Snorfiets doet het nog steeds niet )en Uyl: verdere bezuiniging iskant voor werkgelegenheid )ngeluk Starfighter >p film vastgelegd £cidócGomont Abortuswet haalt Eerste Kamer niet SLECHT VOOR MILIEU MAAR ONVERMIJDELIJK Openbaar vervoer als geneesmiddel duur en weinig werkzaam Studentenstop dreigt te groeien (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Een verdergaande bezui- ging in de overheidsuitgaven heeft ote risico's voor de werkgelegenheid. st verklaarde minister-president Den gisteravond in antwoord op de alge- ene politieke beschouwingen in de reede Kamer. „Bij de bezuinigingspo- iek moet niet alleen worden gekeken jir de gevolgen voor de werkgelegen- id maar ook moet worden bezien of zwakken in de samenleving niet de e worden van zo'n politiek. De zwak- mogen geen sluitpost worden in het leid, zei de minister-president. Niet een de VVD, ook het CDA willen eer bezuinigingen. m Uyl wilde geen uitvoerig antwoord geven op de vragen over een verdere beperking van de overheidsuitgaven, maar liet dit over aan minister Duisen- berg (Financiën), die vandaag aan het woord zou komen. Den Uyl zei, dat oppositieleider Wiegel een valse tegenstelling schept, door te suggereren dat er een keuze moet worden gemaakt tussen collectieve uitgaven of individuele welvaartsstijging. Hij bestreed, dat ons land een eiland zou zijn dat door kommer en kwel wordt overspoeld. De minister-president vond dat tijdens de debatten nauwelijks alternatieven voor het beleid zijn aangedragen. Wel staat de omvang van de bezuinigingspolitiek ter dicussie. Voorzichtigheid achtte hij geboden met de opvoering van de overheidsinvesterin gen wanneer ondanks het stimuleringsbe leid van het kabinet de bedrijfsinveste ringen achterblijven. Pas als de particu liere investeringen onvoldoende blijken te zijn, moet worden bekeken wat het kabinet nog kan doen. De minister-president erkende dat de hoogte van het minimum loon mede moet worden bezien in verband met de werk gelegenheid.De regering beraadt zich over een aanpassing van het minimum loon per 1 januari 1977. Op het volgende week te voeren overleg met werkgevers en werknemers over de loonmatiging, wilde Den Uyl niet vooruit lopen. Den Uyl bestreed, dat er onvoldoende spreiding van macht is en dat de macht zich teveel ophoopt bij de overheid. De minister-president slaagde er niet in, de christen-democraten gerust te stellen over de Defensiepolitiek van de regering, Hoewel Den Uyl dat nadrukkelijk ont kende, menen KVP, ARP en CHU dat er een loopje wordt genomen met afspra ken die op grond van de defensienota met het parlement zijn gemaakt. Een furieuze KVP-leider Andriessen riep gisteravond, dat de regering op een ander defensiebeleid afkoerst dan in deze nota in het vooruitzicht werd gesteld. „De minister-president blijft in gebreke om het tegenovergestelde aan te tonen,,' al dus Andriessen. Premier Den Uyl: vermoeid door politiek geharrewar. a 23-jarige Ludwina Janssen uit Breda, die door de Israëlische veiligheidsdienst is aangehouden op verdenking een agente van een Palestijnse terroris tische organisatie te zijn, is gisteren opnieuw door de rechtbank verhoord. Rechts de aankomst bij het gerechtshof, links Ludwina Janssen in de rechtzaal. Sa&ecn onzer verslaggevers) MEIWARDEN Het ongeluk -"«ride Starfighter die dinsdag ftovm de Noordzee, nabij het Frise plaatsje Zurich is neer gestort, is door de sportvisser kG. Verschoor uit Kampen op kleurenfilms vastgelegd. Toninklijk marechaussee ekt deze films momen- in de hoop dat zij aan wij- en bevatten voor de oor- van het ongeluk. heer Verschoor bevond zich, met een aantal andere issers, aan