Europa jachtgebied georganiseerde kunstrovers Uitbreiding Frans-Brussel onvermijdelijk Systeem-Sparen Nog maa net tussenlanding op weg naar Zuid-Afrika VOORBEREIDING OP RHODESIE- BERAAD LOOPT MOEIZAAM Labourregering overleeft aanval Euthanasie op grote schaal in Japan 19 )INSDAG 12 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT/I PAGINA 7 i RUSSEL (ANP) Er bestaan zeer ster- aanwijzingen dat er in het Europa an de negen georganiseerde bendes ope- eren die professioneel kunstdiefstallen edrijven. Voor de verhandeling van estolen kunstwerken bestaat er zo goed |s zeker een netwerk (of meer) dat ïinstens zo goed georganiseerd is als de landel in verdovende middelen. Er zijn an wijzingen te over dat er gespeciali- serde clandestiene verkoopcentra be- aan die zich toeleggen op de handel de kunstdiefstallen te bestrijden beveelt Chatelain een inventarisatie van de Euro pese waardevolle voorwerpen aan. De komst van de computer heeft dat moge lijk gemaakt. Een Europees kaartsysteem van gestolen kunstvoorwerpen, dat er beschikking van Interpol zou komen, zou eveneens een goed hulpmiddel zijn, aldus Chatelain in zijn rapport. De Fransman verstrekt in zijn rapport aan de Europese commissie verbijsteren de cijfers. Sinds de oorlog zijn er in Italië tussen 1970 en 1974 alleen al 81.919 ar cheologische voorwerpen verdwenen, waarvan nauwelijks de helft werd terug gevonden. De activiteiten van de kunstrovers zijn, aldus Chatelain, van ambachtelijk naar industrieel vlak verschoven. Een schilde rij van Claude Vignon dat ontvreemd archeologische voorwerpen of de afzet alleen al 44.000 zeer waardevolle kunst- an oude wandtapijten. voorwerpen gestolen. Ieder jaar worden it alles blijkt uit een rapport van de het er meer. In 1970 waren het er 2.4< oormalige directeur van de Franse mu- Jean Chatelain. Dat rapport heeft hatelain gemaakt op verzoek van dé uropese commissie, het dagelijks be- uur van de EG. Als eerste middel om maar in 1974 was dat aantal al gestegen tot 10.952. Vooral musea en particuliere collecties moeten het ontgelden, maar ook voor heilige plaatsen schrikken de misdadigers niet terug. Chatelain zegt dat Dat de kunstrovers nergens tegenop zien werd uit de kerk van Saint Gervais in blijkt uit enkele voorbeelden: in decern- - ber 1971 verdween uit de kathedraal van Castel franco Veneto een retabel van Giorgione, genaamd De maagd op de troon. Het stuk meet twee meter bij 1,40 meter. In februari vorig jaar verdwenen 28 schilderijen uit het museum voor mo derne kunst in Milaan. Ze werden vrij snel weer teruggevonden en de verheug de museumdirecteur stelde ze weer ten toon. Vrijwel onmiddellijk werden ze op nieuw gestolen en ditmaal namen de rovers, wellicht om de kosten goed te maken nog een aantal andere schilderij en mee. Frankrijk, meet twee bij drie meter. Een standbeeld van Maillol, dat verdween uit de tuin van de Tuilerieen in Parijs, weegt niet minder dan 80 kg. In februari 1973 werden uit een museum in Nice 60 schil derijen, beeldjes en kunstvoorwdrpen te gelijk gestolen. In november 1973 haal den kunstrovers 40 schilderijen ineens weg uit de galerie Hervé. Honderden beeldjes, porseleinen voorwerpen en ou de munten werden in een keer geroofd uit het mueseum Bailleul (april 1974). In januari van dit jaar nog werden 119 Picasso's tegelijk ontvreemd uit het pa leis der Pausen in Avignon. 'alestijnse ikties tegen yrische imbassades OME/ISLAMABAD - De Sy- sche ambassades in Rome en Pakistaanse hoofdstad Isla- labad zijn gisteren aangeval- door pro-Palestijnse Arabie- en die protest wilden aanteke- en tegen de Syrische interven- ie in de Libanese burgeroorlog. 