,Heel gewoon doen in Dames en Heren" Pop oogluikend toegelaten in Oost-Europa De Zonne bloem viert Sinterklaas IJssterrenparade voor AVRO-tv wrmmrm COOTJE VAN DOESBURGH: TELEVISIE VANAVONI TELEVISIE WOENSDA RADIO VANAVOND RADIO WOENSDAG TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 19 OKTOBER 197i -III Voor het nieuwe KRO-kleuterprogramma „Dames en Heren", dat morgenmiddag voor de eerste keer op het scherm komt (Ned. I, 16.40 uur) heeft deze omroep precies de goede mede werkster uitgezocht: Cootje van Doesburgh. Een stuk langer dan haar naam doet vermoeden, een serieuze lachebek, niet op haar mondje gevallen en sprekend vanuit de goede hoek, in heel gewone taal. Haar programma van 20 minuten is bestemd voor kleuters en omvat drie onderdelen: een praatje over een onderwerp, een verhaal daarover en een gespeeld slot. Cootje: „Ja, dat van die heel gewone taal klopt, daar hecht ik veel waarde aan. Ik praat morgenmiddag over wonen en huizen, met zes kleuters. En niet op de manier van: „Ach gut, wat heb je een mooi truit je aan.Sommige mensen denken dat je dat op een lijzi ge manier moet zeggen omdat je tegen kleuters praat. Maar wat is het verschil tussen kleu ters, volwassenen en bejaar den? Praat gewoon en vergeet dat toontje. Allicht, ik gebruik geen woorden die ze niet be grijpen, maar verder, heel ge woon". Cootje van Doesburgh is van huis uit maatschappelijk werkster. Op dat terrein werk te zij op verschillend gebied met allerlei mensen, óók met kinderen. „Daarom weet ik dat ze liever in gewone taal willen worden toegesproken en niet zo truttig". Het maatschappelijk werk hield Cootje op een dag voor gezien en ze stapte naar de KRO; ze raakte in gesprek met regisseur Bram van Erkel en zei: „Ik heb een idee voor een kinderprogramma". Bram vond dat uitstekend, want de KRO had nèt een kinderpro gramma nodig en hij vroeg daarom: „Wat voor idee dan". Cootje van Doesburgh vertel de wat zij had bedacht, Bram knikte en voelde wel iets voor een proefopname, waarna Cootje onmiddellijk met kin deren üit haar omgeving aan het werk ging, voor de KRO iets te zien kreeg. De proefopname pakte goed uit. Cootje raakte met zes kin deren in de studio in gesprek, vertelde een verhaal van vijf minuten, geschreven door Si- mone Schell die vorig jaar een gouden griffel verdiende, en s- peelde vervolgens tot slot een kort spel, naar aanleiding van dat verhaaltje. „Dames en heren" heet haar programma, dat een keer per maand wordt uitgezonden, la ter in dit seizoen mogelijk een keer in de veertien dagen. Cootje: „Als het moet, hebben we ideeën voor twee jaar". Verhaal Het verhaal dat Simone Schell bedenkt, is geschreven in de taal die Cootje dagelijks gebruikt. Cootje: „Simone en ik kennen elkaar zo'n twaalf jaar; ze weet precies hoe ik praat en daar schrijft zij naar". In het verhaal van morgen middag gaat het over een schat, die ergens in de kelder van een kasteel verborgen moet liggen. Dat kasteel wordt bewoond door de acteur Beer Bossu, die in elke aflevering als vaste gast maar steeds in een andere rol optreedt. Deze keer is hij kasteelheer. Ter afsluiting zoeken Cootje en de kinderen die schat op; ze verdwijnen door een kas teeldeur, bereiken via een trap de kelder en gaan daar op zoek. Daarmee zijn de toege stane 20 minuten zendtijd op en is „Dames en Heren" afge lopen. Maar niet zonder een liedje. Vóór de kinderen en Cootje naar de kelder gingen, zongen ze spontaan een nieuw lied, door één van de kinderen ter plaatse bedacht. Cootje: „Nee, het mogen geen bestaande