boord van de ter Janny -die in de onmid- ^llijke omgeving voer van de waar de Starfighter het fater indook. Vlakbij de Star- jhter vloog een ander lucht- :httoestel, een machine van I basis Volkel. De piloot van f vliegtuig zegt van het veron gelukken van de Starfighter niets te hebben gemerkt. Dat is vreemd omdat volgens de opva renden van de Janny dit toestel achter de neergestorte machine vloog. „Het zat vlak achter de Starfighter, die 400 meter vanaf ons schip in zee dook",aldus kapitein Hiemstra. De verklaringen van de oogge tuigen roepen nog een tweede vraag op. Zij zeggen namelijk allen dat de Starfighter „van het land af' vloog. Volgens de luchtmacht evenwel was het vliegtuig, waarmee men hog en kele minuten voor het ongeval contact heeft gehad, op de te rugweg naar Leeuwarden. In middels zijn kikvorsmannen van de marineluchtvaartdienèt begonnen met de berging van de wrakstukken. Als gevolg van de explosie die zich aan boord daan, liggen deze over een groot oppervlak verspreid. De stoffe lijke overschotten van de twee bemanningsleden van de Star fighter zijn nog niet gevonden. Dat zij bij de ramp om het leven zijn gekomen, wordt evenwel voor zeker aangenomen. Zesde wegenbouwdag in Den Haag (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In de strijd tegen het autokwaad is het geneesmiddel openbaar ver voer duur en weinig werk zaam. Dat wil echter niet zeg gen dat het dan maar aan zijn lot moet worden overgelaten. Het openbaar vervoer is een onmisbaar element in het ste delijk vervoerssysteem. Deze mening bracht ir. A. Swiebel, van de verkeersdienst Rotterdam gisteren naar voren op de zesde in Den Haag ge houden westelijke wegen bouwdag. De heer Swiebel, die opmerkte „niet van autofiele neigingen verdacht te willen worden", stelde verder dat het autoverkeer in Rotterdam dui delijk hinder veroorzaakt. „Wij hebben dan ook niet zo zeer een verkeersprobleem, •openbaar vervoer, zonder ho ge kosten voor de gemeen schap. En het mag wat kosten om dat zo te houden, was zijn oordeel. De directeur van de Haagse dienst stadsontwikkeling, ir. F. van der Sluijs, verklaarde dat mobiliteit geen afvalprodukt is van een consumptiemaat schappij, maar een verworven bewegingsvrijheid. Volgens de heer Van der Sluijs moet dit niet opgevat worden als een pleidooi om zonder meer te blijven voldoen aan de vraag naar verkeersvoorzieningen. „De tendens tot omslag in het tegendeel is wel begrijpelijk maar nog niet te verdedigen. Miskend wordt dan dat aan een vaste vestigingsplaats ge bonden activiteiten alleen tot hun recht komen door ver maar een autoprobleem en dat plaatsingen", aldus de heer hiilieukwestie". In dit verband betoogde hij dat fietsvoorzieningen een zeer goede zaak zijn. In Rotterdam en andere Nederlandse steden gaan meer mensen per fiets en lopend naar hun werk dan per Van der Sluijs. Prof. dr. L. H. Klaassen, direc teur van het Nederlands Insti tuut van de Rotterdamse Eras mus-universiteit, vroeg zich af of de ruimtelijke spreiding al niet te ver is gegaan, zodat daaruit onnodig omvangrijke verkeersstromen zijn voortge vloeid. Hierdoor zou een zoda nige aanslag op ruimte en mi lieu zijn gepleegd, dat het oor spronkelijk met de spreiding beoogde doel voorbij gescho- Hij noemde het duidelijk, dat de overheid voor het probleem staat dat de ruimtelijke struc tuur grotendeels vast ligt en daardoor het kwaad al is ge schied. Hij achtte het verstan dig van de regering het pro gramma tot beperking van de nieuwe wegenbouw aan te vul len met verbreding en uitbouw van bestaande wegen, vooral in het westen van het land. „Zeker is wel", aldus prof. Klaassen, „dat