LANGS OMWEGEN Hobbyisten jagen auto uit binnenstad" Dienstencentrum De Kooi roerde zich 5 jaar tang op een voortreffelijke manier Experimentele lammetjes brengen het niet verder dan de kerstpot WD-RAADSLID VALT UIT IN DE VERKEERSCOMMISSIE: Don Bosco LTS-ers landelijk geprezen 99Oranjerijders99 vinden weinig weerklank bij kantonrechter Verkeerslichten op Hooigracht DINSDAG 12 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Êlke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen.' Het nummer vari mijn geduldige telefoon is 071 12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. De zaal van speeltuinvereniging „Ooster kwartier" gonsde gisteravond van het buurtwerk. Het dienstencentrum in het Leidse Kooikwartier vierde er zijn eerste lustrum. Volgende week maandagavond 18 oktober wordt aan eenzelfde „revu" gestal te gegeven, want de vreugde is groot om dat er in de afgelopen vijf jaar erg veel is bereikt. De heer A. J. A. Thoma, leider van dienstencentrum, vertelde me gister avond, ergens in de stampvolle zaal, dat dit Kooi-werk niet meer weg te denken is uit de wijk: „We heben hier een vaste kern van ongeveer 150 mensen; 350 staan er ingeschreven. Het loopt werkelijk fantasti sch. De clubs breiden zich uit. De één vertelt het door aan de ander, het wordt steeds drukker. Van alle wekelijkse activi teiten hebben we vanavond een pakkend voorbeeld. Het centrumwerk Wordt een levend begrip hier. Maar waar het allemaal om draait is toch altijd nog de hulpdienst. Vrijwilligers, die kleine diensten verrich ten: apotheekreceptjes wegbrengen, dokter halen, boodschappen doen, een tuintje op knappen, eenzame mensen bezoeken. En wat ze allemaal niet meer doen. In die geest sprak ook de voorzitter van de stichting Dienstencentrum Leiden, de heer W. J. de Haan: „Het dienstencentrum is tegenstander van de opvatting, dat men sen die spontaan en enthousiast zich inzet ten voor hulp aan ouderen buiten het dienstencentrum om begeleid worden. Im mers op deze wijze verdwijnt het onderling contact tussen de hulpvrager en het dienst encentrum, èn tussen de vrijwilliger en het dienstencentrum. Om te bereiken, dat de oudere Kooibewoner in uw midden mag en kan blijven, heeft het dienstencentrum de samenwerking gezocht met o.m. de stichting wijkcomité de Kooi, speeltuinver eniging Oosterkwartier en de clubhuizen Zevensprong en Mirt. Ondanks lange voor bereidingen stuit deze samenwerking op onduidelijkheden rond de te vormen Pro- jectraad de Kooi. Niettemin leeft in het dienstencentrum de opvatting dat er bin nen twee jaar een zelfstandige Projectraad de Kooi kan zijn. En dat binnen het idee van wijkgebonden personen en organen". De lustrumviering kon er gisteravond nog nauwelijks één belangstellende bezoeker bij hebben. Het was bijna te vol. Daarom werd enkele malen de verzuchting ge slaakt: een buurthuis is hier meer dan dringend noodzakelijk. En dat in het belang van „allen in de Kooiwijk". Verder kende gezelligheid geen tijd, in dat gebouw van Oosterkwartier. Glundere gezichten, ouderen die overal aan mee wilden doen. Dat zag je al bij het optreden van het zangkoor onder mevrouw Kalsbeek, bij de gymdemonstratie. Prachtige „avondliede ren" van het bejaardenkoor: „Als 's avonds de bloempjes rusten" en over de zon die ter kimme nijgt en „Ik heb je net zo lief'. Schitterend; met als gevolg enkele vochtige ooghoeken. Een impressie van een Engelse les onder leiding van juffrouw Verhagen. Mijn complimenten voor zo veel resultaat. Volksdansen en een dia-vertoning over 5 jaar centrum-activiteiten. Een verloting ging er nog best in. Pas vijf jaar diensten centrum De Kooi, maar men zou er niet meer van buiten kunnen. En dat is een felicitatie waard. Volgende week wordt het feest dubbel en dwars overgedaan. RUNSBURG. 