YS blijft Nijmegen teeds doelpunt voor voor u... JUL, oOK WINST TEGEN BRUSSEL Karei ten Bruggencate manager volleybalteam José Homminga weer op ommaert hoogste trede podium Ils bij ''dminton Fleur de Royal bij eerste start zege Gaby Minneboo uitblinker Handbaldames winst en verlies tegen Noorwegen HZC de Robben in halve finale Tilburg Trappers in tweede ronde LEIDSE COURANT PAGINA 13 Uitbreiding Wat is de zin van een congres van het Interna tionaal Olympisch Comité als er geen besluiten wor den genomen die na alle dreigingen voor de hand zouden liggen. Alles gaat voort op de oude voet en iedereen is weer tevreden. Het mag echter nog meer verbazing wekken dat de verzameling hoogwaardig heidsbekleders uit de sportwereld, die al gerui me tijd predikt dat de Spe len versobering behoeven, dat alles te duur en te omvangrijk wordt, met geen woord rept over het voornemen van Rusland het aantal sporten uit te breiden met judo voor da mes. Het is de dames ge gund maar er zou dan wel een andere sport moeten sneuvelen om de Spelen ten minste op het reeds onhanteerbare programma te houden. Het IOC zal er eens over denken. De he ren hadden ook meteen kunnen zeggen dat er geen uitbreiding mag ko men. Maar iedereen moet tot vriend worden gehou- dén en er dient in pais en vree geproost te kunnen worden. Amateurs Het heeft de voorzitter van de sectie amateurvoetbal, Jo van Marle, uitermate gestoken dat op de Olym pische Spelen van Mont real voetballers uitkwamen die pure profs zijn. Dat is destijds ook gesignaleerd. De heer Van Marle wil ook het schijnamateurisme te lijf gaan en de wijze waar op in Oosteuropese lan den het amateurisme wordt bedreven. Hij heeft steun gekregen van Enge land, Ierland, Wales en Schotland. Met zijn vijven gaan ze deze kwestie aan hangig maken bij de Euro pese Voetbal Unie, de UE FA. Een schoon streven maar het is zeer de vraag of enig succes te behalen is. De UEFA noch de FIFA trok aan de bel toen op de lijsten van deelnemers aan de Spelen de namen van profvoetballers ver meld waren. Ze deden dat evenmin toen die lieden ook metterdaad het shirt aantrokken en op het veld verschenen. Niettemin is het goed dat op de toe standen die niet alleen Van Marle en de vier an dere landen een doorn in het oog zijn, de aandacht officieel wordt gevestigd. Hoewel de leiders van de UEFA zeer beslist zullen opmerken: daar heb je Ne derland weer. Lichter In vroeger jaren was een steeds terugkerend onder werp op de jaarvergade ring van de Nederlandse Boks Bond het gewicht van de handschoenen. Er waren er die van mening waren dat zwaardere handschoenen minder blessures en minder k.o.'s tot gevolg zouden hebben. Steeds weer werd deze suggestie weggestemd. Per 1 januari 1977 zal elke amateur, van nieuweling tot en met A-klasser, in de ring worden uitgerust met handschoenen van acht ounces, aanmerkelijk lich ter dan de „stootkussens" die momenteel worden ge bruikt. Het is buiten kijf dat, vooral in de zwaarde re gewichtsklassen, de k.o. zal toenemen. Blessu res worden ook sneller toegebracht met kleinere en lichtere handschoenen. Dat legt verplichtingen op aan hen die beoordelen of een amateurbokser voor korte of langere tijd de ring moet mijden om zijn gezondheid niet in gevaar te brengen. Amateurs die veel „nemen", zoals dat heet, dienen per 1 januari strenger te worden ge keurd. De NBB