liedjes zijn, ze moe ten er zelf een verzinnen, dat te maken heeft met het onder werp van die middag. Een kor- t liedje van vier regels. Als het ze met lukt, heb ik er zelf een, dat ik te voren maakte. Joop Stokkermans zorgt voor de muziek". Cootje van Doesburgh hoopt met „Dames en heren" een kinderprogramma te maken, dat als verfrissend wordt erva ren. Zoals gebruikelijk bij de omroepen mocht het niet te duur worden, maar ook zon der veel geld kon iets aardigs worden gemaakt. Cootje van Doesburgh: ..Ach jó, doe gewoon". Morgen middag in „Dames en heren". Het programma speelt zich af in de studio, op een soort vlon der dat met boogvormige de corstukken wordt afgesloten. Aan die decors hangen kleu- terdingen, kleren, patatten, speelgoed, allerlei dingen die afneembaar zijn. De deelne mende kinderen kunnen dat doen of rondlopen en in hun neus peuteren. Wanneer ze vervelend zijn, worden ze niet lievig-vermanend toegespro ken, maar gewoon tot de orde geroepen; de kinderen krijgen nog nét geen pets. F. J. BROMBERG (Speciale correspondentie) WENEN Op het eerste gezicht is de popmu ziek flink op weg een geliefde recreatieve bezigheid te worden onder de jeugdige inwo ners van de landen achter het IJzeren Gordijn. In de meeste socialistische landen hebben de culturele autoriteiten zich na lang tegenstrib belen neergelegd bij mode-verschijnselen als lang haar, buitenlandse kleren en muziek met veel lawaai. Nochtans is er nog veel wantrou wen, vooral in de Sovjet-Unie en in Tsjechoslo- wakije. De communistische leiders in Oost-Duitsland zijn zich terdege bewust van de kracht van popgroepen en worden die groepen goed in het gareel gehouden. Omdat de Westduitse radio en televisie over de afgesloten grens heen door bijna alle Oostduitsers te ontvangen is, besloot men in de DDR dat het beter was de hang van de jonge generatie naar popmuziek in te dam men in plaats van te verdrukken. Het resultaat was een pop-revolutie die plaatsvond onder het waakzame oog van de overheid. Enkele groepen worden uitgekozen voor specia le promotie en krijgen een opleiding in presen tatie en Marxisme-Leninisme. Indien zij de opleiding voltooien, krijgen ze een getuigschrift dat hun de kans biedt te spelen in grote danszalen en concertgebouwen. De verdiensten hangen af van de officiële „rang" van de artiest. Een solo-zanger met rang „A" verdient tot 135 gulden per avond, maar als hij het tot rang „C" kan brengen mag hij driemaal zoveel vragen. Belangrijke groepen als „Karat" en „Magdeburg" keizen hun kostuums voor optre dens uit een selectie, die gedaan is door officië le kostuumontwerpers en kleermakers. Knalro de, helgele of grasgroene kostuums zijn heel gebruikelijk en de groepen hebben dan ook meer weg van modern geüniformeerde school jongens. Een wet uit 1958 bepaalt dat 60 pro cent van het repertoire van een artiest niet-wes- ters moet zijn. Engelsklinkende namen van groepen of teksten worden argwanend beke ken, maar de westerse invloed is onmiskenbaar. In Hongarije is de sfeer liberaler en de rock muziek domineert er de populaire muziek al sedert een tiental jaren. In dit land met tien miljoen inwoners bestaan 167 geregistreerde professionele roek-groepen en minstens 600 amateurs, van wie 100 in Boedapest. De twee belangrijkste roek-groepen, „Omega" en „Loko- motiv GT" hebben elk al circa twee miljoen platen verkocht en piaakten tournees in de Sovjet-Unie, de Ver. Staten, Japan en praktisch alle landen van Europa. „Omega" was de eerste groep die naar het westen reisde en in 