Eenzame strijd tegen vervlakking tv-muziek NCRV brengt internationaal opera-tv-concours „Mira", doorbraak van Willeke van Ammelrooy China van Antonioni: geen propaganda illYHiH'll'l TELEVISIE VANAVOND] TELEVISIE WOENSDAG RADIO VANAVOND RADIO WOENSDAG TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 12 OKTOBER 197|^ »H»ld:W-DI, NOS 18.45 De Bereboot 18.55 Journaal KRO 19.05 Wereldcircus 19.55 Mira, speelfilm (1971) NOS 21.35 Journaal KRO 21.50 Hel China van AntonlonI, documentaire (1972) NOS 23.20 Journaal NOS 18.45 Kortweg 18.55 Journaal AVRO 19.05 Nationale Hitparade NOS 20.00 Journaal AVRO 20.25 Wie-Kent Kwis 21.45 De gebroeders Hammond 22.35 Televizier Magazine NOS 23.20 Den Haag vandaag 23.35 Journaal 17.55 Journaal 18.00 Nieuw9 uit Noordrijnland- Westfalen 18.05 Intermezzo 19.15 Hier und Heute 19.45 Grap om kwart voor acht I 20.00 Journaal 20.15 Meneer S. bereikt zijn del niet, TV-spel 21.00 De schuldigen met de set» DUITSLAND II 18.20 Popeye 18.35 Star Trek, TV-serle 19.00 Journaal 19.30 Rosaura kam urn Zehn, T film 21.00 Journaal 21.15 Gezichtspunt 22.00 Aspecten 22.45 Journaal BELGIE NEDERLANDS 18.00 De avonturen van Peter S lie 18.05 Wickle de Viking 18.30 Open school 19.00 Tienerklanken 19.45 Journaal 20.15 Sil de Strandjutter, TV-sp (afl-1) 21.05 Kijk mensen 21.55 Als schilders konden spr ken, TV-spel 22.35 Journaal NEDERLAND I NOS/NOT 9.30 Schooltelevisie Teleac 15.00 Sociale verzekeringen, les 4 NCRV 15.30 Hoep-la, circusfilm 15.50 Kijkdoos 16.30 Lappenkat, TV-serie (afl.1) 16.45 Het raadsel van het Silver- cronakasteel. TV-serie (afl.1) 10.00 Journaal 10.05 Draaischijf 10.25 Parabel 10.35 Larry's showtime 11.35 De negen in Europa 12.20 Rondblik 12.50 Persoverzicht 13.00 Journaal 16.15 Journaal 16.20 Geheimen der zee 17.05 Wolpertinger Wochenscha 17.35 Universum 17.55 Journaal DUITSLAND II 16.20 Turn mee 16.30 Kli-Kla-Klawitter 17.00 Journaal 17.10 Kim co, TV-serie (afl.1) I 17.40 Draaischiif HILVERSUM I HILVERSUM I TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Bij de tijd„- sein". 7.30 Nws. 7.41 Aktua ochtendedi tie. 8.30 Nws. 8.36 Gym. voor de huis vrouw. 8.45 (S) Kom er maar eens bij. 10.00 (S) Een oude hit in nieuwe snit. 10.30 Nws. 10.33 (S) Toerja-toernee. 11.45 (S) Café-chantant. 12.26 Meded. voor Land- en Tuinb. 12.30 Nws. 12.41 Aktua II. 10.00 (S) Hoogtepunt musicals. 13.30 (S) Sport na sport. 14.00 (S) Specialiteiten a la carte. 15.00 (S) Als dat zou kunnen. (15.30 Nws.) 16.30 (S) Keerpunt. OVERHEIDSVOORLICHTING: Uitz. D"66. 17.30 Nws. 17.32 Aktua ma- gaz. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgy.m. 7.20 In de Roode Cirkel. (8.00 Nws.) 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Radio- weekblad. 11100 Nws. 11.03 Johan van Minnen - Ombudsman. 11.15 Even „te rug" draaien. 12.00 Hendrik-ldo-Am- bacht - centraal. 13.00 Nws. 13.11 Din gen van de dag. 13.30 Een middagje Wilhelmina Hoedeman: Van onze readio- en tv-redactie Tachtig hiervan werden geselecteerd en aange- bliek tijdens het concours weten wie op dat mo- Eduard Downes. Regie heeft Bob Löwenstein. de De NCRV neemt vijdagavond 15 oktober in het hoord, waarna 24 kandidaten uit verscheidene ment „bovenaan" staat. tv-presentatie is in handen van Rienke van Epen Haagse Circustheater de eerste voorronde op van landen overbleven. Onder deze 24 operazangers en en Jan van der