Angola vraagt om hulp voor vluchtelingen .Injectie Nieuwe Levenstijl: 3 „Anders omgaan met elkaar Contactdag Beraad van Provinciaal Kerken Omstreden econoom krijgt Nobelprijs 1976 Geheimzinnige Afrikaanse ziekte geïdentificeerd Het MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID Blanke oppositie in Rhodesië wil naar conferentie GEVANGENEN PARAGUAY VRU NA BEZOEK VAN KERKELIJKE DELEGATIE Verheugde Ford van alle blaam gezuiverd Bisschoppelijke brieven over biecht en onderwijs VIJF BISSCHOPPEN TEGEN PLAN VAN MGR. LEFEBVRE ■RIJDAG 15 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT Van een onzer verslaggevers )EN HAAG Angola kampt, na 14 jaar lange trijd om de vrijheid, momenteel met een gigan- isch probleem: een vluchtelingenaantal van één liljoen, precies een zesde deel van de bevolking. Iet zijn mensen die onder de koloniale tijd of iter tijdens de strijd om het centrale bewind ussen de drie bevrijdingsbewegingen naar de «buurlanden zijn gevlucht of die binnen de grenzen i het eigen land aan het dolen zijn geraakt, foor die één miljoen mensen, zonder huis, zonder oedsel en zonder kleding, wordt vandaag en ïorgen in het Haagse Congresgebouw een bijeen- omst gehouden. Een afvaardiging uit Angola raat dan met vertegenwoordigers van kerkelijke O niet-kerkelijke hulpinstanties om een noodpro- ramma van de grond te krijgen. De vluchtelingen ontbreekt het aan alles: aan geneesmiddelen, voedsel en onderdak. Als de men sen uit de bossen terugkeren naar hun dorpen vinden zij er hun huizen verwoest, en hun bezittin gen geroofd. Duizenden bejaarden, vrouwen en kinderen zwerven in sommige provincies pog langs de wegen op zoek naar hulp. Voor hen is een direct programma van 80 miljoen dollar aan voed sel en distributiekosten noodzakelijk. Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking heeft gisteren een bedrag van 20 min. beschik baar gesteld van de Angolese regering, waarvan tweederde bestemd is voor transportmiddelen. Van de 28.000 vrachtwagens tijdens het koloniale bewind, zijn momenteel slechts 4000 vrachtwagens NEW YORK (Reuter-AFP) De Nobelprijs voor economie 1976 is gisteren toegevallen aan de Amerikaan Milton Friedman, een van de invloe drijkste maar tevens meest omstreden economen van deze tijd. De thans 64-jarige Friedman is een kampioen van het vrije ondernemerschap en wordt door tegenstanders gezien als een man van politiek rechtse signatuur. Zelf noemt deze grondlegger van de „Chicago- school" zich liever qua ideologie „anarchistisch", hetgeen hem er echter niet van heeft weerhouden een sterke invloed uit te oefenen op het Ameri kaanse economische beleid van de afgelopen Hij is een tegenstander van overheidsingrijpen, niet alleen op het economische vlak maar op vrijwel elk gebied. Volgens Friedman nemen de ontplooiingsmogelijkheden voor het individu toe naarmate de overheid een kleinere rol speelt. Dit adagium bleek goed aan te sluiten bij de politieke inzichten van de republikeinse presi dentskandidaten Barry Goldwater (1964) en Ri chard Nixon (1968). Van beide heren was Fried man, die doceert aan de universiteit van Chicago, economisch adviseur in de campagnetijd. De Nobelprijs 1976 voor geneeskunde is donder dag toegekend aan twee Amerikanen wegens hun i bijdragen aan het onderzoek naar oorsprong en aard yan infectueuze ziekten. De prijs ging naar professor Baruch S. Blumberg van de universi teit van Philadelphia en D. Carlton Gajousek, docent van het nationaal instituut voor neurologi sche ziekten aan het Bethesda ziekenhuis in Maryland. Prof. Baruch S. Blumberberg wordt gelukge wenst door zijn vrouw. Koerdische vluchtelin gen en hun aanhan gers hebben gisteren voor de Iraakse ambas-. sade in Den Haag een demonstratie gehou den tegen vervolging van de Koerden in Irak. Ook beschuldigden zij de regerende Baath- partij van politieke moorden in Europa. De demonstranten pleiten er tenslotte voor om Koerdische vluchtelin gen in Nederland poli tiek asiel te verlenen. GENEVE (UPI) - Een geheimzinnige virusziekte die in Soedan