„Bouw Haaswijk is noodzakelijk" Begroting Rijnsburg sluitend Flora-leden voor nieuwbouw in Kamph uizerpolder Apotheker imiteerde fabriekspro- dukt Kamervragen ov| ontslag van kleuterleidster KPJ-Zoeterwoude viert jubileum LEIDSE COURANT FORUMAVOND PVDA EN PPR OEGSTGEEST „Moet Haaswijk er komen of niet?" Deze vraag legde de Partij van de .Arbeid en het aktiecentrum van de PPR gister avond belangstellende Oegstgeestenaren voor. Dat waren er heel wat, want men kwam in de zaal van Café de Roode Leeuw stoelen tekort om de voor- en tegenstanders van dit herziene bestemmingesplan te herbergen. Op grond van een doelmatig milieubeheer heeft de werkgroep Milieuzorg zich de laatste tijd nogal afgezet tegen het verdwijnen van een stuk poldergebied ten behoeve van de woning bouw. Na een uitvoerige voorlichting, gegeven door de heer Rennen (PPR) bestond de moge lijkheid vragen af te vuren op een forum bestaande uit Wethouder O. van Belle, het PvdA-raadslid Boesjes, de heer Schellinger hout (woningbouwver. Buitenlust), mevr. Van der Griendt (werkgroep Milieu) en de heer Rennen (PPR). Als formuleider trad op de heer Cohen (bestuurslid PvdA). Aan de hand van een aantal tabellen, waarin rekening was gehouden met cijfers van het Economisch Instituut Bouwnijverheid, de werk groep Milieu Leiden en de PPD-nota inzake bouwlokaties ging de heer Rennen nader in op de te verwachten woningbehoefte tot het jaar 1990. Afgaande op de huidige situatie zal de bevolking van Zuid-Holland-West afgenomen zijn van 1 210.000 in 1971 tot 1.970.000 in 1990 Dat betekent echter niet: minder woningen. Er treedt een verdunning op in het aantal bewo ners, jongeren willen zelfstandig gaan wonen, er komen meer tweepersoonshuishoudens etc. etc. De heer Rennes vroeg zich af hoeveel woningen er in Zuid-Holland-West tot 1990 nog nodig waren. Spreker nam voor zijn berekening het gemiddelde en kwam op een aantal van 115.000. De cijfers uit de nota bouwlokaties geven echter een totaal van 110.700 woningen. Daar zit Haaswijk in gecalculeerd. Valt het uitbreidingsplan Haaswijk af moet ergens an ders plaats gevonden worden. Overigens zag de heer Rennes liever dat de* gehele Morsebelpolder (waarin Haaswijk is ge situeerd) wordt volgebouwd als de Stevenhof- jespolder behouden zal blijven. Omtrent de woningbehoefte in Oegstgeest zijn weinig cij fers bekend, maar gaat men uit van een stabie le bevolking van 16.400 tot 1990 dan zullen er toch, om de vraag naar woningen op te vangen, 1198 woningen nodig zijn. „Als wij Haaswijk bouwen" voegde wethouder Van Belle hier aan toe, „dan nóg kunnen de eigen kindern hier in de toekomst niet allemaal wonen. Nader geanalyseerd: Wij kunnen er niet onderuit". De heer Schellingerhout: „Wij willen het hele project als een doorstromingsproject zien. in het bijzonder voor de Oegstgeester bevolking. Mr. Boesjes noemde een tweetal uitgangspun ten. „er is een stuk woningbehoefte en de bouw van Haaswijk is geen onaanvaardbare aantas ting van natuurschoon. Mevrouw Van der Griendt zag een verdere aantasting van de natuur door de mens. Uit milieuoogpunt bleef zij tegen Haaswijk: „Wij moeten pas op de plaats maken". De heer Rennen was het met haar eens maar „wij mogen degenen die op de woningmarkt verschijnen niet het recht op een woning ontzeggen". Na de pauze werden de vragen in vlot tempo op het forum afgevuurd in hoofdzaak met betrekking tot het plan zelf. Men sprak be zorgdheid uit over het toenemende verkeer: 1230 woningen betekenen misschien 1220 auto's en welke weg gaan die door de gemeente" volgen? Onderwerpen als doorstroming, Oegst geest woningbehoefte en toewijzingsbeleid kwa men ter sprake. In feite bleek er weinig verzet tegen-de plannen te zijn. Een van de aanwezi gen zag