Variatie in dekenjasjes. UNIEKE OCCASION-SHOW MET 38 BOVAG BEDRIJVEN EN 255 EERSTE KLASSE GEBRUIKTE AlinrS ONDER ÉÉN DAK Beeld van bloei en ondergang in scheepsbouw in de Groenoordhal in Leiden op 14,15 en 16 oktober BOEKEN LEIDSE COURANT DONDERDAG 14 OKTOBER In één van Nederlands grootste tentoonstellingshallen vindt u op 14,15 en 16 oktober een enorme sortering goede, gegarandeerde gebruikte auto's. Achtendertig Bovag bedrijven uit Leiden en omgeving maken drie dagen lang van de Groenoordhal een gigantische super-occasion-showroom, waar ieder die geïnteresseerd is in een werkelijk goede gebruikte auto, vrijuit kan winkelen en vergelijken. Want alle tentoongestelde auto's zijn duidelijk voorzien van de aanschaffingsprijs (op de voorruit). Een unieke gelegenheid om een overzicht te krijgen van het beste op occasion-gebied. En dat alles onder BOVAG-vlag: symbool van volledige betrouwbaarheid. 1 vrijwel alle merken in diverse prijsklassen elke auto wordt geleverd met het BOVAG-garantiebewijs financiering ter plaatse mogelijk u kunt uw eigen auto inruilen: hij wordt ter plaatse getaxeerd de unieke occasion-show in de Groenoordhal, Willem de Zwijgerlaan, Leiden (twee minuten vanaf het station) wordt georganiseerd door de gezamenlijke BOVAG-bedrijven uit Leiden en omgeving. donderdag 14 oktober 19.00-22.00 uur vrijdag 15 oktober 16.00-22.00 uur zaterdag 16 oktober 10.00-17.30 uur Bakker, van der Berg, E De Dijk, Dijksman, E L.A.M. BOVAG-bedrijven zijn Auto Kortekaas. Auto-Meijknecht, Bos, Braam, Broerties. Devillee-Re Groot, van den Hoed, de Hollander, Kamsteeg. Klerk. Kneppers. Kokke G Van lei|den. Meken, Van Oosten, Oudshoorn Seinpost, van Veen en van Vegten, Verhart. van c toegang gratis volop parkeergelegenheid gegarandeerd betrouwbaar (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM - Volle kracht achteruit de afgrond in. Daarop komen de moeilijkheden neer, waaraan de Nederlandse scheepsbouw thans ten onder dreigt te gaan. Wanneer niet een regeling getroffen wordt, dat de West-Europese scheeps bouw binnen één jaar een mil joen bruto register ton op sta pel kan zetten en dat dan ook per jaar kan volhouden dan is het afgelopen. Dat zou bete kenen verlies van een stuk werkgelegenheid, dat er niet om liegt: dit jaar 1500 tot 2000 werknemers zonder werk en eind volgend jaar waarschijn lijk al 15.000. In de eerste helft van dit jaar kon voor Neder land slechts 50.000 ton aan scheepsbouworders geboekt worden. En dat voor 50.000 werknemers in deze sector. Werkgevers en vakbonden zijn het deze keer volledig met el kaar eens: per jaar zal een be drag uit de staatskas nodig zijn van 350 tot 400 miljoen gulden, om de scheepsbouw-sector te kunnen redden en daarmee ar beidsplaatsen voor zeker 50.000 man. Te redden van bijvoor beeld de moordende Japanse concurrentie, die voor dump prijzen schepen weet te bouwen. De Nederlandse scheepsbouw zit diep in de put. En op ditzelf de ogenblik verschijnen dan twee boeken op de markt, die vol staan van verhalen over Ne derlandse schepeh tussen medio negentiende eeuw en heden. Met titels, die er niet omheen draaien: "De Grote Drie" (uitg. De Boer Maritiem) en "Neder landse passagiersschepen" (uitg. De Alk Rotterdam). "De Grote Drie", die tussen 1936 en 1970 onder de naam "Nieuw Amster dam" (HoUand-Amerika Lijn te Rotterdam), "Oranje" (Neder landse Stoomvaart Maatschap pij te Amsterdam) en "Willem Ruys" (Koninklijke Rotterdam se Lloyd) letterlijk bij tij en ontij de zeven zeeën bevaren hebben. De "Nieuw Amster dam" en de "Oranje" jarenlang bij ontij, de eerste als toepen- transportschip, de tweede als Een illustere tijd toen voor de scheepsbouw? Vergeet het maar, tenrrunste na de jaren 1920, toen Nederland in een cri sis gedompeld werd, die zo niet erger, dan minstens even groot was, als de economische crisis van thans. Want wat er nu aan de