ABN Oegstgeest laat kunstenaars exposeren „Gillen maar zo" duikt in het verleden ITALIAAN SER KAN HET HAAST NIET letens- ■CSS^waa&igh Le Cornet en Giovanni hedenl OEGSTGEEST - De Algeme ne Bank Nederland in Oegst geest biedt Oegstgeestse kunstenaars gelegenheid hun kunstwerken te exposeren in haar pand aan de Gevers straat. Het is vooralsnog niet de bedoeling dat het hele jaar door tentoonstellingen wor den gehouden. Volgens procu ratiehouder de heer P. Vos gaan de gedachten uit naar twee of drie tentoonstellingen per jaar. De mogelijkheid tot het hou den van exposities in het ABN-pand ontstond na een ri goureuze uitbreiding bank, bijna twee jaar geledea Een aantal kale wanden in het gebouw, voornamelijk in de vrij "grote hal, zullen twee of drie keer per jaar bedekt zijn met werken van Oegstgeestse kunstenaars. Eerste De eerste kunstenaar die in de bank exposeert is Oegstgeeste- naar Jaap Volkers. De 67-jari- ge kunstschilder is 43 jaar werkzaam geweest als onder wijzer in Leiden. Vanaf 1946 zette hij zich in als school hoofd voor de kinderen uit de zwak-sociale milieus in de stad. Later werd de heer Vol kers hoofd van de school die verbonden is aan het Pedolo gisch Instituut in Leiden en gaf verder les aan een M.T.S. in onder meer bouwkundig schetsen. Op woensdagmidda gen begeleidde hij groepjes kinderen bij hun estethische vorming. In 1936 werd hij door kunstcriticus N. J. Swierstra geïntroduceerd bij kunstschil der A. J. van Driesten, die hem lid maakte van Teken- en ia TWIJK „Ga naar zee, ian zie je nog eens wat". Deze aak gehoorde opmerking is ok van toepassing op het Ita- EG 1 iaanse eethuis aan de Noord- LEltekust. „Lasagne al Forno", Ubjrfcnkt het door de bistro Le **Jll hornet en pizzeria Giovanni, ichitpee namen voor een en het- elfde restaurant aan de Zuid- ^^^oulevard 145 in Katwijk aan pizzeria annex bistro is •s jelegen onder het voormalige éstaurant Triton, dat vorige haand werd gesloten wegens ELLIlecMs bedrijfsresultaten. De iaal lxploitant van Triton, beheer- sn. |e tevens de eetgelegenheden irijzéfeneden, maar ook die het hij Mg ian z'n lot over. De heer K. van Herp en echtgenote Ida ;12 ebben het beheer van Le ,eenPomet en Giovanni overgeno-' mmmpen van de beer Matarazzi, hans nog eigenaar van restau rant Rozenrust in Leidschen- Je heer Van Herp en zijn Itouvv zijn inmiddels druk IEN ïoende hun eetgelegenheid m P^n nieuw aanzien te geven. Zij streven ernaar in novem- ber te kunnen heropenen. Te- OLh^en ^'e zal ook het aantal :TC. Verkrijgbare Italiaanse gerech- Jen sterk zijn uitgebreid. Voor- NTRIopjg handhaaft men echter de 10.Bdubbele naam, die dateert uit fle tijd van Triton. Toen het omplex werd geopend heette ie benedenverdieping bistro r-e Comet. Later werd de piz- 'eria er gehuisvest, maar de ichtreclame bleef gehand haafd, zodat Katwijk thans een restaurant met een dubbe- iele naam rijk is. ok Italo Tomei zwaait de cu- aire scepter in het restau- ant. In 1956 kwam hij naar ederland. Na een paar jaren het bedrijfsleven te hebben werkt kwam hij in de culi- ire hoek terecht. Hij had rigens een opleiding in die 'chting gekregen in Rome. In mi '75 begon hij gelijktijdig et de opening van Le Cornet, arvoor was hij werkzaam in torante Porto Fina in Am sterdam. Italo Tomei is inmiddels tot het interieur van de pizzeria gaan behoren: hij is niet meer weg te denken uit het restau rant. Als hij één dag vrij is, vragen de bezoekers van het Italiaanse restaurant meteen waar hij is. Als het rustig is in de eetgelegenheid maakt Italo een praatje met zijn klan ten. De oven staat midden in het restaurant. Bezoekers kij ken maar al te graag hoe Italo zijn gerechten bereidt In november, als de herope ning heeft plaatsgehad, kan de