en in Zaïre al honderden slachtof fers heeft gemaakt is door de Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) geïdentifi ceerd als een variant op de „riekte van Marburg", ook wel bekend als „groene apenziekte". De eerste symptomen van deze vaak dode lijk verlopende kwaal zijn hoge koortsen, pijnen in het lichaam en daarna bloedin gen. De WHO heeft een waarschuwing doen uitgaan, waarin alle regeringen wordt geadviseerd reizigers uit Soedan en Zaïre zorgvuldig te contro leren. Tot 9 oktober waren er in Soedan volgens de WHO 137 gevallen gerapporteerd. Daar van hadden er 59 een fataal verloop. Uit Zaïre zijn geen offi ciële cijfers gemeld, maar sommige be richten spreken over ruim 800 sterfgeval len in het recente verleden. De kwaal werd bui ten Afrika voor het eerst gesignaleerd in 1967, onder medewer kers van een resear- ch-instituut te Mar burg in de Duitse deelstaat Hessen vandaar de naam. De laboranten daar had den onderzoek ge daan naar organen van een bepaalde Afrikaanse aap (cer- copithecus aethiops). Dertig mensen wer den in Marburg ziek. Zeven overleden er. Doden Johannesburg Naar aanleiding van de onlusten in Johannesburg van deze zomer is een officieel rapport verschenen over de sectie verricht op de lijken van de 229 personen die daarbij het leven hadden gela ten. Gebleken is dat 150 perso nen waren gedood door politie kogels, 80 waren van achteren getroffen, twee van opzij en 42 van voren. De overigen waren om het leven gekomen door messteken en andere vormen van geweld. heeft in zijn mededeling van 29 september 1976 gepubliceerd dat Peter Stuy Vesant Extra Mild de allerlaagste inteergehalte is van de 152 onderzochte sigarettenmerken. SALISBURY (UPI) De twee blanke politieke oppositiegroe pen in Rhodesië, die niet uitge nodigd zijn voor de Geneefse conferentie over Rhodesië, heb ben verklaard, ook te willen meewerken aan het proces, waardoor de macht in Rhodesië in zwarte handen komt. Voor de Geneefse conferentie zijn wel uitgenodigd delegaties van de blanke minderheidsrege ring van premier Ian Smith en de drie grote Afrikaanse natio nalistische stromingen. Een woordvoerder van de gema tigde partij Blank Rhodesië heeft verklaard, dat de partij weliswaar geen uitnodiging ver wacht voor Genève, maar wel vertegenwoordigd zou willen zijn in de overgangsregering en in een nog te beleggen constitu tionele conferentie. Een van de voornaamste tegenstanders van Ian Smith is de voormalige pre mier Michael Todd. Dominee Ndabaningi^ Sithole, eert van de niet uitgenodigde nationalistische leiders van Rho desië, verwacht dat Engeland hem alsnog zal uitnodigen voor de Rhodesiëconferentie in Gène; ve. Na een gesprek met de Tan- zaniaanse president Nyerère zei Sithole dat de presidenten van de frontlinie-staten het er over eens zijn dat hij ook deel moet nemen aan de onderhandelin gen. Russen lanceren bemande Sojoez MOSKOU (AFP) - De Sovjet- Unie heeft gisteren twee kos monauten aan boord van So- joez-23 in een baan om de aarde gebracht. De capsule staat on der commando van de 34-jarige luitenant-kolonel Wjadeslaw Zoedow. Tweede man is boord werktuigkundige Waleri Roz> destiwenski, 37 jaar oud. De nieuwe Sojoez-missie zal het wetenschappelijke werk in sa menhang met de ruimtestation Saljoet-5 gaan voortzetten, aldus Tass. Vorige maand .keerde een Sojoez-bemanning na een lang durig verblijf in het ruimtesta tion naar de aarde terug. lUj ■va; president Ford gisteren gezegd dat hij „erg ingenomen" is met de uitspraak van de speciale officier van justitie voor 'atergate, dat hij niets misdaan heeft. De president voegde hieraan hét com mentaar toe dat hij hoopte dat de kwestie van zijn campagnes voor herverkiezing in het Congres uit het verleden „voor eens en voor altijd" van de baan zou zijn. De president is ondervraagd over een bewering van John Dean, president Ni- xons juridische raadsman, dat hij inder tijd geprobeerd zou hebben een onder zoek van een commissie van het Huis van Afgevaardigden naar de inbraak in het Watérgategebouw te