hand is met de Nederlandse scheepsbouw een dreigende ondergang speelde zich in het Nederland van na 1920 eveneens bijna letterlijk zo af. De kabi netten Ruys de Beerenbrouck en Colijn worstelden op alle ge bied met dezelfde financieel- hospitaalschip tijdens de Twee de Wereldoorlog. Voor de oorlog in de geregelde passagiers- en cruisevaart, tijdens de oorlog in dienst van de geallieerden, na de oorlog opnieuw in passa giers- en cruise-schema naar het Verre Oosten en in het Caraï- bisch gebied. Toen kwam de terugslag: de Nieuw Amsterdam enkele jaren geleden naar het verre oosten voor de sloop, de Oranje en de Willem Ruys (dit schip van na de oorlog) verkocht aan Italië. Het land overigens, dat dezer dagen zelf ook al schepen heeft moeten opleggen. "De Grote Drie" verdwenen, zoals ook de Grote Twee van Frankrijk de He de France en de Normandie, en die van Enge land de Queen Mary en de Queen Elizabeth. Vergane glorie na een tijd, die voor de scheeps bouw en de scheepvaart nog alle ruimte had. Dit zou men tenminste zeggen, wanneer men al deze illustere scheepsnamen terugvindt in het boeiend ge schreven boek van drs. C. de Haas "De Grote Drie" en dat van de auteur D. de Boer "Ne derlandse passagiersschepen". Boeken en namen, waarvan de scheepsbouwers van nu alleen nog maar met grote weemoed kennis kunnen nemen. economische problemen als nu en de ministers Aalberse, Gelis- sen, Romme (om er enkelen te noemen) keken op dezelfde zor gelijke wijze tegen de enorme werkloosheid en de ernstige eco nomische inzinking aan als hun collega's anno 1976, Boersma en Lubbers. Toen rapporten over de ellendige situatie van de Ne derlandse scheepsbouw; nu evenveel en even zorgelijke ge schriften over dezelfde sector. Met één duidelijk verschil: na 1930 namelijk nam de situatie voor de scheepsbouw een keer en dat had als resultaat de bouw van onder meer de reuze passagiersschepen "Nieuw Am sterdam", "Oranje" en "Willem Ruys". De toenmalige HAL, de NSM en de Rotterdamse Lloyd .visten namelijk zoveel finan'cie- ,e steun van de regering te krij gen, dat zij tot de bouw van de schepen konden overgaan, met daarbij werkgelegenheid voor duizenden werknemers, drs. C. dé Haas "De-Grote Drie" uitg. De Boer Maritiem Bussum 49,50. D. de Boer "Nederlandse passa giersschepen" uitg. De Alk, Alk maar, 49.50. Wombels verpakken kritiek in humor De Wombels zijn een vriende lijk volkje dat van lekker eten houdt. Zij wonen in een hol onder de grond in Wimbledon Common (Londen). Daar hou den zij het park schoon door alles te verzamelen wat de mensen er in hun grenzeloze slordigheid achterlaten. Erg dol op mensen zijn ze niet, zoals blijkt uit het eerste deeltje: „Mensen zijn vreemd omdat ze slordig zijn. Omdat ze soms de waarheid niet zeggen en omdat de meesten ervan zo verdiept zijn in him eigen zaken dat ze ons niet eens zien". In het twee de deel „De Wombels op stap" is hun aanval op de mensen nog sterker omdat ze dan gedwon gen zijn hun hol te, verlaten. Het zware vrachtverkeer doet de grond verzakken en hun hol dreigt daardoor in te zakken. In het eerste deel „De Wombels" maken we kennis met Bungo, die voor het eerst naar boven mag om het park schoon te maken, zijn vriendje Oricono, lui en verzot' op lekker eten, oudoom Bulgarije, wijs, vrien delijk en humoristisch en To bermory, aartsknutselaar en een beetje humeurig. Spanning en een groot gevoel voor humor tekenen beide boe ken, die leesbaar zijn voor kin deren vanaf ongeveer tien jaar. De avonturen variëren van een onvrijwillige luchtvaart met een paraplu tot een echte hongers nood. De karakters zijn duide lijk omlijnd, de slechte en goede eigenschappen van zowel de ou dere als de jongere Wombels worden onverbloemd weergege ven. 