VVD WIL 3 MTT.TART) EXTRA BEZUINIGEN 1 1 E Treinramp Schiedam in openbaar onderzoek m Extra bedrijfsresultaten afrómen HOORZITTING SPOORWEG-ONGEVALLEN RAAD NV V-actie tegen ontduiking van minimum jeugdloon Acht jaar geëist wegens doodslag op echtgenote Elke week vallen zo'n 20.000 Lotto-spelers in de prijzen. §Voor 7 kwartjes kunt u zondag óók uw slag slaan. kinderboekenweek: da's feest in de boekhandel öDiitjr LA Oxv'i'OjDüirt i»/o COURANT CNV: nog geen ussentijdse loonsverhoging [ITBECHT (ANP) De christe- jjlce vakcentrale wil voorlopig 10g geen aanvullende looneis pellen. Volgens het CNV ver poot iedere lastenverzwaring let risico van bedrijfssluitin- retf en toeneming van de werk- oosheid. {et CNV wil het prijsindexcij- er van oktober afwachten, al vorens er beslist wordt over een irijscompensatie. De prijsstij- - tot en met september is iets _o r dan in juni verwacht, Haar de overschrijding is zeer lering, aldus het CNV in een isteren uitgegeven verklaring, 'olgende week dinsdag zal, iaar verwachting een gesprek leginnen tussen regering, werk levers en werknemers over ventuele aanvullingen op het. rbeidsvoorwaardenbeleid over ie tweede helft van dit jaar. STAATSSECRETARIS HAZEKAMP: DEN HAAG Staatssecretaris Th. Hazekamp van Economi sche Zaken meent dat er maat regelen moeten worden getrof fen om te voorkomen dat be drijven met een sterke piroduk- tiviteitsgroei een te groot voor deel putten uit een gematigd loonbeleid. Hij lanceerde deze gedachte van het afromen van extra winst als gevolg van het feit dat de regeringI tot 1980 mikt op een loonkostenontwik keling die gelijke tred houdt met de meest ongunstige pro-* duktiviteitsont wikkeling, na melijk die in de dienstensector, gisteren tijdens een congTes van het Nederlands Christelijk Ondernemersverbond. Op dit congres droeg voorzitter H. Mooij uit Rijnsburg na 20 jaar de leiding over aan D. Zuidhof uit Bilthoven. De staatssecretaris zei, dat de secto ren en bedrijven met een hogere produktiviteitsstijging dan die in de dienstensector aanvanke lijk die extra stijging nodig heb ben voor rendementsherstel, maar daarna moet er voor wor den eezorgd. dat deze sectoren die stijging niet gebruiken voor extra loonsverhogingen boven de nationale doelstelling. De j heer Hazekamp werkte zijn ge- dachte niet verder uit, maar vol- j gens zijn omgeving denkt hij aan het via afroming vormen i van een fonds, waaruit werkge legenheidsprojecten kunnen worden gefinancierd. Belastingen kunnen omlaag fog twee jaar itudentenstop )EN HAAG (ANP) De moge- Ijkheid om voor bepaalde stu- ierichtingen aan universitei- m en hogescholen een studen- [nstop in te stellen, blijft nog (vee jaar van kracht. Ie ministerraad is in zijn giste- en gehouden vergadering ak- oord gegaan met-verlenging tot september 1979 van de desbe- effendè wet, te weten de laêhtigingswet inschrijving stu- enten. (omenteel vallen experimentele tudierichtingen niet onder de jachtigingswet. De minister- aad besloot het parlement voor 5 stellen deze uitzondering te iten vervallen. Prins Bernhard heeft gisteren de 15e vergadering van de wereldfe deratie van veteranen in Maastricht geopend. Bij zijn aankomst voor het Staargebouw begroette hij vele oude bekenden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Traditiegetrouw heeft de WD aan de vooravond van de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Ka- i mer een tegenbegroting ingediend. De WD wil voor bijna 3 miljard gulden aan extra bezuinigingen toepassen. Alle departemen ten moeten een steentje bijdragen, met uit- zondering van Defensie. Daar wil de WD I 110 miljoen meer beschikbaar stellen, onder