I Waardeiland: showobject met teleurstellingen LEIDSE GOUDKUST WORDT ZATERDAG OFFICIEEL GEOPEND Verstoppingen, scheuren en lekkages: groeistuipen van een wooneiland lyl It <JI\. 1 KJOHjJX lit 10 i-tHjlUOu V/OUXV/ilN 1 FAGIftA 3 eter iis (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De ingebruikneming van de gerestaureerde Leidse Schouwburg is niet de enige feestelijke gebeurtenis in Leiden deze week. Vlak na de opening door Hare Majesteit van dit paleisje van goud en groen wordt er zaterdag op het Waardei land een lint door geknipt. In aanwezig heid van hoge gasten uit Krefeld en Ox ford. de beide zustersteden van Leiden, zal burgemeester dr. A. J. Vis dan de eerste teki woonstraten op dit' eiland officieel ope nen. Straten, die de namen dragen van Leidens beide zustersteden en die nu al rijk voorzien zijn van groen in perkjes en tuinen, en fraai bordeauxrood sierasfalt, ongetwijfeld van een betere kwaliteit dan dat in de Haarlemmerstraat. Hier zijn tenminste geen zwarte olievlekken te zien. Maar wat wil men ook: niet voor niets gaat het Waardeiland door voor de „goud kust van Leiden". „Luxe schakelvilla's", heten het, „speels opgezet met aanlegstei gers en een vrije doorgang naar de Kaag en de Braassem". „Townhouses", ook wel genaamd, een idee van het Amerikaanse architectenbureau Fisher en Friedman in San Francisco, gebouwd door het Leidse aannemingsbedrijf IBB-Kondor en ver kocht door de Nieman Holding BV, een loze vennootschap opgekocht om de ver kooporganisatie te omvatten. Luxe wonin gen gebouwd met klasse-materialen en tanddaardvoorzien van vaste vloerbedek king in de woonkamer en koelkast, vaat- asmachine en inbouw comfoor in de ;euken. Dat alles is op het Waardeiland te koop voor prijzen tussen 300.000 en 400.000 gulden Fabrieken Een woonefland van rust en water kortom, dat door een toevallige samenloop van omstandigheden de goudkust van Leiden aan het worden is. Oorspronkelijk had het Waardeiland een industriebestemming: er zouden kantoren en fabrieken op komen. De grond was eigendom van de Koninklij ke Nederlandse Grofsmederij (KNG), die er zelf ook zijn vestiging had. De KNG kwam echter in de problemen rond de jaren 72—73. De voorboden van de econo mische terugval dienden zich in Leiden ^^^snel aan. Reorganisaties kwamen, ontsla- TTVhttn vielen, en toekomst werd steeds som- UM herder ■"Een organisatieonderzoek door het bureau 18J." Berenschot beval een grondige verande- 1 p ring aan. Het Waardeiland ingeklemd tus sen Rijn en Schiekan^al, Oude Rijn en Nieuwe Rijn, werd verkocht en met de opbrengst zou een nieuw gebouw voor de KNG in het industriegebied de Grote Pol der nabij Zoeterwoude worden opgericht. Koper van het eiland was de toen nog Amsterdamse aannemingsmaatschappij IBB-Kondor. Een bedrijf dat ook al in moeilijkheden was komen te verkeren. De oplossing die voor béide maatschappijen werd gekozen sloeg twee vliegen in een klap: De IBB-Kondor zou op het Waardei land huizen bouwen, dat betekende werk gelegenheid en het terugkrijgen van het geld dat men aan de KNG voor het eiland had gegeven. Ook de KNG was uit de brand: zij kon in de Grote Polder aan de slag. De gemeente Leiden werd min of meer voor het blok gezet: de keuze ging tussen toestemming voor een bestemming wijziging en groen licht voor de Leidse goudkust, of geconfronteerd worden met extra werklozen en dat was wel het laatste dat Leiden zich kon veroorloven. De keuze was simpel en snel gemaakt. de hele overgang van industrie- naar LIB wooneiland gladjes te laten verlopen werd de hulp in geroepen van de Sokol-bouw- maatschappij in Brussel. Directeur-gene raal van dit wijdvertakte bedrijf is de in Alphen aan den Rijn geboren J. M. G. skpli Melkert, Hij was ook een van de belang- rijkste mensen achter het aannemingsbe drijf IBB-Kondor en pompte geld in deze firma en het eiland. Na de