wellicht ander doelwit Leiden kan weer geld a teken in gezinszorg" HET€MEN h kota radja was Chinese overvallers hadden toevalstreffer bedenkingen tegen ilannen voor Maredorp verwacht LIDO-theater OPEN BRIEF AAN WETHOUDER Voetbaltoernooi scholieren Oud-raadslid breekt lans voor terugkeer tram in Leiden tb C Uitgebracht door CFM filmverhuur 97 -4INSDAG 19 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 V-lil I De 63-jarige Ching Fang Yang viel van deze muur toen hij poogde aan de J overvallers te ontkomen (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De groep Singapo re Chinezen die zondagavond een roofoverval hebben ge pleegd op het Chinees-Indisch restaurant Kota Radja hebben hoogst waarschijnlijk oor spronkelijk een ander doelwit in Leiden gehad. Eerder op de avond zouden zij zich in de Breestraat bij het Chinees-In disch restaurant Tong Ah hebben vervoegd. Aan de ei genaar zouden ze daar de weg hebben gevraagd naar restau rant Peking, dat schuin tegen over dit restaurant ligt. De eigenaar rook onraad en sloot zijn restaurant meteen herme tisch af na het vertrek van de vier Chinezen. Zij zouden zich toen naar de naast Tong Ah liggende bar hebben begeven. Een en ander is de lezing van de zoon van de gisteren gewond geraakte eige naar van Kota Radja dat zondagavond uiteindelijk werd leeggeroofd door de Chinezen. Hij bleek de enige te zijn van de familie, naaste bekenden en werknemers van de 63-jarige Ching Fang Yang, die bereid was informatie te verstrekken. Zoals wij gisteren al meldden kwam de eigenaar van Kota Radja, die al meer dan 40 jaar in Nederland woont, ten val bij een poging uit de handen van de overvallers te ontsnappen. Daarbij moest hij zich een wej banen over de twee meter hoge en met prik keldraad afgeschermde muur in de achtertuin van het restaurant aan de Stationsweg, omdat de achterdeur op dat moment op slot zat (zie foto). Volgens de zoon van de heer Yang, die overigens geen ooggetuige van de overval is geweest, zouden de Chine zen (volgens hem zes in getal) na hun bezoek aan Tong Ah voor de al geslo ten deur van Peking aan de Breestraat zijn gekomen, waarna ze besloten hun geluk bij Kota Radja te beproeven. Daar kwamen ze rond 22.00 uur bin nen, rond het sluitingsuur van de Chi nese restaurants. Volgens zoon Yang was dit hun eerste bezoek aan het restaurant van zijn \tader; de politie vertelde gisteren dat er minstens twee overvallers al eerder in het restaurant waren geweest. Het gedrag van de uitzonderlijk late bezoekers wekte direct argwaan bij de eigenaar van Kota Radja. Toen zij naar het toilet vroegen en de deur achter zich gesloten hadden, maakte de 63-jarige man zich uit de voeten en verschool zich in de opslagruimte van het restaurant in de tuin. Na een minuut of tien zette hij zijn vluchtpo ging over de muur in gang met het doel nog tijdig alarm te slaan, hetgeen zoals bekend, jammerlijk mislukte. Toen de polite een drie kwartier later arriveerde was de bende allang ver trokken, het personeel geboeid en ont daan van al hun sieraden achter la tend op de toiletten en in de keuken. Volgens de zoon van de eigenaar van Kota Radja zou zijn vader na zijn val van de muur nog gesproken hebben met twee Singapore Chinezen bij het parkeerterrein achter de-flat aan het Stationsplein. Hij zou hen om hulp hebben gevraagd. Zij hadden hem, aldus de lezing van zoon Yang, alleen maar gevraagd of hij de eigenaar van Kota Radja was en zouden zich snel uit «de voeten hebben gemaakt bij de nadering van enkele Nederlanders. De heer Yang vertelde gisteren