„Blanken in Zuid-Afrika weten niet hoe zwarten moeten leven" Opwaardering D-mark een tijdelijke verlichting m. Spaarrentetot^VI /A Brieven van lezers VERWACHTING VAN GELDHANDEL: Nobelprijs voor onderzoek naar kleinste deeltjes Luchthaven Brussel: een hel voor dieren Armoede in wereld in tien jaar overwinnen AARTSBISSCHOP VAN DURBAN )INSDAG 19 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Sithole door Engeland uitgenodigd ,0NDEN (AP) De Britse re- lering heeft besloten ook domi- |ee Sithole uit te nodigen voer Ie Geneefse conferentie over een vreedzame overdracht van de macht in Rhodesië, zo is naandag bekend gemaakt door het Britse ministerie van buiten landse zaken. Jithole is de grondlegger van de ifrikaanse Nationale Unie van Zimbabwe (zanu). Eerder al waren Robert, Moega- ie, Josjoea Nkomo en bisschop (belMoezorewa uitgenodigd roor de conferentie die volgen- week donderdag moet begin- >ila Fernandes: ïulp aan India nkrimpen MSTERDAM (ANP) - Leila ernandes, echtgenote van de uim drie maanden geleden ge- angen genomen Indiase oppo- itieleider George Fernandes, oekt in ons land steun voor de rijlating van haar man. olgens Leila Fernandes zou- en Nederland en andere Wes- erse landen hun hulp aan India loeten imkrimpen, indien daar vorig jaar ingestelde uitzon- eringstoestand van kracht lijft. Die uitzonderingstoestand eeft de Indiase premier me- rouw Ghandi vrijwel onbe- erkte macht en stelt haar in aat alle mensenrechten met oeten te treden, aldus Leila èmandez. AMSTERDAM (ANP) - De revalua tie van de D-mark binnen de 'Slang' de overeenkomst waarbij de valu ta van de deelnemende landen slechts geringe onderlinge schom melingen mogen ondergaan) zal voor het systeem slechts tijdelijk 'O een verlichting brengen, zo ver- r* - -■wachten bankiers en valutahandela ren. Op de wisselmarkten bestond over het algemeen twijfel of de aanpassing voldoende is om een langdurige monetaire stabiliteit te garanderen. De mark gaf gisteren slechts een trage reactie te zien, en In Frankfort was de valutahandel gisteren bijzonder ging langzaam omlaag van zijn nor- levendig. male toppositie naar de laagste re gionen. Ten opzichte van de dollar onderging de mark slechts weinig verandering. Valutahandelaren in Zürich meen den dat de revaluatie te klein is om lange tijd van invloed te kunnen zijn. De nieuwe koersen kunnen zich mo gelijk enkele weken of maanden handhaven, maar daarna zullen er binnen de 'Slang' nieuwe spanningen ontstaan, tenzij de economische vooruitzichten van de zwakkere partners in het monetaire blok beter worden. De slotkoersen van de valuta's van de 'Slanglanden' lagen gisteren bo ven de vastgestelde spilkoersen, maar ook de mark lag vast ten opzichte van de dollar. De handel begon opnieuw marken te kopen, in de verwachting dat een verdere aan passing binnen enkele maanden noodzakelijk zal zijn. Een opwaardering van de Neder landse gulden is in verband met de concurrentiepositie van het Neder landse bedrijfsleven geen haalbare zaak, aldus het Verbond van Neder landse Ondernemingen. Bij een op waardering van de gulden zouden we over het hoofd zien dat het over schot op de betalingsbalans geheel te dank is aan de export van ons aardgas en het lage investeringsni veau in ons land. Vooral dit laatste wijst erop dat het met de concurren tiekracht van ons land niet goed zit, aldus het VNO. De koers van de Italiaanse lir* is gisteren in Milaan aanzienlijk ge daald als gevolg van aanbod, nadat de belasting op de aankopen van vreemd geld was opgeheven. De Ita liaanse centrale bank heeft grote bedragen in dollars aan het bedrijf sleven verkocht buiten de normale kanalen via de handelsbanken om. Dit heeft ervoor gezorgd dat de toe stand op de wisselmarkten gisteren niet volledig uit de hand liep. STOCKHOLM (Rtr/UPI) Baanbrekend werk bij de ontdekking van eén zwaar elementair deeltje van een nieuwe soort heeft de Amerikanen Burton Richter en Samuel Ting de Nobelprijs voor na tuurkunde opgeleverd. Prof. Richter (45) is verbon den aan de Stanford-universiteit en prof. Ting (45) aan het even befaamde Massachusetts Institute of