Schijnaanval werd Starfighter fataal Israëlische getuigen tegen Nederlandse SS-er Beleid kabinet geheel overeind gebleven Drama Yaassen geïsoleerd incident" ONDERZOEK NAAR ONGELUK WIJST UIT: kamermeerderheid wil ^rhoging Defensie-uitgaven 'AN AGT EN MANUSAMA EENSGEZIND: Onderzoek naar treinramp door geheugenverlies bemoeilijkt LJ A,St^ [assale botsing juJLIAU 10 Orv i wi»iu L.U1UOJ2. l<OÜÏVni« iïïisifi federlandse rachtwagens België i i M- tJ agens i T_»c, 1 tUSSEL (ANP) Bij een snel 1 komende dichte mist zijn gis- zes Nederlandse vracht betrokken geraakt bij massale kettingbotsing op weg tussen Antwerpen en ent. Drie Belgische pejxonen- werden tussen de Neder- )dse kolossen verpletterd. "SSE* chaos op de weg ontstond en twee vrachtwagens met el- iar in botsing kwamen. Een van was geladen met duizen- liters verf, die op de rijbaan recht kwamen en er een glij- n van maakten. De andere i-spafj het ongeluk betrokken wa- s reden op de gebotste auto's omdat remmen onmogelijk is door de gladheid. Dit bleef er na de e kettingbotsing over van een vrachtauto uit Rijnsburg. Roermond (ANP) In de rechtszaak tegen de van ernstige oorlogsmisdrijven en mis drijven tegen de menselijkheid verdachte 58-jarige Nederlandse ex-SS'er L.J.L. uit Hom (L) zullen door de rechtbank in Roer mond vijf in het buitenland wonende getui gen worden gehoord, vier uit Israël en een uit West-Duitsland. Het zijn allen ex-gevan- genen uit het kamp Bobruisk, een kamp voor de Joodse dwangarbeiders uit Polen, dat lag in het voormalige Wit-Rusland. L. is daar kampbewaker geweest en hij zou in de jaren 1942 en 1943 samen met andere Duitse SS-ers en deels alleen enige honder den Joodse dwangarbeiders hebben doodge marteld. Vaak op gruwelijke wijze, zo deelde de Roermondse hoofdofficier van justitie na L's arrestatie in augustus mede. Er hebben in dit kamp totaal 1500 man gezeten, waar van er na de oorlog nog 43 in leven waren. Twaalf zijn door twee Nederlandse rijksre chercheurs gehoord, drie in Amerika, twee in Duitsland en zeven in Israël. De vijf getuigen, die door de rechtbank in Roermond zullen worden gehoord zijn: Isak Wasserstein (West-Duitsland), Mosche Man- ne, Schraga Sissholz, Menachem Schotland en Jehoshua Boernstein uit Israël. Ook de twee rijksrechercheurs en een deskundige van de psychiatrische observatiekliniek (POK) van het gevangeniswezen in Utrecht zullen worden gehoord. L. werd op 20 sep tember j.l. uit het Huis van Bewaring in Maastricht naar de POK-kliniek overge bracht om door een team van deskundigen te worden bekeken die een rapport over hem aan de rechtbank zullen uitbrengen. De rechtszaak de op maandag 22 november begint, zal een week duren. Er komen bij het getuigenverhoor drie tolken voor het vertalen in het Duits, Ivriet (de landstaal van Israël) en het Hebreeuws. Vorig jaar kwam de Westduitse Justitie erachter dat L. een belangrijke rol in het kamp Bobruisk heeft vervuld. Bij een pro ces in Hamburg, waar enige tijd geleden Duitse ss-bewakers van het kamp terecht stonden, viel meermalen de naam van L. Dit was voor de Duitse justitie aanleiding de Nederlandse justitie te verzoeken een straf vervolging tegen L. van haar over te nemen. L. wist toen hij op II augustus j.l. op een fabriek in Herkenbosch, waar hij werkte, werd gearresteerd, niet dat er al een jaar lang een onderzoek tegen hem liep. Op grond van zijn Nederlanderschap kwam L. in 1947 als politiek delinquent naar ons land, waar hij zich, omdat hij in vreemde krijgsdienst was getreden tijdens de oorlog, voor een Bijzonder Tribunaal moest verant woorden. Andere feiten over hem waren toen