CDA wil onderzoek naar Welzij nsbron^ Einde reno misère in zicht Leidse -sturen ambtenaren resolutie naar regering GEMEENTERAAD KEURT UNANIEM BEZUINIGINGS MAATREGELEN CRM AF Politie treedt strenger op in Haarlemmerstraat omleidings- route voor Steenstraat 97(J DINSDAG 12 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA' 3 LDM-RESERVES THANS VOOR ZWEMBAD BIJ VUF MEIHAL OVERHEID MAG NIET LANGER pET ONS SOLLEN" LEIDEN De plaatselijke besturen van de Algemene Bond van Ambtenaren en van de Katholieke Bond Overheidspersoneel zullen op korte termijn in een resolutie een aantal eisen van de ambtenaren in de Leidse regio aan de regering kenbaar maken. Tijdens een protestbijeenkomst in het Antoniusclubhuis werd de resolutie met algemene stemmen door de Leidse ambtenaren aangenomen. In deze resolutie eisen de amb tenaren uit de Leidse regio dat zij looncompensatie krijgen. Te vens wijzen de overheidsdiena ren de plannen van de regering om de verkregen verworvenhe den van ambtenaren aan te tas ten met klem van de hand. De resolutie zal ook worden ge stuurd naar de hoofdbesturen van alle ambtenarenbonden met de toevoeging dat van de hoofd pesturen wordt verwacht dat zij initiatieven ontwikkelen om de eisen van de ambtenaren kracht bij te zetten. De protestbijeenkomst werd ge houden naar aanleiding van on langs door de regering bekend gemaakte plannen ten aanzien van het belastbaar maken, van de interimregeling ziektekosten voor ambtenaren. Overigens stemden drie leden van de amb tenarenbonden tegen de resolu tie. Eén van hen vond dat de actie beter moest worden ge coördineerd. Hij stelde voor de resoluties van de diverse afde lingen eerst bij de hoofdbestu ren te verzamelen en ze daarna gezamenlijk aan de regering aan te bieden. De bijeenkomst werd door on geveer drie procent van de on geveer tweeduizend leden tellen de ambtenarenverenigingen be zocht Tijdens de bijeenkomst deelde een van de sprekers mee dat acties als stakingen om de eisen van de ambtenaren kracht bij te zetten zeker niet ondenk baar zijn. De gisteravond verza melde ambtenaren waren una niem Vein mening dat niet langer door de overheid met hen mag worden gesold. LEIDEN Mevrouw H. van Leeuwen, lid van de ARP-frac- tie in de Tweede Kamer, spreekt aanstaande maandag voor haar Leidse partijgenoten. De bijeen komst wordt gehouden in de benedenzaal van de Zuiderkerk aan de Lammerschansweg 15 en begint om 8 uur. Mevrouw Van Leeuwen spreekt over actuele politiek. LEIDEN De NW afdeling Leiden organiseert 19 oktober een protestbijeenkomst tegen de loonmaatregel en de aantasting van de koopkracht Op de bij éénkomst, die om acht uur be gint spreekt de heer Cees Schelling van de Voedingsbond. Tevens is er een forum samen gesteld van vertegenwoordigers uit de verschillende bonden. De bijeenkomst wordt gehouden in het Antoniusclubhuis aan de Lange Mare. LEIDEN De Pacifistisch So cialistische Partij afdeling Lei den houdt aanstaande maandag een informatie/discussiebijeen komst over de „Berufsverbote" en de politieke gevangenen in West-Duitsland. Prof. W. Nagel, het Tweede-Kamerlid Bram van der Lek, Teun van Dijk van het comité tegen de Berufsverbote en Ger Mols, van het medisch juridisch comité politieke ge vangenen houden een inleiding. De bijeenkomst is in het Anto niusclubhuis aan de Lange Ma re en begint om acht uur. De toegangsprijs is één gulden. Kaarten in de voorverkoop zijn te krijgen bij Marianne Plug, Oude Vest 99, Leiden. Op de bres voor de bejaarden LEIDEN Unaniem heeft de gemeenteraad zich gisteravond achter de motie van het