even eens aan het druk bezochte ziekbed van zijn vader in het AZL dat de buit van de roofoverval vermoedelijk veel meer zal bedragen dan de 4.500 gulden die aanvankelijk werd opgegeven. Hij sloot niet uit dat het zestal dat voor zien was van twee pistolen en messen waarmee het personeel bedreigd werd, met 10.000 gulden aan geld, cheques en sieraden was ontkomen. Hij zei overigens geen verband te zien tussen deze overval en die welke in 1972 plaatsvond in het zelfde restaurant. De roof mislukte omdat toen wel tijdig alarm geslagen kon worden. De da ders konden later in Assen worden aangehouden waar ze een zelfde soort overval hadden gepleegd. De heer Ching Fang Yang die herstellende is van een opera tie aan zijn been wilde giste ren zelf geen commentaar ge ven. Wel besprak hij het voor val uitvoerig met breed uit gesticulerende landgenoten die in groten getale tijdens de be zoekuren aan zijn ziekbed wa ren verschenen. De politie deelde gisteravond desgevraagd nog mee weinig vorderingen in het onderzoek te hebben gemaakt. EVR. H. VAN LEEUWEN (ARP) OVER BEZUINIGINGEN CRM ■(2 1oO EN „De gemeen heiden wordt niets in peg gelegd om geld te eken in de gezinsver- rging." Dit stelde me euw H. van Leeuwen, 1 van de Tweede Ka- lerfractie van de ARP ieen vergadering van Jkiesvereniging Leiden n haar partij naar aan- ping van vragen, ge- jeld door het CDA-raad- (1C. Kramp, was het met het raadslid dat de prioriteiten die het p listerie van Cultuur Recrea en Maatschappelijk werk ten g. li ïzien van welzijnsvoorzienin- i stelt voor bepaalde gemeen- weI erg kunnen 15'allen. „Ik ben dan ook een listander van het decentrali- Cvan het uitgave-beleid. De moet worden gemaakt de mensen zelf", leve 'Is bekend is enige weken jdar iden een actie van start ge- ort n in Leiden om de bezuini- ismaatregelen van CRM ten dno« ®en van de gezinshulp voor Zani aarden ongedaan te maken, wouw Van Leeuwen stelde i en ander realistisch worden bekeken: „Er nt geen geld van CRM meer daar kunnen wij als Tweede mill nerleden ook niets aan HI'" n." Overigens merkte me- uw Van Leeuwen op dat zij an overtuigd was dat in de LEIDEN Het comité Gezinszorg heeft in een open brief aan wethouder Oosterman gepleit voor deelneming van leden van dit comité aan een bezoek aan het ministerie van CRM. De Leidse wethouder zal daar op 27 oktober een hogere subsidie voor de stichting Gezinszorg gaan bepleiten. Komt deze extra steun niet, dan komt het werk van de stichting in de knel. Het comité Gezinszorg vraagt in de open brief aan de wethouder om toch leden van het comité mee te nemen naar het ministerie. „De gemeenteraad heeft u hierom verzocht met 19 tegen 16 stemmen. Toch heeft u besloten deze motie naast u neer te. leggen". Het comité meent dat de Leidse wethouder de behoeften van de stich ting niet met voldoende vuur naar voren zal brengen. toekomst het hoge welzijnsvoor- zieningenpeil niet gehandhaafd kan blijven „We zullen terug moeten naar meer vrijwilligers werk. De suggestie uit de zaal de jeugdwerklozen bij de welzijns sector in te schakelen leek haar niet zo'n goed idee: „In vele onderdelen van de welzijnssec tor is geen vraag naar arbeids krachten. Als het gaat om de gezondheidszorg houd ik mijn hart vast, waanneer hier werk lozen zonder animo worden in geschakeld". Volgèns het Tweede Kamer fractielid zal in de toekomst op de sociale uitkeringen moeten worden besnoeid. Mevrouw Van Leeuwen stelde dat weduwen zonder kinderen geen uitkering hoeven te krijgen. Met de sugge stie uit de zaal een weduwnaar suitkering