Hermans imponeert wederom Oppositie tegen trip honkballers naar Colombia Zesdaagse" IOC beslist over maatregelen tegen landen Afrikaanse boycot Hoe u slapende geld kunt verdienen Aan U de keus Ronde extra voor Wolsink JOHN SMIT GEEN CONCENTRATIE Beenders: Belachelijk om te gaan de borrel van klasse DINSDAG 12 OKTOBER 1976LEIDSE'COURANT PAGINA 14 DI 99 Charles Urbanus: Afge vallen wegens studierede nen. AMSTERDAM - In de Neder- landse honkbalwereld is nogal wat oppositie ontstaan tegen de voorgenomen trip van het Ne derlands team naar Colombia, waar in december de wereld kampioenschappen worden ge houden. Vanverschillende kan ten worden stemmen gehoord om de inschrijving voor het toernooi maar ongedaan te ma ken, omdat een debiele dreigt Twee redenen noemen de criti ci: ten eerste wordt de titel strijd afgewerkt in een periode die voor de Nederlandse honk ballers uitermate ongelegen komt omdat het seizoen dan al enige maanden heeft stil gele gen en in de tweede plaats blijkt de vorige week bekend gemaakte selectiegroep vooral in het werpersbestand zo zwak te zijn dat zelfs de kans op een incidenteel succesje in Zuid- Amerika uitgesloten moet wor den geacht Exponent van degenen die zich afwijzend opstellen tegenover de expeditie naar Colombia is Nol Beenders. De algemeen als een van de beste twee pitchers van ons land beschouwde Haar lemmer liet het bondsbestuur van de Honkbal bond weten geen prijs te stellen op afvaardi ging, omdat de data hem niet uitkwamen. Bovendien was Charles Urbanus afgevallen we gens studieredenen, terwijl wer pers als Van der Sluis, Van Westrenen, Ronnenbergh, Leurs en Fijth om uiteenlopende rede nen evenmin het honkbalpak in Colombia konden dragen. Nood gedwongen moest coach Ernie Myers daarom terugvallen op de tweede keus, welke noodma- noeuvre hij enigszins hoopt te compenseren door good old Herman Beidschat aan zijn se lectie toe te voegen. Nol Beenders (rechts) in betere dagen van het Nederlandse honkbalteam. De situatie voor de titelstrijd in Columbia ziet er zo somber uit, dat Beenders niet eens mee wil. nota bene vier jaar geleden zijn laatste optreden vierde in Oran je, al geruime tijd over zijn hoogtepunt heen, de gelouterde Haarlemmer kon door zijn erva ring nog een niet geringe steun betekenen voor het zo belangrij ke werpersbestand. Standpunt Deze reeds op leeftijd geraakte oud-topwerper moest als aan voerder van de pitchersstaf fungeren, waartoe verder beho ren Haage, Van Heiningen, Neuteboom, Volkerijk en Wals- ma. Maar inmiddels is ook Beidschat afgevallen, omdat zijn werkgever hem geen vrijaf wenst te geven voor de trip in december. Wie als vervanger wordt aangewezen is nog niet bekend, maar vaststaat zonder meer dat met het wegvallen van Beidschat het laatste restje kwaliteit en routine de selectie is ontnomen. Weliswaar was Beidschat die Nol Beenders, die tijdens de laatste honkbalweek in Haar lem nog bewees met Charles Urbanus op internationaal ni veau iets te kunnen presteren, heeft de trip naar Zuid-Ameri- ka al vanaf het begin af aan niet zien zitten. „Het is op geen enkele manier in een verant woorde trainingsopbouw te passen", verklaarde de Haar lemmer al geruime tijd geleden. Pogingen van bestuurslid Jules de Pierre vermochten Beenders niet van zijn standpunt afbren gen. „Zelfs als het Nederlandse team compleet zou zijn geweest, zou ik er niet bij zijn. Het is belache lijk dat een ploeg die drie maan den stil heeft gestaan aan een wereldkampioenschap gaat meedoen. Daar kan niets van terecht komen. Er wordt wel in de zaal getraind tot het vertrek naar Curacao, vier dagen voor het begin van de W.K., maar dat is zinloos. De enige manier om in vorm te blijven is door wed strijden te spelen, maar dat kan niet want het seizoen is afgelo pen." Nol Beenders heeft als enige op deze gronden de eer aan zichzelf gehouden. Hij weigert boven dien om het hele jaar met honk bal bezig te zijn, want in januari begint de voorbereiding op het nieuwe seizoen al weer. Hij acht ook het risico van blessures te groot als hij nu in training zou blijven, vervolgens de wereld kampioenschappen spelen en zich dan in januari weer op het Nederlandse seizoen zou moeten prepareren. „Hoe het ook zij", zegt