Eerste paal voor kleu terdagverblijf in Leiderdorp Leidenaar daagt VAT voor rechter Nieuwe grens met Warmond Is JOIN het organiseren moe? Vertrouwen van bouwvereniging Willibrord STERRENWACHT LEIDEN DEFINITIEF BESCHERMD LTB-kring over grondpolitiek Tevredenheid over plan renovatie Bij dorpstraat AMSTERDAM De heer C. de Bolster, voorma lig gemeenteambtenaar in Leiden, heeft het bestuur van de beleggingsmaatschappij Volks Aandelen Trust (VAT) voor de kantonrechter in Amsterdam gedaagd. De heer De Bolster eist van de VAT dat zij binnen veertien dagen het uitzenden van reclame-boodschappen op de televi sie en de radio hervat. Zo niet, dan eist de heer De Bolster een schadevergoeding van 1499 voor gederfde dividendin komsten. Op 31 maart van dit jaar eiste de heer De Bolster per brief aan de VAT dat zij weer reclameboodschappen moest gaan uitzenden. In de veronderstelling dat alles een „1 april-grap" was, antwoordde het bestuur van de VAT niet op de eis in te gaan. „Tot onze verbazing", aldus de heer F. A. T. M. Spierings, lid van de raad van bestuur van de VAT, kreeg de onderneming toen een oproep om te verschijnen voor het kantongerecht in Amsterdam. De heer De Bolster (hij bezit twee aandelen van nominaal 20 van de VAT) maakt volgens de heer Spierings geen enkele kans om dit proces te winnen. Volgens heer De Bolster heeft de VAT haar reclame-uitzendingen vanaf haar REM-eiland (nu eigendom van de Nederlandse Staat) gestaakt „op grond van niets". „Dat is nogal wat", zo zei de heer Spierings, „want toen op 17 december 1964 het REM-eiland, na aanneming van een speciale wet hiervoor, werd ontruimd, moest het leger er zelfs aan te pas komen. Het bestuur van de VAT maakt zich geen zorgen over de uitspraak van de kantonrechter op 21 oktober om 10.00 uur. V GA-ALKEMADE ROELOFARENDSVEEN De gemeente Alke made moet in grensgebieden met andere gemeen ten altijd de lasten dragen maai* kan nooit de vruchten plukken. CDA-er Van der Meer en VGA-er Van der Meer meenden beiden dat deze situatie door overleg met andere gemeenten, met name Warmoiid en Woubrugge recht getrokken moet worden. Zij zeiden dit tijdens de regerings behandeling van Alkemade. VGA-er Van der Meer somde in zijn beschouwing een viertal „oneerlijke" situaties op. In Rijpwetering parkeren bezoekers van een recreatieterrein in Hoogmade hun auto op de Veenderdijk. De belastinggelden zijn .voor Woubrugge, de onkosten aan wegen voor Alkemade. De verbreding van de Boekhorsterweg in Oud Ade zijn voor rekening van Alkema de. Warmond ontvangt de woonforensen-belasting. De „Wa- tertuin" maakt gebruik van Alkemadese voorzieningen, maar betaalt belasting in Warmond. Tenslotte noemde Van der Meer ook de boerderijen tussen Warmond en Alkemade. „School, kerk, wegen, post e.d. zijn voor Alkemade. Alleen als het om belasting betalen gaat, moeten de bewoners naar Warmond". Van der Meer kwam met een uitgewerkt plan om de grens tussen Warmond en Alkemade te verleggen. De grens zal het water van Gravenwater, Eimerspoel, Zweiland en Zijl moeten vormen. „Daarmee kan onrecht, ongedaan worden gemaakt", aldus Van der Meer. (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP Leiderdorps burge meester M.A. van der Have heeft gis termiddag de eerste paal geslagen voor het Medische Kleuterdagverblijf „Margriet, dat thans nog is gevestigd in Leiden. Het kleuterdagverblijf wordt gebouwd nabij het nieuwe Eli