technology (MIT). De Nobelprijs voor scheikunde is verleend aan prof. William Lipscomb (57) van de Amerikaanse Harvard-universiteit wegens zijn onderzoek naar de structuur van boranen. Richter en King hebben, onafhankelijk van elkaar in dezelfde richting werkend, onderzoek gedaan naar de allerkleinste materie-eenheden, deeltjes die nog kleiner zijn dan atoomkernen. Gebruikma kend van deeltjesversnellers ontdekten zij dat er een nieuw zeer zwaar deeltje ontstaat uit de energie die vrijkomt wanneer een met zeer hoge snelheid ronddraaiende stroom electronen frontaal in botsing komt met een even snel in tegengestelde richting draaiende stroom positonen. Richter noemde zijn nieuwe deeltje PSI, Ting gebruikte de naam 'J-deeltje'. De Zweedse Academie die de Nobelprijzen toe kent, vraagt zich af: ,Ligt er achter deze deeltjes, die men thans voor de kleinste bouwsteentjes materie houdt, nog iets?' De chemicus Lipscomb heeft de structuur en combinaties van boor-waterstofverbindingen ver helderd. Hij bepaalde de geometrische structuren van de boranen of boorhybriden en kon door gebruikmaking van berekeningen uit de quantum- mechanica de stabiliteit en de reacties van molecu len onder uiteenlopende omstandigheden vaststel len en voorspellen. Boranen zijn vluchtige, zeer reactieve stoffen die vaak aan de lucht ontvlam baar zijn. Het onderzoek naar deze stoffen, die door hun hoge verbrandingswarmte mogelijk be langrijke raketbrandstoffen zijn, moest geschieden bij extreem lage temperaturen. Dit jaar zijn alle Nobelprijzen voor exacte weten schappen aan Amerikaanse geleerden toegekend. BRUSSEL (ANP) Passagiers, afkomstig uit Centraal-Afrika, worden op de Belgische nationa le luchthaven, Zaventem, streng gecontroleerd in verband met het pas geïdentificeerde, in Afrika voorkomende dodelijke virus, maar de groene meerkat, een Afrikaanse apensoort waarvan vast staat dat ze het met het recent ontdekte virus verwante Marburg-virus op de mens over kan hengen, wordt op diezelfde luchthaven vrijelijk ^gelaten. Dat blijkt uit een dossier van Veewey de een Belgische dierenbeschermingsorganisatie, lodens de algemene vergadering van die organisa- fc, die in Antwerpen is gehouden, zijn schokkende praktijken inzake dierenmishandeling op Zaven tem aan het licht gebracht Het rapport van Veeweyde zegt onder meer dat er op Zaventem duizenden tropische vogels levend verbrand werden omdat èr geen afnemers voor gevonden werden. Aan die praktijken kwam pas een eind nadat de leiding van een hotel in de nabijheid van het vliegveld herhaaldelijk geklaagd had over rook en stank. Zes maanden geleden, aldus het Veeweyde-rap- port, gebeurde het geregeld dat kisten vol met nog levende vogels regelrecht de verbrandingsoven ingeschoven werden. Die dieren hadden van de reis zoveel geleden dat ze onverkoopbaar waren daarom werden ze dan maar op die gruwelijke wijze afgemaakt. De beschuldigingen van Veeweyde komen in het kort op het volgende neer: Zaventem is een van de voornaamste luchthavens voor de tropische dierenhandel (zelfs voor dieren die elders gewei gerd worden) en de Belgische luchtvaartmaat schappij, De Sabena, vervoert en „verzorgt", uit winstbejag, de dieren onder de meest schandalige omstandigheden. Andere beschuldigingen uit het Veeweyde-rapport bij kisten vol werden parkieten, levend en wel de verbrandingsoven in geschoven; een kist vol pape gaaien arriveerde en de dieren bleken letterlijk boven op elkaar gestapeld te zijn, zodat ze elkaar aan het verscheuren waren gegaan; apen, bestemd voor vivisectie, arriveerden half dood en werden met de kop tegen de muur doodgeslagen om het verzekeringsgeld te kunnen beuren. Dertien ooie vaars, die op Schiphol geweigerd waren, kregen op Zaventem „onderdak" tot de koper uit Apel doorn, via een Belgische collega ze kwam ophalen. JULIEN CLERC IN NEDERLAND De Franse zanger Julien Clerc is gisteren in ons land aangekomen voor een toernee van tien concerten eind deze maand en begin november. Hij zal twee concerten geven in het Haagse Congresgebouw, op zondag 31 oktober en woensdag 3 november. Bovendien treedt hij op in het