£cidóe6cymcrnt Vrouw van Mao en drie radicalen gearresteerd Israël feite uitgeregeerd Lid Palestinacomité WAPENWET WORDT STRENGER m in arrest Vliegramp in India: 95 doden ooo Lubbers: .„Links «3 onderschat ^bijdrage CDA reen premie roor alle erugkerende Surinamers (ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. idvertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Dinsdag 12 oktober 1976,67e jaargang no. 20553 Speelfilm „Mira" met Willeke van Ammelrooy op Ned. I om 19.55 uur. Om 21.50 uur doe. China. Ned. II om 20.25 uur Wie-kent- kwis, om 21.45 uur Gebrs. Ham mond en om 22.35 uur Televizier met Ludwina Janssen. Nu en dan regen Opklaringen en slechts een en kele bui. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind uit zuid oost tot zuid. Max. temp. om streeks 18 gr. Morgen zon: 7.01- 17.50. Schev. hoogw.: 5.38 en 17.51. Laagw.: 1.34 en 13.45. NOTEER m i vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het sterrenbeeldn naam: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar antwoordnr. 349. Leiden. Sevesoweer verlaten (Van onze correspondent Frans Wij- nands) ROME De tientallen gezinnen die dit weekeinde met geweld hun vergif tigde huizen in Seveso in bezit namen zijn weer terug op hun evacuatie- adressen. In de nacht van zondag op maandag, na herhaalde bemiddelingspogingen, slaagden de autoriteiten er in de opge wonden families te overtuigen van het grote risico dat ze liepen door te lang in de besmette huizen te blijven. Pas nadat een aantal toezeggingen was gedaan onder meer ten aanzien van snellere ontsmettingsmaatregelen en een tijdelijke huisvesting dichter bij Seveso trokken de bijna 300 personen weer uit het verboden verklaard ge bied. Vijftig werknemers van de elektronica fabrieken van Philips en Singer in de Italiaanse stad Monza zijn gisteren met vergiftigingsverschijnselen in het ziekenhuis opgenomen. Rond het gevarengebied in Seveso is gisteren een hek opgericht om een nieu we terugkeer van de oorspronkelijke be woners te voorkomen. gebjliegtuigbom ui id Goereese kotter gaai"3 beeft gistermid- 1 tijdens het vissen ir de kust van Sche- lingen een Duitse jren«gtuigbom in de net- oprrir gekregen. De bom, dat fcarschijnlijk in 1944 zee gegooid, is door duik- en demonteer- lep van de Marine jl gj Den Helder *"ird van het schip hadelijk gemaakt, de Scheveningse ha- 3-jariJ" werd het projectiel kf-gin het schip gehesen. oorlogsprojectiel ïaar f* van het zogenaam- druk- akoestische hetgeluid van een Jerend schip ge- RGJmbineerd met itredend drukver- lildoet de bom ont- Dat het niet irde toen de kotter hetprojectiel voer, it omdat de batterij die de geluidSgol- moesten opvan- uitgeput waren. PEKING/ HONGKONG (rtr.) Volgens berich ten die in de Chinese hoofdstad Peking circuleren zijn Tsjiang Tsjing, de weduwe van de op 9 september overleden partijvoorzitter Mao, en drie van haar mederadicalen in de Chinese communis tische partij gearresteerd. De berichten zijn niet officieel bevestigd, maar diplomatieke kringen waren door regeringsambtenaren op de hoogte gesteld. De arrestaties zijn uitgevoerd door het Chinese leger, dat de laatste dagen in publicaties van muurkranten een matigende invloed blijkt te willen uitoefenen. Behalve mevrouw Mao zijn gearresteerd: vice-par- tijvoorzitter Wang Hoeng-wen (38), die vorig jaar werd gedoodverfd als opvolger van Mao, vice-pre mier Tsjang Tsoen-tsjiao (55), van wie dezer dagen nog werd aangenomen dat hij in aanmerking kwam voor het premierschap, wanneer premier Hoea het partijvoorzitterschap op zich zou nemen,, en Jao Wenjoèan, ëen ideoloog uit de 'hofkringen' rond Mao. De vier gearresteerden staan bekend als de Sjang- hai-kongsi, omdat ze in de grootste stad van China 'hun machtspositie hadden. De arrestaties zijn vanmorgen in Britse kranten gemeld door de correspondenten, die zeggen dat mevrouw Mao en haar mede-radicalen het beramen van een staats greep ten laste is gelegd. Zij zouden evenwel niet veel steun bij het leger hebben gekregen. De beschuldiging zou ook kunnen slaan op een andere vorm van 'verraad', nl. het manipuleren met of vervalsen van Mao's woorden. Omdat zij de naaste kring rond Mao vormden, waren zij in staat de woorden van Mao in bredere kringen bekend te maken. De Britse kranten wijzen erop dat geen van de radicalen gisteren aanwezig was op het vliegveld van Peking bij de verwelkoming van de premier van Papoea-Nieuw-Guinea, Michael Somare. Wel aanwezig waren premier Hoea, en de 71-jarige vice-premier Li Hsien-nien, een gematigde deskun dige op financieel en economisch gebied die werkt in de lijn van de in januari overleden premier Tsjoe En-lai. Mocht Li gaan optreden als premier, na de officiële bekendmaking dat premier Hoea partijvoorzitter wordt, dan zou de Chinese Volks republiek duidelijk gekozen hebben voor een ge-., matigd en pragmatisch leiderschap. Via de media wordt de bevolking van Peking nog voortdurend opgeroepen tot eenheid. „Intrigeer of conspireer niet. Veroorzaak geen splitsing," aldus de oproepen. 