Beenders, „al zou je geen blessures krijgen, zo'n trip heeft hoe dan ook een terugslag op de prestaties volgend jaar. Al was het alleen al mentaal. Als ik zou meegaan, zou ik de enige werper zijn, van wie iets kan worden verwacht in dat interna tionale geweld. En als je dan steeds kansloos verliest, is dat ook niet zo'n beste zaak." Nol Beenders herinnert zich nog het optreden van de Nederland se ploeg tijdens de eerste door Oranje bezochte wereldkam pioenschappen, toevallig even eens in Colombia. De Neder landse ploeg kreeg daar de ene klap na de andere als gevolg van slechte voorbereiding en b©i geleiding. Ook dat toernooi viel, herinnert Beenders zich, in een erg ongunstige periode naar Ne derlandse maatstaven gerekend. „Weliswaar hebben ze daar wei wat van geleerd," verklaart Beenders, „maar kennelijk niet genoeg." De officials van de Honkbalbond zullen het onget wijfeld niet zo somber inzien. Maar eind december kijken ze wellicht anders tegen de trip naar Colombia aan. De kans daarop is wel erg groot. FRANK WERKMAN NEW BERLIN Gerrit Wolsink is door een beslissing van de organisatoren zijn tweede plaats kwijt geraakt in de 500 cc motor cross-wedstrijd in de vallei van de Unadilla in de staat New York. De Nederlandse tandarts eindigde op zijn Suziki in beide manches als tweede achter zijn ploegge noot, de vijfvoudige wereldkampioen Roger Decoster. In het eindklassement komt hij echter pas voor op de zevende plaats, om dat de organisatoren hem wegens „afsnij den" een ronde extra gaven. Wolsink, die ten zeerste was verrast door deze stellingname, protesteerde vergeefs. Volgens zijn lezing was hij gedwongen ge weest van het parkoers af te wijken, omdat personeel van het circuit bezig was een afscheiding te herstellen, waar even tevoren een andere rijder tegenaan was gegaan. Op het door de regen zwaar geworden parkoers kwam een groot aantal coureurs ten val. Niemand werd daarbij gewond. Ondanks het slechte weer werden de wedstrijden bijgewoond door 15.000 toeshouwers. De uitslag: 1. Roger Decoster (Belg) Suzuki; 2. GarySemics (VS) Kawasaki; 3. Brad Lac key (VS) Husqvarna; 7. Gerrit Wolsink (Ne- d)Suzuki. Waarom zou u volop stoken als u 's nachts onder de wol ligt? Meestal slaapt dat niet lekkerder. En in ieder geval kost het heel wat aardgas, waar niemand wat aan heeft. Met aardgas willen we zo l?ng mogelijk doen. Want 't is een schone energie, met veel toepassingen, uit eigen bodem. Ver standig gebruik is dus in ieders belang. Daarom: zet uw thermostaat vijf graden lager, één uur voor u naar bed gaat. (De warmte blijft echt nog wel even hangen). Deskundigen hebben berekend dat u dan zo'n 10% op uw nachtverbruik kunt besparen. En al slaapt u dan misschien een gat in óf dag, u slaapt zeker geen gat in uw portemonnee. Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken.de Vereniging van Exploits, van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie correspondenoeadres postbus 19. gw verstandig met aardgas 's nachts thermostaat lager verstandig met energe DEN HAAG Behalve zijn techniek heeft Jan Hermans, de Haagse zwaarwelter, een eigenschap die goud waard is voor een bokser. Hij laat zich door niets en niemand uit zijn concentratie brengen. Zelfs niet door de scheidsrechter want een eventuele op merking neemt hij zijdelings aan zonder zijn tegen stander uit het oog te verliezen. Mede door deze eigenschap, die hij doortrekt naar zijn optreden, versloeg hij gisteravond in „Amicitia" de gereputeer de Maastrichtenaar Duits in de derde ronde met k.o. na een fantastische stoot. Jan Hermans beschikt, zo bewees hij weer eens, techniek en een enorme concentratie. In zijn vorige partij had Jan Hermans al geïmponeerd. Hij deed het weer. Een hoog tempo onderhoudend, moest hij in de eerste ronde nog even tasten naar de juiste strijdwijze tegen de sterke linkse van de Limbur ger. In de tweede ronde ver hoogde hij zijn tempo nog, vocht knap in en neutraliseerde daarmee de aanval van Duits eer die kon worden ingezet. Duits, beseffend dat hij naar verlies werd gebokst, nam in de derde ronde iets te veel risico. Jan Hermans zag een gat en - nog een specialiteit in zijn bok sen dat naar volmaaktheid gaat neigen - plaatste een ongeloo