een krachtige houding vereist zal zijn om de gewenste doelen te bereiken. Iedereen is verkeersdeelnemer en aantasting van dit deelne men zal dan ook door ieder individueel worden ervaren. Zelfs als de te nemen, maatre gelen een hoger welzijn van iedereen beogen, zullen zeer velen protest aantekenen". Wat willen PvdA en PPR eigenlijk DE PPR-LEIDERS hebben enige tijd geleden het CDA verweten, dat het op machtsvorming uit zou zijn en dat met een dergelijke politieke groepering niet valt samen te werken. Maar wat doen de besturen van de PvdA en PPR sinds gisteren zelf? Zij hebben de kiezers voor het blok gezet: „Krijgen wii niet voldoende stemmen (neerkomend op meer dan vijftig zetels in de Tweede Kamer), dan weigeren we verder te regeren." Wat is dat anders, dan louter denken in machtsverhoudingen. EEN DERGELIJKE OPSTELLING heeft iets weg van een kind dat zijn ouders onder dwang zet: zo van „krijg ik geen snoepje,dan doe ik niet wat julie zeggen." Of van die ouder, die met een waarschuwende vinger omhoog zijn kinderen laat weten, dat zij maar te doen hebben wat hij wil, anders trekt hij zijn handen van hen af. Dit soort houdingen in de politiek lijkt anno 1976 nergens meer op. WAT WILLEN DE PvdA EN DE PPR eigenlijk? Een soort angstpsychose oproepen bij de mondige Nederlandse kie zers? Of willen zij het CDA en/of de WD voor het blok zetten? Of probeert de PvdA dan toch op een slinkse manier van de PPR af te komen, zoals men D'66, de progressieve partner sinds 1972, botweg heeft laten vallen? OF ZOEKEN WE HET veel te ver? Is het dan toch alleen maar de filosofie van de macht? Desnoods met psychologi sche dwang op de kiezer, die een keuze krijgt opgedrongen, terwijl men het doet voorkomen, alsof hij het juist in deze merkwaardige constructie voor het zeggen zou krijgen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Vrije abortus in Nederland is nog lang geen uitgemaakte zaak. De abortuswet haalt het niet in de Eerste Kamer. Dit is de conclusie van het NIPO, dat in opdracht van Elsevier's Magazine een onderzoek heeft gehouden. Van de Nederlandse vrouwen is 42 procent, van de mannen 38 procent, het niet eens met het wetsontwerp tot legalisering van vruchtafdrijving zoals door socialisten en liberalen in de Tweede Kamer is voorgelegd en door haar is aanvaard. Uit de representatieve steekproef blijkt verder dat PvdA-stemmers niet in meerderheid voor de abortuswet zijn, WD-stemmers wel en dat de grootste tegenstand bestaat in ARP-kringen. Opmerkelijk hoog is het percentage dat met de kwestie geen raad weet en dus geen oordeel heeft Volledige samenwerking melkbedrijven (Van een onzer verslaggeefsters) WOERDEN Twee grote melkbedrijven, CMC/Melkunie en Noord-Holland/Horna, heb ben vandaag besloten tot een complete samenwerking en een volledige integratie van hun ondernemingsactiviteiten. De twee bedrijven voorzien een groot deel van West-Nederland van melk. In januari volgend jaar zal de leiding van de twee coöperatieve bedrijven worden overgedragen aan een gemeen schappelijke directie. Overschakeling op olie en kolen DEN HAAG (ANP) Als de grote industrieën aardgasvoorraden. en electriciteitscentrales gaan overschakelen van Dit stellén de ministers Lubbers (Economische aardgas op steenkool en stookolie, zal dit een Zaken), Vorrink (Milieuhygiëne) en Boersma (So- ernstige milieuvervuiling met zich meebrengen, ciale Zaken) in antwoord op vragen van het Het omschakelen zal echter onvermijdelijk zijn, CHU-Tweede/Kamerlid Kruisinga. van het toestel heeft voorge- omdat er ooit een eind komt aan de Nederlandse Er zullen dan ook maatregelen genomen moeten Rijnmond