blokkeren. Over de ni,euwe wapenleveranties die de Verenigde Staten aan Israël zullen doen zei de president dat de lijst al geruime tijd in overweging was geweest en over wogen wordt door de verschillende rege ringsinstanties die ermee te maken heb ben. President Ford gaf verder toe dat hij in zijn tweede televisiedebat met Jimmy Carter een fout had gemaakt door zijn opmerking over Oost-Europa. Hij veront schuldigde zich met te zeggen dat de besluiten waarop het aankomt, genomen worden in de ovale werkkamer van het Witte Huis, „en ik meen te mogen zeggen dat ik daar de juiste besluiten genomen heb". President Ford hééft opnieuw gezegd dat hij dr. Kissinger zal verzoeken aan te blijven als minister van buitenlandse za ken als hij in november de presidentsver kiezingen wint (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT Na een onderhoud met de president van Paraguay, generaal Alfredo Stroes- sner, heeft een delegatie van de raden van kerken uit de Verenigde Staten, Engeland, West-Duits- land en Nederland de vrijlating van drie politieke gevangenen kunnen verkrijgen. Van twee gevan genen zal de zaak nader worden bekeken. De delegatie heeft voorts gepleit voor de verbetering van de zeer slechte omstandigheden, waarin 360 gevangenen in een kamp nabij de hoofdstad Asuncion verkeren. De delegatie was afgevaardigd, nadat een ontwik kelingsproject, dat een brede internationale steun ontving, door de regering was aangepakt. Buiten landers werden het land uitgezet en de vijf stafme dewerkers werden gevangen gezet. Volgens pater J. W. Saelman, provinciaal van de orde der Augustijnen en voorzitter van de bis schoppelijke adviescommissie voor Latijns Ameri ka maakte de komst van een dergelijke „zware" internationale delegatie, waarin ook de katholieke kerk was vertegenwoordigd, wel indruk. Men meende, dat het gewraakte project, gesteund werd door een „obscure secte" in het buitenland. Ook de kerken in Paraguay toonden zich zeer bemoe digd door de komst van de delegatie Hoewel de delegatie dus wel enig direct succes heeft geboekt en hoop heeft op een verdere door werking ervan, stelt men zijn verwachtingen niet hoog. Het hele land zit, na tweeëntwintig jaar dictatuur, in de greep van de ideologie van de „nationale veiligheid". Alle elementen die deze in gevaar kunnen brengen worden geweerd, aldus pater Saelman. De president had hem gezegd, dat de kerken dankbaar zouden moeten zijn, dat de regering zo efficiënt de communistische elementen weet te verwijderen. Wat men daaronder allemaal verstaat bleek toen de minister van Binnenlandse Zaken en de delegatie stapels kaarten en tekeningen van kinderen, afkomstig van Amnesty International voornamelijk uit Nederland liet zien. Hij zag daarin een duidelijke uiting van het internationale communisme. Kerngesprek in Londen WASHINGTON (AP) - Volgen de maand zullen in Londen 14 landen, waaronder communisti sche, bijeenkomen om te spre ken over de controle op de ver spreiding van kernwapens, zoals die door de Amerikaanse president Ford zijn gedaan. Al dus is gisteren in Washington bekend gemaakt door diploma ten. Het belangrijkste punt van het voorstel van de regering Ford behelst een project voor de bouw van een atoomenergiefa- briek in Barnwell, Zuid-Caroli- na, als een internationaal cen trum dat als voorbeeld kan die nen voor veiligheid en voor waarborgen tegen het misbruik maken van een dergelijke instal latie. 200 mijlszone STRAATSBURG (ANP) - Het Europese parlement is in Straatsburg akkoord gegaan met het voorstel van de Europe se Commissie dat de EG-landen begin volgend jaar hun visserij- grenzen tot 200 mijl buiten hun kusten uitbreiden. Maar het ver wierp een voorstel van vooral Engelse socialisten, aan te drin gen op de instelling van min of j meer exclusieve 50-mijls zones ten behoeve van de kuststaten. Nu de visserijconferentie, die 17 september in New York is beslo ten, vrijwel geen resultaat heeft opgeleverd, hebben o.a. IJsland, Noorwegen, de Verenigde Sta ten en Canada eenzijdig beslo ten hun