toestemming van de gemeente kon er in 1974 begonnen worden met de realisering van een uniek droomeiland in het hartje van de randstad. Om de huizen aan de man te brengen werd een bv gekocht, de Nieman Holding, die dezelfde heer Melkert als president-direc teur kreeg. Rond de paasdagen van 1975 opeil waren de modelwoningen gereed en kon- t Ni den de eerste duizenden ge'iteresseerden kun vingers komen aflikken. De eerste stappen in dit vijf jaren project (in 1980 zullen er ongeveer 600 huizen moeten staan) waren gezet. VP Vertraging Het Waardeiland tijdens de oplevering van de eerste, riante woningen. (L. C.-luchtfotografie Frans Rombout) -Daarna trad een periode van opvallende rust ir. op het eiland. Hoewel werd be weerd dat cte eersté huizen na de mqdelwo- ningen eind 1975 begin 1976 zouden zouden worden opgeleverd zag men zelden een bouwvakker lopen. „En in een half jaar kun je geen perfecte woning uit de grond stampen", zo werd in deze kolommen op 14 juni van het vorig jaar geconcludeerd. De eerste oplevering op het eiland vond dan ook met de nodige vertraging plaats: eind april-begin mei van dit jaar versche nen de bewoners op wat straks de Oxford- laan gaat heten. Vier en veertig huizen staan er nu te pronken. Het tweede deel van de 113 townhouses die er langs het Rijn- en Schiekanaal moeten komen is in uitvoering. Volgens de directie van Nieman Holding zal de oplevering hiervan begin 1977 starten, „onvoorziene omstandigheden zoals personeelsschaarste stakingen, of an der oponthoud buiten de schuld van de aannemer uitgesloten" aldus de verkoop folder van Nieman. En de praktijk heeft intussen wel uitgewezen dat het raadzaam is niet teveel te rekenen op een tijdige oplevering van de schakelvilla's. Dat wil zeggen: opgeleverd wordt er wel, maar men moet alleen niet vragen hoe... Klachten Gevraagd naar de meningen over het wo nen op het Waardeiland blijken zich ach ter de roodkleurige muren van de town houses nog al wat drama's te hebben afgespeeld, zeker in de begindagen van het als zo schoon voorgespiegelde verblijf van vele nieuwe bewoners. Een aantal gesprekken met nieuwkomers over hun entree op het eiland leverde een ware klachtenregen op. Klachten over kleinig heden als krassen op de ruiten, problemen met de ontluchting wat krimp- en zet- scheurtjes en een loszittend tegeltje. Maar ook klachten over talloze lekkages, grote re scheuren, niet sluitende deuren en ver stoppingen van het sanitair. Als dat laat ste tenminste in de woning aanwezig was en op de juiste plaats stond. Er waren ook gezinnen die de closetpot in de woonka mer aantroffen of waar van een kraan of wc nog helemaal geen sprake was toen de meubels door de verhuizer hun droomhuis werden binnen gedragen. Een willekeurige greep uit de klachtenlijst en van even willekeurig gekozen bewoners. De een had een lijst van in de dertig, de ander kwam met 44 klachten aandraven. Vrijwel overal was het hetzelfde liedje: grote ontevredenheid na de eerste kennis making met het Waardeiland. De bewoners lopen er zeker niet mee te koop. Er bestaat nogal wat aarzeling om over de brug te komen met hun verhalen. Bij sommigen bestaat er een duidelijke angst voor negatieve publiciteit over het eiland, waar men tenslotte ook zelf voor enkele tonnen in heeft geïnvesteerd, door er een huis te kopen. „Een negatief getint verhaal in de krant kan ons alleen maar kwaad doen, laten we het maar binnen het eiland houden" zegt het zakelijk instinct van mensen die ook wel weten dat het townhous in Leiden vermoedelijk niet hun laatste woning zal zijn. Dan is er nog een categorie die bang is dat de Nieman Hol ding de toezeggingen dat alle mankemen ten zullen worden verholpen niet zal nako men als ze in de openbaarheid worden gebracht en er daarom maar liever het zwijgen toedoet. Slechts aarzelend komt er dan wat naar de oppervlakte... Risico's