18 ingrijpen van Damascus in ibanon, onlangs bekroond met in offensief in de bergen, heeft Palestijnse positie aldaar terk afbreuk gedaan. Rome bestormden drie man- n een Palestijn, een Liba- 9S en een Syriër de Syri- :he missie met het oogmerk de nbassadeur te gijzelen. Het io drong schietend het gebouw nnen, maakte een vijftal gijze- ars, maar gaf zich een uur ter over aan de Italiaanse poli- Behalve een gewond lid van >t ambassadepersoneel waren in Rome geen slachtoffers. Mele uren later werd de Syri- che ambassade in Islamabad vervallen eveneens door drie iro-Palestijnse Arabieren. Een an hen, een in Pakistan stude- ende Palestijnse jongeman, °P rerd bij een vuurgevecht met Antiepolitie doodgeschoten. De t/ee andere overvallers werden m-estaerd. den Olisl De Democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap Jimmy Carter heeft gisteren in Chi cago deelgenomen aan een op tocht die werd gehouden ter gele genheid van de viering van de dag van Columbus. Met een breed arm gebaar beantwoordde Carter de toejuichingen. Betty Ford helpt" president BUFFALO (AFP) Mevrouw Betty Ford heeft het gisteren, toen zij haar man te hulp trachtte te komen na diens nu al historische flater inzake de toestand in Oost-Europa, er niet veel beter afgebracht dan de president. In een gesprek met journalisten in Buffalo, in de staat New York, prees zij „de ontembare vrijheidsgeest van de landen in Oost-Europa". Vinnig liet zij er op volgen: „Ik denk niet dat president Carter weet waarover hij praat". Beseffende welke blunder zij met deze functie-om schrijving voor de democrati sche tegenstander van haar man beging, probeerde zij deze te herstellen, maar sprak tijen over „senator Carter", eveneens een functie die de oud-gouverneur van Georgia niet bekleedt IRA wilde Queen Elizabeth 2 opblazen LONDEN (AFP) De openbare aanklager in een gisteren in het Engelse Winchester geopend proces heeft verklaard, dat le den van de voorlopige IRA, (het Ierse republikeinse leger, een plan hebben gehad om het En gelse passagiersschip Queen Elizabeth 2 in de lucht te laten vliegen. In het proces staan zes inwoners van Southampton te recht, die ervan beschuldigd worden ontplofbare stoffen in hun bezit gehad te hebben. Om hun plan uit te voeren, al dus de openbare aanklager, had de IRA in een depot in Sout hampton 175 kilo springstoffen opgeslagen. Deze waren be stemd voor het opblazen van de Queen Elizabeth 2. Op 5 novem ber van het vorig jaar was de politie gealarmeerd door een voorbijganger, die twee ver dachte personen had gezien in de buurt van het genoemde de pot. Op 15 november was de politie het depot binnengegaan en had de zes verdachten gear resteerd. Wegeer-akkoord Hl PR/PvdA in irincipe rond MSTERDAM (ANP) De irtij van de Arbeid en de PPR ibben gisteren overeenstem- ing bereikt over „aard, om- wijze van totstandko mt en consequenties van een ^er-akkoord bij de komende tmerverkiezingen". Dat ge urde op een bijeenkomst van twee partijbesturen in Am- erdam. besturen zijn het op alle lofdpunten eens geworden, et gaat hierbij nog niet om de houd van het regeer-akkoord. ie komt pas eind januari aan orde na de goedkeuring van congressen van PPR en Pv- K. Nadere details over de gis- ren gemaakte afspraken wil- m de twee partijen nog niet ekend maken. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL Nu het extreme Brusselse FDF, het Franstalige anti-Vlaamsè front dat van de Belgische hoofdstad kost wat kost een Franstalig bolwerk wil maken, spectaculaire verkiezingswinst heeft ge boekt, ziet het er naar uit, dat de Vla mingen de kans hebben gemist op een voor hen gunstig akkoord inzake de toe komstige staatshervorming. Na de ge meenteraadsverkiezingen van zondag ge looft niemand meer dat de Franse op mars beperkt zal en kan blijven tot Brussel en de 19 omringende gemeen ten. Want niet alleen hebben de taaiextremis ten van het FDF de absolute meerder heid behaald in een aantal Brusselse gemeente waaronder Oudergem, St. Pie- ters Woluwe, St. Lambrechts Woluwe, Schaarbeek en Etterbeek, in 18 van de 19 omringende gemeenten hebben zij eveneens grote winst geboekt. Bovendien hebben de Franstalige lijsten in een aan tal andere gemeenten rond Brussel en diep in het Vlaamse land, eveneens de dat deze gemeenten met Franstalige bied werd afgestaan op voorwaarde dat meerderheid aan het grondgebied van Brussel zullen worden t De regerende christelijke volkspartij van premier Tinderhans, de Volksunie en de het toen daarbij zou blijven. Voor een buitenstaander is het haast onmogelijk om een overzicht te krijgen van de Belgi sche misstanden, maar voor wie er zich socialistische BSP hebben zich al min of in verdiept gaat een wereld open van meer tot deze gebiedsafstand van Vlaams grondgebied aan de FranStaligen bereid verklaard in ruil voor concessies van het FDF, dat het daarbij blijft. De geschiede nis heeft echter bewezen, dat na de FDF- chantage, verdachtmakingen, discrimina tie, corruptie, machtsmisbruik en andere ondeugden, die veelal omwille van de taalvrede tot in de hoogste regeringskrin gen worden getolereerd. een f leurop bloemencheque dé moderne manier van groeten voor ver weg en dichtbij. £E*W^aal er aan k') uw F'europ-bloemist. ]\WÉjr/ Fleuroplnterflora garandeert uw bestelling. i Koninginnegracht 135. Den Haag. Moderne Amerikaanse wapens voor Israël TEL AVIV De Verenigde Statep zullen Israël nieuwe hoogst moderne wapens leve ren. President Ford heeft vori ge week zijn goedkeuring gege ven aan de wapenleveranties waarvoor op de begroting een Het positieve Amerikaanse ant woord op een memorandum dat premier Rabin vorige week aan het Witte Huis zond, komt drie weken voor de Amerikaanse verkiezingen. Zowel president Ford als zijn democratische te genstander Carter dingen naar de gunst van de joodse Ameri kaanse kiezer. Van onze correspondent Roger Simons. 'ONDEN De socialistische regering Callaghan kwam gister- vond met een meerderheid van 13 stemmen uit de stemming, ie na het speciaal Lagerhuisdebat over de hachelijke Britse conomische situatie uitgelokt was door de conservatieve opposi- iepartij. Het Lagerhuis keurde de regeringspolitiek goed met 301 egen 288 stemmen. De liberalen en de nationalisten van Schotland Wales stemden tegen met de conservatieven, let debat werd gesloten door premier Callaghan, die de oppositie rvan beschuldigde, dat zij het land uit elkaar trachten te rukken. Je conservatieven willen terugkeren naar 1933 maar onze natie s niet verdeeld zoals toen. Miljoenen mensen verwachten van de -abour-regering, dat zij zal slagen. Wij zullen niet terugdeinzen [oor pijnlijke maatregelen en het land uit de brand helpen, -allaghans minister van financien Healey, spande zich tijdens het kbat in om de Lagerhuisleden en de buitenwereld ervan te 'vertuigen, dat de socialistische bewind de economische situatie nder de knie gekregen heeft. Hij ontkende, dat het Internationale ïonetaire Fonds, waarvan Groot-Brittannië weer 2.3 miljard pond "1 lenen, nieuwe Britse openbare bezuinigingen van 3 miljard pond 'enselijk acht. Toch kunnen zich volgens minister Healey nieuwe invoorziene problemen voordoen, maar de regering zal dan niet arzelen om in te grijpen. Hoe u automatisch meer kunt sparen. en u vlugger iets moois bij elkaar heeft. Systeem-Sparen is één van de nieuv diensten van de spaarbank. Het maakt sparen zo gemakkelijk, dat u er geen Lijkt het u prettig om ongemerkt een )oi bedrag bij elkaar te sparen? Vindt u I verstandig om automatisch meer