overstappen van het gebruik van aard- uit het antwoord van de bewindslieden. worden ter bestrijding van de luchtverontreini ging. Wanneer dat niet gebeurt zou de overschake ling vooral in Zuid-Holland een overschrijding van de aanvaardbare grens van zwaveldioxide veroor- Niet alleen zwaveldioxide zal bijdragen aan de zaken. Als alleen de electriciteitscentrales in de luchtvervuiling, maar ook stikstofoxiden, zo blijkt tidreotti ïiverd in ockheedzaak •ME (RTR) De Italiaanse lementaire commissie die enquête heeft ingesteld illegale betaling van irgelden door Lockheed in heeft beschuldigingen a w het adres van premier Giu- Andreotti volledig ongefun- genoemd. ft 19 tegen 1 stem besloot de ;sie haar onderzoek naar -.'okkenheid van Andreotti uit "f tijd dat hij minister van de- ie was, te beëindigen. De huldigingen waren het eerst it in het linkse nieuwsweek- l'Espresso. De documenten daarbij werden afgedrukt Jp-zowel door Lockheed als de ier als namaaksels bestem- SYLVJA Onze landgenote Sylvia Kristel filmt op het ogenblik in Wenen voor de rolprent „Het IJzeren Masker". In fraai kostuum poseert zij hier voor het keizerlijke paleis Schönbrunn in de Oostenrijkse hoofdstad. MAXIMUMSNELHEID MEDE-OORZAAK DEN HAAG (ANP) - De bij zondere commissie uit de Twee de Kamer, belast met een on derzoek naar het beleid bij gro- wapenaankopen voor de luchtvaart en marine, is gister middag met haar werkzaamhe den begonnen. De commissie werd ingesteld naar aanleiding van het rapport van de „Commissie van Drie" over de Lockheed-affaire. In het vertrouwelijk beraad van de Kamercommissie werd o.m. de vraag besproken, of de commis- nog overleg zal plegen met ONDERZOEK WAPENAANKO PEN BEGONNEN de leden van deze (inmiddels opgeheven) commissie, te weten de heren Donner, Holtrop en Peschar. De voorzitter van de Kamer-commissie, het KVP-ka- merlid drs. M. van Amelsvoort deelde mee, contact met hen te zullen opnemen. IELK VOLGENDE PEEK DUURDER EN HAAG (ANP) - De mini- urn-prijs voor verpakte volle *lk gaat waarschijnlijk dins- 19 oktober met twee cent ®hoog tot 96 cent per liter, uister mr. A. van der Stee -andbouw) heeft, mede na- nens zijn collega drs. R. Lub- *rs van Economische Zaken, 'Jn goedkeuring gegeven aan le desbetreffende verordening het produktschap voor zui- kt produktschapsbestuur had e verhoging eigenlijk al op 20 ePtember in willen laten gaan, aar de minister heeft het ge- ,en van toestemming uitgesteld. AMSTERDAM (ANP) Het aantal studentenstops aan de Neder landse universiteiten zal onaanvaardbaar toenemen als de rege ring haar voornemen uitvoert om in de komende jaren het aantal universitaire personeelsplaatsen niet uit te breiden. Dit schrijft het college van bestuur van de universiteit van Amsterdam in een deze week uitgegeven verklaring. Het college noemt het verontrustend, dat in de rijksbegroting 1977 geen melding wordt gemaakt van de tweeduizend extra personeels plaatsen, die volgens het college in mei vorig jaar door minister Van Kemenade (Onderwijs) aan de Tweede Kamer waren toege zegd. Het college wil over deze zaken contact opnemen met de andere universiteiten en hogescholen om tezamen tegen het rege ringsbeleid op dit punt stelling te nemen, aldus de verklaring. Het ^ynsterdamse college van bestuur wijst er voorts op, dat de regering zelf erkent, dat de studenten-aantallen verder zullen stijgen, in sommige studierichtingen zoals letteren zelfs met 35 procent. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Sinds minister Westerterp in februari toestemming gaf voor de snorfiets, heeft een aantal fabrikanten zich geworpen op de fabri cage ervan. Prompt daarop publiceerden Consu mentenbond en ANWB een vernietigend testrap port over deze „fiets met een duwtje in de rug", zoals de minister hem noemde: gevaarlijk, duur, milieu-onvriendelijk, een te groot verbruik van benzine en een te kleine tank luidde de conclusie. Het rapport heeft een duidelijke invloed gehad op de ammo van het publiek om zich een dergelijk vervoermiddel aan te schaffen. Kortom: het gaat slecht met de verkoop van de snorfiets. De heer Lammerts van.de Tomos-bromfietsenfa- briek, een van de makers van de snorfiets, is van mening dat het ANWB-onderzoek een deel van de in eerste instantie bestaande markt heeft doen wegvallen. Hij verwacht echter dat dit wel zal luwen, maar een snel verbeterde situatie in de snorfietsmarkt verwacht hij zeker nog niet. „Dat kun je niet verwachten met deze minister. Ten eerste is de minimumleeftijd te hoog gesteld. Die zou moeten worden gebracht op 15 jaar. Maar vooral de willekeurige vaststelling van de maxi mum-snelheid op 20 km is er de schuld van dat men niet wil overgaan op de snorfiets. Trouwens, Nederland moet in allerlei zaken zo nodig voorop lopen. De valhelm, de maximum-snelheden. Een privé-hobby van de heer Westerterp". De heer Grommers van de Peugeot-bromfietsenfa- briek, ook een producent van snorfietsen, is het voor een deel wel met zijn Tomos-collega eens. „De beslissing van een maximum-snelheid is te vlug genomen. Dit besluit maakt de aanschaf van een snorfiets erg duur, omdat in alle andere landen de snelheid is gesteld op 25 km. Met als gevolg, dat alleen voor Nederland een motortje moet worden gemaakt dat is afgesteld op 20 km. Een kleine markt, en dus duur. Bovendien is technisch gesproken een zo lage snelneid niet bevorderlijk voor een lange levensduur van een motor. Maar om nu de leeftijd te verlagen èn de snelheid te verhogen, lijkt ons uit verkeersveilig- Het lijkt, dat alleen minister Westerterp en slechts een handjevol Nederlanders ent housiast zijn over de snorfiets. heidsoogpunt niet zo aan te bevelen. Overigens blijven we hopen. Van Duitsland, dat al jaren iets dergelijks als een snorfiets kent, hebben we ge leerd dat zo'n nieuw produkt een lange aanlooptijd nodig heeft". Voor morgen moet op wisselval lig weer gerekend worden. Een front dat van Zuid-Noorwegen via het noorden van Polen naar Midden-Rusland loopt, vormt de scherpe grens tussen warme lucht boven Centraal-Europa en polaire lucht boven Scandinavië en Rusland. In de koude lucht daalt het kwik 's nachts plaatse lijk al tot 15 graden onder nul, terwijl de temperatuur er over dag nauwelijks boven het vries punt uitkomt. In de warme lucht ten westen van het front daarentegen worden middag- temperaturen van boven de twintig graden gemeten. Voor de weersontwikkeling in de om geving van ons land is een de pressie van belang die in het afgelopen etmaal snel uitdie pend van het midden van de Atlantische Oceaan in oostelijke richting trok. Vanmorgen lag het centrum ten zuiden van Ier land. Op de nadering van dit aktieve weergebied neemt de bewolking bij ons toe en zal de wind aanwakkeren tot krachtig. Max. temperatuur: omstreeks 15 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Mjlx. Neer- Eindhoven j Den Helder j Luchth. R'dam 1 Vliss ineen f Z -Limburg 1 Aberdeen r Barcelona Berlijn Bordeaux L bew. h^ele. Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Mallorca Munchen Vooruitzichten voor Weinig verandering in het huidi ge weertype. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 5 Min. temperatuur: omstreeks 9 Istanboel Las Palm as New York h. bew. h. bew.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13