Er zijn echter ook bewoners die alle risi co's maar op de koop toenemen en wel hun verhaalwillen doen, zij het zonder het vermelden van hun naam: „Je kunt tenslot te nooit weten...". „Ik wil alleen maar voorkomen dat de mensen die straks op dit eiland de rust zoeken die wij hier gezocht hebben, gecon fronteerd worden met dezelfde teleurstel lingen die wij hier hebben ondervonden", begint een van de bewoners van de Ox- fordlaan. „Als ik het allemaal van tevoren geweten had, was ik er nooit aan begon nen. Kijk, de ligging van de huizen is fantastisch, de woningen hebben een bij zonder prettige indeling. We kwamen hier echt voor onze rust, tenslotte zijn we al een dagje ouder. We wilden een plaats waar we ons leven verder happy zouden zoals vele andere huizen, maar in de woon kamer. „Ze lieten je gewoon barsten, hoe vaak je ook kwam vragen", vertelt de vrouw des huizes. „Ik heb er verlofdagen voor opgenomen, we hebben drie weken op straat lopen rennen van hot naar her om iedereen in zijn kraag te grijpen Ik werd er helemaal overspannen van, mijn man moest met een maagbloeding in het ziekenhuis worden opgenomen". „Alsof het nog niet erg genoeg was kwam het toen tot een ware opeenhoping: toen ik op een goeie dag thuis kwam stroomde het water me van de trap af tegemoet. In m'n nieuwe huis van meer dan 2,5 ton moest ik als in een a-sociale woning met emmers op te trap het hemelwater gaan zitten opvangen. Ik ben ten einde raad geweest". Toegegeven: de mankementen werden ver holpen, bij de een eerder dan bij de ander, maar er werd wat aangedaan. Het ging bij dit gezin alleen wel in triplo: drie keer moest in de badkamer worden gebroken om een steeds heviger wordende lekkage op te kunnen sporen. Werkstudenten en schoonmaakploegen werden op de in alu minium strips hangende beglazing afge stuurd om deze te reinigen van hardnekkig plastic. De scheuren in de muren, de ge luidshinder van de buren („ik hoor m'n buurvrouw de trap op en af lopen") het kleine toilet waarin je je nauwelijks kan bewegen en dat afwijkt van dat in de modelwoningen, is nog onaangeroerd ge bleven in afwachting van de tweede ople vering die goed moet maken wat er tot nog toe minder gelukkig is verlopen. al hun verlangens ter wille zijn. Formeel is het zo dat een woning wordt opgeleverd 180 dagen na het storten van de betonnen- vloer op de begane grond Dat hebben we tot nog toe bij alle huizen gehaald. Ruim zelfs, want veel woningen werden al eerder opgeleverd, maar dat was dan omdat de mensen er zelf om vroegen. Het was vaak hun eigen fout: wij hebben geen enkele garantie gegeven dat ze bij de oplevering in een huis zouden komen waar niets meer gedaan moest worden In een aantal geval len zaten de mensen vast aan de verkoop van hun vorige huis en moesten ze wel in hun nieuwe woning in welke staat deze zich toen ook bevond. En dat heeft voor de nodige problemen gezorgd. We hebben dan ook besloten van nu af aan niet meer zo snel op te leveren maar eerst te wachten totdat alles in orde is", zo licht de heer Pietersen toe. Hij wijst erop dat die datum van oplever ing in sterke mate afhankelijk is van de planning van de aannemer. En deze liampt op zijn beurt weer met een groot tekort aan mensen en een tekort aan vakkennis. „Het is echt geen kwestie van onwil", zegt Pietersen, „Heus, wij krijgen er ook zowat een maagzweer van. Hoe het komt is een raadsel, maar de IBB-Kondor kan in Lei den geen bouwvakkers krijgen. Die wor den van heinde en verre naar Leiden gehaald. Veel komen er uit Brabant, kunt u voorstellen wat dat allemaal kost. Al dat reisgeld en die uren, daar bouwen we nog helemaal niets voor. Ondanks de enor me werkloosheid in de bouw, kunnen wij niet voldoende personeel krijgen. Ik kan zo nog wel tien mensen gebruiken, maar als ze van het arbeidsbureau komen solli citeren spreekt hun gezicht van weinig