de bijeenkomst als een „verlengstukje van de gemeenteraad". De heer Kohlbeck (Pv dA) stelde voor een kleine opiniepeiling te houden onder de aanwezigen. Zover kwam het echter niet. In november, wanneer de stukken bij de gemeente ter visie liggen, wordt een „hoorzitting" gehouden. Over het plan waar de gemeenteraad vier jaar geleden een principebe sluit over heeft genomen. VRIJDAG 15 OKTOBER 19| jjl Culturele commif RIJNSBURG - Zevenentachtig procent van de stemgerechtigde leden van de veilingvereniging Flora zijn voorstanders van 'grondaankopen in de Kamphui- zerpolder ten behoeve van de bouw van een nieuw veiling complex. De stemming vond plaats naar omzet; 1128 stem men waren voor, 156 tegen en 23 blanco. Voor afgaande aan de vergade ring van de Flora-leden in Rijnsburg waren de leden inge licht over de ruimtelijke en de kostenaspecten van verplaatsing van de veiling. Voorzitter P. van Delft stelde onder meer dat de te bouwen ruimte 10 ha. groot is. Men gaat uit van een grond- Een van de eisen van het be- prijs van 5,50 gulden per vier- stuut is, dat de kosten van de kante meter. De aankoop zou aangesloten kwekers niet boven voor maart van het volgende de 6 procent mogen komen. Het jaar voltooid kunnen zijn. nieuwe complex in de Kamphui- Noordwijk: ,,Wat is nu eigenlijk kunst" zerpolder zal worden ontworpen door de architecten L. Noordzij en Mante. De hoofdingang van de veiling zal bereikbaar zijn vanaf de Rijnsburgerweg tegen over de verkeerslichten die nu de weg naar Flora vrijgeven. Een van de belangrijkste vragen van de aanwezige kwekers ging over de nieuwe koelruimte. De ze staat voor zes miljoen op de begroting. De heer Van Egmond meende, dat het mogelijk zou zijn deze post voorgoed bij par ticulieren onder te brengen. Voorzitter Van Delft zegde toe, dat het bestuur dit nader zou onderzoeken. NOORDWIJK - Over wat eigenlijk kunst is liepen dei ningen tijdens de gisteren houden commissie-vergade) van de culturele raad nogal^ „Waarom maken scholen enj dere instellingen toch i schaars gebruik van de l<7c-r|^ ling om kunstwerken aan schaffen", informeerde het d missielid Bal. „Op die ma\J ontgaat het geld de kuif^ De zaak van de kunstvooJ ningen bleek niet zo simpt?01" liggen, viel uit het antwoordt N de burgemeester op te maPor Mej.- Van Dam stak haar Pte ning over kunstwerken tenPer hoeve van scholen niet ondeP w stoelen en banken van de d haar geleide „Bengelenbak".®101 kijk de hele dag al aan t#r de ballen van Bal". Een snee*3® dat sloeg op het „BallensjP dat haar medecommissifj^ kunstenaar bij de kleuterscj oe had aangebracht. !nie De culturele commissie gaf lj fiat aan een kunstwerk „Vreewijk", het eerste woongebied op gesande Noordwijkse bodem. Het klijnige monument heet F*® Keuvelplaats" en is een crë1 van de jonge kunstenares P24 kei van Spronsen-Duller, did"" in Franse kalksteen zal uitf ren. De kosten worden gera£r op circa 15.000. Het mr) ment bestaat uit een blok0" wijs opgebouwde kolom ön hoogte van 2.28 meter, ge? 3 keerd door een massieve'e groep, dat als bank kan woij'3 gebruikt. [j50 Het zal een geschenk zijnJe het Noordwijkse electricitei^ drijf aan de burgerij. Het <5 bestaat namelijk binnen»® vijftig jaar en wil ter £?leH heid van het gouden jubiljP de bevolking iets aanbieden.