PSP-raadslid mevrouw A. v.d. Zande geschaard, waarin de bezuinigingsmaatregelen van CRM met betrekking tot de gezinsverzorging worden afgekeurd. Half sep tember ontstonden er moeilijkheden bij de stichting Gezinsverzor ging Leiden, omdat op aanwijzing van de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, H. van Doorn, het aantal formatie-uren drastisch moest worden teruggebracht Een en ander had tot gevolg dat directeur Van der Mey van de stichting gedwongen was tweehonderd gezinsverzorgsters ontslag aan te zeggen. Een di rect gevolg was dat honderdvijf tig bejaarden zonder hulp kwa men te zitten. Later is een vaca turestop ingevoerd. De verwach ting is evenwel dat aan het einde van dit jaar driehonderd gezinnen de noodzakelijke ge zinshulp moeten ontberen. In haar motie stelt mevrouw Van de Zande dat de bezuini gingsmaatregelen van CRM di rect indruisen tegen zowel het regeringsbeleid zoals geformu leerd in de Nota Bejaardenbe leid en de Nota Gezondheids zorg als tegen het bejaardenbe leid van de gemeente Leiden. Het beleid is er namelijk op gericht om de bejaarde zolang mogelijk in de hem vertrouwde omgeving te laten wonen. Het ontzeggen van gezinshulp houdt onmiddellijk in dat de bejaarde eerder gedwongen zal zijn zijn toevlucht in een verzorgingscen trum te zoeken, hetgeen grote wachtlijsten zal opleveren. Wethouder B. Oosterman stelde dat de maatregelen van CRM inderdaad catastrofaal kunnen worden. Hij deelde de gemeen teraad mee dat hij op 27 okto ber een gesprek zal hebben met minister Van Doorn over deze vóór Leiden, waar zoveel be jaarden wonen, hachelijke situa tie. Aan het verzoek van een meerderheid van de gemeente raad om bij dit gesprek tevens een vertegenwoordiger van het comité Gezinszorg, dat een grootscheepse handtekeninge nactie op touw heeft gezet, te laten zijn, wilde de wethouder geen gehoor gevea LEIDEN De verkeersproblematiek in de Haarlemmerstraat wordt op korte termijn aangepakt In overleg met de winkeliers zal het college een stringentere laad- en losregeling invoeren. De politie is gistermiddag in de vergadering van de verkeerscommis- sie gevraagd strenger op te treden tegen verkeersovertreders. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Arjan Adrianus Johannes zn. v. A. J. M. van der Veer en M. C. Rodewijk, Rudy Louis zn. v. R. R. van Dijk en D. Ranisavljevic. Anita Petronella Jacoba, dr. v. T. G. M. Hoog- erwerf en J. A. G. van der Voorn. Remco zn. v. A Kulk en Y. M. van den Hoorn,, Edwin zn. v. N. C. Batenburg en T. W. Boekhoven, Peter Rudolf zn. v. A. C. Kuijt en M. A. Klerk, Aysel dr. v. H. Cetinkaya en A Gülmez, Marco Leonardus zn. v. M. L. van Goozen en W. G. M. van Slingerland. Roderlk Her man Jacob zn. v. P. H. van Asdonk en I. S. C. M. Luiken, Debbie Louise dr. v. A. C. Huson en B. L. E. Kawilarang, Hayley d{. v. T. C. M. de Zwart en J. Lancaster. Renate dr. v. J. J. Distelvelt en C. M. Rljsdam, Machteld Laurien dr. v. C. J. Cornelisse en J. E. Francke, Colinda dr. v. A. Beij en A. A. C. Loomans, Carolien Maria dr. v. G. Roo- senbrand en M. J. Sneijers, Ellen Mar- jon dr. v. M. J. J. van der Born en J. C. Zwart, Lara dr. v. T. van Leeuwen en C. C. Hoogeveen. Overleden: J. Olivier geb. 7 maart 1917 echtgenote van H. de Jongh, E. A. Mostert, geb. 25 nov. 1S05 man. A Haasnoot geb. 30 dec. 1933 echtgenote van K. van Dijk, W. H. van Wielink, geb. 3 juni 1890 man, E. T. Gebauer geb. 20 aug. 1904 gehuwd geweest met A. van Duijn, S. C. H. Zaalberg, geb 14 aug. 1902 gehuwd geweest met M. I. Smit, J. M. A. van Dijk, geb. 12 aug. 1882 gehuwd