Noord wijk in ban van Soldaat van Oranje Inter gemeentelij k overleg in Voorschoten over kabeltelevisie Sober jubileum Raiffeisenbank Zoeterwoude Dienstencentrum houdt open huis Kritisch Faunabeheer wil jachtverbod fazant in Wassenaarse duinen PAGINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 12 OKTOBER 191 Dl Legpenning Schweitzer te koop Alphen aan den Rijn Ha rold E. Robles, internationaal secretaris van de Schweitzer- stichting, sinds 1 juni geves tigd in Deventer, kondigde gisteren een internationale aktie aan die tegelijkeitijd van start ging in Alphen. De stichting gaat een legpenning uitgeven met dezelfde beelte nis van Albert Schweitzer, zoals die ook op de brug te vinden is. De beeltenis is een ontwerp van de beeldhouwer Willem Vis uit Hazerswoude, en volgens de heer Robles is het „een prachtige kop" van Schweitzer: „Het geldk kan men slechts vermenigvuldi gen als men het deelt". De zilveren legpenning kost 38,50 waarvar. tenminste 10,- is bestemd voor het nieuw te bouwen hospitaal in Lambarene. „Ik zal er zelf op toezien dat het geld daar ook komt," aldus Harold Robles. Aan mevrouw Schweitzer, die de eerste penning kreeg aangeboden, werd ook nog een tweede overhandigd. De heer Robles verzocht haar deze te geven aan koningin Juliana. Mevr. Schweitzer brengt morgen een bezoek aan paleis Soestdijk. De zilveren legpenning kan worden besteld door over schrijving van 38 gulden op het giro-nummer van de ANB-Leiden, 9013, ten name van „Levenswerk dr. Albert Schweitzer, bankrekening nummer 56 63 33 333. De penning wordt dan binnen korte tijd toegestuurd. Burgemeester opent Wegwijzer in Rijnsburg RIJNSBURG Burgemeester De Roos opent morgenmiddag om half vijf de tweede christe lijke basisschool in Rijnsburg. In het nieuwe gebouw zijn naast de gebruikelijke klasloka len ook een ontmoetingsruimte, een handenarbeidhoek, een do- cumentatiezaal en een patio op genomen. De Wegwijzer, zoals de school zal gaan heten, kan 's avonds van zeven tot tien uur door ou- ders en belangstellenden bezich- tigd worden. Donderdag is er voor de kinderen een speeldag ter gelegenheid van deze feeste- lijke gebeurtenis georganiseerd. Vervaarlijk uitziende afzettingen, asperges, bunkers en gapende vuurmonden doen de Tweede Wereldoorlog op het Noordwijkse strand herleven. Gelukkig is het slechts schijn, zoals de honderden nieuwsgierigen de afgelopen dagen duidelijk hebben kunnen merken. SOORDWUK - Varia/ van- daag zijn de wegen rondom Huis ter Duin voor alle ver keer afgesloten. Reden hier voor zijn de opnamen voor Neer lands jongste filmpro- dukt-in-de-maak „Soldaat van Oranje". De makers van de film hebben over gebrek aan belangstelling bepaald niet te klagen. Vooral tijdens het weekeinde was het in de badplaats extra druk en talrijke dagjesmensen maak ten van de gelegenheid ge bruik om op het strand een kijkje te nemen bij de attribu ten, die herinneringen oproe pen aan de bezettingstijd. He vig geknal en gedreun gaven er bij tijd en wijle een nog bliek, is een andere vraag. De realistischer effect aan. bewakers met hun honden zijn Of de filmploeg altijd gelukkig bepaald niet getapt bij de toe- is met de toeloop van het pu- schouwers. Nu en dan kregen zij het zelfs aan de stok met die blijkbaar te diep in het wandelaars en kijklustigen. glas had gekeken, vond een Een keer moest de politie er oude legertruck een ideale ge- aan te pas komen. Een man, legenheid om z'n roes uit te slapen. Dit gaf 's nachts wat consternatie, maar met de sterke arm werd de nachtver- blijver uit het historische vehi kel verwijderd. Het pad van de filmmakers gaat niet altijd over rozen. In de nachtelijke uren liet opeens de generator van de verlich ting het afweten. De dieselolie bleek op. Een politiepatrouille bood de helpende hand en trommelde een garagehouder uit bed voor aanvulling van de voorraad. Voorts raakte een vroeger Duits legervoertuig betrokken bij een aanrijding en een lid van de filmploeg verspeelde op zee een geleend wapen. NOORDWIJK - Het diensten centrum Noordwijk bestaat 1 november vijf jaar. Dit eerste lustrum gaat zij vieren met een „open dag" in het dorpshuis „De Kuip" op donderdag 21 ok tober. Veel van wat men doet, maar