niet bekend. Na enige tijd in arrest te hebben gezeten, werd hij buiten vervolging gesteld. Hij vestigde zich eerst in Amster dam en kwam uiteindelijk in Limburg te- Jachten AVNM j8W D^er -J ildaten-huisvesting ik ber ogend :N HAAÉG (ANP) De Alge- BONTftnc Vereniging van Neder- Nedei idse Militairen heeft gisteren het ministerie van Defensie Den Haag aan luitenant-ge- benedtaal De Savornin Lohman "e gai i petitie overhandigd met lijk. Di arin een aantal klachten over 5 1 slechte omstandigheden cparonder dienstplichtigen Igens de AVNM dienst moe- doen. t name sloegen de klachten de Koning Willem III-kazer- in Apeldoorn: de afwasma- is kapot, waardoor het :k slecht wordt gereinigd; •ukens zijn nat en glibberig lardoor levensgevaarlijk en de lange haren van het npersoneel is er volgens iVNM 75 procent meer kans aren in het eten. generaal had begrip voor de chten, „maar er is geen geld ir verbouwingen, laat staan beta§or nieuwbouw". De „haren in soep" vond hij meer thuis Dreniefcren bij de commandanten ter 10-21 aatse, die er dan iets aan kun- doen. (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN Van Luchtmachtzijde is thans officieel bevestigd dat de F-104-G Starfighter van het Leeuwarder 323 squa dron, die dinsdagmiddag bij Zurich in zee stortte (de vliegers Richert en Vilyn kwa men daarbij om het leven) tweemaal een schijnaanval heeft ondernomen op een toe vallig daar vliegende collega van de vlieg basis Volkel. Bij de tweede aanval - op zeer geringe hoogte - dook het Leeuwarder toe stel in zée, omdat het hoogstwaarschijnlijk niet tijdig meer heeft kunnen optrekken. Beide aanvalsacties werden door de betrok ken vliegers op eigen initiatief onderno- De opsporingsactiviteiten hebben intussen nog maar heel weinig opgeleverd. Gisteren werden weliswaar enkele wrakstukken van de verongelukte Starfighter geborgen, maar de eigenlijke plaats waar het toestel moet zijn neergekomen, is nog niet gelokaliseerd. Men moet onder vrij primitieve omstandig heden werken, aangezien de zee bij Zürich te ondiep is voor het materiaal van de marine. Vandaar dat er nu een particulier duikersbedrijf is ingeschakeld. Mogelijk kan het filmpje dat in de omgeving van de plaats van de ramp werd gemaakt door sportvisser G. Verschoor uit Kampen, nog van .belang zijn bij het zoeken naar de plek waar het ongeluk plaatsvond. Over de toedracht le vert de film in elk geval geen andere bijzon derheden op. „Ik begon eigenlijk pas te filmen", zegt de heer Verschoor, „toen dat ene toestel al was neergekomen". Over de vraag of de actie van de twee verongelukte vliegeniers verantwoord was of niet wilde de voorlichting zich niet uitla ten. Het is in elk geval bekend dat de Leeuwarder toestellen - die een onderschep- pingstaak hebben - vaker zonder voorkennis van de vluchtleiding schijnaanvallen doen op passerende vliegtuigen. „Het moet er dan natuurlijk wel een van ons zijn", aldus de voorlichtingsofficier. EGEN WIL REGERING onze parlementaire redaktie) IEX HAAG Een meerderheid van de Tweede :r heeft zich zeer tegen de zin van de rege- uitgesproken voor een verhoging van de isie - uitgaven met 150 miljoen gulden. De ■nd^iotie van ARP-leider Aantjes, waarin om deze erhoging werd gevraagd, kreeg vannacht steun in christen-democraten en de rechtse partijen, lemier Den Uyl had het parlement het aannemen i'N in de ARP-motie ernstig ontraden. Tevergeefs ie Vat hij een beroep op Aantjes om de kwestie mte den tot het debat over de defensiebegro- volgende maand. Het is niet bekend wat de nstani gering nu met dë motie gaat doen. Zij kan deze N 131 last zich neerleggen, maar