kan deze maatregel overigens niet tegenhouden omdat zij is vervat in de internationale bepalingen. (Van onze sportredactie) WASSENAAR De zes rennen afgelopen weekeinde op de Duindigt-tweedaagse brachten tussen de veertien draverijen door uitstekende sport, met dikwijls spanning tot de laatste meters. Rober Wetemans en Toni Treanor wonnen beiden tweemaal. Wetemans ging zaterdag van start met een ovenwinning van Magie Power. Zondag was er opnieuw vreugde bij de aanhang van Stal Geran door de eerste plaats met Sainte Nitouche in de supertrioren. Maar liefst zestien volbloeds gingen in deze ren van start. Lofty Dreamer (Henk van der Kraats) en Not So Bad (Mario van Gisteren) waren snel in de kopgroep te vinden en bouwden een behoorlijke voorsprong op. Sainte Nitouche begon bijtijds aan de eindsprint en zegevierde voor Not So Bad en Tierana. Toni Treanor won de klassieke Cambridgeshire met de driejarige import van Stal Dee, de bruine hengst Londontown voor Rosa's Power (Mario van Gisteren) en Elder Statesman met Frans Vandeuren. Ruim een later won Treanor weer. In de Troostprijs (toch nog goed voor vijf mille) kwam Fleur de Royal voor het eerst in haar leven aan de start. De merrie deed meteen van zich spreken en won met grote zekerheid vóór Queen Size en Clio. Henk van der Kraats miste op Duindigt zaterdag net de double. De Nederlandse kampioenjockey zegevierde met de trouwste merrie van Duindigt, de zesjarige Coven Cat. Voor deze schimmel was het de eerste keer dat-zij de winnaarsring in mocht hoewel ze dit seizoen al negen mille verdiende. De ovenwinning op Mostly Delta en Only A Take was wel overtuigend. In de tweede afdeling van de Lady Sarinaprijs werd Van der Kraats met Rock Aldis net geklopt door Rite met Ina Schwarzka- chel. Hij staat in het jockeyklassement nu nog twee ovenwinningen voor op Rober Wetemans. Bij de dravers ging zondag de meeste aandacht uit naar de Prijs der driejarige stayers. In een lange waaier kwamen de acht deelnemers de laatste bocht in. Opulent Pride won ondanks zijn fout in de laatste bocht in de prachtige kilometertijd van 1.22.9, voor Our Pride en Oster Zuidvef de. ROTTERDAM De favorieten voor het Nederlandse kampioen schap voor amateurwielrenners achter demies hebben zich giste ren in het sportpaleis Ahoy ge makkelijk geplaatst voor de halve finales. Mathe Pronk. Ger Soot en Hans Koot wonnen allen zonder al te veel moeite hun serie en kandidaat nummer één voor de titel, Gaby Minneboo verpletterde zijn directe tegenstanders. Nederlaag tumheren Trondheim De Nederlandse he ren turnploeg heeft de Interland wedstrijd tegen Noorwegen zater dag en zondag In Trondheim ver loren met 258,10 tegen 158,75 punten. In het persoonlijk klasse ment eindigde de Nederlandse kampioen Cor Smulders als twee de achter de Noor Truls Peders- en. HORTEN Het Nederlands da- meszaalhandbalteam heeft afgelo pen weekeinde met wisselend suc ces tegen de Noorse dames ge speeld. De eerste wedstrijd in het Noorse Gjödvik werd met 1410 verloren. De return die gisteren in het plaatsje Horten plaatsvond werd met 1611 een overwinning voor de Oranjedames. Deze over winning werd overschaduwd door de gebroken arm die Nel Martens tijdens de wedstrijd opliep. (Van onze volleybalmedewerker) DEN HAAG Een bespreking met het Bondsbestuur heeft zaterdag nieuwe managers opgeleverd voor de nationale