'sÊlM. ■bh (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De oogst van 3-1/2 jaar kabinet-Den Uyl bestaat uit louter wrange vruchten. Zo opende oppositie-leider Wiegel (VVD) vandaag de algemene politieke be schouwingen in de Tweede Kamer. Hij zei, dat het beleid ter bestrijding van werkloos heid en inflatie heeft gefaald. Maar, zei Wiegel sarcastisch, het is een waar genoe gen voor de laatste keer bij algemene be- schouweingen van gedachten te wisselen met deze daadkrachtige, frisse eensgezinde ploeg bewindslieden. Wieglel noemde het beleid van het kabinet riskant. Het gokt teveel op de toekomst, maar zei Wiegel, dit kabinet is in feite uitgeregeerd. De kiezers zijn het moe., Wiegel herhaalde dat het kabinet met de aardgasopbrengsten een politiek van potver teren heeft gevoerd en het investeringskli maat in het bedrijfsleven heeft verslcheterd. Vele malen, zei hij, hebben wij gewaar schuwd tegen de sterke stijging van de collectieve lasten. Het kabinet wilde niet luisteren. Nu zitten wij met de nare gevolgen van de werkloosheid. De regering had een andere koers moeten varen en ze had niet achter holle woorden haar machteloosheid moeten verbergen. „Het kabinet beriep zich erop spreiding van macht na te streven. Maar in plaats daarvan werd de macht steeds meer bij de overheid geconcentreerd en werd de greep op de mensen groter. In plaats van een grotere overheidsmacht, kiezen wij, liberelaen, voor meer rechten en vrijheden voor de burgers, aldus Wiegel. een i it tel Thi JZEIST (ANP) De brugfunctie van het kabi- Inet-Den Uyl is volgens minister Lubbers van I Economische Zaken slechts zeer gedeeltelijk jgeslaagd. De progressieven hebben namelijk dvolgens de K.V.P.-minister de constructieve en «wezenlijke bijdrage van christen-democrati- Hsche zijde onderschat flDrs. Lubbers, die dit gisteravond op een CDA- oibijeenkomst in Zeist naar voren bracht, stelde •vast dat het wederzijds respect en het vermo- Ogen om naar elkaar te luisteren noodzakelijk is, als men tenminste straks van de linkerzijde i een werkelijke coalitie met de christen-demo craten wil. Wanneer links opnieuw alleen maar „gedogers" wil, dan zal zij dit snel moeten laten weten. Tot het graf De 19-jarige Robert Netto, een New Yorkse teenager, heeft de prijs van zijn leven gewon nen. De high school- leerling, die rond moet komen met zestig dol lar per week die hij verdient als pompbe diende, heeft gisteren de eerste Instant Lote rij in New York gewon nen, waardoor hem tot zijn dood een wekelijk se uitkering van dui-' zend dollar is verze kerd, een prijs die kan uitgroeien tot vier mil joen dollar. Telly Sava- las was er gisteren bij om hem met zijn ver- zorging-tot-het-graf ge luk te wensen. EN HAAG/TEL (A.N.P.) - A.N.P. In idracht van de regering moet de Neder- ndse ambassadeur in Israël onderzoeken het lid van het Nederlands Palestinaco- ité Ger Dassen sinds vorige week donder- ig door de Israëlische autoriteiten in Hai- vastgehouden wordt. vissersvaartuig gehaald zijn toen dit op weg van Sidon (Libanon) naar Cyprus door Is raëlische patrouillevaartuigen aangehouden en naar Haifa opgebracht werd. Ger Dassen zou in opdracht van het Palestinacomité in Libanon een transport medische hulpgoede ren afkomstig uit Nederland begeleid heb ben. Tevens zou hij de urgente noden aldaar inventariseren in verband met een eventuele schenking via het Nederlands ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens dit ministerie deed Dassen dit echter niet in opdracht. De Nederlandse Ludwina Janssen, die al enige tijd in Israël vastzit verdacht van voorbereidingen tot een aanslag op een Is raëlisch vliegtuig zal binnenkort voor de burgerrechter of voor een militair tribunaal' moeten terechtstaan. Het Israëlisch open baar Ministerie zal hierover dezer dagen beslissen. Van een onzer verslaggevers) EN HAAG Surinamers die eigen risico naar hun