Italiaanse kok maaltijden ver zorgen voor ongeveer honderd personen, de maximum capa citeit Ook nu kan men er een pizza of een ander Italiaans gerecht nuttigen. „Lasagne al Fomo (al Forno betekent in de ovenis ongetwijfeld het favo riete gerecht van de in Leiden wonende Italiaanse kok. Het is lekker en bovendien goedkoop (ongeveer zeven gulden). Speciaal voor de Leidse Courant-lezers geelt Ita lo het oorspronkelijk Italiaanse recept van dit gerecht vrij. Mensen die het gerecht willen bereiden moeten in een delicatessenzaak (soms ook verkrijgbaar in een supermarkt) vragen naar een pak lasagne (vierkante, dunne, plak ken deeg). Vijfhonderd gram lasagne is genoeg voor 4 tot 6 personen. Lasagne al Forno Eerst water met een klein bee tje olie (anders plakken de la gen aan elkaar) aan de kook brengen en vervolgens de plakken lasagne in het water laten glijden. Het deeg vervol gens 8 tot 9 minuten laten koken, totdat het nog net niet gaar is. Daarna het hete water afgieten (met behulp van een vergiet). De lasagne met koud water afspoelen. De stukken deeg droog laten worden op een doek. Terwijl het deeg aan het ko ken is, is gelegenheid de ravi- gotesaus te maken. Eerst uit jes en knoflook licht fruiten in de koekepan. Daarna onge veer 250 gram half-om-half ge hakt toevoegen en bruin bak ken. Vervolgens zout, peper, peterselie en een laurierblaad je toevoegen. Dan een klein blikje tomatenpuree toevoe gen, evenals een blik gepelde tomaten (verkrijgbaar in su permarkt en delicatessenzaak) nadat de tomaten zijn fijnge- LEIDEN „Gillen maar zo" is de naam van de tentoonstelling die ter gelegen heid van de opening van de gerestau reerde Leidse Schouwburg in het K O-gebouw aan de Oude Vest is ingericht. De tentoonstelling geeft een beeld van de theatergeschiedenis van de Leidse Schouwburg. De wat curieuze naam is ontleend aan de typisch Leidse uitdruk king die veel wordt gebezigd als reactie op koddige situaties. Het initiatief tot inrichting van de ten toonstelling is uitgegaan van een werk groep van de vakgroep dramaturgie aan de Rijksuniversiteit in Leiden. Cobi Bor- dewijk, wetenschappelijk medewerkster aan de vakgroep heeft in mei reeds enige oud-studenten opgetrommeld om een bij drage te leveren aan de feestelijke hero pening: „Het is een soort maatschappelij ke dienstverlening van de universiteit aan de Leidse burgerij. Per slot van rekening zijn de banden tussen de schouwburg en de universiteit altijd zeer hecht geweest". Zonder de hulp van gra fisch ontwerper Hans van Oosterom was de vakgroep echter niet ver gekomen. Hij zorgt voor het visuele aspect van de tentoonstelling, zodat het ijverig en we tenschappelijk verzamelde materiaal tot zijn recht komt. Weinig middelen Met weinig middelen heeft de groep het onderste uit de kan weten te halen. Hans van Oosterom: „Het is verbijsterend te merken hoe weinig belangstelling en geld de gemeente voor een dergelijke belang rijke gebeurtenis als de heropening van de schouwburg over heeft." De laatste paar maanden heeft de vak groep heel wat research moeten verrich ten om de tentoonstelling op poten te krijgen. Het materiaal werd overal van daan gehaald. Allerlei kleinere en grotere technische voorzieningen werden uit de vergetelheid van „de kanariepietenzol- der" van de schouwburg (de requisitiezol- der, die zo wordt genoemd omdat er een kanariepietenkooi stond) gehaald. Op de tentoonstelling zijn thans een regenma chine, een windapparaat en die kanarie pietenkooi te zien. Er is in Tiet Gemeen tearchief gesnuffeld en in het Acade misch Historisch Museum. Ook het to neelmuseum en het theater „Klank en Beeld" werden ingeschakeld om het beeld van het Leidse theaterleven zo compleet mogelijk te maken. Rubrieken