ploegen van zowel de heren als dames. Bij de heren is dat geworden Karei ten Bruggencate, enkele jaren geleden in dezelfde functie werkzaam bij het Rijswijkse Starlift. Bij de dames is de nieuwe man Henk Hoogenkamp. Hij was tot vorig jaar eredivisie-scheidsrechter. Beiden blijven in principe in functie tot na de Europese kampioenschappen, die in oktober 1977 zullen worden gehouden. BOEDAPEST Na de zwakke openingswedstrijd tegen MGU Moskou, die met 5-1 verloren ging, heeft de Nederlandse kampioen HZC/De Robben zich alsnog geplaatst voor de halve flnalegroep van het toernooi om de Europa Cup twee. Daartoe werd zaterdag de basis gelegd met een 4-3 zege op het sterke Ujpest Dosza. Gisteren volgde nog een zege met 9-0 op heet zwakke A.S.V. Wenen. De Hongaren hadden zich alsnog kunnen plaatsen, maar in de laatste wedstrijd van het toernooi verloren zij met 5-3 van MGU Moskou. Eindstand: 1. MGU Moskou 3-6 23-5, 2. HZC/De Robben 3-4 14-8, 3. Ujpest Dosza 3-2 17-10, 4. A.S.V. Wenen 3-0 2-33. In de halve finalepoule, die op 5, 6 en 7 november a.s. in de Joegoslavische plaats Sibenek wordt verwerkt, treedt HZC De Robben aan tegen de Griekse kampioen Olympiakos, de Spaanse kampioen Barcelona en de Joegoslavische kampioen Ryeka. TILBURG De Nederlandse Ijshockeykampioen Tilburg Trappers heeft zich gisteren geplaatst voor de tweede ronde van het Europa Cup-toer nooi. Nadat vrijdag reeds met 6—1 was gewonnen van Kopenhagen SF, eindigde gisteren de tweede wedstrijd voor 1200 toeschouwers In een zege van 8—5. De tussenstanden waren 4—1, 2—3,2—1. -.A#?e5e bon in °Pen envelop zonder postzegel sturen naar: jto antwoordnr. 349. Leiden. HAAG De jeugd verkeerde zaterdagavond bij Intervam in de wedstrijd tegen de Nationale Neder- (l(en Nijmegen weer in een glansvorm. Zonder spelers isrRobin Saraber en Tjakko de Vos had coach Jean n de overwinning van 7-4 wel kunnen vergeten, twee spelers zijn voor HYS op het ogenblik goud i. Anderen, zoals Harry Wielheesen, Rob Hagen- i, lopen al enkele weken vergeefs naar hun vorm eken. Petjè af ook voor veteraan Ben Roomer die n zijn beste dagen in de Haagse defensie op het blik zijn werk doet. ge op Nationale Nederlanden ■rdiend. De Hagenaars maak- eeds op het goede moment jelpunt en daardoor kon de I' uit Nijmegen niet gevaarlijk n. In een erg hoog tempo IYS van start en dat beteken- acht minuten al een verzoek van een buitenadem geraakte Rob Hagendoorn in de spelersbank aan verzorger Joop Stoop: „Geef eens snel wat „vlugzout". Inmiddels was de stand wel 2-0. Doelpunten van de „beruchte" tweede lijn van de Hagenaars: Tjakko de Vos, Robin Saraber en Brian de Bruyn. Het eerste doel punt kwam van de stick van Tjakko de Vos uit een pass van Robin Saraber en het tweede doelpunt was van de Nederlandse Canadees Brian de Bruyn met Ben Roomer als voorbereider. Met deze stand brak ook de tweede periode aan. Maarten Guitenau zorgde voor 2—1 Bob Smulders maakte zich met nog enkele spelers erg kwaad, omdat de scheidsrechter voordien een overtreding over het hoofd had gezien. Het schelden van Smulders kostte in de ogen van het scheidsrechtersduo Paans - Toemen tien minuten straf bankje. Nog geen 26 seconden later bracht Tjakko de Vos de stand op 3-1. En toen waren de pucks op. Enke le minuten moest men wachten voordat er nieuwe zwarte schijven uit de diepvries waren gehaald. Met