'Emoties als plezier, ver driet en eenzaamheid hebben hun juiste plaats in dit boek gevonden. Het taalgebruik is hier en daar niet al te makke lijk, maar is ook weer niet zo ingewikkeld dat de moed na een paar bladzijden al opgegeven hoeft te worden. Jammer is het dat de vertaalster de situering in Engeland heeft aangehouden. De boeken zou den meer „grijpbaar" zijn ge weest, wanneer zij de avonturen bijvoorbeeld ui Amsterdam had laten plaatsvinden. Elizabeth Beresford: De Wom bels; De Wombels op stap. Uit gave J. H. Gottmer—Haarlem. Prijs per deel: 14.90. Gids 1976 jeugdlectuur verschenen Dekenjasje met kapuchon. Araché. In o.a. wit en rood. Mt. 38 t/m 44. Gestreept dekenjasje met Dekenjasje met sluitkoord. kapuchon. Araché. In camel- In o.a. blauw en camel, rood-zwart of camel-rood- Mt. 3o t/m 42. "Y CQ bruin. Mt. 36 t/m 44. *f QQ lfDsf Mohair sjaal, 2 meter lang met bijpassende muts. Diverse kleuren.' ft jeugdlectuurgids 1976, samenge steld door het Bureau Boek en Jeugd van het N.B.L.C. Dit jaar zijn 1900 titels vermeld van kinder- en jeugdboeken die op dit moment verkrijgbaar zijn. Overzichtelijk gerangschikt naar leeftijd en onderwerp geeft deze gids, zoals gebruikelijk, korte zakelijke informatie over inhoud en illustratie. Voorts worden de bekroonde boeken vèrmeld. Een alfabetisch regis ter geeft onderwerpen en au teurs aan en op de achterzijde is een lijst van onderwerpen opgenomen, met verwijzing naar de bladzijden. Handig voor wie snel informatie wil hebben zonder tijdrovend onderzoek in bibliotheken. Boek en jeugd 1976 uitgave: Leopold en Ploegsma. Prijs 6,90, bij grotere aantallen goedkoper. Heroïne in Rotterdam De Surinaamse welzijnswerker Mau Fabri heeft het geweten dat hij een boek heeft geschre ven. Een paar maanden geleden verscheen van hem „Het Witte Monster", waarin hij een schrij nend beeld tekent van zijn aan heroïne verslaafde landgenoten in Rotterdam. Mau Fabri haal de fel uit tegen heroïnehande laars, politie en justitie, die hij een weifelend en weinig door tastend beleid verweet. „Pak-fang (troetelnaam voor heroïne) een middel tot het be reiken van een tijdelijke, kunst matige leefscène, verschaft de werklozen geen werk, de wo ningzoekenden geen woonruim te en gespannen mensen geen echte ontspanning. Pak-fang is magisch. De junkie leeft in een eigen wereld, een magische we reld vol met leugens. Al onze broeders zijn pak-fang tegenge komen. Nog zijn er geen gangs. Nog hebben de junkies zich niet georganiseerd. Waarom denk je dat ik met een mesop zak loop," aldus Fabri. Na door de politie in elkaar te zijn geslagen (de zaak Mau Fa bri is nog in onderzoek) toen hij twee vechtende landgenoten in Rotterdam wilde scheiden, ver trok hij enkele weken geleden plotseling naar Suriname. De publikatie van zijn boek en de daarop volgende interviews on der meer voor de televisie wer den Mau Fabri niet in dank afgenomen door enkele van zijn landgenoten. Tweemaal werd hij op zijn werkterrein, de Rot terdamse Westkruiskade, en eenmaal tijdens een voetbalwed strijd in Haarlem met de dood bedreigd. Mau Fabri vond het toen welletjes. Hij nam het vliegtuig naar zijn geboorteland, waar hij boer is geworden. Over zijn ervaringen in Rotter dam, in het bijzonder met de aan heroïne verslaafden (dezelf de categorie die hem bedreigde) schrijft hij in „Het Witte Mon ster". Openhartig. Niets verbloe mend. Mau Fabri: Het Witte Monster. Uitgave: Rotterdamse Kunst stichting, Kruisplein 3, Rotter dam. Prijs 5.50. Boeiende verhalen vat Antillen De samenleving op de landse Antillen is zowel pliceerd als ongekunste sommigen zal deze samei misschien wel sterkgeclu en naïef overkomen. Mi op de Antillen is ge wees datachter deze levensh vaak een stuk dramatii borgen gaat. Een dramat zijn oorsprong vindt in en bijgeloof, het moeizai „waar" maken van de liaanse mens, die in zij lijkse bestaan veel lie vooral ook veel leed ondf Uitgave: Querido, Amsl Prijs 14,90.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14