'eestelij ke opening an Waardeiland Leidster clubhuiswerk gehuldigd Milieugroepen tevreden met verkeersplan Leiden UAH DER npfUTU Alma Materkoor ontroerend mooi ,,De goede mens" moet nog groeien Herman Krebbers weinig geïnspireerd :positie Herfst >AG 18 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 of overval 'an een onzer verslaggevers) SIDEN Op feestelijke wijze zijn zaterdagmor- n de Oxfordlaan en de Krefeldlaan op het aardeiland officieel in gebruik genomen. Deputa- es uit de jumelagegemeenten van Leiden, Krefeld Oxford, waren bij de gebeurtenis aanwezig. vfcdat mevrouw Vis-Hommes het lint dat speciaal x>r de gelegenheid over de lanen was gespannen, A doorgeknipt, onthulden de burgemeesters van twee zustergemeenten ieder het straatnaambord Jaarop de naam van hun gemeente prijkt. protestdemonstratie, geor- ïiseerd door de Leidse afde- van de pacifistisch Socia- iche Partij, tegen de be sverboden werd door de toeschouwers bij dit ge- iren genegeerd. Demon stranten trachtten de Duitse gasten ervan te overtuigen dat zij hun afkeuring over het ont slaan van linksgetinte ambte naren meesten uitspreken. Met spandoeken maakten zij hun wensen duidelijk. Onrechtvaardig Ook het Krefeldse bestuur maakt zich volgens de PSP schuldig aan de onrechtvaar digheid ten aanzien van leden van de communistische partij. Klaus Stein kreeg geen aan stelling aan het Krefeldse gymnasium vanwege zijn par tij lidmaatschap. Voor een lid van de Duitse deputatie is dit ook zeer logisch: „Hij is lid v'an een partij, die onze staat omver wil werpen. Nu wordt er van de staat verlangd dat zij zijn activiteiten steunt, door hetwerk te geven". De burge meester van Krefeld, de haar Hauser, verspilde geen woord aan de demonstratie. Het is niet waarschijnlijk dat de Kre- felders, gezien hun houding, de argumenten van de demon stranten ter harte hebben ge nomen. Zowel de burgemeester van Oxford, Fagg, als die van Kre feld, spraken tijdens een fees telijke bijeenkomst in een spe ciaal opgezette tent hun blijd schap uit over het feit dat de jumelagegedachte tot uitdruk king was gebracht in het ver noemen van hun gemeenten in deze twee lanen. Burgemeester Hauser stelde dat sinds kort op de invalswegen naar Kre feld Leiden als zustergemeente staat vermeld. Burgemeester Fagg herinnerde er aan dat er al jaren een Hollandplein in gemeester naambord Laan verenigde Naties Rechts: De PSP-demon stratie tegen volgens hen ook Krefeld toe gepaste „Be- rufsverbote werd groten- 'oi gene geerd Leidse politie greep niet. rotestdemonstratie Berufsverbotegenegeerd LEIDEN Tijdens een drukbezochte receptie in clubhuis „In de Vroolijcke Arke" is mejuffrouw M. van der Linden zaterdagmiddag gehuldigd. Dit in verband met haar 40-jarig jubileum als clubhuis werkster. Vele vrienden en bekenden kwamen de jubilaresse de hand drukken. De grote waardering, die de leidster van „In de Vrool ijcke Arke" in de loop der tijden bij de bezoekers van het club huis heeft verworven, kwam tot uiting in de aanbieding van veel cadeaus. In januari 1977 legt juffrouw Van der Linden haar werk neer. zij wordt dan vijfen zestig jaar. Veertig jaar geleden kwam me juffrouw Van der Linden als vrijwilligster werken bij het Sint Franciscus Liefdewerk, een stichting die zich inzette voor de arme, arbeiders. Vijfendertig jaar later werkte ze er nog steeds. Haar „post" was het clubhuis „De Spreeuwpot", ge vestigd aan de Nieuwe Rijn. Zij leidde groepen voor kinderen, jongeren en volwassenen. Sinds vijf jaar na de ophef fing van „De Spreeuwpot" werkt de jubilaresse in het club huis „In de Vroolijcke Arke", eveneens behorend tot de vroe gere SFL-stichting, de huidige, katholieke stichting voor club- en buurthuiswerk. Ondanks het zware werk en de snelle veran deringen die mejuffrouw Van der Linden nu al veertig jaar meemaakt is zij nog steeds ac tief groepsleidster, die wekelijks veel Leidse vrouwen plezierige uren bezorgt, waarin niet alleen de kunst van het kleding maken wordt bijgebracht, maar ook al lerlei belangrijke zaken worden bepraat. Mevr. mejuffrouw