nog dertien seconden te spe len bracht de nuttige Dave Bell de stand op 4-1. In de derde periode maakte Jos van Koolwijk snel 4-2. Maar weer had HYS binnen twee minuten een tegen doelpunt Ditmaal van de stick zwoeger Paul Rusche. Nationale Nederlanden was nog niet verslagen. Sciarone maakte 5-3. Zestien seconden later deed Scott Grady de ruim vijftienhon derd toeschouwers opveren door de score uit een combinatie met Dave Bell op 1—3 te brengen. Invaller-doelman Jan Bruysten - die Rob van Beek verving wegens een handblessure - was kansloos. Bob Graham bracht Nijmegen op 6-4 en ruim vier minuten voor tijd kwam Harry Wielheesen dan einde lijk aan een doelpuntje toe. Hij kon de eindstand bepalen op 7-4. Moment uit het duel HYS—Nijmegen Het publiek was getuige van een goede wedstrijd. De vraag is ech ter of dit HYS het tegen Tilburg Trappers zaterdagavond op De Ui thof kan bolwerken. Om tot winst te komen moet zeker de eerste lijn Tim Onstead, Bob Smulders en Dave Bell en de derde lijn; Paul Rusche, Rob Hagendoorn en Harry Wielheesen beter gaan draaien en bovendien zal coach Jean Martin een oplossing moeten vinden voor het zwakke optreden van Joop lerschot in de defensie. Voor de Haagse coach die zaterdag de voorkeur had gegeven aan een hele wedstrijd van Cor Hoogen- doorn in het doel, is nog werk genoeg aan de winkel. ARTHUR VAN RIJSWIJK Voor de competitie Nationale Ne derlanden verloor de Bondsspaar bank met 6-3 van Feenstra uit HeerenVeen. Hunters verloor in Ut recht met 6-3 van het Amsterdam se ORWO. Gisteravond in Brussel speelde HYS Intervam een uitstekende wedstrijd tegen het nu puntloos onderaan staande Brussel. HYS won met 8-4. De tussenstanden in deze wedstrijd waren 1-2, 1-2 en 6-0. De stand: Feenstra 5 5 0 0 10 Hys Intervam 5 4 0 1 8 Tilburg Trappers 4 3 10 7 Nationale N.N. 5 3 11 7 ORWO 5 3 0 2 6 Bondspaarbank 5 10 4 2 Hunters 5 0 0 5 0 Brussel 6 0 0 6 0 OSS De Nederlandse judo kampioenschappen voor dames, gisteren in de Maaslandsporlhal te Oss gehouden, hebben slechts één verrassing opgeleverd. Dat was In de klasse tot en met 52 kilo, waarin de gouden medaille- naar nieuwelinge Henneke de Re- del ging. Zij had die eerste plaats echter vooral te danken aan het feit, dat de kampioene van vorig jaar, Hennie Matteman, nu in een zwaardere klasse moest uitko men. Henneke de Redel had in de eindstrijd slechts drie minuten nodig om L Pleterse via een verwurging te verslaan. Hennie Matteman reikte in de klasse tot en met 56 kilo niet verder dan de tweede plaats. In een spannende eindstrijd verloor zij met gering verschil van titelverdedigster Vera van der Meulen. In de lichtste klasse (tot en met 48 kilo) en in de klasse tot en met 61 kilokwamen dezelfde meisjes als vorig jaar op de hoogste trede van het podium: José Homminga en Carina Thomas. In de klasse tot en met 66 kilo ging de titel naar Ria Wessels-Aka, die in 1975 derde werd in de klasse tot en met 72 kilo, waarna de gouden medaille evenals vorig jaar naar Ellen Ver meer ging. De snelste partij van de dag was de finale in de zwaar ste E-klasse. Elly Ludden won bin nen één minuut van L. Bartel via een houdgreep. Na de individuele kampioenschap pen werd een interlandwedstrijd gehouden tussen het Australische nieuw kwartaalabonnee van de ule To Woonplaats Stuur als dank voor de moeite het schaap met de 5 poten naar: len