flijk korte, haarzuivere en harde linkse hoek waarop Duits voor veel meer dan tien tellen k.o. ging. Imponerend optreden van Jan Hermans. Juist door gebrek aan concen tratie verloor in de B-klasse wel- tergewicht het onmiskenbare ta lent John Smit (Crooswijk, Rot terdam) van de Eindhovenaar Hack. John Smit is jong, weet dat hij talent heeft maar stelt zich op met een trek op zijn gezicht van „dat doe ik wel even". John Smit deed het tegen de Eindhovenaar, rechtsvoor- staand en dat had Smit nog niet ontmoet, niet even. Het enige wapen van Hack is zijn linkse zwaaistoot maar die is dan ook keihard. In de eerste ronde moest Hack acht tellen nemen op een flitsen de linkse-rechtse combinatie. Dat verleidde Smit tot over moed. Hij ging „spelen", verloor de concentratie en botste in de tweede ronde tegen zo'n zwaai stoot, wat hem acht tellen rust opleverde. De stoot was zodanig aangekomen, dat Smit gedeelte lijk van de kaart was en bleef. In de derde ronde moest hij (te) veel incasseren en moest de par tij op punten uit handen geven. De jury zat niet altijd goed met de uitslag. Zo verwierf in de C-klasse zwaargewicht Henk Bouwense (Te Pas, Den Haag) een puntenzege op Sar (West- land) waar een onbeslist beter op zijn geweest Bouwense kreeg waarschijnlijk de beloning voor zijn immer moedig boksen. Maar dat Hans Lis (Te Pas) in de A-klasse wel- tergewicht op de Maastrichte naar Willems een puntenzege behaalde, was niet juist Daar zou een onbeslist als uitslag ge komen moeten zijn. Lis bokst uiterst aantrekkelijk maar trad tegen de rustige Wil- ADVERTENTIE Iedereen weet dat enkele merken Jonge Jenever het predikaat "PRIMA" verdie- Aan welk merk U de voorkeur geeft, hangt af van Uw eigen smaak en dat bepaalt U dus zélf. Voordat U beslist welke Jonge Jenever U de beste vindt, wilt U natuurlijk ook De Kuyper Export geproefd hebben. De Kuyper Export Jonge Jenever BARCELONA Vlak voor de Olympische Spelen in Montreal trokken 29 Afrikaanse landen zich terug van dit evenement, dat toch al een stroeve aanloop naar zijn ope ningsplechtigheid had. Elf weken later is het dagelijks bestuur van het Internatio naal Olympisch Comité (IOC) in Barcelona een serie vergaderingen begonnen. In deze „zesdaagse" zal worden beslist of'er sanc ties moeten worden genomen tegen de boy- cotters of dat de betrokken landen slechts zullen worden berispt. Gisteren was de vergadering van de com missie van het IOC, waarin zitting hebben leden van het IOC zelf, van de internationale sportfederaties en van enkele nationale Olympische Comités. Het eerste deel van het Olympische nakaarten omtrent alles wat in Montreal fout ging, dient om zekerheid te krijgen dat dezelfde problemen in 1980 te Moskou niet zullen voorkomen. De 29 Afrikaanse landen, aangevuld met Irak en Guyana, trokken zich terug van de Spelen omdat het IOC weigerde Nieuw-Zeel- and uit te sluiten. Dit land zou de apartheid spolitiek in Zuid-Afrika steunen doordat een rugbyploeg uit dit land tijdens de Spelen een toernee maakte door Zuid-Afrika. Er zijn echter tekenen die erop wijzen dat enkele Afrikaanse landen liever geen boycot hadden gezien en dat de kortstondige publi citeit de zaak op lange termijn geen goed heeft gedaan. „Deze boycot was geïmprovi seerd in zijn inspiratie, gehaast in zijn uit voering en weinig effectief met betrekking tot de doelstellingen die gediend moesten worden", zei Mohamed Mzali, een IOC-lid en tevens minister van onderwijs in Tunesië, een land dat de boycot steunde. Jean-Claude Ganga, secretaris-generaal van de overkoepelende Afrikaanse sportraad en tevens de man die de boycot organiseerde, wordt vandaag in Barcelona verwacht. Hij moet het Afrikaanse standpunt uitleggen. Het IOC zal andermaal moeite hebben een beslissing te nemen. Het verschil met de situatie bij de weigering van Canada om Taiwan aan de Spelen te laten deelnemen, is dat het IOC nu niet tijdgebonden is. Charles Palmer, secretaris van de organisa tie van internationale sportfederaties, stelde voor dat de Afrikaanse landen voor één jaar van de wereldkampioenschappen zouden worden uitgesloten. Verder zou geen bond in de komende vijf jaar belangrijke sporte venementen in Canada mogen organiseren. Dergelijke