Waard, die eerder voor tv „Licht het Internationaal Opera Televisie Concours, zangeressen zijn 11 Nederlanders. Zij treden op Uitgevoerd worden fragmenten uit opera's, die klassiek met variaties" deed. Hierbij is betalend publiek welkom. De uitzen- in zes voorronden, waarna 11 mei de vier hoogst- door de kandidaten zijn uitgezocht. Ook kunnen De solisten van de eerste voorronde zijn Doreen ding is maandagavond 13 december op Ned. I om geplaatsten in de finaleronde om geld- en andere de kandidaten tegen een wisselend basisdecor Cryer (Engeland), Robert Bruins (Nederland); Mili- 21.50 uur. Het programma duurt 70 minuten. prijzen komen zingen. zelf de tempi van het begeleidend orkest bepa- ca Buljubasiè (Joegoslavië) en Martijn Bresser len. Deze orkesten zijn het Promenadeorkest en (Nederland). Volgens de NCRV is deze vorm van Nadat de NCRV een oproep voor dit concours Tijdens de voorronden geven juryleden punten het Omroeporkest; voorts werken mee het Koor wedstrijd-zingen uniek in de wereld. Voortzetting over alle landen van de wereld had verspreid, voor stem en voordracht, van 1 tot 9 en dat twee Haagse Volksopera en het Groot Omroepkoor, van dit concours volgend jaar wordt niet uitgeslo- meldden zich 160 kandidaten uit diverse landen, keer. Deze punten worden onmiddellijk op een Dirigenten zijn Jan Stulen, Leo Driehuys en Ken- ten, maar staat evenmin vast. Onder meer is waaronder de V.S.. behalve uit de Oostbloklanden, scorebord geprojecteerd, zodat deelnemers en pu- neth Montgomery. De finale wordt geleid door daarvoor de steun van Den Haag vereist. Niet dat de vernieuwingen die bij „Achter het nieuws" zijn in gevoerd opzienbarend van aard zijn, maar zij zijn in hun uit werking toch wel van vrij beslis sende betekenis. Dat bleek gis teravond dunkt mij, duidelijk uit de tweede aflevering van de rubriek in de nieuwe stijl. De komst van Brugsma is, ik zei het al, natuurlijk een belangrij ke vooruitgang, maar hij vormt met Joop Daalmeyer ook een uitstekend presenterend duo, gezien ook de wijzw aarop de heren onderling kennelijk de onderwerpen willen verdelen. Maar daar was deze keer ook de „pittig-vrolijke" inbreng van FC Avondrood in het program ma. Frits Barend en Henk van Dorp verstaan uitstekend de kunst om sportonderwerpen ook voor niet direct ingewijden zo te brengen, dat zij een be langwekkend, althans enigszins spannend tintje krijgen. Deze keer hadden zij de affaire Cruyff uit het Nederlands elftal bij de kop genomen en je kon nog (gepast) lachen ook. Kor tom: „Achter het nieuws" lijkt mij er vormvaster en levendiger op geworden te zijn. Ik durf er wat onder te verwedden, dat die VARA-rubriek een goed seizoe gaat maken. Johan van Minnen laat het al ombudsman niet alleen bij con troleren of adviseren, hij kort zelf ook met plannen. Deze kee 1 lanceerde hij er een op het gf bied van het vreemdelingen!