enthousiasme"... Over de concrete klachten van de bewo ners zegt de heer Pietersen dat de bouw in elk geval qua contructie bijzonder goed is uitgevoerd. Dat er hier en daar „wat schoonheidsfoutjes" zijn gemaakt ligt vol gens hem voor een deel aan de onderaan nemers, die voor de Nieman Holding de werkzaamheden bij de afwerking van de huizen verrichten. „Als een loodgieter zijn werk niet goed heeft verricht dan moeten wij hem daarvoor aansprakelijk stellen. Natuurlijk zullen wij moeten zorgen dat de mankementen worden hersteld. De heer Pietersen is er zichtbaar teleurgesteld over dat het Waardeiland door het bekend wor den van de minder goede afwerking een slechte naam dreigt te krijgen. „Ik begrijp die mensen, niet", zo verzucht hij, „ze weten dat ze altijd bij mij terecht kunnen als ze er met een van de vijf opzichters of uitvoerders niet uitkomen. Waarom gaan ze met hun frustraties in plaats daar van naar de krant, waarom moeten ze zichzelf zonodig een rotbuurt aanpraten". rt aanp: :enfijste Bij een greep uit de klachtenlijsten van de Waardeilandbewoners hamert de heer Pie tersen er telkens op dat elke bouw in de begindagen na de eerste oplevering proble men vertoont die later moeten worden hersteld. „De krimpschéurtjes bijvoor beeld, dat is een kwestie van volspuiten en opnieuw stucadoren, dat komt overal voor, de problemen met het glaswerk waaraan plastic bleef zitten zijn allemaal al opgelost. Goed, het koste wat moeite het juiste preparaat te vinden, maar dat is nu ook in orde. De verwijten van de niet goed liggende dakpannen zijn gewoon wartaal: overal zijn mensen van ons langs geweest om zo goed te leggen. De geluidshinder: we hebben de gemeente ingeschakeld om hierover proeven te nemen, het resultaat daarvan is mij nog niet bekend". Bij navraag blijken de proeven een gunstig resultaat te hebben opgeleverd. De geluidi solatie, een reclameaspect dat na klachten van een van de bewoners uit de dagbladad vertenties zou zijn geschrapt, wordt door de technische dienst van.de gemeente de beste van de drie mogelijke kwalificaties gegeven. Dat neemt echter niet weg, dat een van de geïnterviewde bewoners van het Waardeiland aan beide zijden de leef- geluiden van zijn bikren duidelijk kan waarnemen. kunnen slijten. Kunt u begrijpen hoe te leurgesteld we waren toen we in een totaal onafgewerkt huis terecht kwamen. Binnen vier dagen hadden we de eerste lekkages in de garage. Hak- en breekwerk in ver band met mankementen aan de keuken zorgde voor een kleine fontein. Het euvel was nog niet verholpen of de eerste ver stoppingen deden zich voor. We hadden er 5 in een maand tijd. Series brieven hebben we geschreven, zonder antwoord. Dagelijks zijn we in de bouwkeet geweest om de aandacht voor onze problemen te vragen. En dat we uiteindelijk geholpen werden is alleen maar te danken aan het feit dat we zo vaak bij hen op de stoep stonden. We hebben best begrip voor het feit dat er moeilijk vakmensen te krijgen zijn in de bouw. Maar als je zo'n prijs moet neertel len voor een woning, dan mag je toch wel wat verwachten. Meneer, een excuus kon er nog niet af. Melkert heeft zich met zijn veldheerallures niet eens verwaardigd om bij ons te komen kijken. Er wordt kwistig gestooid met mvndelinge toezeggingen dat alles in orde zal komen, maar een schrifte lijke bevestiging blijft uit Ik vraag me trouwens af of het allemaal wel kan zonder hele breek- en slooppartijen aan de wonin gen". Compromis Om voor een hoop ellende bespaard te blijven geven sommigen de voorkeur aan wat genoemd wordt „een elegant compro mis". Zo werd in een van de huizen een aantal „krimp- en zetscheurtjes" wegge- wekt door er hout overheen te timmeren. Er gaan zelfs geruchten dat klagende be woners in de moed der wanhoop, werkne mers van het aannemingsbedrijf geld heb ben geboden 9m hun woning zou gauw mogelijk in orde te