der Linde (tweede van links) drukte vele handen tijdens de jubileumreceptie. LEIDEN „Een van de vele registers, die het orgel van de Hartebrugkerk rijk is, heet Vox Humana, en moet dus de menselij ke stem nabootsen. Maar hoe knap ook gebouwd, een orgel is toch nooit in staat het levendige geluid van een mens te overtreffen". In dergelijke bewoordingen sprak de pastoor van deze kerk het Alma Materkoor toe tijdens de plechtige hoogmis, opgedragen door Monsieur Buis ter gelegenheid van' het 40-jarig bestaan van het koor. Deze woorden heeft het jubilerende gezelschap altijd waar ge maakt, en de mis van Jan Mul „Missa l'Homme désarnie was daarvan gisteren het klinkende bewijs. Het thema van deze mis is ontleend aan een in de 15e eeuw zeer populair wijsje „l'Homme armé", waarop door talloze componisten uit die tijd missen geschre ven zijn. Maar de Nederlander Jan Mul wilde in 1943 door middel van zijn compositie het algemene verlangen naar vrede muzikaal vertolken. Inderdaad is die bedoeling niet alleen te beluisteren uit de titel van het werk, maar ook uit de indringende muziek zelf. Pure lyriek, ontroerend overgebracht door het koor en de sopraan Esther Hillinga, onder leiding van de nieuwe dirigent Louis van Wijngaarden. Het was een heel bijzonder genoegen om de warme, gevoelige stem van Esther Hillinga in dit werk te horen, die grote indruk op de kerkgangers maakte. Nico Schrama begeleidde op het zo langzamerhand alom bekende orgel met grote toewijding, en hij deed dit ook zeer attent in het Halleluja uit het Exsultate, jubilate van Mozart. Aan het eind van de dienst gingen de mensen de kerk niet uit voor ze Psalm 150 van César Franck helemaal beluisterd hadden. Ontzettend veel mensen hebben zich na afloop naai- het Antonius Clubhuis begeven om het recipiërende bestuur geluk te wensen met dit nog altijd even fijn en pittig zingende koor. PAULA KONING Entertainer" uit de ether LEIDEN De Leidse politie tuur toebehorende aan een be- neeft gistermiddag rond een woner van een van de woonbo- uur met behulp van de PPT de ten aan de Haarlemmerweg is clandestiene zender „de Enter- in beslag genomen, tainer" opgespoord. De appara- LEIDEN De Kerngroep Lei den en omgeving van de Ver eniging Milieudefensie, de werkgroep Fiets ENWB en de werkgroep Milieubeheer van de Universiteit hebben het uitko men van de nota „doelstellin gen en uitgangspunten van het verkeersciculatieplan 1976" met veel instemming begroet. De Kerngroep zegt dit in een schrijven aan het college van b en w en de gemeenteraad van Leiden. De Kerngroep staat volledig achter de gedachte in nota dat de verkeersproblemen niet meer verantwoord zijn op te lossen door de verkeersruim te naar behoefte te blijven uit breiden. Niettemin plaatst de Kerngroep toch nog enige kriti sche kanttekeningen bij de no ta. Volgens de Kerngroep beteke nen de denk-beelden die in de nota worden voorgestaan een beslissend keerpunt in de me ningsvorming omtrent de ver keersproblematiek van Leiden. Ook de intrekking van het We genplan 1961, een raadsbesluit eerder dit jaar genomen onder streept dat keerpunt, aldus de Kerngroep. De steeds sterker belaagde fietser en voetganger kan hopen op betere tijden, al dus de Kerngroep. Voorts is de Kerngroep het met de nota eens wat betreft de onnodigheid van de 12.000 interne auto verplaat singen korter dan twee kilome ter gedurende de avondspits - dat wordt zelfs schandalig ge noemd - en verder nog over het niet voldoen van de huidige op- zet van de blauwe zone. Naar de mening van de Kerngroep zou een stringenter controlebe leid en een ruimere toepassing van de parkeermeters de par keeroverlast verminderen. Kritiek De Kerngroep constateert wel in de nota dat het volkhuisves- üngsbeleid (zoals gehanteerd bij de Merenwijk en de Stevenshof- jespolder) het gemeentelijk be leid ten aanzien van het terug dringen van de mobiliteit door kruist Men wijst in dit verband op de excentrische ligging van de nieuwbouwwijken. Verder vraagt de Kerngroep zich af waarom de Ir. Driessenstraat- Oosterkerkstraat