in te voeren was-zij het eveneens niet eens. „Ik vind dat iedere burger zijn eigen ver antwoordelijkheid heeft. Er zijn genoeg particuliere verzekerin gen. Er zijn al te lang vele ge meenschappelijke lasten op de schouders van de ongehuwden afgewenteld". Mevrouw Van Leeuwen kwam met het treffen de voorbeeld van de ongehuwde vrouw van rond de vijftig die voor haar ouders moet zorgen en tevens de kost voor hen moet verdienen en haar denkbeeldige zuster, die na een kinderloos huwelijk weduwe is geworden. „De één krijgt niets en de ander kan tot haar vijfenzestigste re kenen op een sociale uitkering. Dat is onrechtvaardigheid." Het ARP-lid wees er op dat ook de werkloosheidsuitkeringen moeten worden aangepakt. „Ik zeg niet dat er misbruik wordt gemaakt. Het is zo dat er onei genlijk gebruik wordt gemaakt. De wet is nu eenmaal voor meer uitleg vatbaar. Een van de eer ste zaken die onder de loep genomen moet worden is vol gens mevrouw Van Leeuwen bijvoorbeeld de vraag wat pre cies wordt verstaan onder het recht op „passende arbeid" voor de werkloze. Overigens was mé- vrouw Van Leeuwen van me ning dat de prikkel om werk te zoeken voor de werkloze aan zienlijk minder - is geworden sinds de werkloosheidsuitkerin gen zijn opgetrokken tot het mi nimumloon. Van Agt Enkele leden van de ARP, die de vergadering bijwoonden, toonden zich alles behalve tevre den over de keus van de lijst trekker, waarmee het CDA de komende verkiezingen in wil gaan. Zoals Vorige week is be kend geworden, zijn de drie par- Mevr. H. van Leeuwen. tijtoppen akkoord gegaan met het lijsttrekkerschap van de hui dige minister van justitie, mr. A. van Agt. Een lid vroeg zich in alle gemoede af of het wel juist was eeÜi „dermate Roomse jon gen" aan te wijzen om een lijst, waarop toch veel protestanten zullen willen stemmen, aan te wijzen. De ARP-er vreesde dat de heer Van Agt zich meer door de „Roomse" dan door de we reldlijke wetgeving zal laten lei den, hetgeen veel protestanten tegen de haren in zou strijken. Mevrouw Van Leeuwen stelde nadrukkelijk dat de heer Van Agt na ARP-fraetievoorzitter W. Aantjes bij de kiezers het meest geloofwaardig als aanvoerder van een politieke partij op evan gelische grondslag zal overko men. Ten aanzien van het voor de hand liggende verband dat de kiezer zal leggen tussen Van Agt en de te voeren CDA-poli- tiek ten aanzien van abortus was mevrouw Van Leeuwen minder duidelijk'. Zij stelde dat abortus geen inzet van de ver kiezingen zal worden. „Als van Apt in het volgende kabinet zal zitten, moet hij bij gratie van de' democratie de nieuwe abortus wet contrasigneren. Gezien de vroegere uitspraken van de be windsman zal dit op grote pro blemen kunnen stuiten". Over een mogelijke kabinetsformatie met de VVD na de verkiezingen van volgend jaar liet mevrouw Van Leeuwen zich afwijzend uit: „In het koude materialisme dat spreekt uit het partijpro gramma van de VVD kunnen wij ons bepaald niet vinden. Met de PvdA hebben wij meer fun damentele punten van overeen komst". De onlangs bekend ge worden ontwerp-resolutie van de partijbesturen van PvdA en PPR waarin de partijen zich alleen bereid verklaren de vol gende periode te willen regeren, wanneer zij te zamen meer dan vijftig zetels krijgen, noemde mevrouw Van Leeuwen onde mocratisch. Zij achtte het overi gens niet aannemelijk dat deze resolutie door de congressen van de PPR en de PvdA zal worden aangenomen. •ke IDEN Diverse bewoners hebben gisteren op buitengewone .algemene ledenvergadering van buurtvereniging Maredorp (die het gebied