1968 Groot-Brittannië bezocht. Terug in Hongarjje introduceerden zij er bizarre scène- en belich- tingseffekten. De supersterren van de Hongaarse popmuziek zijn rijk, gemeten naar de lokale maatstaven, maar leven bescheiden in vergelijking met hun westerse collega's: Voor een recent optreden in een stadion voor een publiek van 10.000 man kregen de leden van „Omega" elk' 1500 forint, dat is ongeveer 245 gulden. Een oorzaak van veel gemopper is de kwaliteit van de Hongaarse muziekinstrumenten en -uitrusting. De meeste groepen kopen de laatste jaren hun instrumen ten als ze in het buitenland op toernee zijn. Succes wordt ook in Hongarije bekroond met gouden platen en elk jaar worden er felbegeer de „geruite leeuw-trofeeën" toegekend voor de beste platen van groepen en vocalisten. Rock- concerten in de openlucht zijn in Boedapest gemeengoed geworden. Mensenmassa's van 20.000 tot 30.000 stroomden samen op de Gel- lertheuvel aan de Donau voor concerten ter viering van 1 mei. In Hongarije bestaat echter geen gevaar dat het popgebeuren een voor de autoriteiten ongewen ste weg opgaat. Er wordt subtiele druk uitgeoe fend, opdat alle groepen een hoeveelheid origi nele Hongaarse nummers spelen. Dit is slechts een van de gebieden die nauwlettend in het oog worden gehouden door de raad van examinato ren van de nationale concertdienst. Deze raad beslist bijvoorbeeld ook wanneer een groep van de amateurs naar de professionele rijen mag overstappen. De raad stelt ook de vergoedingen vast. De overheid neemt geen genoegen met non- conformistische muziek en een dito levensstijl. Jazz en lichte pop zijn toegestaan, maar de harde rock-muziek, die in de jaren zestig zo bloeide, is verboden. Overtreders worden voor de rechter gebracht. Dat bleek nog onlangs toen een rechtbank in Praag vier popmusici van de groepen „Plastic People of the Univer se" en „Diagnose 307" wegens „verstoring van de openbare orde" veroordeelde tot gevange nisstraffen van acht tot 18 maanden. De nieuwste politieke mop in Praag luidt nu: „Weet je waar de de beste popmuziek in Praag kan beluisteren? In de Ruzyne-gevangenis". „Plastic People" mag ook niet meer in het openbaar optreden, een verbod waardoor nog enkele andere groepen werden getroffen. „Je- sus Christ Superstar" mag niet gespeeld wor den. Westerse „zwarte" platen ervan gaan voor hoge prijzen van de hand. Men houdt achter het IJzeren Gordijn niet van westers repertoire. Bescheiden pop mag als het wordt gebruikt om de zegeningen van het communisme te bezin gen. HILVERSUM Vanaf zon dag 24 oktober zal de KRO via radio en televisie regelma tig de aandacht vestigen op de Sint-Nikolaas-aktie „Zon in de Schoorsteen" van De Zonnebloem. Op vrijdag 3 december zal de aktie feestelijk worden afge sloten met een speciale „Van twaalf tot twee" met veel ar- .tiesten, terwijl op 5 december in de rubriek „Hoe gaat het?" zal worden ingegaan op de gevoelsmatige effekten van de aktie. Het hele projekt is een co-produktie van de radio-af delingen regie en presentatie, godsdienst, ontspanning en in formatie. Opzet van de aktie „Zon in de Schoorsteen" is dat gezonden een Sinterklaas-surprise be zorgen aan gehandicapten, langdurig zieken of eenzamen. De aktie is niet gericht op kinderen. Adressen worden verstrekt door: Vereniging De Zonnebloem, Postbus 3449 in Breda. Op de brief graag de vermelding „Zon in de Schoor steen" en in de brief een post zegel van 0,55 voor ant woord. Bij het adres geeft De Zonnebloem ook wenken voor de keuze van een kadootje, zodat blinden