sabeth ziekenhuis en kost ongeveer 5 miljoen gulden. De accommodatie wordt gebouwd door Bouwonderne ming Wilma Den Haag b.v. en is over ongeveer 14 maanden gereed. Archi tecten- en Ingenieursbureau Mehrtens b.v. uit Den Haag heeft het ontwerp gemaakt van het pand. Er zijn in Nederland 10 medische kleuterdag verblijven. De meeste zijn opgericht na de tweede wereldoorlog met de bedoeling onder voede kinderen weer op peil te brengen. Toen de ondervoeding in Nederland verdween, heb ben de medische kleuterdagverblijven hun aan dacht gegeven aan kinderen die in hun normale ontwikkeling zijn vastgelopen, bijvoorbeeld ten gevolge van te weinig beweegruimte. Deze kin deren tonen meestal afwijkingen en zijn een te zware last geworden voor de ouders. Ouders wenden zich in de meeste gevallen tot de huisarts, die de kinderen doorstuurt naar een kleuterdagverblijf. Als de afwijkingen van het kind geschikt worden geacht voor verbetering in een medisch kleuterdagverblijf, wordt het kind daar opgenomen. Tijdens de opname wordt het kind verzorgd in een groepje van vijf personen. De groep leeft op een eigen kamer in nagebootst gezinsverband. Gedurende hun verblijf in een medisch kleuter dagverblijf wennen de kinderen eraan in groepsverband een normaal leven te leiden. De kinderen zijn alleen tussen 9.00 en 17.00 uur in het dagverblijf, 's Avonds en 's nachts zijn zij bij hun ouders. De kleuters in „Margriet" zijn afkomstig uit Leiden en twintig omliggende gemeenten' Het pand aan de Boerhaavelaan van het medisch kleuterdagverblijf „Margriet" bood niet genoeg mogelijkheden, vandaar dat het bestuur besloten heeft nieuwbouw te plegen in Leiderdorp. Rustig gezeten in de heimachine geeft burgemeester M.A. van der Have aanwijzingen. De paal bleek overigens net zo zwaar als hij eruit zag. Werk aan spoorweg overgang Sassenheim SASSENHEIM De overgaq in de spoorlijn Haarlem-Leide in het oude gedeelte van d rijksweg Haarlem-Sassenheii bij het postviadukt in Sassei heim wordt gedurende tw« nachten afgesloten voor hi verrichten van onderhoudi werkzaamheden. Alle verkeer, met uitzonderu van (brom)fietsers en and langzaam verkeer, kan de ov« gang in de nacht van dinsdi (vannacht) en van woensdag donderdag van elf uur 's avoni tot zes uur 's ochtends niet g bruiken. Het snelverkeer wori met behulp van borden omg leid. De jubilerende woningbouwvereniging Volksbelang uit Lisse zal per 1 novem ber een nieuwe accommodatie betrek ken. De vereniging, die per 23 oktober 70 jaar bestaat, zal de huidige ruimte Volksbelang verhuist aan de Koningstraat ruilen voor een ruimer pand aan de Nassaustraat 26. De nieuwe behuizing van de bouwver eniging wordt 29 oktober officieel geo pend. Een dag later, zaterdag 30 okto ber, wordt van half twaalf tot een uur open huis gehouden. De woningbouw vereniging van Lisse heeft thans 1706 woningen in eigendom. Op de foto het nieuwe onderkomen. Leidschendamse begroting sluitend Miljoen gulden voor nieuwe voorzieningen LEIDSCHENDAM - In de Leidschendamse gemeentebe groting voor 1977 die sluitend is met een totaal van ruim 56 en een kwart miljoen gulden is ruim 1 miljoen gulden inge bouwd als jaarlijkse lasten voor een aantal wenselijk geachte nieuwe voorzieningen en verbeteringen die de ge meenteraad als prioriteiten-I heeft gesteld. Voornaamste onderdeel van de ze prioriteiten is het treffen van een regeling voor een betere zorg voor de openbare