11 okt., bloemen (resp. gem. prijs, aanvoer) Alstroemeria 0.787 450. Amaryllis 0.529 432. Anjers Am. 0,172 45160. Anthurium 0,229 620, Asters 0.772 1715, Chrys. gepl. N.C. 0,283 50621, Chrys. tros n.c. 0,795 23206. Chrys. gepl. jr. c. 0,469 680, Chrys. tros jr. c. 1.698 8674, Dahlia 0,095 3760. Eikeblad 0.784 800, Euphor bia 0.235 4720. Fresia 1.941 1413, Gef- bera 0.304 1250. Gladiolen 0,162 49600. Glad. colvill. 0,270 3340, Glad. nanus 0,094 17980. Iris 0.727 12444, Lelie kelk 0,329 940. Lelie tak kas 0.263 76360. Liatris 0.141 39440. Rozen kleirtbl. 0.093 17060. Tulpen 0,250 15, Apeldoorn kas 1,338 140, 2e soort per bos 0.675 256, 2e srt per stuk 0,102 12680. Anjers tros 0.146 20590, Rozen baccara 0.521 2900, Rozen sonia 0,225 4960, Stro/droogbl. onb 1,356 601, Div. snijbloemen 1,500 3930, Div. snijbloemen 0,227 14854, Anemonen imp 0,220 1210. Or chid. arach. imp 1,122 1740, Orchid dendr. imp 0.091 28940, Protea imp 0,786 2850. Div. bladsrt. imp 1,234 742, Div. snijbl. imp 3,989 874, Div. snijbl. imp 3,060 124, Begonia 1,089 176, St. Paulea 0,701 896, Div. potplanten 0,559 1318. ROELOFARENDSVEEN. 11 okt., snij bloemen Anjers tros 14 p.s.. Chry santhen stuks: Cremon, Bornholm, Lo- vita, Shandy, Astro. Breitner, Alex Bet-. *er. Gemengd. Hollyday, Regalia, Es cort, Soccer. Clingendaal. Eureka 25-62 Chrys. tros: Gemengd, Gompy, Rianek- ke, Majola, Clarette, Lilian Hoek, Sonja, Rosetta. Natalie, Pamela, Sigrid, Skippy, «oris, Hoorwoord. Windy, Lucida. 60- 1^0 p.b. Chrys. Jaarrond 200-230 p.b. Dahlia 71 p.b., Gerbera 40 p.s., Lelie 14 p.s., Liatris 90-220 p.b.. Nerine 21 P.s., Omithogalum 115-220 p.b., Strelit- zla 186 p.s. Rozen: Belinda, Carol, Ever- gold, Garnette, La Minuette, Marimba, «rina, Baccara, llona. Est. Ofarim, An nabel, Motrea, Teach In, Golden Times, Mercedes, Sonia, Yellow Belinda, Lifira- 1&-63 p.s. Iris: Prof. Blaauw, Ideaal 100-160 p.b., Freesia: Aurora, Ballarina, Golden Yellow. Golden Melody. 225-270 P b., Anjers: Allee. Carnaval, Charmeur, Rose, Lena. New Arthur. Keefer, Nora, Le Reve, Rode sim, Esperance, Dark Lena, witte sim. Helga, Yellow dusty, gemengd, 15-45 p.s. Ronald en Henk, knapen school kwamen er bijna hon derd, waarvan 60 procent vrij willig meedeed aan de uitge schreven wedstrijd, de rest zag er geen direct heil in. Ronald en Henk gingen echter aan de slag, ze vulden vragen in over bepaalde apparaten, over fa brieken, over de specialiteit van een x of ander x elektro technisch fenomeen (na een introduktiefilm over beroepen en dergelijke). Ze waren bezig met de bediening van compu ters en verschillende andere toestellen. Henk: „Die vragen met toekomst hebben ons een hele dag bezig gehouden." En ze kwamen er nog zegepralend uit ook. Di recteur A. Postma en de lera ren W. F. Meijers en A. van Dun zijn op het ogenblik erg trots op hun winnende leerlin gen: „Dat komt niet elke dag voor", meent leraar Meijers. De foto werd een „duur plaat je", want de twee winnaars (links Ronald) gingen met dure toestanden op de kiek. U ziet ze daar bezig met allerlei re- laisschakelingen. Knapen met een toekomst. LEIDEN Het lid van de verkeerscommissie, de heer A. van der Zon heeft gistermiddag opnieuw een lans gebroken voor het verruimen van de parkeermogeljkheden in de Leidse bin nenstad. „De voetganger komt met de auto. Als de wagen verdrukt wordt, komt er nie mand meer winkelen in het Leidse centrum," waarschuwde de heer Van der Zon wethouder C. Waal. Het kaalslaggebied achter de Haarlemmer straat „De Camp" achtte de heer Van der Zon uitermate geschikt voor de aanleg van een groot parkeerterrein. „Er gaan de laatste tijd stemmen op om dit gebied vol te bouwen met woningen. Dat betekent dat de winkels in de Haarlemmerstraat helemaal niet meer te berei ken zijn, niet voor bevoorrading en niet voor consumenten". De heer Van der Zon stelde voor het parkeerterrein te voorzien van een aantal bomen. In zijn streven vond hij Dokter Kortmann aan zijn zijde. Deze klaagde er over dat het St. Elisabeth Gasthuishof zeer slecht bereikbaar is door de thans her en der verspreid staande