een dusdanige belangrijke doorstroomfunctie heeft gekregen, dat het klein schalige karakter dat deze nieuw te bouwen wijk zal krij gen daar niet mee in overeen stemming is. Voorts komt het de Kerngroep onwezenlijk voor - dat het vrachtverkeer met na druk buiten de nota wordt gela ten. Ondanks dat de Kerngroep het volledig eens is met wat er in de nota over het openbaar vervoer wordt gesteld, zou ze de organisatie ervan, vooral met betrekking tot het materiaal an ders aangepakt willen zien. De Kerngroep mist vooral de be handeling van de mogelijkheden van de tram in de nota. LEIDEN De toneelgroep Imperium heeft wel een hele zware taak op zich genomen om Brechts stuk „De Goede Mens van Sezuan" (regie Willem Siere) dit jaar op het repertoire te zetten. De première, zaterdagavond in het Vestestraat-theatertje, bewees dat ook wel. Oppervlakkig gezegd is de zichtbaar haar best ze ook deed. strekking van „De Goede Mens": dat men niet verstand loos goed moet zijn, al maakt men dan de meest sympathieke indruk. De maatschappij zorgt er wel voor dat de verstandloos goeden ten ondergaan. Deze mo raal is ingebed in het verhaal over de prostitueé Shen Te. Go den schenken haar geld voor geboden onderdak. Zij schaft zich een winkel aan. Mensen schieten als parasieten op haar af. Zij moet een neef Shui Ta in het leven roepen, die hard kan optreden. Daarmee heeft Brecht van het psychologisch dubbelgangermotief een maat schappelijk dubbelgangermotief gemaakt Door de omgeving ge dwongen verdwijnt Shen Te al lengs en blijft Shui Ta steeds meer over. Toch breekt tenslotte Shen Te door Shui Ta heen. Ondanks alle ellende en cyni sche Brechtiaanse humor zit daar toch iets hoopvols in: het niet weg te krijgen humane. Al leen, dat humane moet wel in intellectuele, goede banen geleid worden. Eerlijk gezegd stelde deze lood zware dubbelrol te hoge 'eisen aan Liesbeth Schellevis, hoe De vriendelijke Shen Te was ze zeer zeker; soms kon ze de har de Shui Ta in haar houding nog wel benaderen. Maar de enorme tekstkluif was iets te veel van het goede. Men moet daarbij evenwel niet vergeten, dat er naast de Shen Te/Shui Ta om slag ook nog terzijdes tot het publiek gericht inzitten en enige tamelijk overwachte, zeer poëti sche delen. Een crime. Boven dien is het stuk sterk scènisch, zodat er geen mogelijkheid be staat in de rol te groeien. Steeds opnieuw moet de hoofdrolspeel ster de figuur neerzetten. In veel mindere mate geldt dat voor de bijrollen. Dat zijn voor al typen. Zo had Imperium ze dan ook neergezet. Bewonder ing voor de vele dubbelrollen en de souplesse waarmee deze ver vuld werden. Het idee van het zeer burgerlijke godenechtpaar i.p.v. de drie goden deed het uitstekend. Deze „Goede Mens", een maandje te vroeg geboren, zal tijdens het spelen zeker nog groeien. Laat hij dan een les zijn voor al die al te idealisti sche were)dbestormers. PAUL VAN DER PLANK LEIDERDORP Het meesterduo Herman Krebbers en Danielle Dechenne trad gistermiddag aan voor een optreden in de Dorps kerk te Leiderdorp. Een optreden waarvan niets dan goeds te verwachten is, zeker in een dergelijk sfeervolle ruimte. Het programma bevatte drie sonate's voor piano en viool van Ludwig von Beethoven: eerst opus 12,1, dan de Frühlingssonats (opus 24) en tot slot de Kreuzersonate (opus 47). inderdaad klonk het ook allemaal voortreffelijk. De twee uitvoeren den hadden zo te zien en te horen geen enkel probleem met het spelen van deze stof. Het samenspel liep qua inzet en afwerking op de seconde gelijk. Er werd gezorgd voor de nodige spanning en dynamiek, allemaal zeer genuanceerd en verfijnd. En toch was er één bezwaar: het ging eigenlijk net iets te mooi, het klonk te gemakkelijk, er gebeurde niet wezenlijk datgene wat een recital zo'n belevenis kan maken. Vooral in de twee laatste sonates, beide bekende stukken, viel dit op. De dansende ritmiek b:v. van het scherzo in opus 24 werd zo letterlijk van het papier gespeeld dat de echte veerkracht vooral in de vioolpartij eruit was. En zo kwamen er meer momenten voor, waar naar ons