televisieprogramma „Rondje Theater", dat op 21 oktober wordt uitgezonden. DEN HAAG (ANP) Een wereldomvat tende overeenkomst om de ergste vor men van armoede in de loop van de komende tien jaar over de hele aardbol aan te pakken, zou de hoogste prioriteit moeten krijgen. Jaarlijks zal een investe ring van 15 a 20 miljard dollar vereist zijn om te bereiken, dat tegen het mid den van de jaren tachtig de ergste vor men van armoede zijn verlicht. De armste landen geven jaarlijks al onge veer 3 a 4 miljard aan zulke programma's uit en zij kunnen deze inspanning duide lijk uitbreiden, zodat van de internationa le gemeenschap een bedrag vereist zal zijn, dat 10 a 12 miljard dollar per jaar bedraagt gedurende de komende tien jaar. Deze aanbeveling en een groot aantal andere' aanbevelingen om te komen tot een „rechtvaardiger internationale órde" doet de zogenaamde RIO-groep in haar rapport, dat nu is voltooid. De groep, die onder leiding staat, van prof. dr. Jan Tinbergen, heeft op verzoek van de „club van Rome" getracht een antwoord te vinden op de vraag: welke nieuwe inter nationale orde dient politici en maat schappelijke groeperingen aanbevolen te worden teneinde, voor zover dat prak tisch en realistisch gesproken mogelijk is, tegemoet te komen aan de dringende behoeften van de tegenwoordige wereld bevolking en de vermoedelijke behoeften van toekomstige generaties. Prof. Tinber gen heeft 21 deskundigen uit een veelheid van landen, maatschappelijke stelsels en disciplines bereid gevonden deel te ne men aan het project, dat de naam heeft gekregen van „naar een rechtvaardiger internationale orde" (RIO). Het project is gefinancierd uit de begroting van minis ter Pronk van ontwikkelingssamenwerk ing. Van 25 tot 28 oktober houdt de „club van Rome" een bijeenkomst in Algiers, waar ongeveer 200 deelnemers uit de gehele wereld hun reactie op het rapport zullen geven. De Westeuropese reactie op het project zal moeien blijken op een tweede bijeenkomst, in Amsterdam. Mi nister Pronk zal ook deze bijeenkomst financieren. Met de publikatie van het rapport is het project niet geëindigd: er is een stichting RIO opgericht, die de dialoog over een nieuwe internationale orde moet verbreden en verdiepen. Zwarte handel Noordkoreanen in Zweden STOCKHOLM (AFP) De Zweedse politie heeft drie Zweden gear resteerd die betrokken waren bij een groot scheepse illegale handel in door Noordkoreaanse diplomaten in Stock holm geleverde alcoho lische dranken en siga retten. Zij was achter deze zaak gekomen doordat de Noordkorea nen op grote schaal be lastingvrije artikelen kochten. „Het is een zaak die minstens zo groot is als die in Oslo en Kopenha gen," verklaarde een po litiewoordvoerder. De in deze twee hoofdsteden geaccrediteerde Noord koreaanse diplomaten zijn na de ontdekking van zwarte handel in al cohol en tabak tot onge wenste personen ver klaard en hebben op dracht gekregen te ver trekken. Men verwacht een soortgelijke stap in Zweden. Amerikaanse boycot tegen Israël WASHINGTON (UPI) Het Amerikaanse minis terie van handel heeft de namen bekendge maakt van 38 onderne mingen in de Verenigde Staten die hun mede werking verlenen aan de Arabische boycot van Israël. Daarbij zijn twee van de grootste banken, de Bank of America en Ci tybank of Los Angeles. De publikatie is over eenkomstig een toezeg ging van president Ford, die in het tweede tv-de- bat met Jimmy Carter beloofde dat hij de na men zou onthullen van alle ondernemingen die aan de boycot meewer- Jimmy Carter, de Amerikaanse Democratische presidentskandi daat krijgt bij de verkiezingen van 2 november ook steun van Chi nese zijde. „Pre sidentschap voor Carter" be tekenen deze Chinese tekens, die mevrouw Carter onder ogen kwamen toen zij gisteren in New York ontvangen werd. Kardinaal Lercaro overleden Rome (DPA) De Italiaanse kardinaal Giacomo Lercaro, die a de dood van paus Johannes werd aangezien als kandidaat voor de opvolging voor de progressieven, is gisteren op 85-jarige leeftijd in Bologna overleden. Hij was vrijdag met een z> hartaanval opgenomen. Lercaro werd in 1968 gedwongen zijn ambt van