personenauto's en vrachtauto's. Toen wethou der Waal de mogelijkheid aandroeg om het parkeren onmogelijk te maken door het plaat sen van paaltjes antwoordde de heer Kortmann korzelig: „Ach komt u nu niet met die akelige paaltjes aanzetten. Die dienen nergens voor. Ze maken de doorgang alleen nog moeilijker." De heer Van Zijp (CDA) stelde zich op het standpunt dat er helemaal geen parkeernood is in de Leidse binnenstad. „Wanneer het ver keer ordelijk gewezen wordt op de parkeer voorzieningen en wanneer niet iedereen zijn auto op het Stadhuisplein kwijt wil, is er niets aan de hand." Hierop ontstak de heer Th. Wessels (WD) in woede: „Het parkeerprobleem is in Leiden geen mogelijkheidskwestie maar een politieke kwest ie. De heer Beijen (PPR-red.) heeft een hobby en die heet „auto-pesten". Mensen zoals u hel pen hem er bij de auto uit de binnenstad te jagen", verweet hij Van Zijp. Het WD-raadslid kondigde hierop een motie aan, die de WD- fractie binnenkort zal indienen om een adequa te oplossing voor het parkeerprobleem te hel pen vinden. „En dan zal ik nog weieens zien wie er gelijk krijgt, de meerderheid van de Leidse bevolking, of dat handje vol hobbyisten in de raad." De R.K. Technische School Don Bosco in Leiden heeft in elk geval twee erg tevreden leerlingen. Het zijn de 17-jari- ge Ronald Need uit Leiden en ■zijn klasgenoot de 18-jarige donkerogende Henk Floor uit Oegstgeest. Beiden hebben enige tijd geleden deelgeno men en met veel succes, aan een wedstrijd „De Elektronen- baan", die door de Vereniging tot Bevordering van Elektro technisch Vakonderwijs in Ne derland was uitgeschreven op de onlangs gehouden Firato 1976 in Amsterdam. De twee jongens zijh leerlihgen van de vierde klas elektrotechniek en hun geaardheid hebben ze niet onder stoelen of banken gesto ken, want ze kwamen uit de wedstrijdbus als winnaars van één der hoofdprijzen. Onder scheidingen die op 19 oktober in het RAI-gebouw zullen wor den uitgereikt. Wat voor prij zen? „We hebben er geen idee van, dat moet nog een verras sing blijven", beseffen Ronald en Henk. Ze waren op de Firato - een elektrotechnische wereld die elk jaar weer voor de liefheb ber en betrokkene opengaat - met duizenden andere techni sche scholieren uit het hele land. Ook van de Don Bosco- Veilingen In Hazerswoude, aan het West- LEIDEN De „oranjerijders", personages die volgens de poli tie door het rode verkeerslicht zijn heengedenderd maar vol gens hen zelf door kleur van het laatste ogenblik, oranje dus, vonden gisteren weinig weer klank met hun beweringen op de zitting van het Leidse kan tongerecht In de meeste gevallen werd, ook na het oproepen van de verbali serende constaterende agenten, een boete van 75 gulden hetzij drie dagen hechtenis uitgedeeld. Een uitzondering vormde een man, die noodgedwongen door rood reed omdat hij zijn rech tervoorband voelde leeglopen en snel naar de kant de weg wilde. Schuldig zonder straf, was het oordeel. Duistere kijker Het niet betalen van de omroep bijdrage kwam een nijvere tele visiekijker duur te staan: 100. gulden of vier dagen hechtenis leverde dat deze zwartkijker op. „U dacht zeker, dat er met zwartkijker zwart-wit-kijker werd bedoeld", veronderstelde rechter Van Dijke. De e veront schuldiging van de man dat hij niet van de regeling op de hoog te was, deed niets aan de boete af. Hetzelfde omroepzwaard trof een psychologiestudente, die nietsvermoedend een inspec teur van deze duistere zaken binnenliet; ze bezat namelijk een radio waarvoor zij in het geheel geen omroepbijdrage had betaald en werd prompt tot zwartluisteraarster bestempeld. Haar onwetendheid bracht haar een boete van 25 gulden of één dag in de cel. Schichtende rijders Het resterende deel van de zit tingen was voor de roekeloze, te snel rijdende automobilisten. Het tarief was voor de meesten drie gulden per te hard gereden einde om precies te zijn, heeft men de natuur een zetje gege ven. Onder de perebomen