renti LEIDSE SPAARBANK zieke of de familie. De euthanasie werd in de meeste gevallen toegepast door het onthouden van kunstmatige zuurstoftoediening of het loskoppelen van ademhalingsapparaten. In enkele gevallen werden vitale ge neesmiddelen ingehouden. Dodelijk virus géisoleerd BRUSSEL (ANP) Het ge- Op de afdeling virologie van het enkele honderden mensen zijn een tot nu toe onbekend virus instituut voor tropische genees- Het tot op heden niet kunnen kunde in die stad hebben dat identificeren van het virus heeft meegedeeld. Een identificatie tot gevolg dat men nog niet i Voor een reis van ongeveer drie weken is onze speciale verslaggever Ivo Post- ma naar Zuid-Afrika vertrokken, brand punt van de recente ontwikkelingen in het zwarte werelddeel. Vandaag zijn eerste verslag. Van onze speciale verslagge- kom. Dan moet ik ook maar ver Ivo Postma eens naar de bediendenverblij- ven bij hun huis komen kij- JOHANNESBURG Een ken. Die zien er heel comforta- vliegtuig met 120 blanken op bel uit met stromend water, weg naar Zuid-Afrika. Der- douche, electriciteit en alles tien uren vliegen tussen Lu- wat ze nodig hebben. Dan xemburg en Johannesburg, buigt hij zich naar mijn oor tussenstops in Nice en op het over en vertelt op zachtere vliegveld Leon Ba bij Libre- toon verder: „Weet je dat er ville in Gabon. Dertien uren een voortdurende wrijving be- voor een eerste kennismaking staat tussen Engelssprekende met het blanke deel van de en Afrikaanssprekende Zuid- Zuidafrikaanse bevolking. Afrikanen. Er zijn best goede Afrikaanders, maar je hebt er Het grootste deel van de pas- ook verschrikkelijke lieden on- ties van twee tot vier maanden migen van hen", in Europa hebben doorge bracht, sommigen van hen in Het is nacht en Afrika glijdt aansluiting op de Zuidafri- ongemerkt onder ons door. kaanse campagne in Angola, Men had graag zijn benen waaraan zij hebben deelgeno- even willen strekken in de men als vrijwilliger en die hen transitohal van Nice, maar de wat extra geld heeft opge- bus die de passagiers daar bracht. heen moest brengen blijft weg. „Ik heb bij de voorste trojépen We staan boven aan de vlieg- gezeten. Wij zaten op 60 kilo- tuigtrap een beetje verwezen baan heeft bij de computer in or oon staking zijn. Het ant- een der grote Johannesburgse woord komt van de steward industrieën. Heb je gedood", die zegt: „Zo gaat het tegen vraag ik hem. „Nee", is het woordig elke dag". Terug in antwoord. „Maar het was het vliegtuig zegt Arthur uit soms wel spannend in die Durban: „Ik geloof dat de loopgraven. Heb je wel eens Fransen ons niet mogen", van Stalin-orgels gehoord, ..Nou, en ik moet niets van de nou, met die dingen schoten ze Fransen", zegt Walter, rakelings over onze loopgra ven heen. Hij gebruikt de term In Libreville wordt er niet „stront" om aan te duiden hoe eens een vliegtuigtrap aange- onprettig hij het daar vond. reden. Gabon, een der zwarta- Verder treffen we behalve za- frikaanse landen die een „rea- kenlieden en wat oudere echt- listische politiek" voeren ten paren nog enkele Nederlan- aanzien van Zuid-Afrika, ver ders in het vliegtuig aan. On- leende wel landingsrechten der andere twee beroepsmili- aan de luchtvaartmaatschap- tairen, door een kennis uitge- pij Luxavia, waarvan het me- nodigd voor een vakantie van rendeel der aandelen in han- zeven weken in de omgeving den is van de Suidafrikaanse van Pretoria. Camera's, tele- Lugdiens, maar geheel van lenzen en verrekijkers beho- harte schijnt het niet meer te ren tot hun uitrusting. „Het zal gaan. „Toen ik in april uit daar onderhand wel wat rusti- Zuid-Afrika vertrok, mochten is, zullen de mensen wel wat ze daar met macliinegeweren luier worden en zullen ze wel de zaak min