visserijzönes tot 200 mijl uit te breiden. Ambassadelid mag spreken met Dassen DEN HAAG (ANP) - Een lid van de Nederlandse ambassade in Jeruzalem heeft van de Israë lische autoriteiten toestemming gekregen de Nijmeegse student Ger Dassen, drie kwartier in de gevangenis te mogen spreken. De Nijmeegse student, een lid van het Palestina-comité, zit sinds een week in een Israëli sche gevangenis, nadat hij door de Israëlische marine van een Libanese boot werd afgehaald die van Salda (Sidon) op weg was naar Cyprus. Volgens het lid van de Neder landse ambassade zou Ger Das sen in goede gezondheid verke ren. Hij zou verteld hebben wat hem overkomen was en een boodschap voor zijn vrouw heb ben meegegeven. Op wprkcrnpn Nipiivup I.pvpntdiil var» 1ïr.11rt... j1. J1 De werkgroep Nieuwe Levensstijl van de Raad van Kerken in Nederland heeft een nieuwe „Injectie" uitgegeven onder de titel „Anders omgaan met elkaar". In [.twee voorgaande „Injecties" had de werkgroep het anders omgaan met geld, goederen en de aarde aan de orde ge steld. In de eerste werd vooral aandacht besteed aan de manier van consumeren, in de tweede aan die van produceren. In „Anders omgaan met elkaar" wordt [vin een aantal portretten getracht duide lijk te maken in welke rollen de mensen leven en welke etiketten men elkaar ileegt op te plakken. Bijbelse fragmenten 'orden belicht, gericht op het anders bezien van zichzelf en elkaar. Handrei kingen om het wat gemakkelijker te ma ken anders met elkaar om te gahn zjn opgenomen. Ook wordt in dea,Injectie" een tussentijd se stand van zaken gegeven over de betrokkenheid, ontstaan bij het zoeken naar een nieuwe levensstijl. In de herfst, zo wordt gemeld, zal er een gesprek zijn met een aantal politici, die zich vanuit hun christelijk geloof geïnspireerd weten tot het nemen van verantwoordelijkheid voor medemensen, de natuur en de derde wereld. Dit gesprek zal een besloten ka rakter hebben. Men schat, dat ongeveer vier- tot vijfdui zend mensen dit jaar zijn beziggeweest met na te denken en te praten c nieuwe levensstijl. Bij veertig procent van de groepen waren de deelnemers lid van één kerk, bij drieënvijftig procent waren de groepen gemengd, hetgeen weer in meer dan de helft van de geval len betekende, dat er interkerkelijk con tact ontstond. Bijna tachtig procent van de groepen werd speciaal opgericht ron dom het onderwerp „Nieuwe Levens stijl". Vele praktische activiteiten waren het gevolg. Zeventig procent wilde ook volgend jaar doorgaan. „Anders omgaan met elkaar" is uitgege ven bij Publivorm, Parkweg 20a te Voor burg en bij De Horstink, Koningin Wil- helminalaan 17 te Amersfoort. De bisschoppenconferentie heeft zich deze week tijdens haar vergadering in Rotter dam, langdurig bezig gehou den met een ontwerp voor een bisschoppelijke brief bij de nieuwe „orde van dienst voor boete en vergeving". De ge dachten wisseling. zal worden afgerond op de volgende ver gadering, 9 november in Haar lem. Het ligt in de bedoeling dat de Nederlandse vertaling van de nieuwe orde van dienst en de begeleidende brief van de bis schoppen kort daarna ver schijnen. Dit meldt de pers dienst van de r.k. kerkprovin cie. De bisschoppenconferentie be sprak in eerste lezing haar al aangekondigde brief over het katholieke onderwijs. Er wordt naar gestreefd dat dit document rond half januari van het volgend jaar het licht zal zien. Voor de juridisch-financiële aspecten van het permanente diakonaat in de r.k. kerkpro vincie stelde de bisschoppen conferentie een commissie in. Hierin benoemde zij: dr. W. v.d. Boogaard scj, canonist., mr. F. van Spaendonck, civiel jurist, dr. O. ter Reegen SSS, secretaris kerkelijk kader van de kerkprovincie, canonist, drs. H. de Vries en drs.' B. Weterman, leden van het eco nomencollege, dr. H. Kuipers, vicaris-generaal van het bis dom Haarlem, en drs. J. Huy- ben, rechtskundig adviseur van het bisdom Roermond. De bisschoppenconferentie hield zich ook bezig ,met een antwoord op de zogenaamde „Lineamenta", het Romeinse document ter voorbereiding van