meer ter vervanging van de Neptunes van I de Marine en ter verbetering van het anti- j tankwapen. De extra bezuinigingen wil de I WD grotendeels besteden aan belasting- j verlaging. j De VVD wenst naast de bezuinigingen op de ministeries geen compenserende verho ging van de kinderbijslag (levert 640 miljoen op) en geen invoering van de door de rege ring voorgestelde investeringsrekening (1,1 miljard). Op de ministeries denkt de WD aan de volgende bezuinigingen: beperking van de toename van het overheidspersoneel (op brengst 240 miljoen), verkoop van woning wetwoningen door Volkshuisvesting en een ander subsidiebeleid (260 miljoen), efficiën ter openbaar vervoer (100 miljoen), minder onderwijsvernieuwingen en doelmatiger voortgezet onderwijs (170 miljoen), bij CRM bezuiniging op uitgaven voor omroepen en pers (122 miljoen), minder ontwikkelings hulp (160 miljoen). Met de vrijkomende gelden wil de WD de inflatiecorrectie in de loon- en inkomstenbe lasting volledig toepassen, in plaats van de nu door de regering voorgestelde 80%, wat een verlichting van 425 miljoen voor de belastingbetaler betekent Verder wil de WD de percentages van de tweede en de derde schijf inkomstenbelasting met 1 punt verlagen. Voor een werknemer met een in komen van 28.000 gulden betekent dat vol gend jaar een belastingverlichting van netto 140,-. Deze verlichting zal ook in de hogere inkomens doorwerken. Meer geld wil de WD ook beschikbaar stellen voor het regionaal beleid en voor exportbevordering. De voorstellen van de WD zouden op lange re termijn een positief effect hebben op de werkgelegenheid. Vrouwenhandel in Z.Limburg SITTARD (ANP) De politie in Zuid-Limburg heeft gisteren de 45-jarige barexploitant P. uit Oirsbeek en de even oude werkloze H. uit Urmond aangehouden op verdenking van Handel in Thaise meisjes. Het tweetal zou hebben samengewerkt met de 34-jarige S. uit Sittard die zondag op Schiphol werd gearresteerd toen hij met tien Thaise meisjes terug naar Bangkok wilde, reizen. Gisteren hield de politie in twee door P. geëxploiteerde bars in totaal zeven Thaise meisjes aan. Zij zullen waarschijnlijk het land worden uitgezet. De drie mannen zijn ingesloteri en worden aan de officier van justitie voorgeleid. Volgens de politie bracht het trio de meisjes via Bangkok met een toeristenvisum naar ons land met het oogmerk ze als animeermeisje of prostituee te exploiteren. (Van een onzer verslaggevers) chiedam De technische beveiligingsap- aratuur functioneerde goed. Dit liét de ederlandse Spoorwegen medio juni weten, oderhalve maand na de frontale treinbot- aS bij Schiedam, die in de vroege ochtend an 4 mei aan 24 reizigers het leven kostte, iermee werd direct de volle aandacht wicht op de machinist van de uit Schie- am vertrokken Sprinter, die pas uren later waargewond uit de wrakstukken kon wor- ;n bevrijd. Hij zou een fout hebben ge bakt, waardoor de Sprinter frontaal op de ut Hoek van Holland komende Rhein-ex- ress zou zijn gebotst. te;1 machinist had in Schiedam moeten 'achten totdat de Rhein-express daar was earriveerd, maar was te vroeg vertrokken,, 'aardoor de twee treinen op hetzelfde mo- ;.j Bent hetzelfde spoor bereden, zo luidde de wl gehoorde conclusie. Minstens even be- ingrijk ais de vraag of hier menselijk falen 1 het spel is geweest, is de vraag of de pparatuur die zo prima functioneerde wel- V Z0 e^ec^e^ bad moeten zijn dat mense- Jte misgrepen kunnen worden gecorri- eerd. |e openbare zitting, die de Spoorwegonge- Bhenraad in verband met het nog steeds °Pende onderzoek naar de oorzaken van de reinramp, donderdag aanstaande in Utrecht foudt zal zeer