gezond heid door samenwerking met Voorburg waarvoor een bedrag van 400 duizend gulden is uitge trokken. Voor aanstelling van een professionele kracht voor het jeugd- en jongerenwerk is verder 55 durzend gulden nodig, voor een extra-beroepskracht voor de brandweer hetzelfde be drag en voor onderzoek en voor bereiding herziening bestem mingsplannen 84 duizned gul den. Voornaamste extra-uitgavenpos ten voor openbare werken zijn 37 duizend gulden voor aandeel in reconstructie de Star/de Tol, 26 duizend gulden voor uitbrei ding riolering in Stompwijk, 41 duizend gulden voor reconstruc tie Damlaan, aanleg en onder houd van een handbalveld in Stompwijk vraagt 11 duizend gulden en de reconstructie van de Plaspoelstraat 15 duizend gulden. Het totale begrotingstekort wordt geraamd op 1 miljoen 847 duizend gulden. Als dekking hiervoor wordt voorgesteld een bedrag van 740 duizend gulden van de overwinst van het ge meentelijk gasbedrijf en een be schikking van 760 duizend gul den uit de saldi-reserve die, zo delen B. en W. mee, nog steeds 6 miljoen gulden bedraagt. Voor het dan nog overblijvende te kort wordt gedacht aan een aan passing van 5van de gemeen telijke heffingen (opbrengst 162 duizend gulden) en van 185 dui zend gulden als wegvallende ka- pitaalslasten van het zwembad. Dit laastste geschiedt naar aan leiding van suggesties van de commissies van beheer en de commissie voor de financiële planning om de restant-boe kwaarde van het zwembad van ruim 1 en driekwart miljoen gulden extra af te schrijven van de reserve van het grondbedrijf. De exploitatie van het sportcen trum "De Fluit" zou hiermee aanzienlijk kunnen worden ont last. ZOETERWOCDE Het bestuur van de woningbouwvereniging Willibrord geniet bij haar werk het volledig vertrouwen van de leden. Dat is gisteravond op de jaarvergadering duidelijk geble ken. Over het bestuursbeleid, dat bij een apart agendapunt nadrukkelijk aan de orde werd gesteld, werden slechts een tweetal opmerkingen gemaakt. Bovendien werd aan het eind van de besprekingen nog door een van de leden, die zich de tolk van velen wist, het bestuur nog eens dank gebracht voor zijn werk. Drs. P. v. Son, die de heer J. H. v.d. Ploeg vanaf de oprichting voorzitter, is opgevolgd hield een uitvoerige beschouwing. Daaruit bleek o.m. dat de hoge onderhoudskosten zwaar drukken op de vereniging. Het rijk verleent daarin een bijdrage van 350,- per woning per jaar maar de werkelijke kosten zijn zeker 100,- hoger. Renovatie zou in sommige gevallen een uitkomst kunnen bieden. Achterstand in het onderhoud zou kunnen worden ingehaald en het woongenot kunnen worden verbeterd. Een zestal projekten zijn op hoorzittingen aan de bewoners voorgelegd maar het bestuur is nogal teleurgesteld in de reakties. De gedane suggesties worden bekeken op hun haalbaarheid. Drs. Van Son zegde toe dat de gewijzigde plannen opnieuw aan de bewoners zullen worden voor gelegd. De voorbereidingen voor de bouw van 63 woningen in Hoge Rijndijk Oost lijken in een eindfase te zijn gekomen wat nog niet gezegd kan worden van het bouwplan in Westeinde 2. „Geen opgewekt verhaal" zei drs. Van Son maar het ziet er naar uit dat er volgend jaar tastbare resultaten zullen zijn. De heer J. W. v.d. Drift werd in het bestuur herkozen van welke gelegenheid gebruik werd gemaakt om hem lof toe te zwaaien voor zijn vele werk in een zo kwestbare positie. Schubert, Prokofiew, Debus