van veehouder Piet de Jong darte len - dierlijker wijs gesproken veelte vroeg - twee lammetjes rond met wollige moeder schaap in de onmiddellijke na bijheid. „Ze zijn van vrijdag morgen, vorige week, en ze doen het goed hoor", zegt mevrouw De Jong, die er wel plezier in heeft. Moeder schaap, die met haar twee dochters op de foto moet, is bijzonder jaloers en omgeeft haar springerige kroost met venijnige zorg. Een van de kin deren De Jong wordt krachtig op de hoornloze kop genomen en ze is van harte bereid deze vertoning, zelfs niet op ver zoek, te herhalen. Een vreemd toneeltje, daar op die drassige oktoberse wei. Normaal is het als in het voor jaar, zeg maar februari, maart en april, de schapekinderen ter wereld komen. Maar Piet de Jong trachtte de cyclus via een ingreep te doorbreken. Hij haalde er een veearts bij en die gaf moeder schaap een hormoneninjectie. „Dat is het eigenlijk", aldus boer De Jong; „dit schaap heeft nou al voor de tweede keer gelamd; in ja nuari was het de eerste keer. Het was voor mij een experi ment. Ik wou eens kijken hoe het zou uitpakken. Nog drie andere schapen kregen een spuitje, maar die lamden niét. De twee oktober-lammetjes met hun moeder en eigenaar Piet de Jong Bij deze is het gelukt. Leuk hè, die lammetjes; voor de kerst bout zijn ze straks wel goed. Het wordt wel meer gedaan, die hormoneninspuitingen; op Texel bijvoorbeeld. Daar „lammen" de schapen drie keer per jaar, als het goed is". De trots van De Jong laat zich bijna niet. op de plaat vangen. De fotograaf, die meermalen in starthouding op zijn hurken boven het sappige gras zijn evenwicht dreigt te zullen ver liezen, wordt er bijna ture luurs van. Peren en hooi wor den aangedragen om het drie tal tot poseren te bewegen. Zo wordt dan toch nog het experi mentele gezinnetje (zonder va der overigens, want die had wel wat anders te doen) voor deze rubriek vereeuwigd. kilometer .en daar viel noch bij rechter mr. Van Dijke, noch bij rechter mr. De Koning veel op af te dingen. Onaangenaam weggedrag werd door de justitie evenmin in dank aangenomen. Dat ondervond een „in een re flex" rechts over de vlucht strook inhalende bankemployé, bij wie een auto van onze zuid erburen in de weg zat 75 Gul den boete, maar bovendien nog een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar. Een student medicijnen, die met 62 kilometer per uur over de Lammenschansweg raasde, vond het bezwaarlijk, dat „sub jectieve factoren geen rol mo gen spelen bij de uitoefening van de rechtspraak". Iedereen rijdt daar te hard, terwijl 50 rijden in een nauwe straat, wel toegestaan,veel gevaarlijker is". Ret mocht niet baten, rechter Van Dijke week niet van het drie gulden de kilometer-tarief af. FRANK BUURMAN Celstraf voor roof onder bedreiging LEIDEN/DEN HAAG - Negen maanden gevangenisstraf waar van drie voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Dat was het vonnis dat de Haagse rechtbank gisteren uit sprak over een 36-jarige Leidse loswerkman, die in de Joubert- straat een gezin onder bedrei ging-had beroofd. De man was met een vriend de woning binnengedrongen. Het tweetal hield de drie zich in de woning bevindende personen onder bedreiging met een mes in bedwang en roofde onder meer een hanglamp, een tapere corder en een platenspeler. De volgende ochtend kwam de los werkman nog een keer naar de woning om de bijbehorende speakerboxen op te halen. De loswerkman was overigens pas vier maanden weer op vrije voe ten. De officier van justitie had tegen hem zestien maanden ge vangenisstraf geëist LEIDEN Het college van b. en w. overweegt verkeerslichten aan te brengen op de Hooi gracht ter hoogte van de Nieu we Rijn en de Hogewoerd. Dit teneinde voetgangers en (brom)- fietsers een veiliger oversteek over de City-ring te geven. Mevr. Koeman leest een gedicht voor, dat zij speciaal voor het eerste lustrum had geschreven

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5