naam: n onze sportredactie HAAG Heldin van |JZuidhollandse district- pioenschappen bad- on was zonder twijfel Blommaert die drie i veroverde. Deze titel- I was zonder meer een :es gezien de publieke ngstelling die er giste- en zaterdag was. De ,rtk die Inge Blommaert Van Rossum wordt gelukgewenst met zijn titel door zijn verslagen tegenstander De Rooy. gisteren kreeg overhan digd mocht zij houden daar dit haar derde kampioen schap in het damesenkel spel was. Zij versloeg in de finale Juliette Lening met 11-3 en 11-0. De tweede overwinning behaalde zij met haar zusje, Gaby Blommaert, in het dames- dubbel waarin zij te sterk bleken voor het duo Karin en Marianne Duyvestein, 15-8 en 15-7. Samen met G. Maassen versloeg zij haar zusje Gaby die met M. Da niels speelde in het ge mengd dubbel, 15-12 en 11-15. Drie titels dus voor Inge Blommaert die hier erg content mee was. In een spannende strijd heeft Jan van Rossum zijn titel, die hij vorig jaar in het herenenkel behaalde, geprolongeerd. André de Rooy was het slachtoffer want hij verloor met 9-15, 15^-12 en nogmaals 15- 12 van Jan van Rossum die giste ren in uitstekende vorm verkeerde. Het herendubbel werd net als vorig jaar door Henk Weys en Suchart Paleewong gewonnen. Piet van den Heuvel en Bob Nijland werden in een felle strijd met vaak lange rally's verslagen met 12-15, 15-11 en 15-2. Opmerkelijk bij deze uit slagen is" dat vier titels werden geprolongeerd namelijk in het he renenkel, aamesenkel, herendub bel en damesdubbel. Slechts een titel, de mixed, werd geen prolon gatie van de v.orige districtstitel strijd. In de finale klasse B speelde A. Tuythoff in het herenenkel tegen D. Oostergo. Hij won deze strijd met 15-7 en 15-5. V. Nollen deed, hetzelfde in de damesfinale tegen B. Duyndam met 9-12, 11-1 en 11-7. V. Nollen behaalde haar tweede titel samen met J. Jutte in de mixed ten koste van R. Bis schop en D. Oostergo, 15-8, 3-15 en 15-12. In het herendubbel werden A. Tjin en J. Neyendorff kampioen. Zij wonnen van H. Pechler en D. Tjin met 11-15, 15-9 en 18-16. Het da mesdubbel werd in B gewonnen door J. en R. Bisschop. K. Gerrit sen en B. Duyndam werden met 11-15,15-7 en 15-9 verslagen. Jose Homminga team, dat momenteel een rondreis door Europa maakt en de Neder landse kernploeg. De Nederlandse meisjes (Vera van der Meulen, Hennie Matteman, Carina Thomas, Ria Wessels, Ellen Vermeer en Elly Ludden) wonnen met 27—25. Ook een selectie van tweede en derde prijswinnaressen kwam uit tegen Australië, maar deze ploeg verloor ruim met 550. De uitslagen van de Nederlandse kam pioenschappen zijn: Tot en met48 kilo: 1. J. Homminga. 2. B. Oosterling, 3. M. Garritsen en E. Builtjes. Tot en met 52 kilo: 1. H. de Redel, 2. L. Pieterse. 3: J. Noordeloos en V. Herings. Tot en met 56 kilo: 1. V. van der Meulen, 2. H. Matteman. 3. J. van der Voort en H. de Haas. Tot en met 61 kilo: 1. C. Thomas, 2. J. Matton, 3. G. van Beek en J. van den Berg. Tot en met 66 kilo: 1. A. Wessels-Aka, 2. G. van Mourik, 3. I. ten Harmsel en A. Schut. Tot en met 72 kilo: 1. E. Vermeer, 2. A. van Bon. 3. K. Liotard en A. Muilwijk. Boven 72 kilo: 1. E. Ludden. 2. L. Bartel, geen bronzen medailles uitge reikt. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het „sohaap met de 5 poten". Een mooi kadootje, nietwaarl

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13