gevoel te oppervlakkig overheen gestreken werd. Dit bezwaar gold dan wel meer Herman Krebbers, dan zijn begeleidster. Over het algemeen niet bijzonder geïnspireerd spel dus. dat overigens in technische kwaliteit niet makkelijk overtroffen zal worden en zodoende het beluisteren ruimschoots waard was. Paula Koning EN De vereniging van n ^stellenden in „De Laken- i biedt haar voorzitter, P. t een tentoonstelling aan. r gelegenheid van het feit i e heer Herfst dit jaar 65 s geworden. oorzitter heeft sinds zijn geschilderd. Als leerling J. van Driesten schilder ij in hoofdzaak stillevens, chappen, portretten en niet dienste lijk karikaturen, entoonstelling geeft een overzicht val het veelzijdi- «ldende werk dat hij bij taak als directeur van de en vernisfabrieken Herfst slder b.v. heeft geprodu- Pening van de tentoonstel die wordt gehouden in de dtieruimte van „Ars Aemu- aturae", is op zondag 31 •er De werken van De 4 zijn van 1 tot en met 14 nber van tien tot twaalf cn van twee tot vier uur te btigen in het pand van aan de Pieterskerkgracht. jlg van voorpagina) genaar van het Chinese rant Kota Radja werd ijn vervoer naar het Aca- ch Ziekenhuis nog kort efd door de Leidse politie, n on de recherche slechts en, dat de overvallers landschoenen droegen en c zee van hen lang zwart adden. een jaar geleden is reeds it een roofoverval te ple- het Chinese restaurant lad ja aan de Stationsweg, mislukte de overval door- eaanwezige personeelsle- 8 ch kordaat verzetten. Gis- nd werd de overval zo litgevoerd, dat van enig geen sprake kan zijn. S ïidse politie sluit niet uit, 't overval een wraakactie ijn, een beslechting van iderlinge vete tussen Chi- Het restaurant Kota Rad- it overigens in Leiden niet bekend. Het heeft een reputatie op het gebied hinees eten en van even- inwettige praktijken in de alige tandartswoning is idse politie niets bekend. c leling van het restaurant het de overvallers overi- ivel gemakkelijk gemaakt. staurant bestaat uit diver- uimten, verspreid over de e grond en de eerste ver- l g. Ook de keuken en di- slaapkamers zijn gelegen eerste verdieping. De echtgenote van Leidens burgemeester Vis verricht de officiële opening door het doorknippen van een lint. Zij wordt geflankeerd door de burgemeesters van Krefeld (links) en Oxford. Oxfordis. Hij sprak de wens uit dat het Waardeiland zal uitgroeien tot een prachtig woonoord. Hij stelde dat hij de neiging kreeg de prachtige huizen, die hij in Leiden had gezien, na te willen bootsen m Oxford. „Het zal moeilijk gaan, omdat wij niet een der gelijke mooie omgeving, met grachten en meren hebben". Aldus de heer Fagg. Burge meester Vis stelde dat hij, toen hij drie jaar geleden de ma quette van het nieuw te bou wen wooneiland had gezien, nooit gedacht had dat het wer kelijkheid zou worden. Luchtig De heer Melkert, directeur van Nieman Holding b.v. de maat schappij die drie jaar geleden het eiland van de Grofsmede rij kocht, met het doel het te bebouwen met luxueze wonin gen, sloot de rij van sprekers. Hij ging enigszins luchtig heen over de problemen, die er zijn met de reeds opgelever de huizen. Vele bewoners kla gen steen en been over scheu ren in de muren, niet afge werkte keukeninstallaties en lekkages. De heer Melkert ver woordde het als volgt: We wor den nog met argusogen beke ken. Hier en daar is er wat kritiek op de afwerking van de huizen. Hier een stukje uit de muur, daar een klein spleetje of een deur die klemt. Maar er is niemand van de vierenne gentig eigenaars die er over prakkizeert om weg te gaan. Allen hebben zelf verkozen hier te blijven wonen. De moeilijkheden zullen metter tijd worden opgelost". Het Waardeiland, compleet met jachthavens, garages en pleinen zal voor 1980 gereed zijn. Volgens de heer Melkert is meer dan zeventig procent van de toekomstige of huidige bewoners afkomstig uit Lei den, hetzij rechtstreeks, hetzij nadat zij eerst enige jaren in de buitengemeenten hebben gewoond, omdat er in Leiden geen geschikte huisvesting voor hen was.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3