geweest met R. Massaar, J. A den Hollander, geb. 18 april 1905 man, A. Wilpstra, geb. 27 feb. 1921 echtgenote van H. de Maar, A J. H. Jansen geb. 29 sept. 1976 zoon, H. Crama geb. 4 maart 1924 man. Spoorweg overgangen dicht voor verkeer LEIDEN Enkele spoorweg overgangen zullen de komende weken 's nachts voor alle ver keer zijn gesloten. Dit in ver band met onderhondswerk zaamheden aan het wegdek van de spoorwegovergangen. Vannacht is de spoorwegover gang in de Herenstraat voor alle verkeer afgeslo' a In de nacht van 18 op 19 tober wordt de spoorwegovergang aan de Mors- straat aan een onderhoudsbeurt onderworpea In de nacht van 19 op 20 is de overgang op de Haagweg aan de beurt De spoorwegovergang bij „De Vink" is in de nachten van 20 op 21 en van 21 op 22 oktober voor alle verkeer afgesloten. Een vertegenwoordiger van de polite wees er de leden van de verkeerscommissie op dat de Leidse Hermandad al erg veel deed om de veiligheid in de winkelstraat te garanderen. Vo rige maand surveilleerden ach tendertig politiemannen in de Haarlemmerstraat „Je kunt niet veel meer doen dan een fietser aanhouden. Vrachtwa gens kun je niet wegsturen om dat ze vaak van ver komen of waren hebben die aan bedrf onderhevig zijn". Mevrouw M Koning (PvdA) was het niet eens met het standpunt van de politie: „Er moeten ook rijdende auto's aan worden ge houden. Wanneer er niet stren ger wordt opgetreden neemt ie dereen die daar zin in heeft een loopje met het wandelgebied". Ook het CDA-raadslid Van Zijp drong aan op strengere maatre gelen van de politie: „De politie komt langs, maar treedt niet op. Zij doet bijvoorbeeld niets aan. de tientallen geparkeerde auto's die dagelijks in het stuk van de Haarlemmerstraat tussen Peli kaanstraat en het Havenplein staan. Als er drie dagen lang bekeuringen worden uitgedeeld, is het gauw over", aldus Van Zijp. De heer Van Zijp bracht tevens de problemen, die de in het laatste deel van de Haarlemmer straat geplaatste „poefs" met zich meebrengen ter sprake. „Er is een winkelier die al voor dui zenden guldens schade aan zijn auto heeft opgelopen, omdat hij de poefs niet zag. Misschien is te overwegen op de poefs een bloembak te zetten, zodat ze voor een automobilist zichtbaar zijn." De heer Comet ontvouwde daarna een plan om de Haar lemmerstraat van verschillende" obstakels te voorzien. Zo zullen er nadat de sierbestrating is aangelegd, enige bloembakken en banken worden aangebracht Op de hoek van de Pelikaan straat komen een grote boom en een ronde bank. Op de hoek met de Lange Mare is een be perkte speelgelegenheid voor kinderen geprojecteerd. Ten aanzien van de laad- en losproblemen in de Haarlem merstraat werd de mogelijkheid tot het inrichten van overslag centra aan de rand van de stad geopperd. Wethouder Waal vreesde met betrekking hiermee problemen, wanneer het erom ging bederfelijke goederen te vervoeren. „De kans is groot dat de waren dan een dag in de centra blijven liggen. Tevens is er nog het probleem van de aanschaf van speciale mini- vrachtwagen. De nieuwe omleidingsroute voor het verkeer dat vroeger de Turf- marktbrug nam is gisteren van kracht geworden. De bussen rijden thans evenals de auto's stad-uit langs het parkeerterrein en het water van de Beestenmarkt. Dat vele buschauffeurs nog aan de nieuwe route moesten wennen, bleek wel uit het feit dat gistermor gen een employé van de NZH de bussen hun nieuwe route moest •wijzen. Gistermiddag reden vele bussen nog even vrolijk als tevo ren weer door de Steenstraat. Eindelijk lijkt een einde te ko men aan de renovatiemi