r Teleurstelling vervaagt wederopstanding Oranje TWEE RODE, VIJF GELE KAARTEN EN TWEE DOELPUNTEN Zwak Engeland blij met zege Noord Ierland slaat deur naar w.k. half dicht Toch veel te genieten in de Kuip Zwartkruis: "We hadden natuurlijk moeten winnen Bij Tsjecho-Slowakije-Schotland Hongarije sterk in oefenwedstrijd DONDERDAG 14 OKTOBER 1976 I m LEIDSE- COURANT ROTTERDAM De stilte viel als een lijkwade over het stadion. Het legioen had twintig minuten tevoren nog opstanding van het Nederlandse voetbal gevierd, toen Oranje binnen twee minuten de Noordie ren naar een definitieve nederlaag leek te spelen. Toen kwam daar, terwijl het duel in de voorronde voor plaatsing voor het wereldkampioenschap in Argentinië 1968 dreigde te verzanden, toch nog de gelijk maker. McCreery had vanaf links gescho ten. Treytel, tot dan toe foutloos werkend, viel naar voren en duwde de bal weg. McCreery had als vrije man kunnen schie ten, omdat er op dat moment niemand was die hem een strobreed in de weg legde. De slap weggeschoven bal kwam voor de voeten van de spierwit gekuifde Spence, die halverwege de strijd McGfath had vervangen. Zijn schot was raak. Vijf minuten voor tijd was plotseling de riante mogelijkheid die Oranje had gescha pen om Argentinië te halen, ineen ge-' schrompeld tot een vraagteken. De bittere teleurstelling in het bijna volle Feyenoord- stadion was voelbaar en bij het publiek vervaagde de herinnering aan een enerve rend duel met een interessant doelpunten- verloop, aan een strijd die een voorbeeld was geweest voor menig vaderlandse com petitie ploeg. Noord-Ierland had dit spekta kel mede mogelijk gemaakt, want het kroop geen moment in de defensieve stel lingen. Niet na de voorsprong, evenmin nadat de ploeg van Danny Blanchflower na de rust zo onder druk was gezet, dat er paniekerige situaties ontstonden voor het doel van de weinig stijlvolle, maar wel degelijk spelende doelman Jennings. Elke mogelijkheid tot uitbreken werd gre tig aangegrepen. Er viel veel te genieten, voor de rust vooral van de Noordieren die in het duo Mclllroy—Best een gouden tweetal bezat, dat al nadrukkelijk zijn klas se had getoond vooraleer Oranje orde op zaken had kunnen stellen. Daarvoor waren een volle twintig minuten nodig. Pas toen Johan Neeskens de bewaking van George Best op zich nam, werden de ge vaarvolle situaties voor het doel van Trey tel minder menigvuldig. Maar- toen was het ongeluk al gèschied. Willy v.d. Kerkhof, als rechtsachter geposteerd omdat coach Jan Zwartkruis geen betere oplossing had ge vonden, was van het begin af dolgedraaid. De ene keer door Mclllroy, de volgende maal door Best, die weergaloze bewegin gen liet zien, een verbluffend inzicht ten toon spreidde en in Mclllroy een maat had, die de rechterflank van de Oranjes zo belastte, dat alles aan die kant moest worden gemobiliseerd. Dan ontstonden de verrassende passes die dwars door de de fensie naar rechts sneden en als Treytel in die periode niet zo vakkundig was opge treden, had zich een ramp kunnen voltrek ken. STAND De stand in groep 4 is: Nederland België Noord-Ierland IJsland 2 1 1 0 3 3-2 1 1 0 0 2 1-0 10 10 12-2 2 0 0 2 0 0-2 Een vlekkeloze combinatie ging vooraf aan het eerste Noordierse doelpunt. McGrath (midden) kreeg de bal zuiver op het hoofd gelegd, Krol (rechts) „zweefde" vergeefs en Wim Jansen ziet met schrik de treffer aankomen. Opluchting bevroren het spel. Zeer tot ongenoegen van het publiek dat zulke staaltjes van puur professionalisme maar matig kon waarderen. De