niet met gedruk te boeken en suikerzieken niet met chocoladeletters „verrast" worden. Hoewel De Zonnebloem over stelpt hoopt te worden met verzoeken om adressen, wordt er toch ook op gerekend dat de aktie velen zal stimuleren om in eigen omgeving en zon der tussenkomst van De Zon nebloem als Sinterklaas op te treden. Want nog veel langdu rig zieken en eenzamen zijn ook bij De Zonnebloem niet bekend. GOUDEN HARP Adèle Bloemendaal, Herman van Veen en The George Baker Selec tion hebben gistermiddag in Am sterdam de „Gouden Harp" gekre gen. Deze jaarlijkse onderschei ding wordt toegekend aan Neder landse kunstenaars, die zich ver dienstelijk hebben gemaakt op het gebied van de lichte muziek. Het was gisteren voor de veertiende keer, dat deze door Conamis inge stelde prijs werd uitgereikt. Op de foto van links naar rechts: Herman van Veen, Adèle Bloemendaal en Hans Bouwens, compoinist en leadzanger van The George Baker, Selection. HOU HET SCHERM IN HET OOG De AVRO zendt een tv-registra- tie uit van de IJssterrenparade die dinsdag 16 maart in de Am sterdamse Jaap Edenhal met diverse Europese, wereld en olympische kampioenen werd gehouden. Onder anderen komt op de ijsvloer Dianne de Leeuw, de Nederlands-Ameri kaanse die in Innsbruck door de Amerikaanse Dorothy Ha- mill van goud werd afgehouden en in Gothenburg van goud en zilver door dezelfde Dorothy en de Oostduitse Christine Errath. Dorothy en Dianne hebben de kunstschaatscompetitie vaar wel gezegd en een contract ge sloten bij ijsrevues. Dianne te kende voor Holiday on Ice en Dorothy voor de revue Ice Ca- pades. Deze ijssterren en nog vele anderen zijn vanavond nogmaals te bewonderen. Ned. II, 20.25 uur. Hofjes Onder de titel „Hofjes van He den" zendt de VARA vanavond een programma uit over hofjes, die in Nederland nog bestaan. Onder meer werd gefilmd de Begijnhof in Breda, waar de laatste vier begijnen wonen, in Amsterdam het Karthuizerhofje en de Raepenhof en in Haarlem de Hof van Bakkenes. Op hun tocht langs verscheidene hofjes kwamen de samenstellers ook in het Friese Marssum, waar de 92-jarige mevrouw Reitsma woont. Zij deelt het Popta Gast huis met een aantal vrouwen en jonge meisjes. Want soms ko men er jongere mensen in een hof wonen: verpleegsters, stu denten en kunstenaars, waar door cultuurmonumenten be waard blijven, met een eigen tijdse functie. Ned. 1,19.30 uur. Avondrood FC Avondrood begint aan een nieuw seizoen, weer met Frits Barend en Henk van Dorp, maar in een nieuwe entourage, „Bij Frits en Henk thuis". FC Avondrood heeft de Eindhoven- se bokser Hennie Toonen voor, tijdens en na zijn dramatische vuistgevecht met de Belg Jean- Pierre Coopman nauwlettend met de camera gevolgd. Wat behalve een boeiende reportage ook de bedreiging met een pro ces van Thoonens manager Ruhling opleverde. In FC Avon drood voorts een opvallende film die Hans Jorritsma maakte over de gebeurtenissen in het olympisch dorp in Montreal de vraag: is muziek schadelijk bij topsport? Diverse gasten uit binnen en buitenland betreden de huiskamers van Frits eii Henk. Ned. I, 20.35 uur. Kommissaris KommissarisKeller moet tv dingen doen. Hij moet de moor denaar vinden die dr. Zorn door een dichte hotelkamerdeur neer schoot en de sekretaresse Erna Gutmann beschermen, die dr. Zorn het laatst in leven zag. Erna kreeg een merkwaardige brief van dr. Zorn gedicteerd, vlak voor de aanslag en de moordenaar zal vermoedelijk niet voor een tweede moord te rugschrikken. Ned. 1,21.50 uur. Hammond In de Gebroeders Hammond vindt Edward