ook wat anderen doen, zal daar te zien zijn. Medewerking verlenen de open bare Bibliotheek, Interkruis, Maatschappelijke Dienstverle ning en Gezinszorg, „Graag Ge daan", Herwonnen Levens kracht, de r.k. Bond van Bejaar den „St. Jozef', de Algemene Bond van Bejaarden en De Zon nebloem. Het programma voor die dag begint 's morgens om 10 uur en eindigt om 5 uur. Er zullen ver schillende stands te bezichtigen zijn, verder zijn er doorlopende filmvoorstellingen, demonstra ties op het gebied van het pot tenbakken, bejaardengymnas- tiek, volksdansen, een optreden van het koor Zang en Vriend schap, verder toespraken van de heer Seelen van de Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid en van direkteur Plettenberg. Zij die zowel het ochtend- als het middagprogramma willen meemaken kunnen tegen een geringe vergoeding in De Kuip een broodmaaltijd gebruiken. Men dient dit dan wel bij één van beide centra op te geven. LEIDSCHENDAM - Het kwartet Sonata da Camera geeft zondag 17 oktober in het Paus Johannes Centrum in de Leidschendamse wijk Prin senhof het eerste concert van de serie van acht die de stich ting Cultureel Contact Prin senhof de muziekliefhebbers deze winter aanbiedt. Het concert begint om kwart over acht; toegangsprijs zes en ze ven gulden. LEIDSCHENDAM - Bij de nieuwe vestiging van de Open bare Bibliotheek aan de Van Ruysdaellaan zal voor 16.500 gulden eenparkeerterreintje voor 16 auto's worden aange legd. Bijna een jaar geleden is de bibliotheek verhuisd naar de leeggekomen school waarin ook de Stichting Schooltand- verzorging een onderdak heeft gevonden. Vooral bezoekers van de bibliotheek bezetten de, toch al weinige, parkeerplaat sen ter plaatse. Gemeentewer ken zal nu de voormalige KORTWEG speelplaats als parkeerterrein inrichten, bij de bibliotheek enkele zitjes maken en boven dien de entree met bloembak ken verlevendigen. NOORDWIJK - De vereni ging „Vogellust" houdt vrijdag 22 oktober in De Rank aan de Golfbaan een bijzondere vo gelavond, welke geheel gewijd zal zijn aan de tropische vogel soorten. De heer L. A. Oo- strom uit Utrecht vertoont dan een ruim twee uur durende kleurenfilm over de verzor ging, het kweken, de voedings wijze en tal van andere we tenswaardigheden op het ge bied van de tropen. Deze aan wijzingen zijn bijzonder be langrijk, vooral nu als gevolg van uitvoerbeperkingen in ve le landen, het zelf kweken van tropische vogels, steeds meer interessant belooft te worden. Waardevolle tips krijgt men ook over tal van andere zaken, waaronder de volière bouw. Elders trok de film van Oo- strom stampvolle zalen. Alle belangstellenden uit Noord- wijk en omgeving ook niet- leden van „Vogellust" heb ben gratis toegang. De avond begint om 8 uur. LISSEDe Lissese politie houdt donderdag 14 oktober een kijkdag voor vermiste rij wielen. Elke inwoner die in de afgelopen maanden zijn fiets is kwijtgeraakt, wordt ver zocht tussen zeven en tien urn 's avonds naar het bureau te komen om te zien of het rij wiel tot de gevonden fietsen behoort een Gongtoernooi. Oorspron kelijk was men van plan een gehandicapten-toernooi te or ganiseren. Bij dit toernooi worden alleen wedstrijden da mes, heren en gemengd dub bel gespeeld. De spelpartners worden aangewezen. De prijs uitreiking wordt zondag ge houden om vier uur. LISSE In 't Poelhuys houdt de peuterspeelzaal De Padde stoel dinsdag 2 november de jaarlijkse ouderavond. De bij eenkomst begint om kwart over acht RIJNSBURG De midden standsvereniging .Belang en Beginsel" vergadert donder dag 14 oktober om kwart voor acht in café Centraal. Bespro ken wordt de planning van de komende Sinterklaasactie. De agenda bevat voorts het voor stel tot het houden van een kindermiddag in de paasva kantie. kunnen worden ingezet voor de vorming de ontwikkeling van volwassenen in Voo schoten. Met het aantrekken van deze ma of vrouw zou een bedrag van te dertig- duizend gulden gemoeid zijn. Ook had de commissie het gisteravor lijk met de stichting van de Rudolf school in Noord-Hofland. De WD-fracti wenst niet akkoord te gaan met de voorgi nomen bouw in afwachting van het uitk< men van de zogeheten scholennota. Ook h« CDA was deze mening toegedaan. In d eerstkomende