^ »f h00 ■r Eis van anderhalf jaar DEN HAAG/NOORDWUK - De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft met een eis van anderhalf jaar ge vangenisstraf tegen een 63-jari ge apotheker uit Noordwijk een voorlopig einde gemaakt aan de beroering binnen de stichting Verenigde Nederlandse Apothe ken (VNA). Naast tenlasteleggingen als vals heid in geschrifte, oplichting en belastingfraude zou de 63-jarige man uit Noordwijk ook de VNA voor een kleine 200.000 duizend gulden hebben benadeeld. De belangrijke vraag bleef ech ter of de apotheker zelfgemaak te valium- (kalmerend middel) enmongadontabletten (slaap middel) als produkten van de Zwitserse geneesmiddelenfabri kant Hoffman-La Roche zou hebben verkocht De Zwitserse fabriek had al eerder een proces tegen de 63-jarige apotheker aangespannen, waarna hij de verkoop van „zijn" produkten had moeten stopzetten. Licentie De 63-jarige Noordwijker wierp echter tegen dat in tal van lan den de produkten van Hoffman- La Roche in licentie worden ge maakt. Zelf, zo stelde hij, betrok hij de tabletten uit Singapore en Indonesië. De raadslieden sprongen voor hem in de bres en bestreden de tenlastelegging dat de Noordwijker valste ta bletten had vervaardigd. Het waren vervangendetabletten, al dus de pleiters, en volgens des kundigen bijzonder goed. Bo vendien werden de middelen niet onder de naam „La Roche" verkocht. „Het is uiteindelijk aan iedere apotheker toegestaan zelf ge neesmiddelen te vervaardigen. Daarnaast berust de aanklacht' als zou mijn cliënt geld van de VNA hebben verduisterd op on juistheden. Elke apotheek heeft jaarlijks een brutowinst tussen de 30 en 40 procent en daar is mijn cliënt niet boven gegaan", besloot de verdediging. Uitspraak 28 oktober. Herman Krebbers in Leiderdorp LEIDERDORP Herman Kreb bers, een van Nederlands groot ste violisten geeft zondag in de Dorpskerk in Leiderdorp een concert. Hij wordt aan de vleu gel begeleid door Danièle De- chenne. De twee musici, die al jarenlang een duo vormen, brengen wer ken van Beethoven. Het concert, dat wordt georganiseerd door K O, begint om drie uur. Op zondag zullen, wanneer er nog plaatsen over zijn, vanaf half drie toegangskaarten aan de Dorpskerk in Leiderdorp ver krijgbaar zijn. In de voorver koop zijn kaarten bij het bureau van K 0 aan de Oude vest te krijgen. De tuinbouwschool aan de Sandtlaan in Rijnsburg krijgt er vier lokalen bij Kosten 600.000 gulden BELASTINGEN OMHOOG, PLANNEN IN DE IJSKAST (Van een onzer verslaggevers) RIJNSBURG De inwoners van de gemeente Rijnsburg moeten volgend jaar in totaal 101.800 gulden meer aan plaatselijke belastingen gaan betalen. Dit blijkt uit de begroting van deze gemeente, die tijdens de raadsvergade ring van 11 november zal worden be handeld. de samenstellers van de be grotingen hebben veel moeite moeten doen om de begroting sluitend te krij gen. Het is hèn uiteindelijk toch gelukt, maar de financiële raming voor 1977 laat weinig ruimte voor het ter hand nemen van nieuwe projecten. Het colle ge van burgemeester en wethouders meent dat het in de toekomst doen van nieuwe investeringen op het terrein van sport en recreatie en op het onder wijsgebied weieens mondjesmaat zou kunnen zijn. Het college merkt in de toelichting van'de begroting op dat de bezuinigingsmaatregelen van de rijks overheid ook de gemeenten treffen en dat daardoor spoedig vitale taken van de gemeente in het nauw dreigen te Als gevolg van de beperkte financiële mogelijkheden is de uitbreiding van het sportveldencomplex en het vergroten van het clubhuis van Madjoe van het investeringsschema voor 1977 afgevoerd en op de lange baan geschoven. Dat afvoeren van het investeringsschema wordt overigens niet alleen veroorzaakt door beperkte financiële middelen, maar ook doordat de gemeente geen overeenstemming heeft kunnen berei ken met de eigenaar van de desbetref fende percelen waarop de uitbreiding is gepland. De onroerendgoedbelasting wordt in Rijnsburg waarschijnlijk in 1980 inge voerd. B en w verwachten dat een meeropbrengst wordt verkregen van ruim een half miljoen gulden (de onroe rendgoedbelasting vervangt een aantal huidige belastingen als riool- en straat belasting). Tijdens de 11 