en Saint Saens ten gehore woj den gebracht. Het concert" gint om acht uur. Toegai kaarten zijn te krijgen bij bureau van de volksuniversit K O aan de Oude Vest en i de avond van het concert Soefi-tempel. Politie wint volleybaltoer nooi ALPHEN AAN DEN RIJN Een team van de Politie-Sporl Vereniging-Alphen, heeft gist ren een volleybaltournooi wonnen dat door de PSVA was georganiseerd. Aan dit jaarlijks terugkeren' sportgebeuren, gehouden in d Rijnstreekhal, namen zest* teams deel. Vier kwamen België terwijl ook de sterke an uit Leiden, Leidschendam i district Den Haag waren verti genwoordigd. De Alphense po! u tie bleek uiteindelijk de sterkst Met 15—13, 15—12 werden d vertegenwoordigers van St. N klaas uit België naar de tweed plaats verwezen. Commissaii Volwerk kon daarna de winna de beker uitreiken aan manschappen. LEIDEN Twee jaar geleden kwam het sterren wachtcomplex in Leiden op de ontwerplijst van beschermde monumenten. Thans is dit complex definitief beschermd. Het "omvat gebouwen aan de Sterrenwachtlaan, in 1858-1861 gebouwd door architect H. F. G. N. Camp op een bolwerk aan de westzijde van de stad. Het hoofdgebouw heeft op het platte dak vier waarnemingskoepels. In de grootste koepel be vindt zich een tienduimskijker uit 1885. In de koepel aan de achterzijde een zesduimskijker uit 1838. De voormalige woning van de hoogleraar-directe is eveneens beschermd en hetzelfde geldt voor woning waar vroeger de observator van de ste renwacht woonde. Voor het complex, tegenover" woning van de hoogleraar-directeur en ten nooi oosten van de observatorswoning, staan tw waarnemingskoepels - gebouwd omstreeks 1925« 1957 - die niet voor bescherming in aanmerkii komen. Voorts zijn in Leiden op de definitieve lijst gel men het pand 't Hof van Holland" dat dateert t 1730 en twee wevershuisjes uit de achttiende een aan de Oranjegracht. VOORSCHOTEN Het plan van de gemeente Voorschoten om de riolering van de Bijdorp- straat te vervangen en daaro- paansluitend de straat om te vormen tot een woonerf is bij de bewoners in zeer goede aar de gevallen, zoals bleek op een hierover gehouden hoorzitting. De riolering dateert van 1920 en is hard aan vervanging toe, enerzijds wegens lijtage en an derzijds wegens ondoelmatig heid, ondermeer veroorzaakt door het sterk toegenomenwa- terverbruik. Van de 69 wonin gen zijn er 40 direct aangeslo ten op de hoofdrioolstreng; de anderen indirect, d.w.z. via een met de buren gedeeld riool of via een beerput. De kosten van vervanging van bestaande- en de aanleg van nieuwe aanslui tingen zullen geheel voor reke ning van de gemeente komen. Waarschijnlijk zal begin vol gend jaar al met de werkzaam heden begonnen kunnen wor den. Ongeveer een maand na het ge reedkomen hiervan zal een aan vang worden genomen met de aanleg van het woonerf. De inrit aan de Veurseweg wordt ver smald en verder nog bemoeilijkt, door het aanleggen van een ver keersdrempel. De rijbaan zal, afwisselend met het voetpad menige malen verspringen, zo dat een langgeekte sla-om ont staat. Hierdoor is het mogelijk om 28 parkeerplaatsen te reali seren in het midden van de weg. Tevens is er veel goen in het plan opgenomen. Illllllll Tre Voci in Groene Kerkj OEGSTEGGEN Het N«k lands ensemble „Tre V# geeft zondagmiddag 31 oktob in het Groene Kerkje een ct eert. Het programma ontf werken van Matthew Lod Wolfgang Amadeus Mozart, D rius Milhaud, Ludwig von B< thoven en Gordon Jakob. 