sère in de Tuinstadwijk, waar onlangs de modelwo ning aan de Tulpstraat 27 werd geo pend. LEIDEN De renovatie van de tuinstadwijk begint dan toch eindelijk op gang te komen, dat bleek op de gisteravond gehouden ledenvergade ring van de woningbouwvereniging „De Tuinstad wijk". Na alle moeilijkheden met aannemers die hun toezeggingen niet nakwamen, waardoor er ernstige vertragingen ontstonden in de vordering van de renovaties kon het bestuur van de woning bouwvereniging mededelen dat het zogenaamde „plat 1", de renovatie van de Kastanjekade één tot en met dertien binnenkort gereed zal komen. Er is ook al een stoffelijk bewijs van deze vooruitgang zichtbaar; twee woningen zijn inmid dels gerenoveerd. Ook zit er schot in plan 2, de renovatie van de Seringenstraat Het einde van de ergste misère lijkt nu in zicht. Nadat aldoor het aannemersbedrijf Togni BV was toegezegd dat de afleving van de gerenoveerde woningen in mei zou beginnen, is het bedrijf er nu pas in geslaagd de eerste twee woningen af te leveren. Overigens heet het bedrijf alleen maar in naam nog Togni BV, aldus de woningbouwver eniging, want de meerderheid van het aandelen pakket is in handen van een andere aannemer. Dat waarschijnlijk waarsijnlijk samen met een half faillissement van Togni BV, aldus de woning bouwvereniging. Plan 2 wordt door het aanne mersbedrijf Arbouw verwezenlijkt; dit bedrijf werd wel gewipt voor de uitvoering van plan 1. Wisselwoningen Het bestuur van de woningbouwvereniging hoopt de lange tijd dat de bewoners van de te renoveren woningen in de wisselwoningen zitten nu te ver korten. Op een reactie uit de zaal dat bij het verhuizen van te renoveren woningen naar wissel woning vice versa te weinig tijd werd gegeven - vier dagen in plaats van drie weken bijvoorbeeld - werd geantwoord dat het in het begin nu evei moeilijk ligt maar dat in het vervolg, door dat men hoopt meer armslag te krijgen, ruimer de tijd zal worden gegeven. De voorzitter, de heer Van Ginkel wees nog eens met nadruk op het spreekuur in de Hyacinthenstraat, waar de bewoners met hun problemen terecht kunnen. Keet Eén bewoner maakte zich nogal kwaad over een bouwkeet die voor zijn huis aan de Acacialaan stond. Volgens hem zou de aannemer deze keet daar klakkeloos hebben neergezet zonder medewe ten van bewoners, brandweer, bouw- en woning toezicht en volkshuisvesting. De voorzitter deelde hierop mee dat hem van bezwaar van enige instan tie niets bekend was. De bewoner zei echter contact te hebben gehad met wethouder Waal en de voorzitter van raadscommissie van volkshuis vesting, de heer Akse. Verder had deze bewoner nogal wat bezwaren tegen de houding van één der bestuursleden, die hem naar aanleiding van deze kwestie onaardig had behandeld. Hij zou op zijn- vragen de deur hebben gesmeten. „Ik vind hem eenonbeschoft bestuurslid", zei hij. Het bestuurlid in kwestie verklaarde zich bedreigd te hebben gevoeld door de aan zijn huis verschenen bewoner. Dat de aanwezige bewoners toch niet geheel achter deze bewoner stonden bewees een stemming die tot doel had het bestuur van vijf naar zeven man uit te breiden. Hij werd namelijk als enige kandi daat niet gekozen. Als antwoord op zijn vraag kreeg hij nog te horen dat de aannemer toch ergens zijn gereedschap kwijt moet en dat lang niet alle bewoners zich aan deze tijdelijke oplos sing ergeren. De opkomst bij deze vergadering, ongeveer 60 mensen op een totaal inwonertal van 1134 was overigens niet al te groot LEIDEN De fractievoorzit ter van het CDA in de Leidse gemeenteraad, mr. H. Dries- sen, heeft