ge- lorteland willen terugkeren er te werken zullen voorlo- B zelf voor de kosten moeten 'draaien. Er is geen sprake ui dat Surinaamse werkne- ers een royale financiële tege- oetkoming zullen krijgen tor hun terugkeer. Alleen ge- Walificeerde Surinamers, die na tor de Surinaamse regering r Gl 'orden aangetrokken komen in enAUunerking, voor een vergoe- ing van de overtochtskosten een premie, olgens berichten uit Suriname >u premier Arron in het parle- lent hebben medegedeeld dat e Surinaamse regering alle asten van de overtocht voor ■dere werkende Surinamer en iens gezin zou betalen. Op deze ijze zou Suriname aan vol- oende mankracht willen ko len. De berichten blijken ech- ïr op een misverstand te berus- in. De regeling waarover Suri- ames premier sprak geldt al eruime tijd voor gekwalificeer- e personen die worden aange- 'okken door de overheid. Voor verige remigranten bestaat een regeling. Hierover wordt ^_Jpg overleg gevoerd tussen Su- jJ iname en Nederland. Zaterdag geen verkeer over Moerdijkbrug (Van een onzer verslaggevers) DEN. HAAG De Moerdijkbrug wordt van zaterdagmorgen half zes tot zondagmorgen omstreeks zes uur afgesloten voor alle verkeer in verband met de vervanging van een oud brugdeel door een nieuw, breder deel. De rijwielpaden worden al vanaf donder dagmorgen afgesloten. Het snelverkeer kan tijdens de afsluiting gebruik maken van omleidingsroutes. Bij ongunstig weer wordt de verwisseling van de brugdelen een week uitgesteld. LEIDEN Een kleine brand in het Burchtcomplex aan de Leidse Burgsteeg heeft gistermiddag voor de nodige consterna tie gezorgd. Tijdens herstelwerkzaamheden, noodzakelijk door de brand van enkele weken geleden die grote schade aan het complex aanrichtte, raakte bij het gebruik van snijbranders een stapel hout in brand. Het vuur kon door de werklieden zelf worden geblust. De toegesnelde brandweer behoefde geen dienst te doen. DEN HAAG (ANP) De wet op het wapen- en munitiebezit zal worden gemoderniseerd. Dat be tekent, dat de politie aanzienlijk meer bevoegdhe den krijgt om toezicht te houden op en het opsporen van verboden wapenbezit. Ook het ver handelen van wapens zal strenger worden ge straft. De nieuwe wapenwet is door de ministerraad goedgekeurd en doorgestuurd naar de Raad van State, die er advies over moet uitbrengen. Daarna zal het wetsontwerp bij de Tweede Kamer worden ingediend. In de nieuwe wapenwet krijgt de politie bijvoor beeld de bevoegdheid om auto's op vuurwapens te doorzoeken en wordt het voor Hermandad eenvoudiger om mensen, die van wapenbezit ver-* dacht worden, aan te houden. Onder de verboden wapens in de nieuwe wet, vallen alle vuurwapens, zwaardere luchtdrukwa pens en handwapens, zoals slag- en steekwapens. Na het van- kracht worden van de nieuwe wet' worden de bestaande wapenwet, de vuurwapenwet en de wet tot wering van ongewenste handwapens (stiletto's) ingetrokken. Dit zeer persoonlijke geschenk ontvangt u als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. :uni «T Minister Van Doorn: Vondel in was Zorgvuldige procedure Nederlandse Kamerorkest DEN HAAG Minister Van Doorn van CRM is van mening, dat ten aanzien van het Neder lands Kamerorkest een zorgvul dige procedure is nagestreefd.' Aldus blijkt uit het gisteren gegeven antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede- Kamerlid Voogd (PvdA). Onze vaderlandse dich ter Joost van den Von del is terug in Amster dam. In 1651 schreef hij een lofdicht op een wassen beeld. Aanlei ding voor het Amster damse wassenbeelden museum Madame Tus- saud om het na 325 jaar in was te doen vereeuwigen. Op de fo to eveneens drs.' P. Seebregts, conservator van de Vondel-collectie van de Universiteit van Amsterdam. Hij was behulpzaam bij het ma ken van het beeld. NEW DELHI (RTR) Alle 95 inzittenden van een Caravelle van de Indiase luchtvaartmaatschappij Air India zijn om het leven gekomen toen het toestel bij vertrek uit Bombay vanmorgen vroeg in brand geraakte en neerstortte. De Caravelle was met een vertraging van bijna acht uur van de luchthaven Santa Cruz opgestegen. Een van de motoren vloog in brand. Het toestel ploegde zich een weg door de landingsbaan bij een poging van de gezagvoerder een noodlanding te maken. In juni vatte op de Santa Cruz luchthaven van Bombay een jumbo van Air France vlam vlak voor vertrek. Alle 390 inzittenden ontkwamen bijtijds, maar het vliegtuig werd vernield.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1