waarschijnlijk voor een be- 12 Bosrijk gedeelte hieraan zijn gewijd. De vijf Wen tellende raad, een door de koningin enoemde en onafhankelijke instantie, kan P die zitting iedereen horen, die voor het nderzoek belangrijke inlichtingen kan ver dekken. De raad houdt zich niet in eerste stantie met de schuldvraag bezig, al zal eze zeker zijdelings ter sprake komen, Voornamelijk met de oorzaken. De huidvraag is onderwerp van een justitieel 'Qrzoek, waarbij ook de spoorwegrecher- ">rokken. Óver de verklaring, die de zwijgen de betrokken instanties Rotterdamse officier van justitie voorlopig in alle talen. De Spoorwegongevallenraad kan na zijn onderzoek aanbevelingen doen aan de minis ter, en daarmee indirect aan de NS, over de technische aspekten van het spoorwegen net, die voortvloeien uit het onderzoek naar de ramp bij Schiedam. Ervan uitgaande dat menselijke fouten nooit zijn te vermijden ligt het voor de hand dat men de technische omstandigheden zal be studeren om herhaling te voorkomen. En juist op dit terrein lijkt de situatie op het fatale baanvak bij Schiedam Voor verbete- ring vatbaar. De na de ramp bij Harmeien in 1962, waarbij 93 doden werden geborgen, en later nog enkele gewonden bezweken, ernstigste treinbotsing gebeurde op een plaats waar twee sporen naast elkaar lopen. Vlak voordat de Rhein-express uit Vlaardin- gen richting Rotterdam begon te rijden, was daar een stoptrein vertrokken. De Rhein-ex press volgde die trein op hetzelfde, zuidelij ke spoor precies volgens de voorschriften. Nabij de plaats van het drama ging de Rhein-express via een wissel over op het noordelijke spoor, om zoals ter plaatse ge bruikelijk is, de stoptrein in te halen en via een wissel een eind verderop weer naar het zuidelijke spoor terug te keren. De stoptrein was volgens schema gestopt op het zuidelij ke spoor. Op het moment dat de Rhein-ex press de stoptrein inhaalde kwam vanuit Schiedam de Sprinter. Deze daverde met een snelheid van bijna negentig kilometer per uur tegen de zware locomotief van de Rhein-express, die al vrijwel tot stilstand was gekomen. De machinist had al vaart geminderd bij het passeren van de wissel en heeft toen hij het ongeval zag aankomen nog krachtig geremd orr. zich vervolgens met een sprong uit zijn cabine in veiligheid te brengen. Hoewel de hulpverlening binnen vijf minuten op gang kwam was het voor een deel van de slachtoffers al te laat. Velen uit het voorste rijtuig van de Sprinter moe- ten op slag dood zijn geweest. Direct na de noodlottige inhaalmanoeuvre op het zeer druk bereden baanvak werd van allerlei kanten gesuggereerd, dat het ongeval voorkomen, had kunnen worden door betere voorzieningen. Onder meer werd gesteld dat een derde spoor de situatie al drastisch veranderd zou hebben. Inhalen op het spoor van het tegemoetkomend treinverkeer zou hierdoor niet nodig zijn geweest. Inmiddels is de nieuwe dienstregeling van de NS zoda nig gewijzigd, dat de Rhein-express nu een minuut later uit Hoek van Holland vertrekt en de stoptrein vijf minuten eerder, zodat de inhaalmanoeuvre bij Schiedam niet meer noodzakelijk is. Het meest besproken werd echter het sys teem van de „Automatische Trein Beinvloe- ding" (ATB), de NS al een plan heeft om voor 1984 het hele Nederlandse spoorwegen net te voorzien van dit systeem werd de roep om versnelde aanleg na de Schiedamse ramp steeds sterker. De ATB is een uit Amerika afkomstig systeem waarbij de ma chinist na eeh verkeerde handeling wordt gewaarschuwd, waarna eventueel een auto matische noodstop kan volgen. Het baanvak Schiedam-Vlaardingen staat voor 1982 op het programma. Een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen laat weten dat men geen aanleiding ziet om de ATB ver sneld in te voeren op het baanvak waar de treinramp plaatsvond. „Het is daar echt niet gevaarlijker dan op veel andere plaatsen. Als de machinist de seinen en aanwijzingen opvolgt is er niets aan de hand", aldus het officieel commentaar van de Spoorwegen hierop. *r Dr. C. A. van der Klaauw is geko zen tot voorzitter van het uitvoe rend comité van het programma van de Verenigde Naties voor vluchtelingen. Hij is de Nederland se ambassadeur bij de VN in Gene ve, UTRECHT (ANP) Ongeveer 8000 jongeren in ons land krij gen minder betaald dan waar ze volgens de CAO's of de wet op het jeugdloon recht op heb ben, Dat stelt althans het NVV- jongerencontact, de jongerenor ganisatie van Nederlands groot ste vakcentrale. Volgens het Jongerencontact betekent dit dat ongeveer vijf procent van alle werkende jongeren wette lijk gezien wordt onderbetaald. In dit verband wijst het Jonge rencontact er op dat een toena me te constateren is van het verschijnsel van de leercontrac- ten, waarbij jongeren per week ƒ20 gulden zakgeld krijgen en de werkgever zorgt voor een vakgerichte opleiding. Deze ten dens acht men zeer kwalijk. In reactie op een en ander hebben de NW-jongeren nu een contro le - actie georganiseerd. Van één tot zes november kunnen jonge werknemers terecht bij vijftig over het land verspreide mel- dingsposten wanneer zij ver moeden onderbetaald te wor den. De klachten zullen dan worden onderzocht door be stuurders van bonden die bij de Federatie Nederlandse Vakbe weging (NW/NKV) zijn aange sloten. De actie wordt afgeslo ten met een grote manifestatie in Hengelo. In deze stad zijn vier metaalbedrijven gevestigd die met het ontkoppelen van leer- en arbeidscontracten be gonnen zijn. Door aan een leer- contract voor een bedrijfsoplei ding geen arbeidscontract te verbinden, zo stellen de NW- jongeren, ontduiken de werkge vers niet alleen het minimum jeugdloon, maar komen ook an dere rechten zoals het recht op sociale verzekeringen in de kou te staan. AMSTERDAM (ANP) De of ficier bij de rechtbank in Am sterdam heeft gisteren acht jaar gevangenisstraf geëist te gen de 52-jarige bankbediende Albert J. wegens doodslag op zijn een jaar jongere vrouw. De bankbediende heeft op de och tend van 5 juli in een vlaag van verstandsverbijstering zijn vrouw, gedood. Na zijn daad probeerde J. zich twee keer van het leven te beroven door mid del van vergassing. Tijdens de behandeling van de zaak bleek dat J. een vrij moei lijke jeugd in Nederlands-Indië heeft doorgemaakt. Bepaalde gebeurtenissen in de oorlog en ten tijde van de soevereiniteits overdracht aan Indonesië heb ben veel indruk gemaakt op de verdachte. In „tamelijk berooi de" staat vertrok hij mét zijn gezin naar Nederland. Zijn vrouw werd mensenschuw en maakte het leven voor haar man af en toe zo ondraaglijk dat aldus de officier de vrouw zacht gezegd mede schuldig is aan haar dood. Hij en de verde diger van de verdachte waar deerden het geduld waarmee J. zijn vrouw al die jaren tegemoet getreden is, zelfs nadat zij haar kinderen van zich had ver vreemd. Toch vond de officier dat hij acht jaar moest eisen omdat er volgens hem opzet in het spel was, ook al was de' man tijdens zijn daad ontoereke ningsvatbaar. Hervatting hartoperaties Eindhoven EINDHOVEN (ANP) Binnen enkele maanden en mogelijk al in januari van het volgend jaar zullen de open hartoperaties in het Eindhovense Catharina-zie- kenhuis worden hervat. Staats secretaris Hendriks van volks gezondheid heeft hiervoor gis teren zijn toestemming gege ven. In het Catharina-ziekenhuis zal nu