maken. De Nieman Holding heeft niet alleen zijn handen vol aan de afwerking van de huizen, men moet ook nog zorgen voor de verkoop van de andere. Het werken met onderaannemers, waarvan de Holding afhankelijk is, is een veel gehoorde reden waarom de klachten niet snel te verhelpen waren. Tweede oplevering „Gelukkig is er nog een tweede oplever ing", zegt iemand een paar huizen verder. „Maar ik vraag me niettemin af of ze toch al die toezeggingen na zullen komen. Daar voor wordt er te snel gezegd: koop dit of dat maar en declareer het maar bij de Holding". Ook deze man is duidelijk teleur gesteld in de afwerking van het project en de behandeling van de verantwoordelijke figuren. „Niet zozeer in het project, want het kan best mooi wonen worden op het Waardeiland. Het is de afwerking die 't hem doet: een tomeloze ellende". Dan volgt het verhaal van de aankomst op het eiland: geen kraan, geen schakelaar, geen toilet, en dat terwijl de oplevering al later plaats vond dan was gepland. Toen kwamen de meldingen van lekkages, niet in de garage, De vraag dringt zich, na een rondgang over het Waardeiland, op hoe dit allemaal UnfleicUlIUieiHCrS zo gekomen is. Vanwaar de toch op z'n minst slordige afwerking van deze toch op z'n zachtst gezegd prijzige woningen. Er zijn natuurlijk ook tevreden bewoners op het eiland, maar ook bij velen van hen is de eerste oplevering niet zonder proble men voorbij gegaan. En wat zeggen de verantwoordelijke figuren van de Nieman Holding ervan, dat een aantoonbaar deel van de kopers met zoveel teleurstellingen zijn geconfronteerd? Door adjuct-directeur Pietersen van de Nieman Holding wordt niet ontkend dat de eerste oplevering bij een aantal gezinnen met de nodige problemen gepaard is ge gaan. Veel van de hem voorgelegde klach ten kende hij, anderen waren hem nog niet ter ore gekomen. Heel nadrukkelijk stelt de adjunct-directeur van de verkooporga nisatie dat alle euvels zullen worden ver holpen, voorzover dat al niet is gebeurd. „Iedereen op dit eiland weet dat ze altijd bij mij terecht kunnen. We streven er naar bij de tweede oplevering alleen nog maar tevreden kopers te hebben. We geven zelfs de volle lOIFo garantie dat de woningen zo snel mogelijk tip top in orde worden ge maakt" aldus de heer Pietersen. Hij licht desgevraagd de problemen toe waarmee de Nieman Holding bij de afwik keling, de oplevering en daarna te maken heeft gekregen: „Ons doel was en is: zo veel mogelijk service verlenen en daar hebben we ons zelf een beetje bij in de vingers gesneden. We wilden de mensen in Ook de dienst bouw- en woningtoezicht van de gemeente Leiden vroegen wij om commentaar op de problemen van sommi ge bewoners van het Waardeiland. Via de voorlichtingsdienst van het stadhuis liet men weten dat er weliswaar niet in strijd met de bouwvoorschriften wordt gehan deld, maar dat men heeft geconstateerd dat de afwerking van de woningen nog al wat te wensen overlaat. De dienst bouw en woningtoezicht weet evenals een aantal van de ondervraagde bewoners de proble men voor het belangrijkste deel aan de wisselende onderaannemers waarmee de Nieman Holding op het eiland werkt. Aan het vakmanschap van deze onderaanne mers zou nog al eens wat mankeren met alle gevolgen van dien. Deze wisseling van toeleveringsbedrijven en het tekort en ver loop van de bouwvakkers, allen verschil lend in hun kundigheid, zou dan de belang rijkste oorzaak van de teleurstellingen zijn geweest. Recht overeind staat echter de toezegging van adjunct-directeur Pietersen van Nie man Holding, dezer dagen nog eens beves tigd door zijn hoogste chef, de heer Melk ert: een afterserviceploeg die dagelijks op het eiland bezig is met het nalopen van de huizen zal er voor zorgen dat de bewo ners toch nog de beloofde waar voor hun geld krijgen. ARJEN BROEKHUIZEN

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3