bin- Turfmarkt, Oude Vest, Oude- en Stille Rijn Prinsessekade tot haar domein rekent) hun leakingen geuit tegen de plannen zoals die, zij 1 dan nog maar voorlopig, in de renovatiekrant '®^orp in de steigers" worden ontvouwd, on discussie kwam los na twee vertoonde films, arvan de eerste betrekking had op de verpappe- en renovatie in diverse Nederlandse steden, aronder ook Leiden en de tweede film op de ml keerssituatie rond de Jan Vossensteeg/Haar-1 ^n®rs^raat' De eerste filrn toonde ontgoochelde nok nog enige gelukkige bewoners in gesaneer- Mjken én een ijverige gemeentearchitéct, die Ut m de weer Was met het herindelen van een Quette. De tweede film, gefilmd vanuit een 'en tenraam gaf een beeld van de traag manoeuvre- ■'"f F® auto's in Jan Vossensteeg en Haarlemmer- j aat-waarbij vooral een parmantig rondstappen- er: !Parkeerwachter op de lachspieren werkte. ^waren i bewoner van de Noord-Rundersteeg zag tot j; schrik zijn zorgvuldig opgeknapte huisje op "Tfrenovatiekaartjes „weggetekend". Hij zag er tuin voor de Voldersgracht voor in de plaats verschijnen. Hij kreeg ten antwoord dat er in ieder voorstel wel mensen worden getroffen, en dat hij de pech had dat zijn huis tussen veel slechte huizen instond. Hij kreeg echter wel de verzeke ring dat hij als eigenaar nog veel rechten had en dat de gemeente, mocht hij zijn huis ooit uitmoe ten, voor gelijkwaardige vervangende huisvesting zal dienen te zorgen. Een winkelier maakte zich zorgen over zijn pak- huisje, dat hij op de plannen in het niet zag verdwijnen. „Ik kan mijn bedrijf wel vaarwel zeggen als dat gebeurt", meende de winkelier. Hem werd verzekerd dat eerst van te voren iede reen apart wordt bezocht om te kijken waar de belangen liggen. Een bewoonster van de Lange Mare ergerde zich nogal aan de afscheiding tussen asfalt en straat klinkers op de Lange Mare, een „bult" die haar nogal wat gedreun in haar huis bezorgde. Het werd door de vertegenwoordiger van het stadhuis genoteerd, evenals de klacht over het niet goed zichtbare verkeersbord op de Voldersgracht. Een bewoner die zich afvroeg in hoeverre de stem van het buurtcomité meetelt kreeg te horen dat het buurtcomité een grote greep heeft, die er formeel niet is. Tenslotte miste een bewoner in de renovatiekrant de geluidshinder, door hem ondervonden met betrekkeing tot het draaiorgel en de discobars. i daar wappert een spandoek en I er soms getoeterd. Leiden De laatste ochtendnevels waren nog maar nauwelijks opgetrokken of het eerste fluitsignaal weerklonk in de ijle lucht. Waarmee op de vroege maandagochtend het Leidse schoolvoetbaltoernooi 1976-1977 was begonnen. Op drie sportcomplexen nl. de Vliet, de Boshui- zerkade en de Kikkerpolder startten 125 ploe gen de strijd om deelneming aan de finale die woensdag op de Vlietterreinen worden ge speeld. Er wordt in vier afdelingen gevoetbald: lagere school, C-junioren, B-junioren en A-jeugd. De lagere scholen leveren het grootste contingent. Maar liefst 49 elftallen komen aan de Vliet in actie. Het schoolvoetbaltoernooi wordt voor het eerst in de herfstvakantie gehouden. Tot nu toe was het gebruik om het evenement in de-paasvakan tie af te werken, maar de betere toestand van de velden in deze tijd leidde tot de verschui ving. De kou mocht gisteren de aanhang ervan weer houden om massaal op te komen, toch viel er hier en daar een spandoek en wat getoeter te bespeuren en de lagere school-elftallen speel den er niet minder enthousiast om. De voorron des verliepen in deze categorie vlekkeloos. Met grote inzet en uiterst sportief