november te houden raadsvergadering stelt het colle ge de raad voor de straatbelasting dras tisch te verhogen, waardoor een meer opbrengst wordt verkregen van ruim 48.000 gulden; de rioolbelasting te ver hogen van 40 naar 48 gulden per jaar, de reinigingsrechten met 7 procent te verhogen en de hondenbelasting te brengen op 50 gulden (was veertig). Woningbouw Onderwijs Het aantal kleuters bij het bijzonder onderwijs loopt terug van 300 nu tot ongeveer 190 op 1 augustus van 1985. Het bijbouwen van nieuwe lokalen zal niet noodzakelijk zijn. De noodschool aan de Petrus van Saxenstraat komt over enige tijd voor afbraak in aanmer king. Bij het bijzonder basisonderwijs zal het gebruikte aantal lokalen in de komende tien jaar met twaalf afnemen. Dat betekent dat over 10 jaar wellicht één basisschool buiten gebruik gesteld moet worden. Na 1980 zal ook het aan tal leerlingen in de wijk Frederiksoord afnemen. De stichting van permanente gebouwen, meent het college, in de ko mende jaren is met nodig Op dit moment staan in Rijnsburg 167 personen ingeschreven als woningzoe kenden. Thans worden ongeveer 145 woningen in de gemeente gebouwd, die naar alle waarschijnlijkheid in 1977 worden opgeleverd. Bijna 25 van deze woningen zijn bestemd voor bejaarden en alleenstaanden. Het bouwprogramma voor 1977 bevat 34 woningwetwoningen en 62 premie koopwoningen. Deze woningen kunnen worden gebouwd op de zuidrand van het plan „Frederiksoord". Naar ver wachting kan op korte termijn begon nen worden met de bouw van 16 bejaar denwoningen aan de Dahliastraat Voorts wordt gewerkt aan plannen doo de stichting Avondzon om aan de Smid- straat/Oegstgeesterweg 54 bejaardenwo ningen te bouwen. Het college verwacht overigens dat de uitvoering van de plan nen pas kan geschieden in 1978. Usbaan De plannen voor de aanleg van een ijsbaan annex zonneweide en de bouw van enkele buitenbaden bij „Het Water- bos" worden verschoven naar 1978. Be gin 1975 werden de kosten geraamd op totaal 3.127.000 gulden. Het college vraagt zich af of het verstandig is veel geld uit te geven voor de aanleg van een kunstijsbaan met de wetenschap dat er in Leiden een overdekte ijshal wordt gebouwd. Voorts is gebleken, ver volgt het college, dat goedkopere alter natieven voor de bouw van buitenbaden mogelijk zijn. Voor de uitbreiding van de Tuinbouwschool aan de Sandtlaan met vier lokalen prijkt een bedrag van 600.000 gulden op de begroting van 1977. De bijzondere basisscholen krij gen een grondige opknapbeurt. Over de jaren 1977 en 1978 is hiervoor in totaal een bedrag van 400.000 gulden gereser veerd. Voorts zal volgend jaar begon nen worden met de aanleg van riolering ten noorden van het Oegstgeesterka- naal. De totale kosten bedragen 1,2 miljoen gulden. Met de aanleg van landbouwontslui- tingswegen zijn in Rijnsburg nogal wat moeilijkheden. Met name de verwerving van grond vergt zoveel tijd, dat een eerder gemaakt investeringsschema niet gehandhaafd kan worden. Burgemees ter en wethouders willen volgend jaar een gedeelte van de Kloosterschuurlaan en de Trappenberglaan uitvoeren. Hier mee is een bedrag gemoeid van een ton. Volgend jaar zal ook de nodige aan dacht worden besteed aan de aanleg van speelterreinen en speelstraat in de gemeente. Een groot aantal wensen van de diverse fracties kon niet in de begroting of hei investeringsschema worden opgeno men; onder meer: realisering woning bouw op open plekken in het dorp; aanstelling milieu-ambtenaar; opstelling sportnota; voetbrug aan einde Katwij- kerweg en een prognose van aantallen leerlingen op kleuter- en basisscholen. LEIDSCHENDAM De Twee de Kamerleden Van der Spek (PSP) en Van der Heem-Wage- makers (PPR) hebben de minis ters van Justitie en Sociale Za ken