dit zou ten koste gaan MSB 076. (Van een onzer verslaggevers) aassen Minister Van Agt van justitie de Zuidmolukse leider ir. J. Manusa- i zijn beiden van mening dat de ge- 'Iddadige gebeurtenissen die zich gis- tren in Vaassen afspeelden als een gei- ileerd incident moeten worden gezien, ij geloven niet dat de tragedie een leep zal krijgen of politieke effecten hebben. „Het gezin dat weigerde de - irakken te verlaten nam een eenzame ositie in binnen het kamp", aldus Van J gt- „Er was geen sprake van een verte- 51 enwoordiging van bepaalde Molukse roepen". Van belang is in dit verband van de politieke verhouding met de christendemo- kratische regeringspartijen KVP en ARP. De kamer verwierp een motie van de WD om de Defensiebegroting alsnog aan te passen aap het investeringsprogramma, zoals dat in de Defensie nota van 1974 is omlijnd. Deze motie kreeg slechts steun van de kleinere rechtse partijtjes. Met ongeveer gelijke stemverhouding sneuvelde een motie van Boerenleider Koekoek om de ont wikkelingshulp aan Cuba onmiddellijk te staken. Opmerkelijk was dat ook de CH-ers Van Leijen- horst en Tolman na de christen-demokraten hun steun aan de motie onthielden. Zij hebben juist de hulpverlening aan dit land tijdens deze algeme ne beschouwingen zo fel bestreden. Prinses Beatrix verrichtte gisteren de officiële opening van het Sint Freanciscus Gasthuis in Rotterdam. Ze zette vervolgens haar handtekening op het gips van een patiënte, die aan een kunstnier ligt en tevens haar been heeft gebroken. Minister Duisenberg van Financiën antwoordde gisteren op de derde dag van de algemene beschouwingen het parlement. TAM DEBAT VLOT TEN EINDE dat de leider van het verzet, de heer P., de vader is van de twee knapen die onlangs zijn veroordeeld wegens moord op een Apeldoornse taxi-chauffeur. Die moord werd gepleegd in de directe na bijheid van het Vaassense kamp. Vol gens zijn omgeving gelooft de vader nog steeds niet dat zijn zoons voor de dood van de taxi-chauffeur verantwoordelijk zijn. „Hij is een en al woede. Hij wil wraak op de autoriteiten", aldus zijn kennissen. De hoeveelheid wapens die de politie heeft aangetroffen bleek geringer dan zij verwacht had. Gevonden zijn slechts een vuurbuks, een pistool, een doos rotjes alsmede een aantal steekwapens, boks beugels en sabels. Nederlandse omwo nenden van het kamp verklaren dit door er op te wijzen dat de afgelopen week een waar arsenaal van wapens uit het kamp naar elders is overgebracht. „Zelfs kinderen zag ik met geweren lopen", aldus één van hen. De recherche heeft in totaal 39 personen aangehouden. Eén arrestant wordt ver dacht van poging tot doodslag. In totaal vijf politie-mannen raakten bij de ge beurtenissen van gisteren licht gewond. Een Zuidmolukse jongeman liep een schotwond in de nek op. Hij verkeert buiten levensgevaar. Ter verdediging van het massale optre den van de politie voerde minister Van Agt gisteren aan dat er ernstige aanwij zingen waren voor het bezit van zwaar wapentuig. „Niet vergeten mag worden dat achter elke politie-man en achter elke marechaussee een gezin staat. Het is de dure plicht van de overheid de levens van deze mensen te beschermen", aldus Van Agt. Ir. Manusama stelde daar tegenover dat de aanwezigheid van 500 politie-man nen en 12 pantservoertuigen „de agressie juist (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op een ongekend tamme wijze zijn de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer vannacht tegen half een afgeslo ten. Het beleid van het kabinet bleef geheel overheid staan. De christen-democraten zorgden er alleen op de valreep