een zelfstandige afdeling hart- en longchirurgie in het leven worden geroepen. Het eer ste jaar wil men daar twee open hartoperaties per week verrich ten. Geleidelijk aan zal het aan tal operaties vervolgens worden opgevoerd, tot 250 per jaar in 1980. De hartchirurgie in het Catharina-ziekenhuis heeft vier jaar lang „stil" gelegen. De har toperaties werden in 1972 stop gezet door de toenmalige minis ter Stuyt van volksgezndheid na een intern conflict binnen het ziekenhuis. Prins blijft commissaris; Jaarbeurs blij UTRECHT (ANP) Prins Bernhard heeft de leiding van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht laten we ten, dat hij in tegenstelling tot wat werd gezegd na de pu blicatie van het rapport Donner commissaris van de Jaar beurs blijft Een woordvoerder van de Jaar beurs heeft verklaard, dat de prins zeer gezien is bij de deel nemers van beurzen en dat men verheugd is over zijn besluit. Het commissariaat van prins Bernhard is een eretitel. Pre mier Den Uyl verklaarde giste ren dat de regering er daarom geen bezwaar tegen heeft dat de prins deze functie behoudt. Het is niet bekend of de prins zijn activiteiten bij de Jaarbeurs zal uitbreiden. Akkoord over hulp aan garnalenfonds DEN HAAG (ANP) Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij wil gedurende vijf jaar een door het garnalen-opvang- fonds te sluiten lening van 700.000 gulden garanderen. Ver der wil hij gedurende twee jaar voor een leningbedrag van ten hoogste een half miljoen een rentesubsidie geven. Een afvaardiging van de organi satie van garnalenvissers heeft gisteren met het ministerie in principe overeenstemming be reikt over deze hulp aan het opvangfonds, dat de niet via de markt af te zetten garnalen overneemt en dat een enorme aderlating heeft ondergaan als gevolg van scherpe Duitse con currentie. De Groningse garna lenvissers zijn gisteren voor het eerst weer uitgevaren, nadat zij vorige week aan de wal bleven uit protest tegen de grote Duitse invoer. Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. Morgen begint de kinderboekenweek voorde jeugd. Dat worden leuke dagen. Stap eens binnen in de boekwinkel. En zoek Het Verdwenen Plakboek. Dat kost tijdens de Kinderboeken-, week maar f2,75 als je ook een ander kinder- of jeugdboek koopt. I Wees er vlug bij. Weeroverzicht VAN 13 TOT EN MET 23 OKTOBER Het Verdwenen Plakboek is verkrijgbaar zolang de voorraad strekt. Tussen IJsland en Schotland be vindt zich al geruime tijd een uitgebreid gebied van lage druk. Hierdoor handhaaft zich in onze omgeving een zuidelijk stroming waarmee enigszins onstabiele lucht wordt aangevoerd. Langs de oostflank van het lagedruk gebied verplaatsen zich storin gen in noordelijke richting, bij de passage van zo een storing neemt de wind bij ons toe. De bijbehorende frontensystemen hieivan zorgden voor een tijde lijke toename van de bewolking, maar de activiteit van deze fron ten was zodanig afgenomen dat er weinig regen van betekenis uit viel. In de thans aangevoer de lucht komen opklaringen voor, maar deze lucht is wel zodanig onstabiel dat er zich een enkele buienwolk in kan ontwikkelen. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon 0 tot 5 Min.temp. omstreeks 10 graden Max.temp. omstreeks 15 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent Kans op een geheel droog et maal 40 procent. i d 2 HE .3 o' 19 iL |L. i 2 i Het Dordrechts Museum heeft zeven monumentale 18de 18de- eeuwse behangselschilderijen van Jacob van Strij aangekocht. Voorlopig zijn ze in het museum tentoongsteld, aangevuld met ander werk van Van Strij.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9