aartsbisschop van Bologna neer te leggen. Eerder had hij vrede gesloten met de communisten, die hij tientallen jaren heftig had bestreden. Brieven graag kort en duidelijk geschre ven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te bekorten De hond en zijn behoefte Wat moet je nou met zo'n man als heer MOL bij Sprekershoek op TV? Heer Mol wil de honden bezitters zo'n ƒ600,— per jaar laten betalen om de vervuiling van de hond te laten opruimen en dat te financieren; via dure equipment (schoonmaakmachi- nes) wil hij de straten en de mensheid „verlossen" van de, naar heer Mol uit Zoetermeer doet vermoeden, levensgevaar lijke uitwerpselen. Hij wil een actieve politiecontro le en zeer hoge boetes voor overtreders (mensen, die hun honden uitlaten op speelweides, in parken enz...). Daarbij wil hij zelf als onbezol digd rijksveldwachter op kun nen treden (een soort bromsnor dus). Hij beweert zelf hondenliefheb ber te zijn en zal als zodanig zijn hond vermoedelijk elke dag op zijn W.C. uitlaten (misschien iets voor Willem Duys). Ik ben toevallig ook hondenlief hebber en ik begin van al dat gezeur over die hondepoep zo langzamerhand een beetje mis selijk te worden. Natuurlijk laat ik mijn hond niet graag op de stoep zijn be hoefte deponeren, maar als de parken en andere terreinen ook nog eens afgesloten worden voor honden, dan zal ik voor taan helaas mijn hond uit moe ten laten voor de deur van heer Mol en reken maar dat ik dat dan doe. Hoe dan ook, ik ben niet zo bang voor poep aan mijn schoen en bovendien heb ik ogen om te kijken en loop ik er gewoon omheen. Ik vind hondepoep iets volko men natuurlijks; eigenlijk even „normaal" als alle plastic patat bakjes, melkpakken en andere rommel, dat dagelijks op straat wordt gegooid. Pas wanneer daaraan ook iets wordt gedaan ben ik bereid te gaan denken aan de zo overbe kende hondepoep. Ik geloof, dat wij er een soort Ridder van Rappard voor het hondenvolk bij hebben in ons hondenlandje. Leiden Tjeerd G. Scheffer Extra controle op prijzen noodzakelijk DEN HAAG (ANP) Extra toezicht van de economische controledienst is noodzakelijk om te voorkomen, dat de prijs stijging als gevolg van de reva luatie van de Duitse mark naar boven wordt afgerond. Dat stelt het Tweede-Kamerlid mevrouw Epema-Brugman (Pv dA) in enkele gisteren aan mi nister Lubbers van economische zaken gerichte schriftelijke vra gen. Het kamerlid wil weten welke invloed de revaluatie pre cies zal hebben op de kosten van levensonderhoud en dringt er op aan er dan voor te zorgen, dat de prijzen dalen als gevolg van de devaluatie van de mun teenheden van Scandinavische landen. ADVERTENTIE a De rente die wij vergoeden op spaar- 1 M H W gelden loopt van 41/4% tot 91/2%. Vraag bij een N^^rA van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen vormen, een rente geeft van 7% tot 9%. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK (Van onze correspondent) AAPSTAD „Fundamenteel ien de blanken in Zuid-Afrika :n enkele onrechtvaardigheid geen enkele vorm van onder- Irukking in hun relatie met de warte mensen. Het is menselij- erwijs gesproken vrijwel on- logelijk om hun het besef bij brengen dat de situatie hier 'erkeerd is". Dat zegt monseig- itur Dennis Hurley, de kath- lieke aartsbisschop van Dur- ML Dennis Hurley, een breed- tschouderde man, is in Zuid- Jrika geboren als zoon van erse ouders. Hij ontvangt mij n een zeer bisschoppelijke zaal Jet veel indrukwekkende fau- «iils, hetgeen hem niet verhin dert om helder en informeel 'ver de politieke situatie in land te spreken. n de aartsbisschoppelijke villa, ^borgen achter bloeiende aza- 's en jacarandabomen in een tenwijk van de oostelijke ha mstad Durban, zijn kort gele- eri enkele molotovcocktails Daar binnen gegooid zonder al veel schade aan te richten, 'ennis Hurley is een van die Dannen die door de blanke ge- Deenschap in Zuid-Afrika wor- len gehaat en gemeden als de lest' Dat zou je niet zeggen als e deze rustige, vriendelijke man le' en hoort praten. Hij veroor Tl, deelt niet, maar zijn oordeel over de toekomst is scherp: „De blanken hier hebben geen idee van