er gisteravond bij het college van b en w op aangedrongen een onderzoek te laten instellen naar het rei len en zeilen binnen de inmid dels ter ziele gegane stichting „De Welzijnsbron". Deze stichting werd met medewe ten van het vorig college in het leven geroepen met het doel van de reserves van de Leidsche Duinwater Maat schappij een groots zwembad voor de Leidse bevolking te bouwen aan de Vondellaan. Plannen hiervoor werden bui ten de toenmalige gemeente raad om klaargestoomd. Een dergelijke geheimzinnige I handelwijze was volgens de raad van commissarissen van Ide LDM noodzakelijk, omdat I Gedeputeerde Staten nooit f; goed zouden vinden dat het armlastige Leiden een derma te „luxe cadeau" zou ontvan gen. Reeds vorig jaar heeeft de CDA het college erop gewe zen dat hij een en ander in strijd met de gemeentewet achtte. Gisteravond wilde hij spijkers met koppen slaan. Hij stelde voor de commissie van de rekeningen opdracht te geven de rol van de raad van Wethouder D. Tesselaar.' „De gemeenteraad is niet verantwoordelijk". commissarissen van de LDM en van het vorig college haar fijn uit te laten zoeken. Zijn suggestie ook de handel en wandel van het bestuur van de stichting, waarin onder meer de huidige wethouder van eco nomische zaken, M. van Aken, als bezoldigd secretaris zitting had, in het onderzoek te be trekken, vond weinig weer klank in de gemeenteraad en bij het college. Wethouder D. Tesselaar: Ik wil nadrukkelijk verklaren dat hier geen sprake is van verantwoordelijkheid van de gemeenteraad. De raad van commissarissen van de- LDM wilde de gemeente Lei den een cadeau aanbieden. Al leen deze raad is verantwoor delijk voor wat gebeurde bin nen de stichting „De Welzijns bron". Vijf Meihal Een en ander kwam ter sprake naar aanleiding het pre-advies van het college een overdekt zwembad naést de Vijf Meihal aan de Boshuizerkade te bou wen. De kosten zullen worden betaald van dezelfde reserves van de LDM, die de „Welzijns bron" ongeveer twee jaar gele den ter beschikking had. Enkele gemeenteraadsleden hadden nogal wat bedenkin gen tegen de plaats die voor het overdekt bad was gekozen. Het CDA-raadslid Bosch acht te het zinvoller het zwembad in het „Morskwartier" te bou wen. „Zuid-West" vergrijsd langzaam maar zeker, de scho- Mr. H. Driessen; „Ook de rol van het stichtings bestuur dient onderzocht te worden". len lopen leeg. Daar tegenover staat dat het Morskwartier nog nauwelijks enige voorzie ning heeft. Bovendien moeten we niet uit het oog verliezen dat de Stevenshofjespolder in de jaren tachtig zal zijn volge bouwd. Dan ligt een zwembad in „De Mors" veel centraler dan een in „Zuid-West". In dit verband drong het Pv- dA-raadslid J. Duyvestein er bij wethouder Tesselaar op aan in ieder geval ook in „De Mors" grond voor een even-' tueel vierde binnenbad te re serveren. Dit werd hem toege zegd. Restaurant De suggestie van de heer Duy vestein (PvdA) het overdekte bad een beweegbare vloer te geven, zodat het bad eveneens voor wedstrijden en voor zwemmende gehandicapten kan worden gebruikt, vond een gewillig oor bij de wethou der. Wel zullen de kosten (thans geraamd op drie-en- een-halve ton) dan bijna twee- en-een-halve ton stijgen. Ook het voorstel van het CDA- raadslid Bosch het voor een deel vrijkomende Zweiland- bad beschikbaar te stellen aan scholen voor voortgezet onder wijs vond weerklank bij de wethouder. Tijdens de vergadering van 25 oktober zal de gemeenteraad stemmen over de verschillende voorstellen en amendementen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3