Gillen maar zo" valt in vier rubrieken uiteen: het schouwburggebouw, het re pertoire, het spel en de spelers en de 'theatertechniek. De eerste rubriek behan delt de geschiedenis van de schouwburg. Bij het repertoire worden de populaire stukken onder de loep genomen. Met name de veelvuldige opvoering van be leg- en ontzetstukken geven deze rubriek een typisch Leids tintje. Tevens wordt ruim aandacht besteed aan het stuk „Klo ris en Roosje" van de veelzijdige stichter van de schouwburg, Jacob van Rijndorp. Uit de tentoonstelling blijkt dat in de 19e eeuw de melodrama's het meest in trek waren. In de 20-ste eeuw doet het Am sterdamse volkstoneel het uitstekend. Na de oorlog breekt een soort kijkwoede uit, zodat ook stukken van meer niveau aan bod komen. Studenten Behalve door professionelen werd het Leidse theater zeer intensief gebruikt door de Leidse amateurs en door de studenten. De laatsten hadden een eigen commissie die toezicht behoorde te hou den op de studentenbanken, vooraan in de zaal. Soms moest de politie het toneel beschermen tegen studentikoze belagers. Over dit alles geeft het fraai uitgevoerde gedenkboek-programma uitgebreide in formatie. In het boek staan verscheidene artikeltjes van de tentoonstellingmakers.' In de expositieruimte wordt een video band afgedraaid, waarop enige belang wekkende gesprekken met kleurrijke fi guren uit heden en verleden te zien zijn. Tevens wordt een audeo-band met frag menten van voorstellingen afgedraaid. De bezoeker aan de tentoonstelling kan dagelijks worden rondgeleid tot 22 okto ber om half elf, twee uur en vier dur, behalve aanstaande zaterdag, dan vervalt de rondleiding van" half elf. Onderduikers Cobi Bordewijk kan het ene verhaal na het andere vertellen over de geschiedenis van de schouwburg. Over de onderdui kers, die tijdens de oorlog in het gebouw zaten. Bewijs hiervan is een oorkonde die na de oorlog is uitgereikt en thans een onderdeeltje van de tentoonstelling vormt. Over de boeren en boerinnen, die een dag eerder naar de veemarkt kwa men om een van de voorstellingen van „Rooie Sien" te zien. Over Marie van Eysden-Vink, die de bijzondere belang stelling van de studenten genoot, met hen dineerde en een portrèt met opschrift achterliet. Het is best leuk even in het verleden te duiken, als iets nieuws lijkt te beginnen. Vooral als het de schouwburg betreft, een broedplaats van emoties, een snij punt van vreugde en smart, botsing van schijn en werkelijkheid. Zo'n oud ge bouw, vol met verhalen over kleine en 'grote gebeurtenissen. Om te lachen en om te huilen. Paul van der Plank Een van de prenten die te zien is op de tentoonstelling „Gillen maar zo". Bezoekers op de galerijen. Zij plachten te schreeuwen, te vechten, te spuwen of schillen naar beneden te gooien. Schildervereniging „De Kunst om de Kunst". Na de oorlog ging de vereniging op in de Leidse Academie „Ars Aemu- la Naturae". Jaap Volkers heeft „Ars Aemula Naturae" helpen uitbouwen tot een gro te vereniging, eerste als be stuurslid en later als voorzit ter. In 1947 verwierf hij het lidmaatschap van de Haag- sche Kunstkring in Den Haag. Hoewel Jaap Volkers voorna melijk autodidact is, heeft hij veel te danken aan de al eer der genoemde Van Driesten en aan Chris van der Windt. Vele jaren studeerde hij in de mo delklasse van Frederik- Reit- mann. Wellicht als tegenwicht voor de omvangrijke sociale taken in het onderwijs, werd Jaap Volkers als schilder het meest geboeid door de natuur. De expositie van werken van Jaap Volkers begint maandag en duurt tót en met 12 novme- ber. Tentoongesteld zijn in hoofdzaak aquarellen en teke ningen. De bank is geopend van maandag tot en met vrij dag van 9.00 tot 16.00 uur en vrijdagavond van 18.30 