zij nzelfvertrou wen terug door een handelscur sus te volgen. Paul Merroney krijgt maar niet genoeg van Ne derland en blijft heen en weer vliegen. David tobt door over Merroney's verwijten en met Ja ne blijft hij de man wantrou wen. De problemen van Brian, dochter Carol en zijn ex-vrouw Ann lijken opgelost, tot Carol plotseling op visite komt. Ned. II, 21.28 uur. Waf heet De eerste uitzending in dit sei zoen van „Wat heet oud" bevat een portret van het wooncen- trum Abtswoude in Delft. Het portret is een collage van inter views met de bewoners en door henzelf gemaakte foto's, dia's en teksten met als thema hun woonomgeving en leefgemeen schap. Frits Barend en Henk van Dorp presenteren een nieuw woensdagmiddag Ned. I, 15.30 seizoen FC Avondrood. uur. 1l.lllhMWII.il NOS 18.45 Oe Bereboot 18.55Journaal VARA 19.05 Sabeleiland, natuurfilm 19.30 Hofjes van heden 19.55 2 voor 12. quiz 20.35 FC Avondrood NOS 21.35 Journaal VARA 21.50 De commissaris, TV-serie NOS 22.50 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Kortweg 18.55 Journaal AVRO 19.05 Nationale Hitparade NOS 20.00 Journaal AVRO 20.25 IJssterrenparade 21.28 De gebroeders Hammond, TV-serie 22.20 Televizier Magazine NOS 23.05 Den Haag vandaag 23.Z0 Journaal 17.55 Journaal 18.00 Nieuw uit Noordrijnlaj Westfalen 18.05 Intermezzo 19.15 Hier und Heute 19.45 Grap om kwart voor acht 1 20.00 Journaal 20.15 Haifischbar 21.00 Staalbedrijf Tanner, TV-fil 22.45 Journaal 18.20 Popeye, tekenfilm 18.35 Star Trek, TV-serie 19.00 Journaal 19.30 Het blauwe paleis, TV-fi| 21.00 Journaal 21.15 Kenteken D 22.00 Impulsen 22.30 Journaal NEDERLAND I Teleac 15.00Sociale verzekeringen, les 5 KRO 15.30 Wat heet oud 15.50 Wereldcircus 16.40 Dames en heren 17.00 Laurel Hardy DUITSLAND I 10.00 Journaal 10.05 Draaischijf 10.25 Dagboek 10.40 Kenteken D 11.25 8 x 1 in noten 12.20 Rond blik 12.50 Persoverzicht HILVERSUM I de Arbeid. AVRO. 18.30 Nws. 18.41 Per Saldo. 18 55 Spectrum buitenland. NOS: 1915 (S) Accoord: kroniek voor amateuristische muziekbeoefening. AVRO: 20.00 (S) Hoogtepunten uit ope rettes. 21.15 „Lesuur: Moord", hoor spelserie. 21 35 Ratatouille. 22.30 Nws. 22.40 Radioiournaal. 23.00 (S) Dichter bij de muziek: internationale liedjes waarin de tekst een hoofdrol speelt. 23.20 (S) Skymasters Show. 23 55—24.00 Nws HILVERSUM II Op Vleugels: pianoïmprovisaties. 18 f Verkenning op sociaal-maatschappeliik terrein. 19.00 (S) Zin in muziek. 19.30 Kerk in meervoud: liturgie, kerkopbo en missie 20.00 Nws. 20.05 Ovea ging. 20.15 (S) Klassieke klavecir en pianomuziek. 21.45 Babel-dokum De bende van Gideon (1). NOS: Z (S) Met het oog op morgen. (2 Aktualiteitenoverzicht Radio-TV 2 Den Haag vandaag. 23.52 Even spannen voor het slapen g 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III NOS: 11.03 De vacaturebank. M'f/S NOS-maal VARA. 19.02 (S) pop*»1 struktie. 20.02 (S) Nashville. 21 <t§l ,ia77 A Rh ias ??n? m\ rPiOodaü tJ 23.02 (S) wachten op middernacht! (S) Nacht drie oraai. 2.02 (S) Help! Vt werkers fn de verzorgende en v«| i gende beroepen. 5.02—7.00 (S) Truffft' Programma voor vrachtwagencln feurs. ii HILVERSUM I TROS 7.00 Nws. 7.02 (S) Bij de tijd. sein. 7 30 Nws. 7.41 Aktua-ochtendedi- tie 8.30 NwS. 8.36 Gymnastiek voor de huisvrouw. 8 45 (S) Kom er maar eens bij. Klassieke muziek en gesprek. 10.00 (S) Een oude hit in nieuwe snit. 10.30 Nws. 10.33 (S) Toerja-Toernee. 11.45 (S) Cafe-Chantant. 12.26 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Aktua-ll. 13.00 (S) Hoogtepunten uit musicals. 13.30 (S) Sport na sport. 