8 1 concert begint om twee u»" Toegangskaarten zijn te krijtf bij volksuniversiteit K O V de Oude Vest. Voor zover v« radig zijn tevens vanaf b* twee op de middag, waarop b concert wordt gegeven kaart aan het Groene Kerkje krijgbaar. STOMPWIJK/DELFT heer P. J. Verhoeff, algemei voorzitter van de Land- Tuinbouw Bond, zal donderd; 21 oktober voor de kring Dell streek van de LTB een inlt ding houden over land- en tuil bouwzaken waarbij in het b zonder de grondpolitiek sprake zal komen. GESPREK MOET PROBLEMEN OPLOSSEN NOORDWIJK Is JOIN-cultuuur het organiseren moe of kreeg het na het raadsdebat over de subsidie een kater? Deze vraag rees in de culturele com missie bij de behandeling van een brief van JOIN aan b. en w. De commissie ging in op een suggestie van burgemeester mr. Bonnike om een gesprek te arrangeren met het bestuur van JOIN-cultuur, teneinde meer duidelijkheid te krijgen over het besluit van Join om dit seizoen geen culturele evenementen te orga niseren. De aanleiding daartoe is het besluit van de gemeenteraad om aan JOIN-cultuur een sub sidie van 12.000,- toe te kennen, in plaats van de gevraagde 20.000,-, die JOIN voor de uitvoering van haar cultureel programma meende nodig te hebben. Het door de raad beschikbaar gestelde bedrag is t de subsidie van het voorgaande jaar, ver hoogd met 20%. Tijdens "cfe discussie in de raadsvergadering, leverden enkele raadsleden scherpe kritiek op bepaalde programma-on derdelen in het afgelopen seizoen, zoals het optreden van Funhouse en Neerlands Hoop, welke door hen als kwetsende waren ervaren. Zelfs werd gedreigd, dat ten aazien van derge lijke programma's de subsidiekraan zou wor den dichtgedraaid, of letterlijk: men had er geen cent voor over. Zowel de discussie als het besluit van de raad was bij het JOIN-bestuur bar slecht gevallen. Men zag in het optreden van de raad een vorm van bevoogding wat de samenstelling van de culturele programma's betreft. Verder bleek het bestuur van mening, dat met het toegekende bedrag van 12.000,- geen verant woord programma gebracht zou kunnen wor den. Zij deelde dit in een brief aan b. en w. mede en liet in het schrijven duidelijk merken er de brui aan te zullen geven als de nodig geachte 20.000,- niet op tafel kwam. Uit de culturele commissie kwam gisteravond de suggestie om contact op te nemen met K O als JOIN geen kans zou zien om in Noordwijk een cultureel programma te bren gen. Gewezen werd op de enorme groei van K O in de buurgemeente Katwijk. Men had de indruk van K O Katwijk zelfs wel bereid zou zijn om Noordwijk te helpen. De pleitbe zorgers van JOIN in de commissie zeiden in K O niet veel brood te zien. Het wachten is nu op de resultaten van het gesprek met het bestuur van JOIN-cultuur. De bijeenkomst wordt gehoudi in de parochiezaal „Wipp-ini aan de Simonsstraat 111 Delft, naast de Sacramentskei Achter het hoofdgebouw van Technische Hogeschool aan Schoen-makersstraat is parkee gelegenheid. De heer Verhoeff spreekt o. over het voorkeursrecht van SBL om landbouwgronden aa te kopen, de rentesubisie, hi fiscale beleid en het minimi inkomen van de zelfstandig Na de pauze is er alle gelegi heid tot discussie. Concert in Soefi-tempel KATWIJK AAN ZEE - De list Daniël Otten en de pia Johan Otten geven vrijdag oktober in de Soefi-tempel concert. Er zullen werken

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4