gevraagd of het hun be kend is dat het schoolbestuur van de Leidschendamse Angeli- kleuterschool ontslag heeft aan gezegd aan mevrouw G. Theu- nissen, omdat zij haar huwelijk niet door kerkelijke instanties heeft laten inzegenen. De kamerleden wagen de minis ters of zij met hen van mening zijn of dergelijke -bepalingen in arbeidscontracten, zoals me vrouw Theunissen toentertijd ook heeft ondertekend in strijd zijn met de wet» vooral in band met de zojuist in getreden wettelijke bepali ten aanzien van het ontslaj bod bij huwelijk of zwaï schap. De twee volksverte woordigers vragen voort; dergelijke bepalingen in eei beidscontract niet eei vaardbare inmenging betek in de persoonlijke levens: en dat zelfs van gewetensdv moet worden gesproken, z bij zo'n persoonlijke over komst als een huwelijk, slotte vraagt men of het c van de Leidschendamse wijst op een leemte in de v ving. Kamerlid vraagt naar praktijken bij fazantenjach WASSENAAR Het PPR-Tweede-Kamerlid Coppes heeft aa minister van Landbouw en Visserij en de staatssecretaris CRM schriftelijk gevraagd of het waar is dat in de Haags Amsterdamse waterleidingduinen en het natuurmonument Zwanenwater jaarlijks voor de jacht opgefokte fazanten woi uitgezet en dat zogenaamde natuurlijke vijanden, zoals ele en kraaien zodanig worden bejaagd of vergiftigd, dat an beschermde dieren daarvan het slachtoffer worden. De heer Coppes denkt dan met name aan buizerds, kiekedi en egels. Het Kamerlid vraagt de bewindslieden, als deze prakti incidenteel bestaan, om maatregelen. De Stichting Kritisch Fa beheer verzocht in dit verband één dezer dagen de gemeenteb ren van Wassenaar en Den Haag de jacht op fazanten in Wassenaarse duingebied te verbieden. Men benadrukte daarb schadelijkheid voor de rest van de fauna. Zoeterwoude De plaatselijke afdeling van de K. P. J. (Kath olieke Plattelands Jongeren) viert in dit weekeinde zijn 12,5- jarig bestaan. Tot 1964 waren de agrarische jongeren zelfstandig georgani seerd. De meisjes onder de naam L T.M. en de jongensorga nisatie droeg de naam L.T.J. (Land en Tuinbouw Jongeren), duidelijk geent op de L.T.B. In de voorafgaande jaren waren de contacten tussen beide jonge- rengroeperingen steeds intensie ver geworden en het samengaan in de nieuwe organisatie was daarvan een logisch gevolg. In de na-oorlogse jaren waren de Zoeterwoudse jongeren, zoals dat toen scheen te behoren, ge lijk de drie standsorganisaties, afzonderlijkgeorganiseerd. Dit gold overigens uitsluitend voor het mannelijk gedeelte. Naast de K.P.J. hadden de Jonge ar beiders" hun KAJ en kenden de middenstandszonen hun KJMV. Er was een overkoepelend or gaan, de NKJB, welke vooral in de periode 19501953 met de aktieve aalmoezenier Nieuwen- huizen veel gezamenlijk organi seerde. De Zoeterwoudse Rij- wieltochten, in de afgelopen zo mer met ruim tweeduizend deel nemers voor dé 25e keer gehou den, zijn daarvan nog een blijfsel. NKJB-bestuurders de vijftiger jaren maken steeds de kern uit van het <jl nisatiecomité- Het jubileumfeest wordt zoj ingezet met een Jongerenrr, de Sint Jan om half Wr waarin pater P. Peeters V voor gaat. Het jongerenkoo de combo verzorgen de g< gen. Aansluitend is er een! fietafel in het Don BoscolE Hier wordt ook van 1517JP een receptie gehouden waj« ook de oud-leden welkom pi Het avondfeest met een orkpl is in dezelfde zaal. 1 Gunstig 1975 G Rabo-VoorhoufJ VOORHOUT - De Rabo-L Voorhout heeft in het afgelc jaar ruim 88.000 gulden C gemaakt. Dit batige saldf^ overgeschreven naar de nc ves, die thans ruim 1,1 mil groot zijn. Dit bleek gisteravond tijd» 85e algemene vergaderii restaurant Boerhaave in hout. Het jaar 1975 bleel goed jaar geweest te zijn.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4