisch meer kunt sparen en u vlugger iets moois bij elkaar heeft. Systeem-Sparen is één van de nieuwe diensten van de spaarbank. Het maakt sparen zo gemakkelijk, dat u er geen omki|ken nai Lijkt het u prettig om ongemerkt een mooi bedrag bi| elkaar le sparen? Vindt u n automatisch meer rente hebt. LEIDSE SPAARBANK DEN HAAG (ANP) Minister Westerterp van verkeer en water staat verwacht dat pas in de loop van volgend voorjaar een definitieve beslissing kan worden genomen over het tijdstip waarop men met de bouw van een vaste oeververbinding over de Westerschelde kan beginnen. „Gehoopt wordt dat de beslissing op krediet van dit kabinet kan worden geschreven," zei de bewindsman gistermiddag tot de Tweede Kamercommissie voor verkeer en waterstaat. De vaste oeververbinding, die deels in de vorm van een brug en deels als tunnel wordt uitgevoerd, komt te liggen tussen Kruiningen en Perpolder. Opdrachtgever zal een particuliere maatschappij zijn waarin ondermeer de provincie Zeeland en de belanghebbende gemeenten participeren. Om de aanleg te kunnen financieren moet op de kapitaalmarkt een lening worden gesloten. Gezien de situatie op deze markt heeft het kabinet al herhaalde malen tot uitstel besloten van de toestemming voor de lening. „Die toestemming kan ook thans nog niet gegeven worden," zei de minister gisteren. DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Van Hulten meent, dat de brief van de dienstcommis sie PTT over de overplaatsing van de centrale Directie naar Groningen „strikt genomen een oproep tot dienstweigering be vat". Hij zei dit gisteren tijdens de openbare commissievergade ring over de PTT-begroting in de Tweede Kamer. Na de opmerking van KVP-Ka- merlid Van Zeil, dat rust en zekerheid in het PTT-bedrijf ontbreken, zei hij: „Wat doet het personeel zelf aan die rust. De brief van de dienstcommissie heeft daaraan niet zo erg veel bijgedragen. De brief roept op tot twee acitiviteiten: niet sollici teren naar functies die ook maar iets te maken hebben met Groningen en ten tweede om de organisatiebureaus die een on derzoek naar de reorganisatie- Van Hulten hield nadrukkelijk vast aan het verband tussen reorganisatie en spreiding. Al leen al het feit, dat de Kamer de spreiding heeft aanvaard, maakt een reorganisatie nodig. De reorganisatie zou aan kracht inboeten als de spreiding er aan zou ontbreken, zo sprak hij tot Van Zeil, die had gesuggereerd het verstandig te vinden als eerst de reorganisatie zou wor den voltooid om daarna te be zien of er iets te spreiden valt. Gezien de koppeling met de reorganisatie kon Van Hulten geen schatting van de kosten der spreidingsoperatie doen. Hij zei verder, dat de overplaatsing naar Groningen wel degelijk een belangrijk stuk werkgele genheid schept. Of er mensen met de stoelen meegaan of niet. DEN HAAG (ANP) - In de laatste week van oktober wordt in ons land een nationale actie „Vluchteling 1976" gehouden. Gehoopt wordt tenminste 15 miljoen gulden in te zamelen om 30.000 vluchtelingen blijvende hulp te bieden, zoals huisvesting Een hulpprogramma is aan vaard voor 30.000 vluchtelingen: 20.000 in Azië, 6.000 in Afrika, 2.500 in Latijns-Amerika en 1.500 nog nader aan te wijzen gebieden. Smokkel wapens per trein ARNHEM (ANP) De smokkel van wapens per trein neemt sterk toe. De Koninklijke Marechaussee in Arnhem maakte in 1970 nog slechts acht processen verbaal op, terwijl tot 1 oktober van dit jaar het er al 321 waren. Dit heeft een woordvoerder van de marechaussee in Arnhem gisteren meege deeld. Het zijn vooral steek wapens, zoals dolken, sa bels en stiletto's die in be slag worden genomen, maar ook werd een com pleet Mauser-geweer aange troffen. De smokkel-per- trein van narcotica is sinds 1970 vertienvoudigd. Acht maanden en tbr voor moordpoging DEN BOSCH (ANP) - Het ge rechtshof in Den Bosch heeft gisteren de 68-jarige Maria H. veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en onvoorwaardelij ke terbeschikkingstelling van de regering. Op 4 oktober stond zij in hoger beroep terecht op be schuldiging van poging tot moord door vergiftiging op haar 68-jarige echtgenoot. Opbrengst aardappelen valt mee UTRECHT (ANP) - De aardap pel zal deze winter en volgend voorjaar niet zo'n zorgenkind zijn als aanvankelijk was ver wacht. Dit zegt de heer C. van Dalen provinciaal hoofdbe stuurder van de voedingsbond CNV in de jongste editie van het blad „Samenwerking" van die bond. Volgens Van Dalen wordt de gemiddelde opbrengst per hec tare consumptieaardappelen weliswaar lager, maar is de be- teelde oppervlakte ruim elf dui zend hectare groter. Hij ver wacht een aardappeloogst van ongeveer 2250 miljoen kilo. Jubileumfeest Transavia ook voor passagiers AMSTERDAM (ANP) De charter luchtvaartmaatschappij Transavia Holland B.V. viert de hele maand november feest met haar passagiers omdtat het tien jaar geleden is dat zij haar eerste commerciële vlucht uit voerde. Op alle vluchten vanaf Schiphol zullen de Transavia-passagiers in november mee kunnen doen aan een prijsvraag, waarvan de winnaars nog tijdens de vlucht bekend worden gemaakt. Bij het inschrijven aan de balie krijgt men een prijsvraagformu lier, dat onder het genot van een glas champagne kan worden in gevuld. Per vlucht zijn tien prij zen beschikbaar. Bovendien wórden tijdens de november- vluchten tien hoofdprijzen ver loot, bestaande uit een geheel verzorgde veertiendaagse va kantiereis voor twee personen. Ook passagiers die van hun va kantiebestemming naar Schip hol terugkeren krijgen een jubi leumgeschenk. Weeroverzicht De Bilt Ons land bevindt zich nu al enkele dagen in een over gangsgebied. Ten oosten van ons bevindt zich koude, maar ten westen van ons vrij zachte Gceaanlueht Deze zachte lucht is nu weer boven ons land uitge stroomd waardoor het minder koud is geworden dan de afgelo pen dagen. Deze lucht wordt aangevoerd door actieve depres sies die over de oceaan trekken, maar in onze omgeving in bete kenis afnemen. Boven Rusland- handhaaft zich inmiddels een krachtig hogedrukgebied, waar door de stroming bij ons zuide lijk blijft. De lucht die hiermee wordt aangevoerd is behalve zacht ook vochtig en onstabiel van opbouw. Hierdoor zal er morgen vrij veel bewolking zijn, terwijl er plaatselijk regen tot ontwikkeling komt Vooruitzichten voor donderdag, overwegend droog en tempera turen van 8 tot 14 graden. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp: omstreeks 8 graden. Max. temp: omstreeks 14 gra den. Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Kans op een droge periode minstens 12 uur: 90 procent. Luchth. R'dam Vhssingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Frankfort •Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen motregen 10

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9