raadsvergadering wordt ever wel over het al dan niet bouwen van di school beslist. Bodegraver smokkelde heroïne BODEGRAVEN/DEN HAAG Een partij hasj met een han delswaarde van ruim 700.000 gulden, vier Nederlandse vrachtwagenchauffeurs, waar onder één uit Bodegraven en naar het oordeel van de officier van justitie veel te laag uitge vallen straffen vormen de in grediënten van een voor het Haagse gerechtshof uit te vech ten strijd. Bij een inval in de opslagplaats van een expediteur uit Gouda stuitte de politie vorig jaar zo mer op een hoeveelheid hasj. Bij het onderzoek bleek dat o.a. een vrachtwagenchauffeur uit Bodegraven deze drugs tijdens ritten op Marokko ons land had binnengesmokkeld. Voor zijn aandeel werd de Bodegraver veroordeeld tot 8 maanden ge vangenisstraf, waarvan 4 maan den voorwaardelijk en met af trek van voorarrest. De officier van justitie had tegen de smok kelaars echter aanzienlijk hoge re straffen geëist, hetgeen voor hem aanleiding was tegen de uitspraak van de Rotterdamse rechtbank in hoger beroep te gaan. Uitspraak over 14 dagen. WASSENAAR De stichting Kritisch Fauna beheer heeft het gemeentebestuur van Wasse naar verzocht de jacht op fazanten in het Wassenaarse duingebied te verbieden. De stich ting die een vernatwoord faunabeheer na streeft, heeft het gemeentebestuur van Den Haag met een zelfde verzoek benaderd. De stichting is van mening dat de jacht in de duingebieden van Den Haag en Wassenaar behalve een zinloze bezigheid ook schadelijk is voor de rest van de fauna. Zinloos, omdat de fazanten waarop vanaf vrijdag weer gejaagd mag worden in gevangenschap zijn opgefokt en dus in plaats van weg te vluchten voor de jagers eerder nieuwsgierig het schiettuig zullen komen bekijken. Schadelijk, omdat de fazan ten, die enige maanden geleden in het gebied worden uitgezet krampachtig tegen hun natuur lijke vijanden als eksters en kraaien worden beschermd, door het afschieten en vergiftigen van deze vogels. Vaak vallen, aldus de stichting, ook beschermde vogels als buizerds en kieken dieven hieraan ten offer. ZOETERWOUDE - Het be stuur van de plaatselijke Raif feisenbank toonde zich gister avond op de Algemene Verga dering een zeer royaal gastheer. Daarvoor was dan ook een bij zondere aanleiding omdat deze voor de 75e keer werd gehou- Ir. L. Bosman, die de besprekin gen leidde, ging daarop in tij dens zijn openingswoord. Hij schetste de onwikkeling van de bank die vooral in de laatste 15 jaar enorm groeide. In deze pe riode steeg het personeelsbe stand van één man naar 14 men sen in vaste dienst. De ontwik kelingen gaan erg snel en vra gen het telkens inspelen op nieuwe eisen. Mede daardoor zijn er besprekingen geweest met de zusterbank in Stomp- wijk om te onderzoeken hoe men eventueel tot een samen werkingsverband kan komen. De inleidende contacten zijn in middels afgesloten en hebben gersulteerd in het instellen van een fusiecommissie. Ir. Bosman wees nog eens op het grote be lang van een goede adequate boekhouding van de bedrijven welke het bestuur van de bank bij kredietaanvragen snel een juist inzicht kunnen geven in desituatie. Dit is erg belangrijk voor een goede samenwerking. De balans en verlies- en winstre kening, waarop door de heer Q. v. Swieten een toelichting werd gegeven, riepen slechts een en kele vraag op. Zij werden daar na goedgekeurd waarbij het winstsaldo van 52.994,- aan de algemene reserve werd toege voegd. De, mogelijke, fusie en hei af scheid van directeur Jac. v. Leeuwen kwamen bij de rond vraag aan de orde. Eén van de leden, die goede herinneringen had aan vorige jubilea, vond de viering van het 75-jarig bestaan wat te sober. Voorzitter Bosman meende dat dit op zijn plaats was, maar wees er toch op dat er toch wel het een en ander gebeurt. De daartoebestaande comités in het dorp en aan de Hoge Rijndijk zijn in de afgelo pen tijd in staat gesteld om een fijne uitgaansdag te organiseren voor de bejaarden en volgende week wacht de jeugd nog een groot feest. Voor alle gezinnen is een fraaie prent met een eeu wenoud dorpsgezicht beschik baar. Deze kregen de aanwezi gen reeds mee naar huis en bovendien mochten zij, naast de gebruikelijke doos sigaren, nu ook nog een fles