de bisschoppensynode 1977 (Deze zal zijn gewijd, zoals bekend, aan het geven van katechese in onze tijd, voóral aan kinderen en jonge ren). De bisschoppenconferen tie zal over haar reactie maan dag nog spreken met de Natio nale Raad voor Katechese. KERK EN WERELD Korte metten „Zolang er nog onrecht be staat is deze nieuwe kerk niet af'. Aldus paus Paulus in een boodschap bij de inwijding van het nieuwe Maria-heilig- dom in Mexico City, dat vijf tig miljoen gulden heeft ge kost en deswege veel kritiek heeft opgeroepen met het oog op de nood van vele armen. De paus vermeldt hen: „De armsten, de campeseno's, die met gerechtvaardigd onge duld wachten op het inlossen van beloften, die zo vaak wer den gedaan en steeds weer werden vergeten". Speciaal wendde hij zich tot de rijken en intellectuelen bij te dragen om de atmosfeer rechtvaardi ger, menselijker en christelij ker te maken. De gezamenlijke vertaling van het Nieuwe Testament van de protestantse en katholieke bij belorganisaties in West-Duits- land loopt gevaar. Het plan om begin 1977 met een geza menlijke vertaling uit te ko men zal waarschijnlijk niet doorgaan. Er is tien jaar aan deze gezamenlijke uitgave ge werkt. Op het laatste ogenblik zijn bezwaren binnengekomen van de Duitse bisschoppencon ferentie, die sinds enkele we ken onder voorzitterschap staat van kardinaal Hoeffner van Keulen. Tegen de traditionalistische mis, die mgr. Marcel Lefebvre 24 oktober wil opdragen in het Westduitse Friedrichshafen aan het Bodenmeer, hebben vijf bisschoppen gewaarschuwd. In een gezamenlijke brief schrijven de bisschoppen drie Westduitsers, een Oosten rijker en een Zwitser aan hun gelovigen rond het meer, dat zelfs degenen die slechts als toeschouwers naar de om streden mis gaan „medespe lers worden in het bescha mend schouwspel van een ver scheurde kerk". De bisschoppen benadrukken dat de katholieke kerk de kerk is van het concilie en van de paus. In de strijd die in de kerk altijd bestaan heeft tus sen behoudende en vooruit strevende krachten, mag de eenheid niet in gevaar komen. Mgr. Lefebvre aldus de bis schoppen raakt steeds meer in een isolement en zet een vraagteken achter het concilie, dat niet in overeenstemming zou zijn met het overgeleverde geloof. De bisschoppen van Augs burg, Rottenburg, F reiburg, Feldkirch en Sankt Gallen ge ven evenwel toe dat de men sen onvoldoende voorbereid waren op de veranderiugen van hèt concilie, die bovendien niet altijd op de juiste wijze zijn ingevoerd. Deze moeilijk heden kunnen worden over wonnen door een goede kate chese voor volwassenen, aldus de bisschoppen, die onderstre pen dat de één harder loopt dan de ander, maar dat dit geen reden is om de gemeen schappelijke weg te verlaten. Volgens de Westduitse tradi tionalisten, die de bijeenkomst organiseren, moet de mis te Friedrichshafen even specta culair worden als de dienst in het sportpaleis van Rijssel op 29 augustus. Sinds hij 11 sep tember ontvangen werd door de paus, heeft mgr. Lefebvre in het publiek geen plechtige mis volgens de ritus van Pius V meer opgedragen. Het Provinciaal Beraad van Kerken in Zuid- Holland, waarin de verschillende kerken van de provincie vertegenwoordigd zijn zal mor gen in het gebouw „De Koningshof" te Maas sluis een contactdag houden. Naar aanleiding van de assemblee van de Wereldraad van Kerken in Nairobi eind vorig jaar zal het hoofdthema van de dag (waaraan ongeveer zestig personen zullen deelnemen, onder wie mgr. dr. A. Simonis en vicaris-gene raal dr. W. van Paassen) zijn „Het Christus- belijden in onze tijd". De bespreking hiervan zal worden ingeleid door de secretaris van de Raad van Kerken in Nederland, prof. dr. H. A. M. Fiolet Deze inleiding zal worden besproken in discussie groepen. In een voltallige vergadering zal later op de dag door de discussiegroepen verslag worden uitgebracht en zal er een algemene discussie zijn. De bijeenkomst zal worden gesloten door mgr. dr. A. J. Simonis, bisschop van Rotterdam.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11