* leid. Want, zo was hem (en zi? r medewerk(st)ers uiteraard) te a orde gekomen, per jaar won aan 134.000 vreemdelingen J toegang tot ons land geweigen Een onverwacht groot aantal ii derdaad. Ook schijnt de behai deling bij al of niet tijdelijk j emigratie soms te wensen ovs te laten. Welaan, Van Minna c.s. hebben nu een voorstel g< formuleerd, aan de hand waa van verbeteringen kunnen wo den aangebracht, dat zij aan leden van de Tweede Kamt hebben toegezonden. Ook ga* zij straks de Kamerdebatte „goed volgen", als het bij t, begroting van Justitie zal gaa over rechtshulpverlening voo iedereen. En ook op dat terrei gaan zij stimulerend optrede in elke wijk een rechtshul] praktijk. Wij moeten er to£ eens op gaan letten hoe zich A allemaal in de praktijk ontvfl kelt. HERMAN HOFHUIZE December wordt „Papa Haydn" herhaald; later in dit seizoen komen de King's Singers op het scherm met „Ik ben er niet stuk van". Origineel heet hun programma „We are not amused, or in other words, we are not amused". De groep van zes zingt zonder begeleiding muziek in allerlei stijlen; ze worden onder meer gesitueerd in de tijd van Willem van Oranje, waaraan de vormgeving is aangepast. Hun optreden is gedramatiseerd en opnieuw krijgt Wilhelmina Hoedeman kans haar ideeën in de praktijk te brengen: zendt goede muziek uit en geeft de kijker iets aardigs om te zien. Huiskamer Behalve de vierde symfonie van Mendelssohn (de Italiaanse) op Eerste Kerstdag en 2 januari Bee- thovens Negende en later in het seizoen het eerste vioolconcert van Paganini, heeft Wilhelmina nog iets anders op haar lijst: een huiskamerfestivalle- tje. „Het krijgt de naam Ernestine". Waarom die naam? Dat weet ik niet, zo maar. Het speqj) zich af rond de eeuwwisseling, toen pianoles iets van zelfsprekends was. Ik breng hetprogramma in de huiskamersfeer, met teksten in van die gekartelde omlijsting zoals dat vroeger gebeurde in stomme films en toch iets vermeld moest worden. Behalve tantes en nichten en andere familieleden die alle maal iets bespelen, treedt één heel goeie op." Dus alweer: goede muziek en tóch leuk om naar te kijken. Voor de Brahmsliefhebbers wordt zijn derde symfonie uitgezonden en later op bijzondere wijze. Dan wordt de geluidsband opnieuw uitgezonden, maar met andere beelden. Gefilmd zijn leden van het uitvoerende Concertgebouworkest tijdens hun tournee door Griekenland, Joegoslavië en Zwitser land. Dit programma is gemaakt in samenwerking met Duitsland en Zwitserland. Uitzending: ver moedelijk in januari. Wilhelmina Hoedeman tornt niet aan de muziek zelf; wel wil zij deze muziek zo raak mogelijk naar de kijker mikken. Naar zo veel mogelijk kijkers, zonder concessies en zonder show. Het werkt niet altijd gemakkelijk en een flinke klap op het hoofd is Wilhelmina niet vreemd. Maar zij is groot en kan veel hebben. Bovendien krijgt zij ook prettige reacties. „Ik ben niet uit op complimentjes", zegt Wilhelmina. Maar een beetje waardering is nooit weg, geeft zij toe. Terwijl Fons Rademakers' meest ambitieuze film „Max Havelaar" al in de bioscopen draait krijgt u vanavond op uw scherm nog eens zijn vijf jaar oude film „Mira" te zien. Oor spronkelijk naar de gelijknami ge roman van Stijn Streuvels „De teleurgang van den Water hoek" geheten werd de filmver sie herdoopt in „Mira" naar de vrouwelijke hoofdfiguur. En niet ten onrechte. Mira bete kende voor hoofdvertolkster Willeke van Ammelrooy de doorbraak naar een zeer actieve filmcarrière. Dank zij het voor treffelijke camerawerk van Ed dy van den Enden werd dit verhaal van het verzet van een dorpsgemeenschap tegen een brug, die hun veilige isolement zal verbreken een interessant en sfeervol tijdsbeeld, dat echter aan dramatische zeggingskracht te kort schiet. Als het zigeuner meisje Mira dat zich niet wil laten vastleggen door de aan zijn oude tradities vasthoudende dorpsgemeenschap sprong Wil leke van Ammelrooy er letter lijk „uit", terwijl regisseur Fons Rademakers met een nauwge zette schildering van een be krompen milieu bleef steken in zijn fraaie beelden en minitieuze sfeertekening van een niet zo interessant gebeuren. Met al zijn visuele verdiensten toont „Mira" duidelijk de tekort komingen van Rademakers aan. We kijken er geboeid naar, maar worden nergens werkelijk bij het verhaal betrokken. Ned. 1,19.55 uur. Otto Milo P.P 18.19 Uitz DS'70. 