tot 20.00 uur. DEZE WEEK IN LEIDSE BIOSCOPEN Deze week in de Leidse biosco pen geen premières, uitgezon derd de film „Matrassentango" in theater Rex. LUXOR All the presidents men (a.l.) Indrukwekkende verfilming van de ontrafeling van het Water- gateschandaal als meeslepende thriller Hoofdrolspelers Dustin Hofman en Robert Redford leve ren een uitstekende prestatie. CAMERA A clockwork orange (18). Uitstekende verfilming van de man die zich van het gebruik van geweld afkeert en er daarna aan ten onder gaat. STUDIO Fantasia (a.l.) Legen darische tekenfilm van Walt Dis ney, daterend uit 1940. De verwe- maakt. Het geheel met bouil lon of water op de gewenste dikte brengen. Ongeveer drie kwartier zachtjes laten sudde ren. Als de saus gereed is en de lasagne heeft gekookt de braadslee of een ovenvaste schaal invetten met boter. Een laag lasagne in de schaal leggen, totdat de hele bodem is bedekt Vervolgens een bee tje ravigotesaus over de lasag ne gieten en daar overheen bechamelsaus (de saus die u ook tover de bloemkool giet). Daarna wat plakken ham op de saus en daarover wat par mezaanse kaas (strooikaas). Dan de volgende laag lasagne erover en dezelfde handeling venheid van de verbluffende te kentechniek met de klassieke muziek maken deze rolprent tot een tijdloos standaardwerk. LIDO The Poseidon adventure (14) De SS. Poseidon slaat om in volle zee door een aardbeving. Met sensationele, knap getruc- teerde momenten laat regisseur Ronald Neame slechts een klein aantal opvarende ontsnappen. TRIANON Max Havelaar (14) De klassieke roman van Multatuli uitstekend verfilmd door Fons Rademakers. REX Matrassentango (18) Sexfilm voorbehouden aan de liefhebbers. Van het inmiddels gebruikelijke genre. Sonata da Camara in Paus Johannes Centrum LEIDSCHENDAM In het Paus Johannes Centrum in de Leidschendamse wijk Prinsenhof geeft zondag 17 oktober „So nata da Camara" het eerste concert van de acht die de Stichting Cultureel Contact Prinsenhof deze winter muzieklief hebbers aanbiedt „Sonata da Camara" dat twintig jaar geleden werd opgericht bestaat uit Willem Noske en Piet Nijland, viool, Victor Bougue- non, cello, en Janny van Wering, clavecimbel. De leden van het kwartet heb ben ieder voor zich bekend heid verworven door hun ver tolking van kamermuziek uit de 17e en 18e eeuw, in de loop der jaren hebben zij zich een uniek repertoire opgebouwd van sonates voor drie en vier instrumenten, geschreven in dat, gouden, tijdperk van de viool. Deze vorm van musice ren bereikte in de tijd van Monteverdi tot Beethoven en Viotti zijn hoogtepunt. Willem Noske heeft voor „Sonata da Camara" een unieke collectie manuscripten en originele 'exemplaren van muziekwer ken verzameld, alsmede hon derden copieën van originelen uit verschillende Europese bi bliotheken. Het kwartet gaat regelmatig op toernee, in 1968 voor het eerst naar de Verenigde Sta ten, het jaar daarna werd een concertreis gemaakt door Zuid—Amerika. Er werden grammofoonplaten vervaar digd en het orkest komt regel matig voor de radio. Zoals eerder meegedeeld kost een abonnement voor acht concerten 45 gulden, CJP— en PAS 65=houders betalen slechts 30 gulden. Per concert bedraagt de toegangsprijs 7 gulden 50, resp. 6 gulden. Kaarten voor het concert dat om 20.15 uur begint, zijn ver krijgbaar aan de Prinses An- nalaan 35, de Dillenburgsingel 16 en 's avonds aan de zaal. De lovende woorden van bin nen— en buitenlandse recen senten houden volgens de Stichting .Cultureel Contact Prinsenhof de garantie in voor een perfecte uitvoering van bezielde en levende muziek: een concert dat muziekmin naars uit Leidschendam en omgeving niet mogen missen! Exposities Stedelijk Museum De, Lakenhal. Oude Singel 28-32, tel. 144044, Leiden. Openbaar