werden de krach ten gemeten. LEIDEN Het voormalige raadslid voor D'66, W. van Rooyen, heeft in een reactie op het verkeerscirculatieplan een lans gebro ken voor het terugbrengen van de tram in het Leidse stadsbeeld. In een brief aan het college van b en w stelt de heer Van Rooyen dat het vervangen van de tram door de bus in 1960 een planologi sche blunder van de eerste orde is geweest. „Men behoeft niet helderziend te zijn om de verwachting te koesteren, dat het busvervoer binnen twee of drie jaar in de vernieling zal gaan", aldus het voormalig raadslid. Krampach tige pogingen het openbaar ver voer te bevorderen stuiten vol gens de heer Van Rooyeni af op het telkens afvlakken van spit- suurvervoer. Met name dorpsscholieren naar Leiden, die zomers met de fiets naar school gaan, zullen wachtend bij een bushalte of hangend in de overvolle bus, tot de levenslange overtuiging komen dat het au tootje van pa toch comfortabe ler is. ,Als voordelen voor de aanleg van trambanen noemt de heer Van Rooyen: De moderne tram is milieu-vriendelijk, heeft een grote capaciteit, prioriteit bij verkeerslichten, is geluids- en trillingsarm, comfortabeler en vervoerswervender dan de bus. De aanleg van een trambaan door Leiden zou tevens veèl werkgelegenheid kunnen bie den. Buslijnen kunnen blijvën gehandhaafd daar waar het niet rendabel is een trambaan aan te leggen. Lijn Als eerste opnieuw aan te leg gen tramlijn wil de heer Van Rooyen de lijn: Den Haag- Leidschendam (reeds aanwezig), Voorschoten—Leiden, via Lam- menschansweg - Jan van Hout- brug - Oranjeboomstraat - Hooi gracht - Pelikaanstraat - Lange- gracht - Lammermarkt - Ooste lijke Molenwerf - Schuttersveld - Rijnsburgerweg etc. naar Kat wijk. Door de stad kan ook één spoor via Korevaarstraat - Bree straat - Prinsessekade - Turf markt - Nieuwe Beestenmarkt - Molenwerf. Hierdoor kan de Breestraat van het al maar hinderlijker wor dende openbaar vervoer worden verlost. De veertig bussen, die per uur door de winkelstraat denderen veroorzaken schade aan de woningen en walmuren. „De afsluiting van de Breestraat is pas aantrekkelijk wanneer ook de bussen eruit gaan", stelt Van Rooyen. Een eventuele ver plaatsing van de buslijnen naar de Langegracht/Hooigracht noemt Van Rooyen niet zinvol omdat'het probleem dan alleen maar wordt verplaatst. In zijn schrijven wijst Van Rooyen erop dat ook de Hooi gracht langzamerhand wordt overbelast. Hij adviseert het col lege in de toekomst het niet-be- stemmingsverkeer over de Wil lem de Zwijgerlaan te leiden. Zolang de bussen er nog zijn zouden de lijnen naar het sta tion over de marktroute kunnen blijven rijden. De lijnen die thans de Breestraat nemen, zou den kunnen worden geleid over de cityring. Tenslotte wijst de heer Van Rooyen er het college op dat er ten aanzien van een beslissing over de tram snel moet worden gehandeld. Welis waar kan alleen de minister van Verkeer en Waterstaat het ver lossende woord, hierover spre ken. Het is ook de heer Wester terp die een door het gemeente bestuur bepleit onderzoek naar het in ere herstellen van de tram in Leiden heeft afgewezen. Desondanks wil 'de heer Van Rooyen dat het gemeentebe- stuur alsnog zal aandringen op een dergelijk onderzoek. „De tijd dringt. Over vijf jaar hoeft het niet meer, dan is het open baar vervoer (per bus) in het centrum definitief kapot", aldus de waarschuwing van Van Rooyen. EEN VOORTEKEN DAT DUIZENDEN JAREN GELEDEN AL VOORSPELD IS. U BENT GEWAARSCHUWD VOOR EEN ANGSTAANJAGENDE FILM

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3