Noordieren kon echter de moed en knap spel niet worden ontzeg^,. En als het met de rust 0—2 was geweest had niemand daarvan hoeven op te kijken. Mclllroy scoorde, maar de soms vreemde beslissingen nemende Spanjaard Franco Martinez floot af voor buitenspel. Hij maakte daarmee goed wat tevoren aan zijn aandacht was ontglipt, of te laat dóór hem was opgemerkt. Niet Mclllroy stond bui tenspel, maar Nicholl, van wie de voorzet afkomstig was. Het was inmiddels ook coach Zwartkruis duidelijk geworden dat een ploeg zonder vleugelspelers niet ten volle kan ontplooien. Hij wisselde Willy v.d. Kerkhof voor broer René, posteerde Wim Jansen, die wederom een puike partij vertolkte, op de plaats van rechterverdedi- ger. En zie, het middenveld, dat ondanks Neeskens en Haan nog weinig had kunnen imponeren, draaide ineens voortreffelijk. De kopbal van Haan pal naast het doel, de zware druk op het doel van Jennings, de aarzelende acties van de Noordieren, onderstreepten het. Ook de wijze waarop de Noordieren zich teweer stelden. De wervelwind René v.d. Kerkhof had Rice al enige malen in de luren gelegd. Tot die Ier zich vergaloppeerde, de Bra bander grof onderuit schopte en meteen de gele kaart gepresenteerd kreeg, Nicholl, treuzelend met het nemen van een vrij trap, waarmee hij trachtte, het ontketende Oranje te ontregelen, kreeg eveneens geel. Franco Martinez zou er tegen het einde nog eens twee geven. Toen de antie-climax gestalte had gekregen. Jan Zwartkruis evenwel had nog een ster ke pion ter beschikking. Geels werd na ruim een kwartier verwisseld door Van der Kuylen, de man van de gave passes en het verwoestende schot. Een schot dat echter ook Ruud Krol in de benen heeft. Een minuut na de entree van Van der Kuylen verraste Krol doelman Jennings volkomen met een ver schot: 1—1. Twee minuten nadien klonk een massale juich kreet van de tribunes. Van der Kuylen had een pass gegeven die de Noordierse defensie volkomen openspleet. René v.d. Kerkhof kon voorzetten en Cruyff scoor de: 2—1, al had hij daarvoor twee pogin gen nodig. Oranje was niet meer te houden. Werk drift, technische hoogstandjes, gave combi naties, leken de tijden van weleer terug te roepen. Noord-Ierland moest grover te werk gaan. Nicholl stuitte Rensenbrink in het fatale gebied, later pakte McCreery Cruyff onregelmentair. Beide keren zag Franco Martinez er geen strafschop in. Het gouden duo Mclllroy-Best was toen allang ingedamd. De eerste kreeg geen enkele kans meer tegen Wim Jansen, Best vond constant Neeskens op zijn weg. En als Jennings niet een forse portie geluk had gehad. Van der Kuijlen, dat tegen de wan hopig springende Jennings ketste - was die anti anti-climax nooit tot stand gekomen. Maar terwijl het duel rustig naar het einde dreigde te lopen, Oranje zich in het bezit waande van de zege, kwam vijf minuten voor tijd die dramatische ontwikkeling. Spence maakte gelijk. Spence was zelfs nog dicht bij de winnende treffer, maar de knieën van Treytel voorkwamen erger. Jammer van het onplezierige einde, toen Best en Neeskens slaags raakten en beide de gele kaart kregen. Het zette een dom per op een duel dat desondanks een schoolvoorbeeld was geweest van de wijze waarop voetbal aantrekkelijk moet wor den gemaakt. Noord-Ierland had de weg aangegeven, door alleen in barre noodzaak defensief te spelen. In de met 56.000 kij kers gevulde Kuip, heeft iedereen kunnen zien, waarom het Engelse voetbal week- na-week volle tribunes trekt. Dat is de grote winst uit de strijd, die voor