Kunstgebit, een collectie kunstgebitten vervaardigd door drie artistiek bevlogen tandartsen. Geopend ma. t/m za tien tot vijf uur; zo. een tot vijf Academisch Historisch Museum, Rapenburg 73. Leiden. Heinrich Witte en de Hortus Botanicus 1855-1898. Geopend ma. di.. do.. v(. van twee tot vijf uur. Galerie v.d. Vlist, Botermarkt 3 Leiden, tel. 122806. Jubileumtentoonstelling „Galerie Van der Vlist 9 jaar Leo Musch met kleurtekeningen. Jan Nikkels met schilderijtjes en keramiek, Maud Muller met wandkleden. Geopend di t/m za. tien tot vijf uur, do. tot negen uur ARS-expositiecentrum. Pieterskerkgracht 9, Leiden. Foto-expositie door Theo- door Niekus, Harry Cock, Koen de Keyzer en Hans van der Meer. Openingstij den: ma t/m do half twee tot half vijf en van acht tot tien uur; vr. half twee tot half vijf; za. en zon. twaalf tot vier uur. Gemeentelijke Archiefdienst. Boisotkade 2a, Leiden, tel. 120191 Leidse Grach ten. Expositie van prenten van de archiefdienst en de bibliotheek en een model van een peurbootje geleend van de Lakenhal. Geopend ma. t/m vr. negen tot twaalf en twee tot vijf uur; za. negen tot twaalf uur; do. avond van half acht tot half tien. Rijksmuseum van Oudheden. Rapenburg 28, Leiden, ma. t/m vr. van tien tot vijf uur, zo. een tot vijf uur. Atelier De Scherf, Nassaulaan 41. Oegstgeest. tel. 150220. Ans v.d. Heide-Kort met eigen werk o.a glasbuigen, schilderijen en aardewerk. Bezoek na telefonische afspraak. Galerie de Pomp. Dorpstraat 38, Warmond. Kees van Kampen met houtdraai- werk, Geertje de Vroomen met pentekeningen, olieverf, scheurwerk en linodruk- ken en Theo de Vroomen met gouaches, plakkaatverf met paletmes. Concerten Zuiderkerk, Lammenschansweg. Leiden, zaterdag 20.30 u. Reli-musical Kom tesamen, Nederlandse versie van de Amerikaanse musical Experience in Loze-Come Together van Jummy Owens. Organisatie: Interkerkelijk Petra Jeugdkoor. Entree gratis. Oudhoornse kerk, Alphen a/d Rijn, 21 oktober 20.15 uur. Concert door Concertgebouw Pianokwartet. Theater Leidse Schouwburg, Leiden 16-22/10. Musical Wie betaalt het gelach, geschre ven ter gelegenheid van de heropening van de Leidse Schouwburg door-Watze Tiesema. regie Steye van Brandenberg, muziek Koos Mark. choreografie Marjolein Briër. Microtheater Imperium. Vestestraat 40, Leiden, vrijdag en zaterdag „De goede mens van Sesuan" van Bertolt Brecht. (tel. 141035) Romanuszaal Hartebrugkerk, Lange Mare, Leiden 17 oktober 14.30 en 16.00 uur kinden/oorstellingen door poppentheater De Microscoop. Om 20 00 uur voorstelling voor volwassenen. Diversen Poppentheater. Middelweg 19c, Leiden, elke zondag kindervoorstelling om 14.30 uur. Toegang 2.50 gulden. Groenoordhal, Leiden, 15 oktober van 16.00-22.00 uur. 16 oktober 10.00-18.00 uur Bovag Occasionshow Rijksmuseum voor Volkenkunde. Steenstraat 1 Leiden. 16 oktober 14.30 uur Kinderfilm: Het geheim van de gouden draak. Jongerencentrum 't Mallegat, Voorstraat Katwijk, 19 oktober om 14.30 u poppentheater; 21 oktober Peppi en Kokki, 14.30 i wijk. Bloemenveilinghal' CNB, Tulpenstraat 16 Lisse. Nationale Bloembollenmarkt vanavond van 19.00-21.00 uur, 16 oktober van 09.00 uur-17.00 uur Diverse bolgewassen en voorlichting door het Consulentschap voor de Tuinbouw in speciale stand. Zaal Nabij, Alphen a/d Rijn, 16 oktober kinderfilm De nieuwe avonturen van Dik Trom om 13.30 uur. 16.00 uur en 19.45 André van Duins Pretfilm. verrichten. Het maximum aan tal lagen lasagne mag niet meer dan vijf zijn. Op de laat ste laag allen wat saus en par mezaanse kaas. Het geheel in de oven plaatsen (200 tot 250 graden celsius). Ongeveer 15 minuten daarna is het gerecht gereed om verorberd te wor-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7