de problemen, waar mee een zwart gezin in Zuid- Afrika te kampen heeft op het gebied van werk, vervoer, eten, gezondheid en andere dingen. De meeste zwarte Afrikaanse gezinnen liggen uit elkaar, zijn verscheurd, bestaan eigenlijk nauwelijks; een gevolg daarvan is dat 70 procent van de kinde ren, die in de woongebieden worden geboren onwettige kin deren zijn. Het leven is voor die mensen onzeker en onveilig, er is zoveel ontbering waaruit weer een hoop misdaad voortkomt. De blanken begrijpen dit niet, terwijl het toch een blanke rege ring is die meent dat hun wetge ving verantwoordelijk is voor deze toestand. Zij zien de nood zaak van verandering eenvoudig niet in en zij zien dus ook niet in dat de enige manier om de nodige veranderingen tot stand te brengen is door de zwarten politieke macht te geven. Heeft u wel eens meegemaakt dat zul ke blanken van inzicht verande ren?" „Beyers Naudé" is iemand die veranderd is. Hij is een voor beeld van formaat. Verder komt het bij jonge blanken voor dat het besef doordringt na een ont moeting met zwarte leeftijdge noten die hun over hun situatie vertellen". Volgens aartsbis schop Hurley zullen er de ko mende jaren echter veranderin gen plaatshebben in Zuid-Afri ka. „Pijnlijke veranderingen" zegt hij, „als de blanken hun politieke en economische macht moeten opgeven. In de betrek kingen tussen mensen gebeurt het nooit dat een minderheids groep zijn macht vrijwillig af staat. De historie geeft daar geen voorbeelden van". Voor Dennis Hurley is het de vraag, wat de kerk kan doen om het onvermijdelijk naderend ge weld te keren. „We kunnen doorgaans erg weinig doen", zegt hij. „Als je probeert iets echts te doen, moet je een orga nisatie hebben met mensen die full-time kunnen werken, omdat dit werk tijd, deskundigheid en financiën vereist. De kerken moeten zo een full-time organi satie op oecumenische basis op zetten om hun standpunten effi ciënt naar voren te brengen". Tijdens de jaarvergadering in juli van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken (waar de rooms- katholieke Kerk waarnemend lid van is) heeft Dennis Hurley een uitgewerkt plan in deze zin naar voren gebracht. Het be langrijkste probleem daarbij is volgens hem hoe de onjuistheid van de situatie in een voor de blanke autoriteiten aanvaardba re vorm duidelijk te maken. Hij vindt het noodzakelijk dat de pers, de universiteiten, het be drijfsleven, de handel, de vak bonden, de sportorganisaties en het amusementsleven bij zo'n nationale bewustmakingsaktie worden ingeschakeld. De hoofdpunten, die, volgens Hurley de blanken in Zuid-Afri ka aan het verstand moeten worden gebracht, zijn: Dat de geschiedenis en persoon lijke ervaring leren dat geweld onvermijdelijk is, tenzij er iets wordt gedaan aan toestand van haat en dat de schuld voor het geweld op de schouders van de blanke bevolking zal komen te liggen. glicaanse en andere Engelstalige kerken enerzijds en de Afri- kaanstalige kerken zoals de Ne derduits gereformeerde kerken anderzijds, „zal er", zegt Hurley, „extra veel aandacht moeten worden besteed aan de manier, waarop laatst genoemde kerk moet worden benaderd". Hurley: „Op de vergadering zelf waren er weinig reacties op mijn voorstel, omdat de gebeur tenissen in Soweto alle aan dacht opeisten en verwarring veroorzaakten onder de gedele geerden. Sindsdien zijn er wel een paar echo's geweest, onder meer van de anglicanen die hun medewerking hebben toege zegd". Hij geeft toe dat er al een beweging in de richting van ver andering gaande is in Zuid-Afri ka. „Maar de tijd is kort, per soonlijk denk ik op zijn hoogst tien jaar. Tussen nu en tien jaar zullen de omliggende nieuwe staten Zoals Zimbabwe, Nami bië, en Angola zijn gestabili seerd en in staat en bereid om Zuid-Afrika aan te vallen. De rest van Afrika zal meedoen en ook de marxistische landen zul len steun Zuid-Afrika In Zuid- Afrika zelf zullen intussen de onrust en de onenigheid over de toekomst van het land om zich heen grijpen. Geen enkel land buiten Zuid-Afrika zal bereid zijn dit land te steunen".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7