extreme maatregelen, echter, zijn onwaarschijnlijk, zoals Palmer zelf toegaf. Diverse IOC-leden zeiden bet oneerlijk te vinden verboden uit te vaardigen tegen de Afrikaanse landen of Canada, omdat door deze maatregelen de atleten getroffen zou den worden en niet de politici, die de Spelen voor bun doeleinden hebben ge bruikt De Afrikaanse kwestie zal het voornaamste onderwerp van gesprek op het congres van het IOC zijn. Ondanks de crisis rond Taiwan is de vraag omtrent de toetreding van com munistisch China tot de Olympische bewe ging niet dichter bij een oplossing gekomen. „De Chinezen hebben bijna een jaar geen verdere stappen ondernomen tot het IOC toe te treden", zei een official, „en ik geloof dat op dit moment in China politieke problemen spelen. Wanneer die zijn opgelost, hebben wij waarschijnlijk weer iets te verwachten". De keuze van Moskou voor de Olympische Spelen van 1980 geeft het probleem van China een extra dimensie. Het IOC wil, hoe dan ook, zo snel mogelijk een beslissing nemea Lord Killanin zei dat het „probleem China" niet op de agenda stond, maar meen de dat het zeker ter sprake zal komen. Nog twee naar voren tredende onderwerpen zullen door het negen-mansbestuur van het IOC worden besproken. Allereerst is er de vraag of een atleet individueel onder de Olympische vlag aan de Spelen kan deelne men en niet als vertegenwoordiger van een land. Daarnaast wordt het lot bepaald van de vijf gewichtheffers onder wie drie win naars van een Olympische medaille, die positief werden bevonden bij de test voor spierversterkende middelen (anabole steroï- den). lems te energiek op, hoe vreemd dat mag klinken. Attent bok send ontregelde hij de aanvallen van Willems bij voorbaat maar toen de Limburger doorhad dat Lis geen korte hoeken maar zwaaiers op zijn technisch pro gramma heeft staan, ging hij die stoten blokkeren om knap komen. Zodoende belandden vrijwel alle stoten van „Haagse zijde" op de dekking, wat geen punt oplevert. Niettemin moet Lis de „halve winst" voor zijn moedig en conditioneel zeer sterk optreden worden gegund. Stoten op dekking maakten de jury eveneens indruk in dr B-partij zwaargewicht tussea Verhaal (De Haan, Schiedam! en Snijders (Maastricht). D< Schiedammer maakte de partij Snijders miste levensgrote kaï sen, stootte veel op dekkiri maar werd winnaar. Een juryli had onbeslist en dat was juist. Overige uitslagen: Juniorklasi weiter: Karstems (Te Pas) w.o.;1 van Van Dierndonk (Eindh ven); N-klasse: halfzwaargewich! Verbij (Huizenaar, Rotterdam w.o.p. van Van Kreuninge (Verbon, Utrecht), middengt wicht: Van Beek (Marciani Maarssen) w.o.p. van Brun (Verbon), middengewicht: Uze loc (Huizenaar) w.o.p. van Abde razak (Kristalijn, Den Haag zwaarweltergewicht: Van Lai geveld (Kristalijn) wint door oj gave eerste ronde van C. Ri ua) dings (De Haan); por1 C-klasse: zwaarweltergewicb ^an Damsteeg (Te Pas) onbeslist t gen Saez (De Haan) middeog Zw bijt INC Bi wicht: v. d. Tak (Te Pas) onbe- lgenfflc band). slist tegen La Crus (Hoogeffl Betty Stöve, beter vorm dan ooit, sloeg Amerika vele dollars bijeei^ Lucratieve dag voor Betty Stöve PHOENIX Chris Evert hei haar zegetocht in het damesi nis voortgezet Zij zegevierde de finale van het toernooi vi Phoenix met 6-1, 7-5 over Australische Dianne holtz. Zij verdiende er 14.1 dollar mee. Fromholt m< zich tevreden stellen met 71 dollar. Betty Stöve, die in de hara finales een uitstekende score b! reikte tegen de Wimbledonkan pioene: 6-7, 4-6, had een lucrat» ve dag. Allereerst versloeg a Martina Navratilova in de strijj' om de derde plaats met 6-2 (pn mie 3750 dollar) en vervolgen zegevierde zij samen met Bill) Jean King in de dubbelspelf™ le met 6-2, 6-1 over Ilona Klqsj en Linky Boshoff (ZA). Hid voor kregen Betty en Billy el 2500 dollar. De 23-jarige Mexicaan Raul J mirez bezet na 32 van de J Grand-Prixtennistoernooien eerste plaats op de ranglijst n 633 punten. Ramirez verloor ij de finale van het toernooi jf Teheran van de Spanjaard I nuel Orantes, die op de Grt Prixranglijst met 501 punt^ vijfde is. De jeugdige kaan Harold Solomon vers op Hawaii in de finale zijn lai genoot Bob Lutz en is zesde n 461 punten.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14