18.30 Nws. 18.41 Per Saldo. NOS: 19.15 (S) Accoord. AVRO: 20.00 (S) Hoogtepunten uit ope rettes. 21.15 (S) Lesuur Moord. 21.37 (S) Ratatouille. 22.30 Nwws. 22.40 Ra- diojourn. 23.00 (S) Parklane Serenade. 23.55—24.00 Nws. 11 00 Nws. KRO 18.11 Echo. 18.30 (S) Op vleugels. 18.50 verkenning. 19.00 (S) Zin in muziek. 19.30 Kerk in meervoud. 20.00 Nws. 20.05 Overweging. 20.15 (S) „Hoeveel huisvrouwen zijn bezig met dingen die niet blijvend zijn. Radio vast ingesteld op zenders met popmuziek. Ze horen het en vergeten dat onmiddellijk. Goede, klassieke muziek heb je in je hoofd, je bent onafhankelijk van anderen, je kan zelf op elk moment het initiatief nemen, dingen in je te horen, die je dat moment wil horen. Ja, tenzij je je gehoor verkiest" Aldus Wilhelmina Hoedeman, producer en regisseur bij de NOS, met een dringende passie voor klassieke muziek, waarvoor zij gemotiveerd aangepaste programma's maakt Van Wilhelmina Hoedeman zijn programma's be kend als „muziek om naar te kijken" en „Papa Haydn" dat een prijs kreeg op het Festival van Praag, waarin een strijkkwartet werd uitgevoerd in een boerenstal; zonder te storen werden beelden getoond van het boerenbedrijf, een zeldzame ver toning, want prettig om naar te kijken, met be houd van dat kwartet. Wilhelmina werkt in dat opzicht alleen en lijkt een eenzame strijd te voeren tegen vervlakking van de muziek die via televisie wordt weergegeven. En wat zij daarover zegt klinkt soms verwoed, maar heel redelijk en volkomen logisch. „Taak voor de NOS, die niet afhankelijk is van leden. De overige omroepen moeten aan hun leden denken en dus show maken. Natuurlijk. Maar bedenk wel, dat bijna iedereen televisie kijkt en dat als je iets aan cultuur wilt overbrengen, televisie het breedste medium is; men kijkt toch wel, meer dan men naar radio luistert Uitgere kend bij de radio zitten goede muziekprogramma- makers; bij televisie heb ik echter weinig colle ga's." Men kan daarover van mening verschillen en bijvoorbeeld wijzen op het AVRO-programma „Jonge mensen op weg naar het concertpodium", maar zich ook een klagende pianist voorstellen. Die vroeg zich vertwijfeld af: „Ik mag alleen het derde deel spelen Maar ik moet toch het eerste sje maar a|tijd |euk om naar ,0 kijken en het tweede deel spelen om dat derde goed te brengen. Hoe moet ik dat nou?" Wilhelmina Hoedeman voelt weinig voor compro mis en show en bewerkingen. „Van klassieke meesterwerken moet je afblijven, tenzij je het beter kan. Maar dan moet je wel ten minste het niveau hebben van de oorspronkelijke componist Het is voorgekomen, dat de ene componist aan het werk ging met materiaal van een andere, maar dan werd het totaal anders met een nieuw stempel, de persoonlijkheid van de bewerker." Wilhelmina Hoedeman wil alleen werken met goed materiaal. Wanneer zaterdagavond 30 okto ber het Requiem van