drank in ont vangst nemen. Gedupeerde fokkers krijgen hulp LISSE De gedupeerde konij nenfokkers van Lisse krijgen hulp van verenigingsleden uit de omgeving. De Lissese fok kers zitten momenteel met lege hokken doordat de ziekte myxo- matose vrijwel het gehele ko nijnenbestand heeft uitgedund. Tijdens een vorige vergadering t van de Pluimvee- en Konijnen- fokvereniging Lisse en Omstre ken werd het bestuur de vrije hand gelaten om naar een oplos sing te zoeken. Gisteravond werd bekend gemaakt, dat co 11e ga-hobbyisten uit de omgeving fokdieren zullen afstaan, zodat de Lissese fokkers met wat goe de dieren opnieuw kunnen be ginnen. De eerstvolgende tentoonstelling van de vereniging wordt gehou den van 18 tot 20 november in de Hobaho-hallen. Op 18 novem ber vindt overdag de keuring plaats, terwijl later op de dag de expositie officieel wordt geo pend. Om in de toekomst mas sale sterfte onder de konijnen door myxomatose te voorko men, werd gisteravond afge sproken over te gaan tot groep- sinentingen tegen deze gevrees de ziekte. Uitvoering jubilerend Crescendo LEIDEN De Leidse muziek en operettevereniging „Crescen do" viert vrijdag 15 en zaterdag 16 oktober haar vijfentwintig jarig jubileum. Ter gelegenheid daarvan wordt de operette „Friederike" van Franz Léhar opgevoerd, in het Antonius- clubhuis. De voorstelling begint om acht uur. Het orkest staat onder lei- ding van W. van Strien. De regie is in handen van Maup Bakvis. De toegangsprijs is vijf gulden per persoon. Kaarten voor de voorstelling kunnen worden be steld bij het secretariaat van de vereniging; Merelstraat 156, Lei derdorp, tel. 89.00.22, Dillenbur gerstraat 11, tel. 14.34.67 en He rensingel 20, tel. 14.23.13. Na de voorstelling van volgende week zaterdag is er een bal in het Antoniusclubhuis. Kalender gewijd aan Hortus Botanicus LEIDEN De Vereniging van Leden van de Technische en Administratieve Staf aan de Leidse Universiteit, die voor het lopende jaar een aan het vier/ honderdjarig bestaan van de universiteit gewijde kalender heeft uitgegeven, heeft thans voor 1977 een kalender samen gesteld met kleurenfoto's van de Hortus Botanicus. De foto's zijn vervaardigd door Herman Klei- brink. De kalender van de Ver eniging T.A.S. is te bestellen door storting van twaalf gulden en vijftig cent op girorekening 31975 ten name van de T.A.S.- Hortus-kalender te Leiderdorp. ,,Kom Te Zamen" in Zuiderkerk LEIDEN De groep „Kom Te Zamen" brengt aanstaande za terdag een evangelische musi cal in de Zuiderkerk. Dit ge schiedt op uitnodiging van de projectgroep van het interker kelijk Petra jeugdkoor. De groep „Kom Te Zamen" be staat uit ongeveer vijftig jonge ren, afkomstig uit alle delen van Nederland en bovendien van di verse godsdienstige richtingen Sinds februari dit jaar brengt de groep elke zaterdagavond er gens in Nederland een evangeli sche musical. De manifestatie begint om half negen. De toe gang is gratis. VOORSCHOTEN Een-aantal burgemees ters en wethouders van gemeenten uit de Leidse regio zullen zich morgenavond op het gemeentehuis van Voorschoten buigen over de problematiek van de kabeltelevisie. De besprekingen rond de kabeltelevisie die gisteren in de Voorschotense financiële com missie aan de orde kwamen, werden in een besloten vergadering gevoerd. Slechts de voorgenomen intergemeentelijke vergade ring en de onvrede van het PPV-raadslid mr. Goosens over de gevolgde procedure bij zijn benoeming als lid van de Voorschotense commissie kabel-tv. werden openbaar ge maakt Het PPV-raadslid achtte het een vreemde zaak dat zijn benoeming in de commissie ad hoe tot voor gisteravond niet bij hem bekend was. Het college voerde aan dat het in de commissie echter graag een economisch, een financieel en een juridisch ingesteld raadslid zag zitten. Terloops werd nog gemeld dat de gemeente op het ogenblik onderzoekt in hoeverre de mast op het voormalige MOC-terrein voor kabel-tv-doeleinden gebruikt zou kunnen worden. Geen van de leden van de financiële com missie kon zich verenigen met het aantrek ken van een zogeheten plannenmaker zon der dat voor hem of haar een duidelijke taak is weggelegd. Een plannenmaker zou

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4