nog voor dat er een eis om meer Defensie-uitgaven op de regeringstafel kwam te liggen. Maar het kabinet liep in dit debat geen kleerscheuren op. De Tweede Kamer wil het kabinet-Den Uyl tot de volgende verkie zingen laten zitten. Wel moeten er in het voorjaar nog enkele omstreden zaken zoals de vermogens- aanwasdeling aan de orde komen. Het kabinet hoopt dat die omstreden zaken nog voor de verkiezingen zullen zijn afgehandeld. Van de tien moties die waren ingediend werden er slechts twee aangenomen. Een van mr. Aantjes (ARP) over de defensie-uitgaven en een van drs. H. Notenboom (KVP), die precies tien jaar geleden mede het kabinet-Cals ten val bracht, over de overheidsuitgaven in de komende jaren. Op de laatste avond van het driedaagse debat sukkelden de beraadslagingen naar de stemming toe. Er was in het geheel geen politiek steekspel. Het was alsof de politici dachten: laten we maar wachten tot de echte verkiezingsstrijd begint. Even was er 's-middags in het debat een opleving, toen de ontwerp-resolutie van PvdA en PPR over de voorwaarden voor deelneming aan de volgende regering ter sprake kwam. Maar van politiek vuurwerk en harde schermutselingen was in het geheel geen sprake. Met de motie van Notenboom (KVP) over de overheidsuitgaven had minister Duisenberg weinig problemen. Hij liet het oordeel over aan de Kamer. In de motie wordt gevraagd, om met het oog op de studie van de omvang en het tempo van de groei der overheidsuitgaven het georganiseerde bedrijfsleven te laten meespreken. Dat zou kunnen gebeuren door de SER advies over verdergaande bezuinigingen in de komende jaren te laten uit brengen. De motie werd aangenomen met als tegenstemmers de PvdA, PSP en CPN. Notenboom had er voor gepleit, om volgend jaar van de rijksuitgaven een miljard te blokkeren, en daarvan voorlopig niets uit te geven. Minister Duisenberg vond dit een oneigenlijke procedure en stelde voor, om in het eerste kwartaal van volgend jaar na te gaan, of de veronderstellingen die aan het regeringsbeleid ten grondslag liggen, juist zijn. De moties waarmee de WD wijzigingen in het kabinetsbeleid probeerde aan te brengen, werden alle verworpen. Met alleen de stemmen van CPN en PSP voor, werd een motie van de communist Bakker verwor pen, waarin van de regering werd gevraagd de loonmaatregel in te trekken. Minister vindt dubbele courtage makelaars aanvaardbaar DEN HAAG (ANP) Minister Lubbers ziet geen aanleiding via wettelijke maatregelen te bewerkstelligen dat het systeem van het in rekening brengen van dubbele courtage door makelaars wordt afgeschaft De bewindsman van Economische Zaken heeft dit mede namens zijn collega van Volkshuisves ting gisteren geantwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Kolthoff en Kombrink (beiden PvdA) Het zowel aan koper als verkoper van onroe rend goed kosten in rekening brengen, is vol gens de voorwaarden van de Nederlandse Ma- kelaarsbond toegestaan, mits beide partijen van de diensten van de makelaar gebruik hebben gemaakt en over de betaling van de courtage tussen de makelaar en elk der partijen overeen stemming bestaat. Er is volgens de minister geen wettelijke grond om in te grijpen in het systeem van deze dubbele courtage. Hij vindt de regeling aanvaardbaar. Weeroverzicht E BILT Zaterdag zal er oven onze pmgeving een wisse- nde bewolking zijn, waaruit laatselijk een buiwordt ver- 'acht. Het centrum van een ak- eve stormdepressie, die gister- tórgen bij de Engelse Zuid- 'estkust aankwam, lag van morgen in de omgeving van 'uil aan de Engelse oostkust. &e laag trekt in noordelijke ^"iting en vult daarbij verder Hierdoor neemt de wind in ize omgeving geleidelijk af, frwijl de windrichting slechts mgzaam naar het zuidwesten raait. In het temperatuurver- top komt weinig verandering. •eer koud is het momenteel in 'ëst-Duitsland en het noord- ostelijk deel van Skandinavië. n de nacht van donderdag op vrijdag kwam in het noorden Van Finland hier en daar zeer «renge vorst voor. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent. Kans op een geheel droog et maal 50 procent. Luchth R'dam Openbare zitting Spoorwegongevallenraad De Spoorwegongevallenraad, met in het midden voorzitter mr. A. F. Schepel. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het onderzoek naar de oorzaken van de treinramp op 4 mei bij Schiedam, waarbij 24 reizigers om het leven kwamen, wordt ernstig bemoeilijkt, doordat de twee belangrijkste be trokkenen, de machinist en de conducteur van de Sprinter, in de steek worden gelaten door hun geheugen. Dit bleek gisteren tijdens een langduri ge openbare zitting, die de Spoorwegongevallen raad hield in het kader van zijn onafhankelijke onderzoek: De machinist kan zich alleen herinne ren dat hij 's morgens vroeg zijn auto heeft geparkeerd bij het station en de conducteur, die verantwoordelijk is voor de trein, kan zich niet meer herinneren of het vertreksein op veilig stond. De Sprinter vertrok échter toch uit Schiedam en kwam in een baanvak terecht, waarop de tege moetkomende Rhein-Express op dat moment bezig was op het linker spoor de stoptrein uit Vlaardin- gen in te halen. De machinist van deze uit Hoek van Holland afkomstige trein had uit zijn sein- beeld al geconcludeerd dat er iets onregelmatigs gaande was en begon af te remmen. Plotseling verscheen de Sprinter, die net een bocht had gemaakt, in zijn gezichtsveld. Hij heeft toen nog krachtig geremd en is vervolgens uit zijn cabine gesprongen. Vastgesteld is inmiddels dat de Sprin ter alvorens in het baanvak van de Rhein-Express te komen een wissel heeft opengereden. Hiertoe zou echter eerst een rood sein moeten zijn gepas seerd, maar hierover is geen absolute zekerheid te krijgen. Geen van de gisteren opgeroepen vijftig getuigen en deskundigen heeft dit sein op dat moment gezien. Wel verklaarden vele passagiers dat de Sprinter elke morgen op het Schiedamse station wacht totdat de Rhein-Express daar is gearriveerd. Treindienstleiders verklaarden dat spoorwegperso neel aan lampjes op een controlepaneel hadden gezien dat er iets niet in orde was. Zij dachten aanvankelijk dat zich een storing voordeed, maar zij stelden nadrukkelijk dat zij niets meer hadden kunnen doen als zij direct hadden geweten dat er een ramp op komst was. De Nederlandse Spoorwegen hebben korte tijd na de botsing laten weten dat de ramp te wijten is aan menselijk falen en dat de beveiligingsappara- tuur optimaal heeft gefunctioneerd. Wel gaf men gisteren op de zitting toe, dat wan neer het baanvak zou zijn beveiligd met Automati sche Treinbeïnvloeding (ATB) de Sprinter niet harder dan 40 km per uur zou hebben kunnen rijden. Het traject wordt eerst in 1982 beveiligd met ATB. Een versnelde invoering ervan achtte men niet haalbaar. „We zullen moeite genoeg moeten doen om het binnen de gestelde termijn te redden", zo luidde het commentaar. De Rotterdamse officier van justitie, die is belast met het justitieel onderzoek en die de zitting als toehoorder bijwoonde, liet na afloop wten dat een strafvervolging nog steeds tot de mogelijkheden behoort. „Maar zou dat na alles wat er is gebeurd nog zin hebben? Ik betwijfel het sterk", aldus de officier.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13