Guiseppe Verdi wordt uitgezonden zoals eerder gemeld ook via de radio in stereo te volgen komt het bepaald niet slechte Concertgebouw Orkest in actie, geleid door Ricardo Mutti. Wilhelmina: „De solisten zijn de besten die op dit gebied te vinden zijn. Door het geluid gelijktijdig gekoppeld via de radio uit te zenden, kan men het geluid goed en hifi in de huiskamer krijgen. Ter bestrijding van de slechte luidspreker in het tv-toestel. Ten opzichte van de prijs van het toestel kost die luidspreker een paar kwartjes. Zo iets." Of dit experiment van de NOS nogal kostbaar wordt voortgezet, weet de NOS zelf nog niet Wilhelmina Hoedeman heeft haar strijdplan om goede muziek iii de huiskamer te brengen, gereed. En wéér plezierig om naar te kijken. HOU HET SCHERM IN HET OOG In opdracht van de Italiaanse televisie maakte filmregisseur Michelangelo Antonioni een do cumentaire over China, die de KRO vanavond uitzendt. Anto nioni trok met zijn filmploeg door China, vergezeld door gid sen. Dat wil niet zeggen dat „Chung Kuo" (China) een pro- pagandische film is geworden, in tegendeel. Behalve beelden van het leven in grote steden, toont Antonioni ook een „vrij markt" makrt" een feiltje in het systeem, dat de gids ook liever niet gefilmd zag. Ook bezocht hij hoog in de bergen in het zuiden van China een landbouwdorp, waar nog nooit door Europeanen werd gefilmd. De ractie van bewoners ver raad dan ook een combinatie van nieuwsgierigheid en verle genheid. Ned. I, 21.50 uur. Wie-kent-kwis Wat onlogisch heeft de AVRO de naam aangehouden die de „Wie-kent-kwis" droeg en altijd in het weekend werd uitgezon den. Deze quiz zit nu in het dinsdagavondpakket, met de ge bruikelijke aanstaande echtpa ren die een deel van hun uitzet kunnen winnen. Dus meer een inzet-voor-uitzet- kwis. Als speciale gast in dit, door Fred Oster te leiden spel- programma, hoort en ziet men Lee Towers. Ned. II, 20.25 uur. Hammond Brian en zijn voormalige vrouw Ann, voeren tot diep in de nacht gesprekken voornamelijk ove- de toekomst van hun dochter Carol, die is teruggekeerd. Ann, op haar beurt, is benieuwd of Brian serieus denkt over een huwelijk met Jane. April Merro- ney begint, zo kort geleden ge huwd, dingen voor haar man te verbergen. David Hammond probeert Nederlandse auto's in Engeland te verkopen. Het lukt hem niet zo, want volgens de Engelse wet zijn ze te groot. Ned. II, 21.45 uur. Morgenmiddag De NCRV begint morgenmid dag aan een zesdelige serie voor de jeugd „Het raadsel van het Silvercrona-kasteel." Lisa en Lasse brengen hun vakantie door op een eeuwenoud en ge heimzinnig kasteel in Zweden. Hun eerste vraag is: „Wie is die tante Hedwig toch?" Woensdagmiddag Ned. I, 16.45 uur. Willeke van Ammelrooy met Jan Decleir in de speelfilm „Mira". 25e Int. Orgelweek 21.30 Het heilig huis (S) Met het oog 23 05 Akt overz. Lee Towers, gast in de „Wie-kent-kwis" Scène uit „Het van Antonioni" KRO: 7.02 (S) op middag. (S) De Hitmeesters, :ilK'Jd:MII', IIIIVUlM.I.'.ll 7.30 (S) Preludium. 9 00 Nws. 9.02 Onder schooltijd. 10.00 (S) Orkestpal Aansl.: (S) Platennieuws. 12.00 (S) T nowerken uit de Romantiek. 12.30 Moderne operamuziek. 13.00 (S) In schaduw van de meesters. 14.00 Nu 14.02 (S) Een uur natuur. 15.00 Muzi1 voor Diaghilev (21). 16.00 (S) In kleir bezetting. 16.30-17.00 (S) Muziek eigen tijd. (L jjM

Leidse Courant | 1976 | | pagina 2