Oranje de poort naar Argentinië, die wa genwijd open heef gestaan, gedeeltelijk heeft dicht geslagen. Winst ook omdat de basisopstelling tijdig werd gewijzigd, er een echte rechtsbuiten inkwam en weder om bleek dat Van der Kuijlen-in-vorm er niet kan worden uitgelaten. Daarmee kan de coach - wie dat ook mag worden of blijven - volgend jaar zijn voordeel doen, al zal hij dan niet kunnen beschikken over Johan Neeskens, de man die George Best, en laat niemand zeggen dat de playboy van het Europese voetbal is uitgespeeld, dwong zijn grote rol neer te leggen en met een bijrol genoegen te nemen. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 4. McGrath 01, 63. Krol 11, 65. Cruijff 2—1, 85. Spence 2—2. Scheidsrechter Franco-Martinez (Sanje). Toeschouwers: 56.000. NEDERLAND: Treytel; Willy v.d. Kerkhof (Re né v.d. KerkhoD, Van Kraay, Rijsbergen, Krol; Neeskens, Jansen, Haan; Geels (v.d. Kuijlen), Cruijff, Rensenbrink. NOORD-IERLAND: Jennings; Nicholl, Jackson, Hunter, Rice; Hamilton, McCreery, Best;McIllroy, McGrath, Anderson. Vier minuten pas waren gespeeld, toen Best een strakke pass afleverde, waarna Mclllroy simpel langs Willy v.d. Kerkhof kon zwenken en voorzetten. McGrath stond op de juiste plaats om de naar zijn Iinkerpaal gelopen Treytel in het grote gat rechts te verslaan: 0—1. Willy v.d. Kerk hof die zich als een kat in een vreemd pakhuis voelde op de voor hem ongewone plaats. Af en toe kwam er opluchting. Geels, die nadien nog enige malen zou falen als koningsschutter en kopspecialist, had de ban definitief kunnen breken als hij in redelijke positie niet over het doel had gekopt De woorden die de doorgewinterde, mis schien is „doortrapte" ex-prof Danny Blanchflower tevoren had gesproken - „als het een nederlaag van 2—1 of 3—1 wordt maken we een feestje" - kreeg een wrange bijsmaak, Noord-Ierland, opgebouwd uit in de Engels Leaque gelouterde profs, gaf de toon aan. Treytel maakte een juweel van een aanval onschadelijk toen Mclllroy met een kopbal de laatste hand eraan wilde leggen. De wanorde in de Nederlandse gelederen werd groter, de schampere op merkingen op de tribunes veelvuldïger, ten onrechte, want al mocht niet iedere pass de bestemming bereiken, al faalde Geels geheel vrij voor doel, er was en bleef een wedstrijd die het aanzien volkomen waard was. Alleen die zee van onbegrip bij de vaderlandse aanvallen moest worden weg gewerkt. De oude kwaal, dat iedereen de achter stand ongedaan wilde maken stak weer de kop op. Want Oranje werkte er wel voor, kwam tegen de rust sterk opzetten, maar de geroutineerde Noordierse profs Danny Blanchflower blij Johan Cruijff brengt Nederland op 2—1. ROTTERDAM - Danny Blanchflower glunderde. "Jullie hebben me nogal sceptisch benaderd toen ik bij aankomst in Nederland meldde dat we zouden aan vallen. Iedereen heeft het nu kunnen zien. Waar mo gelijk zijn we in het offen sief gegaan, zonder ook maar enige remming. Ik ben vreselijk blij met dit gelijke spel. Maar mijn avond was toch al goed. Zelfs als we in de slotfase met 2—1 of 3—1 hadden .verloren, en dat zat er in, was ik nog in mijn nopjes geweest, want mijn ploeg heeft gevoetbald zoals ik dat wil". Waarna Blanchflower uit gebreid hulde bracht aan zijn spelers. "Goede inzet, goede mentale instelling. Ik geef het je te doen tegen een klassep'loeg als Neder land- Want laat daar geen misverstand over bestaan, dit Oranje heeft nog enorm veel kwaliteit Ik wist dan ook dat ik het risico liep een geweldig pak voor de broek te krijgen door te