of meer in de niet zo gauw de straat op gaten hielden. Nu zijn de be gaan". Naast Walter aan het trekkingen kennelijk zo ver raampje zit Arthur, een jonge- slechterd dat je niet eens meer man uit Durban die twee jaar uit het vliegtuig mag. lang in Europa heeft rondge- te leren wat er We zitten ongeveer boven te koop is". Hij verlangt Botswana wanneer het volle enorm naar het weerzien met dig licht wordt. Anderhalf uur gen over het vinden van een nationale luchthaven Jan baan „Als je wilt werken^vind Smuts, die ligt halverwege tus- n de regeringszetel Pretoria i de industriële kolos Johan nesburg. Onopvallend staan in hoeken van de aankomsthal militairen met pistolen en ma chinegeweren. Sommigen van mijn medepassagiers tonen je altijd werk", zegt hij. En zo verging het hem ook in Euro pa, waar hij van tijd tot tijd wat moest verdienen om te kunnen blijven. Hij luistert lange tijd naar Walter, een zoon van Nederlandse immi granten die hem vertelt over zich daar zeer misnoegd over, zijn lotgevallen in de mislukte maar op welke internationale door elkaar op kosten van de bestemmingen. Met enkele an- luchtvaartmaatschappij. deren zit ik in de autobus die Michael, die in Rhodesië heeft ons over een indrukwekkende gewoond en nu met zijn ou- zesbaans weg naar het een ders in Durban is, heeft enkele trum van Johannesburg brengt Mooie witte bungalows met een of twee auto's ervoor, aan beide zijden van de weg. nadrukkelijke opvattingen over zijn Zuid-Afrika. Hij raakt geinteresseerd als hij duidelijk maken. Thuis in in de binnenste buitenwijk. Durban hebben ze een zwarte Hier en daar zie je zwarte huishoudster en een zoeloe- mannen en vrouwen lopen of man van Michaels leeftijd die met elkaar staan praten. Ze de tuin bijhoudt. Dat is al dragen kleurige overhemden jaren een goede vriend van en jurken. Het is zondag, Kru- mij", vertelt hij. „Ik heb zoeloe gerdag, en omdat deze natio- van hem geleerd en we hebben nale feestdag op zondag valt het samen altijd geweldig leuk dit jaar, heeft iedereen ook gehad" Hij geeft me zijn maandag vrij. Het is een lang adres en dringt erop aan dat weekend en daarom zijn veel SALISBURY (Rtr/AFP) De kansen op het welslagen van de conferentie over Rhodes ië, die op 25 oktober in Genève van start moet gaan, zijn er de laatste dagen nog niet beter op géwordén. Smith houdt zich aan het plan-Kissinger, terwijl de zwarte natio nalisten een aantal hoofdlijnen van dit plan verwerpen. Zowel Nkomo als Moezorewa, de leiders van de Afrikaanse nationale raad, menen dat één jaar overgangsregering voldoende is om daarna over te gaan tot de onafhankelijk heid onder een zwart meerderheidsbewind. Het plan Kissinger voorziet in een overgang stijd, van twee jaar. Ook verlangen de natio nalisten waarborgen voor de positie van de duizenden guerillastrijders, alvorens de con ferentie in Genève begint De zwarten hebben kritiek op de Britten, Inmiddels is opnieuw onduidelijkheid ont staan over het leiderschap van de ZANU, een van de belangrijkste nationalistische bewegingen. Algemeen ontstond de indruk dat guerillaleider Robert Moegabe het lei derschap had overgenomen van ds. Ndaba- die zij arrogant noemen omdat ze geen ningi Sithole, maar gisteren werd bekend behoorlijk overleg hebben gepleegd met de nationalisten, alvorens de conferentie te be leggen. Een woordvoerder van Nkomo ver klaarde dat de nationalisten geen deel heb ben gehad in de afspraken die waren maakt door Smith, Kissinger en Vorster. dat Sithole is bevestigd in zijn functie van ZANU-voorzitter en is benoemd tot leider van de ZANU-delegatie naar Genève. De ZANU-troepen zijn teruggetrokken uit het ZIPA-guerillalegèr.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7