14.00 (S) Specialiteiten a la cdrte. Muzi kaal wensprogramma. 15.00 (S) Als dat zou kunnen. (15 30 Nwd15.32 (S) Keerpunt, gesprek. Overheidsvoorlich ting: 16.20 Tekst en uitleg. TROS: 16.30 Nws. 17.32 (S) Aktua-magazine. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 In de Roode Cirkel. (8.00 Nws.) 9.35 Waterstanden 9.40 School radio. 10.00 Radioweekblad. 11.00 Nws. 11.03 Johan van Minnen - Ombudsman. 11.15 fven „terugdraaien": oude gram mofoonplaten. 12.00 Eijsden'- Centraal: gesprekken. 13.00 Nws. 13.01 Dingen van de dag. 13.30 Een middagje Stoom radio: een programma vol goede jeugd herinneringen. 16.00 Nws 16.03 aanbod dat je niet kunt afslaan. (S) Metropole Orkest. RVU. 17.35 I derde versnelling. VARA: 17.55 Med« |d ÜIH'idiUH.'JIII; leder heel uur nieuws. KRO 7 02 Drie op je boterham. 9.03 (S) Pep drie 11 03 (S) Drie draait op vercoen 1 12.03 (S) Drie tussen de middag. 11 (S) Pop-kontakt. De Theo Stotó ste show In het 2e uur een special 0 Jimmie Hendrix. 16.03 (S) De Hitir1 ters. 18.03 NOS De Vakaturebank. (S) NOS-maal. rstf NCRV 7 00 Nws. 7.02 Het le« woord. 7 01 (S) Te Deum Lauda" 7 30 (S) Preludium: kamer- en oi* muziek. 9.00 Nws. 9.02 (S) Ot schooltijd. 10.00 (S) Orkestpalet. 11 (S) Platenmeuws. 12.00 (S) Pian» ken uit de Romantiek. 12.30 (S) Zanj sportret. 13.00 (S) In de schaduw' de meesters. 14.00 Nws. 14.02 (S) uur natuur. 15.00 (S) Vertolkers be terd. 16.00 (S) In kleine bezetting. (S) Muziek van eigsn tijd. Om ons iets meer te doen be grijpen van de verkiezingsstrijd, die op het ogenblik in de Ver enigde Staten woedt en die over een week of wat zal uitmonden in de presidentsverkiezingen had Louis Velleman gisteravond in „Achter het Nieuws" een ge sprek met de Amerikaanse poli ticoloog Stephen Wayne. Hij noemde Jimmy Carter een „mysterieuze man", maar niette min een goed politicus. En van Gerald Ford vond hij, dat die in de afgelopen ambtsperiode toch wel wat bereikt had. Ook maakte hij ons duidelijk dat Carter in zijn campagne laat meespelen dat hij iet of wat op John Kennedy zou lijken. Veel was het alles tesamen dus niet. De politicoloog achtte kennelijk een Nederlandse kinderhand gauw gevuld. Binnenlandse politiek kwam ook in de rubriek aan de orde. Wij werden verbonden met het hoofdkwartier van de Partij van der Arbeid in de Tesselschade- straat in Amsterdam, waar Joop Daalmeyer mevrouw Ien van den Heuvel interviewde. Zij be loofde ondermeer, dat de be faamde ontwerpresolutie van PvdA en PPR (een „tijdbom" noemde Brugsma haar) na de: de partijkrant zou worden I J gelicht. Indien het zover isl zij, dunkt mij, het orgaan onder niet-partijleden (gra doen verspreiden. Als het I minste om een duidelijke l I lichting gaat. Bij de NCRV stond de tijd w even stil. Maar niet voor li Deze keer kwam de verkï DE ramp, die zich in augustus l buit nabij Prinsenbeek (rijksweg iuu aan de orde, maar het progr Tu ma richtte zich toch vooral Pri heden en toekomst. Het was< enk ook, zoals Jan van Hillo dar terecht zei, meer een „Vi ired Verkeer-programma" gewon disi En gegeven het feit dat, i irva iedereen weet, het aantal er keersongevallen door te snel iron den steeds weer toeneem! keei „Hier en Nu" vestigde daar imei terdag jl. nog de aandacht Dok kon dat zeker geen kwi wijl Men kan slechts hopen dal ik ir uitvoerige voorlichting die quel velerlei gebied werd gegeven tenr. het teruggrijpen op het gn de lijke ongeluk trouwens ook) iat, van een preventieve uitwerf pari heeft gehad. 5&W; Herman HofW n be

Leidse Courant | 1976 | | pagina 2