gaan aanvallen. Dat had ik echter over voor een leuke avond. Gelukkig voor de jongens zijn we niet ond^r de voet gelopen, hoewel het daar wel halverwege de tweede helft naar uit heeft gezien. Met deze puntenver deling kan ik nog meer mensen overtuigen van de juistheid van mijn visie. Maar het kan ook best ge beuren, dat we door mijn visie ineens een grote ne derlaag lijden. Blanchflower denkt dan ook aan Belgie, in novem ber tegenstander van de Noordieren. "Vermoedelijk kan ik daar niet met het zelfde elftal spelen. Die wedstrijd wordt op woens dagavond gespeeld en zoals bekend spelen we in Enge land altijd op doordeweek se dagen. De Engelse voet balbond is niet van plan medewerking te verlenen Twee coaches. Rechts Jan Zwart kruis, die zijn collega Danny Blanchflower gelukwenst. De Noordier maakt wel een gebaar van „jij kunt het ook niet helpen, dear John." 99 aan die wedstrijd in Luik. Het is derhalve best moge lijk dat we in België met een „half elftal" moeten spelen. Ook dan echter zul len we aanvallen". Lastig Er liep nog zo'n opgetogen man rond in het Ierse kamp. Dat was George Be st. Het enfant terrible van het Engelse voetbal speel de vooral in de eerste helft een verrukkelijke wed strijd. Best: "Ik draaide lekker, vooral omdat de Neder landse afweer kennelijk niet ingesteld was op de wisselwerking tussen Mcll- roy en mij. Na de rust was dat beter georganiseerd bij jullie. Neeskens maakte het me vreselijk lastig". Veel minder vrolijkheid in de Nederlandse gelederen. Een somber kijkende coach Zwartkruis. "Wat een scheidsrechter. Ten minste twee strafschoppen heeft hij ons onthouden". Voor Zwartkruis 'telde het verlo ren gegane punt zwaarder dan de fijne voetbalavond. De bondscoach: "Ik wil winnen. Liever met slecht spel twee punten dan met goed voetbal een punt laten liggen. Vanavond had het echter samen moeten gaan, Een van de weerga loze acties die George Best, vooral in de eerste helft, ten toon spreidde. Hij heeft Willy van de Kerkhof (weer) misleid. De PSV'er trachtte nog te red den wat mogelijk was maar Best speelde de bal links van hem, sprong over hem heen en leverde een pass af. want wij hadden natuurlijk moeten winnen. Onbegrij pelijk dat die Ieren nog ge lijk maakten. Het lag veel meer in de lijn dat wij met twee doelpunten verschil door zouden drukken." Woorden waarmee Zwart kruis achteloos voorbijging aan het eerste half uur, een periode waarin Nederland slechts één doelpunt moest incasseren, hoewel het er gemakkelijk twee of drie hadden kunnen zijn. Zwart kruis: "De wisselwerking middenveld/achterhoede functioneerde niet goed. Daardoor kreeg Ierland kansen. Toen we dat in de gaten hadden, waren onze problemen voorbij." Gaten Slechts Eddy Treytel was bereid toe te geven dat Oranje in de beginfase al op een hopeloze achter stand gezet had kunnen worden. "Er vielen gaten. Vooral Best was niet te stoppen. Laat niemand meer zeggen dat hij een AOW'er is, want hij kan er echt nog wel wat van". Cruijff daarentegen: „We hadden die Ieren op moe ten rollen. Ze hebben in het begin te veel vrijheid ge kregen. Toen we wat meer op de man gingen spelen, was het afgelopen. Ierland heeft toen geen kans meer gehad. Wij wel, met een beetje geluk maken we zes doelpunten". Neeskens: "We hebben niet slim ge speeld. We hebben te veel gejaagd, ook wanneer dat niet kon. Daarna hebben we gigantisch veel kansen laten liggen. Ik wil geen namen noemen, maar in to taal hebben we geloof ik viermaal alleen voor die Jennings gestaan". ROB HARTOG PRAAG Europees voetbal- De ruststand was 0—0. ste helft de rode kaart Twee kampioen Tsjecho- Slowakije De Tsjechische doelpunten wer- minuten voor rust attendeerde heeft gisteren in Praag zijn eer- den gemaakt door Antonin Pa- de Italiaanse grensrechter «te wedstrijd in de voorronden nenka (47e minuut) en Ladislav scheidsrechter Michelotti op een van het toernooi om het we- Petras (49e minuut). Er waren handgemeen in het Tsjechische reldkampioenschap tegen 40.000 toeschouwers. strafschopgebied tussen de' Schotland met 2—4) gewonnen. Twee spelers kregen in de eer- Schot Andy Gray en de Tsjech In de loop van de eerste helft deelde Michelotti ook vijf gele kaarten uit. Vier aan Schotten Gordon McQueen, Archie Gemmill, Martin Buchan en Wil lie Donachie en een aan de Tsje chen Ladislav Jurkemik. In de eerste helft verrasten de Schotten hun tegenstanders met snel en agressief aanvalsspel, hetgeen echter geen doelpunten opleverde. Na rust besliste de Europese kampioen de wed strijd in drie minuten. De onver moeibare middenvelder Ladis lav Pollak stelde in de 47e mi nuut met een perfecte pass An tonin Panenka in staat te scoren (1—0). Na aangeven van ander maal Pollak, bracht Ladislav Petras de stand drie minuten later op 2—0 voor de Tsjechen. De Tsjechische nationale ploeg behaalde de 24e overwinning in successie. Stand in groep 7: 1. Tsj -Slowakije 1 10 00 2 2-0 2. Wales 0 0 0 0 0 0-0 3. Schotlandl 0 0 1 0 0-2 LONDEN Engeland heeft gisteravond op Wembley ook de tweede wedstrijd tegen Finland in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap gewonnen. Na de winst van 4—1 in Helsinki, mocht Engeland in Londen blij zijn met de overwinning van 2—1. Deze uitslag kwam voor 92.000 toeschouwers moeizaam tot stand na zwak spel van de Engelse ploeg. Reeds in de vierde minuut leidde Engeland dankzij Dennis Tuaert. Verder kwam de thuisploeg voorlopig niet Ray Cle- mence kon kort voor de rust slechts door een grove overtre ding een Finse treffer voorkomen. Hij haalde aanvoerder Matti Pastelainen buiten het strafschopgebied onderuit. Een actie waarvoor hij van de Zweedse scheidsrechter Eriksson een waarschuwing kreeg. Drie minuten na rust scoorde Finland verrassend tegen. Jyrki Nieminen verscheen na een fltsende combinatie alleen voor Clemence en dat betekende de gelijkmaker. Joe Royle kon kort daarna uit een voorzet van Mike Channon Engeland opnieuw en definitief de leiding geven. Stand groep 2: Engeland 2 2 0 0 4 6—2 Luxemburg 10 0 10 1—7 Finland 3 1 0 2 2 9-7 Italië 0 0 0 0 0 0-0. WENEN Het Hongaarse voetbalelftal is gisteren in een vriendschappelijke ont moeting in Wenen voor 70.000 toeschouwers te sterk gebleken voor Oostenrijk: 4—2 (2—1. In deze traditionele interland namen de Hongaren snel een voorsprong van 2—0, door Krankl benutte na een kwar tier een strafschop voor Oos tenrijk. Na rust bracht de zelfde speler in de 51e mi nuut de partijen op gelijke hoogte. Hongarije nam het initiatief over en bepaalde dankzij twee treffers van Ke- reki (53e en 65e minuut) de eindstand op 4—2. De nationale voetbalploegen van Turkije en Ierland heb ben gisterenmiddag in Anka ra voor 40.000 toeschouwers in een vriendschappelijke wedstrijd met 3—3 gelijk ge speeld. Bij de rust leidden de Ieren met 2—0 door doelpun ten van Stapleton en Daly. Na rust scoorde Cemil twee-s maal tegen en bracht Isa Turkije in dé 65e minuut zelfs aan ae leiding. Twaalf minuten voor het einde maakte Waters de gelijkma ker.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15